Články, publikované v roce 2006 (celkem 157)
Lupa,  29.12.2006
Ačkoli kalendářní rok 2006 není ještě úplně u konce, pojďme se společně ohlédnout za celým letošním rokem (nejen) v oblasti elektronických komunikací. Jaké tedy byly nejvýznamnější události a trendy? Pokračovala konsolidace operátorů, přišly ale i nové služby. Jen ta digitalizace nám trochu drhne.

Lupa,  27.12.2006
Telecom Austria koupil celou skupinu eTel Group, a český eTel bude integrován do společnosti Volný. ÚOHS schválil prodej Karnevalu Media do rukou UPC, byť s podmínkami. Ty se ale týkají hlavně světa televize, nikoli broadbandu. Telefon pro chudé bude dostupný od 1. ledna. Podle EK nepředstavoval prodej mobilní licence 3G/UMTS Oskarovi nedovolenou státní podporu.

Lupa,  22.12.2006
Vztah českého státu k Internetu má hned několik různých aspektů. Jedním z nich je zasahování státu do fungování Internetu a jeho řízení, dalším pak podpora jeho rozvoje a ještě dalším pak třeba stát jako velký uživatel Internetu a jeho služeb. A určitě bychom mohli ještě najít další a další aspekty.

Lupa,  19.12.2006
Pohádali se ministři v Bruselu ohledně cen za roaming, nebo se naopak shodli? Jsou představy ČTÚ o dynamickém řízení agregace u ADSL vůbec realizovatelné? Pražští radní rozhodli o výběru dodavatele pro svůj projekt celopražského Internetu zdarma. Teď už ale půjde spíše o "bezdrátovou Prahu", která Internet zdarma nabízet nebude.

digiweb,  19.12.2006
Jaká opatření hodlá použít celopražská bezdrátová síť k tomu, aby nerušila již existující Wi-Fi sítě? A mohou být takováto opatření účinná?

Lupa,  14.12.2006
Valná hromada sdružení NIX.CZ, které zajišťuje peering na českých datových tocích, dnes projednává svůj rozpočet a ceny na příští rok. Výrazně zlevnit by mohlo připojení providerů rychlostí 10 Gbit/s. Jinak je náš NIX.CZ jedenáctý největší na světě a osmý v Evropě, a jeho "průtok" se zdvojnásobuje zhruba každý rok.

digiweb,  12.12.2006
Od 1. ledna 2007 budou někteří lidé platit za hlasové služby svých operátorů méně než ostatní. A nebudou to jen zdravotně postižení, ale i lidé s nízkými příjmy a zvláštními sociálními potřebami. Z čeho budou moci vybírat?

Lupa,  11.12.2006
Už i TO2 CR ohlásila zvýšení objemových limitů u svého ADSL. Na obzoru je první nabídka IPTV jako velkoobchodní služby tak, aby ji ve své síti mohli nabídnout i menší ISP. Skrze prodej Radiokomunikací se do ČR vrací Terrence Valeski, který do roku 2004 vedl Eurotel. Návrh Sedmi statečných reforem od ODS pamatuje i na informatiku.

digiweb,  05.12.2006
Evropská komise hodlá přehodnotit svůj přístup k boji proti spamu, a ji� počátkem roku 2007 vydat ucelenou �politiku boje proti kybernetické trestné činnosti.

Lupa,  04.12.2006
V předvečer zásadnějších změn u přeprodávaného ADSL, naordinovaných regulátorem, přišla Telefónika O2 CR s vlastním dílčím krokem a zvýšila objemové limity na velkoobchodní úrovni. Ministru Langerovi se nepodařilo přesvědčit poslance o nutnosti zkráceného režimu projednání návrhu na zrušení resortu informatiky. MI ČR tak přežije celý rok 2006.

digiweb,  28.11.2006
Skutečně konvergované fixně-mobilní služby (FMC) u nás zatím nemáme. Snad se ale časem dočkáme. Mezitím můžeme nahlédnout do kuchyně skupiny O2 i dalších zahraničních operátorů, co a jak chystají či dokonce již nabízí oni.

Lupa,  27.11.2006
Islandský miliardář Thor Bjorgolfsson prodal (původně České) Radiokomunikace konsorciu nových vlastníků z Evropy, USA a z Abú Dhabí. Součástí prodeje je i 39,2% podíl v českém T-Mobile. Máte-li dotaz či námět pro premiéra ČR, můžete mu ho poslat přes nový web panepremiere.cz. Diakritika v českých doménách druhé úrovně ještě nebude.

Digizone,  21.11.2006
Volný hodlá nabízet své IPTV především jako službu triple play, tedy včetně hlasových služeb a připojení k Internetu. Technické řešení bude nejspíše postaveno na middlewaru tuzemské společnosti EasyTV a na set-top-boxech Amino.

digiweb,  21.11.2006
Nejnovější statistiky ukazují, že i přes halasně deklarované zlevňování se ceny mobilního roamingu moc nezměnily. O kolik bychom platili méně, pokud by Unie prosadila svá regulační opatření?

digiweb,  14.11.2006
Možnosti ADSL, resp. celé rodiny technologií DSL, dnes ještě zdaleka nejsou vyčerpány. Ale co z dlouhodobějšího pohledu, při doslovné explozi nároků požadavků na rychlost? Tady je asi jen jedna možná cesta, vedoucí přes optiku v přístupových sítích.

Lupa,  13.11.2006
Český telekomunikační úřad plánuje změny v počítání objemových limitů a fungování agregace u přeprodávaného ADSL. Půjde o nápravná opatření pro narovnání relevantního trhu č. 12 s velkoobchodním broadbandem. Mělo by to přinést větší variabilitu nabídek u alternativních operátorů, a také zmírnění tvrdosti Fair Use Policy.

Lupa,  10.11.2006
Odstupující vláda Mirka Topolánka ve středu přijala několik rozhodnutí, které se týkají oblasti informatiky. Rozhodla o zrušení samostatného ministerstva informatiky, změnila koncepci KIVS, jmenovala nového radního do Rady ČTÚ a přijala i rozhodnutí podporující využívání Open source softwaru ve veřejné správě.

Lupa,  09.11.2006
Televize v mobilu, který se ještě vejde do větší kapsy, nabízí vcelku slušný a stabilní obraz. Běžná infografika je ale na hranici čitelnosti. Elektronický programový průvodce (EPG) nabízí jen názvy pořadů, a doprovodné služby jsou místy příliš vtíravé. Kuriozitou je mnohasekundové zpoždění oproti analogovému vysílání.

digiweb,  7.11.2006
Jen v ČR máme nejméně tři různé definice broadbandu: pro MI ČR je to alespoň 256 kbit/s, pro ČSÚ alespoň 144 kbit/s, a pro ČTÚ nejméně 128 kbit/s. Jak potom věřit různým srovnáním, zejména těm nadnárodním?

Lupa,  06.11.2006
Vláda minulý týden ještě nerozhodla o zrušení ministerstva informatiky, i když agentury již psaly o tom, že se tak stalo. Navíc podpora celého návrhu v Parlamentu není vůbec jistá. Určité výhrady mají lidovci, komunisté i sociální demokraté. MI ČR přeci jen zahájí informační kampaň k digitalizaci, a už si nechává navrhnout logo a reklamní slogan.

