Články, publikované v roce 2010
Lupa,  30.12.2010
Rok 2010 byl pro české telekomunikace rokem zpoždění: o několik let se zpozdil nástup 3G sítí a klasického mobilního Internetu, o měsíce se zpožďuje vypsání výběrového řízení na volné kmitočty pro mobilní broadband.

Lupa,  27.12.2010
Podaří se mobilním operátorům prosadit zpoplatnění přístupu k Internetu podle navštěvovaných serverů či používaných služeb? Kdy vezme síťová neutralita za své?

Lupa,  20.12.2010
Náš regulátor nemá až tak moc nástrojů, kterými může ovlivňovat trh mobilních služeb. Tím spíše by se neměl sám připravovat o ty zbraně, které mu ještě zůstaly.

Lupa,  15.12.2010
Podle OECD a jeho nové metodiky patří mobilní hlasové služby v ČR mezi ty nejdražší. Podle ČTÚ a na základě stejné metodiky ale mezi nejdražší naopak nepatří.

Lupa,  06.12.2010
Nová strategie od MPO požaduje využít digitální dividendu přednostně pro pokrytí venkovských oblastí. Do roku 2013 požaduje 2 Mbit/s pro každého, i na venkově.

Lupa,  29.11.2010
Nedávný summit EU k síťové neutralitě konstatoval, že tento problém mohou řešit sami zákazníci, díky trhu a konkurenci, skrze změnu svého providera.

Lupa,  22.11.2010
Telefónica zřídila ve třetím kvartále 2,5× více nových ADSL přípojek než UPC těch kabelových. Splní se prognóza bývalého šéfa Telefóniky Salvadora Anglady?

Lupa,  15.11.2010
A v něm stojí psáno, že obsah jejich už nesmí stahovat, oh, stahovat. Aneb: uživatelé Internetu ve Francii už dostávají první varování před digitální gilotinou.

Lupa,  08.11.2010
Základ celého evropského systému ochrany osobních údajů vznikl ještě před masovým rozvojem Internetu, a jeho implementace v jednotlivých členských zemích také není příliš jednotná. Evropská komise již pracuje na jeho celkové revizi, a nyní otevírá veřejnou diskusi nad navrhovanými změnami. Ty by měly dopadnout například i na sociální sítě.

Lupa,  01.11.2010
O datové schránky se na ministerstvu vnitra stará již třetí tým, pod třetím ministrem. A míra zájmu a péče o datové schránky jako by s každou výměnou slábla. Jaká je skutečná podstata návrhu NERVu na využití datových schránek pro veřejné zakázky? Jak funguje nový formulář pro ověřování elektronických podpisů? Pomůže „portable“ verze 602XML Filleru?

Lupa,  27.10.2010
Sdružení CZ.NIC včera spustilo svou novou službu s názvem MojeID založenou na technologii OpenID. Nabízí dvě úrovně ověření identity uživatele a dává mu plnou kontrolu nad tím, jaké údaje jsou o něm předávány té službě, ke které se právě přihlašuje. Přihlašování k samotné službě MojeID je možné prostřednictvím jména a hesla, nebo s využitím certifikátu.

Lupa,  25.10.2010
Od listopadu startují prémiové SMS s cenou až 600 Kč, od příštího roku by se cenový strop za jednu SMSku mohl dostat těsně pod 1000 Kč. Ke stejnému vývoji bohužel dochází i u hlasových služeb, otevírá se prostor pro hovory až za (jednorázových) 990 Kč, bez ohledu na jejich délku či krátkost. Končí také dosavadní předpoklad o tom, že z volaného čísla lze poznat výši ceny (v Kč).

Lupa,  22.10.2010
Osobě Chucka Norrise je přisuzováno mnoho hrdinských činů doslova epochálního významu. Nejnověji se může pyšnit tím, že přesvědčil český T-Mobile, aby opustil své původní záměry s mobilní televizí na platformě DVB-H, přešel na satelitní platformu DVB-S a stal se (satelitním) virtuálním operátorem. Díky tomu může T-Mobile nabízet služby triple play, zahrnující i novou „T-Mobile Televizi“.

Lupa,  18.10.2010
Nespletla si Národní ekonomická rada vlády (NERV) datové schránky s bezpečnostními schránkami, které místo pro uchovávání cenností slouží k dlouhodobému uchovávání dat a k evidenci všech úkonů s nimi? Nebo plánuje zásadněji změnit celý princip fungování datových schránek, tak aby se daly využít i pro zadávání veřejných zakázek?

