Články o eGovernmentu
Proč byly základní registry 4 hodiny mimo provoz?
Správa základních registrů zveřejnila důvod výpadku dne 25.3.2014: v datovém centru Státní tiskárny cenin došlo k požáru a následnému odpojení elektrické energie. (Lupa, 04.04.2014)
Základní registry byly 4 hodiny mimo provoz
Toto úterý měly základní registry čtyřhodinový výpadek, zapříčiněný blíže nespecifikovaným problémem v jednom ze dvou používaných datových centrech. Muselo dojít k přechodu do záložní lokality. (Lupa, 27.03.2014)
Datovým schránkám jsou právě dnes čtyři roky, základním registrům rok
Původně měly být datové schránky financovány úplně jinak, než dnes. Jednotlivé datové zprávy v nich měly být uchovávány neomezeně dlouho, a ne mazány po 90 dnech. Základní registry měly občany informovat, a ne před nimi informace skrývat. (Lupa, 01.07.2013)
Šance zjistit, kdo a proč se na vás vyptával základních registrů, je malá.
Budete-li pátrat po tom, co doopravdy znamenají „divné“ položky na vašem záznamu o využívání údajů ze základních registrů, moc šancí něco se dozvědět nemáte. (Lupa, 6.05.2013)
Jak číst novoroční pozdrav, který vám přišel do vaší datové schránky?
Do datových schránek již dorazily slibované roční záznamy o využívání vašich údajů v základních registrech. Bohužel v nich chybí to nejpodstatnější: kdo a na co se ptal. (Lupa, 25.03.2013)
Základní registry nedopadly jako prezidentské hlasy
U kontroly petičních hlasů pro prezidentské kandidáty zvítězila striktní interpretace zákona nad zdravým rozumem. U základních registrů a oznamování změn třetím osobám to naštěstí dopadlo jinak, smysluplněji. (iHNed.cz, 28.11.2012)
Základní registry pod lupou: chaos a zmatek kolem informování třetích osob
Skoro čtyři měsíce trvalo základním registrům, než začaly oznamovat změny vašich údajů třetím osobám (třeba vaší bance, operátorovi apod.). Ovšem informace o způsobu, jakým tak činí, se mění doslova pod rukama. Co je zveřejněno jeden den, je druhý den zase staženo a popřeno novými informacemi, které jsou záhy staženy také. Kdo se v tom má vyznat? (Lupa, 29.10.2012)
Základní registry pod lupou: vaši banku či operátora na změny (zatím) neupozorní
Základní registry slibují, že když se přestěhujete, změníte jméno či třeba dostanete novou občanku, oznámí to těm subjektům, které si sami určíte. Třeba vaší bance, vašemu operátorovi, dodavateli energie a plynu atd. Jenže ani po téměř třech měsících od svého spuštění tak ještě nečiní. (Lupa, 24.09.2012)
Základní registry v číslech a faktech
Je napojování úřadů a  jejich agendových informačních systémů na základní registry před dokončením, nebo teprve na samém začátku? Kolik už bylo provedeno transakcí a kolik bylo vydáno výpisů? A jak vytížené jsou jednotlivé základní registry? (iHNed.cz, 11.09.2012)
Základní registry pod lupou: Budou peníze na jejich provoz?
Základní registry nabízí, že o změnách vašich údajů – například o změně adresy bydliště, doručovací adresy či jména – poinformují ty privátní subjekty, které si sami určíte. Třeba vašeho operátora, banku, dodavatele plynu a elektřiny atd. Jak tato možnost funguje v praxi a jak ji využít? (Lupa, 03.09.2012)
Základní registry pod lupou: jak dát vědět o svých změnách
Základní registry nabízí, že o změnách vašich údajů – například o změně adresy bydliště, doručovací adresy či jména – poinformují ty privátní subjekty, které si sami určíte. Třeba vašeho operátora, banku, dodavatele plynu a elektřiny atd. Jak tato možnost funguje v praxi a jak ji využít? (Lupa, 20.08.2012)
Jak zjistíte, kdo a proč si o vás něco zjišťoval v základních registrech?
