×
Články publikované na serveru Lupa.cz v roce 2009
- Změny DPH k 1.1.2010: jak zareagují operátoři?
- Základní sazba DPH, kterou jsou zatíženy i telekomunikační služby, se k 1.1.2010 zvýší z dosavadních 19% na 20%. Někteří operátoři toto zvýšení „vezmou na sebe“ a koncovou cenu včetně DPH nezmění, alespoň u služeb pro domácnosti. Jiní zvolili přesně opačný přístup a zvýšení přenesou na zákazníky. Najdou se ale i tací, kteří se hodlají zachovat „nějak mezi“ - a dosud ještě neřekli, jak přesně. (Lupa, 21.12.2009)
- U:fon má zájem o čtvrtou GSM licenci
- Český telekomunikační úřad zřejmě vypíše výběrové řízení na čtvrtou GSM licenci. Ta by již byla technologicky neutrální, takže by současně byla i licencí na UMTS. Zájem o ni projevil český MobilKom, resp. jeho U:fon, a neoficiálně se hovoří také o dalších zájemcích. Jaké plány má U:fon a proč Vodafone testuje jeho 3G Internet? (Lupa, 14.12.2009)
- Jaké změny čekají datové schránky?
- Od prvního ledna příštího roku bude zrušeno testovací prostředí datových schránek. Naopak zřejmě vznikne „telefonní seznam“ všech datových schránek, o kterém se dosud tvrdilo, že nesmí existovat. Časem se možná budeme moci přihlašovat k datovým schránkám i pomocí mobilního klíče. 602XML Filler prý již dnes plní i určité bezpečnostní funkce. Pořídí si datové schránky serverový certifikát od Verisignu? (Lupa, 11.12.2009)
- Čím nám hrozí ACTA?
- Francouzská digitální gilotina je možná jen cimrmanovským průzkumem slepých uliček, sloužícím i k odvedení pozornosti. Skutečná ofenzíva Velkého Obsahu tak může být vedena jinudy a za maximálního utajení - v rámci nově vznikající „Obchodní dohody proti padělání“, alias ACTA. Jedním z hlavních opatření má být zavedení spoluodpovědnosti providerů za to, co na Internetu dělají jejich klienti. (Lupa, 07.12.2009)
- Kernun proti útokům na datové schránky
- Další možný útok na datové schránky včera předvedla novinářům společnost TNS (Trusted Network Solutions). Ani tentokráte se ale nejednalo o žádné prolomení systému, nýbrž o útok vedený přes koncového uživatele, konkrétně „zcizením“ jeho neukončené relace s ISDS. Představeno ale bylo i zajímavé řešení, které takovýmto útokům dokáže čelit. (Lupa, 04.12.2009)
- Telekomunikační nadělení: balíček už rozbalí železně-digitální Neelie
- Celý sektor telekomunikací se už možná chystal na pořádné předvánoční vydechnutí: to nejhorší, čím hrozil tzv. telekomunikační balíček, se podařilo odvrátit, komisařka Redingová už je na odchodu jinam, a očekávaný nový komisař se zdál být přijatelný. Jenže to dopadlo úplně jinak: telekomunikace dostane na starosti Neelie Kroesová, dosavadní komisařka pro hospodářskou soutěž. A ta se dosud s nikým nemazlila. (Lupa, 30.11.2009)
- Budou účastnické spory v telekomunikacích řešit rozhodci?
- ČTÚ již naplánoval další snižování cen za terminaci v mobilních sítích. Současná krize poněkud zpomalila růst mobilní penetrace v ČR, a snížila i výnosy mobilních operátorů. Přispěla také k výraznému (téměř trojnásobnému) růstu počtu účastnických sporů kolem finančního plnění za poskytnuté služby. Budou je nově řešit také rozhodci, a ne pouze ČTÚ? (Lupa, 23.11.2009)
- Co je nedostatečně bezpečné? Datové schránky, nebo osvěta?
- Podcenění základních principů bezpečnosti, stejně jako podcenění potřeby kvalifikované osvěty, se autorům a provozovatelům datových schránek nyní vrací jako bumerang zpět na jejich hlavu. Společnost 4Safety v úterý názorně předvedla novinářům, k čemu toto podcenění může vést. Aneb: jak se nechat oblafnout, i když přesně dodržíte to, co vám stát (bohužel nesprávně) radí. (Lupa, 26.11.2009)
- Česká pošta už našla své datové schránky
- Česká pošta již vzala na vědomí, že datové schránky běží na úplně jiné adrese, než jakou dosud propagovala jako jedinou správnou (datoveschranky.info). Ještě včera také zablokovala cestu, přes kterou dosud všechny uživatele směrovala (proklik z jedné domény na tu druhou). Zakročí vnitro proti webům, které o datových schránkách informují zavádějícím způsobem? (Lupa, 19.11.2009)
- Jak se ujalo nahé ADSL?
- Během třetího čtvrtletí přibylo Telefónice 17 000 nových ADSL přípojek. Jejím konkurentům naopak na 500 ADSL přípojek ubylo. UPC si za stejnou dobu polepšilo o 10 000 nových kabelových přípojek, a nově přišlo s nabídkou kabelového Internetu zdarma. Mezitím se na 30 000 telefonních linek zbavilo pevného hlasu a přešlo na model nahého ADSL či nahé televize. (Lupa, 16.11.2009)
- Hesla k datovým schránkám: musíte je měnit každých 90 dnů!
- Zatím nedokumentovaná vlastnost datových schránek vás nutí měnit si heslo každých 90 dnů. A to i v případě, že používáte silnější autentizaci, opírající se o certifikát. Na změnu hesla máte 5 pokusů, během kterých se ke své schránce sice můžete přihlásit, ale k jejímu obsahu se bez úspěšné změny hesla nedostanete. Pokud tyto pokusy nevyužijete, vaše přihlašovací údaje jsou zneplatněny. (Lupa, 11.11.2009)
- Ubránila se Evropa digitální gilotině?
- Evropský parlament se v dohodovacím řízení nakonec přece jen dohodl s Radou EU na řešení sporného bodu, který až dosud blokoval přijetí celého telekomunikačního balíčku, a který se týká možnosti odpojování uživatelů od Internetu. Podstatu výsledného kompromisu si ale různé strany vykládají různě. Odlišně ho interpretují dokonce i různé pirátské strany. (Lupa, 09.11.2009)
- Datové schránky: kde vlastně sídlí?