Lupa,  11.10.2010
Sjednávání Obchodní dohody proti padělání (ACTA) se celé odehrávalo v utajení a začínalo se zcela absurdními požadavky. Pouze díky tlaku veřejnosti se podařilo eliminovat ty největší absurdnosti. I tak ale v dohodě, která jej již téměř hotová, zbylo mnoho nepěkného. Co konkrétně? A co zůstává ještě nedořešeno?

Lupa,  04.10.2010
Rok po faktickém náběhu datových schránek začínají uživatelé narážet na kuriózní problém, o kterém se dosud moc nevědělo. Týká se fundamentální teze, že elektronický podpis, překrytý časovým razítkem, lze ověřit i poté, co skončila platnost podpisového certifikátu. To stále platí – jen s nově zjištěným dovětkem, že běžně používané programy, jako je Adobe Reader, to neumějí.

Lupa,  30.09.2010
Společnosti Vodafone a Mobilkom včera oficiálně představily svou vzájemnou spolupráci, byť poněkud asymetrickou: Vodafone bude využívat mobilní datové služby Mobilkomu, resp. jeho U:fona. Naopak nikoli. Oproti očekávání ale Vodafone nepředstavil žádné nové datové tarify, které by reagovaly na nové možnosti datových přenosů.

Lupa,  27.09.2010
Český T-Mobile se postaral o další milník v historii tuzemského ADSL: praxi dotovaných telefonů, obvyklou ve světě mobilů, překlopil i do světa pevných komunikací. Ke svému nahému ADSL začne nabízet poměrně štědře dotovaný počítač typu All-in-One, i s modemem, instalací a uživatelskou podporou. Jak dalece je tato nabídka výhodná pro zákazníka a jak dalece pro operátora?

Lupa,  21.09.2010
Evropská komise včera vydala tři vzájemně související materiály, které usilují o rozvoj broadbandu v EU. Jeden se týká využití digitální dividendy a chce nařídit národním regulátorům, aby uvolněné frekvence přidělili na bezdrátový, nejspíše mobilní broadband. Druhý materiál se týká budování nových optických přístupových sítí a třetí národních plánů rozvoje a financování broadbandu.

Lupa,  20.09.2010
Evropská komisařka pro digitální agendu, Neelie Kroesová, v pátek důrazně vyzvala reklamní průmysl, aby v rámci samoregulace sám a včas přišel s účinným řešením ochrany soukromí uživatelů při cílení reklam na základně chování uživatele (zjišťovaného pomocí tracking cookies). Jinak hrozí, že závazné řešení naordinuje EU sama.

Lupa,  14.09.2010
Europoslanci přijali minulý týden deklaraci ke vznikající dohodě ACTA. Svým obsahem je sice již notně zastaralá (její text vznikl v únoru) a řeší i věci, které již jsou vyřešeny. Nicméně jako politický signál od orgánu, který bude dohodu ACTA za EU ratifikovat, je naopak velmi aktuální. A stále vznáší otázku, zda dohoda vůbec bude sjednána, podepsána a ratifikována, či nikoli.

Lupa,  13.09.2010
Záměr zpoplatnit odesílání datových zpráv přes datové schránky vyvolal bouři nevole. V rámci meziresortního připomínkového řízení si nikdo nebral servítky. Předkladatel návrhu nakonec ustoupil, ale jen v něčem: platit příspěvky budou jen orgány veřejné moci, nikoli občané a firmy. Platit se bude měsíčně přímo České poště, a ruší se možnost osvobození od placení příspěvku.

Lupa,  06.09.2010
Rozdíl mezi inzerovanou (marketingovou) rychlostí broadbandových služeb, rychlostí nastavenou a rychlostí skutečně dosahovanou netrápí uživatele jen v tuzemsku. Ve Velké Británii se do problému obul tamní regulátor Ofcom a přitvrdil svůj dobrovolný „Code of Conduct“ pro poskytovatele broadbandu. Podle něj musí zákazníci získávat pravdivé, aktuální a úplné informace.

Lupa,  31.08.2010
Zatímco ve světě se prosazují osobní průkazy s elektronickými čipy, do kterých se přidávají další údaje a aplikace, u nás se chystáme vydat přesně opačným směrem, odebíráním údajů a jejich přesouváním do centralizovaného základního registru. Kdo pak bude potřebovat třeba údaj o bydlišti, získá ho jen v datové zprávě do své datové schránky. Co to obnáší?