Lupa,  03.11.2006
Volný už provozuje svou IPTV v pilotním provozu, který chce převést na řádný komerční provoz již na přelomu nového roku. Radiokomunikace plánují spustit své IPTV o něco později, a spíše jako doplněk k zemskému vysílání. Chtějí se přitom soustředit spíše na obsah na žádost a zcela nové programy. Je 5000 uživatelů již běžící služby O2 TV málo, nebo naopak více, než předpokládal plán?

digiweb,  31.10.2006
Británie a Slovensko protestují proti návrhu nové direktivy EU o audiovizuálních mediálních službách, která se podle nich dotkne jakéhokoli videoobsahu na Internetu, i jen příležitostného. Skutečnost se ale zdá být poněkud jiná.

digiweb,  24.10.2006
Pomyslel někdo na to, co udělá digitalizace s povinností platit rozhlasové a televizní poplatky? Budou se z televizních set-top boxů automaticky platit i rozhlasové poplatky?

Lupa,  23.10.2006
Nové vedení ministerstva informatiky pro příští rok nepočítá s žádnými dotacemi - ani na broadband, ani na vzdělávání. Český telekomunikační úřad vydává pravidelné měsíční zprávy, ve kterých monitoruje a komentuje dění na našem trhu. V Íránu tamní regulátor nařídil zpomalit broadband. Evropa se bojí regulace jakéhokoli videoobsahu.

digiweb,  17.10.2006
Alespoň v oblasti elektronických komunikací už Česká republika není na seznamu hříšníků, kteří ještě nepřevzali unijní regulační rámec. Ale vůči jiným zemím začíná EU přitvrzovat a otevírá i nová řízení o porušení Smlouvy. Jenže celý rámec se mění doslova za pochodu.

Lupa,  16.10.2006
Leto�ní Invex, i díky Digitexu, určitě omládl a nasměroval se více ke hrám, zábavě, domácnostem, ale také médiím. Hitem byla letos navigace, která získala nejvíce Křišťálových disků. Počítač se konečně stal osobním a rozhlas začal fušovat do řemesla televizi.

Digizone,  13.10.2006
Poněkud ve stínu své nové IPTV služby O2TV předvedla Telefónica O2 Czech Republic na letošním Invexu také premiérové vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) na platformách IPTV i DVB-T, spolu s připravovanými službami Video in Demand (VoD) v kombinaci s DVB-T. Nechyběla ani ukázka technologických možností prolínání a prostřihávání obrazu.

Lupa,  10.10.2006
Poloprázdné výstaviště a vášnivě odmítavé reakce vůči komunálnímu Internetu zdarma od kapitánů průmyslu elektronických komunikací. Nebo "procházející ministr", který včera zahájil Invex a zítra podá s celou vládou demisi. A naše budoucí předsednictví v EU, se kterým si zatím nevíme moc rady. O tom byl první den letošního Invexu.

digiweb,  10.10.2006
Fórum elektronických komunikací na letošním Invexu si našlo nového strašáka: komunální Internet zdarma, na jehož apriorním odsouzení se shodli snad všichni, od operátorů, přes regulátora až po ministra.

Lupa,  09.10.2006
Letošní Invex zahájí ministr Ivan Langer. Koho ocení údajně poslední cenou ministra informatiky? Vladimír Jiránek zde představí svou novou knihu "Počítač je konečně osobní". A příznivci broadbandu a VoIP budou moci sledovat doprovodný program z tepla svého domova či kanceláře.

Lupa,  5.10.2006
Jak se dá ENUM využít v praxi pro telefonování? Aby bylo možné volat levněji díky ENUMu, musí být splněny dvě podmínky: volané číslo musí být v ENUMu zaregistrováno, a buďto koncové zařízení volajícího, nebo telefonní ústředna jeho operátora musí podporovat a skutečně využívat ENUM.

digiweb,  03.10.2006
Nedávno spuštěný ENUM není zdaleka jen o lacinějších hovorech přes Internet. Většímu využití jeho potenciálu by ale prospělo vyhrazení samostatné číselné řady a přidělování telefonních čísel přímo koncovým uživatelům.

Lupa,  02.10.2006
Programové prohlášení vlády Mirka Topolánka se věnuje e-governmentu a "novému vládnutí", ale kromě digitalizace zcela opomíjí ostatní agendy z oblasti informatiky. Nové vedení MI ČR chce přehodnotit dotace z broadbandového fondu. Vláda schválila pokračování internetizace knihoven, a dokonce hodlá knihovnám hradit jejich připojení ze státního rozpočtu trvale.

Lupa,  29.09.2006
Systém ENUM využívá ke svému fungování stávající DNS. Zájemce si podle svého telefonního čísla musí nejprve zaregistrovat odpovídající ENUM doménu, a tu pak naplnit potřebnými informacemi. Skrze tzv. validaci ale musí nejprve prokázat, že je oprávněným uživatelem příslušného telefonního čísla. Toto pak musí opakovat každých šest měsíců.

Lupa,  25.09.2006
Projekt celopražského Internetu zdarma, který usiloval o dotaci ve výši 100 milionů korun z broadbandového fondu, zmutoval do podoby "WiFi sítě pro elektronickou komunikaci občanů s orgány hlavního města Prahy". Veřejnou zakázku na jeho realizaci mělo podle Euro OnLine vyhrát konsorcium společností ICZ a T-Systems s nabídkovou cenou ve výši 287 milionů korun (bez DPH).

Lupa,  22.09.2006
V České republice byl spuštěn testovací provoz systému ENUM, včetně možnosti registrace ENUM domén. Jde o novinku, která má velký a zajímavý potenciál, byť dnes z něj dokážeme využít jen malou část. Možná proto, že to nejtěžší na celém ENUMu je vysvětlit, o co vlastně jde. Zde je první ze série článků, které se o to chtějí pokusit.

digiweb,  26.09.2006
Od roku 1998 jsme měli Radu vlády pro státní informační politiku. Od roku 2003 máme místo ní samostatné Ministerstvo informatiky ČR. Nyní má být zrušeno - a má vzniknout Rada vlády pro informační společnost.

Lupa,  20.09.2006
Nový ministr informatiky provedl restrukturalizaci svého úřadu a začal podnikat první kroky k jeho zrušení. Naznačil také své hlavní priority a plány. V oblasti e-governmentu jsou snad až nereálně ambiciózní, v oblasti pošt přiměřené a u elektronického podpisu a elektronických komunikací nulové. Iniciovat řešení problému digitalizace se v brzké době nechystá.

digiweb,  19.09.2006
No, není to klasický blog. Ale Český telekomunikační úřad také není typický blogger. Přesto nás chce pravidelně seznamovat se svým pohledem na stav trhu elektronických komunikací. Jen aby mu to vydrželo.

Lupa,  18.09.2006
Zákon o elektronických komunikacích požaduje, aby stát přispíval chudým na telefonování. Ještě vláda Jiřího Paroubka omezila výši příspěvku na 200 korun měsíčně. Vyplácet se začne od 1. ledna 2007 a státní kasu to přijde na cca půl miliardy korun za rok. Z kruhů blízkých nové vládě přichází ostrá kritika tohoto nesystémového kroku.

