Články, publikované v roce 2012
Lupa,  31.12.2012
Možná již prvního ledna přijde do vaší datové schránky automaticky generovaný přehled toho, kdo všechno se v předchozím roce zajímal o vaše údaje v základních registrech. Informace jsou dosti kryptické a nesnadno se čtou, ale pro nasazení brouka do hlavy plně postačují.

Lupa,  18.12.2012
S koncem roku určitě dojde ke změnám cen telekomunikačních služeb, ať již v důsledku změn DPH či změn cen bez DPH. Jak je to potom s možností odstoupení od smlouvy bez sankcí? Musí se jednat o změny podmínek či cen bez DPH, ale nemusí se jednat o zhoršení. Může jít i o zlepšení.

Lupa,  17.12.2012
Po dvanácti dnech intenzivní práce konference skončila úspěchem: přijala výsledný dokument. Neúspěchem je ale jeho obsah, a v neposlední  řadě i způsob, jakým byl výsledný dokument přijat – obojí přimělo řadu zemí, včetně České republiky, k rozhodnutí dokument nepodepsat.

Lupa,  10.12.2012
Zprávy, které přichází z konference WCIT-12 s Dubaje, jsou zatím rozporuplné. Jedny hovoří o naplňování černých scénářů, jiné to odmítají. Jednou již ale zahřmělo, když byl přijat standard pro techniky DPI (Deep Packet Inspection), snadno zneužitelný pro sledování aktivit uživatelů.

iHNed.cz,  08.12.2012
Ani po měsíci od jeho startu není jasné, co je nový BLESKmobil vlastně zač. Sám sebe prezentuje jednou jako produkt, jindy jako operátora, ale nejčastěji se chová jako značka – kterou někdo vlastní a propaguje, a někdo jiný používá k poskytování svých služeb.

iHNed.cz,  07.12.2012
Ministerstvo financí již opravilo svou studii, ve které tvrdilo, že skrze datové schránky mu chodí tři čtvrtiny spamu. Spletlo si totiž datové zprávy s obyčejnými emaily. Upozornil na to článek, zveřejněný počátkem října zde na tech.ihned.cz

Lupa,  03.12.2012
Nový BLESKmobil přeci jen přinutil tradiční operátory k určité reakci na svou nabídku. Ale stále jen „v mezích omezené konkurence“, na dobu určitou a s dalšími omezeními. A jaká překvapení připravil Vodafone pro studenty a držitele svých Férových tarifů?

iHNed.cz,  28.11.2012
U kontroly petičních hlasů pro prezidentské kandidáty zvítězila striktní interpretace zákona nad zdravým rozumem. U základních registrů a oznamování změn třetím osobám to naštěstí dopadlo jinak, smysluplněji.

Lupa,  26.11.2012
Počátkem prosince proběhne v Dubaji Světová konference o mezinárodních telekomunikacích. Má přijmout i nový Mezinárodní telekomunikační řád, který hrozí „uchvátit“ Internet: udělat z něj telekomunikační službu a podřídit jej tradičním nástrojům a postupům světa telekomunikací, včetně regulace, dohledu a zpoplatnění.

Lupa,  20.11.2012
Naše národní doména nejvyšší úrovně (TLD .cz) se dočkala jubilejní miliónté subdomény. Ohlédněme se společně za tím, jak bylo tohoto počtu dosaženo. Zavzpomínejme přitom i na dnes již neexistující doménu .cs.

iHNed.cz,  19.11.2012
Bezpečnost v celém on-line světě je čím dál tím větším problémem. Přitom existují poměrně jednoduché postupy pro odlišení toho, co je a co není bezpečné. Stačilo by jen dodržovat existující standardy a řešení, konkrétně RFC 3514.

Lupa,  19.11.2012
Podle Digitálního Česka 2.0 bylo v ČR ke konci roku 2011 na 2,5 milionu broadbandových přípojek. Dle ČTÚ jich bylo přes 3,1 milionu. Rozdíl jde na vrub odlišným definicím toho, co je broadband. A jak se dosud vyvíjí rok 2012? Nijak slavně. UPC za kvartál dokonce ubylo 3500 přípojek.

