seriál Stalo se ...
Poskytovatelé mobilního Internetu si polepší
Mobilní operátoři v ČR již získali a nejspíše ještě získají další frekvence po poskytování mobilních datových služeb a rychlého mobilního Internetu. Díky změně GSM směrnice budou k poskytování těchto služeb moci využít i dosavadní GSM pásma. Měli by ale zlevnit data v roamingu, a nejpozději do března příštího roku zavést také opatření proti šoku z vysokého účtu, s odpojením po dosažení částky 50€. (Lupa, 12.10.2009)
Stalo se: Obamova administrativa "více uvolnila" Internet
Zatímco Bushova administrativa nechtěla nic měnit na postavení organizace ICANN a na její roli při řízení celosvětového Internetu, nová administrativa Baracka Obamy projevila více vstřícnosti kritikům současného uspořádání. K 1. říjnu uzavřela s ICANNem novou dohodu, která dává dalším subjektům (včetně EU) větší prostor pro kontrolu a dohled nad tím, co a jak ICANN dělá. (Lupa, 05.10.2009)
Stalo se: elektronický podpis prý platí, dokud se neprokáže opak
Na akci Business Tuesday, věnované datovým schránkám, zazněla minulý týden znovu teze o tom, že elektronický podpis platí, dokud se neprokáže opak. Autoři datových schránek již začali řešit problém s externími elektronickými podpisy a rozšiřují výčet formátů, které je možné přenášet uvnitř datových zpráv. (Lupa, 14.09.2009)
Stalo se: datové schránky v poločase
Po necelých dvou měsících provozu datových schránek jich bylo zřízeno cca 267 tisíc, což není ani polovina z původně odhadovaných cca 600 tisíc. V počtu aktivací vedou fyzické osoby s cca 30 % aktivovaných schránek. Orgány veřejné moci jsou na necelých 3 % a třeba exekutoři jsou na ideální nule, bez jediné aktivace. (Lupa, 31.08.2009)
Stalo se: názorem stáda proti cenzuře Internetu
Velkým problémem blokování stránek s dětskou pornografií je udržet tento mechanismus „na uzdě“, tak aby nepřerostl v cenzuru. Pomoci by mohl zajímavý projekt Harvard University s názvem Herdict. Monitoruje dostupnost webů samotnými uživateli a umožňuje činit závěry na základě zkušenosti většího počtu lidí („názoru stáda“). (Lupa, 24.08.2009)
Stalo se: nový O2 Internet Start nabízí 2048/128 kbit/s
V ceníku Telefóniky O2 Czech Republic se objevil nový tarif „nahého“ ADSL. Jmenuje se (staronově) O2 Internet Start a za 600 Kč měsíčně nabízí 2048/128 kbit/s. Provozní výsledky Telefóniky zatím nenaznačují, že by příchod nahého ADSL nějak změnil celkové trendy. Nahé ADSL už zavádí i T-Mobile, jeho nabídka je přesně o 51 Kč levnější než od Telefóniky. (Lupa, 03.08.2009)
Stalo se: rozesílání obálek s přístupovými údaji se prakticky zastavilo
Žádostí o zřízení datových schránek přibývá, a ještě rychleji přibývá skutečně aktivovaných schránek. Ovšem rozesílání přístupových údajů se prakticky zastavilo někde za polovinou. Český statistický úřad minulý týden zveřejnil analýzy i podrobná čísla o internetové, mobilní a pevné infrastruktuře v ČR. V roce 2011 by datový provoz v mobilních sítích měl převýšit provoz hlasový. (Lupa, 27.07.2009)
Stalo se: rýsuje se první alternativní klient k datovým schránkám
Společnost Webtica Software z Brna ukázala první verzi svého klienta pro systém datových schránek. Jde o samostatnou aplikaci pro platformu Windows, nevyžadující 602Form Filler. Plánované odstávky informačního systému datových schránek mají ještě pokračovat. Původně byly v Provozním řádu omezeny na max. 96 hodin, dnes již omezeny nejsou. (Lupa, 20.07.2009)
Stalo se: rýsuje se první alternativní klient k datovým schránkám
Společnost Webtica Software z Brna ukázala první verzi svého klienta pro systém datových schránek. Jde o samostatnou aplikaci pro platformu Windows, nevyžadující 602Form Filler. Plánované odstávky informačního systému datových schránek mají ještě pokračovat. Původně byly v Provozním řádu omezeny na max. 96 hodin, dnes již omezeny nejsou. (Lupa, 20.07.2009)
Stalo se: Česká pošta neradila správně
Česká pošta poskytla první údaje o počtu aktivovaných datových schránek a žádostí o jejich zřízení. Problém s neznámým certifikátem, který browsery hlásí při přístupu na web datových schránek, však moc šikovně nevyřešila. A ve svém doporučení zpočátku dokonce radila věci, před kterými by měla spíše varovat. (Lupa, 13.07.2009)
Stalo se: datové schránky mají první problémy
Bezprostředně po startu datových schránek k 1. červenci se dostavily první komplikace. Certifikační autorita Postsignum, od které systém datových schránek získává certifikáty a nezbytná časová razítka, měla od 1. do 3. července výpadek. Následně, od 4. do 5. července zase proběhla odstávka celého systému datových schránek. Další odstávka je plánována na celý další víkend. (Lupa, 07.07.2009)
Stalo se: broadband rozpuštěný v mléce
Evropská unie chtěla v rámci svých protikrizových opatření věnovat 3,5 miliardy € na energetiku, 1 miliardu na venkovský broadband a 0,5 miliardy na zemědělské projekty. Pak si ale energetika urvala pro sebe celé 4 miliardy. O zbytek se na národní úrovni utká broadband a zemědělství. U nás už je ale rozhodnuto: zemědělství bere vše, broadband nedostane nic. (Lupa, 29.06.2009)
Stalo se: digitální Británie prolomí autorská práva
Vláda Velké Británie zveřejnila minulý týden svůj koncepční dokument s názvem „Digital Britain“. Navrhuje v něm novou „daň z broadbandu“ ve výší 0,5 libry měsíčně, pro všechny majitele pevné telefonní linky – na financování univerzální dostupnosti broadbandu. Zabývá se také otázkou autorských práv, kterou navrhuje řešit odlišně od Francie a její digitální gilotiny. (Lupa, 22.06.2009)
Stalo se: digitální gilotina ve Francii narazila, ale zdaleka nekončí
Ústavní soud ve Francii odmítl základní princip tzv. digitální gilotiny, spočívající v odpojování uživatelů Internetu bez verdiktu řádného soudu. Zastánci gilotiny, v čele s prezidentem Sarkozym, se ale rozhodně nehodlají vzdát svých původních úmyslů. Už naznačili, že pro vydávání verdiktů o odpojení by mohly být zřízeny speciální copyrightové soudy. (Lupa, 15.06.2009)
Stalo se: datové schránky mají své demo
Od minulého týdne je na Internetu dostupná demoverze datových schránek. Vyzkoušet si ale můžete jen velmi omezený repertoár jejich funkcí. Již dnes se však ukazuje, že s proklamovanou možností přístupu do schránek odkudkoli, třeba z internetové kavárny na dovolené, to nebude až tak jednoduché. Ostrá verze datových schránek bude spuštěna na doméně mojedatovaschranka.cz. (Lupa, 08.06.2009)
Stalo se: vláda Jana Fischera nechce svěřit Internet do rukou RRTV
Nový zákon o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání měl svěřit dohled nad konkrétními službami na českém Internetu do rukou Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Vláda Jana Fischera ale tento návrh odmítla, s poukazem na příliš velké kompetence pro Radu a s konstatováním, že zapotřebí je hlavně dodržování zákona, spíše než další navyšování dohledu. (Lupa, 01.06.2009)
Stalo se: zrychlování kabelu a migrace na stavebnici
UPC se chystá odstranit paradox, v rámci kterého dnes poskytuje původním zákazníkům vyšší rychlost, než jakou mohou získat zákazníci noví. Udělá to tak, že své přípojky s rychlostí 20 Mbit/s zrychlí na 30 Mbit/s – a časem nabídne také 50 a 100 Mbit/s. Telefónica mezitím zveřejnila konkrétní podmínky migrace stávajících zákazníků na svou novou stavebnicovou nabídku. (Lupa, 25.05.2009)
Stalo se: digitální gilotinou ke kultuře za paušál
Ve Francii si odhlasovali tzv. digitální gilotinu. Zda jim to projde z hlediska jejich národního i unijního práva, se teprve uvidí. Již dnes je ale zřejmé, že tento exces jen akceleruje hledání nových modelů pro zpoplatnění obsahu, které by reflektovaly současný vývoj. Nejzřetelněji se rýsují dvě varianty „kultury za paušál“ (culture flat-rate). (Lupa, 18.05.2009)
Stalo se: české předsednictví zprostředkovalo kompromis i ohledně odpojování od Internetu
V Evropském parlamentu se schyluje k hlasování o výsledné podobě tzv. telekomunikačního balíčku. České předsednictví se pochlubilo dojednáním výsledného kompromisu, který se zdá být akceptovatelný jak pro europarlament, tak i pro Radu EU. Kompromis se ale týká i možnosti odpojování uživatelů Internetu, za kterou silně lobuje Francie. Jak byla tato záležitost vyřešena? (Lupa, 04.05.2009)
Stalo se: Pražská deklarace za bezpečnější Internet
Pražská deklarace, přijatá u příležitosti ministerské konference k bezpečnějšímu Internetu pro děti, narýsovala nový přístup EU k zajištění bezpečného online prostředí. Chystá se ale už i směrnice, která by měla „nový přístup“ učinit závazným. A to včetně povinného blokování konkrétního obsahu na Internetu. V Německu obdobný zákon připravili již v předstihu. (Lupa, 27.04.2009)
Stalo se: od síťové neutrality k síťové diskriminaci?
Práce na novém evropském regulačním rámci elektronických komunikací („telekomunikačním balíčku“) v současné době vrcholí. Jedním ze stále sporných bodů je přitom i míra, v jaké mohou provozovatelé sítí omezovat různé druhy provozu a služeb. Bude vše vyřešeno ve prospěch síťové neutrality, nebo naopak síťové diskriminace? Bude blokování Skype na iPhonu výjimkou, nebo pravidlem? (Lupa, 20.04.2009)
Stalo se: politici si brousí zuby na miliardu pro broadband
ČSSD zveřejnila svých Deset priorit rozvoje informační společnosti v ČR do r. 2012. Kvůli penězům z Unie na broadband chce sepsat novou broadbandovou strategii. Na stejné peníze si ovšem brousí zuby jak resort vnitra (který by je chtěl využít na e-government), tak i resort zemědělství (třeba na pohodu zvířat a dotace na mléko). (Lupa, 14.04.2009)
Stalo se: Skype pro iPhone znovu nastolil otázku síťové neutrality
Minulý týden uvolnila společnost Skype finální verzi svého klienta pro iPhone. Zájem byl veliký a během prvních 24 hodin si jej stáhlo na 600 000 uživatelů. Mobilní operátoři si ale vynutili jeho omezení jen na WiFi. A Deutsche Telekom šel ještě dál, když upozornil své zákazníky, že oni mají používání VoIP klientů (tj. i Skype pro iPhone) ve svých smlouvách přímo zakázané. (Lupa, 06.04.2009)
Stalo se: naši drazí operátoři?