- Na Internetu se již objevily první „alternativy“ ke skutečným datovým schránkám. Česká pošta, ve snaze před nimi varovat, říká že jediná správná adresa pro přihlášení k datovým schránkám je www.datoveschranky.info. Skutečné datové schránky ale běží na doméně mojedatovaschranka.cz. Došlo tedy k jejich „únosu“, nebo Česká pošta zase radí nesprávně? (Lupa, 05.11.2009)
- Vítejte v .??
- Organizace ICANN otevřela cestu ke vzniku domén nejvyšší úrovně v národních abecedách, jako například .РФ (.RF v azbuce). Tedy i takových, které na standardním „českém“ počítači jen tak snadno nenapíšete, a někdy ani korektně nezobrazíte. Mohly by se objevit ještě do konce roku. Ve stejné době by už měly fungovat i oháčkované a očárkované domény druhé úrovně pod doménou .eu. (Lupa, 02.11.2009)
- Pandořiny datové schránky se otevírají
- Je zavedení datových schránek odvážným a přínosným počinem, nebo nezodpovědným hazardem? Naučíme se plavat v čistě elektronických vodách, do kterých nás autoři datových schránek uvrhli, nebo se v nich utopíme? Jak vyřešíme všechny ty problémy, které oni jednoduše hodili za hlavu? Jako třeba: co s elektronickými dokumenty, které dostaneme skrze datovou schránku a jejichž podpis záhy ztratí svou platnost? (Lupa, 05.11.2009)
- Datové schránky: jak na zneplatněné certifikáty? VII.
- Elektronické podpisy na dokumentech, včetně těch doručovaných skrze datové schránky, ztrácí v čase svou platnost, v závislosti na době platnosti použitých podpisových certifikátů. Ty jsou vydávány nejčastěji na 1 rok. Platnost certifikátu však může být zkrácena ještě dříve, skrze tzv. zneplatnění (odvolání, revokaci). Proč na to musí být pamatováno a jaké to přináší důsledky? (Lupa, 27.10.2009)
- Digitální gilotina dostala zelenou
- Francouzský ústavní soud již nemá námitky proti tomu, aby uživatelé byli trestáni odpojením od Internetu za to, že si nedostatečně zabezpečili své přípojky (a někdo je zneužil k porušování autorských práv Velkého Obsahu). Vše ve zrychleném procesu, na principu presumpce viny a bez řádného procesu, jen s dohledem soudce. (Lupa, 26.10.2009)
- Kdo vyřeší deficit současných elektronizačních procesů?
- Resort spravedlnosti prý bude včas připraven na datové schránky, hodlá je aktivovat do 23.10.2009. Notářská komora apeluje na řešení deficitu současných elektronizačních procesů, který spatřuje v nevyřešených právních účincích elektronického dokumentu v delším časovém horizontu. Jak přesně proběhla rezignace bývalého náměstka Zdeňka Zajíčka? (Lupa, 19.10.2009)
- Datové schránky: komu patří podpis na e-dokumentu? VI.
- Zjistit, komu patří elektronický podpis na dokumentu přijatém skrze datovou schránku, není jednoduché. Z certifikátu, který bývá k podpisu přiložen, se často dozvíme jen jméno a příjmení, což nemusí stačit. Z konverzní doložky na autorizovaně konvertovaném dokumentu se ale nedozvíme už ani to. Doložka uvádí jen sériové číslo certifikátu a jeho vydavatele. (Lupa, 15.10.2009)
- Poskytovatelé mobilního Internetu si polepší
- Mobilní operátoři v ČR již získali a nejspíše ještě získají další frekvence po poskytování mobilních datových služeb a rychlého mobilního Internetu. Díky změně GSM směrnice budou k poskytování těchto služeb moci využít i dosavadní GSM pásma. Měli by ale zlevnit data v roamingu, a nejpozději do března příštího roku zavést také opatření proti šoku z vysokého účtu, s odpojením po dosažení částky 50€. (Lupa, 12.10.2009)
- 3IN místo Invexu: datové schránky budou pokračovat podle plánu
- Konference 3IN, pořádaná místo dřívějšího Invexu, byla první příležitostí k naznačení trendů a záměrů v oblasti eGovernmentu po nedávných změnách ve vedení resortu vnitra. Ministr Martin Pecina se zde přihlásil k pokračování všech projektů, i ke spuštění datových schránek v řádném termínu. Připustil ale malou připravenost některých resortů, konkrétně jmenoval resort spravedlnosti. (Lupa, 07.10.2009)
- Stalo se: Obamova administrativa "více uvolnila" Internet
- Zatímco Bushova administrativa nechtěla nic měnit na postavení organizace ICANN a na její roli při řízení celosvětového Internetu, nová administrativa Baracka Obamy projevila více vstřícnosti kritikům současného uspořádání. K 1. říjnu uzavřela s ICANNem novou dohodu, která dává dalším subjektům (včetně EU) větší prostor pro kontrolu a dohled nad tím, co a jak ICANN dělá. (Lupa, 05.10.2009)
- Je český eGovernment v ohrožení?
- Přesně měsíc před ostrým startem datových schránek a jen pár dní před velkou post-invexovou konferencí, na které měl být hlavní hvězdou, odchází ze svého postu náměstka na ministerstvu vnitra i hlavní protagonista revolučních změn v českém eGovernmentu, Zdeněk Zajíček. Zda a jak to ovlivní datové schránky i další projekty z oblasti eGovernmentu, zatím není jasné. (Lupa, 02.10.2009)
- Stalo se: kauza mobilní terminace
- Za dlouhých sedm let klesla cena za zakončení hovorů (terminaci) v mobilních sítích v ČR o pouhých 67 haléřů. Za letošní rok však poklesne o 103 haléře. Přesto Evropská komise pokárala našeho regulátora (ČTÚ) za příliš malý pokles, i za nevhodnou metodiku výpočtu regulovaných cen. Námitky měla i vůči neuložení regulace U:fonovi. Proč? (Lupa, 29.09.2009)
- Datové schránky: pracujeme s epodpisy, V.