Lupa,  12.11.2012
Nová verze koncepce Digitální Česko opět neslibuje žádné peníze na podporu broadbandu. Odmítá blokování, odpojování uživatelů od Internetu, a nechce ani žádné účelové změny legislativy ve prospěch Velkého Obsahu.

iHNed.cz,  07.11.2012
Než půjdete na CzechPoint s žádostí o konverzi nějakého dokumentu z elektronické do listinné podoby, vyzkoušejte si nejprve po Internetu a zcela zdarma, zda je konverze vůbec možná.

Lupa,  07.11.2012
Pod značkou BLESKmobil, skrze kterou se společnost Ringier Axel Springer prezentuje jako první virtuální mobilní operátor, poskytuje své služby přímo Telefónica. Uživatelé této služby vstupují do smluvního vztahu s Telefonikou a nikoli s Ringierem. Ten vlastní značku a zajišťuje marketing a prodej.

Lupa,  05.11.2012
Nová analýza relevantního trhu s mobilní originaci podle očekávání konstatuje, že stávající operátoři sice samostatně nemají dominantní postavení, ale společně už mají významnou tržní sílu a dochází mezi nimi k tzv. tacitní koluzi. Nápravou má být otevření dveří pro virtuální mobilní operátory.

iHNed.cz,  31.10.2012
Jeden otřelý počítačový vtip říká, že nejjednodušším přechodem z IPv4 na IPv6 je přechod postupný: nejprve z IPv4 na IPv5, a teprve pak z IPv5 na IPv6. Vypadá to vcelku logicky, ale vznáší to jednu zajímavou otázku: co je s IPv5? Kam se ztratilo?

Lidovky.cz,  31.10.2012
Byl Blesk mobil skutečně prvním, kdo dokázal Telefónice nabídnout takové podmínky, které by byly zajímavé i pro ni? Nebo se Telefónica jen potřebovala s někým domluvit sama, za vlastních podmínek - a hlavně dříve, než jí někdo (regulátor) takovou dohodu nařídí a sám nastaví i její podmínky?

Lupa,  31.10.2012
Nový BLESKmobil funguje  jen na předplacené bázi, s platností kreditu pouhé 3 měsíce. Minimální částka pro jeho dobití je 200 Kč, na každý měsíc tak vychází nutnost dobití nejméně 67 Kč. Péče o zákazníky je buďto samoobslužná, nebo zpoplatněná částkou 20 Kč za hovor.

Lupa,  29.10.2012
Skoro čtyři měsíce trvalo základním registrům, než začaly oznamovat změny vašich údajů třetím osobám (třeba vaší bance, operátorovi apod.). Ovšem informace o způsobu, jakým tak činí, se mění doslova pod rukama. Co je zveřejněno jeden den, je druhý den zase staženo a popřeno novými informacemi, které jsou záhy staženy také. Kdo se v tom má vyznat?

Lupa,  25.10.2012
Telefónica a vydavatelství Ringier představí příští úterý „převratnou změnu na telekomunikačním trhu“. Mělo by se jednat o prvního virtuálního mobilního operátora, kterého Telefónica dobrovolně pustí do své sítě. Proč se k tomu odhodlala právě nyní, zatímco všechny dosavadní pokusy ztroskotaly?

iHNed.cz,  23.10.2012
Datové zprávy zlevnily, protože jejich počet již přesáhl hranici 100 milionů, při které se cena snižuje. Ovšem díky „šikovné“  smlouvě s Českou poštou bude stát platit dosavadní vyšší cenu (11,68 Kč za zprávu, bez DPH) ještě do konce letošního roku. Rozdíl může činit až 20 milionů.