Evropská komise zveřejnila minulý týden svou pravidelnou implementační zprávu. Podle ní jsou služby elektronických komunikací v ČR jedny z nejdražších. A některé dále zdražují. Například balíček mobilních hlasových služeb, který v průměru EU zlevnil o 10 %, v ČR naopak meziročně zdražil téměř o 24 %. Zato máme široko daleko nejvíce VoIP operátorů. (Lupa, 30.03.2009)
Stalo se: Evropa chystá svou broadbandovou strategii
a prvním summitu Evropské rady pod českým předsednictvím byla přiklepnuta miliarda EUR na rozvoj broadbandu ve venkovských oblastech. V Německu mají ambiciózní plány, do roku 2010 chtějí mít všechny domácnosti s broadbandem, a už také porcují digitální dividendu. To v ČR se diskuse o digitální dividendě naopak moc nepohnuly z místa. (Lupa, 23.03.2009)
Stalo se: SMSka v roamingu nejvýše za 3,50 Kč?
Krize dolehla už i na naše mobilní operátory, když jejich výnosy za poslední čtvrtletí poprvé klesly. A to se jim europoslanci chystají ještě dále přiškrtit některé zdroje jejich výnosů. Například v roamingu je chtějí přinutit účtovat po sekundách již od první sekundy. Výrazně snížena by skrze regulaci měla být také cena dat v roamingu, a klesnout by měly i ceny roamingových SMS. (Lupa, 16.03.2009)
Stalo se: nahé ADSL bude i pomalejší
Telefónika O2 Czech Republic minulý týden zveřejnila svou novou velkoobchodní nabídku ADSL služeb, platnou od 4. května 2009. V ní už nabízí i nahé ADSL, tak jak jí to uložil ČTÚ. Cena a další podmínky přesně odpovídají dosavadnímu pilotního testování. Přesto je zde jedno významné překvapení: velkoobchodní nahé ADSL bude nabízeno i v pomalejší (a také levnější) variantě. (Lupa, 09.03.2009)
Stalo se: ve Francii budou omezovat přístup k Internetu přes veřejné Wi-Fi hotspoty
Ve Francii si chtějí vynutit dodržování autorských práv i za cenu odpojování uživatelů od Internetu. Ale co s veřejnými WiFi hotspoty, ke kterým se může připojit každý a anonymně? Řešení má být jednoduché: z těchto hotspotů bude možné se dostat jen na taková místa, která budou na úředně schváleném whitelistu. (Lupa, 02.03.2009)
Stalo se: dobře utajená konference v Praze a světový kongres v Barceloně
O budoucnosti telekomunikací se minulý týden jednalo v Praze i v Barceloně. V Praze se s minimální publicitou sešli resortní ministři celé EU s komisařkou Redingovou, aby znovu hledali kompromis pro nový evropský regulační rámec. V Barceloně se naopak sešli kapitáni (mobilního) telekomunikačního průmyslu z celého světa. V čem se lišila jejich jednání a závěry? (Lupa, 23.02.2009)
Stalo se: ani paraskevidekatriafobie nezastavila revoluci v registrech
Naši poslanci očividně nemají strach z pátku třináctého (označovaný jako paraskevidekatriafobie), a tak právě v tento den schválili změny, které by k polovině příštího roku měly přinést úplnou revoluci do způsobu fungování všech agend a registrů veřejné správy. Navíc tak učinili způsobem, který je z procedurálního pohledu „poněkud nestandardní“. (Lupa, 16.02.2009)
Stalo se: broadband a sociální sítě proti krizi
Krizi, která už doléhá i na Evropu, chce Evropská komise řešit (mimo jiné) i napumpováním jedné miliardy EUR do rozvoje broadbandu na venkově. Sází také na sociální sítě, které prý již dospěly do stádia, kdy je mohou úspěšně využívat i firmy. Očekává ale, že provozovatelé sociálních sítí dobrovolně přistoupí na určité zásady samoregulace, hlavně vůči mladistvým. (Lupa, 09.02.2009)
Stalo se: Google měl problém
Jediné lomítko, chybně zařazené do seznamu URL odkazů na potenciálně nebezpečné weby, tuto sobotu málem způsobilo celosvětovou paniku. To když vyhledávač Google náhle začal úplně všechny weby označovat jako schopné poškodit váš počítač a varoval před jejich návštěvou. K nápravě naštěstí došlo velmi brzy a vše trvalo jen asi hodinu. Ale jsou věci, které už vrátit nelze. (Lupa, 02.02.2009)
Stalo se: český Senát chce zakázat (stránkované) porno
Senát ČR recykloval starší návrh ministerstva financí na zavedení cenzury Internetu. K povinnosti blokovat vše, co by umožňovalo či jen propagovalo online hraní a sázení, senátoři přidali ještě povinnost blokovat veškerou pornografii. Ovšem jen v rámci „stránek elektronických prostředků“, které zákon vůbec nezná. Nyní se ale k autorství tohoto rozšíření nikdo nehlásí. (Lupa, 26.01.2009)
Stalo se: Evropa posvětila legální hacking
Rada Evropské unie vloni posvětila možnost, aby ochránci zákona postupovali jako hackeři a vlamovali se na dálku do podezřelých počítačů. Ve Velké Británii to zákon umožňuje již řadu let a právě Británie už má plán, jak novou strategii EU prakticky naplňovat. Bude to znamenat, že na nás začne útočit i „legální“ malware a vlastní ochrana se rázem stane podezřelou? (Lupa, 19.01.2009)
Stalo se: Internet už zasahuje i do české politiky
Křeslo pod lidoveckým ministrem financí Miroslavem Kalouskem se prý houpalo i kvůli tomu, že navzdory usnesení své strany povolil kurzové sázení po Internetu. O první lapsus českého předsednictví se postaral člověk, který je stále přesvědčen, že otcem Internetu je Bill Gates. Nový vlastník společnosti VOLNÝ chce utlumit přeprodávané ADSL jako neperspektivní. (Lupa, 12.01.2009)
Stalo se: dnes je „den S“ českého Internetu
Dnešním dnem začínají tuzemské sázkové kanceláře nabízet kurzové sázky i po Internetu. Podmínkou je ale ověření identity sázejícího uživatele na kamenné pobočce. Britský ministr kultury chce dostat Internet pod kontrolu. Mimo jiné navrhuje hodnotit weby podle jejich vhodnosti pro různé věkové skupiny, po vzoru hodnocení filmů. (Lupa, 05.01.2009)
Stalo se: univerzální službu si stát zaplatí sám
Poskytování tzv. univerzální služby přijde ročně na více jnež 300 milionů. Největší část z toho spolykají náklady na provoz veřejných telefonních automatů, přes 193 milionů. Účet za ně ale neplatí stát. Místo něj se na to musí složit operátoři působící na trhu. Teprve od roku 2010 by se to mělo změnit: všechno to, co si stát skrze univerzální službu vynutí, si také sám zaplatí. (Lupa, 29.12.2008)
Stalo se: sázení po Internetu dostalo zelenou
Ještě před rokem prohlašoval ministr financí Kalousek, že sázení se v ČR může dostat na Internet leda tak přes jeho mrtvolu. No a před pár dny mu sám otevřel cestu, když změnil názor a sázení po Internetu povolil. Učinil tak ale způsobem, který potěšil tuzemské sázkové kanceláře, naštval jejich zahraniční konkurenty, vyděsil právníky a porušil usnesení vlastní strany (KDU-ČSL). (Lupa, 22.12.2008)
Stalo se: Wikipedie byla zablokována
O tom, že blokování obsahu na Internetu může přinášet nepříjemné vedlejší efekty a místo kýženého efektu dosahovat pravého opaku, svědčí i nedávné zablokování části Wikipedie. Místo sporného obrázku byla zablokována stránka s vysvětlujícím textem, a samotná blokace pak znemožnila editaci článků na celé Wikipedii. (Lupa, 15.12.2008)
Stalo se: značka Volný zůstává
Telekom Austria Czech Republic, působící na tuzemském trhu pod značkou Volný, byl od roku 2005 ve stále větší ztrátě. Jeho výnosy sice průběžně rostly, ale náklady na udržení konkurenceschopnosti na trhu rostly ještě rychleji. A záchrana v podobě mobilních a konvergovaných služeb nebyla na obzoru. Nyní Volného koupil Dial Telecom. Proč a co se značkou udělá? (Lupa, 08.12.2008)
Francouzská digitální gilotina přešla do českého předsednictví
Ministři členských zemí EU se minulý čtvrtek dokázali dohodnout na společném stanovisku k revizi celého regulačního rámce elektronických komunikací. Jejich stanovisko se ale liší od stanoviska Evropského parlamentu. Mimo jiné i v tom, že již neobsahuje pojistku proti francouzské digitální gilotině. Jednání tak budou pokračovat, již během českého předsednictví. (Lupa, 0!.12.2008)
Stalo se: Europeana, digitální blamáž po evropsku
Při otevírání nové evropské digitální knihovny Europeana došlo k pořádné tlačenici: nápor prvních zájemců byl prý tak velký, že vstup do knihovny se úplně ucpal a tato byla vyřazena z provozu. V reálném světě by náprava zabrala možná i několik hodin, ale tady jde o Internet – a zbrusu nová online služba má kvůli úvodní tlačenici zůstat mimo provoz hned celý měsíc! (Lupa, 24.11.2008)
Stalo se: Vodafone přehodnotil své blokování Internetu
Český Vodafone již nebude blokovat „další nelegální stránky“, ale jen ty s dětskou pornografií. Vybírat je bude i nadále britská organizace Internet Watch Foundation. Pro potřeby dětského profilu ale bude nevhodné stránky vybírat Vodafone sám. T-Mobile nadále spolupracuje na vzniku kodexu marketingových kampaní pro získávání nových zákazníků. (Lupa, 18.11.2008)
Stalo se: kauza poplatků se (ne)vrací
Koncem minulého týdne česká média notně zkritizovala Českou televizi za požadavek, aby se televizní poplatky nově vybíraly i z počítačů, připojených k Internetu. Nakonec se sice ukázalo, že je to jen jakýsi šum v digitálním kanále, a že ČT nic takového nepožaduje. Ale sama to zase až tak moc aktivně nedementovala. (Lupa, 10.11.2008)
Stalo se: Vodafone bude transkódovat mobilní web
Český Vodafone představí ve středu svou novou strategii mobilního Internetu. Její součástí bude i automatické přizpůsobování formátu webových stránek pro mobilní browsery (transkódování) při přístupu přes WAPové APN. Jak to funguje a jaká to má úskalí? Telefónica nabízí svůj O2 Internet WiFi v pilotním provozu a již převzala zákazníky NetBow. (Lupa, 03.11.2008)
Stalo se: Telefónica jde do WiFi
Český telekomunikační úřad zveřejnil finální verzi nové analýzy velkoobchodního trhu s broadbandem. Místo o nahém ADSL už sám raději hovoří o nahém bitstreamu. I ve třetím kvartále růst ADSL dále zpomaloval. Telefónica O2 Czech Republic v předstihu zveřejnila provozní podmínky svých dosud neoznámených služeb na bázi WiFi. (Lupa, 27.10.2008)
Stalo se: Internet byl po volbách nejrychlejší
Internet informoval o průběžných výsledcích voleb již tradičně nejrychleji. Kvůli zátěži letos ČSÚ zřídil další front-end ke svým databázím, a svá data průběžně poskytoval řadě zpravodajských serverů. Ty se pak postaraly o jejich prezentaci. Téma Internetu pro všechny (a zdarma), které letos připravili jako určitý prefabrikát lidovci, se jako téma ve volbách moc neujalo. (Lupa, 20.10.2008)
Stalo se: ohlédnutí za Invexem
Byl letošní Invex poslední svého druhu? Bude přeměněn z výstavy na konferenci, nebo naopak odtržen od Digitexu a posílen o ICT v dalších oborech, například ve strojírenství a zemědělství? O kolik se letošní Invex a spol. zmenšil oproti loňskému ročníku, například pokud jde o počet návštěvníků, vystavovatelů, či třeba přihlášek do soutěže o Křišťálový disk? (Lupa, 13.10.2008)
Stalo se: začal Invex. Všimli jste si?
