Vyšlo na Lupě, 20.10.2008
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b08/b1020001.php3

Stalo se: Internet byl po volbách nejrychlejší

Internet informoval o průběžných výsledcích voleb již tradičně nejrychleji. Kvůli zátěži letos ČSÚ zřídil další front-end ke svým databázím, a svá data průběžně poskytoval řadě zpravodajských serverů. Ty se pak postaraly o jejich prezentaci.  Téma Internetu pro všechny (a zdarma), které letos připravili jako určitý prefabrikát lidovci, se jako téma ve volbách moc neujalo.

Dnešní vydání seriálu Stalo se bych rád věnoval volbám do Senátu a do krajských zastupitelstev, které proběhly koncem minulého týdne. Ne snad kvůli hodnocení jejich výsledku (od toho jsou jiné servery a jiní autoři), ale kvůli roli Internetu v těchto volbách. Ten zde byl zastoupen téměř na všech frontách: byl tím, kdo o výsledcích informoval nejrychleji a nejobsáhleji. I on byl platformou, na které se vedl předvolební boj. A i on sám byl předmětem tohoto předvolebního boje. Chybělo jen jediné: to, aby se prostřednictvím Internetu dala provést i samotná volba.

Volební výsledky

Zveřejňování volebních výsledků po Internetu – a to jak těch průběžných, tak i výsledných - je přirozeným a asi i nejefektivnějším způsobem jejich zpřístupnění nejširší veřejnosti. A to nejen pokud jde o rychlost, s jakou tak lze učinit. Zajímavým a důležitým faktorem je rozsah informací, které lze tím či oním způsobem zveřejnit. Klasická masová média, která předkládají stejný obsah všem svým posluchačům, divákům či čtenářům, se nutně musí omezit jen na to nejzajímavější, což je hlavně celkový výsledek – na úspěch či neúspěch toho kterého kandidáta do Senátu, a na pořadí stran v krajských volbách a celkový počet získaných mandátů.

Už ale nemají prostor pro velké množství detailních informací, ze kterých je celkový výsledek tvořen. Zajímá vás třeba, jak dopadlo hlasování právě ve vašem volebním okrsku? Takto detailní informace už nejsou pro klasická média zajímavá, protože je jich příliš mnoho (mohla by „zahltit“) a navíc zajímají jen malý a úzce lokalizovaný okruh lidí (ostatní by „otrávila“).

Šanci dostat se k takto detailním informacím máte jen díky Internetu, kde lze „uskladnit“ prakticky neomezený objem dat, a dát každému zájemci možnost najít si, co ho  zajímá. A to nejen pro aktuální volby, ale i pro dřívější volby – tak daleko do minulosti, kam až sahá dostupnost příslušných dat. Což v případě České republiky znamená už od roku 1990!

Zajímají-li vás takováto data, pak je hledejte na adrese www.volby.cz. Na serveru, který provozuje a obsahem naplňuje Český statistický úřad.

Co se změnilo od roku 1996?

Historie „volebního“ serveru, na adrese www.volby.cz, se začala psát v květnu roku 1996, doslova jen pár dní před tehdejšími volbami do Poslanecké sněmovny Parlamentu. Byla to ještě pionýrská doba, kdy se český Internet teprve formoval, a třeba do vzniku Lupy zbývaly ještě dva roky. Ve stejné době (v květnu 1996) například  Ivo Lukačovič spustil svůj Seznam.cz, a Neviditelný pes Ondřeje Neffa měl v den začátku voleb za sebou teprve něco přes měsíc svého života.

Takže od Českého statistického úřadu to byl v květnu 1996 vpravdě průkopnický čin, když spustil svůj specializovaný volební server. O technické záležitosti kolem něj se samozřejmě starali partneři, viz obrázek (a další obrázky), ale to nejdůležitější - obsah – poskytoval právě ČSÚ. A jeho server přitom poskytoval nejenom „holá data“, téměř v reálném čase,  ale staral se i o jejich prezentaci (vizualizaci).