Lupa,  27.08.2010
Ministerstvo vnitra přichází v rámci úsporných opatření s návrhem, aby stát vybíral od uživatelů datových schránek příspěvek na jejich provoz. Ten by se platil z každé odeslané datové zprávy, první návrh je na 16 Kč i s DPH za zprávu. Příspěvek by platili všichni držitelé datových schránek, tedy jak orgány veřejné moci, tak i právnické osoby a fyzické osoby podnikající i nepodnikající.

Lupa,  23.08.2010
Ani více než rok po spuštění datových schránek není zcela jasno ani v tak zásadní věci, jako kdy je učiněno podání, realizované prostřednictvím datové schránky. Když musíte stihnout nějaký termín, rozhodujete o tom vy, okamžikem, kdy podání odešlete, nebo příjemce tím, kdy se přihlásí do datové schránky? Řešit to teď musel až Nejvyšší správní soud. A jak rozhodl?

Lupa,  19.08.2010
Závěr letošního léta přinese zvýšené aktivity v oblasti mobilního Internetu. Telefónica ho hodlá podpořit masivní marketingovou kampaní a novým sloganem (CHYTRÁ SÍŤ). T-Mobile zase vsadil na nové datové tarify. A Vodafone s U:fonem zřejmě spojí své síly a zkombinují své technologie.

Lupa,  16.08.2010
Ve Francii již rozpracovávají svůj koncept digitální gilotiny do nezbytných technických detailů. Vyšlo jim, že uživatelé Internetu by si měli instalovat na své počítače takový software, který by vytvářel průkazný záznam o jejich aktivitách. Tím by pak mohli prokazovat svou nevinu, pokud by byli neprávem nařknuti z porušování něčích autorských práv.

Lupa,  13.08.2010
Boj o síťovou neutralitu v prostředí Internetu se dočkal dalšího milníku: Google a Verizon společně navrhují, aby síťová neutralita byla zachována, a vlastně ještě utužena. Ovšem až na dvě podstatné výjimky: netýkalo by se to mobilních sítí a těch privátních internetů, které by začaly postupně vznikat vedle stávajícího veřejného Internetu.

Lupa,  09.08.2010
Až dosud bylo možné zaplatit jednou prémiovou SMS zprávou pouze dvoucifernou částku (max. 99 Kč). Nově to bude již trojciferná částka (zpočátku max. 600 Kč, pak až 999 Kč). Máme to jako zákazníci vítat, nebo se toho spíše bát? Nebudou časem naše smartphony napadány podobně, jako dnes VoIP ústředny a dříve dial-up připojení k Internetu?

Lupa,  05.08.2010
Za druhé letošní čtvrtletí zřídilo UPC více nových kabelových přípojek k Internetu, než kolik nových ADSL přípojek prodala svým zákazníkům sama Telefónica. I UPC ubývají televizní zákazníci, ale pomaleji než Telefónice. Celkově UPC v provozních výsledcích vítězí. Nicméně: Telefónica generuje zisk, zatímco UPC je ve ztrátě.

Lupa,  02.08.2010
Provozní výsledky Telefóniky O2 CR za druhé čtvrtletí 2010 ukázaly několik neradostných trendů: nově zřízených ADSL přípojek bylo jen 11 tisíc, což je za poslední roky nejméně. Také přeprodej ADSL po určitém oživení znovu opadl. Telefónice začali ubývat zákazníci CDMA služeb, a asi nejvýraznější je ztráta zájmu o IPTV službu O2TV. Roste naopak zájem o UMTS služby.

Lupa,  02.08.2010
Odpor proti připravované dohodě ACTA dále sílí. Europoslanci sepisují formální stížnost proti jejímu obsahu i utajovanému způsobu projednávání. Zřejmě právě oni se zřejmě postarali o únik poslední verze pracovního dokumentu. Z něj vyplývá, že eskalují hlavně rozdíly ve stanoviscích USA a Evropské Unie. Ta paradoxně chce takové rozšíření záběru dohody, jaké je pro USA nepřijatelné. A tak je prý na stole i varianta, že EU odejde z jednání a tím dohodu ACTA fakticky pohřbí.

Lupa,  19.07.2010
Jakým způsobem přistupuje nová koaliční smlouva k oblasti ICT a eGovernmentu? V jakých projektech chce pokračovat a k čemu chce využít datové schránky? Proč se měnila hned první tisková zpráva nového ministra vnitra? Kdo bude na vnitru nově odpovídat za informatiku a eGovernment? Nebude nový náměstek pro informatiku více státním tajemníkem, který fakticky řídí celý resort?