V Brně dnes začalo hned několik veletrhů. Jde o Digitex, Interkameru, Job Fair, a také tradiční Invex, byť opět o něco menší než v loňském roce. Minulý týden se v ČR představila služba ZYB.COM. A GTS Novera představila svého nového generálního ředitele a své plány do budoucna. Ty počítají i s mobilními službami již v prvním kvartále 2009. (Lupa, 6.10.2008)
Stalo se: europoslanci odmítli digitální gilotinu
Poslanci evropského parlamentu odmítli snahy zavést do celé Evropské Unie francouzské „třikrát a dost“, umožňující odpojovat od Internetu uživatele na základě podnětů od velkých držitelů autorských práv. Dokonce přijali ustanovení, které odpojování bez řádného rozsudku přímo zakazuje. I tak se ale do zákona dostal pojem „zákonný obsah“. (Lupa, 29.09.2008)
Stalo se: U:fon jako regulační paradox
Evropská komise chce radikálně snížit regulované ceny za terminaci hovorů v mobilních sítích. Prý až na 2 eurocenty za minutu ze současného průměru 9 eurocentů. Mobilním operátorům se to podle očekávání nelíbí a již bijí na poplach. Ale třeba český U:fon dokáže z inkasovaných 2,99 Kč za minutu příchozího hovoru ještě vyplácet provizi svému zákazníkovi, ve výši celé 1 Kč. (Lupa, 22.09.2008)
Stalo se: UPC odpovídá na AžDSL
Na nedávné změny v nabídce ADSL už reaguje i UPC. U svých dosavadních internetových služeb značně navýší rychlosti, a to včetně upstreamu. Ovšem postupně a až od 1. ledna 2009. Noví zákazníci mohou již od dnešního dne vybírat z nové nabídky, která ale má jen dvě položky: 10/1 Mbit/s za 490 Kč a 20/1,5 Mbit/s za 800 Kč. (Lupa, 15.09.2008)
Stalo se: prozvánění po česku
Zatím neoficiální návrh komisařky Redingové počítá s cenovým stropem pro SMS zprávy v roamingu na úrovni cca 3,25 Kč. Novela zákona o elektronických komunikacích přikazuje operátorům uchovávat data o tzv. prozvánění. Operátoři ale mohou zákonu dostát, i když tato data uchovávat nebudou. Jak je to možné? (Lupa, 08.09.2008)
Stalo se: operátoři si v roamingu notně přilepšují
Minutové ceny hlasového volání v roamingu klesly v ČR o více jak 20 %. Podle průzkumu evropských regulátorů ale tuzemští zákazníci stále platí o téměř 30 % více minut, než kolik skutečně provolají. Právě tolik obnáší rozdíl mezi skutečnými a účtovanými minutami, daný rozdílem mezi sekundovou a minutovou tarifikací. Brusel by to ale mohl zatrhnout. (Lupa, 01.09.2008)
Stalo se: máme první ADSL na bázi Carrier IP Stream?
Přeprodávané ADSL bylo v ČR dosud realizováno jen na (neregulované) velkoobchodní službě Carrier Broadband. Nyní se ale zdá, že bychom mohli mít už i nabídku přeprodávaného ADSL, realizovanou na regulované velkoobchodní službě Carrier IP Stream. To vše v době, kdy zájem o nové ADSL znatelně klesá a přeprodávaných přípojek dokonce ubývá, místo aby jich přibývalo. (Lupa, 25.08.2008)
Stalo se: na obzoru je AžDSL
Zájem o ADSL v poslední době rapidně klesá, a tak je třeba ho oživit. Poskytovatelé proto slibují vyšší rychlosti přípojek, až 16 Mbit/s na downstreamu. Jenže zákony fyziky jsou neúprosné, a tak budou tyto maximální rychlosti skutečně dostupné jen pro část zákazníků. Ostatní ještě důrazněji pocítí, co v praxi obnáší slůvko „AŽ“. (Lupa, 18.08.2008)
Stalo se: ČTÚ otevřel diskusi k digitální dividendě
Přechodem z analogového na digitální vysílání dojde k uvolnění určité části frekvencí, a již dnes se pro ně hledá nejvhodnější nové využití. Mají být využity pro další rozšíření digitální televize, pro mobilní broadband, pro televizi v mobilu, či ještě pro jiné účely? Český telekomunikační úřad chce tyto zásadní otázky diskutovat s širší odbornou veřejností. (Lupa, 11.08.2008)
Stalo se: v Británii budou odstrašovat uživatele
Ve Francii si velká jména hudebního průmyslu prosadila odpojování těch uživatelů Internetu, kteří mají porušovat jimi vlastněná práva. To ve Velké Británii si tamní BPI prosadila zatím pouze masové rozesílaní varovných dopisů těm uživatelům Internetu, kteří podle jejího názoru používají své přípojky nelegálně. (Lupa, 04.08.2008)
Stalo se: recese už ohrožuje i sektor telekomunikací
Výrazný pád akcií na světových trzích postihl v minulém týdnu už i největší telekomunikační operátory, dosud považované za velmi odolné vůči nastupující recesi. Lavinu strhly hospodářské výsledky mateřského Vodafone. A jak se dařilo tuzemské Telefónice O2 CR a jejímu ADSL? Také nijak slavně, kvartální přírůstky nadále prudce klesají. (Lupa, 28.07.2008)
Stalo se: hrozí i nám digitální gilotina?
Dva klíčové výbory evropského parlamentu schválily návrh nového regulačního rámce elektronických komunikací. Ovšem s dodatky, které již míří spíše k regulaci Internetu. Mohly by přinést i celoevropské zavedení „digitální gilotiny“, jak se v poslední době začalo říkat francouzským snahám o násilné odpojování uživatelů od Internetu? (Lupa, 14.07.2008)
Stalo se: roaming zlevnil a ještě zlevní
S koncem prázdnin by regulované ceny hlasového roamingu v rámci EU měly dále klesnout, pro české uživatele o více jak 20 %. U dosud neregulovaných dat a SMSek také hrozí jejich vzetí do regulace. Mobilní operátoři je proto raději zlevňují sami, například T-Mobile až o 80 %. U SMS zpráv by v případě regulace mohla jejich cena klesnout až na 3,40 Kč. (Lupa, 07.07.2008)
Stalo se: je cenzura Internetu už i v ČR?
Počínaje minulým čtvrtkem odstřihl český Vodafone všechny své zákazníky od takového obsahu, který má být nelegální. Je to ještě ochranou zákazníka a formou boje proti dětské pornografii a dalším nepravostem? Nebo je to už cenzura mobilního i pevného Internetu? A má na to vůbec právo? (Lupa, 30.06.2008)
Stalo se: budoucnost internetové ekonomiky je ohrožena kybernetickou kriminalitou
V jihokorejském Soulu proběhla minulý týden ministerská konference OECD na téma budoucnosti internetové ekonomiky. Jedním ze závěrů je i potřeba rychle něco udělat s posílením bezpečnosti a důvěryhodnosti celého prostředí Internetu. Jinak Internet ovládne kriminalita a místo šance se stane nebezpečím a hrozbou. (Lupa, 23.06.2008)
Stalo se: týden evropských odmítnutí
Minulý týden příliš nepřál snahám o ještě větší evropskou integraci. V Irsku tamní obyvatelé odmítli Lisabonskou smlouvu, v Lucembursku ministři členských zemí na Radě Evropské unie odmítli návrh na evropského superregulátora. Poněkud vstřícnější už byli k návrhům na funkční separaci. Komise naopak přitvrdila ohledně regulace SMS a datového roamingu. (Lupa, 16.06.2008)
Stalo se: novela data retention má zelenou
Povinnost operátorů a poskytovatelů služeb uchovávat provozní a lokalizační údaje o jejich klientech (tzv. data retention) u nás existuje od roku 2005. Nyní prošla Sněmovnou i Senátem novela, aktualizující tyto povinnosti. V něčem je rozšiřuje, ale v jiných aspektech zase upřesňuje či dokonce zmírňuje. U Internetu se ale nic nemění. (Lupa, 09.06.2008)
Stalo se: letenky už koupíme pouze elektronické
S koncem května nastal v letecké dopravě příslovečný den D: z tradičních papírových letenek se přešlo výhradně na letenky elektronické. Ty už v poslední době výrazně převažovaly nad těmi papírovými, poměrem až 9:1. Nicméně u způsobu jejich nákupu to dosud bylo přesně obráceně, po Internetu se jich nakupovala jen asi desetina. (Lupa, 02.062008)
Stalo se: Steve Ballmer v Praze také podepisoval
Steve Ballmer, prezident a výkonný ředitel Microsoftu, nepřijel do Prahy pouze kvůli přednáškám. Stihl také podepsat dvě smlouvy, z nichž jedna prodlužuje dosavadní účast České republiky v licenčních programech Microsoft Select a Enterprise. Druhá pak nově zapojuje Českou republiku do programu Security Cooperation Program, určenému k vzájemné výměně bezpečnostních informací. (Lupa, 26.05.2008)
Stalo se: sport jako killer aplikace?