Lupa,  22.10.2012
Vláda vzala na vědomí dvouletý odklad elektronických voleb. Pro voliče by měly být alternativou ke klasickému způsobu hlasování, po technické stránce by se jednalo o nadstavbu nad datovými schránkami. Pilotní projekt by měl začít na podzim 2014, ostrý provoz v roce 2016 ve dvou volebních obvodech.

iHNed.cz,  16.10.2012
Internetové vyhledávače vyhledávají, a uživatelé by chtěli jejich prostřednictvím nacházet. Jenže čím dál tím více nalezených výsledků je záměrně odstraňováno, tak aby se k uživatelům nedostaly. Proč a jak?

Lupa,  15.10.2012
Měla to být služba, která z pohodlí domova umožní nahlédnout do bodového hodnocení řidičů, získat platný výpis z rejstříku trestů či z katastru nemovitostí. Nebo požádat o nové přístupové údaje do datové schránky. Místo toho nabízí jen několik veřejných výpisů, které lze získat i jiným, jednodušším a levnějším způsobem.

Lupa,  08.10.2012
Společnost Adobe nedávno potkal nepříjemný bezpečnostní incident: zjistila, že někdo si nechal „jejím jménem“ a na její vlastní infrastruktuře podepsat kus svého kódu. Pochopitelně bez jejího vědomí a souhlasu. Musela proto revokovat certifikát, který dříve běžně používala při podepisování svých produktů. Co to znamená pro jejich uživatele?

iHNed.cz,  07.10.2012
Datové schránky fungují již tři roky, přišly na více jak 2,5 miliardy a v brzké době je čeká významný milník: 100 milionů přenesených datových zpráv. Stále ale kolem nich panuje řada nejasností, mnohdy i poněkud kuriózních.

Lupa,  01.10.2012
Povinnost uchovávat a na vyžádání poskytovat provozní a lokalizační údaje, označovaná jako data retention, byla před časem zrušena Ústavním soudem. Dnešním dnem se ale vrací. Ovšem bez nezbytné prováděcí vyhlášky. Její původní návrh chtěl znát každé vaše kliknutí, nově by rád viděl i za NAT vašeho providera a znal všechny Wi-Fi hotspoty.

iHNed.cz,  27.09.2012
Stát si z České pošty udělal dvorního dodavatele ICT služeb. Pošta si ale na jejich poskytování sama najímá externí subdodavatele. A stát se teď diví, kolik si Česká pošta ponechává za svou roli zprostředkovatele. Právě teď v souvislosti s datovými schránkami.

Lupa,  24.09.2012
Základní registry slibují, že když se přestěhujete, změníte jméno či třeba dostanete novou občanku, oznámí to těm subjektům, které si sami určíte. Třeba vaší bance, vašemu operátorovi, dodavateli energie a plynu atd. Jenže ani po téměř třech měsících od svého spuštění tak ještě nečiní.

iHNed.cz,  22.09.2012
Francouzská digitální gilotina má svůj první "zásek": k pokutě 150 € byl odsouzen muž za to, že něco neudělal. Že dostatečně nezabezpečil svou Wi-Fi přípojku před jinou osobu, konkrétně před svou manželkou, která si přes ni stáhla dvě písničky. Co to znamená pro budoucnost všech veřejných Wi-Fi přípojek?

Lidovky.cz,  19.09.2012
Kromě tří mobilních operátorů se do nadcházející aukce kmitočtů pro mobilní broadband přihlásil už jen jeden další zájemce. Je to málo, jak nyní tvrdí řada médií? Nebo můžeme být rádi, že se vůbec někdo přihlásil?

Lupa,  17.09.2012
Jednou to přijít muselo: zásoba volných IPv4 adres v Evropě se vyčerpala. Internetoví provideři mohou ještě nějakou dobu žít z vlastních zásob, ale pak stejně budou muset přejít na IPv6. Nový mobilní operátor ale nebude moci čekat. Které weby veřejné správy stále nejsou dostupné přes IPv6?

iHNed.cz,  11.09.2012
Je napojování úřadů a  jejich agendových informačních systémů na základní registry před dokončením, nebo teprve na samém začátku? Kolik už bylo provedeno transakcí a kolik bylo vydáno výpisů? A jak vytížené jsou jednotlivé základní registry?