- Elektronický podpis umožňuje spolehlivě detekovat i sebemenší změnu podepsaného dokumentu v elektronické formě, skrze porušení jeho integrity. Zákon však této možnosti nevyužívá a pozměnění dokumentu neřadí mezi překážky autorizované konverze z elektronické do listinné podoby. Brání tedy něco tomu, aby si kdokoli mohl nechat autorizovaně konvertovat jakýkoli padělaný dokument? (Lupa, 25.09.2009)
- Stalo se: digitální gilotina se vrací, na obzoru je Loppsi
- Francouzským parlamentem minulý týden úspěšně prošla inovovaná verze tzv. digitální gilotiny, již jednou odmítnutá ústavním soudem. K odpojení od Internetu už požaduje rozhodnutí soudce, stále ale staví vše na presumpci viny. Na obzoru jsou ale i další zákony (konkrétně zákon Loppsi), které chtějí zajít ještě dále než digitální gilotina. (Lupa, 219.09.2009)
- Datové schránky: pracujeme s epodpisy, IV.
- Kořenové certifikáty akreditovaných certifikačních autorit, na které se hodláme spoléhat při práci s datovými schránkami, bychom měli získávat jen dostatečně důvěryhodným způsobem. Jaké ale jsou tyto způsoby? A jak provést samotnou instalaci certifikátů, a na co při ní dávat pozor? (Lupa, 18.09.2009)
- Stalo se: elektronický podpis prý platí, dokud se neprokáže opak
- Na akci Business Tuesday, věnované datovým schránkám, zazněla minulý týden znovu teze o tom, že elektronický podpis platí, dokud se neprokáže opak. Autoři datových schránek již začali řešit problém s externími elektronickými podpisy a rozšiřují výčet formátů, které je možné přenášet uvnitř datových zpráv. (Lupa, 14.09.2009)
- Datové schránky: pracujeme s epodpisy, III.
- V MS Windows jsou předinstalovány kořenové certifikáty pouze jednoho ze tří tuzemských poskytovatelů certifikačních služeb s akreditací (společnosti I. CA). A to dokonce tak důkladně, že ve Vistách nejdou ani odinstalovat. Další kořenové certifikáty se ve Windows mohou automaticky instalovat jako důvěryhodné, aniž by se o tom uživatel dozvěděl. (Lupa, 10.09.2009)
- Stalo se: před 40 lety to všechno začalo
- Druhého září roku 1969 protekla první data právě vznikající sítí ARPANET, která časem přerostla v dnešní celosvětový Internet. Bylo tedy letošního druhého září Internetu přesně 40 let? Ještě k prvnímu září si svou datovou schránku aktivovalo i Ministerstvo vnitra ČR – a ke stejnému dni vypsalo i veřejné zakázky na realizaci základních registrů ve své gesci. Za více jak 1,2 miliardy Kč. (Lupa, 07.09.2009)
- Datové schránky: pracujeme s epodpisy, II.
- Při vyhodnocování platnosti elektronických podpisů hrají zásadní roli certifikáty. Není ovšem certifikát jako certifikát, a tak ne všem se dá důvěřovat. Proč se v souvislosti s certifikáty hovoří o stromech důvěry, co jsou certifikační autority a jakou roli hraje akreditace, udělovaná certifikačním autoritám ze strany státu? (Lupa, 03.09.2009)
- UPC uvádí: Fiber Power
- Dlouho očekávané se stalo skutkem – ode dnešního dne nabízí české UPC dvě nové rychlostní varianty svého kabelového připojení k Internetu: 100/10 Mbit/s za 1750 Kč a 50/5 Mbit/s za 1300 Kč. Mění se ale i pojmenování všech rychlostních variant kabelového Internetu, z dosavadního UPC Vysokorychlostního Internetu na UPC Fiber Power. (Lupa, 01.09.2009)
- Stalo se: datové schránky v poločase
- Po necelých dvou měsících provozu datových schránek jich bylo zřízeno cca 267 tisíc, což není ani polovina z původně odhadovaných cca 600 tisíc. V počtu aktivací vedou fyzické osoby s cca 30 % aktivovaných schránek. Orgány veřejné moci jsou na necelých 3 % a třeba exekutoři jsou na ideální nule, bez jediné aktivace. (Lupa, 31.08.2009)
- Datové schránky: pracujeme s e-podpisy, I.
- Když nám skrze datovou schránku přijde datová zpráva, a v ní dokument od orgánu veřejné moci, měl by být opatřen tzv. uznávaným elektronickým podpisem. Jak se ale přesvědčíme o tom, že elektronický podpis na dokumentu je platný? Jak funguje ověřování elektronických podpisů a jak správně rozumět výsledkům takového ověření? (Lupa, 27.08.2009)
- Stalo se: názorem stáda proti cenzuře Internetu
- Velkým problémem blokování stránek s dětskou pornografií je udržet tento mechanismus „na uzdě“, tak aby nepřerostl v cenzuru. Pomoci by mohl zajímavý projekt Harvard University s názvem Herdict. Monitoruje dostupnost webů samotnými uživateli a umožňuje činit závěry na základě zkušenosti většího počtu lidí („názoru stáda“). (Lupa, 24.08.2009)
- Stalo se: Už i Telefónica přistoupila k blokování
- Po Vodafone a T-Mobile začala s blokováním nelegálního obsahu už i Telefónica O2 Czech Republic. Také ona využívá blacklisty britské Internet Watch Foundation, ale do budoucna by chtěla využívat tuzemské blacklisty, sestavované ve spolupráci s Policií ČR. Ve svých smluvních podmínkách si ovšem vyhrazuje právo blokovat kromě nelegálního obsahu i obsah odporující dobrým mravům. (Lupa, 17.08.2009)
- 802.VOX mění své podmínky
- Oblíbená hlasová služba 802.VOX, fungující na bázi VoIP a nedávno vyhodnocená jako „Nejlepší VoIP roku 2008“, k zítřejšímu dni mění své podmínky. Přichází o tolik žádanou tarifikaci 1+1, kterou nahrazuje tarifikací 20+1 do pevných sítí a 30+1 do sítí mobilních. Zavádí také minimální měsíční konzumaci, ve výši 20 Kč za první číslo a 5 Kč za každé další na zákaznickém účtu. (Lupa, 14.08.2009)
- Datové schránky: přihlašujeme se s certifikátem
- Základní varianta přístupu k datovým schránkám přes jejich webové rozhraní, jen na základě jména a hesla, je sice nejjednodušším možným řešením, ale také nejméně bezpečnou variantou. Jak vypadá a jak funguje bezpečnější varianta, využívající uživatelské certifikáty? Jaké má pravidla, a jaké jsou její úskalí a nástrahy? (Lupa, 12.08.2009)
- Stalo se: nahé ADSL je ve skutečnosti balíčkem?
