Mobilní operátoři a jejich služby
Změny datových služeb u T-Mobile jsou zřejmě rozsáhlejší, než se původně zdálo
Původně to vypadalo, že změny chování po vyčerpání FUP se týkají jen „menších“ tarifů, s objemy do 50 MB. Ke změnám ale dochází i u ostatních tarifů. (Lupa, 01.06.2015)
V novém metru mobilní signál chytíte. Ale jen ve stanicích
Dobrou zprávou je, že nová část metra A je pokryta signálem všech tří mobilních operátorů. Horší je, že opět jde jen o pokrytí stanic. Pokrytí tunelů se stále nekoná. (Lupa, 01.04.2015)
Je libo neomezený mobilní tarif za 135 Kč měsíčně?
Registry smluv a důsledné zveřejňování mají bojovat proti přemrštěným cenám. V telekomunikacích ale mohou být problémem naopak nízké ceny, o kterých vypovídají již zveřejněné smlouvy. (Lupa, 12.03.2015)
Telekomunikace v roce 2014: vystřízlivění a kroky zpět
Jestliže rok 2013 byl v telekomunikacích rokem akčním, s řadou odvážných a razantních činů, pak rok 2014 byl spíše rokem reakčním: přišlo určité vystřízlivění, a s ním i jisté vycouvávání z již zaujatých pozic a rozjetých aktivit. A to jak v ČR, tak i v rámci celé EU. (Lupa, 29.12.2014)
Jakými tarify chtějí mobilní operátoři konkurovat pevnému připojení?
Všichni mobilní operátoři s vlastní sítí již nabízí stacionární datové tarify, orientované na LTE a zamýšlené jako náhrada pevného připojení. V čem se liší? (Lupa, 15.12.2014)
Proč a v čem se liší mapy pokrytí od operátorů a od ČTÚ?
U 3G se mapy pokrytí od operátorů a od ČTÚ docela shodují. U LTE v pásmu 800 MHz se naopak (v tuto chvíli) zásadně liší, kvůli nezapočítávání základnových stanic ve zkušebním provozu. (Lupa, 1!.12.2014)
Okleštění práv zákazníků nabylo účinnosti, O2 již má nové podmínky
Dnešním dnem nabyla účinnosti novela, oklešťující práva zákazníků telekomunikačních operátorů. Ke stejnému dni vydala O2 své nové všeobecné podmínky, s okamžitou účinností. (Lupa, 04.12.2014)
Lze získat záznam telefonního hovoru, kterým jste si něco objednali?
O2 a Vodafone neposkytují záznam telefonického hovoru, kterým mělo dojít k uzavření smlouvy. Pouze T-Mobile je ochoten vám jej přehrát, pokud za ním přijdete do jeho sídla v Praze. (Lupa, 03.11.2014)
Velkoobchodní nabídky na LTE? Možná jen zdržovací taktika
Vodafone a T-Mobile zveřejnili velkoobchodní nabídky pro přístup ke svým LTE sítím: za 1 MB chtějí 51 haléřů (VF), resp. 70 haléřů (T-M), vše bez DPH. A ještě velké minimální plnění každý měsíc. (Lupa, 10.09.2014)
Chcete své provozní a lokalizační údaje? Připravte si nejméně 1600 Kč!
Ceníky našich mobilních operátorů už pamatují i na poskytování provozních a lokalizačních údajů těm, kterých se týkají. Jejich získání ale není levné ani snadné. (Lupa, 11.08.2014)
Vodafone znovu zkouší automatické dokupování dalších dat
Data od Vodafone dnes po vyčerpání limitu automaticky zpomalují, ale zákazník má možnost si další data dokoupit. Od 13. září by to mělo být přesně obráceně. (Lupa, 18.07.2014)
Moc nechybělo a poslanci notně okleštili tzv. Husákovu novelu
Řada zákonných ustanovení, chránících zákazníky na telekomunikačním trhu, měla být redukována tak, aby se týkala jen spotřebitelů, a nikoli třeba nejmenších živnostníků a podnikatelů. (Lupa, 30.06.2014)
Odděleného roamingu se (jen tak ne)dočkáme
Od 1.7. budou mít zákazníci právo vybrat si jiného (alternativního) poskytovatele mobilních roamingových služeb. Jenže asi nebude z čeho vybírat - žádný alternativní poskytovatel zatím není na obzoru. (Lupa, 09.06.2014)
Připojení bez kabelu od Vodafone: předzvěst budoucích služeb na LTE?
Nové „Připojení bez kabelu“ navazuje na předchozí „Mobilní připojení Turbo“. Funguje ale jen na UMTS a LTE, má vyšší objemový limit (30 GB místo 20 GB) a zastropované maximální rychlosti (max 4 Mbit/s, v noci max 8 Mbit/s). (Lupa, 21.05.2014)
Jak dopadl přelomový mobilní rok 2013?
Rok 2013 byl pro mobilní komunikace v řadě ohledů přelomový. Celková čísla ale neukazují na nějaké zásadní změny v důsledku nástupu virtuálů a neomezených tarifů. (Lupa, 10.03.2014)
Platí tzv. Husákova novela i pro firmy? Obecně ano, ale ….
Ustanovení zákona o maximální výši smluvních pokut (na úrovni jedné pětiny) nedělá rozdíl mezi rezidenčními a firemními zákazníky. V praxi ale záleží ještě na dalších okolnostech. (Lupa, 10.02.2014)
Dopady tzv. Husákovy novely se u jednotlivých operátorů liší
Zatímco T-Mobile a Telefónica snižují smluvní pokuty na pětinu zbývajících paušálů i neplatícím zákazníkům, Vodafone neplatičům nadále účtuje plnou výši. A není to zdaleka jediný rozdíl. (Lupa, 03.02.2014)
Telefónica výrazně zpomaluje mobilní data po vyčerpání objemového limitu
S dosavadní, poměrně štědrou rychlostí mobilních dat po vyčerpání objemového limitu v rámci FUP, je u Telefóniky konec: z nynějších 200 kbit/s klesne na 64/32 kbit/s. Jak přesně funguje nový Smart FUP u Vodafone? Jak se mění tarif O2 [:kůl:]? (Lupa, 27.01.2014)
Od kdy klesnou smluvní pokuty u operátorů na jednu pětinu?
T-Mobile a Telefónica již zveřejnili své nové smluvní podmínky, naplňující požadavky tzv. Husákovy novely. Vodafone by tak měl učinit dnes, v nejzazším možném termínu. (Lupa, 08.01.2014)
ČTÚ vydal své doporučení k obsahu smluv s poskytovateli
ČTÚ dva roky zkoumal smluvní podmínky poskytovatelů. Nyní zveřejnil své představy o tom, jak by smluvní vztahy měly vypadat (co je podle něj férové) a jak by naopak vypadat neměly (co už není férové). (Lupa, 06.01.2014)
Jak se operátoři poprali s tzv. Husákovou novelou?
T-Mobile, Vodafone a UPC již zveřejnili své nové Všeobecné podmínky, které reagují na zákonem předepsané snížení smluvních pokut na pětinu. každý se ale s požadavkem zákona vyrovnat trochu jinak. (Lupa, 02.12.2013)
Od kdy si operátoři smí účtovat nejvýše pětinu při předčasném ukončení smlouvy?
Podle ČTÚ platí ustanovení tzv. Husákovy novely o maximální výši úhrady při předčasném ukončení smlouvy už od srpna, a ne až od 8.2.2014. Odklad se prý týká jen úpravy smluvní dokumentace. (Lupa, 18.11.2013)
Neomezené mobilní tarify už nabízí i virtuální operátoři
Tarify s neomezeným voláním a neomezenými SMSkami do všech sítí už nejsou výhradní doménou operátorů s vlastní sítí. Najdete je už i v nabídkách virtuálů. Nejnověji od mBank a voocall. (Lupa, 11.11.2013)
Mobil od ČEZ-u: jediný tarif, nulový paušál a pět balíčků
Ani takový gigant, jakým je ČEZ, nedosáhl na neomezené hlasové tarify. Tvrdí, že se zaměřuje na zákazníky, kteří je nepotřebují, protože provolají měsíčně do 200 minut. Podobně pro datové služby, kde také může konkurovat jen v menších objemech. (Lupa, 16.10.2013)
Mobile Internet Forum 2013: Jeden rok – a tolik změn!
Od loňského ročníku Mobile Internet Forum se toho událo opravdu hodně: nastoupili virtuálové, dvakrát odstartovala aukce, klesly ceny neomezených paušálů, změnilo se vedení regulátora atd. Jak velký je trh virtuálů? (Lupa, 14.10.2013)
Přenositelnost čísel: Vodafone je ochoten pustit své zákazníky dříve
Vodafone přeci jen zkrátil dobu, za kterou může jeho zákazník přenést své číslo k jinému operátorovi: nabízí možnost dohody na dřívějším termínu ukončení smlouvy, než jaký jinak určují jeho podmínky. (Lupa, 20.09.2013)
FAYN jako virtuál nabízí zatím nejlevnější volání z mobilu na mobil
Právě dnes startuje v roli virtuála náš nejstarší VoIP operátor FAYN. A další nováček, Connectica, zase dokazuje, že virtuálního operátora dnes může provozovat i fyzická osoba. (Lupa, 12.08.2013)
Mobilní revoluce v číslech: jak se projevil nástup virtuálů a neomezených tarifů?