Lupa,  11.09.2012
Pokud v aukci uspěje, chce PPF vybudovat moderního mobilního operátora zaměřeného spíše na retailové zákazníky, levnějšího o desítky procent, s 2G a LTE sítí s outsourcovaným provozem a s plnou nabídkou služeb včetně hlasu. Nejoptimističtější scénář spuštění počítá s Vánoci 2013.

Lupa,  10.09.2012
Již dnes v poledne končí lhůta pro podávání přihlášek do aukce mobilních kmitočtů. Právník Robert Pelikán ale nebyl zvolen do Rady Českého telekomunikačního úřadu, který aukci vyhlásil a časem bude rozhodovat i o vstupu virtuálních operátorů na náš telekomunikační trh. Proč se tak stalo?

iHNed.cz,  06.09.2012
Co dnes nejvíce potřebuje veřejná správa? Ještě intenzivnější využití ICT technologií, jak předpokládají plány na rozvoj eGovernmentu, nebo naopak úplné vymýcení všech počítačů a návrat k papíru, jak požaduje hnutí Superúředníků?

Lupa,  03.09.2012
Základní registry nabízí, že o změnách vašich údajů – například o změně adresy bydliště, doručovací adresy či jména – poinformují ty privátní subjekty, které si sami určíte. Třeba vašeho operátora, banku, dodavatele plynu a elektřiny atd. Jak tato možnost funguje v praxi a jak ji využít?

Lupa,  27.08.2012
Na provoz datových schránek v roce 2012 dostal resort vnitra rovných 500 milionů. Skutečné náklady jsou ale podstatně vyšší a vnitru se dosud nepodařilo je snížit. A tak nyní chce dalších 394 milionů z vládní rozpočtové rezervy. Ministr financí ale s tímto požadavkem zásadně nesouhlasí.

Lupa,  23.08.2012
Podle dodatečných informací od Vodafone jeho nová nabídka přináší další revoluční změnu: kromě své plně veřejné části, už představené nejširší veřejnosti a novinářům v podobě tzv. Férových tarifů, bude mít i méně veřejnou část, která nebude nabízena aktivně, ale jen reaktivně na individuální bázi.

Lupa,  21.08.2012
Nové Férové tarify Vodafone jsou postaveny na skutečně sekundové tarifikaci. Jsou také přehlednější, protože nabízí podstatně méně variant než dosavadní stavebnice Tarifů na míru, a hlavně začínají až na vyšší cenové hladině. Na té operátor zákazníkovi někde přidá, někde ubere, žádná zásadní změna v cenové hladině se ale nekoná.

Lupa,  20.08.2012
Základní registry nabízí, že o změnách vašich údajů – například o změně adresy bydliště, doručovací adresy či jména – poinformují ty privátní subjekty, které si sami určíte. Třeba vašeho operátora, banku, dodavatele plynu a elektřiny atd. Jak tato možnost funguje v praxi a jak ji využít?

Lupa,  20.08.2012
Základní registry nabízí, že o změnách vašich údajů – například o změně adresy bydliště, doručovací adresy či jména – poinformují ty privátní subjekty, které si sami určíte. Třeba vašeho operátora, banku, dodavatele plynu a elektřiny atd. Jak tato možnost funguje v praxi a jak ji využít?

Lupa,  13.08.2012
Nedávno spuštěné základní registry mají přinést určité výhody i samotným občanům. Slibují například, že vám řeknou, kdo o vás požadoval nějaké údaje, a také proč. Nebo že o změně vašich údajů poinformují toho, koho jim určíte. Jak tyto možnosti fungují v praxi, prostřednictvím datových schránek?