- Telefónica O2 sice u soudu dosáhla předběžného zákazu srovnávací reklamy UPC, ale za cenu konstatování, že její nové nahé ADSL je balíčkem, který obsahuje i další služby. Mobilní penetrace v ČR poklesla z téměř 130 procent na konci roku 2008 na cca 126 procent k polovině letošního roku. Co naznačují zveřejněné hospodářské výsledky českého T-Mobile? (Lupa, 10.08.2009)
- Datové schránky: první praktická zkušenost
- Moje osobní datová schránka již byla zřízena. Mohl jsem si ji tedy již aktivovat a využít k odeslání své první datové zprávy. Přišla mi i odpověď, z Kanceláře veřejného ochránce práv. Jak tedy vypadá a jak funguje ostrá verze datových schránek? Liší se v něčem od testovací verze? Zde jsou mé první dojmy, včetně obrazové dokumentace. (Lupa, 07.08.2009)
- Stalo se: nový O2 Internet Start nabízí 2048/128 kbit/s
- V ceníku Telefóniky O2 Czech Republic se objevil nový tarif „nahého“ ADSL. Jmenuje se (staronově) O2 Internet Start a za 600 Kč měsíčně nabízí 2048/128 kbit/s. Provozní výsledky Telefóniky zatím nenaznačují, že by příchod nahého ADSL nějak změnil celkové trendy. Nahé ADSL už zavádí i T-Mobile, jeho nabídka je přesně o 51 Kč levnější než od Telefóniky. (Lupa, 03.08.2009)
- Stalo se: rozesílání obálek s přístupovými údaji se prakticky zastavilo
- Žádostí o zřízení datových schránek přibývá, a ještě rychleji přibývá skutečně aktivovaných schránek. Ovšem rozesílání přístupových údajů se prakticky zastavilo někde za polovinou. Český statistický úřad minulý týden zveřejnil analýzy i podrobná čísla o internetové, mobilní a pevné infrastruktuře v ČR. V roce 2011 by datový provoz v mobilních sítích měl převýšit provoz hlasový. (Lupa, 27.07.2009)
- Datové schránky: bez razítka to nepůjde!
- Dokument, který vám přijde v datové zprávě od orgánu veřejné moci do vaší datové schránky, musí být opatřen uznávaným elektronickým podpisem. Ale už nemusí být opatřen časovým razítkem. Po čase, nejpozději však do roka, elektronický podpis na dokumentu ztratí svou aktuální platnost – a bez časového razítka už jeho platnost neověříte ani zpětně. Tím se elektronický dokument dostává na úroveň nepodepsaného cáru papíru. (Lupa, 24.07.2009)
- Stalo se: rýsuje se první alternativní klient k datovým schránkám
- Společnost Webtica Software z Brna ukázala první verzi svého klienta pro systém datových schránek. Jde o samostatnou aplikaci pro platformu Windows, nevyžadující 602Form Filler. Plánované odstávky informačního systému datových schránek mají ještě pokračovat. Původně byly v Provozním řádu omezeny na max. 96 hodin, dnes již omezeny nejsou. (Lupa, 20.07.2009)
- Datové schránky: začíná čištění dat
- Stát si od zavedení datových schránek slibuje i pročištění a aktualizaci svých evidencí (obyvatel, právnických osob i orgánů veřejné moci). V praxi už začíná docházet k tomu, že i když správně vyplníte žádost o zřízení datové schránky, stát vám nevyhoví, protože vás nedokáže jednoznačně identifikovat. A jaký je zájem o zřizování a aktivaci datových schránek? (Lupa, 17.07.2009)
- Stalo se: Česká pošta neradila správně
- Česká pošta poskytla první údaje o počtu aktivovaných datových schránek a žádostí o jejich zřízení. Problém s neznámým certifikátem, který browsery hlásí při přístupu na web datových schránek, však moc šikovně nevyřešila. A ve svém doporučení zpočátku dokonce radila věci, před kterými by měla spíše varovat. (Lupa, 13.07.2009)
- Mobilní Internet u O2: intervaly místo kilobajtů
- Telefónica O2 Czech Republic chystá poměrně zásadní změnu v účtování svého mobilního Internetu, a to od 1. srpna. Tam, kde se dosud účtovalo podle přeneseného objemu dat, se nyní bude účtovat podle času. Konkrétně po desetiminutových intervalech, automaticky spouštěných jakýmkoli požadavkem na data. Je to zjednodušení, nebo past na neopatrné zákazníky? (Lupa, 09.07.2009)
- Stalo se: datové schránky mají první problémy
- Bezprostředně po startu datových schránek k 1. červenci se dostavily první komplikace. Certifikační autorita Postsignum, od které systém datových schránek získává certifikáty a nezbytná časová razítka, měla od 1. do 3. července výpadek. Následně, od 4. do 5. července zase proběhla odstávka celého systému datových schránek. Další odstávka je plánována na celý další víkend. (Lupa, 07.07.2009)
- Datové schránky startují
- Celý systém datových schránek formálně startuje k dnešnímu dni. Na jejich skutečné fungování si ale nejspíše ještě počkáme, do začátku listopadu. K jakým změnám došlo na poslední chvíli? Podařilo se včas vydat prováděcí vyhlášky a novelizovat původní zákon, ještě než nabyl účinnosti? A co všechno kolem datových schránek ještě zůstává neurčité a nejasné? (Lupa, 01.07.2009)
- Stalo se: broadband rozpuštěný v mléce
- Evropská unie chtěla v rámci svých protikrizových opatření věnovat 3,5 miliardy € na energetiku, 1 miliardu na venkovský broadband a 0,5 miliardy na zemědělské projekty. Pak si ale energetika urvala pro sebe celé 4 miliardy. O zbytek se na národní úrovni utká broadband a zemědělství. U nás už je ale rozhodnuto: zemědělství bere vše, broadband nedostane nic. (Lupa, 29.06.2009)
- Stalo se: digitální Británie prolomí autorská práva
- Vláda Velké Británie zveřejnila minulý týden svůj koncepční dokument s názvem „Digital Britain“. Navrhuje v něm novou „daň z broadbandu“ ve výší 0,5 libry měsíčně, pro všechny majitele pevné telefonní linky – na financování univerzální dostupnosti broadbandu. Zabývá se také otázkou autorských práv, kterou navrhuje řešit odlišně od Francie a její digitální gilotiny. (Lupa, 22.06.2009)
- Datové schránky: jak je to s formáty?