Lupa,  12.07.2010
Telefónica chystá velké přejmenování svých tarifů mobilního Internetu. Základní ceny se nezmění, ale některé ceny v souběhu s ADSL či O2TV vzrostou až několikanásobně. Vodafone zavedl nový tarif a každý pátek nabízí svůj jednodenní Internet do mobilu zdarma. T-Mobile zase zvýšil rychlost svého 4G Internetu, kterému ale už přestává říkat "4G".

Lupa,  07.07.2010
Minulý týden proběhlo ve Švýcarsku další kolo jednání nad vnikající obchodní dohodou ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement). Hledání konsensu prý pokročilo, ale dostatek odvahy na zveřejnění aktuální verze dohody se nenašel. Vyjednavači poprvé připustili, že kvůli smlouvě ACTA bude třeba měnit národní zákony. Mezitím roste opozice vůči celé dohodě, proti jejím principům i způsobu vzniku. Bouří se už i největší jména telco a IT průmyslu.

Lupa,  02.07.2010
Za rok od spuštění datových schránek bylo přeneseno více než 15 milionů zpráv. Některé provozní problémy se podařilo vyřešit, ale ty zásadnější teprve bublají pod povrchem. Třeba u autorizované konverze MV ČR změnilo názor a jeho nejnovější koncepční materiál již „neobsahuje řešení některých aktuálních otázek, v nichž se dosud nepodařilo nalézt optimální vztah mezi právním názorem a technickým řešením“.

Lupa,  30.06.2010
Blokování je u nás prezentováno jako ochrana před dětskou pornografií a způsob boje proti ní. V zahraničí ale jen jako ochrana před náhodným přistoupením na nežádoucí obsah. Je v tom rozdíl? A proti čemu vlastně bojujeme, či měli bychom bojovat? Proti sexuálnímu zneužívání dětí, nebo proti prohlížení obrázků?

Lupa,  28.06.2010
Informační systém datových schránek si pořídil novou funkcionalitu. Dříve se o ní hovořilo jako o institucionálním archivu, dnes je prezentována jako arbitr, který ověřuje pravost datové zprávy. Měla by prý řešit problém s dlouhodobou platností a průkazností dokumentů v elektronické podobě. Nemá ale přímou oporu v zákoně a je dostupná jen pro toho, kdo má přístup k (nějaké) datové schránce.

Lupa,  23.06.2010
Pokud se chystáte využívat mobilní datové služby i v zahraničí, v rámci roamingu v EU, pak se i vás týkají změny, ke kterým dochází k 1.7.2010 (a v případě zákazníků Vodafone již k zítřku). Mohou vás uchránit od šoku z vysokého účtu, ale mohou vám také zkomplikovat vaši práci.

Lupa,  21.06.2010
Podle OECD je Česká republika pomalu 3G velmocí, s pokrytím 90 % populace již od roku 2008. Ovšem jen díky CDMA. Pokud jde o 3G/UMTS, zde jsme dlouho čekali a teprve nyní naskakujeme do již rozjetého vlaku. Jaké nové plány oznámil T-Mobile a jaké Vodafone? A jak to bude s cenami za datové služby 3G sítí?

Lupa,  16.06.2010
Podle třetí implementační zprávy, hodnotící naplňování Evropského rámce pro bezpečnější používání mobilů mladistvými a dětmi, jsou mobilní operátoři v ČR a na Slovensku jedinými, kteří provádí (zákazníky nevyžádané) blokování nelegálního obsahu podle blacklistů britské Internet Watch Foundation. Ve skutečnosti blokují i někteří další operátoři – ale v EU je jich stejně menšina.

Lupa,  14.06.2010
Jaká je současná konkurenceschopnost České republiky a co bychom měli dělat, aby se naše konkurenceschopnost nesnižovala, ale naopak zvyšovala? Jakou roli přitom mají hrát ICT technologie a informační společnost? Co radí studie Digitální cesta k prosperitě, kterou připravili na VŠE, či Strategie ICT průmyslu, kterou představila ICT Unie?

Lupa,  07.06.2010
Telefónica O2 Czech Republic přestala nabízet službu O2 Internet Pro, kombinující rychlost stahování „až 16 Mbit/s“ s rychlostí až 768 kbit/s v opačném směru (na upstreamu). V nabídce zůstává již jen kombinace s 512 kbit/s na upstreamu. Na velkoobchodní úrovni zlevní všechny varianty „oblečeného“ ADSL, shodně o 59 Kč. T-Mobile už nabízí ADSL i v provedení Business.