Češi tráví stále na Internetu stále více času během víkendů a v době volna. Na Internetu přitom uvidí jak přenosy z Eura 2008, tak i zápasy hokejové O2 Extraligy a fotbalové Gambrinus ligy. Televizi v mobilu nemusí provozovat jen mobilní operátoři a nemusí fungovat jen v DVB-H, jak se dosud očekávalo. IPTV služba O2 TV už zvládne dva různé programy souběžně. (Lupa, 19.05.2008)
Stalo se: T-Mobile přišel o prvenství ve výnosech
Český T-Mobile si udržel prvenství v počtu zákazníků, přesněji aktivních SIM karet. Ovšem prvenství v objemu kvartálních výnosů, poprvé získané na konci loňského roku, zase obratem ztratil. Evropská komise zahájila veřejnou konzultaci k dopadům svého nařízení o roamingu. Ptá se například, zda operátoři neúčtují hovorné po minutách místo po sekundách. (Lupa, 12.05.2008)
Stalo se: spamu je 30 let
První zdokumentovaný spam měl být odeslán v prvních májových dnech roku 1978 ještě v zárodečné síti ARPANET. Byl určen všem držitelům e-mailových adres na západním pobřeží USA. V roce 2004 předpověděl Bill Gates, že problém spamingu bude do dvou let vyřešen. Podařilo se, nebo spam žije a vzkvétá dál? (Lupa, 05.05.2008)
Stalo se: pevných linek je už méně než 2 miliony
Počet pevných telefonních linek v ČR, zřízených a provozovaných Telefónikou, poprvé klesl pod 2 miliony. A to jich měl Telecom původně zřídit přes 4 miliony. Český T-Mobile jako poslední z mobilních operátorů představil komplexní řešení pro firmy, zahrnující také fixní hlasové služby, v podobě služby ProfiNet. (Lupa, 28.06.2008)
Stalo se: Telefónica zaplatí sporné 2 miliardy
Akcionáři Telefóniky O2 Czech Republic si vyplatí na 16 miliard na dividendách. Exekuci, která již řadu měsíců vázne na jejím majetku, hodlá Telefónica ukončit zaplacením částky 2 miliard, o kterou se stále soudí s českým T-Mobile. Sdružení obrany spotřebitelů kritizuje Telefóniku za faktické prodlužování časových závazků. (Lupa, 21.04.2008)
Stalo se: připravují se elektronické volby
Ministerstvo vnitra podepsalo memorandum s ČSÚ o přípravě možnosti elektronických voleb. Zatím půjde hlavně o pilotní projekt. Harmonogram reformy českého e-governmentu je hodně napjatý, největší změny mají přijít s účinností k 1.červenci 2009 a 1. lednu 2010. Letošní Invex bude o den kratší, s Interkamerou a už jako veletrh řešení, nikoli technologií. (Lupa, 14.04.2008)
Stalo se: banky chystají mikroplatby
Po pěti dlouhých letech od likvidace prvních mikroplatebních systémů na českém Internetu se k jejich spuštění chystá ČSOB s Poštovní spořitelnou. Lidovci se před svým sjezdem hlásí k možnosti volit na všech úrovních i pomocí Internetu. Český telekomunikační úřad chce zkoumat i poptávku po službách elektronických komunikací. V Hradci Králové začala konference ISSS. (Lupa, 07.04.2008)
Stalo se: do 5 let 1 milion ADSL přípojek
Šéf Telefóniky O2 Czech Republic předpovídá, že do pěti let zřídí jeho společnost jeden milion ADSL přípojek. Ke konci loňského roku jich měla na 508 tisíc. To by ale znamenalo, že v průměru za těchto pět let už poptávka neklesne pod loňský průměr. UPC naplánovalo další zvýšení rychlosti downstreamu u svých přípojek. Roste ovšem i míra jejich asymetrie. (Lupa, 31.03.2008)
Stalo se: koho koupí Vodafone?
Český Vodafone chce posílit svou pozici v segmentu firemních zákazníků. V této souvislosti zmiňuje partnerství či dokonce koupi některého z alternativních operátorů. Kromě teprve připravované technologie LTE si prý “všímá“ také technologie WiFi, kterou ve svém portfoliu dosud nemá. A také chce „dostat internetové služby do mobilů“. (Lupa, 25.03.2008)
Stalo se: v ČR je už 1,7 milionu broadbandových přípojek
Český telekomunikační úřad publikoval výchozí data, která získal při nové analýze relevantního trhu s broadbandem. Podle nich se počet broadbandových přípojek v ČR vyšplhal koncem minulého roku až k hranici 1,7 milionu. A to i přes upravenou definici broadbandu. S výjimkou mobilního a optického připojení se ale tempo dalšího růstu zpomaluje. (Lupa, 17.03.2008)
Stalo se: ČTÚ chce výrazně zlevnit LLU
Telefónica O2 Czech Republic vydala novou referenční nabídku zpřístupnění (RUO), která otevírá cestu i ke zpřístupnění dosud neaktivních místních smyček. Český telekomunikační úřad mezitím zveřejnil nový návrh cenového rozhodnutí, které by významně snížilo regulované ceny za zpřístupnění místních smyček (LLU, Local Loop Unbundling). (Lupa, 10.03.2008)
Stalo se: Sazka chce vsadit na Internet
Společnost Sazka chce nabídnout vlastní služby pro on-line placení po Internetu. Možnost provozování sázek přes Internet má připravenu, ale šance na jejich povolení prý vede jen přes mrtvolu ministra financí Miroslava Kalouska. Český T-Mobile už je mobilní jedničkou i co do výnosů. Zdražení Internetu u UPC již nastalo, mění se ale i čísla účtů. (Lupa, 03.03.2008)
Stalo se: vzpamatovalo se ADSL?
Během posledního loňského čtvrtletí získala Telefónica O2 více nových klientů pro své mobilní služby než ostatní dva mobilní operátoři dohromady. Celkově se mobilní penetrace v ČR vyšplhala na 126 procent. Tempo přibývání nových ADSL přípojek od TO2 CR přestalo klesat a za poslední loňský kvartál naopak vzrostlo. Bude to trvalé, nebo jde jen o sezónní vliv? (Lupa, 25.02.2008)
Stalo se: EU chce levnější data a SMS v roamingu
Na světovém mobilním kongresu v Barceloně vystoupila s významným projevem evropská komisařka Viviane Redingová. Mobilním operátorům v EU dala nůž na krk: pokud do začátku července sami dostatečně nezlevní datové služby a textové zprávy v rámci roamingu, navrhne jejich direktivní regulaci po vzoru regulace hlasových služeb. (Lupa, 18.02.2008)
Stalo se: vytáčené ADSL končí
Počátek února přinesl souběh hned několika událostí, které se týkají Telefóniky O2 Czech Republic. Ta mj. vydala novou velkoobchodní nabídku na své ADSL služby, přestala nabízet a zřizovat své „vytáčené ADSL“ a tento týden začne zpoplatňovat ICQ komunikaci přes mobily. Na svůj post rezignoval dosavadní předseda představenstva TO2 CR. (Lupa, 11.02.2008)
Stalo se: dochází mobilnímu trhu dech?
T-Mobile i Vodafone získali v roce 2007 méně nových zákazníků než v roce 2006. V případě T-Mobile to bylo dokonce podstatně méně. Znamená to, že dosavadnímu růstu mobilního trhu dochází dech? Vodafone přišel s novým datovým tarifem, T-Mobile s novým herním portálem a Telefónica O2 s další vlnou akčních slev na své ADSL. (Lupa, 05.02.2008)
Stalo se: v Praze proti dětské pornografii
Minulý týden se v Praze školili policisté, soudci i státní zástupci v boji proti dětské pornografii a kriminalitě, páchané na dětech po Internetu. Česká republika byla pochválena za novelu, trestající pouhé držení dětské pornografie. Zapojí se ČR do snah bojovat proti dětskému pornu na Internetu cestou omezení plateb? (Lupa, 28.1.2008)
Stalo se: T-Mobile má smělé plány
Roland Mahler, šéf českého T-Mobile, pevně věří v mobilní technologie i v prvenství jeho firmy co do výnosů. Potenciál dalšího rozvoje vidí hlavně v komunitách a v obsahu, generovaném uživateli. Vysvětlil, proč jako mobilní operátor nabízí fixní ADSL. Naznačil brzké testování technologie LTE a avizoval spuštění DVB-H již na přelomu letošního a příštího roku. (Lupa, 21.01.2008)
Stalo se: dočkáme se reformy autorských poplatků?
Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman chce zrušit Testcom a reformovat systém vybírání autorských poplatků. Měly by se platit jen tam, kde jde skutečně o autorská práva, a ne o „profit z ničeho“. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy navrhuje zdanit připojení k Internetu a používání mobilů. A v Bruselu zase plánují budoucnost pro online obsah na bázi DRM. (Lupa, 14.01.2008)
Stalo se: 25. výročí přechodu na TCP/IP
Prvního ledna letošního roku tomu bylo přesně 25 let, co zárodečný ARPANET direktivně přešel na používání protokolů TCP/IP. Byl tak položen další ze základních kamenů dnešního celosvětového Internetu. Lze to považovat za 25. narozeniny protokolů TCP/IP? A jak tento den oslavila společnost Google? (Lupa, 07.01.2008)
Stalo se: Vodafone odložil své UMTS
Český Vodafone měl počátkem roku 2008 spustit svou mobilní síť třetí generace. Nyní už je jasné, že tak neučiní. Návrh na cenzuru Internetu, skrze nový herní zákon zakazující internetové sázení, je stále ve hře. V Kanadě chtějí plně legalizovat veškeré stahování hudby z Internetu. Za paušál 5 dolarů měsíčně, z každé internetové přípojky. (Lupa, 17.12.2007)
Stalo se: končí (anti)regulace tarifu Mini
Rada Českého telekomunikačního úřadu rozhodla o zrušení dosavadní cenové regulace hlasového tarifu Mini. Ta dosud přinesla spíše jeho faktické zdražení než zlevnění. Sama Telefónica O2 CR mezitím umožnila dočasné snížení ceny měsíčního paušálu, na 3 měsíce o 20 %. Jaké jsou poslední personální změny u TO2 CR? (Lupa, 10.12.2007)
Stalo se: Vladimír Mlynář byl osvobozen
Vrchní soud v Praze osvobodil bývalého ministra Vladimíra Mlynáře. Neshledal, že by v kauze Testcom byl spáchán trestný čin. Na krátkém konzultačním turné v Praze byl generální ředitel DG INFSO Fabio Colasanti, přijel vysvětlovat záměry Bruselu s revizí regulačního rámce, sbírat reakce a diskutovat s nejvýznamnějšími tuzemskými hráči. (Lupa, 03.12.2007)
Stalo se: hrozí Internetu exa-záplavy?