- Zákon, který do našeho právního řádu zavádí datové schránky, nemá příliš jasno v tom, jaký je vztah dokumentu a datové zprávy: vkládá se jeden nebo více dokumentů do zprávy, nebo je každý jednotlivý dokument již datovou zprávou sám o sobě? Také prováděcí předpisy nejsou (zatím) moc konzistentní ani sdílné, pokud jde o specifikaci různých formátů. (Lupa, 18.06.2009)
- Stalo se: digitální gilotina ve Francii narazila, ale zdaleka nekončí
- Ústavní soud ve Francii odmítl základní princip tzv. digitální gilotiny, spočívající v odpojování uživatelů Internetu bez verdiktu řádného soudu. Zastánci gilotiny, v čele s prezidentem Sarkozym, se ale rozhodně nehodlají vzdát svých původních úmyslů. Už naznačili, že pro vydávání verdiktů o odpojení by mohly být zřízeny speciální copyrightové soudy. (Lupa, 15.06.2009)
- Stalo se: datové schránky mají své demo
- Od minulého týdne je na Internetu dostupná demoverze datových schránek. Vyzkoušet si ale můžete jen velmi omezený repertoár jejich funkcí. Již dnes se však ukazuje, že s proklamovanou možností přístupu do schránek odkudkoli, třeba z internetové kavárny na dovolené, to nebude až tak jednoduché. Ostrá verze datových schránek bude spuštěna na doméně mojedatovaschranka.cz. (Lupa, 08.06.2009)
- Stalo se: vláda Jana Fischera nechce svěřit Internet do rukou RRTV
- Nový zákon o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání měl svěřit dohled nad konkrétními službami na českém Internetu do rukou Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Vláda Jana Fischera ale tento návrh odmítla, s poukazem na příliš velké kompetence pro Radu a s konstatováním, že zapotřebí je hlavně dodržování zákona, spíše než další navyšování dohledu. (Lupa, 01.06.2009)
- Datové schránky 2.0
- Datové schránky ještě ani nebyly spuštěny a už se mají dosti významným způsobem změnit pravidla jejich fungování. Poslaneckou sněmovnou již prošla novela jejich právní úpravy, včera na ni kývl i Senát. Jaké změny jsou tedy na obzoru? Týkají se například financování (platit bude státní rozpočet), ale přináší i odklad skutečného startu datových schránek. (Lupa, 29.05.2009)
- Máme v ČR patent na ADSL?
- ADSL bylo vyvinuto v letech 1990 až 1992 a poprvé standardizováno v roce 1995. V roce 1998 byl ale v ČR přijat patent, jehož autor se nyní snaží prokázat, že způsob nasazení dnešního ADSL vychází právě z jeho patentu. Česká Telefónica již varovala ostatní providery před možnými spekulativními nároky autora patentu. (Lupa, 28.05.2009)
- Stalo se: zrychlování kabelu a migrace na stavebnici
- UPC se chystá odstranit paradox, v rámci kterého dnes poskytuje původním zákazníkům vyšší rychlost, než jakou mohou získat zákazníci noví. Udělá to tak, že své přípojky s rychlostí 20 Mbit/s zrychlí na 30 Mbit/s – a časem nabídne také 50 a 100 Mbit/s. Telefónica mezitím zveřejnila konkrétní podmínky migrace stávajících zákazníků na svou novou stavebnicovou nabídku. (Lupa, 25.05.2009)
- Stalo se: digitální gilotinou ke kultuře za paušál
- Ve Francii si odhlasovali tzv. digitální gilotinu. Zda jim to projde z hlediska jejich národního i unijního práva, se teprve uvidí. Již dnes je ale zřejmé, že tento exces jen akceleruje hledání nových modelů pro zpoplatnění obsahu, které by reflektovaly současný vývoj. Nejzřetelněji se rýsují dvě varianty „kultury za paušál“ (culture flat-rate). (Lupa, 18.05.2009)
- V Praze o budoucnosti Internetu
- Díky českému předsednictví se Praha stala na několik dní místem, kde celá Evropská unie hledala svou představu budoucnosti Internetu. Svou vizi k nám přijela přednést i eurokomisařka Viviane Redingová. Zdůraznila, že Internet musí zůstat otevřený, a že zajištění bezpečnosti i soukromí uživatelů musí být vzájemně vyvážené. (Lupa, 13.05.2009)
- Stalo se: nové ADSL startuje
- Od dnešního dne nabízí Telefónica O2 Czech Republic své služby pro domácnosti ve zcela nové struktuře, již s nahým ADSL a na principu stavebnice. Jak se dařilo ADSL v prvním čtvrtletí 2009? A jak se za stejné období dařilo mobilním operátorům? Jak moc jim klesly jejich výnosy za první letošní čtvrtletí? Kam až chce Evropská komise srazit ceny za mobilní terminaci? Budeme volat z pevné na mobil za 1 Kč? (Lupa, 11.05.2009)
- Telekomunikační balíček ještě žije
- Poslanci Evropského parlamentu včera poměrně výraznou většinou schválili celý „telekomunikační balíček“. Jenže v jiné podobě, než jaká byla dopředu dohodnuta s Radou EU, se silnější ochranou uživatelů před odpojováním od Internetu. Nyní může Rada EU toto nové znění akceptovat, nebo může dojít k dohodovacímu řízení mezi Radou a europarlamentem. To u nás se včera hlasovalo jak o Lisabonské smlouvě, tak i o datových schránkách. (Lupa, 07.05.2009)
- Datové schránky: zkrátí nám naše dovolené?