Lupa,  03.06.2010
Když dnes přijdete na CzechPoint s elektronickým dokumentem, který nemá časové razítko a u kterého již skončila platnost podpisového certifikátu, už vám tento dokument nezkonvertují. Co brání tomu, aby takováto konverze byla možná, a co na toto téma říká nový výklad Ministerstva vnitra?

Lupa,  31.05.2010
Evropská komise chce, aby do roku 2020 byla nejméně polovina všech domácnosti v Unii připojena k Internetu rychlostí nejméně 100 Mbit/s. Není to ale málo? Dalším požadavkem nové Digitální agendy pro Evropu, navazující na strategii Evropa 2020, je jednotný trh i pro online obsah, včetně jednotné kolektivní správy práv.

Lupa,  27.05.2010
Víte, jak vypadají nejdelší české domény a kolik jich je? Či kolik domén drží muži a kolik ženy? Nebo kolik domén skutečně nabízí nějaký obsah? Případně  jak jsou naše domény připraveny na IPv6? I o takovýchto údajích informuje právě vydaný Domain Report 2009. Vydalo jej sdružení CZ.NIC, správce domény nejvyšší úrovně CZ (ccTLD CZ).

Lupa,  24.05.2010
Od včerejšího dne používá informační systém datových schránek nové certifikáty, již na bázi SHA-2. Stihla se včas automatická distribuce nových kořenových certifikátů CA PostSignum do novějších verzí MS Windows, jak bylo uživatelům slibováno, nebo si musí nové kořenové certifikáty instalovat sami? Jaké další dopady má celý přechod?

Lupa,  20.05.2010
Telefónica O2 CR přichází s nabídkou mobilního Internetu na 24 hodin, s objemem 500 MB v rámci FUP. Zákazník si může pořídit balíček několika takovýchto 24hodinových kvant (1,5, 10 nebo 30) a během 2 měsíců je kdykoli využít pro mobilní připojení přes UMTS/HSDPA, EDGE či GPRS. Vše je dostupné pro tarifní zákazníky i zákazníky předplacených služeb. Telefónica také informovala o rozšiřování své sítě.

Lupa,  17.05.2010
Nejvyšší spolkový soud v Německu uložil pokutu 100 € uživateli, jehož WiFi přípojku někdo jiný zneužil k šíření autorsky chráněného obsahu. Soud rozhodl na základě konceptu spoluodpovědnosti (Störerhaftung) a pokutu udělil nikoli za šíření obsahu, ale za nedostatečné zabezpečení vlastního WiFi: vlastník nezměnil výrobcem nastavené heslo na svém zařízení.

Lupa,  14.05.2010
Za letošní první čtvrtletí zřídilo české UPC více nových kabelových přípojek k Internetu než Telefónica O2 CR přípojek na bázi ADSL. Naposledy tomu tak bylo v roce 2008. Teprve když Telefónice přispěchá na pomoc T-Mobile a jejich letošní přírůstky ADSL se sečtou, vyrovnají se přírůstkům kabelového Internetu od UPC.

Lupa,  10.05.2010
Doba platnosti certifikátů, na kterých jsou založeny elektronické podpisy, je zcela záměrně omezována v čase, tak aby tyto certifikáty neplatily příliš dlouho. Proč je tomu tak a co si počít s dokumentem, jehož elektronický podpis je založen na již neplatném certifikátu? Pokud ho někomu předložíme, musí jej příjemce akceptovat, nebo ho může odmítnout s poukazem na to, že již nemůže provést všechny zákonem požadované úkony, nutné pro ověření jeho platnosti?

Lupa,  03.05.2010
Od spuštění datových schránek již došlo k určité změně pohledu na to, co a jak vyžadují elektronické dokumenty, abychom s nimi mohli dlouhodoběji pracovat. Na scénu se například vrací časové razítko, a chystá se i institucionální archiv všech datových zpráv. A jaké nové nástrahy čekají na uživatele datových schránek v květnu a v červnu?

Lupa,  27.04.2010
Snížení velkoobchodní ceny nahého ADSL od Telefóniky (o 107 Kč), ke kterému došlo k 1.4.2010, se do poklesu koncových cen ADSL dosud nepromítlo. To nejrychlejší varianty kabelového připojení od UPC, konkrétně varianty UPC Fiber 50 a 100, od 1.5.2010 zlevní docela výrazně. Sto megabitů si nově pořídíte již za 999 Kč měsíčně místo dosavadních 1765 Kč. UPC prý tak přispívá ke strategii Digitální Česko, usilující o rozvoj skutečného broadbandu.