Lupa,  14.09.2006
Po Radiokomunikacích přichází nyní i Volný s nabídkou, v rámci které k pevné telefonní lince přidává ještě přístup k Internetu zdarma - s rychlostí 256/64 kbit/s a s objemem 1 GB. Pro náročnější uživatele pak nabízí 10 Mbit/s po ADSL2+. Vše ale jen na zpřístupněných místních smyčkách. Jinde zatím nabízí nejvýše 2 Mbit/s.

digiweb,  12.09.2006
Řada užitečných služeb dnešního Internetu by se už neobešla bez plně automatizovaného Turingova testu, který má za úkol rozlišit člověka od stroje. Říká se tomu "captcha".

Lupa,  11.09.2006
Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, kterým byly v květnu přiděleny nové digitální licence. Český telekomunikační úřad zase slíbil výrazněji přepracovat svůj Technický plán přechodu, který je jakýmsi jízdním řádem digitalizace. Jak bude pokračovat celý proces digitalizace?

Lupa,  06.09.2006
Telefónica O2 Czech Republic včera představila svou novou službu O2TV. Bude dostupná jen přes ADSL2+. Přepínání kanálů (channel zapping) u ní trvá odhadem tři až čtyři sekundy. Za co všechno budou uživatelé této služby platit a jak vychází srovnání s cenami kabelovek?

digiweb,  05.09.2006
Radiokomunikace i GTS Novera sice míří na jiný segment trhu, ale jedno mají společné: ke svým zákazníkům se chtějí dostávat především skrze zpřístupněné místní smyčky.

Lupa,  03.09.2006
V čele resortu informatiky by měl ode dneška stát Ivan Langer. Bude v pořadí již třetím ministrem informatiky, nebo bude pouze pověřen řízením Ministerstva informatiky (MI) ČR? Čerpání dotací z broadbandového fondu MI ČR přešlo pod jiný režim a některé projekty byly zkráceny. Pohoršil si například Peprnet, který dostane o 2,3 milionu korun méně.

Lupa,  01.09.2006
Další konec Českého Telecomu a Eurotelu, tentokráte jako značek, nastává právě dnes. Nyní už bude vše zastřešeno jen novou značkou O2. Takže třeba dosavadní Internet Expres se přejmenuje na O2 Internet Expres. Zbrusu nová služba IPTV se zase bude jmenovat O2 TV. Kolik bude stát? A jaké jsou další novinky?

Lupa,  31.08.2006
Jaké je uživatelské rozhraní španělské IPTV služby Imagenio? Jak vypadá elektronický programový průvodce (EPG, Electronic Programming Guide), jak se vybírají živé televizní programy, jak jednotlivé pořady v rámci služeb Pay Per View, a jak v rámci služeb "na žádost"? Jak se platí a jak se přehrává již zaplacený obsah?

Lupa,  30.08.2006
Společnost Radiokomunikace a.s. končí se značkami Bluetone i Tele2, a bude používat už jen jednotnou značku České radiokomunikace, s novým logem. Hodlá se více orientovat na domácnosti a nabízet jim především služby postavené na zpřístupnění místních smyček (unbundlingu). Novinkou je hlasová služba, která ve své ceně zahrnuje i "minimální ADSL".

digiweb,  29.8.2006
Nová VOIP služba e-call od Radiokomunikací jako jedna z prvních přiděluje svým uživatelům negeografická čísla, začínající na 910. Lze se na ně ale vůbec dovolat? A za kolik?

Lupa,  28.08.2006
Český telekomunikační úřad (ČTÚ) dokončil analýzy relevantních trhů. Ovšem Evropská komise měla k některým z nich výhrady. Například u velkoobchodního trhu s broadbandem požadovala zavedení bitstreamu a regulaci velkoobchodních cen. Ale ČTÚ tyto připomínky neakceptoval. Místo toho slíbil alespoň technická opatření u přístupu na IP vrstvě.

Lupa,  24.08.2006
Fungování systémů IPTV vykazuje několik zajímavých odlišností oproti tradičním způsobům televizního vysílání. Například v tom, kolik programů mohou příjemci sledovat souběžně. Nebo jak a kde dochází k přepínání mezi programy a jak dlouho přepnutí trvá. V čem spočívá problém channel zappingu a jaká je role middlewaru v systémech IPTV?

Lupa,  22.08.2006
Po vzoru Prahy 5 chce nyní poskytovat svým občanům přístup k Internetu zdarma i městská část Prahy 8. Její řešení bude postavené na Wi-Fi, síť bude mít zpočátku jen 5 hotspotů, rychlost bude vždy jen 64 kbit/s, a dostupný bude pouze web a mail. S placenými službami se nepočítá, Praha 8 nechce být providerem ani providerům konkurovat.

digiweb,  22.08.2006
Český telekomunikační úřad reagoval na nedávné stanovisko ombudsmana kolem podvodných přesměrování a dialerů vlastním sdělením. Média to ihned interpretovala tak, že ČTÚ se chystá odškodňovat. Ale je tomu skutečně tak?

Lupa,  21.08.2006
Návrh státního rozpočtu, který připravila ještě odstupující vláda Jiřího Paroubka, nepočítá s penězi do broadbandového fondu, ani na osvětovou kampaň k digitalizaci R a TV vysílání. ČTÚ dostal řadu připomínek ke svému Technickému plánu přechodu. Kromě Telefóniky O2 Czech Republic hodlá své IPTV služby spustit ještě letos také VOLNÝ.

digiweb,  15.08.2006
Za první čtvrtstoletí své existence se osobní počítač PC dočkal několika mutací, či přímo alternativ. Asi nejradikálnější odklon od jeho původní koncepce představoval počítač NC, alias Network Computer. Ale moc neuspěl.

Lupa,  15.08.2006
Bude nová služba IPTV společnosti Telefónica O2 Czech Republic spuštěna ještě nad stávajícím ADSL, nebo jen nad novějším ADSL2+? To zatím není jasné. Technicky jsou možné obě varianty. Jisté ale je, že bude zapotřebí speciální set-top box pro IPTV, dodávaný v rámci služby. A nejspíše také nový ADSL modem s podporou QoS.

Lupa,  14.08.2006
Pololetní hospodářské výsledky mobilních operátorů naznačují, že zavedení mobilní přenositelnosti se do fluktuace jejich zákazníků (tzv. churnu) promítlo poměrně výrazně, ale jen v prvním čtvrtletí. Vodafone spustil svou "push" službu pro firemní zákazníky. Tiscali vyhrálo další bitvu v již ztraceném boji o dial-up.

Lupa,  11.08.2006
Mezi kabelovými operátory na tuzemském trhu se schyluje k zásadní konsolidaci. Vlastník českého UPC oznámil, že kupuje tuzemskou dvojku, Karneval Media s.r.o. Vše ale musí ještě schválit antimonopolní úřad. Samotné české UPC mezitím provádí rebranding, když své dosavadní služby chello přejmenovává na UPC Vysokorychlostní internet.