- Jedním z nejdiskutovanějších aspektů kolem datových schránek je jimi zaváděná fikce doručení: i když se do nich nepodíváte, po 10 dnech je přijatá zpráva považována za doručenou a mohou nastat právní účinky toho, co jste si ani nepřečetli. Znamená to, že už se nikdy nebudeme noci vzdálit od Internetu na 10 dnů či ještě déle? Třeba v rámci dovolené? (Lupa, 05.05.2009)
- Stalo se: české předsednictví zprostředkovalo kompromis i ohledně odpojování od Internetu
- V Evropském parlamentu se schyluje k hlasování o výsledné podobě tzv. telekomunikačního balíčku. České předsednictví se pochlubilo dojednáním výsledného kompromisu, který se zdá být akceptovatelný jak pro europarlament, tak i pro Radu EU. Kompromis se ale týká i možnosti odpojování uživatelů Internetu, za kterou silně lobuje Francie. Jak byla tato záležitost vyřešena? (Lupa, 04.05.2009)
- Stalo se: Pražská deklarace za bezpečnější Internet
- Pražská deklarace, přijatá u příležitosti ministerské konference k bezpečnějšímu Internetu pro děti, narýsovala nový přístup EU k zajištění bezpečného online prostředí. Chystá se ale už i směrnice, která by měla „nový přístup“ učinit závazným. A to včetně povinného blokování konkrétního obsahu na Internetu. V Německu obdobný zákon připravili již v předstihu. (Lupa, 27.04.2009)
- Nahé ADSL od Telefóniky: za 750 Kč
- Po předlouhém očekávání a mnoha spekulacích se nemožné stalo skutkem: Telefónica O2 Czech Republic obrátila, místo dalšího balíčkování své produkty naopak rozbalila a nabízí je i samostatně, resp. jako skládačku. Konečně došlo i k oddělení hlasu od ADSL. Nahé ADSL, které přijde na 750 Kč, se dokonce stává jedním ze tří základních stavebních kamenů nové nabídky, ke kterým si zákazníci sami přidávají další součásti. (Lupa, 23.04.2009)
- Stalo se: od síťové neutrality k síťové diskriminaci?
- Práce na novém evropském regulačním rámci elektronických komunikací („telekomunikačním balíčku“) v současné době vrcholí. Jedním ze stále sporných bodů je přitom i míra, v jaké mohou provozovatelé sítí omezovat různé druhy provozu a služeb. Bude vše vyřešeno ve prospěch síťové neutrality, nebo naopak síťové diskriminace? Bude blokování Skype na iPhonu výjimkou, nebo pravidlem? (Lupa, 20.04.2009)
- Stalo se: politici si brousí zuby na miliardu pro broadband
- ČSSD zveřejnila svých Deset priorit rozvoje informační společnosti v ČR do r. 2012. Kvůli penězům z Unie na broadband chce sepsat novou broadbandovou strategii. Na stejné peníze si ovšem brousí zuby jak resort vnitra (který by je chtěl využít na e-government), tak i resort zemědělství (třeba na pohodu zvířat a dotace na mléko). (Lupa, 14.04.2009)
- I pevní chtějí konvergovat a přežít
- Historie našich telekomunikací zná již několik přestřelek mezi pevnými a mobilními operátory. Nyní se zřejmě schyluje k další. Tentokráte ale nejsou ve hře propojovací poplatky jako v letech 2001 až 2004, nýbrž možnost, aby i pevní operátoři mohli zařadit do svého portfolia mobilní služby a nabízet koncovým zákazníkům (hlavně těm firemním) služby konvergované. (Lupa, 09.04.2009)
- Datové schránky v obrazech
- Na konferenci ISSS (Internet ve státní správě a samosprávě) byl odborné veřejnosti poprvé představen náhled datových schránek, které by měly být zřizovány a již naostro používány od 1. července 2009. I v tomto článku se můžete podívat na to, jak by datové schránky měly vypadat a jak by se s nimi mělo pracovat skrze běžné webové rozhraní. (Lupa, 08.04.2009)
- Stalo se: Skype pro iPhone znovu nastolil otázku síťové neutrality
- Minulý týden uvolnila společnost Skype finální verzi svého klienta pro iPhone. Zájem byl veliký a během prvních 24 hodin si jej stáhlo na 600 000 uživatelů. Mobilní operátoři si ale vynutili jeho omezení jen na WiFi. A Deutsche Telekom šel ještě dál, když upozornil své zákazníky, že oni mají používání VoIP klientů (tj. i Skype pro iPhone) ve svých smlouvách přímo zakázané. (Lupa, 06.04.2009)
- Datové schránky ante portas II.
- O datových schránkách a čistě elektronické komunikaci mezi úřady se hovoří jako o největší změně v administrativě od dob Marie Terezie. Je ale opravdu nutné dělat z toho skutečnou revoluci, až přímo převrat? Nebyl by vhodnější nějaký umírněnější a více pozvolný postup? A jak pokračují přípravy na „Den D“, kterým bude 1. červenec 2009? (Lupa, 03.04.2009)
- Internet v ČR: 2 miliony vysokorychlostních přípojek a 5 milionů uživatelů
- Český statistický úřad zveřejnil nejnovější údaje o ICT infrastruktuře v ČR. Podle nich jsme ke konci roku 2008 měli na 1,93 milionu vysokorychlostních přípojek k Internetu. Dnes, na konci prvního čtvrtletí, už lze jejich počet odhadnout na více jak 2 miliony. Podobně lze odhadnout, že k dnešnímu dni má Internet v ČR již nejméně 5 milionů uživatelů. (Lupa, 01.04.2009)
- Stalo se: naši drazí operátoři?
- Evropská komise zveřejnila minulý týden svou pravidelnou implementační zprávu. Podle ní jsou služby elektronických komunikací v ČR jedny z nejdražších. A některé dále zdražují. Například balíček mobilních hlasových služeb, který v průměru EU zlevnil o 10 %, v ČR naopak meziročně zdražil téměř o 24 %. Zato máme široko daleko nejvíce VoIP operátorů. (Lupa, 30.03.2009)
- Datové schránky ante portas
- Už jen necelé čtyři měsíce zbývají do zavedení datových schránek a přechodu na čistě elektronické doručování. Česká republika se tak stane první zemí na světě, která zákonem nařídí výlučně elektronické doručování mezi svými úřady i vůči všem právnickým osobám, zapsaným v obchodním rejstříku či zřízeným ze zákona. (Lupa, 25.03.2009)
- Stalo se: Evropa chystá svou broadbandovou strategii
- a prvním summitu Evropské rady pod českým předsednictvím byla přiklepnuta miliarda EUR na rozvoj broadbandu ve venkovských oblastech. V Německu mají ambiciózní plány, do roku 2010 chtějí mít všechny domácnosti s broadbandem, a už také porcují digitální dividendu. To v ČR se diskuse o digitální dividendě naopak moc nepohnuly z místa. (Lupa, 23.03.2009)
- Stalo se: Evropa chystá svou broadbandovou strategii
- a prvním summitu Evropské rady pod českým předsednictvím byla přiklepnuta miliarda EUR na rozvoj broadbandu ve venkovských oblastech. V Německu mají ambiciózní plány, do roku 2010 chtějí mít všechny domácnosti s broadbandem, a už také porcují digitální dividendu. To v ČR se diskuse o digitální dividendě naopak moc nepohnuly z místa. (Lupa, 23.03.2009)
- Tim Berners-Lee varoval před špehováním
- U příležitosti 20. výročí World Wide Webu varoval jeho autor před stále narůstajícím špehováním uživatelů Internetu. Již delší dobu on i další ochránci soukromí bojují proti snahám sbírat údaje o chování uživatelů, dávat je do vzájemných souvislostí a sestavovat z nich co nejúplnější profily uživatelů. Nově se do jejich hledáčku dostala i „zájmově-orientovaná“ reklama od společnosti Google. (Lupa, 17.03.2009)
- Stalo se: SMSka v roamingu nejvýše za 3,50 Kč?