Z dosud zveřejněných výsledků Telefóniky a Vodafonu vyplývá, že nedošlo ani k výraznějším změnám v počtech uživatelů, ani k významnějším výkyvům výnosů z mobilních služeb. (Lupa, 29.07.2013)
Novela poslance Husáka ještě neplatí, ale už přináší první ovoce
Ještě než stihla nabýt účinnosti, přinesla novela proti nekalým praktikám operátorů první změnu: T-Mobile sám snížil své smluvní pokuty a sankce na polovinu. Nikoli ale na pětinu, jak novela požaduje. (Lupa, 15.07.2013)
Q&A: Vše, co jste chtěli vědět o roamingu, ale báli jste se zeptat
Od července vstoupila v platnost další fáze regulace cen roamingu. Co to pro zákazníky znamená? Jak je to s mobilními daty? A co se vyplatí? Nabízíme vyčerpávající odpovědi. (Lupa, 04.07.2013)
Quadruple chce být mostem ke službám typu quadruple play
Vedle operátorů s vlastní sítí (MNO) a virtuálních operátorů (MVNO) se na našem mobilním trhu etablují i „zprostředkovatelé“ (MVNE): po GTS se hlásí o slovo společnost Quadruple. Co je zač, co nabízí a jak funguje? (Lupa, 28.06.2013)
99mobile cílí na „nízkoútratové“ rezidenční zákazníky (do 400 Kč měsíčně)
Nový virtuál nenabízí předplacené služby ani neomezené hovory. Jen tarify s nízkými paušály a nízkým hovorným: 1,49 Kč do všech sítí. Kompenzuje to ale zpoplatněním dalších úkonů. (Lupa, 31.05.2013)
Vodafone končí s panickými tarify, nahrazuje je tarify RED
Místo neomezených tarifů, vytvořených v panice po dubnových krocích Telefoniky, přichází nyní Vodafone s českou verzí svých koncernových tarifů RED. (Lupa, 24.05.2013)
Novelou za důstojnější podmínky pro zákazníky a korektnější chování operátorů
Původně navrhovaná opatření byla k operátorům velmi tvrdá. Nakonec byla notně zeslabena, ale i tak zůstalo dost na významnou změnu dosavadních poměrů. (Lupa, 20.05.2013)
U nového virtuálního operátora MOBIL.CZ si mobilní data samostatnì nekoupíte
Nový MOBIL.CZ se netají tím, že je pouze značkovým přeprodejcem služeb T-Mobile. Nabízí předplacené služby a data poskytuje jen jako bonus za dobití kreditu. (Lupa, 13.05.2013)
Budování 3G sítí v ČR neskončilo až teď, ale fakticky již v polovině loňského roku
S budováním 3G sítí začali naši operátoři s velkým zpoždění, a fakticky s ním skončili již před nějakým časem. Mírou pokrytí přitom patříme na chvost Evropy. (Lupa, 25.02.2013)
Telefónica navyšuje FUP a zvyšuje rychlost po jeho vyčerpání na 200 kbit/s
Po vyčerpání svého FUPu budou zákazníci Telefóniky moci přenášet svá mobilní data i nadále, a to rychlostí až 200 kbit/s, místo dosavadních 32 kbit/s. (Lupa, 21.02.2013)
Blýská se v telekomunikacích na lepší časy?
Aukce mobilních kmitočtů stále pokračuje, je to dobře nebo špatně? ČTÚ navrhnul konkrétní nápravná opatření na trhu s mobilní originaci. Evropská komise odložila snižování cen za terminaci,  přesto k 1.1.2013 zlevňuje terminace v mobilních sítích. V příštím roce čeká ČTÚ volba nového předsedy. (Lupa, 02.01.2013)
Musí jít o zhoršení, abyste mohli operátorovi vypovědět smlouvu bez sankcí?
S koncem roku určitě dojde ke změnám cen telekomunikačních služeb, ať již v důsledku změn DPH či změn cen bez DPH. Jak je to potom s možností odstoupení od smlouvy bez sankcí? Musí se jednat o změny podmínek či cen bez DPH, ale nemusí se jednat o zhoršení. Může jít i o zlepšení. (Lupa, 18.12.2012)
Je BLESKmobil produkt, značka nebo operátor?
Ani po měsíci od jeho startu není jasné, co je nový BLESKmobil vlastně zač. Sám sebe prezentuje jednou jako produkt, jindy jako operátora, ale nejčastěji se chová jako značka – kterou někdo vlastní a propaguje, a někdo jiný používá k poskytování svých služeb. (iHNed.cz, 08.12.2012)
Už i T-Mobile a Vodafone nabízí předplacené volání za 2,50 Kč. Ale jen dočasně a jen někomu
Nový BLESKmobil přeci jen přinutil tradiční operátory k určité reakci na svou nabídku. Ale stále jen „v mezích omezené konkurence“, na dobu určitou a s dalšími omezeními. A jaká překvapení připravil Vodafone pro studenty a držitele svých Férových tarifů? (Lupa, 03.12.2012)
BLESKmobil je jen marketingovou slupkou, pod kterou jsou poskytovány služby samotnou Telefónikou
Pod značkou BLESKmobil, skrze kterou se společnost Ringier Axel Springer prezentuje jako první virtuální mobilní operátor, poskytuje své služby přímo Telefónica. Uživatelé této služby vstupují do smluvního vztahu s Telefonikou a nikoli s Ringierem. Ten vlastní značku a zajišťuje marketing a prodej. (Lupa, 07.11.2012)
BLESKmobil pod lupou: minimální měsíční útrata vychází na 67 Kč
Nový BLESKmobil funguje  jen na předplacené bázi, s platností kreditu pouhé 3 měsíce. Minimální částka pro jeho dobití je 200 Kč, na každý měsíc tak vychází nutnost dobití nejméně 67 Kč. Péče o zákazníky je buďto samoobslužná, nebo zpoplatněná částkou 20 Kč za hovor. (Lupa, 31.10.2012)
Telefónica pustí do své mobilní sítě prvního virtuála: Blesk Mobil
Telefónica a vydavatelství Ringier představí příští úterý „převratnou změnu na telekomunikačním trhu“. Mělo by se jednat o prvního virtuálního mobilního operátora, kterého Telefónica dobrovolně pustí do své sítě. Proč se k tomu odhodlala právě nyní, zatímco všechny dosavadní pokusy ztroskotaly? (Lupa, 25.10.2012)
Nové tarify Vodafone podruhé: kromě Férových budou i tarify podpultové
Podle dodatečných informací od Vodafone jeho nová nabídka přináší další revoluční změnu: kromě své plně veřejné části, už představené nejširší veřejnosti a novinářům v podobě tzv. Férových tarifů, bude mít i méně veřejnou část, která nebude nabízena aktivně, ale jen reaktivně na individuální bázi. (Lupa, 23.08.2012)
Nové Férové tarify od Vodafone: revoluce na mobilním trhu se nekoná
Nové Férové tarify Vodafone jsou postaveny na skutečně sekundové tarifikaci. Jsou také přehlednější, protože nabízí podstatně méně variant než dosavadní stavebnice Tarifů na míru, a hlavně začínají až na vyšší cenové hladině. Na té operátor zákazníkovi někde přidá, někde ubere, žádná zásadní změna v cenové hladině se ale nekoná. (Lupa, 21.08.2012)
ČTÚ dostal do ruky novou zbraň, může snáze otevřít cestu pro virtuály
Vyřeší aukce problém s nedostatečnou konkurencí a vysokými cenami na našem mobilním trhu? Snižování cen za terminaci v tom nepomohlo. Teď má ale ČTÚ k dispozici novou vyhlášku, podle které bude stanovovat společnou tržní sílu. Díky ní může snáze otevřít cestu pro virtuální operátory. (Lupa, 23.07.2012)
Vláda k ČTÚ: dveře pro čtvrtého operátora otevřete ještě více
Vláda posvětila způsob, jakým Český telekomunikační úřad vypořádal připomínky k podmínkám nadcházející aukce kmitočtů pro mobilní broadband. Navíc mu doporučila, aby zvětšil příděl kmitočtů, vyhrazených v pásmu 1800 MHz jen pro případného nového hráče. Co všechno se v důsledku provedeného vypořádání změnilo? (Lupa, 09.07.2012)
LTE v ČR: jedno promile na opojení nestačí
Vypadá to jako další pilotní testování, ale prý už je to řádný komerční provoz. Takže si tu čárku přeci jen udělejme: LTE bylo v ČR spuštěno včera, 19.6.2012. Prvenství získává Telefónica Czech Republic. (Lupa, 20.06.2012)
Šance pro virtuály se otevírá
Když ČTÚ v roce 2006 rušil relevantní trh s mobilní originací, očekával prý, že dojde ke komerční dohodě na vzniku virtuálních operátorů. Leč nestalo se. Dnes to hodnotí jako jeden z příznaků tržního selhání a stejný relevantní trh otevírá znovu, aby takovouto dohodu mohl nařídit. (Lupa, 16.04.2012)
Je u nás místo pro tři další mobilní operátory?
Stávající mobilní operátoři dnes využívají jen polovinu kmitočtů, získaných před mnoha lety v rámci 3G licencí. I podle ČTÚ tak existuje „kmitočtový prostor“ pro nejméně tři další zcela srovnatelné operátory UMTS. Situace se ale má brzy změnit. (Lupa, 02.04.2012)
Není Tarifomat jako dTest
První akreditovaná kalkulačka mobilních tarifů, Tarifomat, vypadá spíše jako e-shop prodávající služby mobilních operátorů, který jako bonus nabízí pomoc s výběrem tarifu. Jak vychází jeho srovnání s dosud neakreditovanou kalkulačkou dTest? (Lupa, 19.03.2012)
Mobilní data od Vodafone: už nezpomalí, ale rovnou se zastaví
Vodafone plánuje zásadní změnu v uplatňování FUP na svých mobilních datech. Dosud při dosažení objemového limitu snižoval rychlost. Nově si zákazník bude muset za další data připlatit. Jinak už žádná data nepřenese. (Lupa, 12.03.2012)
Co nám vzkazuje francouzský Free Mobile?