O volbách samozřejmě už tehdy informovala i další internetová média, ale na nějaké přebírání volebních dat v reálném čase bylo v roce 1996 ještě příliš brzy. Asi i proto se přehledným prezentováním a vizualizací dat zabýval hlavně sám volební server (viz např. video  ze senátních voleb v roce 1996), zatímco jiné tehdejší servery (jako třeba České noviny, v listopadu 1996) přejímaly jeho data tak, jak to šlo (od Ústřední volební komise, nejspíše na papíře), a v průběhu voleb aktualizovaly svůj obsah jednou za několik hodin.

Dnes, v roce 2008, byla situace v průběhu voleb přeci jen jiná. „Volební server“ na adrese www.volby.cz nadále existuje a funguje, stále v režii ČSÚ, a jeho obsah byl dokonce rozšířen o „historická“ data, týkající se voleb  až do roku 1990 včetně. Ovšem na rozdíl od roku 1996 se už tento server tolik nestará o prezentaci a vizualizaci dat. Stále tato data poskytuje, a to v maximálně detailním členění – ale již jen ve strohé tabulkové formě, bez jakýchkoli grafů a dalších vizualizací.

ČSÚ asi vychází z logického předpokladu, že jeho úlohou je postarat se o samotná data, o jejich správnost a brzkou časovou dostupnost, zatímco jejich interpretaci a „prezentování“ už může přenechat jiným subjektům ze světa médií, kterým svá data zpřístupní v reálném čase.  A právě to se letos také odehrávalo: nejrůznější grafy a animace byly k vidění na celé řadě zpravodajských serverů, které k volbám připravily celé své „speciály“. Na následujících obrázcích vidíte několik příkladů.

iHned, Idnes, CT24, české noviny

Z vlastní zkušenosti mohu konstatovat, že data se na těchto zpravodajských serverech měnila prakticky v reálném čase, a jejich zpoždění oproti zdroji dat (resp. proti www.volby.cz) byly jen nepatrné. Určité vodítko dává například první z předchozích obrázků, ze serveru iHned, který uvádí příští aktualizaci za 4 minuty. Interval aktualizace se zřejmě i u ostatních serverů pohyboval nejvýše v řádu jednotek minut.

Přitom na volebním serveru (www.volby.cz) byla první předběžná data k dispozici již velmi brzy. Například první výsledky senátních voleb ve svém volebním obvodu jsem zde našel už ve 14:37 (viz drobné písmo vlevo dole), byť jen jako výsledky po spočítání pouhých 1,27 procenta hlasů. Ale výčet dvou postupujících kandidátů do Senátu se od tohoto okamžiku až do sečtení všech hlasů už nezměnil.

Přitom veřejnoprávní Česká televize přinesla první údaje o předběžných výsledcích až asi v 15:20, a tedy za podstatně delší dobu. Což má svou logiku, kterou nekritizuji: i když také určitě měla k dispozici průběžná data od ČSÚ, čekala až na sečtení většího počtu hlasů, a tím na přeci jen lepší reprezentativnost výsledků. Nicméně i to je zajímavý rozdíl mezi Internetem a klasickým médiem (televizí): zatímco televize si netroufla pustit ven výsledky příliš brzy (dokud byly ještě málo reprezentativní), na Internetu k dispozici  již byly.

Volbyhned.cz

Za zmínku určitě stojí i to, že kromě „hlavního“ volebního serveru na adrese www.volby.cz  byl v provozu ještě jeden server, na adrese www.volbyhned.cz. Soudě podle jeho obsahu a provedení šlo o určitý klon hlavního volebního serveru, omezený jen na aktuální volby (plus volby v roce 2002 a 2004), a nabízející jen souhrnné výsledky, nikoli třeba se členěním na jednotlivé volební okrsky. Navíc přeci jen s malou animací, ukazující podíl již sečtených hlasů a volební účast (viz obrázek).

Tipuji, že po technické stránce jde o další „front-end“ před databázemi ČSÚ, vybudovaný vedle dosavadního serveru na www.volby.cz a určený k absorbování nárazové zátěže během samotných voleb a krátce před nimi a po nich. Stejně tak tipuji, že jde o nějaké časově omezené řešení. Bylo by to logické a efektivnější, než trvale posilovat kapacitu hlavního serveru, který mimo volby asi nebude až tolik vytížen. Navíc dočasný „front-end“ může být snáze uzpůsoben i potřebám předávání aktuálních dat dalším subjektům, pro jejich prezentaci a vizualizaci (viz výše).

