Seriál konec výjimek (z nařízení eIDAS)

V červnu a červenci 2018 vyšla na Lupě trojice mých článků, ve kterých jsem se snažil s předstihem informovat o změnách, které nastanou k 19. září 2018 - kdy skončí dvouleté výjimky (oproti nařízení eIDAS) a přechodná opatření, zavedená adaptační zákoem (zákonem č. 297/2016 Sb., o službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce).

Sbírka zákonů

Jde například o to, že všichni úředníci, kteří se (při výkonu své funkce) elektronicky podepisují, se po 19. září již budou muset podepisovat jen formou kvalifikovaných elektronických podpisů. Což mj. znamená, že si do té doby musí pořídit tzv. kvalifikované prostředky pro vytváření elektronických podpisů (zařízení QSCD), obvykle ve formě certifikované čipové karty či USB tokenu), a také nový kvalifikovaný certifikát s nastaveným příznakem o uložení soukromého klíče na takovémto prostředku.

Elektronické podpisy: v září skončí výjimka, budou úředníci připraveni?
Již od září bude celá veřejná správa potřebovat certifikované čipové karty či USB tokeny, a také nové certifikáty pro kvalfikované elektronické podpisy. Stihne si vše pořídit včas? (Lupa, 11.6.2018)
Kvalifikované elektronické pečeti: bude čím je vytvářet?
Zatímco kvalifikované prostředky pro vytváření elektronických podpisů jsou již běžně dostupné, jejich obdoba pro elektronické pečeti stále dostupná není. A to hrozí problémem. (Lupa, 26.6.2018)
Elektronická časová razítka: už budou muset být jen kvalifikovaná
Také používání časových razítek (ve veřejné správě) čekají po 19. září určité změny. Skončí např. možnost opatřovat úřední dokumenty pouze testovacími časovými razítky. (Lupa, 23.7.2018)