- Krize dolehla už i na naše mobilní operátory, když jejich výnosy za poslední čtvrtletí poprvé klesly. A to se jim europoslanci chystají ještě dále přiškrtit některé zdroje jejich výnosů. Například v roamingu je chtějí přinutit účtovat po sekundách již od první sekundy. Výrazně snížena by skrze regulaci měla být také cena dat v roamingu, a klesnout by měly i ceny roamingových SMS. (Lupa, 16.03.2009)
- Migrace na AžDSL: jaká jsou pravidla?
- Když Telefónica v srpnu loňského roku představila své AžDSL, slíbila migrovat stávající zákazníky na nové rychlosti počínaje únorem letošního roku. Konkrétní pravidla migrace se ale rýsují až nyní a jsou dosti odlišná od původních deklarací a slibů: místo zlevňování některých služeb dostanou zákazníci za přesně stejnou cenu pouze větší balíčky. (Lupa, 11.03.2009)
- Stalo se: nahé ADSL bude i pomalejší
- Telefónika O2 Czech Republic minulý týden zveřejnila svou novou velkoobchodní nabídku ADSL služeb, platnou od 4. května 2009. V ní už nabízí i nahé ADSL, tak jak jí to uložil ČTÚ. Cena a další podmínky přesně odpovídají dosavadnímu pilotního testování. Přesto je zde jedno významné překvapení: velkoobchodní nahé ADSL bude nabízeno i v pomalejší (a také levnější) variantě. (Lupa, 09.03.2009)
- Rok 2008: kabel vitězí nad ADSL
- V počtu nových přípojek, zřízených koncovým zákazníkům v roce 2008, vede Telefónica O2 se svým ADSL nad kabelovým Internetem od UPC. Ale pokud jde o celý trh s ADSL a celý trh s kabelovým Internetem, zde zase zvítězil kabel. Také ve vzájemném „lezení si do zelí“ poráží UPC Telefóniku: má více telefonů než ona televizí. (Lupa, 03.03.2009)
- Stalo se: ve Francii budou omezovat přístup k Internetu přes veřejné Wi-Fi hotspoty
- Ve Francii si chtějí vynutit dodržování autorských práv i za cenu odpojování uživatelů od Internetu. Ale co s veřejnými WiFi hotspoty, ke kterým se může připojit každý a anonymně? Řešení má být jednoduché: z těchto hotspotů bude možné se dostat jen na taková místa, která budou na úředně schváleném whitelistu. (Lupa, 02.03.2009)
- Mobilní peníze: příští velká věc?
- V zemích třetího světa se rozjíždí iniciativy usilující nahradit neexistující bankovní služby službami mobilními. V rozvinutějších zemích už mobily nemusí suplovat bankovní účty, a tak se snaží spíše usnadnit samotné placení. V ČR se o to nově snaží i mobilní peněženka od Vodafone či pilot NFC plateb od O2. (Lupa, 26.02.2009)
- Jaký bude nový VOLNÝ?
- Nový vlastník značky VOLNÝ včera představil svou vizi a své záměry. Žádné nové služby ale neoznámil, ani nezdražil či nezlevnil ty stávající. Překvapením není ani plánovaná orientace na služby na vlastní infrastruktuře. Novinkou je snad netradiční pohled na stav telekomunikačního trhu a dopady regulace. Zde si nový vlastník opravdu nenasazoval žádné růžové brýle. (Lupa, 25.02.2009)
- Stalo se: dobře utajená konference v Praze a světový kongres v Barceloně
- O budoucnosti telekomunikací se minulý týden jednalo v Praze i v Barceloně. V Praze se s minimální publicitou sešli resortní ministři celé EU s komisařkou Redingovou, aby znovu hledali kompromis pro nový evropský regulační rámec. V Barceloně se naopak sešli kapitáni (mobilního) telekomunikačního průmyslu z celého světa. V čem se lišila jejich jednání a závěry? (Lupa, 23.02.2009)
- Barcelona 2009: ve stopách Applu
- Letošní světový mobilní kongres v Barceloně (dříve 3GSM kongres) přinesl řadu šlágrů a významných témat: k vidění bylo mnoho nových mobilů, diskutovalo se o krizi a jejích dopadech, volalo po menší regulaci a větším přídělu kmitočtů z digitální dividendy. Ale asi nejvíce byla na celém kongresu patrná snaha napodobit úspěch společnosti Apple s jejím iPhonem, a zejména pak s její službou AppStore. (Lupa, 20.02.2009)
- SID 2009: do boje proti kybernetické šikaně!
- Hlavním tématem letošního Dne bezpečnějšího Internetu (Safer Internet Day) se stal boj proti kybernetické šikaně. A to jak na naší národní úrovni, tak i v celé Unii. Hodně se mluvilo také o konkrétních číslech, mapujících rozsah různých ohrožení. Není ale čas poněkud zrevidovat naše názory na to, kde je hlavní příčina problémů, v čem spočívají a kde se berou? (Lupa, 13.02.2009)
- Stalo se: ani paraskevidekatriafobie nezastavila revoluci v registrech
- Naši poslanci očividně nemají strach z pátku třináctého (označovaný jako paraskevidekatriafobie), a tak právě v tento den schválili změny, které by k polovině příštího roku měly přinést úplnou revoluci do způsobu fungování všech agend a registrů veřejné správy. Navíc tak učinili způsobem, který je z procedurálního pohledu „poněkud nestandardní“. (Lupa, 16.02.2009)
- Stalo se: broadband a sociální sítě proti krizi
- Krizi, která už doléhá i na Evropu, chce Evropská komise řešit (mimo jiné) i napumpováním jedné miliardy EUR do rozvoje broadbandu na venkově. Sází také na sociální sítě, které prý již dospěly do stádia, kdy je mohou úspěšně využívat i firmy. Očekává ale, že provozovatelé sociálních sítí dobrovolně přistoupí na určité zásady samoregulace, hlavně vůči mladistvým. (Lupa, 09.02.2009)
- Vodafone Extra: revoluce v dotacích do mobilů?