Ve Francii vstoupil na trh čtvrtý mobilní operátor, díky 3G licenci. Způsob, jakým tak učinil – ale také efekt, kterého dosáhl – může být příkladem a vzkazem i pro Českou republiku. Protože i u nás se spekuluje nad tím, zda může přijít nový operátor, a co by jeho příchod mohl znamenat. (Lupa, 23.01.2012)
Mobilní operátoři nasazují DNSSEC
Nejprve Vodafone, a nyní i Telefónica zabezpečila své DNS servery pomocí technologie DNSSEC. Co to přináší a jak to pomáhá koncovým uživatelům jejich služeb? (Lupa, 12.12.2011)
HSPA+ DC: mobilní až-data
T-Mobile a Vodafone zkouší ve své 3G síti technologii HSPA+ DC, resp. HSPA+ 42, s inzerovanou rychlostí až 43,2 Mbit/s, resp. 42 Mbit/s. V laboratorních podmínkách s ní dosahují kolem 30 Mbit/s, v reálných podmínkách očekávají 10 až 15 Mbit/s. Konkrétní tarif ale může omezit rychlost ještě mnohem více. (Lupa, 08.12.2011)
Pomůže kalkulátor ke zlevnění mobilních služeb?
Poslanec Jan Husák ostře kritizuje ČTÚ. Na příkladu svého vlastního účtu ukazuje, o kolik je vyšší oproti ceně v Británii, kterou mu našel kalkulátor optimálního tarifu, posvěcený tamním regulátorem. A to ještě nezohlednil svou 50% slevu z českého Neon XXL. (Lupa, 14.11.2011)
T-Mobile zavádí HD Voice
Jako první v ČR zavádí T-Mobile ve své 3G síti (pouze té nesdílené) nový širokopásmový kodek WB-AMR, alias G.722.2, jako službu HD Voice. Hovor má být kvalitnější, pokud vám nezahapruje 3G pokrytí. (Lupa, 31.10.2011)
Uspěla první hromadná poptávka po mobilních službách?
Zatímco firemním zákazníkům přináší elektronické aukce mobilních služeb úspory od 50 do 90 %, první pokus o obdobu i pro rezidenční zákazníky formou hromadné poptávky na serveru neurra.cz skončil neúspěšně. Nebo ještě neskončil? (Lupa, 29.08.2011)
Surfuje na 3G síti od O2 přes 6 milionů obyvatel ČR?
Česká Telefónica minulý týden oznámila, že „58 % české populace surfuje na 3G síti od O2“. Čítá-li populace ČR na 10,5 milionu, odpovídá to cca 6,1 milionu uživatelů 3G od O2. Nebo je to trochu jinak? (Lupa, 15.08.2011)
Budete mít své platební karty v mobilu?
Česká Telefónica, spolu s partnery, spustila dopředu avizované pilotní testování bezkontaktních mobilních plateb. K technologii PayWave od VISA přidává svou mobilní peněženku O2 Wallet. Ta slouží ke správě platebních karet, nahraných na SIM kartu. (Lupa, 21.07.2011)
Jak hluboká je mobilní cenová propast?
Zatímco jednotlivci u nás platí vysoké „pultové“ ceny za mobilní služby, firemní zákazníci (a často i jejich rodinní příslušníci) platí podstatně nižší „tržištní“ ceny – poloviční až desetinové. Podle toho, kdo si na tuzemském mobilním tržišti co vyhádá a usmlouvá. (Lupa, 11.04.2011)
Vodafone si vypomohl U:fonem
Společnosti Vodafone a Mobilkom včera oficiálně představily svou vzájemnou spolupráci, byť poněkud asymetrickou: Vodafone bude využívat mobilní datové služby Mobilkomu, resp. jeho U:fona. Naopak nikoli. Oproti očekávání ale Vodafone nepředstavil žádné nové datové tarify, které by reagovaly na nové možnosti datových přenosů. (Lupa, 30.09.2010)
Velká rošáda s mobilním Internetem
Telefónica chystá velké přejmenování svých tarifů mobilního Internetu. Základní ceny se nezmění, ale některé ceny v souběhu s ADSL či O2TV vzrostou až několikanásobně. Vodafone zavedl nový tarif a každý pátek nabízí svůj jednodenní Internet do mobilu zdarma. T-Mobile zase zvýšil rychlost svého 4G Internetu, kterému ale už přestává říkat "4G". (Lupa, 12.07.2010)
Na dovolenou i s mobilními daty?
Pokud se chystáte využívat mobilní datové služby i v zahraničí, v rámci roamingu v EU, pak se i vás týkají změny, ke kterým dochází k 1.7.2010 (a v případě zákazníků Vodafone již k zítřku). Mohou vás uchránit od šoku z vysokého účtu, ale mohou vám také zkomplikovat vaši práci. (Lupa, 23.06.2010)
Je ČR 3G velmocí?
Podle OECD je Česká republika pomalu 3G velmocí, s pokrytím 90 % populace již od roku 2008. Ovšem jen díky CDMA. Pokud jde o 3G/UMTS, zde jsme dlouho čekali a teprve nyní naskakujeme do již rozjetého vlaku. Jaké nové plány oznámil T-Mobile a jaké Vodafone? A jak to bude s cenami za datové služby 3G sítí? (Lupa, 21.06.2010)
O2 nabízí: mobilní Internet na 24 hodin
Telefónica O2 CR přichází s nabídkou mobilního Internetu na 24 hodin, s objemem 500 MB v rámci FUP. Zákazník si může pořídit balíček několika takovýchto 24hodinových kvant (1,5, 10 nebo 30) a během 2 měsíců je kdykoli využít pro mobilní připojení přes UMTS/HSDPA, EDGE či GPRS. Vše je dostupné pro tarifní zákazníky i zákazníky předplacených služeb. Telefónica také informovala o rozšiřování své sítě. (Lupa, 20.05.2010)
ČTÚ dále snižuje regulované ceny, mobilní operátoři ale nezlevňují
Český telekomunikační úřad rozhodl o dalším snižování (velkoobchodních) cen za terminaci v mobilních sítích. Jejich pokles započatý v loňském roce tak bude dále pokračovat. Do koncových cen, které platí uživatelé mobilních hlasových služeb, se ale dosavadní pokles dosud nepromítl, a naše koncové ceny tak stále patří mezi ty nejvyšší v celé Evropě. (Lupa, 26.04.2010)
Stalo se: nový O2 Internet Start nabízí 2048/128 kbit/s
V ceníku Telefóniky O2 Czech Republic se objevil nový tarif „nahého“ ADSL. Jmenuje se (staronově) O2 Internet Start a za 600 Kč měsíčně nabízí 2048/128 kbit/s. Provozní výsledky Telefóniky zatím nenaznačují, že by příchod nahého ADSL nějak změnil celkové trendy. Nahé ADSL už zavádí i T-Mobile, jeho nabídka je přesně o 51 Kč levnější než od Telefóniky. (Lupa, 03.08.2009)
Mobilní Internet u O2: intervaly místo kilobajtů
Telefónica O2 Czech Republic chystá poměrně zásadní změnu v účtování svého mobilního Internetu, a to od 1. srpna. Tam, kde se dosud účtovalo podle přeneseného objemu dat, se nyní bude účtovat podle času. Konkrétně po desetiminutových intervalech, automaticky spouštěných jakýmkoli požadavkem na data. Je to zjednodušení, nebo past na neopatrné zákazníky? (Lupa, 09.07.2009)
Stalo se: dobře utajená konference v Praze a světový kongres v Barceloně
O budoucnosti telekomunikací se minulý týden jednalo v Praze i v Barceloně. V Praze se s minimální publicitou sešli resortní ministři celé EU s komisařkou Redingovou, aby znovu hledali kompromis pro nový evropský regulační rámec. V Barceloně se naopak sešli kapitáni (mobilního) telekomunikačního průmyslu z celého světa. V čem se lišila jejich jednání a závěry? (Lupa, 23.02.2009)
Zlevní mobilní volání?
Český telekomunikační úřad rozhodl o postupném snižování cen za terminaci hovorů v mobilních sítích. Sám říká, že se tím snaží vytvořit prostor i pro snížení koncových cen. Bude ale pouhé vytvoření prostoru stačit? Nebo se mobilní operátoři jen pousmějí a své ceny ponechají na stávajících úrovních, s vědomím, že žádná konkurence je až tak moc netlačí? (Lupa, 09.01.2009)
Vodafone rozhýbal mobilní Internet v ČR
Vánoční dárek od českého Vodafone, v podobě bezplatného šestiměsíčního testu jeho mobilního přístupu, si aktivovalo již skoro 250 000 zájemců. A dostavily se i konkrétní důsledky: jeho zákazníci začínají výrazně převažovat (například mezi všemi uživateli mobilních služeb Seznamu.cz). Zvyšuje se i počet zhlédnutých stránek a četnost využití mobilního Internetu. (Lupa, 18.12.2008)
T-Mobile jde do UMTS FDD a do blokování nelegálního obsahu
Ještě v září český T-Mobile tvrdil, že do budování klasické 3G sítě (na bázi UMTS FDD) nepůjde. Nyní už se věci mají jinak a na konec příštího roku chystá její komerční spuštění. Podobně ještě nedávno deklaroval, že nebude blokovat nelegální obsah na Internetu paušálně všem svým zákazníkům. Nyní změnil názor a od května příštího roku k tomu hodlá přistoupit. (Lupa, 16.12.2008)
Červený 3G puntík od Vodafone
Na mapě celé ČR to bude působit jako hodně malý červený puntík: 3G síť, kterou český Vodafone hodlá spustit někdy v prvním čtvrtletí příštího roku, bude zpočátku pokrývat jen necelou Prahu 9 a Prahu 10. Bude podporovat HSDPA a bude od Nokia Siemens Networks. Ale další detaily, včetně plánovaného růstu pokrytí, zveřejněny nebyly. Proč? (Lupa, 19.11.2008)
Stalo se: Vodafone přehodnotil své blokování Internetu
Český Vodafone již nebude blokovat „další nelegální stránky“, ale jen ty s dětskou pornografií. Vybírat je bude i nadále britská organizace Internet Watch Foundation. Pro potřeby dětského profilu ale bude nevhodné stránky vybírat Vodafone sám. T-Mobile nadále spolupracuje na vzniku kodexu marketingových kampaní pro získávání nových zákazníků. (Lupa, 18.11.2008)
Nový mobilní Internet od Vodafone
Český Vodafone přichází s novým internetovým tarifem pro mobily, za 17 Kč na den či 177 Kč na měsíc. Využitelný bude jak s transkódováním na WAPovém APN, tak i bez něj - a jak pro Internet v mobilu, tak i pro mobilní připojení klasických počítačů. Navíc Vodafone nabízí rekordně dlouhé promo období (6 měsíců), v rámci kterého bude nový tarif zcela zdarma. (Lupa, 06.11.2008)
Stalo se: Vodafone bude transkódovat mobilní web
Český Vodafone představí ve středu svou novou strategii mobilního Internetu. Její součástí bude i automatické přizpůsobování formátu webových stránek pro mobilní browsery (transkódování) při přístupu přes WAPové APN. Jak to funguje a jaká to má úskalí? Telefónica nabízí svůj O2 Internet WiFi v pilotním provozu a již převzala zákazníky NetBow. (Lupa, 03.11.2008)
Vodafone koupil Broadnet
Konsolidace operátorů na našem trhu není ještě u konce. Nejnověji došlo na společnost Broadnet Czech, vlastnící licenci na FWA v pásmu 26 a 28 GHz a orientovanou na firemní zákazníky, kterým poskytuje hlasové, datové a internetové služby. Kupcem je český Vodafone, který si od akvizice slibuje posílení své pozice právě v segmentu firemních zákazníků. (Lupa, 04.09.2008)
Jak je to s telefonem pro chudé?