Lupa,  26.04.2010
Český telekomunikační úřad rozhodl o dalším snižování (velkoobchodních) cen za terminaci v mobilních sítích. Jejich pokles započatý v loňském roce tak bude dále pokračovat. Do koncových cen, které platí uživatelé mobilních hlasových služeb, se ale dosavadní pokles dosud nepromítl, a naše koncové ceny tak stále patří mezi ty nejvyšší v celé Evropě.

Lupa,  22.04.2010
Včera byla oficiálně zveřejněna pracovní verze dohody ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), usilující o maximalizaci ochrany práv duševního vlastnictví i v prostředí Internetu. Některá opatření, jako například povinné odpojování uživatelů po vzoru Francie, již v textu nejsou. Ale ani nemusí, protože „černou práci“ v tričku velkých držitelů práv by místo státu mohli odvádět internetoví provideři.

Lupa,  19.04.2010
Jednou z plánovaných inovací datových schránek bude zavedení služby, která podle uchovaného otisku (hashe) zprávy později potvrdí její pravost. Podobně tomu má být i pro konvertované dokumenty. Má něco takového vůbec smysl a může to fungovat? Vnitro chce zrušit transakční část portálu veřejné správy a zdejší agendy převést na datové schránky.

IT Biz,  16.04.2010
Nejen kolem samotných datových schránek, ale i kolem autorizovaných konverzí dokumentů stále panují určité nejasnosti. Například ohledně toho, zda elektronický podpis na dokumentu ke konverzi musí či nemusí být platný. A jak při konverzi ošetřit možnost revokace certifikátu? Měli bychom na CzechPointech správně čekat 12 či 24 hodin, než nám konverzi provedou?

Lupa,  14.04.2010
Až dosud oficiálně převažoval názor, že když orgán veřejné moci vyprodukuje nějaký elektronický dokument, stačí když ho opatří uznávaným elektronickým podpisem či značkou, ale časové razítko už přidávat nemusí. Nyní už i ministerstvo vnitra připouští, že k právním účinkům takového dokumentu je třeba, aby časové razítko připojeno bylo.

IT Biz,  06.04.2010
Bezprostředně po ostrém startu datových schránek měli jejich uživatelé starosti především praktického rázu: jak svou datovou schránku zprovoznit a jak s ní pracovat. S postupem času se to (snad) naučili. Mezitím se ale objevily jiné druhy problémů, vyplývající zejména z celkové nedotaženosti právní úpravy elektronizace a doručování prostřednictvím datových schránek.

Lupa,  06.04.2010
Zatímco počty dokumentů konvertovaných z elektronické do listinné podoby rostou jen relativně pomalu, počty opačných konverzí (realizované z moci úřední) doslova explodují. Zřejmě díky exekutorům, kterým přechod na elektronickou formu usnadňuje jejich čím dál tím rozsáhlejší agendu. Jak vypadá správně zkonvertovaný dokument, a jak by naopak neměl vypadat?

Lupa,  31.03.2010
Nová 3G síť českého Vodafone, budovaná na technologii HSPA od čínského Huawei, již pokrývá celé Brno, a Prahu ze 70 procent (populace). Během dalších 12 měsíců mají být pokryta všechna krajská města, a 20 až 30 dalších velkých měst. První naměřené rychlosti dosahují cca 1,5/0,5 Mbit/s. Datové tarify Vodafonu ale zůstávají beze změny, i s objemovými limity šitými na míru GPRS a EDGE.

Lupa,  29.03.2010
Našim úředníkům dosud stačilo uznávat elektronické podpisy, založené na kvalifikovaných certifikátech od tří tuzemských certifikačních autorit. Nyní ale musí přijímat i podpisy založené na kvalifikovaných certifikátech od zahraničních certifikačních autorit, a to z celé EU. Jak je ale poznají? Podle seznamů TSL!

Lupa,  22.03.2010
Ústavní soud v Německu nedávno pozastavil platnost těch pasáží tamního zákona, které nařizují uchovávání provozních a lokalizačních údajů (tzv. data retention), a již nashromážděné údaje nařídil zničit. V ČR se o něco podobného snaží podání k ústavnímu soudu, které připravilo sdružení Iuridicum Remedium. Naše policie ale chce naopak ještě přitvrdit, a to úplným zrušením předplacených karet.