- Na první pohled vypadá nový balíček Vodafone Extra jako revoluce v dotační politice mobilního operátora. Na druhý pohled už to ale tak světoborné není: možnost, jak si nechat zadotovat i něco jiného, než jen nový mobilní telefon, se nově otevírá i stávajícím zákazníkům. Aby to ale nebylo zase až tak jednoduché, musí si zájemce nejprve sám něco připlatit. (Lupa, 06.02.2009)
- První operátoři zlevňují volání do mobilních sítí
- K prvnímu únoru klesla regulovaná cena terminace hovorů v mobilních sítích. Podle očekávání na to hodlají reagovat hlavně VoIP operátoři. Služba 802.VOX jako první už skutečně snížila koncové ceny o 38 haléřů. Přidal se i U:fon, který zlevnil hovorné do mobilních sítí o 40 haléřů, ale jen v rámci svých mobilních tarifů. Další operátoři signalizují, že se časem také přidají. (Lupa, 03.02.2009)
- Stalo se: Google měl problém
- Jediné lomítko, chybně zařazené do seznamu URL odkazů na potenciálně nebezpečné weby, tuto sobotu málem způsobilo celosvětovou paniku. To když vyhledávač Google náhle začal úplně všechny weby označovat jako schopné poškodit váš počítač a varoval před jejich návštěvou. K nápravě naštěstí došlo velmi brzy a vše trvalo jen asi hodinu. Ale jsou věci, které už vrátit nelze. (Lupa, 02.02.2009)
- Evropa proti Facebooku?
- Včerejší den, 28. ledna 2009, byl již potřetí Dnem ochrany osobních údajů. Ovšem naše média ho pojala spíše jako den evropského varování před Facebookem. To kvůli projevu evropského komisaře Barrota, který upozornil na naivitu a neinformovanost uživatelů, kteří doslova rozhazují své osobní údaje po sociálních sítích – jako je třeba Facebook. (Lupa, 29.01.2009)
- Stalo se: český Senát chce zakázat (stránkované) porno
- Senát ČR recykloval starší návrh ministerstva financí na zavedení cenzury Internetu. K povinnosti blokovat vše, co by umožňovalo či jen propagovalo online hraní a sázení, senátoři přidali ještě povinnost blokovat veškerou pornografii. Ovšem jen v rámci „stránek elektronických prostředků“, které zákon vůbec nezná. Nyní se ale k autorství tohoto rozšíření nikdo nehlásí. (Lupa, 26.01.2009)
- ČRa spustily v Praze WiMAX
- České Radiokomunikace rozšířily své portfolio o dvě nové bezdrátové datové služby na bázi technologie WiMAX, po jedné pro rezidenční a firemní zákazníky. Zatím jsou dostupné jen v Praze, ze čtyř základnových stanic. Fungují v pásmu 3,5 GHz na principu FDD a nabízí až 5 Mbit/s symetricky. Firmy k nim získají i SLA. (Lupa, 20.01.2009)
- Stalo se: Evropa posvětila legální hacking
- Rada Evropské unie vloni posvětila možnost, aby ochránci zákona postupovali jako hackeři a vlamovali se na dálku do podezřelých počítačů. Ve Velké Británii to zákon umožňuje již řadu let a právě Británie už má plán, jak novou strategii EU prakticky naplňovat. Bude to znamenat, že na nás začne útočit i „legální“ malware a vlastní ochrana se rázem stane podezřelou? (Lupa, 19.01.2009)
- Doplatila Europeana na erotické malby a Mein Kampf?
- Evropská digitální knihovna Europeana musela být záhy po svém slavnostním otevření zase zavřena. Oficiálně se stala obětí vlastního úspěchu: zájem o její služby byl prý tak velký, že jej kapacitně neunesla. Dnes se ale ukazuje, že důvody mohly být i jiné, a že mohla být odstavena kvůli nevhodnému obsahu přímo na své domovské stránce. (Lupa, 14.01.2009)
- Stalo se: Internet už zasahuje i do české politiky
- Křeslo pod lidoveckým ministrem financí Miroslavem Kalouskem se prý houpalo i kvůli tomu, že navzdory usnesení své strany povolil kurzové sázení po Internetu. O první lapsus českého předsednictví se postaral člověk, který je stále přesvědčen, že otcem Internetu je Bill Gates. Nový vlastník společnosti VOLNÝ chce utlumit přeprodávané ADSL jako neperspektivní. (Lupa, 12.01.2009)
- Zlevní mobilní volání?
- Český telekomunikační úřad rozhodl o postupném snižování cen za terminaci hovorů v mobilních sítích. Sám říká, že se tím snaží vytvořit prostor i pro snížení koncových cen. Bude ale pouhé vytvoření prostoru stačit? Nebo se mobilní operátoři jen pousmějí a své ceny ponechají na stávajících úrovních, s vědomím, že žádná konkurence je až tak moc netlačí? (Lupa, 09.01.2009)
- Stalo se: dnes je „den S“ českého Internetu
- Dnešním dnem začínají tuzemské sázkové kanceláře nabízet kurzové sázky i po Internetu. Podmínkou je ale ověření identity sázejícího uživatele na kamenné pobočce. Britský ministr kultury chce dostat Internet pod kontrolu. Mimo jiné navrhuje hodnotit weby podle jejich vhodnosti pro různé věkové skupiny, po vzoru hodnocení filmů. (Lupa, 05.01.2009)
- Telefónica testuje přeprodej nahého ADSL
- Ještě dříve, než jí to ČTÚ stačil závazně uložit, přišla Telefónica sama s nabídkou nahého ADSL na velkoobchodní úrovni. Zatím ale jde jen testování, v rámci pilotního provozu a ve vybraných lokalitách. Cenové podmínky pro koncové zákazníky by měly vycházet prakticky stejně jako u již existujících nabídek nahého ADSL, konkrétně od Volného. (Lupa, 02.01.2009)