Apple iPhone, ve své druhé verzi a s podporou 3G, se v České republice začne prodávat už 22. srpna a nikoli až koncem roku. Pořídit si ho bude moci kdokoli, včetně zdravotně postižených a sociálně slabých. Ale jen zdravotně postižení, na rozdíl od sociálně slabých, mohou nadále čerpat státem hrazené slevy na telekomunikační služby. (Lupa, 07.08.2008)
Stalo se: roaming zlevnil a ještě zlevní
S koncem prázdnin by regulované ceny hlasového roamingu v rámci EU měly dále klesnout, pro české uživatele o více jak 20 %. U dosud neregulovaných dat a SMSek také hrozí jejich vzetí do regulace. Mobilní operátoři je proto raději zlevňují sami, například T-Mobile až o 80 %. U SMS zpráv by v případě regulace mohla jejich cena klesnout až na 3,40 Kč. (Lupa, 07.07.2008)
Stalo se: roaming zlevnil a ještě zlevní
S koncem prázdnin by regulované ceny hlasového roamingu v rámci EU měly dále klesnout, pro české uživatele o více jak 20 %. U dosud neregulovaných dat a SMSek také hrozí jejich vzetí do regulace. Mobilní operátoři je proto raději zlevňují sami, například T-Mobile až o 80 %. U SMS zpráv by v případě regulace mohla jejich cena klesnout až na 3,40 Kč. (Lupa, 07.07.2008)
U:fon pro všechny a navždy
V pondělí 16. června spustí U:fon své mobilní hlasové služby. A aby v silné konkurenci prorazil, rozhodl se jít ještě dál než stávající mobilní operátoři: neomezené volání ve své síti, jen za cenu paušálu, nabídne i těm, kteří by na něco takového jinde nedosáhli. Prý „pro všechny a navždy“. Dokonce i v rámci tarifu, který má výši 0 Kč. (Lupa, 03.06.2008)
U:fon chystá mobilní hlasové služby
14. května loňského roku vstoupil na náš trh nový operátor, MobilKom, se značkou U:fon. Dnes, při příležitosti svých prvních narozenin, zopakoval očekávaný termín spuštění svých mobilních hlasových služeb: ještě v průběhu léta. Kterou ze svých dvou technologií pro ně ale využije? Tu starší, CDMA2000 1X, skrze kterou již dnes poskytuje své pevné hlasové služby. (Lupa, 16.05.2008)
Stalo se: T-Mobile přišel o prvenství ve výnosech
Český T-Mobile si udržel prvenství v počtu zákazníků, přesněji aktivních SIM karet. Ovšem prvenství v objemu kvartálních výnosů, poprvé získané na konci loňského roku, zase obratem ztratil. Evropská komise zahájila veřejnou konzultaci k dopadům svého nařízení o roamingu. Ptá se například, zda operátoři neúčtují hovorné po minutách místo po sekundách. (Lupa, 12.05.2008)
Vodafone chystá (mobilní) mikroplatby
Český Vodafone chystá do budoucna několik zajímavých novinek: vlastní platební řešení pro mobilní Internet, technologii Otello pro vyhledávání skrze obrázky, či adaptaci internetového obsahu pro mobilní zařízení. Svůj portál Live! již dnes rozšířil o další služby Seznamu.cz v mobilní verzi, např. o mapy.cz, sreality.cz či firmy.cz. (Lupa, 09.04.2008)
Stalo se: koho koupí Vodafone?
Český Vodafone chce posílit svou pozici v segmentu firemních zákazníků. V této souvislosti zmiňuje partnerství či dokonce koupi některého z alternativních operátorů. Kromě teprve připravované technologie LTE si prý “všímá“ také technologie WiFi, kterou ve svém portfoliu dosud nemá. A také chce „dostat internetové služby do mobilů“. (Lupa, 25.03.2008)
SMS lékař neléčí, ale pomáhá aspoň s placením
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze jako první zkouší možnost placení regulačních poplatků přes mobily, pomocí SMS zpráv. Služba s názvem SMS lékař je dostupná zákazníkům všech operátorů a provozuje ji společnost Expansion Group. Ta by ji ráda nabídla nejen velkým zdravotnickým zařízením, ale časem i malým ordinacím a jednotlivým lékařům. (Lupa, 22.02.2008)
Stalo se: dochází mobilnímu trhu dech?
T-Mobile i Vodafone získali v roce 2007 méně nových zákazníků než v roce 2006. V případě T-Mobile to bylo dokonce podstatně méně. Znamená to, že dosavadnímu růstu mobilního trhu dochází dech? Vodafone přišel s novým datovým tarifem, T-Mobile s novým herním portálem a Telefónica O2 s další vlnou akčních slev na své ADSL. (Lupa, 05.02.2008)
Stalo se: T-Mobile má smělé plány
Roland Mahler, šéf českého T-Mobile, pevně věří v mobilní technologie i v prvenství jeho firmy co do výnosů. Potenciál dalšího rozvoje vidí hlavně v komunitách a v obsahu, generovaném uživateli. Vysvětlil, proč jako mobilní operátor nabízí fixní ADSL. Naznačil brzké testování technologie LTE a avizoval spuštění DVB-H již na přelomu letošního a příštího roku. (Lupa, 21.01.2008)
Stalo se: T-Mobile má smělé plány
Roland Mahler, šéf českého T-Mobile, pevně věří v mobilní technologie i v prvenství jeho firmy co do výnosů. Potenciál dalšího rozvoje vidí hlavně v komunitách a v obsahu, generovaném uživateli. Vysvětlil, proč jako mobilní operátor nabízí fixní ADSL. Naznačil brzké testování technologie LTE a avizoval spuštění DVB-H již na přelomu letošního a příštího roku. (Lupa, 21.02.2008)
U:fon bilancuje a chystá mobilní hlas
Společnost MobilKom, nabízející své služby pod značkou U:fon, zatím získala skoro 33 000 zákazníků. Nově spustila digitální vysílačky, začala nabízet pevnou linku speciálně pro seniory, a obohatila svůj repertoár koncových zařízení. Mobilní hlasové služby plánuje spustit v průběhu letošního roku, mohly by prý být jeho hitem příštích Vánoc. (Lupa, 08.01.2008)
Stalo se: mobilní vánoce
O2 spojila své síly s Centrum.cz a skrze portál O2 Active poskytuje svým zákazníkům mobilní přístup k jejich e-mailové schránce či k XChatu. A to zdarma, včetně přenosu dat. Také u Vodafone a T-Mobile už začaly letošní Vánoce. Průzkum Factum Invenio ukázal, že letošní Invex hodnotili jeho návštěvníci jako horší než ročníky předchozí. (Lupa, 05.11.2007)
Stalo se: T-Mobile dohání O2
Na podzim roku 2003 vyhlásil český T-Mobile ambiciózní cíl: do čtyř let se stát mobilní jedničkou co do počtu zákazníků i finančních ukazatelů. Podle nyní publikovaných výsledků se mu to podařilo, jen pokud jde o počet zákazníků. Podle finančních ukazatelů je stále ještě druhý. Ale už je docela blízko prvenství i zde. (Lupa, 19.11.2007)
Konvergovaný Vodafone OneNet
Český Vodafone přichází s konvergovanou službou pro firemní zákazníky, která zahrnuje hlasové služby, datové služby a Internet v mobilním i pevném provedení. Pro poskytování pevných služeb bude využívat zpřístupněné místní smyčky od Radiokomunikací, ale také FWA služby dalších partnerů. Hlasové služby jsou postaveny na IP platformě. (Lupa, 06.09.2007)
Stalo se: české eurotarify přicházejí
Naši mobilní operátoři již představili své vlastní verze tzv. eurotarifů pro levnější roamingová volání v rámci EU. České Tesco se nestalo virtuálním mobilním operátorem, ale jen prodejcem balíčku s mobilem „pro školáky“ od Vodafone. Co naznačují hospodářské výsledky TO2 CR a Vodafone? Například že růst ADSL se dále zpomaluje. (Lupa, 30.07.2007)
Stalo se: U:fon už je zelenější
Zelených míst na mapě pokrytí U:fona utěšeně přibývá, i když ne takovým tempem, jaké bylo původně slibováno. Reálně dosahované rychlosti jeho služeb jsou zatím spíše vyšší než ty původně deklarované. Evropská komise zveřejnila plné znění svého verdiktu v kauze projektu Bezdrátové Prahy. O žádné poskytování přístupu k Internetu zdarma v něm nešlo. (Lupa, 16.07.2007)
Stalo se: pro čtvrtého mobilního operátora prý není v ČR místo
Podle předsedy Rady ČTÚ není u nás místo pro čtvrtého mobilního operátora, který by těm stávajícím mohl konkurovat nabídkou GSM a UMTS služeb. MobilKom ale chce konkurovat službami na bázi CDMA. Portugalsko, coby příští předsednická země EU, má jako prioritu zřízení jednotného celoevropského super-regulátora. Rada ČTÚ je znovu nekompletní. (Lupa, 14.05.2007)
Stalo se: na CeBITu o roamingu
Německý CeBIT, za německého předsednictví Unie, se stal příležitostí k významným oznámením a také k zásadním rozhodnutím na celoevropské úrovni. V oblasti roamingu například komisařka Redingová přesvědčila přítomné ministry o potřebě regulace i u koncových cen. Naopak RFID regulovat nechce, a u mobilní TV volá EU po kompatibilitě a větším pokroku. (Lupa, 19.03.2007)
Čtvrtý mobilní operátor: vyrobila ho média?