Lupa,  06.08.2012
Po měsíci od ostrého spuštění základních registrů s nimi skutečně komunikuje jen kolem stovky agendových informačních systémů. Správně by jich tak mělo činit několik tisíc. Se základními registry komunikoval i centrální registr vozidel, ač oficiálně k nim dosud není připojený.

Lupa,  01.08.2012
O přechod na IPv6 zatím požádalo jen několik desítek zájemců s xDSL přípojkami. Telefónica nevyšla vstříc zájemcům o větší blok IPv6 adres a za nemalý příplatek nabízí stále jen jednu síťovou adresu, zato ale přidělovanou staticky a nikoli dynamicky. Více adres slibuje aspoň do budoucna.

Lupa,  30.07.2012
Po třech letech od svého spuštění se datové schránky konečně zbavily své závislosti na problematickém speciálním doplňku. Pořídily si také nový serverový certifikát, o něco „slabší“ než ten předchozí. Spuštěna již byla i možnost dotazování základních registrů z datových schránek. Zatím ale nefunguje.

Lupa,  23.07.2012
Vyřeší aukce problém s nedostatečnou konkurencí a vysokými cenami na našem mobilním trhu? Snižování cen za terminaci v tom nepomohlo. Teď má ale ČTÚ k dispozici novou vyhlášku, podle které bude stanovovat společnou tržní sílu. Díky ní může snáze otevřít cestu pro virtuální operátory.

Lupa,  16.07.2012
V uživatelské dokumentaci k základním registrům jsou věci, které by tam určitě neměly být. Třeba  doporučení odkliknout neznámý certifikát a spoléhat se na něj. A jak je zabezpečena komunikace s registry přes veřejný Internet?

Lupa,  12.07.2012
Také T-Mobile už spustil své LTE. Nejedná se o žádný komerèní provoz, ale o testování vylepšené varianty LTE od korejského Samsungu. Ta slibuje menší propady rychlostí na hranici mezi jednotlivými buòkami LTE sítì.

Lupa,  10.07.2012
Zatímco oficiálně jsou základní registry řádně a dostatečně připraveny, řada měst a obcí upozorňuje své občany na pravý opak. S tím korespondují i statistiky: referenční údaje by ze základních registrů mělo čerpat na 10 tisíc agendových informačních systémů. Zatím jich tak činí jen asi 40.

Lupa,  09.07.2012
Vláda posvětila způsob, jakým Český telekomunikační úřad vypořádal připomínky k podmínkám nadcházející aukce kmitočtů pro mobilní broadband. Navíc mu doporučila, aby zvětšil příděl kmitočtů, vyhrazených v pásmu 1800 MHz jen pro případného nového hráče. Co všechno se v důsledku provedeného vypořádání změnilo?

Lupa,  04.07.2012
Smluvní a provozní podmínky našich operátorů doznaly v nedávných dnech zajímavých změn. Například Telefónica a T-Mobile nově uvádějí garantované minimální rychlosti svého pevného i mobilního připojení. U mobilního garantují shodně 16 kbit/s, zatímco u pevného se jejich garance rozchází zcela zásadně.

Lupa,  02.07.2012
Počínaje dneškem jsou všechny nově zřizované přípojky od Telefóniky vybaveny jak IPv4, tak i IPv6 konektivitou v režimu dual stack. Zákazník dostane jednu veřejnou síťovou adresu IPv6 (blok /64) a jednu neveřejnou IPv4 adresu (za NAT-em). Stávající zákazníci Telefóniky mohou na IPv6 přejít také, ale musí o to sami požádat.

Lupa,  25.06.2012
Při přípravě nové prováděcí vyhlášky k elektronickému podpisu zvítězila snaha vydat ji včas před snahou napsat ji správně. Výsledkem pak je další rána celé problematice elektronického podpisu.

Lupa,  20.06.2012
Vypadá to jako další pilotní testování, ale prý už je to řádný komerční provoz. Takže si tu čárku přeci jen udělejme: LTE bylo v ČR spuštěno včera, 19.6.2012. Prvenství získává Telefónica Czech Republic.

