Články o ČTÚ
Kauza okleštění: ČTÚ vrací úder
Podle názoru ČTÚ nemohou operátoři jednostranně měnit své služby a jejich podmínky „jen tak, jak si zamanou“. Možnost změn musí se svým zákazníkem nejprve řádně sjednat, a zákazník vždy musí mít možnost jednostranné změny odmítnout. (Lupa, 20.04.2015)
Další krok v kauze zpoplatnění: MPO přebírá od ČTÚ přípravu strategie
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek se rozhodl převzít od ČTÚ přípravu strategie správy rádiového spektra. A také přípravu Národního plánu rozvoje sítí nové generace. Jenže tu by musel nejprve odejmout vlastnímu resortu. (Lupa, 09.02.2015)
Po kauze okleštění přichází kauza zpoplatnění. Byla zažehnána již v zárodku?
Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhlo hodně zásadní změnu již vypořádaného návrhu Strategie správy spektra. Když se to provalilo, ministr ještě tentýž den zařadil zpátečku. Co přesně ale mělo být předmětem dodatečné změny? (Lupa, 19.01.2015)
Proč a v čem se liší mapy pokrytí od operátorů a od ČTÚ?
U 3G se mapy pokrytí od operátorů a od ČTÚ docela shodují. U LTE v pásmu 800 MHz se naopak (v tuto chvíli) zásadně liší, kvůli nezapočítávání základnových stanic ve zkušebním provozu. (Lupa, 1!.12.2014)
ČTÚ již pravomocně rozhodl první spor o výklad tzv. Husákovy novely
Ve sporu o datum, od kterého platí omezení smluvních pokut na jednu pětinu měsíčního paušálu, dal ČTÚ za pravdu variantě „od účinnosti zákona“. Nikoli až od okamžiku, kdy operátoři zapracovali změny do svých smluvních podmínek. (Lupa, 21.07.2014)
Jak probíhala první aukce? PPF Mobile válcoval své konkurenty!
Vloni v březnu byl zrušen první pokus o aukci kmitočtů pro mobilní sítě. Nově zveřejněné logy vypovídají o tom, jak tento neúspěšný pokus probíhal a jak se choval ten který účastník aukce. (Lupa, 14.04.2014)
Jak Havran, Lyra a Orion soutěžili, Labuť pauzírovala a Lev se jen díval
ČTÚ zveřejnil log z druhé aukce o kmitočty pro mobilní sítě z listopadu loňského roku. Vypovídá o tom, pod jakými přezdívkami zájemci soutěžili, i o tom, jak konkrétně v aukci přihazovali. (Lupa, 31.03.2014)
ČTÚ vydal své doporučení k obsahu smluv s poskytovateli
ČTÚ dva roky zkoumal smluvní podmínky poskytovatelů. Nyní zveřejnil své představy o tom, jak by smluvní vztahy měly vypadat (co je podle něj férové) a jak by naopak vypadat neměly (co už není férové). (Lupa, 06.01.2014)
Řešení účastnických sporů u ČTÚ dozná změn
Řešení účastnických sporů u ČTÚ dozná změn

Spory o peněžitá plnění u ČTÚ budou nově bez opravného prostředku, podání návrhu bude pětkrát dražší. APMS mění svůj kodex auditexových služeb a úplně zakazuje drahé linky pro sjednávání půjček, i podnikatelům. (Lupa, 25.11.2013)

Aukce kmitočtů: jak se přihazovalo u jednotlivých bloků?
Detailní výsledky aukce ukazují, že „boj“ mezi trojicí stávajících operátorů byl minimální, a to i v nejlukrativnějším pásmu 800 MHz. Jeden z bloků se prodal za vyvolávací cenu, ostatní se dočkaly jen minima příhozů. (Lupa, 22.11.2013)
Aukce skončila, na nového hráče zapomeňte!
Zájemci o roli nového hráče se v aukci moc nepředvedli. Tři porce kmitočtů v nejlukrativnějším pásmu 800 MHz si mezi sebou rozdělila trojice stávajících operátorů, za ceny jen o málo vyšší než ty vyvolávací. (Lupa, 20.11.2013)
Od kdy si operátoři smí účtovat nejvýše pětinu při předčasném ukončení smlouvy?
