Vyšlo na earchiv.cz, 27.4.2012
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b12/b0427001.php3

Jak funguje IP volání přes Vodafone Park?

Český Vodafone nedávno oznámil poměrně překvapivou věc: že ve své síti bude testovat možnost IP volání. Přesněji: volání ze svého portálu Park (park.vodafone.cz) do své mobilní sítě. Zde jsou mé první dojmy z testování této služby.

Dnes už je známo, jak by vše mělo fungovat: volat budete z aplikace ve Flashi, kterou si spustíte na webových stránkách Parku. Samozřejmě jen tehdy, pokud máte browser podporující technologii Flash, což na mobilních zařízeních není až tak běžné. Tato aplikace hraje roli VOIP klienta, a nemusíte ji tedy nijak instalovat - jen si ji musíte přidat mezi aplikace v rámci svého účtu na Parku.

Dostupnost této aplikace, jménem Talk, ale nejspíše bude vázána na účast v testování - které má Vodafone nabídnout celkem šesti tisícům uživatelů, po dobu dvou měsíců. Budou mít možnost volat bezplatně do sítě Vodafone, ale nikam jinam.

Samotná aplikace Talk se nemusí nijak nastavovat ani konfigurovat. Můžete rovnou volat - samozřejmě za podmínky, že na svém zařízení máte fungující zvukový vstup (mikrofon) a výstup (reproduktor či sluchátka). Ani ty nemusíte (ba ani nemůžete) nijak specificky konfigurovat, měly by představovat standardní vstup a výstup zvuku.

Práce s aplikací je velmi jednoduchá. K dispozici máte možnost přímého zadání volaného čísla, a také jednoduchý telefonní seznam, stejně jako výpis uskutečněných hovorů. Nic dalšího.

Pokud jde o kvalitu hovoru, nemám, co bych jí vytknul. V praxi ale bude hodně záležet na tom, jaké má kdo připojení k Internetu. Jde totiž o službu charakteru internetové telefonie, protože z vašeho počítače (či jiného koncového zařízení ) odchází hovor po veřejném Internetu, a tedy bez garantované přenosové kapacity.

V telekomunikačním žargonu lze říci, že hovor je originován po Internetu a terminován "klasicky", v mobilní síti českého Vodafone. Z pohledu volaného se příchozí hovor nijak neliší od jiných hovorů, včetně fungujícího CLIPu (zobrazení čísla volaného).

Zajímavé bude hlavně to, co Vodafone udělá poté, co skončí testování. Zda možnost IP volání (fakticky: IP originaci) nabídne jako řádnou službu, a samozřejmě za jakých podmínek. Zda takovouto službu pojme jako něco, co mu "kazí kšefty", nebo naopak otevírá nové možnosti a příležitosti.