Lupa,  15.03.2010
Telefónica O2 Czech Republic zveřejnila v závěru minulého týdne novou velkoobchodní nabídku svého ADSL, platnou k 1.4.2010. Dochází v ní k poměrně zásadnímu zlevnění nahého ADSL, o 107 Kč. Cenový rozdíl mezi „oblečeným“ a „nahým“ ADSL na velkoobchodní úrovni se tak snižuje z původních 205 Kč na 98 Kč.

Lupa,  12.03.2010
Pokud své daňové přiznání odešlete přes datovou schránku ještě posledního březnového dne před půlnocí, do schránky finančního úřadu bude dodáno také ještě v březnu. Ale úřad se ke své schránce přihlásí nejspíše až následující pracovní den, takže k doručení dojde až v dubnu. Stihli jste termín, nebo ne? A jak je to obecně, s jakýmkoli podáním přes datové schránky? Ke kterému okamžiku je podání učiněno?

Lupa,  08.03.2010
Za loňský rok přibylo v ČR na 97 tisíc nových ADSL přípojek, což je o 30 tisíc více než za rok 2008. Během 4Q 2009 také po dlouhé době znovu vzrostl počet přeprodaných ADSL přípojek, a naopak poprvé poklesl počet zpřístupněných místních smyček. Celková penetrace broadbandu dosáhla cca 21,6 procenta, což nás stále řadí pod průměr EU.

Lupa,  03.03.2010
Mobilním operátorům hrozí zajímavý problém: objem datového provozu v jejich sítích začíná narůstat exponenciálně, díky nástupu mobilního Internetu, čím dál tím inteligentnějších smartphonů a dalších mobilních zařízení. Kapacita mobilních sítí ale roste pomaleji. A tak operátoři začínají hledat jiné cesty, kudy odvést (offload) mobilní data tak, aby nepřetížila jejich sítě.

Lupa,  01.03.2010
Z právě zveřejněných výsledků našich mobilních operátorů za rok 2009 vyplývá, že na výnosech si oproti předcházejícím létům pohoršili. Ani detailnější pohled na jednotlivá čtvrtletí zatím nenaznačuje žádný obrat k lepšímu. Také přírůstky nových zákazníků (aktivních SIM karet) jsou čím dál tím nižší. Naše mobilní penetrace se tak stále nedostala přes 130 %.

Datové schránky nejsou zdaleka jen o transportu dokumentů v elektronické formě z jednoho místa na druhé. Je s nimi spojena i nová povinnost, týkající se nejen všech orgánů veřejné moci, ale i všech právnických osob: od teď  už musí vystačit jen s elektronickými dokumenty, protože od státu (ani od obcí a dalších orgánů veřejné moci) už jiné dostávat nebudou. Kdyby již proběhla revoluce, spočívající v přechodu od práce s listinnými dokumenty k práci s čistě elektronickými dokumenty, bylo by uložení takovéto povinnosti jejím logickým završením. Jenže tato revoluce dosud neproběhla!

Lupa,  22.02.2010
Mobilní sítě 4. generace, na bázi LTE, zřejmě vyrostou dříve v USA a v Japonsku, než v Evropě. Ta tím přijde o svůj dosavadní náskok v mobilních technologiích. Největší mobilní operátoři se spojují, s cílem přetvořit a hlavně sjednotit celý ekosystém vývoje, distribuce a prodeje aplikací pro mobilní terminály. Proč bylo první vystoupení nové eurokomisařky tak dobře utajeno?

Lupa,  19.02.2010
Do vaší datové schránky, stejně jako do klasické poštovní schránky, může něco dorazit i omylem - co se vás vůbec netýká a co správně měl dostat někdo úplně jiný. Třeba váš jmenovec, bydlící někde na druhé straně republiky. Proč k tomu ale dochází? A hlavně: co v takových případech dělat? Jak závazné je pro vás to, co je sice platně doručeno vám, ale týká se někoho úplně jiného?

Lupa,  15.02.2010
Ve španělské Barceloně dnes začíná tradiční summit mobilního světa (MWC, Mobile World Congress). Premiéru zde bude mít řada smartphonů, ale třeba i nový Windows Mobile 7. K vidění bude i Symbian^3, korejská Bada či perličky jako Wi-Fi, zabudované do SIM karty. LTE stále bude jen v prototypech a operátoři tak budou řešit kam odvést provoz, který přetěžuje jejich sítě.