Eurotel kdysi získal licenci v pásmu 450 MHz pro síť NMT, ale dnes zde provozuje sít na bázi CDMA, skrze kterou poskytuje výhradně datové služby. Chystá se k obdobnému kroku také český MobilKom se svou licencí v pásmu 410 až 430 MHz? Chce se skutečně stát (čtvrtým) plnohodnotným mobilním operátorem, nebo mu tyto ambice přisoudila až média? (Lupa, 12.01.2007)
Levnější roaming? Ale kdepak!
Nejnovější statistiky ukazují, že i přes halasně deklarované zlevňování se ceny mobilního roamingu moc nezměnily. O kolik bychom platili méně, pokud by Unie prosadila svá regulační opatření? (digiweb, 21.11.2006)
Zpevní nám Vodafone?
Také český Vodafone, po vzoru své matky a sourozenců, začíná pošilhávat po pevném světě a jeho DSL technologiích. Ale k čemu by to využil, a s kým by do toho mohl jít? (digiweb, 04.07.2006)
Stalo se: tečka za Indošem
Policie odložila vyšetřování kauzy Internet do škol, neboť se jí nepodařilo najít viníka těch činů, proti kterým mířila podaná trestní oznámení. Bohužel hlavní problém neslavného Indoše byl asi někde jinde. EU již zveřejnila svou konkrétní představu regulace mobilního roamingu. Kolik by podle ní měly stát roamingové hovory? (Lupa, 17.07.2006)
Stalo se: churn se vrací k normálu
Pololetní hospodářské výsledky mobilních operátorů naznačují, že zavedení mobilní přenositelnosti se do fluktuace jejich zákazníků (tzv. churnu) promítlo poměrně výrazně, ale jen v prvním čtvrtletí. Vodafone spustil svou "push" službu pro firemní zákazníky. Tiscali vyhrálo další bitvu v již ztraceném boji o dial-up. (Lupa, 14.08.2006)
Stalo se: český Vodafone pozastavuje své UMTS
Česká pobočka společnosti Vodafone pozastavuje budování své UMTS sítě. Důvody jsou hlavně ekonomické, a to vysoké náklady ve spojení s nízkými výnosy. Do toho se ČTÚ nechal slyšet, že zvažuje možnost přidělení čtvrté mobilní licence. Nebo že by šlo spíše o virtuálního operátora? ČTÚ také oznámil dokončení analýz relevantních trhů. (Lupa, 24.07.2006)
Internet Speed, aneb: Eurotel spouští HSDPA
Eurotel zprovoznil ve své síti UMTS technologii High Speed Downlink Packet Access, umožňující rychlejší stahování dat. Pokryta je zatím Praha a Brno, a maximální rychlost na downlinku je nastavena na 1024 kbit/s. Uživatelé nepaušálních datových tarifů mohou HSDPA využívat ihned, zájemci o paušál si musí pořídit nový tarif za 832 Kč měsíčně. (Lupa, 12.04.2006)
Stalo se: mobilní přenositelnost se blíží
Přenositelnost čísel v mobilních sítích nás čeká již tento týden. Její podmínky se postupně rýsují. Pro zákazníky se smlouvami na dobu určitou a uživatele sítě NMT to ale moc dobré zprávy nejsou. Tiscali žaluje Telecom o 44 milionů za dial-up, a Novera si na Telecom stěžuje u ÚOHS. Telefonní budky zřejmě Telecomu zůstanou i nadále. (Lupa, 09.01.2006)
Stalo se: svěrací kazajka pro mobilní operátory
Evropská unie mění svou představu o tom, jak dosáhnout zlevnění roamingu. Místo regulace koncových cen teď uvažuje o cenovém stropu pro velkoobchodní ceny za roaming. Operátoři to přirovnávají ke svěrací kazajce, kterou na ně EU chystá. V Rize byla podepsána ministerská deklarace k eInclusion, má zajistit "bezbariérovou" informační společnost. (Lupa, 26.06.2006)
Je .mobi tou správnou cestou?
Nová TLD doména .mobi má garantovat obsah, uzpůsobený pro mobilní zařízení typu smartphonů a PDA. Nepovede ale spíše k oddělení dvou světů - obsahu pro mobily a obsahu pro ostatní zařízení? (digiweb, 6.06.2006)
Dárcovská SMS: už bez DPH
Po roce se podařilo odstranit technickou překážku, která mobilní operátory nutila inkasovat a odvádět státu DPH i z tzv. dárcovských SMS (DMS). Nyní už tyto zprávy nejsou zatěžovány žádnou daní z přidané hodnoty, a to ani u předplacených služeb, kde celý problém vlastně vznikl. (digiweb, 17.01.2006)
Stalo se: mobilní přenositelnost už je dostupná
V neděli 15. ledna 2005 jsme se konečně dočkali přenositelnosti čísel i v našich mobilních sítí. Jak tedy vypadají nabídky a podmínky pro využití přenositelnosti u jednotlivých operátorů? V pátek jsme zde psali o T-Mobile, dnes doplníme situaci u Eurotelu a Oskara/Vodafone. Oba umožní odchod i při závazku na dobu určitou, požadují však vyrovnání. (Lupa, 16.01.2006)
Mobilní přenositelnost: první nabídky, první překvapení
Všichni tři mobilní operátoři již na svých webech popsali, jak mají jejich zákazníci postupovat při přenášení čísel. Jen T-Mobile však zatím představil i svou nabídku pro příchozí zákazníky. O překvapení však není nouze. Právě T-Mobile totiž nechce nechat odejít ty, kteří u něj mají smlouvu na dobu určitou. Jejich eventuelní výpovědi hodlá zamítat. (Lupa, 13.01.2006)
První MVNO hlásí příchod
Společnost Unient Communications, a.s., známá mj. jako provozovatel VOIP služby jménem viphone, oznámila že vstupuje na trh jako první virtuální mobilní operátor (MVNO). Nebude ale klasickým virtuálním operátorem, protože se chce orientovat hlavně na synergie mezi mobilními službami a službami IP telefonie. Se skutečnými mobilními operátory teprve jedná. (Lupa, 12.01.2006)
Jaké budou podmínky mobilní přenositelnosti?
Start přenositelnosti čísel v mobilních sítích už klepe na dveře. Kolik to bude stát a jak bude vše probíhat, z pohledu zákazníka? (digiweb, 10.01.2006)
Televize v mobilu na vlastní oči (2.)
Kromě živého vysílání televize Óčko nabízí Eurotel ve své mobilní síti také další videopořady, na principu blokového přenosu (stáhni a pak přehraj). Jde např. o zpravodajství TV Nova či předpověď počasí na Meteo TV. Nechybí ale ani živý pohled skrze dopravní kamery, na bázi streamingu. (Digizone, 06.01.2006)
Televize v mobilu na vlastní oči (1.)
Jak vypadá a jak funguje živé vysílání TV Óčko pro mobilní telefony, které ve své mobilní síti UMTS spustil Eurotel? Přinášíme vám obrazovou reportáž. (Digizone, 05.01.2006)
Mobilní čísla v telefonních seznamech: na principu OPT-IN
Veřejné telefonní seznamy, které bude vydávat Český Telecom spolu s Mediatelem, budou obsahovat i čísla mobilních telefonů. Ovšem jen těch, u kterých jejich držitelé dali souhlas se zařazením. A takových bude asi hodně málo. (Lupa, 30.12.2005)
Mobilní přenositelnost: nebude to až tak snadné
Do 15. listopadu měli mobilní operátoři zapracovat do svých všeobecných podmínek přenositelnost čísel. Měli jasně a srozumitelně říci, za jakých podmínek od nich mohou zákazníci odejít, pokud se rozhodnou využít možnost přenesení svého čísla. Důležité je to hlavně pro zákazníky, kteří mají nějaký závazek na dobu určitou. A jak to dopadlo? (Lupa, 18.11.2005)
Óčko už i v UMTS
Eurotel bude ve své nové síti UMTS nabízet také živé televizní vysílání. (Digizone, 26.11.2005)
3G/UMTS: odstartováno!