Minulý týden se objevila studie, podle které Internetu hrozí „exa-záplavy“ dat, a již počátkem roku 2010 by mohl „začít nestíhat“. Jde o skutečnou hrozbu, nebo jen o další dílčí atak v boji o síťovou neutralitu, tentokráte přicházející ze strany jejích odpůrců? A co u nás? Jsou limity a FUP jen umělým problémem, který běžné zákazníky nezajímá? (Lupa, 26.11.2007)
Stalo se: za Internet bezpečnější
Pražská konference k projektu Safer Internet ukázala, o co těmto aktivitám vlastně jde: nechtějí Internet omezovat ani blokovat, ale naopak podporovat jeho intenzivnější (ale současně bezpečnější) využití. Konkrétní opatření na ochranu dětí a mladistvých chystají i naši mobilní operátoři. A ambiciózní plány kolem "kybernetické bezpečnosti" má i naše ministerstvo vnitra. (Lupa, 12.11.2007)
Stalo se: mobilní vánoce
O2 spojila své síly s Centrum.cz a skrze portál O2 Active poskytuje svým zákazníkům mobilní přístup k jejich e-mailové schránce či k XChatu. A to zdarma, včetně přenosu dat. Také u Vodafone a T-Mobile už začaly letošní Vánoce. Průzkum Factum Invenio ukázal, že letošní Invex hodnotili jeho návštěvníci jako horší než ročníky předchozí. (Lupa, 05.11.2007)
Stalo se: finále Miss Internet
elefónica O2 Czech Republic zveřejnila své finanční a provozní výsledky za třetí čtvrtletí. V tichosti také zmírnila podmínky svého vytáčeného ADSL. KDU ČSL se jako první politická strana v ČR rozhodla vstoupit na YouTube a šířit své názory a postoje i skrze internetové video. Minulou sobotu proběhlo finále dalšího ročníku soutěže Miss Internet. Ale které vlastně? (Lupa, 29.10.2007)
Stalo se: Invex ante portas
Před pěti lety byla na Invexu představena koncepce rodícího se ministerstva informatiky i jeho hlavní plány a cíle. Letos, již po rozprášení samostatného resortu informatiky, se na Invexu bude znovu řešit stále stejná původní otázka: je informatika pro ČR vůbec potřebná? Máme o ni zájem? Nebo budeme raději jen velkou montážní dílnou? (Lupa, 22.10.2007)
Stalo se: GTS Novera vypovídá stahovače
Když Český Telecom zaváděl v roce 2003 objemové limity u ADSL jako opatření proti stahovačům, postihlo to všechny uživatele. Možnost řešit vše individuálně, jen s těmi, kterých se problém týká, byla tehdy jen nedostižným snem. Dnes ji máme – a když na ni u GTS Novery skutečně došlo, také se nám nelíbí. Nebo je problém ještě někde jinde? (Lupa, 15.10.2007)
Stalo se: SIPVZ končí
Kdysi mnohomiliardová Státní informační politika ve vzdělávání (SIPVZ) zřejmě definitivně končí. ICANN testuje možnost použití národních abeced ve jménech domén nejvyšší úrovně. Největším internetovým expertem je možná severokorejský vůdce Kim Čong-Il. Jeho země už získala vlastní TLD a Google už v ní dokonce našel první stránku. (Lupa, 09.10.2007)
Stalo se: porcování diginovely
Poslanci minulý týden schvalovali tzv. diginovelu, upravující přechod z analogového na digitální vysílání. A ačkoli sami cítili, že do jemného přediva novely a její konzistentnosti by neměli moc zasahovat, a předkladatelé je o to i žádali, nakonec přece jen popustili uzdu své tvořivosti. Následky by mohly být dalekosáhlé. (Lupa, 01.10.2007)
Stalo se: O2 TV už má 50.000 zákazníků
IPTV služba Telefóniky (O2 TV) hlásí po jednom roce svého provozu rovných 50 tisíc zákazníků. Konkurenční služba Volný TV dále rozšířila své pokrytí. Jaké důsledky přináší digitalizace v kabelových sítích a jak zde bude řešen souběžný příjem na více TV přijímačích v jedné domácnosti? Proč není HBO Comedy na analogovém kabelu u UPC? (Lupa, 24.09.2007)
Stalo se: o eurotarify je zájem!
Jak je to se zájmem zákazníků o nové roamingové eurotarify? Je tento zájem malý, jak tvrdí Vodafone a některá média, či naopak docela slušný? Nebo je na jeho hodnocení ještě příliš brzy? Jaké je pozadí kauzy, ve které dostala Telefónica O2 CR pokutu za neoprávněné vysílání televize Óčko do mobilů ve své síti UMTS? O co tady vlastně šlo? (Lupa, 03.09.2007)
Stalo se: už i T-Mobile chce ADSL
Po Vodafonu ohlásil své plány s ADSL i český T-Mobile. K čemu ale mohou mobilní operátoři využít vlastní broadband na bázi pevného připojení, přes ASDL ? Dočkáme se od nich tuzemské obdoby služeb jako je BT Fusion či T-Mobile Hotspot@Home, postavených na konceptu UMA, nebo nějakého řešení na bázi tzv. femto buněk? (Lupa, 27.08.2007)
Stalo se: Skype padl na ústa
Oblíbená služba Skype minulý týden zkolabovala. Od čtvrtka do sobotního poledne měli uživatelé po celém světě problémy už s přihlášením se ke službě. Co přesně se stalo, se dosud neví. Oznámeno to má být dnes, předběžně prý jde o softwarovou chybu. Neoficiálně se spekuluje o rozpadu celé soustavy superuzlů a nutnosti postavit vše znovu od základu. (Lupa, 20.08.2007)
Stalo se: U:fon s etickým kodexem
U:fon spustil svoji reklamní kampaň, představil změny v nabídce a začal nabízet i smlouvy na dobu neurčitou. Své prodejní kanály hodlá rozšířit o podomní prodej skrze obchodní zástupce. Pro ně připravil "etický kodex U:fona". Apeluje zejména na upravený zevnějšek, pozitivní myšlení a umění vést prodejní rozhovor. To, co v praxi způsobuje největší problémy, až tolik neřeší. (Lupa, 13.08.2007)
Stalo se: Tiscali v ČR (ještě ne)končí
Společnost ČD-Telematika minulý týden oznámila, že se dohodla s českou pobočkou Tiscali na převzetí jejích cca 400 firemních zákazníků. Znamená to konec působení Tiscali v Česku? Z logiky věci, i podle deklarovaných záměrů italského vlastníka, to k tomu směřuje. Podle vyjádření současného vedení české pobočky ale určitě nejde o konec Tiscali v ČR. (Lupa, 06.08.2007)
Stalo se: české eurotarify přicházejí
Naši mobilní operátoři již představili své vlastní verze tzv. eurotarifů pro levnější roamingová volání v rámci EU. České Tesco se nestalo virtuálním mobilním operátorem, ale jen prodejcem balíčku s mobilem „pro školáky“ od Vodafone. Co naznačují hospodářské výsledky TO2 CR a Vodafone? Například že růst ADSL se dále zpomaluje. (Lupa, 30.07.2007)
Stalo se: nová analýza trhu s broadbandem
Po roce od dokončení první analýzy velkoobchodního trhu s broadbandem začíná náš regulátor pracovat na nové analýze. Mezitím OECD vydalo statistiku, podle které náš broadband nepatří mezi nejlacinější. Z čeho ale vzniká takovéto srovnání a jak moc je věrohodné? (Lupa, 23.07.2007)
Stalo se: U:fon už je zelenější
Zelených míst na mapě pokrytí U:fona utěšeně přibývá, i když ne takovým tempem, jaké bylo původně slibováno. Reálně dosahované rychlosti jeho služeb jsou zatím spíše vyšší než ty původně deklarované. Evropská komise zveřejnila plné znění svého verdiktu v kauze projektu Bezdrátové Prahy. O žádné poskytování přístupu k Internetu zdarma v něm nešlo. (Lupa, 16.07.2007)
Stalo se: stagnuje český Internet?
Pokud by člověk důsledně věřil statistikám, musel by dojít k závěru, že od loňského léta se počet uživatelů Internetu v ČR vůbec nezvýšil. Týden po zrušení objemových limitů ještě UPC nestihlo příslušně aktualizovat celý svůj web. Španělská Telefónica dostala od Evropské komise astronomickou pokutu za deformaci trhu s broadbandem. (Lupa, 9.07.2007)
Stalo se: UPC ruší objemové limity (doplněno)
Společnost UPC ruší objemové limity u svých internetových připojení, kromě těch nejnižších. Volný zvýšil limity na maxima, daná velkoobchodní nabídkou TO2 CR. Vláda jmenovala pátým členem Rady ČTÚ exposlance Zdeňka Švrčka, dosavadního majitele lobbyistické firmy EFOR. „Den D“ levnějšího evropského roamingu nastal v sobotu 30. června 2007. (Lupa, 2.07.2007)
Stalo se: Telefónica s novým vedením a s vyššími limity
Telefónica O2 Czech Republic hlásí změnu na postu nejvyšším: její dosavadní šéf Jaime Smith Basterra byl převelen do Německa s úkolem vrátit tamní O2 zpět k růstu. Současně TO2 CR řekla, jak konkrétně zvýší od 1. července 2007 objemové limity u svého maloobchodního ADSL. Zareaguje na to UPC úplným zrušením limitů u svých služeb? (Lupa, 26.06.2007)
Stalo se: Jan Duben místo Davida Stádníka
Elektronickým komunikacím po jejich přechodu pod resort průmyslu a obchodu už nebude šéfovat David Stádník, ale dosavadní ředitel odboru informatiky na Úřadu vlády Jan Duben. Ministr Martin Říman chce zvolit do Rady ČTÚ šéfa lobbyistické firmy, která se pyšní ovlivněním zákonů ve prospěch svých klientů. Vláda bude dnes hodnotit plnění národní broadbandové strategie. (Lupa, 18.06.2007)
Stalo se: ADSL bude nabízet i Vodafone
Po rok starém oznámení, že chce nabízet také pevné služby, se český Vodafone dohodl s Radiokomunikacemi na využití jejich infrastruktury a do svého portfolia hodlá zařadit také ADSL. Jak se ČTÚ staví k nejnovější digitální novele? Jsou pánové Petr Štěpánek a Zdeněk Duspiva stále ještě členy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání? (Lupa, 11.06.2007)
Stalo se: zelená pro první fázi Bezdrátové Prahy
Evropská komise dala zelenou první fázi budování projektu Bezdrátová Praha. Ta zahrnuje vybudování celé bezdrátové sítě a její využití pro přístup k nekomerčním službám veřejného sektoru, ale nikoli její využití pro poskytování přístupu k Internetu. Ten bude moci nabídnout až druhá fáze projektu, která ale musí nejprve projít dalším posouzením ze strany Bruselu. (Lupa, 04.06.2007)
Stalo se: MI ČR končí, Rada začíná
Tento týden definitivně zaniká ministerstvo informatiky, jeho agendy si rozebírají jiná resortní ministerstva. Koordinační roli by měla převzít Rada vlády pro informační společnost, ustavená již koncem března. Právě minulý týden vláda jmenovala 23 členů tohoto svého poradního orgánu. Bude pátým členem Rady ČTÚ Zdeněk Duspiva? (Lupa, 28.05.2007)
Stalo se: provozuje U:fon dvě různé CDMA technologie?