Podle ČTÚ platí ustanovení tzv. Husákovy novely o maximální výši úhrady při předčasném ukončení smlouvy už od srpna, a ne až od 8.2.2014. Odklad se prý týká jen úpravy smluvní dokumentace. (Lupa, 18.11.2013)
Síťová neutralita po Česku: má být standardem omezený přístup k Internetu?
Diskuse o síťové neutralitě na půdě ČTÚ dospěla do nepěkného stavu: záměr být neutrální se úplně vytratil, a neomezený přístup k Internetu by měl být jen jakousi prémiovou variantou. (Lupa, 29.10.2013)
Změny v mobilní přenositelnosti: ze zkrácení je u Vodafone naopak prodloužení
K 1. září byla opatřením ČTÚ zkrácena doba přenosu telefonní čísla na pouhé 4 dny. Konkrétně Vodafone si ale k době přenosu fakticky připočítává dalších nejméně 30 dnů. A to i v případě zákazníků bez jakéhokoli úvazku. (Lupa, 09.09.2013)
Aukce kmitočtů: jiné vyvolávací ceny, jiná rozvojová kritéria a závazky
Oproti dubnovému návrhu doznaly finální podmínky aukce mobilních kmitočtů určitých změn. Zcela vypadlo minimální požadované portfolio, zkrátila se doba národního roamingu, a jiné jsou i požadavky na rychlost budování nového pokrytí. (Lupa, 19.08.2013)
ČTÚ vyhlásil finální podmínky aukce mobilních kmitočtů, proběhnout má do konce roku
Finální podoba podmínek aukce prý nedoznala zásadních změn oproti původně navrhované verzi. Vládě byly podmínky předloženy, ale nevyjádřila se k nim – nesešlo se dost ministrů. (Lupa, 15.08.2013)
ČTÚ rozjíždí diskusi o síťové neutralitě, můžete se zapojit
Český telekomunikační úřad zveřejnil svůj návrh pravidel pro řízení datového provozu. Snaží se definovat, co je neomezený přístup k Internetu, jaká opatření může provider aplikovat i co by měl mít zákazník právo vědět. (Lupa, 05.08.2013)
ČTÚ zveřejnil zprávu o průběhu neúspěšné aukce kmitočtů pro mobilní sítě
Podle jednoho ze stávajících operátorů PPF v aukci výrazně přebíjel ostatní. Podle ČTÚ se ale všichni hráči v držení nejvyšší nabídky na jednotlivé příděly kmitočtů střídali. (Lupa, 17.06.2013)
Jaromír Novák, ČTÚ: úřad by měl získat veřejnost na svou stranu
Nový předseda Rady ČTÚ chce zlepšit obraz úřadu v očích veřejnosti, a to větší otevřeností a lepším servisem pro uživatele. Své priority a představy o změnách Úřadu chce zveřejnit do tří měsíců. (Lupa, 10.06.2013)
Aukce mobilních kmitočtů: připomínky jsou podány, začínají přesvědčovací manévry
Mobilní operátoři sepsali velmi rozsáhlé připomínky k aukci mobilních kmitočtů. Nejvíce jim leží v žaludku vyhrazení bloku v pásmu 800 MHz pro nového hráče. (Lupa, 27.05.2013)
Novým předsedou ČTÚ by se měl stát dosavadní člen Rady Jaromír Novák.