Lupa,  18.06.2012
Evropská komise využila svých nových pravomocí a pozastavila plány našeho ČTÚ na značné uvolnění dosavadní regulace na poli velkoobchodního broadbandu, sloužícího pro „přeprodávané“ ADSL a VDSL. Obává se následků, například v podobě zdražování služeb pro koncové zákazníky.

Lupa,  11.06.2012
Do spuštění ostrého provozu základních registrů zbývá jen pár dnů. Stále ale není naplněna Matice práv a povinností, a nejsou k dispozici ani nezbytné nové formuláře. Jak o stavu připravenosti informuje vnitro a jaká krizová opatření navrhuje?

Lupa,  06.06.2012
Vnitro a Česká pošta si na poslední chvíli dělají alibi pro dobu, kdy jejich specifický výklad „dlouhověkosti“ elektronických dokumentů a datových zpráv bude odmítnut. Proto nyní radí to, co dříve odmítali: datové zprávy přerazítkovávat. U těch nejstarších na to ale zbývá jen pár dnů, do 22. června 2012.

Lupa,  04.06.2012
ČTÚ si před rokem a půl uřízl pořádnou ostudu se zpackaným srovnáním cen mobilního volání v ČR a v zahraničí. Dnes už přebírá statistiky Teligenu, ale i ten už si stihl udělat pěknou ostudu. Lze teď vůbec něčemu věřit?

Lupa,  28.05.2012
Brusel chystá závazné a bezprostředně použitelné nařízení, které by vytvořilo zcela novou a v celé Unii jednotnou právní úpravu elektronického podpisu, elektronické identifikace a autentizace, elektronického doručování, ale třeba i autentizace webových serverů.

Lupa,  21.05.2012
K 1.7.2012 nabude účinnosti novela zákona o elektronickém podpisu. Napravuje některé již překonané aspekty, nedomyšlenosti či přímo chyby v legislativní úpravě el. podpisů. Současně ale přináší řadu nových nejasností i nepříjemných praktických problémů.

Lupa,  14.05.2012
Evropská komise představila svou novou vizi ochrany dětí v online prostředí. Její součástí je i prokazování identity a věku, které by mohlo být povinné. Dočkáme se jednotné evropské online identity?

Lupa,  07.05.2012
Evropská komise, Rada EU a zástupci Evropského parlamentu se předběžně dohodli na nové podobě regulovaných roamingových služeb, která by měla platit již od 1. července. Kromě dalšího snižování regulovaných cen čeká zákazníky i možnost výběru roamingového operátora. A operátory povinné otevření jejich sítí pro virtuály.

Lupa,  30.04.2012
I když nemáte datovou schránku, soudy vám přesto budou doručovat elektronicky: přes Českou poštu vám pošlou odkaz na místo, ze kterého si můžete stáhnout elektronický originál jejich rozhodnutí. A pro informaci dostanete i jeho nepodepsanou papírovou podobu.

eArchiv.cz,  27.04.2012
Český Vodafone nedávno oznámil poměrně překvapivou věc: že ve své síti bude testovat možnost IP volání. Přesněji: volání ze svého portálu Park (park.vodafone.cz) do své mobilní sítě. Zde jsou mé první dojmy z testování této služby.

Lupa,  23.04.2012
Je zábavní průmysl opravdu natolik ohrožen a decimován porušováním práv duševního vlastnictví, když volá po tak drastických opatřeních na svou záchranu, jako je blokování, odpojování od Internetu či zavádění odpovědnosti třetích stran? Nebo se mu naopak daří docela dobře?

Neviditelný pes,  20.04.2012
Dohodu ACTA, v oficiálním překladu Obchodní dohodu proti padělatelství, nakonec přeci jen bude posuzovat Evropský soudní dvůr a možná i náš Ústavní soud. Tedy: pokud ji v mezidobí europoslanci zcela neodmítnou, což se dnes jeví jako dosti pravděpodobné. Jenže problém, který dohodě ACTA dal vzniknout, tím rozhodně nezmizí.