Nová CDMA2000 EV-DO technologie, kterou MobilKom nasazuje ve své nové síti, není zpětně kompatibilní se starší technologií CDMA2000 1xRTT. Jak potom mohou v této síti fungovat 1xRTT telefony, které U:fon nabízí zákazníkům? Český Vodafone přišel s vlastní službou charakteru fixně-mobilní substituce, umožňující volat na pevnou linku jen za paušál. A jak pokračují jednání o roamingu? (Lupa, 21.05.2007)
Stalo se: pro čtvrtého mobilního operátora prý není v ČR místo
Podle předsedy Rady ČTÚ není u nás místo pro čtvrtého mobilního operátora, který by těm stávajícím mohl konkurovat nabídkou GSM a UMTS služeb. MobilKom ale chce konkurovat službami na bázi CDMA. Portugalsko, coby příští předsednická země EU, má jako prioritu zřízení jednotného celoevropského super-regulátora. Rada ČTÚ je znovu nekompletní. (Lupa, 14.05.2007)
Stalo se: poslanci chtějí alianci proti zneužívání Internetu
Místopředseda poslanecké sněmovny za KDU-ČSL Jan Kasal vyzval k vytvoření co nejširší aliance proti zneužívání Internetu. S nabídkou pomoci přispěchala KSČM. Prezident republiky podepsal zákon o zrušení MI ČR. TO2 CR hlásí 100.000 CDMA přípojek a nový U:fon již oznámil termín tiskové konference, na které se představí novinářům. (Lupa, 07.05.2007)
Stalo se: informatiku už odepsali i senátoři
Návrh na zrušení Ministerstva informatiky ČR po poslancích schválili také senátoři. Teď už chybí jen podpis prezidenta. Exministr informatiky Vladimír Mlynář prezentoval staronový názor, že by bylo vhodné sloučit dva regulátory, RRTV a ČTÚ. Soudkyně Slepičková ani po třech měsících stále ještě nedodala v písemné formě rozsudek, který nad ním vynesla v lednu. (Lupa, 23.04.2007)
Stalo se: půl milionu ADSL přípojek od Telefóniky
Telefónica O2 Czech Republic ohlásila minulý týden zřízení jubilejní 500 000 ADSL přípojky, počítáno včetně těch přeprodaných alternativními operátory. V součtu s přípojkami, které jsou realizovány přes zpřístupněné místní smyčky, by nyní v ČR mohlo být kolem 533 000 ADSL přípojek. Tempo jejich nárůstu ale již kulminovalo a nyní spíše klesá. (Lupa, 10.04.2007)
Stalo se: vznikla Rada vlády pro informační společnost
V předvečer největší konference o IT a Internetu ve veřejné správě, a v návaznosti na záměr zrušit samostatné ministerstvo informatiky, rozhodla vláda o zřízení Rady vlády pro informační společnost. Současně se rozjely první Czech Pointy a byly podepsány nové rámcové smlouvy na poskytování služeb v rámci KIVSu (komunikační infrastruktury veřejné správy). (Lupa, 02.04.2007)
Stalo se: ICT bude koordinovat vnitro
Minulý čtvrtek podepsal prezident novelu zákona o hospodářské soutěži. Ta zrušila ustanovení, které vymezovalo dělbu práce mezi ČTÚ a ÚOHS při kontrole operátorů a providerů. Poslanci zase ve třetím čtení a až na třetí pokus schválili zrušení Ministerstva informatiky. Koordinační úlohu pro informační a komunikační technologie přitom svěřili MV ČR. (Lupa, 26.03.2007)
Stalo se: audiovizuální služby bez hranic
Evropská komise zveřejnila předběžnou verzi své nové audiovizuální direktivy. Bude se týkat služeb, jako jsou Stream TV či N-Joy? Ministerstvo informatiky předkládá do veřejné diskuse návrh zákona o eGovernmentu. Nejvyšší správní soud potvrdil pokutu 2,5 milionu korun za dialery pro bývalý Aliatel. Český telekomunikační úřad naopak zamítnul všechny dosavadní žádosti o náhradu škody. (Lupa, 12.03.2007)
Stalo se: velkoobchodní revoluce v ADSL
Telefónica O2 Czech Republic zveřejnila dvě různě koncipované velkoobchodní nabídky ADSL, s platností k 1. dubnu 2007. Už zahrnují i technologii ADSL2+ a zohledňují požadavky regulátora. Zákazníky čeká až čtyřnásobné zrychlení na downstreamu, nejspíše za stejnou koncovou cenu, více variant agregace u nových služeb a také vlastní podoba FUP u různých poskytovatelů. (Lupa, 05.03.2007)
Stalo se: EK posvětila UWB a chce uvolnit spektrum
Evropská komise povolila používání technologie UWB (Ultra WideBand) a stanovila pro ně i konkrétní pravidla. Členské země je musí zapracovat do šesti měsíců. Současně EK zveřejnila svou první představu budoucí liberalizace frekvenčního spektra. Hlavní změnou je větší prostor k tomu, aby o nasazení konkrétní technologie rozhodovali sami držitelé individuálních licencí, resp.oprávnění. (Lupa, 26.02.2007)
Stalo se: IPV (nejen) proti Bezdrátové Praze
Sdružení Internet pro všechny prezentovalo své výhrady k projektu Bezdrátové Prahy. Současně chce zastavit všechny dotované projekty veřejného přístupu k Internetu, a po ÚOHS chce prošetření regulérnosti všech "veřejných internetů". Služba O2 TV má již 20 000 zákazníků. Jak dopadlo loňské komerční testování Televize v kapse? (Lupa, 12.02.2007)
Stalo se: dvojnásobné limity u UPC
Společnost UPC zdvojnásobila objemové limity u všech svých internetových služeb. Zákazníků Karnevalu se to zatím netýká. Sněmovna bude zítra projednávat ve druhém čtení návrh na zrušení MI ČR. Nová aféra kolem ředitele Testcomu Dušana Chmelíčka podle něj souvisí s vývojem kolem KIVSu (Komunikační infrastruktury veřejné správy). (Lupa, 05.02.2007)
Stalo se: kauza 5,5 roku
Jaká je historie kauzy, v rámci které dostal bývalý ministr Vladimír Mlynář nepodmíněný trest ve výši 5,5 roku a další dva obvinění dokonce šest let? Pokud k žádné škodě nedošlo, jak mohli pro sebe nebo pro jiného získat prospěch velkého rozsahu, jak pro takto vysoké tresty požaduje zákon? (Lupa, 29.01.2007)
Stalo se: SkypeOut notně podražil
Společnost Skype snížila minutové hovorné do pevných sítí v ČR z 2,3 na 1,7 eurocentu. Současně ale všechna volání v rámci služby SkypeOut (a to nejen v ČR) zatížila jednorázovým sestavovacím poplatkem ve výší 3,9 eurocentu. To zásadně mění výhodnost volání přes SkypeOut. Na samotném volání Skype-Skype se ale nic nemění. (Lupa, 22.01.2007)
Stalo se: Dana Bérová nastupuje do společnosti Gartner
Bývalá ministryně informatiky Dana Bérová nastupuje jako Business Development Director do konzultační společnosti Gartner Inc. Co ukazuje "křivka humbuku", právě od Gartnerů? ČTÚ se chystá do boje proti spamu, společně s ÚOOÚ a dalšími partnery. Volný rozšiřuje své ADSL2+ a na březen chystá spuštění své IPTV služby Volný TV. (Lupa, 15.01.2007)
Stalo se: digitalizace bude dobrovolná
Vracení frekvencí, dosud používaných pro analogové televizní vysílání, bude nadále dobrovolné. Nova a Prima mají možnost se rozhodnout do konce března, zda tak učiní. Pokud ano, dostanou za to bonusové digitální licence, a to možná až tři. Na DVB-H se v Technickém plánu přechodu nedostalo, ale zkrátka nepřijde. UPC umožňuje registraci MAC adres i přes SMS. (Lupa, 08.01.2007)
Stalo se: KIVS za 11,5 miliardy
Koaliční smlouva změnila statut chystané Rady vlády pro rozvoj informační společnosti. Místo poradního orgánu vlády má jít o strategický a koncepční orgán státu. Nově vypsaná výběrová řízení na KIVS (Komunikační infrastrukturu veřejné správy) počítají s cenou do 11,5 miliardy (bez DPH) za čtyři roky za hlasové a datové služby. Rada ČTÚ stihla vydat Technický plán přechodu. (Lupa, 02.01.2007)
Stalo se: eTel byl prodán
Telecom Austria koupil celou skupinu eTel Group, a český eTel bude integrován do společnosti Volný. ÚOHS schválil prodej Karnevalu Media do rukou UPC, byť s podmínkami. Ty se ale týkají hlavně světa televize, nikoli broadbandu. Telefon pro chudé bude dostupný od 1. ledna. Podle EK nepředstavoval prodej mobilní licence 3G/UMTS Oskarovi nedovolenou státní podporu. (Lupa, 27.12.2006)
Stalo se: bezdrátová Praha byla přiklepnuta
Pohádali se ministři v Bruselu ohledně cen za roaming, nebo se naopak shodli? Jsou představy ČTÚ o dynamickém řízení agregace u ADSL vůbec realizovatelné? Pražští radní rozhodli o výběru dodavatele pro svůj projekt celopražského Internetu zdarma. Teď už ale půjde spíše o "bezdrátovou Prahu", která Internet zdarma nabízet nebude. (Lupa, 19.12.2006)
Stalo se: velkoobchodní IPTV
Už i TO2 CR ohlásila zvýšení objemových limitů u svého ADSL. Na obzoru je první nabídka IPTV jako velkoobchodní služby tak, aby ji ve své síti mohli nabídnout i menší ISP. Skrze prodej Radiokomunikací se do ČR vrací Terrence Valeski, který do roku 2004 vedl Eurotel. Návrh Sedmi statečných reforem od ODS pamatuje i na informatiku. (Lupa, 11.12.2006)
Stalo se: Limity u ADSL se zvyšují
V předvečer zásadnějších změn u přeprodávaného ADSL, naordinovaných regulátorem, přišla Telefónika O2 CR s vlastním dílčím krokem a zvýšila objemové limity na velkoobchodní úrovni. Ministru Langerovi se nepodařilo přesvědčit poslance o nutnosti zkráceného režimu projednání návrhu na zrušení resortu informatiky. MI ČR tak přežije celý rok 2006. (Lupa, 04.12.2006)
Stalo se: Radiokomunikace byly prodány
Islandský miliardář Thor Bjorgolfsson prodal (původně České) Radiokomunikace konsorciu nových vlastníků z Evropy, USA a z Abú Dhabí. Součástí prodeje je i 39,2% podíl v českém T-Mobile. Máte-li dotaz či námět pro premiéra ČR, můžete mu ho poslat přes nový web panepremiere.cz. Diakritika v českých doménách druhé úrovně ještě nebude. (Lupa, 27.11.2006)
Stalo se: přeprodávané ADSL čekají změny
Český telekomunikační úřad plánuje změny v počítání objemových limitů a fungování agregace u přeprodávaného ADSL. Půjde o nápravná opatření pro narovnání relevantního trhu č. 12 s velkoobchodním broadbandem. Mělo by to přinést větší variabilitu nabídek u alternativních operátorů, a také zmírnění tvrdosti Fair Use Policy. (Lupa, 13.11.2006)
Stalo se: vláda (ne)rozhodla o zrušení MI ČR
Vláda minulý týden ještě nerozhodla o zrušení ministerstva informatiky, i když agentury již psaly o tom, že se tak stalo. Navíc podpora celého návrhu v Parlamentu není vůbec jistá. Určité výhrady mají lidovci, komunisté i sociální demokraté. MI ČR přeci jen zahájí informační kampaň k digitalizaci, a už si nechává navrhnout logo a reklamní slogan. (Lupa, 06.11.2006)