Nominace na nového předsedu Rady ČTÚ už je známa. Vláda ale jeho volbu stále nemá na programu. Měla by si pospíšit, protože Úřad bez předsedy nemůže rozhodovat. (Lupa, 29.04.2013)
PPF půjde do aukce na mobilní kmitočty znovu, ale má své podmínky
Skupina PPF půjde do aukce kmitočtů pro mobilní sítě jen tehdy, pokud nedojde ke zbytečným odkladům a budou zachovány nově navržené podmínky aukce (Lupa, 09.04.2013)
ČTÚ zveřejnil podmínky pro opakovanou aukci kmitočtů pro mobilní sítě
O možnosti vyhradit některý z nejlukrativnějších bloků v pásmu 800 MHz pro nového hráče nechtěl ČTÚ dříve ani slyšet. Nyní změnil názor i některá pravidla aukce. (Lupa, 09.04.2013)
Zrušená aukce roztrhla pytel se zájemci o virtuálního operátora
Nový Tesco Mobile ještě ani nevstoupil na trh a už si stačil uříznout pěknou ostudu. Centropol chce do rozjedu svého virtuála investovat na 100 milionů a získat až milion zákazníků. (Lupa, 18.03.2013)
Je 20 miliard skutečně tak moc, aby se musela rušit aukce? Ano i ne
V přepočtu na obyvatele a 1 MHz byla cena přes 20 miliard za celou aukci někde na evropském průměru. Dražší než jinde byly zřejmě jen kmitočty v pásmu 800 MHz. (Lupa, 11.03.2013)
ČTÚ zrušil aukci na mobilní kmitočty
Aukce, která měla již dávno skončit, byla zrušena. Vyšplhala se nad 20 miliard a regulátorovi přišlo, že je to už moc a že by to vedlo k příliš drahým službám pro koncové zákazníky. (Lupa, 08.03.2013)
Blýská se v telekomunikacích na lepší časy?
Aukce mobilních kmitočtů stále pokračuje, je to dobře nebo špatně? ČTÚ navrhnul konkrétní nápravná opatření na trhu s mobilní originaci. Evropská komise odložila snižování cen za terminaci,  přesto k 1.1.2013 zlevňuje terminace v mobilních sítích. V příštím roce čeká ČTÚ volba nového předsedy. (Lupa, 02.01.2013)
Podle nové analýzy ČTÚ není mobilní trh v ČR dostatečně konkurenční. Pomoci mají virtuálové.
Nová analýza relevantního trhu s mobilní originaci podle očekávání konstatuje, že stávající operátoři sice samostatně nemají dominantní postavení, ale společně už mají významnou tržní sílu a dochází mezi nimi k tzv. tacitní koluzi. Nápravou má být otevření dveří pro virtuální mobilní operátory. (Lupa, 05.11.2012)
Je jeden dost, nebo málo?
Kromě tří mobilních operátorů se do nadcházející aukce kmitočtů pro mobilní broadband přihlásil už jen jeden další zájemce. Je to málo, jak nyní tvrdí řada médií? Nebo můžeme být rádi, že se vůbec někdo přihlásil? (Lidovky.cz, 19.09.2012)
PPF jde do aukce mobilních kmitočtů. Jaké má vize?
Pokud v aukci uspěje, chce PPF vybudovat moderního mobilního operátora zaměřeného spíše na retailové zákazníky, levnějšího o desítky procent, s 2G a LTE sítí s outsourcovaným provozem a s plnou nabídkou služeb včetně hlasu. Nejoptimističtější scénář spuštění počítá s Vánoci 2013. (Lupa, 11.09.2012)
ČTÚ půjde do aukce a do boje za virtuály bez Roberta Pelikána
Již dnes v poledne končí lhůta pro podávání přihlášek do aukce mobilních kmitočtů. Právník Robert Pelikán ale nebyl zvolen do Rady Českého telekomunikačního úřadu, který aukci vyhlásil a časem bude rozhodovat i o vstupu virtuálních operátorů na náš telekomunikační trh. Proč se tak stalo? (Lupa, 10.09.2012)
ČTÚ dostal přes prsty: Evropská komise definitivně odmítla jeho analýzu
Evropská komise si prosadila svůj názor, že kabel a Wi-Fi nejsou v ČR dostatečnou konkurencí pro DSL. Odmítla analýzu ČTÚ, která chtěla rozdělit trh s velkoobchodním broadbandem podle geografických lokalit na méně regulovaný a zcela neregulovaný. ČTÚ teď musí připravit novou analýzu. (Lupa, 16.08.2012)
ČTÚ dostal do ruky novou zbraň, může snáze otevřít cestu pro virtuály