Lupa,  10.08.2006
Ještě ve 3. čtvrtletí by Telefónica O2 CR měla začít nabízet služby IPTV, alias televizi prostřednictvím pevné telefonní linky. Na co se tedy můžeme těšit? Jaké dílčí služby, jako například Video on Demand či Pay per View budou součástí? Jaká bude nabídka programů? Co se rýsuje už dnes a co je stále otevřené?

digiweb,  8.08.2006
V úterý 6. srpna 1991 byla světu poprvé představena služba World Wide Web. Nyní tedy slaví své patnácté narozeniny. Ovšem Internet, v jehož lůně vyrostla, je podstatně starší.

Lupa,  7.08.2006
Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zveřejnil návrh Technického plánu přechodu, který definuje konkrétní postup vypínání stávajícího analogového vysílání a náběh zemského digitálního vysílání. Jako nejzazší termín pro úplné vypnutí analogového vysílání (analogovou tmu) je stanoveno 10.10.2010. ČTÚ už také zareagoval na kauzu dialerů.

Lupa,  4.08.2006
Až dosud neměly oběti dialerů prakticky žádnou šanci, když většinu jejich reklamací Telecom neuznal a ČTÚ jeho rozhodnutí potvrdil. Teď ale ombudsman seznal, že ČTÚ neměl právo rozhodovat o reklamacích ohledně služeb charakteru poskytování obsahu. Sdružení obrany spotřebitelů nyní vyzývá postižené spotřebitele, aby se domáhali náhrady škody právě na ČTÚ.

digiweb,  1.08.2006
Teprve Španělé naučili Český Telecom správně počítat pevné linky. Ten dosud sčítal jablka s hruškami, když k počtu analogových linek přičítal jednotlivé ISDN kanály.

Lupa,  31.07.2006
Telefónica O2 Czech Republic zveřejnila své pololetní hospodářské výsledky. Na ADSL získala na výnosech 1,3 miliardy Kč, do reklamy dala cca 78 milionů. Konečně se také naučila správně počítat své pevné linky. Ministerstvo informatiky pořídilo připojení k Internetu pro celou veřejnou správu osmkrát levněji, než původně očekávalo.

digiweb,  25.07.2006
Máte-li na svém mobilu nálepku, která bliká, když vám někdo volá, pak ji raději sundejte. Ruší totiž jiné bezdrátové přenosy. Jak je to možné?

Lupa,  24.07.2006
Česká pobočka společnosti Vodafone pozastavuje budování své UMTS sítě. Důvody jsou hlavně ekonomické, a to vysoké náklady ve spojení s nízkými výnosy. Do toho se ČTÚ nechal slyšet, že zvažuje možnost přidělení čtvrté mobilní licence. Nebo že by šlo spíše o virtuálního operátora? ČTÚ také oznámil dokončení analýz relevantních trhů.

digiweb,  18.07.2006
Dostáváte-li alespoň 6 měsíců dávky sociální péče kvůli své sociální potřebnosti, náš štědrý stát vám přispěje ještě na pevný či mobilní telefon, částkou (až) 200 Kč měsíčně. A možná nejen vám, ale i vašim nezaopatřeným dětem či partnerům.

Lupa,  17.07.2006
Policie odložila vyšetřování kauzy Internet do škol, neboť se jí nepodařilo najít viníka těch činů, proti kterým mířila podaná trestní oznámení. Bohužel hlavní problém neslavného Indoše byl asi někde jinde. EU již zveřejnila svou konkrétní představu regulace mobilního roamingu. Kolik by podle ní měly stát roamingové hovory?

digiweb,  11.07.2006
Ministerstvo informatiky ČR vyhodnotilo plnění konkrétních úkolů ze Státní informační a komunikační politiky (přezdívané také eČesko 2006). Míra splnění vychází na cca 75%. Je ale výsledek skutečně tak optimistický?

Lupa,  10.07.2006
Český Telecom přestal k 1.7.2006 formálně existovat, ale jeho značka ho ještě o několik měsíců přežije. Český Vodafone má ambice proniknout i do pevných sítí. Co tam bude dělat? MI ČR vyhodnotilo svou Státní informační a komunikační politiku. Je to tečka za jeho existencí? EU už vůči nám nevede přestupková řízení kvůli elektronickým komunikacím.

digiweb,  04.07.2006
Také český Vodafone, po vzoru své matky a sourozenců, začíná pošilhávat po pevném světě a jeho DSL technologiích. Ale k čemu by to využil, a s kým by do toho mohl jít?

Lupa,  03.07.2006
Evropská unie se staví rázně proti investičním pobídkám v podobě regulačních prázdnin pro inkumbenty, jaké chystají například v Německu pro Deutsche Telekom. Koketuje ale s myšlenkou celoevropského regulátora, a přímo navrhuje zřízení nové celoevropské agentury pro správu kmitočtového spektra. To vše v rámci veřejných konzultací k revizi regulačního rámce el. komunikací.

digiweb,  27.06.2006
Francouzský europoslanec Alain Lamassoure se distancoval od svých návrhů na zdanění všech emailů a SMS zpráv. Ty prý nebyly nikdy na jednacím stole, a šlo jen o jakési osobní zamyšlení nad tím, jak modernizovat současný daňový systém.

Lupa,  26.06.2006
Evropská unie mění svou představu o tom, jak dosáhnout zlevnění roamingu. Místo regulace koncových cen teď uvažuje o cenovém stropu pro velkoobchodní ceny za roaming. Operátoři to přirovnávají ke svěrací kazajce, kterou na ně EU chystá. V Rize byla podepsána ministerská deklarace k eInclusion, má zajistit "bezbariérovou" informační společnost.

digiweb,  20.06.2006
V Ženevě skončila minulý pátek Regionální radiokomunikační konference (RRC06), která přinesla novou dohodu o rozdělení kmitočtů pro digitální vysílání (dohodu GE06). Teď už si i my můžeme přesně nalinkovat náš postup a časový harmonogram digitalizace.

Lupa,  19.06.2006
Síťová neutralita v americkém Kongresu nenašla zastání. Tamní poslanci odmítli dodatek, který ji měl posílit. Odvolací soud zase potvrdil rozhodnutí amerického regulátora, že povinnost umožnit legální odposlechy se mají týkat i VoIP operátorů a jejich hlasových služeb. Ale je to vůbec možné? Nebo to bude konec služeb, jako je Skype?

Lupa,  16.06.2006
Český Telecom dostál své hrozbě a ve středu oznámil, že od 15. července hodlá selektivně zvýšit koncové ceny za dial-up. Týká se to těch jeho konkurentů, kteří nesouhlasili s jeho návrhy ohledně snížení terminačních poplatků bez snížení koncové ceny. Uživatelé, zatažení do těchto sporů, by tak mohli platit až o 29 haléřů za minutu více než dosud.

Lupa,  14.06.2006
Český Telecom včera informoval o průběhu migrace svého ADSL na vyšší rychlosti, ke které došlo v uplynulých měsících. Aktualizoval údaje o počtu přípojek a naznačil, že sám do svých koncových cen nepromítne snížení velkoobchodních cen o 22 koruny, které připravil na počátek července. A jak se zachovají alternativní operátoři?

digiweb,  13.06.2006
Průzkum Factum Invenio ukazuje, o jaké interaktivní služby spojené s digitální TV mají uživatelé největší zájem. Je ale digitální televize vůbec schopna je nabídnout?