Český T-Mobile včera spustil komerční provoz své mobilní sítě třetí generace, alias UMTS. Služby, které v ní nabízí, jsou pouze službami rychlého přístupu k Internetu, a nesou značku Internet 4G. Zatím jsou dostupné jen na území Prahy, na další části ČR dojde až v příštím roce. Maximální rychlosti jsou 512 kbit/s, resp. 1024 kbit/s. (Lupa, 20.10.2005)
Mobilní přenositelnost: jak rozhodl soud?
Nejvyšší správní soud vyhověl společnosti T-Mobile a z opatření ČTÚ vypustil jednu konkrétní pasáž, týkající se smluv na dobu určitou. Znamená to, že zákazníci se smlouvami na dobu určitou budou nyní vyloučeni z přenositelnosti a budou muset čekat, až jejich smlouvy doběhnou? Nejspíše nikoli. (Lupa, 29.09.2005)
Stalo se: dealeři, přenositelnost, infringement procedure proti ČR
Český Telecom si stěžuje na nekorektní chování dealerů svých konkurentů, a podal na ně trestní oznámení. Jak to bude s mobilní přenositelností z/do sítě NMT a jak Česká republika odpověděla na zahájení tzv. infingement procedure ze strany Evropské komise právě kvůli přenositelnosti? A na co ještě ČR neodpověděla? (Lupa, 26.09.2005)
Eurotel představil svou vizi UMTS
Způsob, jakým čeští mobilní operátoři hodlají využít své UMTS licence, není úplně stejný. Již v červnu se pochlubil T-Mobile a včera se přidal také Eurotel. Oskar/Vodafone se zatím nevyjádřil. Jak tedy vypadá vize Eurotelu a v čem se liší od toho, co prezentoval T-Mobile? Na co se můžeme těšit, a v jakém časovém horizontu? (Lupa, 09.09.2005)
T-Mobile má nejvíce zákazníků
V roce 2003 vyhlásil T-Mobile ambiciózní cíl: stát se do dvou let jedničkou na našem mobilním trhu, co do počtu zákazníků i co do finančních ukazatelů. Polovinu tohoto cíle se mu nyní podařilo splnit - co do počtu zákazníků už je na prvním místě. Prvenství v ekonomických ukazatelích chce dosáhnout do roku 2007. Hodlá však útočit i na pevné operátory. (Lupa, 12.08.2005)
Jak se chystá mobilní přenositelnost?
Kolem připravované mobilní přenositelnosti je celá řada zajímavých otázek. Má například zákazník pendlovat mezi operátory, nebo vše vyřizovat na jednom místě? A jak to bude s vypořádáním existujících smluvních vztahů s opouštěnými operátory? Budou muset být nejprve ukončeny, nebo to nebude podmínkou? A jak se volající dozví o skutečné ceně hovoru? (Lupa, 15.06.2005)
Jak se daří pevné přenositelnosti?
V ČR bylo přeneseno již na 1,5 milionu čísel v rámci pevných sítí. Jde skoro o každou druhou pevnou linku, nebo jen o necelá 4 procenta všech čísel, určených pro pevnou síť? Kolik se za přenesení platí a jak velká část z přenesených čísel se skutečně využívá? A ke komu se čísla v pevných sítí přenáší nejvíce? (Lupa, 13.06.2005)
Eurotel Mobile Exchange Plus: další část Digi Biz
Svou novou službu Mobile Exchange Plus včera Eurotel představil již jako součást celého širšího konceptu digitální firmy (Digi Biz) mateřského Českého Telecomu. Co dalšího lze očekávat, jak v rámci Digi Biz, tak i v rámci představ o digitální domácnosti (Digital Home), v podání našeho inkumbenta? (Zive, 08.06.2005)
Nové tarify Českého Telecomu: jsou skutečně povinné?
Má Český Telecom právo zrušit všechny dosavadní cenové programy a převádět zákazníky na nové tarify i bez jejich souhlasu? Sdružení obrany spotřebitelů ČR si vyžádalo stanovisko regulátora a došlo k závěru, že je to sporné. Uživatelům doporučuje tarif neměnit, pokud to pro ně není výhodné. A co na to říká Český Telecom? (Lupa, 06.05.2005)
Po smršti přichází zemětřesení
V návaznosti na pondělní regulační smršť se Český Telecom postaral o pořádné zemětřesení ve svých cenových programech. Ty stávající (až na dva) ruší, a místo nich zavádí programy nové. Uživatelé teď mají měsíc na to, aby se rozhodli, na jaký nový cenový program přejdou. Pokud tak neučiní, Český Telecom za ně vybere nový cenový program sám. (Lupa, 29.04.2005)
Oskarova nová data
Oskar nabízí nové datové tarify, s cenou automaticky odstupňovanou podle objemu přenesených dat. Ani nejvyšší tarif však není úplně neomezený, uplatňuje se na něm Fair Use Policy, a po 3 GB může klesnout rychlost. Český Telecom zase zlevnil své nejpomalejší ADSL, ale jeho nový Internet Expres Hit má novou FUP a už není neomezený - za data navíc se platí. (Lupa, 02.03.2005)
Blackberry není jenom ostružina
Po prvním představení na loňském Invexu spouští nyní český T-Mobile služby BlackBerry. O co vlastně jde? Nejsou to zdaleka jen speciální jednoúčelové terminály, uzpůsobené mobilnímu mailování. Řešení BlackBerry nabízí více než jen elektronickou poštu na cestách, vysoký komfort a vysokou bezpečnost, ale vyžaduje také určitou podporu přímo v síti firemního zákazníka. (Lupa, 28.02.2005)
Dárcovské SMS: fenomén made in ČR
DMS, alias dárcovské SMS, nevznikly až nyní, v souvislosti s přírodní katastrofou v Asii. Teprve tato událost však původní české řešení patřičně prosadila a dostala do povědomí nejširší veřejnosti. Teď o něj mají zájem i v zahraničí. A jak vlastně dárcovské SMS zprávy fungují? A jak je to s penězi, které se kolem nich točí? (Lupa, 13.01.2005)
Získá Oskar třetí licenci?
Oskar požádal koncem listopadu ČTÚ o třetí licenci na mobilní síť třetí generace. Jelikož ČTÚ registruje i dalšího zájemce, musí vypsat výběrové řízení. Vláda svým rozhodnutím stanovila, že bude vypsáno ještě podle stávajícího zákona o telekomunikacích, bude mít dva stupně, a v prvním stupni bude licence nabídnuta přednostně Oskarovi, za 2 miliardy korun. (Lupa, 17.12.2004)
Kdy se dočkáme mobilní přenositelnosti?
Podle původního návrhu zákona o elektronických komunikacích měla být v našich mobilních sítích zavedena tzv. přenositelnost čísla do 6 měsíců od účinnosti zákona. Hospodářský výbor se ale přiklonil k poněkud jiné úpravě, která může protáhnout lhůtu pro zavedení přenositelnosti až na 8 měsíců. Ať už ale bude mobilní přenositelnost dostupná kdykoli, co vlastně přinese a jak bude fungovat? (digiweb, 10.12.2004)
Za co dostali mobilní operátoři pokuty?
Propojovací dohody, které Český Mobil uzavřel s Eurotelem a s Radiomobilem, vyhodnotil Český telekomunikační úřad jako exkluzivní, zavazující k výhradnímu využití přímého propojení, a operátorům přikázal jejich dodržování. ÚOHS je také vyhodnotil jako exkluzivní, ale kvalifikoval to jako porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže, udělil za ně operátorům pokuty a zakázal jejich plnění. (Lupa, 21.09.2004)
CDMA: první praktické zkušenosti
Jak vychází praktické srovnání nové služby Eurotel Data Expres s ADSL a s kabelovým připojením k Internetu? Podle očekávání: rychlost downloadu i uploadu je u CDMA nejméně stabilní. Při letmém testu dosahoval download přes CDMA nejčastěji 360 kbit/s, upload osciloval mezi nulou a maximem 153 kbit/s. Zdaleka největší rozdíl byl v ping-u: CDMA má ping velký a dosti nepravidelný. (Lupa, 10.08.2004)
Konečně CDMA!
Nová služba Data Expres od Eurotelu, na bázi CDMA EV-DO v pásmu 450 MHz, nabídne až 800 kbit/s, s očekávanou průměrnou rychlostí stahování 256 kbit/s. Měsíční paušál, bez omezení objemu přenesených dat a doby připojení, přijde na 899 Kč bez DPH. V nabídce je zatím jen modem s USB rozhraním. Počáteční pokrytí je na úrovni 70 procent populace ČR. (Lupa, 03.08.2004)
Epidemie T-Mobile
T-Mobile včera představil tři novinky: tarifní program určený specificky pro studenty, předplacenou kartu Twist Home, mířící zejména na cizince pobývající v ČR, a dále možnost přikoupit si víkendové hovory za 50 haléřů za minutu. Vše je doprovázeno mediální kampaní, která staví na přirovnání k epidemii. (Lupa, 02.09.2003)
Oskar GPRS> zprovozněno pro lidi
Už i náš nejmladší mobilní operátor spustil své GPRS služby na komerční bázi, pod značkou "GPRS> Vždy připojen". Nyní je tedy možnost úplného srovnání nabídky GPRS na našem mobilním trhu - kde jej tedy pořídíte nejlaciněji? Právě teď to vypadá na Oskara, ale jak zareagují ostatní dva operátoři? Nezačne právě nyní ten správný boj o GPRS zákazníka? (Lupa, 12.02.2002)
Telecom spouští SMS přes pevnou síť
Před více jak dvěma roky představila společnost Fincom Group technické řešení pro odesílání a příjem SMS zpráv i na pevných telefonních linkách. Nyní toto řešení implementoval ve své síti Český Telecom, a začíná jej nabízet jako řádnou komerční službu. Ta umožňuje poslat SMS zprávu na kterýkoli pevný telefon v ČR, byť mnohdy jen v hlasové podobě. (Lupa, 04.05.2004)
Eurotel: Valeski byl odvolán
Představenstvo Českého Telecomu, se souhlasem dozorčí rady, včera odvolalo Terrence Valeskiho a Luboše Börika z postu jednatelů Eurotelu a na jejich místa jmenovalo své lidi. Tři členové dozorčí rady, včetně jejího předsedy, kvůli tomu rezignovali. Na mimořádné tiskové konferenci se k tomu dnes vyjádří Vladimír Mlynář. (Lupa, 29.04.2004)
CDMA: (po)zastaveno?