Lupa,  10.02.2010
Minulý týden došlo k zásadní změně ve způsobu provádění autorizovaných konverzí dokumentů z elektronické do listinné podoby, konané na žádost na CzechPointech. Zatímco dosud vyhodnocovala platnost elektronického podpisu na dokumentu lidská obsluha, nově už to místo ní dělá obslužný program konverzního pracoviště. A ten už neumožní konvertovat dokument bez platného podpisu.

Lupa,  08.02.2010
Počet přenesených datových zpráv odpovídá předpokladům a celkově se blíží k 5 milionům. Naopak o „komerční“ datové zprávy je zájem nulový, za první měsíc jich bylo přeneseno pouze 17. Podle průzkumu magazínu eGovernment si 46% procent respondentů ve veřejné správě myslí, že datové schránky jsou smysluplné, zatímco 39% respondentů je považuje za zbytečnou komplikaci.

Lupa,  01.02.2010
V mexické Guadalajaře proběhlo minulý týden další kolo jednání o smlouvě ACTA, fakticky pojednávající o budoucnosti duševního vlastnictví v době Internetu. I přes stále sílící tlak na otevření těchto jednání vše nadále probíhá za zavřenými dveřmi a za nejpřísnějšího utajování. Ani europoslanci se k obsahu jednání nedostanou. A to by ACTA měla být závazná i pro EU.

Lupa,  25.01.2010
Přes datové schránky prošly již 3 miliony datových zpráv, a nejvíce si jich poslaly úřady mezi sebou. Byl vydán nový provozní řád, který mj. rozšiřuje funkce rozhraní webových služeb. Nově je například možné přihlašování i bez session cookies. Bezpečnostní audit stále ještě není dokončen. Počátkem února se má změnit způsob provádění konverzí na CzechPointech.

Lupa,  18.01.2010
Kandidátka na novou komisařku pro informační společnost, Neelie Kroesová, přednesla při svém grilování v Evropském parlamentu jasná stanoviska jen v některých oblastech, jako je síťová neutralita či smlouva ACTA. Jinde ale byla příliš obecná, a to se europoslancům nelíbilo. Schválení její nominace tak není jisté a poslanci ji budou zpovídat ještě jednou.

Lupa,  15.01.2010
Vláda zhodnotila plnění Národní broadbandové strategie a konstatovala, že její hlavní cíl, plánovaný do roku 2010, byl splněn již v roce 2008. Ale jen díky tomu, že od roku 2005 nikdo neaktualizoval ani cíle, ani měřítka a kritéria jejich dosažení. Nově by problematika broadbandu již neměla spadat pod resort vnitra, a neměla by ani mít vlastní strategii. Místo toho bude broadband zahrnut do nové širší strategie, s názvem Digitální Česko.

Lupa,  11.01.2010
Ve Francii asi už tuší, že odpojování uživatelů od Internetu nijak nezvýší zisky Velkého Obsahu. A tak pro něj hledají další zdroje příjmů. Právě zveřejněná studie (Creation et Internet), kterou si nechalo vypracovat ministerstvo kultury, navrhuje celkem 22 opatření. Mezi nimi i specifické zdanění reklamních výnosů internetových gigantů, jako je Google, Yahoo či Facebook.

Lupa,  08.01.2010
Od 1. ledna 2010 je možné využívat datové schránky i pro komerční účely, byť zatím jen pro zasílání faktur a obdobných výzev k zaplacení. Česká pošta k tomu připravila novou službu s názvem Poštovní datová zpráva. Co je třeba udělat pro možnost jejího využití? Jak funguje a kolik stojí?

Lupa,  06.01.2010
Česká republika nestihla včas transponovat do své legislativy unijní směrnici o audiovizuálních mediálních službách z roku 2007, která uvaluje regulaci a dohled regulačních orgánů nově i na takové internetové služby, které mají ambici konkurovat klasické televizi. Co všechno bylo, resp. je stále ve hře, a co nám za toto zpoždění hrozí?

Lupa,  04.01.2010
Německý expert Karsten Nohl poukázal na nedostatečnost šifry A5/1, vyvinuté již v roce 1987, ale dodnes používané v GSM sítích pro šifrování hovorů. Ukázal, jak ji prolomit, a zveřejnil i data, která to usnadňují. Podle něj měla být A5/1 nahrazena již před 15 lety, dosud se tak ale nestalo. A tak chce mobilní průmysl dotlačit ke změně alespoň dnes.