Stalo se: český SkypeIn jen tak nebude
Česká čísla pro příchozí hovory v rámci služby SkypeIn nejsou na obzoru. Vadí operátorům samotný princip komunálního Internetu zdarma, nebo hlavně jeden konkrétní projekt pražského magistrátu? Jaká jsou stanoviska ČTÚ k revizi regulačního rámce? O co jde v právě spuštěném testu DVB-H vysílání pro mobily? (Lupa, 30.10.2006)
Stalo se: více regulace, méně dotací
Nové vedení ministerstva informatiky pro příští rok nepočítá s žádnými dotacemi - ani na broadband, ani na vzdělávání. Český telekomunikační úřad vydává pravidelné měsíční zprávy, ve kterých monitoruje a komentuje dění na našem trhu. V Íránu tamní regulátor nařídil zpomalit broadband. Evropa se bojí regulace jakéhokoli videoobsahu. (Lupa, 23.10.2006)
Stalo se: programové prohlášení vlády z pohledu informatiky
Programové prohlášení vlády Mirka Topolánka se věnuje e-governmentu a "novému vládnutí", ale kromě digitalizace zcela opomíjí ostatní agendy z oblasti informatiky. Nové vedení MI ČR chce přehodnotit dotace z broadbandového fondu. Vláda schválila pokračování internetizace knihoven, a dokonce hodlá knihovnám hradit jejich připojení ze státního rozpočtu trvale. (Lupa, 02.10.2006)
Stalo se: celopražský Internet zdarma za 287 milionů
Projekt celopražského Internetu zdarma, který usiloval o dotaci ve výši 100 milionů korun z broadbandového fondu, zmutoval do podoby "WiFi sítě pro elektronickou komunikaci občanů s orgány hlavního města Prahy". Veřejnou zakázku na jeho realizaci mělo podle Euro OnLine vyhrát konsorcium společností ICZ a T-Systems s nabídkovou cenou ve výši 287 milionů korun (bez DPH). (Lupa, 25.09.2006)
Stalo se: telefon pro chudé
Zákon o elektronických komunikacích požaduje, aby stát přispíval chudým na telefonování. Ještě vláda Jiřího Paroubka omezila výši příspěvku na 200 korun měsíčně. Vyplácet se začne od 1. ledna 2007 a státní kasu to přijde na cca půl miliardy korun za rok. Z kruhů blízkých nové vládě přichází ostrá kritika tohoto nesystémového kroku. (Lupa, 18.09.2006)
Stalo se: dvě digitální změny
Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, kterým byly v květnu přiděleny nové digitální licence. Český telekomunikační úřad zase slíbil výrazněji přepracovat svůj Technický plán přechodu, který je jakýmsi jízdním řádem digitalizace. Jak bude pokračovat celý proces digitalizace? (Lupa, 11.09.2006)
Stalo se: ČTÚ proti Evropské komisi
Český telekomunikační úřad (ČTÚ) dokončil analýzy relevantních trhů. Ovšem Evropská komise měla k některým z nich výhrady. Například u velkoobchodního trhu s broadbandem požadovala zavedení bitstreamu a regulaci velkoobchodních cen. Ale ČTÚ tyto připomínky neakceptoval. Místo toho slíbil alespoň technická opatření u přístupu na IP vrstvě. (Lupa, 28.08.2006)
Stalo se: návrh státního rozpočtu nepočítá s penězi na broadband ani na digitalizaci
Návrh státního rozpočtu, který připravila ještě odstupující vláda Jiřího Paroubka, nepočítá s penězi do broadbandového fondu, ani na osvětovou kampaň k digitalizaci R a TV vysílání. ČTÚ dostal řadu připomínek ke svému Technickému plánu přechodu. Kromě Telefóniky O2 Czech Republic hodlá své IPTV služby spustit ještě letos také VOLNÝ. (Lupa, 21.08.2006)
Stalo se: churn se vrací k normálu
Pololetní hospodářské výsledky mobilních operátorů naznačují, že zavedení mobilní přenositelnosti se do fluktuace jejich zákazníků (tzv. churnu) promítlo poměrně výrazně, ale jen v prvním čtvrtletí. Vodafone spustil svou "push" službu pro firemní zákazníky. Tiscali vyhrálo další bitvu v již ztraceném boji o dial-up. (Lupa, 14.08.2006)
Stalo se: ČTÚ naplánoval analogovou tmu
Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zveřejnil návrh Technického plánu přechodu, který definuje konkrétní postup vypínání stávajícího analogového vysílání a náběh zemského digitálního vysílání. Jako nejzazší termín pro úplné vypnutí analogového vysílání (analogovou tmu) je stanoveno 10.10.2010. ČTÚ už také zareagoval na kauzu dialerů. (Lupa, 7.08.2006)
Stalo se: první pololetí Telefóniky O2
Telefónica O2 Czech Republic zveřejnila své pololetní hospodářské výsledky. Na ADSL získala na výnosech 1,3 miliardy Kč, do reklamy dala cca 78 milionů. Konečně se také naučila správně počítat své pevné linky. Ministerstvo informatiky pořídilo připojení k Internetu pro celou veřejnou správu osmkrát levněji, než původně očekávalo. (Lupa, 31.07.2006)
Stalo se: český Vodafone pozastavuje své UMTS
Česká pobočka společnosti Vodafone pozastavuje budování své UMTS sítě. Důvody jsou hlavně ekonomické, a to vysoké náklady ve spojení s nízkými výnosy. Do toho se ČTÚ nechal slyšet, že zvažuje možnost přidělení čtvrté mobilní licence. Nebo že by šlo spíše o virtuálního operátora? ČTÚ také oznámil dokončení analýz relevantních trhů. (Lupa, 24.07.2006)
Stalo se: tečka za Indošem
Policie odložila vyšetřování kauzy Internet do škol, neboť se jí nepodařilo najít viníka těch činů, proti kterým mířila podaná trestní oznámení. Bohužel hlavní problém neslavného Indoše byl asi někde jinde. EU již zveřejnila svou konkrétní představu regulace mobilního roamingu. Kolik by podle ní měly stát roamingové hovory? (Lupa, 17.07.2006)
Stalo se: konec Českého Telecomu
Český Telecom přestal k 1.7.2006 formálně existovat, ale jeho značka ho ještě o několik měsíců přežije. Český Vodafone má ambice proniknout i do pevných sítí. Co tam bude dělat? MI ČR vyhodnotilo svou Státní informační a komunikační politiku. Je to tečka za jeho existencí? EU už vůči nám nevede přestupková řízení kvůli elektronickým komunikacím. (Lupa, 10.07.2006)
Stalo se: EU je proti (regulačním) prázdninám
Evropská unie se staví rázně proti investičním pobídkám v podobě regulačních prázdnin pro inkumbenty, jaké chystají například v Německu pro Deutsche Telekom. Koketuje ale s myšlenkou celoevropského regulátora, a přímo navrhuje zřízení nové celoevropské agentury pro správu kmitočtového spektra. To vše v rámci veřejných konzultací k revizi regulačního rámce el. komunikací. (Lupa, 03.07.2006)
Stalo se: svěrací kazajka pro mobilní operátory
Evropská unie mění svou představu o tom, jak dosáhnout zlevnění roamingu. Místo regulace koncových cen teď uvažuje o cenovém stropu pro velkoobchodní ceny za roaming. Operátoři to přirovnávají ke svěrací kazajce, kterou na ně EU chystá. V Rize byla podepsána ministerská deklarace k eInclusion, má zajistit "bezbariérovou" informační společnost. (Lupa, 26.06.2006)
Stalo se: odposlechy ohrožují VoIP
Síťová neutralita v americkém Kongresu nenašla zastání. Tamní poslanci odmítli dodatek, který ji měl posílit. Odvolací soud zase potvrdil rozhodnutí amerického regulátora, že povinnost umožnit legální odposlechy se mají týkat i VoIP operátorů a jejich hlasových služeb. Ale je to vůbec možné? Nebo to bude konec služeb, jako je Skype? (Lupa, 19.06.2006)
Stalo se: konec sebevražedné reklamy
Předběžné opatření soudu zastavilo reklamní kampaň T-Mobile, která přesvědčovala o zbytečnosti toho, co sama propagovala. Eurotel přece jen zavedl přenositelnost ze své sítě NMT, ovšem jen do své vlastní GSM sítě. Vodafone zavádí u svého nového roamingu Fair Use Policy. Stát chce od roku 2009 provozovat vlastní databázi dlužníků. (Lupa, 12.06.2006)
Stalo se: celková bilance dotací na broadband
Jaká je celková bilance dotací na broadband, které v letošním roce začalo poskytovat MI ČR? Bude portál "Na Internet" fungovat současně jako český národní broadbandový server? Jak je to s rozhlasovými a televizními poplatky z počítačů, mobilů a služeb IPTV? Radiokomunikace převzaly české Tele2, a T-Systems PragoNet spustil své IPTV služby. (Lupa, 5.06.2006)
Stalo se: české Imagenio je na obzoru
Minulý týden přinesl další podrobnosti o dvou nových službách, chystaných na letošní léto - o IPTV v podání Českého Telecomu, po vzoru služeb Imagenio mateřské Telefóniky, a o VoIP volání z mobilních telefonů od Volného. Na co se tedy můžeme těšit? Základní podoba služeb se už docela rýsuje, ale na ceny a další podmínky si ještě musíme počkat. (Lupa, 29.05.2006)
Stalo se: v broadbandu jsme na chvostu
Podle nejnovější studie ECTA jsme s penetrací broadbandu čtvrtí od konce mezi všemi členskými zeměmi EU. Naše ADSL od července možná o něco málo zlevní, ale celkové náklady uživatelů budou spíše vyšší než dříve. Ministerstvo informatiky uspělo ve vládě s návrhy na vybudování jednotného hospodářského registru a s informační kampaní na podporu digitalizace. (Lupa, 22.05.2006)
Stalo se: já jsem se rozhodl, že MI ČR nemusí být ministerstvem …
Po ODS, která signalizovala svůj záměr zrušit samostatné ministerstvo informatiky (MI) již dříve, přichází nyní s obdobným záměrem také premiér Jiří Paroubek. Je to i názor a záměr celé ČSSD, nebo jen okamžité předvolební rozhodnutí jejího nového předsedy? Na MI ČR mezitím rezignoval na svou funkci náměstek Vladimír Hořejší. (Lupa, 15.05.2006)
Stalo se: 40 milionů z broadbandového fondu půjde na digitalizaci
Český telekomunikační úřad zveřejnil nové regulované ceny, ale alternativní operátoři zatím reagují spíše na nedávné kroky Českého Telecomu. Učinilo tak i Tele2, čerstvě prodané Radiokomunikacím. Ministerstvo informatiky plánuje osvětovou kampaň na digitalizaci televizního vysílání, a ze svého rozpočtu na ni hodlá vyčlenit 40 milionů. Konkrétně z dotačního titulu na rozvoj broadbandu. (Lupa, 8.05.2006)
Stalo se: skončila cenová regulace
S koncem dubna skončila platnost cenových rozhodnutí ČTÚ, učiněných ještě podle starého telekomunikačního zákona. Místo nich nyní nastupují nová regulační opatření. Jaké jsou jejich první dopady? Konkrétně na měsíční paušály u Českého Telecomu, či na souběh tarifu Mini s ADSL a s volbou operátora? Víte, že do 11.7.2006 můžete zrušit svou pevnou linkou bez sankce? (Lupa, 2.05.2006)