Lupa,  12.06.2006
Předběžné opatření soudu zastavilo reklamní kampaň T-Mobile, která přesvědčovala o zbytečnosti toho, co sama propagovala. Eurotel přece jen zavedl přenositelnost ze své sítě NMT, ovšem jen do své vlastní GSM sítě. Vodafone zavádí u svého nového roamingu Fair Use Policy. Stát chce od roku 2009 provozovat vlastní databázi dlužníků.

Lupa,  8.06.2006
Uživatelé již dnes platí za své připojení různě podle toho, jak rychle k nim mohou data z Internetu přitékat. Budou také poskytovatelé obsahu platit za to, jak rychle, s jakou prioritou, či zda vůbec budou jejich data protékat Internetem? Budou moci internetoví provideři rozhodovat o tom, kam se jejich zákazníci mohou dostat a jak rychle? Dnes to řeší v USA.

digiweb,  6.06.2006
Nová TLD doména .mobi má garantovat obsah, uzpůsobený pro mobilní zařízení typu smartphonů a PDA. Nepovede ale spíše k oddělení dvou světů - obsahu pro mobily a obsahu pro ostatní zařízení?

Lupa,  5.06.2006
Jaká je celková bilance dotací na broadband, které v letošním roce začalo poskytovat MI ČR? Bude portál "Na Internet" fungovat současně jako český národní broadbandový server? Jak je to s rozhlasovými a televizními poplatky z počítačů, mobilů a služeb IPTV? Radiokomunikace převzaly české Tele2, a T-Systems PragoNet spustil své IPTV služby.

Lupa,  2.06.2006
Spor o terminační poplatky za dial-up, vzniklý ještě v roce 2002, stále pokračuje a začíná se řešit přes média. Tiscali a Volný nabízí, že přistoupí na snížení poplatků o třetinu, pokud se to adekvátně promítne i do snížení koncové ceny. Telecom zase naznačuje, že bez jejich snížení nebude moci zachovat stávající koncové ceny.

digiweb,  30.05.2006
Kdyby takový nápad nepřicházel od jednoho z prominentních europoslanců, asi by si ho nikdo soudný ani nevšiml, nebo by nad ním jen nevěřícně zakroutil hlavou. Jenže oni to někteří europoslanci se zdaněním SMS a emailů asi myslí vážně.

Lupa,  29.05.2006
Minulý týden přinesl další podrobnosti o dvou nových službách, chystaných na letošní léto - o IPTV v podání Českého Telecomu, po vzoru služeb Imagenio mateřské Telefóniky, a o VoIP volání z mobilních telefonů od Volného. Na co se tedy můžeme těšit? Základní podoba služeb se už docela rýsuje, ale na ceny a další podmínky si ještě musíme počkat.

digiweb,  23.05.2006
Některé hlasové služby na bázi VOIP jsou vázány na konkrétní internetovou přípojku a jiné nikoli. Jaké to má důsledky na jejich fungování, kvalitu a další aspekty? A jak je vhodně pojmenovat, aby se od sebe lépe odlišily?

Lupa,  22.05.2006
Podle nejnovější studie ECTA jsme s penetrací broadbandu čtvrtí od konce mezi všemi členskými zeměmi EU. Naše ADSL od července možná o něco málo zlevní, ale celkové náklady uživatelů budou spíše vyšší než dříve. Ministerstvo informatiky uspělo ve vládě s návrhy na vybudování jednotného hospodářského registru a s informační kampaní na podporu digitalizace.

Lupa,  18.05.2006
Když někomu dáte svou vizitku, je to již souhlas se zasíláním obchodních sdělení na vaši emailovou adresu? Je vůbec možné oslovit někoho emailem s prvotní žádostí o souhlas? Když se někde registrujete přes web, je podmínkou vaše odpověď na kontrolní email od registračního systému? Jak se na tyto a další otázky dívá Úřad pro ochranu osobních údajů?

digiweb,  16.05.2006
Ledva Evropská komise ukázala, že to se snižováním cen roamingu myslí opravdu vážně, a že hodlá jít až do cenové regulace, začali mobilní operátoři náhle sami nacházet prostor k výraznému zlevňování. Je ale na tlaku od EK vše úplně v pořádku?

Lupa,  15.05.2006
Po ODS, která signalizovala svůj záměr zrušit samostatné ministerstvo informatiky (MI) již dříve, přichází nyní s obdobným záměrem také premiér Jiří Paroubek. Je to i názor a záměr celé ČSSD, nebo jen okamžité předvolební rozhodnutí jejího nového předsedy? Na MI ČR mezitím rezignoval na svou funkci náměstek Vladimír Hořejší.

Lupa,  11.05.2006
Už i české UPC se chystá poskytovat ve své síti hlasové služby. V nabídce však budou jen dva cenové programy s nenulovým měsíčním paušálem. Ceny vychází celkově příznivější než u Českého Telecomu či třeba u Karnevalu, ale oproti dalším VoIP službám, včetně těch, co jsou zcela bez paušálu, už UPC vychází naopak dražší.

digiweb,  9.05.2006
Český telekomunikační úřad požadoval po Telecomu vstřícný krok směrem k tzv. nahému ADSL (tj. ADSL bez hlasových služeb). Dosáhl však jen zdražení, byť menšího než u hlasových tarifů. Nyní se tváří, že je s výsledkem spokojen.

Lupa,  8.05.2006
Český telekomunikační úřad zveřejnil nové regulované ceny, ale alternativní operátoři zatím reagují spíše na nedávné kroky Českého Telecomu. Učinilo tak i Tele2, čerstvě prodané Radiokomunikacím. Ministerstvo informatiky plánuje osvětovou kampaň na digitalizaci televizního vysílání, a ze svého rozpočtu na ni hodlá vyčlenit 40 milionů. Konkrétně z dotačního titulu na rozvoj broadbandu.

digiweb,  3.05.2006
Když Český Telecom zlevnil dálkové hovory na úroveň místních, dokonce se zpětnou platností, významně tím zasáhl do výhodnosti služeb na bázi volby a předvolby operátora. Ty se až dosud vyplácely hlavně těm, kteří volali hodně meziměstsky. Ale co teď?

Lupa,  2.05.2006
S koncem dubna skončila platnost cenových rozhodnutí ČTÚ, učiněných ještě podle starého telekomunikačního zákona. Místo nich nyní nastupují nová regulační opatření. Jaké jsou jejich první dopady? Konkrétně na měsíční paušály u Českého Telecomu, či na souběh tarifu Mini s ADSL a s volbou operátora? Víte, že do 11.7.2006 můžete zrušit svou pevnou linkou bez sankce?

Lupa,  27.04.2006
Poslanci v úterý definitivně schválili novelu zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání, a to v její senátní verzi. Vysílání prostřednictvím dálkového přístupu (Internetu) je z dosahu tohoto zákona vyjmuto, a to zcela záměrně, neboť poslanci si s ním nevěděli rady. Ale jak se to dotýká služeb IPTV? Sám Český Telecom řadí IPTV spíše ke kabelové televizi.

digiweb,  25.04.2006
Jaké přednosti budou mít interaktivní aplikace v rámci digitální televize (DVB-T)? Budeme psát své SMS-ky a maily už jen přes dálkový ovladač a televizní obrazovku? Budeme se brouzdat už jen skrze televizi?