Nedávno spuštěné základní registry mají přinést určité výhody i samotným občanům. Slibují například, že vám řeknou, kdo o vás požadoval nějaké údaje, a také proč. Nebo že o změně vašich údajů poinformují toho, koho jim určíte. Jak tyto možnosti fungují v praxi, prostřednictvím datových schránek? (Lupa, 13.08.2012)
Základní registry měly dohnat všechny resty. Připraveno ale není jejich okolí
Po měsíci od ostrého spuštění základních registrů s nimi skutečně komunikuje jen kolem stovky agendových informačních systémů. Správně by jich tak mělo činit několik tisíc. Se základními registry komunikoval i centrální registr vozidel, ač oficiálně k nim dosud není připojený. (Lupa, 06.08.2012)
Jak je zabezpečený přístup k základním registrům?
V uživatelské dokumentaci k základním registrům jsou věci, které by tam určitě neměly být. Třeba  doporučení odkliknout neznámý certifikát a spoléhat se na něj. A jak je zabezpečena komunikace s registry přes veřejný Internet? (Lupa, 16.07.2012)
Základní registry nezkolabovaly
Mezi novým Centrální registrem řidičů a základními registry je jeden zásadní rozdíl: registr vozidel je agendovým informačním systémem, který běží na popředí a jeho klienti s ním přichází bezprostředně do styku. Takže každý jeho problém ihned pocítí. Naproti tomu základní registry běží na pozadí a jejich přípdné problémy nejsou hned tak patrné (LN, 11.7.2012)
Základní registry jsou využívány jen minimálně
Zatímco oficiálně jsou základní registry řádně a dostatečně připraveny, řada měst a obcí upozorňuje své občany na pravý opak. S tím korespondují i statistiky: referenční údaje by ze základních registrů mělo čerpat na 10 tisíc agendových informačních systémů. Zatím jich tak činí jen asi 40. (Lupa, 10.07.2012)
Základní registry: nastupují krizové scénáře?
Do spuštění ostrého provozu základních registrů zbývá jen pár dnů. Stále ale není naplněna Matice práv a povinností, a nejsou k dispozici ani nezbytné nové formuláře. Jak o stavu připravenosti informuje vnitro a jaká krizová opatření navrhuje? (Lupa, 11.06.2012)
Základní registry prý budou v termínu
Letošní konference Internet ve státní správě a samosprávě byla asi poslední příležitostí, jak veřejnosti sdělit, že přínosy základních registrů lze očekávat postupně a nikoli naráz k 1.7.2012. Zůstala ale nevyužita. Místo toho zaznělo ujištění, že se vše stihne v řádném termínu. (Lupa, 05.04.2012)
Kolik budou stát základní registry?
Teprve minulý týden podepsalo vnitro poslední dvě smlouvy na implementaci základních registrů. Ovšem s jinými subjekty a za podstatně vyšší ceny, než jaké oznámilo původně. Ale naopak ve shodě s předpovědí, která již koncem roku 2009 odhadla vítěze. (Lupa, 25.07.2011)
Portálová rošáda
Dosavadní webové rozhraní k datovým schránkám se změnilo na celý Portál datových schránek (PDS). Jiný portál, Portál veřejné správy (PVS), naopak přijde o svou transakční část, ale nebude začleněn do Informačního systému datových schránek (ISDS). (Lupa, 27.06.2011)
Stalo se: ani paraskevidekatriafobie nezastavila revoluci v registrech
Naši poslanci očividně nemají strach z pátku třináctého (označovaný jako paraskevidekatriafobie), a tak právě v tento den schválili změny, které by k polovině příštího roku měly přinést úplnou revoluci do způsobu fungování všech agend a registrů veřejné správy. Navíc tak učinili způsobem, který je z procedurálního pohledu „poněkud nestandardní“. (Lupa, 16.02.2009)