Vyřeší aukce problém s nedostatečnou konkurencí a vysokými cenami na našem mobilním trhu? Snižování cen za terminaci v tom nepomohlo. Teď má ale ČTÚ k dispozici novou vyhlášku, podle které bude stanovovat společnou tržní sílu. Díky ní může snáze otevřít cestu pro virtuální operátory. (Lupa, 23.07.2012)
Vláda k ČTÚ: dveře pro čtvrtého operátora otevřete ještě více
Vláda posvětila způsob, jakým Český telekomunikační úřad vypořádal připomínky k podmínkám nadcházející aukce kmitočtů pro mobilní broadband. Navíc mu doporučila, aby zvětšil příděl kmitočtů, vyhrazených v pásmu 1800 MHz jen pro případného nového hráče. Co všechno se v důsledku provedeného vypořádání změnilo? (Lupa, 09.07.2012)
Bruselu se nelíbí plány ČTÚ
Evropská komise využila svých nových pravomocí a pozastavila plány našeho ČTÚ na značné uvolnění dosavadní regulace na poli velkoobchodního broadbandu, sloužícího pro „přeprodávané“ ADSL a VDSL. Obává se následků, například v podobě zdražování služeb pro koncové zákazníky. (Lupa, 18.06.2012)
Bída telekomunikačních statistik
ČTÚ si před rokem a půl uřízl pořádnou ostudu se zpackaným srovnáním cen mobilního volání v ČR a v zahraničí. Dnes už přebírá statistiky Teligenu, ale i ten už si stihl udělat pěknou ostudu. Lze teď vůbec něčemu věřit? (Lupa, 04.06.2012)
Šance pro virtuály se otevírá
Když ČTÚ v roce 2006 rušil relevantní trh s mobilní originací, očekával prý, že dojde ke komerční dohodě na vzniku virtuálních operátorů. Leč nestalo se. Dnes to hodnotí jako jeden z příznaků tržního selhání a stejný relevantní trh otevírá znovu, aby takovouto dohodu mohl nařídit. (Lupa, 16.04.2012)
Aukce mobilních kmitočtů začíná
Český telekomunikační úřad včera představil hlavní obrysy nadcházející aukce mobilních kmitočtů, a dnes by je měl zveřejnit v plném znění. Dveře pro případného nového hráče otevřeny jsou, ale zase ne tak moc. Využít bude moci i národní roaming. Zato otevření stávajících sítí pro virtuální operátory se díky aukci nedočkáme. (Lupa, 20.03.2012)
ČTÚ si kritiku zaslouží – ale fundovanou
Nová studie Informačního institutu „o selhání ČTÚ: oligopol mobilních operátorů“ dští oheň a síru na adresu našeho regulátora. Kritizuje ale způsobem, který nesvědčí o přílišné erudovanosti autorů. (Lupa, 05.03.2012)
Nechal se ČTÚ přesvědčit protestní akcí?
V rámci akce „Napiš ČTÚ!“ dostal regulátor více než 150 podnětů ke (znovu)otevření relevantního trhu mobilní originace. Takovýto záměr, který by mohl umožnit vstup virtuálních operátorů, ČTÚ záhy skutečně ohlásil. Byl to jen náhodný souběh v čase, nebo je zde příčinná souvislost? (Lupa, 19.12.2011)
Pomůže kalkulátor ke zlevnění mobilních služeb?
Poslanec Jan Husák ostře kritizuje ČTÚ. Na příkladu svého vlastního účtu ukazuje, o kolik je vyšší oproti ceně v Británii, kterou mu našel kalkulátor optimálního tarifu, posvěcený tamním regulátorem. A to ještě nezohlednil svou 50% slevu z českého Neon XXL. (Lupa, 14.11.2011)
Možná přijde i virtuální operátor
Opatrně a jakoby nesměle si ČTÚ pohrává s myšlenkou, že by si v rámci nadcházející aukce kmitočtů na stávajících mobilních operátorech přece jen vynutil velkoobchodní nabídku jejich mobilních služeb. Tak, aby mohli vzniknout (legální) virtuální operátoři. (Lupa, 12.09.2011)
Jak bude ČTÚ chránit spotřebitele?
Vláda odsouhlasila novelu zákona o el. komunikacích, která umožní ČTÚ provést aukci kmitočtů pro mobilní broadband. Současně na ČTÚ převede i povinnosti ochrany spotřebitele, které dosud zajišťovala Česká obchodní inspekce. (Lupa, 18.04.2011)
Jak hluboká je mobilní cenová propast?