Lupa,  21.04.2006
Evropská unie přinutila Českou republiku změkčit ustanovení zákona bojujícího proti spamu. Jde o změnu režimu v případě, že už jste zákazníky nějaké firmy. Až dosud se na vás vztahoval režim OPT-IN, ale nově už to vůči této firmě bude režim OPT-OUT. Už nebude potřebovat váš souhlas k tomu, aby vás mohla zahrnovat svými obchodními sděleními.

Digizone,  21.04.2006
Český Telecom by rád co nejdříve přešel na MPEG-4 i u svého zemského digitálního vysílání (DVB-T). Jenže takovýto krok by ovlivnil i to, čím (jakými set-top boxy) se mají, resp. musí vybavovat diváci. A co na přechod od MPEG-2 k MPEG-4 říkají regulátoři, tedy Český telekomunikační úřad (ČTÚ) a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV)?

Lupa,  18.04.2006
Český telekomunikační úřad zařadil zpátečku a při posuzování velkoobchodního trhu s broadbandem (relevantního trhu č. 12) už Wi-Fi přípojky nezapočítává. Nejde prý o substit za ADSL. Jiné statistiky, například od EU či OECD, nám však Wi-Fi stále započítávají. Ovšem s dovětkem, že jde o výjimku kvůli specifické situaci v ČR.

Lupa,  17.04.2006
Ministerstvo informatiky konečně řeklo, jaké konkrétní sumy získají úspěšní žadatelé o dotace z tzv. broadbandového fondu. Broadbandové fórum, které žádosti vyhodnocovalo, ve svém stávajícím složení končí - MI ČR pozastavilo jeho činnost do voleb, tak aby si nové vedení resortu mohlo zvolit jeho nové personální obsazení.

Lupa,  12.04.2006
Eurotel zprovoznil ve své síti UMTS technologii High Speed Downlink Packet Access, umožňující rychlejší stahování dat. Pokryta je zatím Praha a Brno, a maximální rychlost na downlinku je nastavena na 1024 kbit/s. Uživatelé nepaušálních datových tarifů mohou HSDPA využívat ihned, zájemci o paušál si musí pořídit nový tarif za 832 Kč měsíčně.

digiweb,  11.04.2006
Po jednorázovém příspěvku na školní pomůcky (pastelkovném) přichází ČSSD s návrhem příspěvku na pořízení domácího počítače. US-DEU ji trumfuje návrhem na poskytování bezplatného přístupu k Internetu (v celé ČR) jako občanského práva.

Lupa,  10.04.2006
Minulý čtvrtek navštívila Prahu evropská komisařka pro informační společnost a média, Viviane Redingová. Z mnoha aktuálních témat se zaměřila hlavně na problematiku snižování roamingových poplatků. Volný už popustil otěže svého ADSL2+, zrychlit jej na 10 Mbit/s a chystá se na triple play. GTS Novera přejmenovává a podává další žalobu na Telecom.

Lupa,  06.04.2006
Český Telecom včera ohlásil rozsáhlé změny ve svém ceníku hlasových služeb pro domácnosti, v souvislosti s ukončením regulace. Kámen přitom nezůstal na kameni a řada služeb fakticky zdražila. Ti, kteří telefonují hodně, si nicméně mohou polepšit a ušetřit. Naopak ti, co telefonují jen málo, mají o důvod více poohlédnout se po nějaké výhodnější alternativě.

digiweb,  04.04.2006
Kdy už se české ADSL konečně zbaví svých přebytečných svršků a svlékne se úplně donaha? To na Slovensku si pospíšili...

Lupa,  3.04.2006
Vláda ve středu odvolala dosavadního předsedu Rady ČTÚ Davida Stádníka. Jaké byly důvody této změny a jaké jsou reakce na ni? ČTÚ na poslední chvíli mění definici relevantního trhu č. 12 (velkoobchodního trhu s broadbandem), kde se schylovalo k obrovskému překvapení. Teď to ale vypadá, že na vině byl chybný překlad textu evropské direktivy.

Lupa,  29.03.2006
Český telekomunikační úřad zveřejnil na svém webu upozornění na postup společnosti Tele2 při získávání nových účastníků. Radí, jak se ochránit před nechtěným uzavřením smluvního vztahu s touto společností, skrze podpis plné moci přímo na dodejce poštovní zásilky. Jde, nebo nejde o tzv. slamming, neboli změnu operátora bez souhlasu zákazníka?

digiweb,  28.03.2006
Jak zařídit, aby se ve veřejném telefonním seznamu u vašeho jména objevilo, že si nepřejete být kontaktováni za účelem marketingu? A jak vyjádřit nesouhlas se službou Poskytování marketingových informací, kterou nás hodlá oblažovat Český Telecom?

Lupa,  27.03.2006
Autor slavného PGP přijel do Prahy, aby zde představil své nové řešení pro zajištění důvěrnosti VOIP hovorů, a také aby zde převzal (pozitivní) Cenu velkého bratra. Kabelových přípojek k Internetu je u nás více, než se původně předpokládalo, a jejich take-up je stále vyšší, než u ADSL. T-Mobile spustil nový web o mobilní etiketě.

Lupa,  23.03.2006
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže včera potvrdil pokutu ve výši 80 milionů pro Český Telecom, za ADSL. Židle pod předsedou Rady ČTÚ se kymácí, hlavně kvůli zpožděným analýzám trhu. Vláda se změnami ve vedení ČTÚ bude zabývat za týden.

digiweb,  21.03.2006
Odpověď na otázku, zda pevné telefonní linky mají ještě nějakou budoucnost, by mohla znít také takto: klasické telefonování po pevné lince moc perspektiv nemá. Ale samotné pevné linky do starého železa ještě neposílejme!

Lupa,  21.03.2006
Jaké možnosti mají alternativní operátoři, pokud chtějí nabízet konvergované hlasové služby? Mají se pokoušet aplikovat koncept UMA? Nebo raději usilovat o propojením s mobilními sítěmi a využití tzv. mobilní originace? Trh s mobilní originací je podle regulátora u nás již efektivně konkurenční. Má to ale jeden háček: tento trh fakticky neexistuje.

Lupa,  20.03.2006
Jak reagoval server www.paroubek na dopad Google bomby? A kdo vlastně tuto bombu a další bomby vyslal, a proč? V tendru na provozování veřejných telefonních automatů zvítězil Český Telecom. Počet VTA se sice výrazně sníží, ale úhrada ztráty z jejich provozu má stoupnout více jak 25x! Úbytek pevných linek chce Telecom zastavit už v roce 2007.

Lupa,  17.03.2006
Jakou konkrétní podobu budou mít konvergované telefonní služby, které pro nás chystají naši operátoři? Stanou se z dosavadních alternativních operátorů ještě i virtuální mobilní operátoři? Využijí k tomu koncept UMA (Unlicensed Mobile Access), který se snaží "prodloužit" stávající mobilní sítě i do bezlicenčních pásem, nebo půjdou jinou cestou?

digiweb,  14.03.2006
UMA znamená "Unlicensed Mobile Access", a na světě již jsou první mobily s podporou této technologie, například nová Nokia 6136. K čemu ale celé UMA vlastně je? Jaký problém řeší, či spíše: jaké možnosti otevírá?