Stalo se: Wi-Fi už není substitutem
Český telekomunikační úřad zařadil zpátečku a při posuzování velkoobchodního trhu s broadbandem (relevantního trhu č. 12) už Wi-Fi přípojky nezapočítává. Nejde prý o substit za ADSL. Jiné statistiky, například od EU či OECD, nám však Wi-Fi stále započítávají. Ovšem s dovětkem, že jde o výjimku kvůli specifické situaci v ČR. (Lupa, 18.04.2006)
Stalo se: Viviane Redingová v Praze
Minulý čtvrtek navštívila Prahu evropská komisařka pro informační společnost a média, Viviane Redingová. Z mnoha aktuálních témat se zaměřila hlavně na problematiku snižování roamingových poplatků. Volný už popustil otěže svého ADSL2+, zrychlit jej na 10 Mbit/s a chystá se na triple play. GTS Novera přejmenovává a podává další žalobu na Telecom. (Lupa, 10.04.2006)
Stalo se: dekapitace v ČTÚ
Vláda ve středu odvolala dosavadního předsedu Rady ČTÚ Davida Stádníka. Jaké byly důvody této změny a jaké jsou reakce na ni? ČTÚ na poslední chvíli mění definici relevantního trhu č. 12 (velkoobchodního trhu s broadbandem), kde se schylovalo k obrovskému překvapení. Teď to ale vypadá, že na vině byl chybný překlad textu evropské direktivy. (Lupa, 3.04.2006)
Stalo se: Philip Zimmermann v Praze
Autor slavného PGP přijel do Prahy, aby zde představil své nové řešení pro zajištění důvěrnosti VOIP hovorů, a také aby zde převzal (pozitivní) Cenu velkého bratra. Kabelových přípojek k Internetu je u nás více, než se původně předpokládalo, a jejich take-up je stále vyšší, než u ADSL. T-Mobile spustil nový web o mobilní etiketě. (Lupa, 27.03.2006)
Stalo se: bomby, automaty, linky
Jak reagoval server www.paroubek na dopad Google bomby? A kdo vlastně tuto bombu a další bomby vyslal, a proč? V tendru na provozování veřejných telefonních automatů zvítězil Český Telecom. Počet VTA se sice výrazně sníží, ale úhrada ztráty z jejich provozu má stoupnout více jak 25x! Úbytek pevných linek chce Telecom zastavit už v roce 2007. (Lupa, 20.03.2006)
Stalo se: pro ověřené výpisy půjdeme třeba i na poštu
Novelizovaný zákon o ISVS umožní vydávání ověřených výpisů, například z katastru nemovitostí či z obchodního rejstříku, i na poštách, u notářů, na některých obecních úřadech, i v kancelářích Hospodářské komory. Byl IZIP v roce 2001 jediným projektem svého druhu, nebo měl alternativu? Co je nového kolem problému podvodných dialerů? VOLNÝ, bývalý Czech On Line, má nového ředitele. (Lupa, 13.03.2006)
Stalo se: začal Březen - měsíc Internetu
Letošní ročník kampaně BMI je zaměřen na oblast e-governmentu a na komunikaci úřadů s občany. Statistiky naznačují, že v této oblasti na tom nejsme nejlépe. Stát se navíc zaměřuje spíše na podporu on-line agend a transakcí pro firmy, než pro jednotlivé občany. Snahy zreformovat dosavadní způsob vedení registrů veřejné správy zatím moc neuspěly. (Lupa, 07.03.2006)
Stalo se: Karneval už nabízí i telefonování
Tak jak již dříve naznačil, spustil Karneval Media své hlasové služby, byť zatím jen ve fázi komerčního testování. Cenami, které zahrnují nenulový paušál i minutové hovorné, však nijak neoslnil. V dalším kole sporu mezi Tiscali a Českým Telecomem, tentokráte o 23 milionů korun, bodovalo Tiscali. Je Volný ADSL nejvíce žádanou nabídkou vysokorychlostního ADSL? (Lupa, 20.02.2006)
Stalo se: týden zásadních rozhodnutí
Český telekomunikační úřad se rozhodl zrušit své dřívější rozhodnutí o regulaci ADSL, prý proto, že není využíváno. Poslanci konečně přijali novelu zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, která řeší problematiku digitálního vysílání. V rámci jiného zákona odsouhlasili vydávání výpisů (například z katastru nemovitostí) na úřadech a na poště. (Lupa, 13.02.2006)
Stalo se: samé jedničky na (mobilním) vysvědčení
Mobilní operátoři předložili svá vysvědčení za loňský kalendářní rok. Každý z nich je nadále v něčem jedničkou. Jen si trochu povyměňovali to, v čem jsou první. Mimo mobilní sektor zase pokračuje podávání žalob. Český Telecom dosáhl předběžného opatření vůči reklamě Radiokomunikací. Tiscali zase žaluje Český telekomunikační úřad o 290 milionů korun. (Lupa, 06.02.2006)
Stalo se: analýzy budou mít zpoždění
Analýzy relevantních trhů, které měl Český telekomunikační úřad dokončit do konce ledna, nebudou dokončeny včas. ÚOHS schválil akvizice Contactelu, Nextry a Telenor Networks ze strany GTS CE. Koncepce celopražského Internetu zdarma se mění, už má být jen levnější než nabídky komerčních providerů. (Lupa, 23.01.2006)
Stalo se: nekonečná (digi)novela
Poslanci opět odložili projednávání novely o digitálním vysílání. Pokolikáté už? Ministerstvo informatiky zveřejnilo návrh Koncepce přechodu na digitální vysílání a ČTÚ naznačil základní obrysy technického plánu přechodu. Zveřejněny byly návrhy dvou dalších analýz rel. trhů. T-Mobile je jedničkou i co do příchozích minut. Oskar žádá ČTÚ o zásah kvůli přenositelnosti. (Lupa, 30.01.2006)
Stalo se: Tiscali zůstává
Dlouhé období spekulací končí, česká pobočka Tiscali zůstává a bude v ČR nadále působit samostatně a pod svým jménem. Nové telefonní seznamy bude vydávat Český Telecom a Mediatel. Jakým směrem se ubírají agendy egovernmentu? Budou si úřady samy získávat výpisy z rejstříku trestů? Budou veřejné zakázky zadávány již jen elektronicky? (Lupa, 27.12.2005)
Stalo se: nastupuje ADSL2+
Český Telecom spustil svůj omezený testovací provoz IPTV, zřejmě již na ADSL2+, a také zkušební provoz dial-upu za paušál. Souběžně s tím představil své ADSL2+ také Czech On Line. Jak se vyvíjí situace kolem podvodných dialerů? ČTÚ připravil ceník odposlechů. SPIS vydal již druhou verzi svého Manifestu znalostní společnosti. (Lupa, 19.12.2005)
Stalo se: Praha chce dotace na Internet zdarma
Hlavní město Praha hodlá žádat o dotace z broadbandového fondu. Jeho pravidla ale nedovolují dotace do infrastruktury tam, kde už existují komerční nabídky. Internetovou telefonii u nás využívá na 17 000 lidí. Jak vypadá první služba na bázi režimu FRIACO? Je nový elektronický výpis od GE Money Bank skutečně plnohodnotnou alternativou k papírovému výpisu? (Lupa, 14.12.2005)
Stalo se: první ADSL bez paušálu
Po ADSL bez dat se na trhu objevuje i první ADSL bez paušálu. Český telekomunikační trh je prý špatně regulovaný, říká ECTA. Evropský regulační rámec se ale prozatím nemění. Na úrovni EU se dohodl alespoň termín pro ukončení analogového TV vysílání, nejpozději do roku 2012. No a Český Telecom v tichosti zavedl FRIACO. (Lupa, 05.12.2005)
Stalo se: varování spotřebitelům
Sdružení SOS varuje spotřebitele před tím, aby si zbytečně nezavírali cestu k využití mobilní přenositelnosti. Ke spotřebitelům náhle promlouvá i BSA (Business Software Aliance), a varuje je před podezřele laciným softwarem. O čem hovořilo nejvyšší vedení Eurotelu na setkání s novináři? Jak se staví k myšlence MVNO, či k roamingovým poplatkům? (Lupa, 28.11.2005)
Stalo se: světový summit o informační společnosti
Ani druhá fáze světového summitu o informační společnosti (WSIS) nezměnila nic na tom, že vládu nad celosvětovým Internetem drží ve svých rukou USA. Rozvojové země nedostaly do fondu digitální solidarity skoro nic. Bohatý svět jim ukázal alespoň zajímavý notebook na kličku, v ceně do 100 dolarů, který chce rozdávat chudým dětem. (Lupa, 21.11.2005)
Stalo se: mýtné, digitální práva spotřebitelů, ...
Bude vítězem výběrového řízení na systém pro výběr mýtného firma Kapsch? Pokud ano, mohl by jí subdodávat i Český Telecom. Zástupci spotřebitelů v celé EU vytáhli do boje za digitální práva spotřebitelů, aby kontrovali stále většímu omezování jejich legitimních práv. Celou kampaň podpořili i někteří europoslanci. (Lupa, 14.11.2005)
Stalo se: CEO promluvili
Do Prahy přijel nejvyšší šéf společnosti Vodafone, Arun Sarin. Setkal se s novináři i s ministryní Bérovou. Jeden z prvních rozhovorů poskytl tuzemským médiím i nový generální ředitel Českého Telecomu, Jaime Smith. Do třetice se vyjádřil pro média i nový CEO Eurotelu, Salvador Anglada. Co zajímavého všichni řekli, či alespoň naznačili? (Lupa, 03.10.2005)
Stalo se: Tiscali, ČTÚ a dial-up
Po dubnovém rozhodnutí regulátora o výrazném snížení terminačních poplatků za dial-up bylo dlouho ticho po pěšince. Nyní se hlasitě ozvalo Tiscali, které se domáhá doplacení "plné výše poplatků" a varuje před ohrožením všech tuzemských poskytovatelů internetových služeb. Jaká je podstata celého sporu? (Lupa, 12.09.2005)
Stalo se: VoIP, SIP peering a první triple play
Czech On Line přichází s velkoobchodní nabídkou hlasových služeb na bázi VoIP, určenou i malým providerům. Matice SIP peeringu v ČR se opět rozrostla, nově se přidali další poskytovatelé hlasových služeb. Jeden z VoIP providerů, Mattes AD, si už troufá i na triple play. K dosavadní nabídce Internetu a hlasu přidá i TV vysílání. (Lupa, 05.09.2005)
Stalo se: IPTV a digitální vysílání
Český Telecom se zaregistroval u RRTV a bude moci zahájit televizní vysílání "po drátě", pomocí technologií IPTV. Start řádného pozemního digitálního vysílání, pomocí DVB-T, se také o něco přiblížil. Česká televize totiž získala od ČTÚ vysílací frekvence pro veřejnoprávní multiplex, které již jednou dostaly České radiokomunikace. (Lupa, 29.08.2005)
Stalo se: WiFi antény, prodaný InWay a rozdělený ha-vel voice
Regulátor již vydal všeobecné oprávnění pro pásma 2,4 a 5 GHz, a tolik kritizovaný požadavek ohledně externích antén už v něm není. Měl by ale trvat, protože je prý zakotven v jiných právních předpisech. Český InWay byl prodán, z Lucemburska na Normandské ostrovy. Zákaznickou strukturu společnosti ha-vel voice si rozebraly dva subjekty, SkyNet a ha-vel internet. (Lupa, 22.08.2005)