Zatímco jednotlivci u nás platí vysoké „pultové“ ceny za mobilní služby, firemní zákazníci (a často i jejich rodinní příslušníci) platí podstatně nižší „tržištní“ ceny – poloviční až desetinové. Podle toho, kdo si na tuzemském mobilním tržišti co vyhádá a usmlouvá. (Lupa, 11.04.2011)
Rozhýbou regionální operátoři stojaté mobilní vody?
Služby mobilních sítí jsou v ČR předražené a trh není konkurenční. Regionální operátoři volají po řešení, chtějí se stát virtuálními mobilními operátory. (Lupa, 28.03.2011)
Tarifgate: proč se ČTÚ odzbrojuje sám?
Náš regulátor nemá až tak moc nástrojů, kterými může ovlivňovat trh mobilních služeb. Tím spíše by se neměl sám připravovat o ty zbraně, které mu ještě zůstaly. (Lupa, 20.12.2010)
Když dva počítají totéž, nemusí jim vyjít totéž
Podle OECD a jeho nové metodiky patří mobilní hlasové služby v ČR mezi ty nejdražší. Podle ČTÚ a na základě stejné metodiky ale mezi nejdražší naopak nepatří. (Lupa, 15.12.2010)
ČTÚ dále snižuje regulované ceny, mobilní operátoři ale nezlevňují
Český telekomunikační úřad rozhodl o dalším snižování (velkoobchodních) cen za terminaci v mobilních sítích. Jejich pokles započatý v loňském roce tak bude dále pokračovat. Do koncových cen, které platí uživatelé mobilních hlasových služeb, se ale dosavadní pokles dosud nepromítl, a naše koncové ceny tak stále patří mezi ty nejvyšší v celé Evropě. (Lupa, 26.04.2010)
Budou účastnické spory v telekomunikacích řešit rozhodci?
ČTÚ již naplánoval další snižování cen za terminaci v mobilních sítích. Současná krize poněkud zpomalila růst mobilní penetrace v ČR, a snížila i výnosy mobilních operátorů. Přispěla také k výraznému (téměř trojnásobnému) růstu počtu účastnických sporů kolem finančního plnění za poskytnuté služby. Budou je nově řešit také rozhodci, a ne pouze ČTÚ? (Lupa, 23.11.2009)
Poskytovatelé mobilního Internetu si polepší
Mobilní operátoři v ČR již získali a nejspíše ještě získají další frekvence po poskytování mobilních datových služeb a rychlého mobilního Internetu. Díky změně GSM směrnice budou k poskytování těchto služeb moci využít i dosavadní GSM pásma. Měli by ale zlevnit data v roamingu, a nejpozději do března příštího roku zavést také opatření proti šoku z vysokého účtu, s odpojením po dosažení částky 50€. (Lupa, 12.10.2009)
Stalo se: kauza mobilní terminace
Za dlouhých sedm let klesla cena za zakončení hovorů (terminaci) v mobilních sítích v ČR o pouhých 67 haléřů. Za letošní rok však poklesne o 103 haléře. Přesto Evropská komise pokárala našeho regulátora (ČTÚ) za příliš malý pokles, i za nevhodnou metodiku výpočtu regulovaných cen. Námitky měla i vůči neuložení regulace U:fonovi. Proč? (Lupa, 29.09.2009)
I pevní chtějí konvergovat a přežít
Historie našich telekomunikací zná již několik přestřelek mezi pevnými a mobilními operátory. Nyní se zřejmě schyluje k další. Tentokráte ale nejsou ve hře propojovací poplatky jako v letech 2001 až 2004, nýbrž možnost, aby i pevní operátoři mohli zařadit do svého portfolia mobilní služby a nabízet koncovým zákazníkům (hlavně těm firemním) služby konvergované. (Lupa, 09.04.2009)
Bylo 30. července již o den dříve?
Častou příčinou sporů mezi zákazníky a operátory je výklad jejich smluvních podmínek. Ne vždy ale mají jasno i sami operátoři. Ti mobilní teď řeší s ČTÚ kuriózní spor o to, jak naplnit nařízení Evropské komise k roamingu. Jde v něm o správné datum kurzu eura vůči koruně pro přepočet regulovaných cen. Ve hře pak jsou nižší korunové ceny za roaming, než jaké už byly zveřejněny. (Lupa, 18.09.2008)