Digizone,  14.03.2006
Český telekomunikační úřad již pracuje na přípravě Technického plánu přechodu, který upřesní podmínky, lhůty a postup přechodu z analogového na digitální vysílání. Na stav příprav a první obrysy jsme se zeptali člena Rady ČTÚ Pavla Dvořáka.

Lupa,  13.03.2006
Novelizovaný zákon o ISVS umožní vydávání ověřených výpisů, například z katastru nemovitostí či z obchodního rejstříku, i na poštách, u notářů, na některých obecních úřadech, i v kancelářích Hospodářské komory. Byl IZIP v roce 2001 jediným projektem svého druhu, nebo měl alternativu? Co je nového kolem problému podvodných dialerů? VOLNÝ, bývalý Czech On Line, má nového ředitele.

Lupa,  08.03.2006
Největší tuzemský alternativní operátor, GTS Novera, včera představil svou strategii dalšího rozvoje. Orientace na firemní klientelu zůstane zachována, přibudou produkty na bázi LLU ve formě balíčků (Internet, data a hlas), a také služby na bázi IP telefonie. Dohodu s mobilními operátory na MVNO však Novera stále nemá. Pomůže si alespoň konceptem UMA?

digiweb,  07.03.2006
Zprávy o tom, že Čína chystá své vlastní domény CN, COM a NET, kterými by překryla ty stávající a tím vytvořila jakýsi vlastní Internet, nejsou zcela přesné. Skutečnost je trochu jiná...

Lupa,  07.03.2006
Letošní ročník kampaně BMI je zaměřen na oblast e-governmentu a na komunikaci úřadů s občany. Statistiky naznačují, že v této oblasti na tom nejsme nejlépe. Stát se navíc zaměřuje spíše na podporu on-line agend a transakcí pro firmy, než pro jednotlivé občany. Snahy zreformovat dosavadní způsob vedení registrů veřejné správy zatím moc neuspěly.

Digizone,  04.03.2006
Má se požadavek zákona na "must carry" týkat také služeb na bázi IPTV? Nebo by mělo být IPTV úplně vyňato z dosahu zákonů, regulujících televizní a rozhlasové vysílání? Nepodařilo se něco takového naší novele vysílacího zákona, která je toho času již v Senátu?

Lupa,  02.03.2006
Noví majoritní vlastnící Českého Telecomu včera oznámili svůj záměr zaintegrovat dosud samostatný Eurotel do Telecomu, a ten přejmenovat na "Telefónica O2 Czech Republic, a.s.". Neřekli ale, jak to bude se značkami (brandy), pod kterými budou poskytovány produkty a služby. Naznačili jen, že půjde o jednu značku, která bude představena v blízké budoucnosti.

digiweb,  28.03.2006
Kurzy národního programu počítačové gramotnosti lákají hlavně starší spoluobčany, kteří s počítači dosud nepřišli do styku. Pro média už ale tak atraktivní nejsou.

Lupa,  28.02.2006
Počátkem února zrychlilo UPC vyšší varianty svých služeb chello. Nyní přišel druhý krok: zavedení dvou zcela nových služeb, a zrychlení dosavadních nižších variant, včetně navýšení objemových limitů. U nejvyšší služby professional limit odpadl úplně. Změn se dočkala i "jednodenní" služba chello flex, která se stala "půldenní".

Lupa,  27.02.2006
Evropská komise vydala svou jedenáctou hodnotící zprávu o stavu elektronických komunikací. Ani jí se nezdá, že bychom měli mít více broadbandových Wi-Fi přípojek, než celý zbytek Unie dohromady. Český Telecom zveřejnil své auditované výsledky za loňský rok, a oznámil vyplacení dividendy. Karneval představil novou nabídku svých internetových služeb.

digiweb,  21.02.2006
Co přinese novela zákona o informačních systémech veřejné správy, která čeká už jen na podpis prezidenta? A jaká řešení v oblasti elektronického podpisu navrhuje projekt eStát?

Lupa,  20.02.2006
Tak jak již dříve naznačil, spustil Karneval Media své hlasové služby, byť zatím jen ve fázi komerčního testování. Cenami, které zahrnují nenulový paušál i minutové hovorné, však nijak neoslnil. V dalším kole sporu mezi Tiscali a Českým Telecomem, tentokráte o 23 milionů korun, bodovalo Tiscali. Je Volný ADSL nejvíce žádanou nabídkou vysokorychlostního ADSL?

Lupa,  15.02.2006
Český Telecom včera ohlásil 300.000 ADSL přípojek na své infrastruktuře. A jelikož podle jeho vlastního odhadu tvoří ADSL jen 38 procent veškerého tuzemského broadbandu, používaného koncovými uživateli, mělo by v ČR být skoro 790.000 broadbandových přípojek. To by odpovídalo výrazně vyšší penetraci broadbandu, než jaká se dosud uváděla v různých statistikách.

digiweb,  14.02.2006
T-Systems PragoNet spustil svůj projekt metropolitního Ethernetu na optické infrastruktuře, a nabízí už i přístup do Internetu rychlostí 100 Mbit/s. Po dobu zimní olympiády zkouší také TV přenosy.

Lupa,  13.02.2006
Český telekomunikační úřad se rozhodl zrušit své dřívější rozhodnutí o regulaci ADSL, prý proto, že není využíváno. Poslanci konečně přijali novelu zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, která řeší problematiku digitálního vysílání. V rámci jiného zákona odsouhlasili vydávání výpisů (například z katastru nemovitostí) na úřadech a na poště.

Lupa,  10.02.2006
Ministerstvo informatiky ČR již zveřejnilo seznam příjemců dotací z broadbandového fondu. Stále v něm ale chybí to nejpodstatnější: kolik kdo na dotacích dostane. Proč to nebylo zveřejněno? A jak na výsledky reagují dva pražské projekty "Internetu zdarma", z magistrátu a z Prahy 5? Ty mezi vybranými příjemci dotací nejsou.

digiweb,  07.02.2006
Ministerstvo informatiky ČR vydalo metodický pokyn k přidělování domén třetí úrovně pod gov.cz, pro subjekty veřejné správy. Jaká je vůbec historie této domény a pokusů o její využití?

Lupa,  06.02.2006
Mobilní operátoři předložili svá vysvědčení za loňský kalendářní rok. Každý z nich je nadále v něčem jedničkou. Jen si trochu povyměňovali to, v čem jsou první. Mimo mobilní sektor zase pokračuje podávání žalob. Český Telecom dosáhl předběžného opatření vůči reklamě Radiokomunikací. Tiscali zase žaluje Český telekomunikační úřad o 290 milionů korun.

digiweb,  31.01.2006
WiMAX se konečně dočkal ratifikace své mobilní verze, a také prvních certifikovaných produktů. První čipy pro mobilní WiMAX již jsou na světě, ale velké jména (jako třeba Intel) je plánují až na rok 2008.

Lupa,  30.01.2006
Poslanci opět odložili projednávání novely o digitálním vysílání. Pokolikáté už? Ministerstvo informatiky zveřejnilo návrh Koncepce přechodu na digitální vysílání a ČTÚ naznačil základní obrysy technického plánu přechodu. Zveřejněny byly návrhy dvou dalších analýz rel. trhů. T-Mobile je jedničkou i co do příchozích minut. Oskar žádá ČTÚ o zásah kvůli přenositelnosti.