Lupa,  16.04.2012
Když ČTÚ v roce 2006 rušil relevantní trh s mobilní originací, očekával prý, že dojde ke komerční dohodě na vzniku virtuálních operátorů. Leč nestalo se. Dnes to hodnotí jako jeden z příznaků tržního selhání a stejný relevantní trh otevírá znovu, aby takovouto dohodu mohl nařídit.

Lupa,  11.04.2012
Česká republika si počká, zda dohodu ACTA shodí ze stolu europoslanci. Pokud ne, počká si, zda tak neučiní Evropský soudní dvůr. A pokud ani ten, bude dohodu ACTA následně posuzovat nás Ústavní soud.

Lupa,  10.04.2012
Jen asi 56 % registrovaných uživatelů se vůbec kdy přihlásilo do své datové schránky. Pomocí certifikátu se přihlašuje jen necelá tisícovka uživatelů. Stát nabízí třetím stranám možnost jednotného přihlašování pomocí přihlašovacích údajů k datovým schránkám.

Lupa,  05.04.2012
Letošní konference Internet ve státní správě a samosprávě byla asi poslední příležitostí, jak veřejnosti sdělit, že přínosy základních registrů lze očekávat postupně a nikoli naráz k 1.7.2012. Zůstala ale nevyužita. Místo toho zaznělo ujištění, že se vše stihne v řádném termínu.

Lupa,  02.04.2012
Stávající mobilní operátoři dnes využívají jen polovinu kmitočtů, získaných před mnoha lety v rámci 3G licencí. I podle ČTÚ tak existuje „kmitočtový prostor“ pro nejméně tři další zcela srovnatelné operátory UMTS. Situace se ale má brzy změnit.

Lupa,  30.03.2012
CzechPointy už umí autorizovaně konvertovat i elektronické dokumenty ve formátu PDF, které mají více než jeden elektronický podpis. Pravidla, podle kterých tak činí, ale nejsou úplně jednoduchá a prostá nástrah.

Lupa,  26.03.2012
Díky zakázce na „uvedení do souladu s legislativou“ se zásadním způsobem změnila pravidla autorizovaných konverzí na CzechPointech. Nyní se již bere ohled i na datové zprávy a jejich značky a razítka. Nově se ale konvertují i takové dokumenty, jejichž konverzi zákon zakazuje.

Lupa,  20.03.2012
Český telekomunikační úřad včera představil hlavní obrysy nadcházející aukce mobilních kmitočtů, a dnes by je měl zveřejnit v plném znění. Dveře pro případného nového hráče otevřeny jsou, ale zase ne tak moc. Využít bude moci i národní roaming. Zato otevření stávajících sítí pro virtuální operátory se díky aukci nedočkáme.

Lupa,  19.03.2012
První akreditovaná kalkulačka mobilních tarifů, Tarifomat, vypadá spíše jako e-shop prodávající služby mobilních operátorů, který jako bonus nabízí pomoc s výběrem tarifu. Jak vychází jeho srovnání s dosud neakreditovanou kalkulačkou dTest?

Lupa,  13.03.2012
Nejvyšší správní soud potvrdil, že díky fikci podpisu lze podat žalobu skrze datovou schránku i bez elektronického podpisu. Současně se ale opřel do některých mýtů a pověr, které kolem fikce podpisu panují již od spuštění datových schránek.

Lupa,  12.03.2012
Vodafone plánuje zásadní změnu v uplatňování FUP na svých mobilních datech. Dosud při dosažení objemového limitu snižoval rychlost. Nově si zákazník bude muset za další data připlatit. Jinak už žádná data nepřenese.