Eurotel nepotřebuje pro své CDMA novou licenci, ale nové povolení k provozování vysílacích rádiových stanic. To nemá, a podle Euro OnLine má šanci jej získat někdy v červnu. Podle stejného zdroje nyní Eurotel svůj projekt zastavil. Stále ale probíhá duel Český Telecom vs. Eurotel a problémy s absentujícím povolením nejspíše sehrají svou roli. (Lupa, 27.04.2004)
CDMA: půjde Valeski od válu?
Český Telecom prý chce odvolat šéfa Eurotelu Valeského. Může to udělat představenstvo Telecomu, ale potřebuje k tomu souhlas své dozorčí rady, ve které zasedají také zástupci státu. Svou roli zde zřejmě hraje i otázka licence na chystané datové služby na bázi technologie CDMA 2000. Potřebuje Eurotel licenci či povolení od ČTÚ? Má šanci ji získat? (Lupa, 22.04.2004)
CDMA: zřejmě bude, ale...
Eurotel již oficiálně potvrdil, že svůj záměr s nasazením CDMA zrealizuje ještě v prvním pololetí. Dostal tedy od Českého Telecomu zelenou, nebo to udělal "na vlastní pěst"? Regulátor nehodlá znárodnit jeho licenci na pásmo 450 MHz, a na ostatní mobilní operátory se tak nejspíše nedostane. O příležitost se ale hlásí první internetoví provideři. (Lupa, 29.03.2004)
Polsko: Internet úplně bez DPH?
Polští poslanci ve čtvrtek rozhodli o tom, že internetové služby pro domácnosti a školy nebudou v jejich zemi zatíženy vůbec žádnou daní z přidané hodnoty. EU, která na jedné straně podporuje rozvoj Internetu a broadbandu, se to ale vůbec nelíbí. Dokonce hrozí Polsku za tento krok sankcemi. Proč takováto reakce? A co v České republice? (Lupa, 15.03.2004)
Bezdrátové ADSL: Zastavit, stát …
Po žalobách a výzvách k úhradě údajných miliardových ztrát se na veřejnost dostává další kauza spojená s Českým Telecomem. Tentokráte jde o jím plně vlastněný Eurotel a o jeho snahu zavést "bezdrátové ADSL" plošně po celé ČR, skrze technologii CDMA v pásmu 450 MHz. Problém je v tom, že by to konkurovalo mnohonásobně dražšímu projektu na rozšiřování drátového ADSL samotným Telecomem. (Lupa, 19.02.2004)
Jak pokračuje Eurotel Data Nonstop?
Možnost získání zvýhodněné nabídky tarifu Data Nonstop zítra nekončí, ale je prodloužena až do konce března. Ke konci loňského roku měl tento tarif již 32 tisíc uživatelů, v průběhu ledna přibylo odhadem dalších 10 tisíc. Do konce čtvrtletí by Eurotel měl nabídnou kompresi a optimalizaci datových přenosů. Nově lze přikoupit také čtyři balíčky TOP. (Lupa, 30.01.2004)
Co je špatného na nových tarifech Telecomu?
Nové tarify ČTc mají některé nepříjemné záludnosti. Alternativním operátorům se na nich nelíbí zejména to, že stále obsahují volné kredity, a to i přes negativní stanovisko ÚOHS. Kritizují také skutečnost, že v tarifu Universal jsou některé koncové ceny nižší než přímé náklady na stejné hovory v rámci volby operátora, což alternativce fakticky vyřazuje ze hry. (Lupa, 22.11.2003)
Nové ceny Telecomu pro rok 2004
Avizované dramatické zvýšení měsíčních paušálů se naštěstí nekoná. Naopak, Telecom přichází s neregulovaným cenovým programem Telefon 70, který je velmi podobný dosavadnímu regulovanému HOME STANDARD. Výše paušálu je stejná, minutové ceny stejné nebo nižší, a místo kreditu v korunách obsahuje jako kredit 70 volných minut. (Lupa, 18.12.2003)
Také T-Mobile nabídne neomezený Internet za paušál
Po zřejmém úspěchu tarifu Eurotel Data Nonstop, který nabízí mobilní připojení k Internetu přes GPRS, bez omezení objemu přenesených dat a jen za paušál, se analogickou službu odhodlal nabídnout také český T-Mobile. Nebo spíše: dokázal si ji prosadit, protože služba tohoto typu zatím není součástí strategie mateřského koncernu. (doplnit, 28.11.2003)
Jaké budou nové ceny regulovaných služeb?
Regulátor již dříve avizoval, že koncové ceny ADSL nejspíše regulovat nebude. Vydal však první cenové rozhodnutí, které se týká nové výše regulovaných cen z univerzální služby. Z něj vyplývá pouze to, že nová cenová hladina by se měla pohybovat někde mezi 105 až 113 procenty stávající cenové hladiny, již se zohledněním změn DPH. (Lupa, 24.11.2003)
Jak se daří tarifu Eurotel Data Nonstop?
Z pohledu poskytovatele natolik dobře, že hodlá tuto službu dále rozvíjet a lákat na ni nové zákazníky, prostřednictvím promo akcí. Přibalit k ní hodlá i 30 hlasových minut, a v rámci akční nabídky představí také vlastní PCMCIA kartu, podporující hlas i data. Statistiky o provozu Data Nonstop svědčí o trvalém a výrazném nárůstu objemu přenesených dat. (Lupa, 02.10.2003)
Pevní vs. mobilní: co si o tom myslí regulátor?
APVTS nedávno vyzvala k novému stanovení propojovacích poplatků za terminaci hovorů v pevných sítích. Argumentuje tím, že reálné ceny mezitím poklesly pod úroveň propojovacích poplatků. Regulátor ale říká: mnou stanovené ceny jsou maximální. Co vám brání dohodnout se na nižších cenách za propojení? (ISDN, 09.06.2003)
T-Mobile: bez Radiomobilu a bez paušálu
Radiomobil se již definitivně přejmenoval na T-Mobile, a přišel s novou strategií vůči firemním zákazníkům. V oblasti datových služeb sice nabízí rychlejší GPRS a různé možnosti optimalizace, zmenšující objem skutečně přenášených dat - ale skutečně neomezený datový paušál nikoli. Neomezený je přenos dat pouze do konce července, v rámci promo akce. (Lupa, 06.05.2003)
T-Mobile: zatím nic
Z již dříve avizované strategie "nehlasových" služeb T-Mobile byla zatím zveřejněna jen ta část, která se týká obsahu. Zejména portálu t-zones a služeb na bázi MMS. O přenosových službách, hlavně o tarifech pro GPRS, se dozvíme až v průběhu dubna - a platit budou od 5. května. Něco však lze vytušit již dnes. (Lupa, 04.04.2003)
Nová SMS strategie Eurotelu
Po T-Mobilu přistoupil k omezení svých veřejných internetových SMS bran také Eurotel. Zvolil však jiný přístup, založený na vkládání reklamy do SMS zpráv. Odesilatel může využít jen 60 znaků ve zprávě, zbývajících 100 vyplní reklama. Je tento poměr 60:100 ve světě obvyklý? A jak to bude se zabezpečením proti zneužití? (Lupa, 13.03.2003)
Jak na zpoplatněné SMSky - II.
Za SMS zprávy přes webovou bránu T-Mobile se už platí, ale jak je to s placením za emaily přeposílané na mobilní telefon? Zpoplatněné SMS zprávy do sítě T-Mobile nabízí další služby, začíná se prosazovat cena 1,20 Kč za SMS zprávu. Program DreamCom slibuje odesílání přes portál T-zones, a tudíž i v rámci balíčku SMS zpráv zdarma. (Lupa, 10.02.2003)
Historie naší liberalizace, díl XX: Pevní vs. mobilní
V polovině roku 2001 se poprvé ostřeji rozhořely spory kolem vzájemného propojení pevných a mobilních sítí. Předmětem nedohody byly propojovací poplatky, zejména za terminaci hovoru v mobilní síti. Dodnes nebyly tyto spory definitivně vyřešeny, ani přes existenci cenového rozhodnutí regulátora z listopadu 2001. (ISDN server, 27.01.2003)
Jak na zpoplatněné SMSky?