Lupa,  27.01.2006
Český Telecom už promítnul změny své velkoobchodní nabídky i do své nabídky maloobchodní, určené koncovým zákazníkům. Rychlost služeb s agregací 1:50 a s limity se zvyšuje, nově se objevují i varianty bez objemových limitů. Varianty s agregací 1:20 naopak z jeho maloobchodní nabídky vypadly. O něco se také zvýšil neměřený dosah ADSL.

Lupa,  25.01.2006
Záměr na bezplatné poskytování Internetu po celé Praze se mění, služby by již měly být placené. Členové broadbandového fóra se k tomuto projektu staví záporně. Přihodí Jiří Paroubek dalších 100 milionů korun právě na tento projekt? A jaké je stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže k již existujícímu a stále bezplatnému projektu Prahy 5?

digiweb,  24.01.2006
Jak velký podíl má ADSL na celém broadbandu v ČR? Jenom 40 procent, nebo více, či naopak méně? A lze z toho odvodit, že u nás nikdo nemá dominantní postavení na velkoobchodním trhu s broadbandem?

Lupa,  23.01.2006
Analýzy relevantních trhů, které měl Český telekomunikační úřad dokončit do konce ledna, nebudou dokončeny včas. ÚOHS schválil akvizice Contactelu, Nextry a Telenor Networks ze strany GTS CE. Koncepce celopražského Internetu zdarma se mění, už má být jen levnější než nabídky komerčních providerů.

Zive,  23.01.2006
Je náš trh s broadbandem již natolik rozvinutý a konkurenční, že na něm nikdo nemá dominantní postavení? Chystá se ČTÚ k takovémuto závěru? Jak hodnotí celý náš trh elektronických komunikací poslanci, MI ČR, alternativci, Český Telecom i ČTÚ? Co ukázal seminář, pořádaný Asociací pro spravedlivou konkurenci?

Lupa,  19.01.2006
Radiokomunikace (dříve České radiokomunikace) spustily svou bezdrátovou síť v bezlicenčním pásmu 5,4 GHz. Budou v ní nabízet novou variantu služeb Bluetone Premium, s přídomkem "Sky". Zahrnuje přístup k Internetu o rychlostech 512 a 1024 kbit/s a také hlasové služby. Podmínkou je ale přímá viditelnost a maximální vzdálenost 6 km od základnové stanice.

Lupa,  18.01.2006
GTS Novera si stěžuje u Úřadu pro hospodářskou soutěž na Český Telecom kvůli deformaci tuzemského trhu s ADSL. Konkrétně kvůli tomu, že do jeho velkoobchodních cen se nepromítají různé akční nabídky a celkové přímé náklady pro alternativní operátory se tak dostávají nad úroveň koncových cen Českého Telecomu.

Lupa,  16.01.2006
V neděli 15. ledna 2005 jsme se konečně dočkali přenositelnosti čísel i v našich mobilních sítí. Jak tedy vypadají nabídky a podmínky pro využití přenositelnosti u jednotlivých operátorů? V pátek jsme zde psali o T-Mobile, dnes doplníme situaci u Eurotelu a Oskara/Vodafone. Oba umožní odchod i při závazku na dobu určitou, požadují však vyrovnání.

Lupa,  13.01.2006
Všichni tři mobilní operátoři již na svých webech popsali, jak mají jejich zákazníci postupovat při přenášení čísel. Jen T-Mobile však zatím představil i svou nabídku pro příchozí zákazníky. O překvapení však není nouze. Právě T-Mobile totiž nechce nechat odejít ty, kteří u něj mají smlouvu na dobu určitou. Jejich eventuelní výpovědi hodlá zamítat.

Lupa,  12.01.2006
Společnost Unient Communications, a.s., známá mj. jako provozovatel VOIP služby jménem viphone, oznámila že vstupuje na trh jako první virtuální mobilní operátor (MVNO). Nebude ale klasickým virtuálním operátorem, protože se chce orientovat hlavně na synergie mezi mobilními službami a službami IP telefonie. Se skutečnými mobilními operátory teprve jedná.

Lupa,  11.01.2006
Od 1. unora 2006 plati nova velkoobchodni nabidka preprodavaneho ADSL od Ceskeho Telecomu. Prinasi az ctyrnasobne zrychleni, zvyseni objemovych limitu a nekde i snizeni cen. Odstranuje take ostudny "sub-broadband" v podobe pripojek s rychlosti 128/64 kbit/s. Misto nej bude za stejnou velkoobchodni cenu rychlost 512/128 kbit/s.

digiweb,  10.01.2006
Start přenositelnosti čísel v mobilních sítích už klepe na dveře. Kolik to bude stát a jak bude vše probíhat, z pohledu zákazníka?

Digizone,  10.01.2006
Společnost Yahoo! představila koncept své nové služby Go, ve třech variantách. Jednou z nich je i Yahoo! Go TV, usilující přinést služby známého portálu na televizní obrazovku. V čem se tento koncept shoduje a v čem naopak odlišuje od ostatních "digitálních domácností", včetně těch tuzemských?

Lupa,  09.01.2006
Přenositelnost čísel v mobilních sítích nás čeká již tento týden. Její podmínky se postupně rýsují. Pro zákazníky se smlouvami na dobu určitou a uživatele sítě NMT to ale moc dobré zprávy nejsou. Tiscali žaluje Telecom o 44 milionů za dial-up, a Novera si na Telecom stěžuje u ÚOHS. Telefonní budky zřejmě Telecomu zůstanou i nadále.

Digizone,  06.01.2006
Kromě živého vysílání televize Óčko nabízí Eurotel ve své mobilní síti také další videopořady, na principu blokového přenosu (stáhni a pak přehraj). Jde např. o zpravodajství TV Nova či předpověď počasí na Meteo TV. Nechybí ale ani živý pohled skrze dopravní kamery, na bázi streamingu.

Digizone,  05.01.2006
Jak vypadá a jak funguje živé vysílání TV Óčko pro mobilní telefony, které ve své mobilní síti UMTS spustil Eurotel? Přinášíme vám obrazovou reportáž.

digiweb,  03.01.2006
Státní správa v poslední době poněkud mění svůj přístup k zavádění nových elektronických agend a podání. Z dřívější orientace spíše na "malé a příležitostné" klienty se nyní zaměřuje více na ty velké, kteří pravidelně generují velké objemy podání.

Lupa,  03.01.2006
V roce 2005 nabyl účinnosti nový zákon o elektronických komunikacích. Naopak nové úpravy digitálního vysílání jsme se stále nedočkali. Řádné digitální televizní vysílání však přesto začalo. Dva mobilní operátoři spustili své sítě UMTS a mezi pevnými operátory pokračoval proces konsolidace, hlavně nákupy ze strany GTS.

Lupa,  02.01.2006
V loňském roce vláda přijala broadbandovou strategii. MI ČR podle ní založilo broadbandové fórum i fond, ale národní broadbandový server je stále bez reálného obsahu. Jak dopadlo strategické spojenectví mezi Microsoftem a Českým Telecomem? Co přinesla dubnová regulační smršť? Jak to dopadlo s DPH za dárcovská SMS, kterými lidé před rokem přispívali na postižené v Asii?