Lupa,  05.03.2012
Nová studie Informačního institutu „o selhání ČTÚ: oligopol mobilních operátorů“ dští oheň a síru na adresu našeho regulátora. Kritizuje ale způsobem, který nesvědčí o přílišné erudovanosti autorů.

Lupa,  27.02.2012
Ministerstvo vnitra navrhuje udělat z České pošty jakéhosi univerzálního dodavatele služeb pro celou veřejnou správu. Od datových služeb přes Internet až po provoz základních registrů. A možná i služeb mobilního operátora.

Lupa,  22.02.2012
Národní bezpečnostní úřad připravil a zveřejnil věcný záměr zákona o kybernetické bezpečnosti. Své připomínky k němu může uplatnit i nejširší veřejnost, termín je do 29. února.

Lupa,  20.02.2012
Ať už ACTA je či není v souladu se stávajícím unijním právem, jeho změna – skrze revizi směrnice IPRED – už je stejně naplánována. Europoslanci seznali, že „pirátství“ není správný termín pro porušování práv duševního vlastnictví. Evropský soudní dvůr znovu potvrdil, že práva duševního vlastnictví nelze nadřazovat ostatním právům.

Lupa,  13.02.2012
Dnes, 13. února 2012, je to na den přesně 20 let, kdy se tehdejší Česká a Slovenská Federativní Republika oficiálně připojila k Internetu. Jak se od té doby změnila tvář této celosvětové sítě?

Lupa,  06.02.2012
Polský premiér Donald Tusk nejprve dohodu ACTA obhajoval. Nyní uznal, že je nevyvážená a neurčitá, a její ratifikaci pozastavil do vyjasnění všech pochybností. Slovinská velvyslankyně, která za svou zemi podepsala dohodu ACTA, se za svůj podpis omluvila.

Lupa,  31.01.2012
Datové schránky mají novou funkčnost, nesprávně prezentovanou jako autorizaci datových zpráv. Ve skutečnosti jde o přidávání dalších časových razítek, s cílem prodloužit možnost ověření platnosti původní značky na datové zprávě.

Lupa,  30.01.2012
Podpis české velvyslankyně v Japonsku pod dohodou ACTA ještě neznamená, že se tato dohoda stává pro ČR závaznou. Musela by být ještě ratifikována. Podaří se přesvědčit zákonodárce, aby tento bianco šek pro Velký Obsah nevystavovali, ale roztrhali a hodili do koše?

Lupa,  23.01.2012
Ve Francii vstoupil na trh čtvrtý mobilní operátor, díky 3G licenci. Způsob, jakým tak učinil – ale také efekt, kterého dosáhl – může být příkladem a vzkazem i pro Českou republiku. Protože i u nás se spekuluje nad tím, zda může přijít nový operátor, a co by jeho příchod mohl znamenat.

Lupa,  19.01.2012
Včera, 18. ledna 2012, potemněla část Internetu. Do černého se zahalila například anglická Wikipedie, a přidalo se na 7000 dalších serverů. Protestovaly tak proti dvěma zákonům připravovaným v USA, které hrozí notně zdecimovat celosvětový Internet.

Lupa,  16.01.2012
Evropská unie, která právě teď zachraňuje celou svou „offline“ ekonomiku, chce výrazněji vsadit na elektronický obchod. Její Komise proto zveřejnila výčet toho, co vše hodlá v této oblasti udělat, i čeho chce dosáhnout – s výhledem do roku 2015.

Lupa,  09.01.2012
Ministerstvo vnitra chystá poměrně zásadní změny v Komunikační infrastruktuře veřejné správy (zkratkou KIVS). Dosavadní centralizovaný model nákupu služeb, který měl vést k úsporám, chce nahradit modelem decentralizovaným, tak aby mohl přinést ještě větší úspory.

Lupa,  02.01.2012
Elektronické občanky, vydávané od nového roku, mají být jak identifikačním průkazem, tak i elektronickou vstupenkou do informačních systémů veřejné správy. Jenže nejsou elektronické, a zatím s nimi nelze nikam vstoupit.