T-Mobile diskutoval s novináři o důvodech zpoplatnění internetových SMS zpráv. Probíraly se podrobnosti toho, jak by vše mělo fungovat počínaje 4. únorem, co musí a naopak nemusí udělat uživatelé, jak to bude s filtry pro přeposílání elektronické pošty na mobily, i jaký je další možný vývoj zpoplatněných SMS zpráv. (Lupa, 24.01.2003)
Eurotel: vlastní PDA, nové služby
Eurotel se chystá uvést na náš trh pod vlastní značkou zařízení PDA, kombinované s telefonem. Kromě toho již nyní přichází se dvěma novými datovými službami pro vzdálený mobilní přístup a skupinou nových aplikačních služeb. (ISDN server, 29.08.2002)
Nad pololetními výsledky Eurotelu
Eurotel představil veřejnosti své hospodářské výsledky za 1. pololetí 2002. Poprvé zaznamenal pokles tržeb a provozního i čistého zisku oproti stejnému období předchozího roku. Zajímá vás čím to vysvětluje? Případně kolik má zákazníků a jaká je jejich struktura? (ISDN server, 22.08.2002)
Oskar má milión
Společnost Český Mobil, provozující mobilní síť pod značkou OSKAR, ohlásila dosažení 1 milionu zákazníků. Známy jsou již také hospodářské výsledky za rok 2001. Tisk však již spekuluje o možném prodeji Českého Mobilu. (ISDN server, 18.04.2002)
Oskar GPRS> zprovozněno pro lidi
Už i náš nejmladší mobilní operátor spustil své GPRS služby na komerční bázi, pod značkou "GPRS> Vždy připojen". Nyní je tedy možnost úplného srovnání nabídky GPRS na našem mobilním trhu - kde jej tedy pořídíte nejlaciněji? Právě teď to vypadá na Oskara, ale jak zareagují ostatní dva operátoři? Nezačne právě nyní ten správný boj o GPRS zákazníka? (Lupa, 12.02.2002)
Licence za 3,5, minuta za 3,66
V pondělí večer vláda rozhodla, že minimální cena za UMTS licenci ve druhém kole bude 3,5 miliardy. Včera pak ČTÚ konečně zveřejnil své cenové rozhodnutí ohledně propojení pevných a mobilních sítí - maximální cena za zakončení 1 minuty hovoru v mobilní síti je 3,66 Kč. Je to podstatně více než za zakončení hovoru v pevné síti, ale podstatně méně než průměr EU. (Lupa, 28.11.2001)
Mobilní služby pro firemní zákazníky
Služby pro firemní zákazníky byly až do nepříliš dávné doby určeny jen opravdu velkým firmám. Dnes si je ale mohou dopřát i podstatně menší firmy, třeba jen s 5 mobily nebo s účtem přes 10 000 Kč měsíčně. Využít mohou například služeb privátních sítí a s jejich pomocí optimalizovat své náklady na telefonování. K dispozici je však celá plejáda dalších zajímavých služeb. (Profit, říjen 2001)
Jak dál s UMTS licencemi?
Český telekomunikační úřad nakonec dostal od vlády zelenou k tomu, aby si k udělení 4 licencí UMTS přizval poradce. Dosud ale nejsou stanovena přesná pravidla, za jakých budou licence udělovány, a také poradce je třeba nejprve vybrat. Čas ale rychle kvapí - vše by mělo skončit do 30. září, tak aby do státní kasy stihlo připlout nejméně 20 miliard. (Profit, červen 2001)
UMTS licence: Čas kvapí
Vláda v pondělí přijala několik významných rozhodnutí ohledně udělování UMTS licencí: povolila ČTÚ najmout na celou akci poradce, a dokonce na něj přidělila i peníze. Do dvou měsíců by poradce mohl být vybrán - ale pak se vše musí stihnout za pouhé dva další měsíce, do konce září, aby tak očekávaných 20 miliard stihlo vplout do státního rozpočtu. (Lupa, 24.05.2001)
Eurotel s novou tváří, novým logem a novými tarify
Eurotel nechce být pouhou telekomunikační společností, ale hodlá se profilovat více jako poskytovatel služeb. Za tímto účelem mění svou identitu, přichází s novým logem a také s novými tarify. Ty nyní zahrnují např. volné minuty a SMS zdarma, s možností převodu nevyčerpaných do dalšího měsíce. (Lupa, 27.04.2001)
Paegas: dva miliony a dotovaný tarif
Radiomobil ve středu představil své novinky na březen. Kromě zajímavých čísel o své uživatelské základně signalizuje i určitou změnu ve svém zaměření - vedle nabírání nových zákazníků se začíná více starat i o udržení těch stávajících. Jednou z forem je "dotovaný tarif", jak prezentuje dvě ze svých novinek. (Lupa, 02.03.2001)
Oskar slaví první narozeniny
Náš nejmladší mobilní operátor slaví své první narozeniny. Je to příležitost k bilancování úspěchů, zejména impozantního tempa budování jeho sítě. Na místě je ale i připomenutí toho, čím už se Oskar tolik nepyšní. Jde například o datum jeho narození či o slib připojování škol k Internetu. (Lupa, 28.02.2001)
Ne 4,5 milionu, jen 4,321
Velmi optimistické odhady, hovořící až o 4,5 milionu uživatelů mobilních telefonů ke konci roku 2000, se přeci jen ukázaly jako nadnesené. Podle včera vydaných informací od mobilních operátorů to bylo v ČR ke konci roku (Lupa, 9.01.2001)
Jaké je GPRS u Eurotelu? - I. a II.
Během minulých dvou týdnů jsem měl možnost si prakticky vyzkoušet, jak funguje GPRS v síti EuroTelu. Zde jsou mé dojmy. (Lupa, 12.12.2000)
Mobilní Internet podle Nokie
Finský mobilní gigant se rozhodl uspořádat svou letošní konferenci Nokia Mobile Internet Conference v naší stověžaté matičce Praze. Ohlásil zde nemálo ambiciózní záměr vyvinout technickou architekturu mobilního Internetu, a ke spolupráci vyzval všechny zainteresované. Při stejné příležitosti představila Nokia i nový komunikátor 9210, fungující na platformě Symbianu . (Lupa, 24.11.2000)
GPRS už je tady! (2)
EuroTel již oznámil své GPRS tarify - jak na jeho krok reaguje druhý operátor, tj. Radiomobil? Jeho síť je podle dostupných zpráv připravena, ale GPRS jako služba pro zákazníky zatím ještě nabízena není. Jaké jsou možné příčiny? (Lupa, 6.10.2000)
GPRS už je tady!
EuroTel jako první z našich mobilních operátorů oznámil, kolik bude stát jeho GPRS - představil dva tarifní programy, které budou obsahovat jak GPRS, tak i HSCSD. Na kolik tedy přijde GPRS od Eurotelu? (Lupa, 5.10.2000)
EuroTel pouští šťávu, Paegas reaguje
O WAP-ovém portálu JUICE, který spustil EuroTel, a o reakci Paegas-u který uvádí že spustil WAP-ové služby již dříve (Novinky, 23.5.2000)
EuroTel spouští GPRS
EuroTel oznámil že přenesl první komerční GPRS hovor ve své síti, fakticky jde ale pouze o testování. Paegas se nechal slyšet, že GPRS přenosy testuje již delší dobu (Novinky, 17.5.2000)
Do Expandia banky po WAPu
Expandia banka jako první v ČR zavádí možnost přístupu k účtu prostřednictvím WAP-u. tento článek je současně malým obrazovým návodem. Novinky.cz, 6.4.2000
HSCSD a levnější mobilní Internet
EuroTel začal ve své nabízet HSCSD (High Speed Circuit Switched Data), a současně upravil jednotným způosbem tarif za mobilní přístup na Internet (Novinky, 10.3.2000)
Sliby a skutky Českého Mobilu
Český Mobil se zavázal spustit svou mobilní síť k 8. lednu. Tento článek je psán dva dny poté, a srovnává sliby se skutečností. Novinky.cz, 10.1.2000
Český Mobil nebude pod stromečkem
Vítěz soutěže o třetí mobilní licenci vzdal souboj o letošní vánoční trh. Druhý v pořadí, Orange, zpochybňuje transparentnost výběrového řízení Novinky.cz, 12.11.1999
Jaké jsou závazky Českého Mobilu?
Včera byla zveřejněna smlouva mezi MDS ČR a Českým Mobilem. Jaké závazky z ní vyplývají pro třetího mobilního operátora? Novinky.cz, 12.10.1999
Tendr na 3. mobilní licenci: jak si stojí dva nejžhavější kandidáti?
Jak vychází srovnání Českého mobilu a konsorcia Orange v oblastech, které zajímají vládu pro její definitivní výběr vítěze? Novinky.cz, 24.9.1999
Větší informační otevřeností proti zákulisním čachrům
Konsorcium GiTy+Orange nevidí důvod měnit svůj přístup k tendru o 3. mobilní licenci a pokračuje v postupném zveřejňování podrobností své nabídky. Novinky.cz, 8.9.1999
Tendr o třetího operátora: Kostky jsou vrženy, hraje se dál
Poté, co odevzdali své nabídky do soutěže, uchazeči o třetí mobilní licenci dále komunikují s veřejností. Sice velmi pomalu, ale přeci jen poodhalují něco ze svých konkrétních záměrů. Co o sobě řekla konsorcia MobilCzech a Orange+Gity? Novinky.cz, 20.8.1999
Orange a jeho vize: Sci-fi, nebo realita?
Britský mobilní operátor Orange, usilující o tuzemskou třetí licenci, prezentoval v Praze svou vizi budoucnosti komunikací. U nás to znělo jako bohapustá sci-fi, ale ve staré dobré Anglii už něco z toho funguje - v podobě služby Wildfire. Novinky.cz, 3.8.1999
Soutěž o třetí mobilní licenci: celkem 8 nabídek
Svůj záměr ucházet se o třetí licenci mobilního operátora veřejně prezentoval další zájemce – konsorcium vytvořené českou společností GiTy a britským operátorem Orange. Orientovat se chtějí především na zákazníka, kvalitu a moderní služby (včetně datových). Novinky.cz, 18.8.1999
Představuje se další uchazeč o třetí mobilní licenci: Český Mobil
Svůj záměr ucházet se o třetí licenci mobilního operátora veřejně prezentoval další zájemce – konsorcium vytvořené českou společností GiTy a britským operátorem Orange. Orientovat se chtějí především na zákazníka, kvalitu a moderní služby (včetně datových). Novinky.cz, 30.7.1999
GiTy a Orange se společně ucházejí o třetí licenci
Svůj záměr ucházet se o třetí licenci mobilního operátora veřejně prezentoval další zájemce – konsorcium vytvořené českou společností GiTy a britským operátorem Orange. Orientovat se chtějí především na zákazníka, kvalitu a moderní služby (včetně datových). Novinky.cz, 23.7.1999