K vybudování a provozu serveru www.volbyhned.cz se ještě před volbami přihlásila v tiskové zprávě Telefónica O2 Czech Republic, která se současně přihlásila i k propojení všech 517 volebních míst v ČR, pro potřeby sčítání hlasů ve volbách. O dočasnosti serveru www.volbyhned.cz se v tiskové zprávě sice explicitně nemluví, ale celkový kontext to naznačuje:

Součástí celého řešení je i provoz serveru s průběžnými volebními výsledky. Díky očekávané vysoké návštěvnosti bylo nutné zvolit dostatečně robustní řešení, které zvládne obsloužit řádově tisíce dotazů za vteřinu. Aplikace tedy poběží paralelně na několika serverech IBM BladeCenter HS21 s čtyřjádrovým procesorem Xeon a 4GB paměti.

Internet jako prefabrikované předvolební téma

Pojďme nyní k jiné zajímavé souvislosti Internetu a nynějších voleb: k tomu, zda a jak se Internet stal také tématem volebních programů jednotlivých kandidátů a stran.

Zde je určitě zajímavé zmínit iniciativu odborné komise KDU-ČSL pro ICT. Právě ta totiž připravila nabídku Internetu pro všechny (a zdarma) jako jakési „prefabrikované volební téma“, a nabízela ho k využití v nynějších volbách:

Na začátku září odborná komise KDU-ČSL pro informační a komunikační technologie přichází s projektem, od kterého si slibuje pozornost komunálních i krajských politiků. V nejbližších dnech rozešle všem starostům a místostarostům souhrn nejlepších zkušeností s projektem „Internet pro všechny“. Ten čerpá ze zkušeností radního KDU-ČSL a člena komise pro informační a komunikační technologie Martina Plíška, který Wi-Fi internet zaváděl v Praze 4.
Projekt bude mít vliv i na krajské volby – odborná komise nabídla toto téma kandidátům do letošních krajských voleb.

Mohu-li ale soudit, odezva nebyla největší. Sami lidovci  například citují jen tři své představitelé, kteří výzvu „zvedli“. Například Josef Vacek, jako lídr za KDU ČSL v Koalici pro středočeský kraj, to komentoval takto:

„Podpora bezdrátového internetu pro občany je výborný nápad, ke kterému se plně hlásíme. Jsem přesvědčen, že kraj může pokrýt velkou část hustě zalidněných oblastí, bezplatný internet by mohl být třeba v oblasti škol, které spadají pod náš kraj. Přístup k e-mailu dnes už považuji za základní a nikoliv nadstandardní službu.“

Nicméně do výsledného volebního programu Koalice pro středočeský kraj se myšlenka Internetu zdarma nedostala (vlastně ani žádná zmínka o Internetu jako takovém). No a Koalice pro středočeský kraj se zase nedostala do krajského zastupitelstva, protože ve volbách získala jen 3,44% hlasů a zůstala tak pod rozhodující pětiprocentní hranicí.

Ovšem KDU-ČSL nebyla se slibem Internetu pro všechny a zdarma jediná. Na poslední chvíli se přidal například i Jaroslav Foldyna z ČSSD (zdroj):

Severočeští političtí lídři se předhánějí v populismu. Zatímco Severočeši.cz chtějí vymazat z mapy místa dopravních nehod, sociální demokraté zase lákají své voliče na internet zdarma do každé chalupy. "Dovedu si představit zasíťovat celý kraj internetem zdarma. Ten výdaj šesti set korun je pro nízkopříjmového hodně a i jeho děti musí mít přístup k internetu," uvedl lídr ČSSD Jaroslav Foldyna.

No, nejspíše jde o nějakou vlastní iniciativu těsně před volbami, v oficiálním programu ČSSD pro příslušné krajské volby takovýto záměr obsažen není.