Nejnovější články
články [1...10]
[... celý článek ...]
Právní prostor,  20. 2. 2025
Jiří Peterka, Jan Podaný: Prosté elektronické podpisy a komerční služby pro on-line podepisování – III.
Unijní nařízení eIDAS přineslo značné rozvolnění požadavků, kladených na elektronické podpisy. Ani původní právní úprava nevylučovala existenci tzv. prostých elektronických podpisů, nicméně i po nich požadovala, aby „někomu patřily“ a umožňovaly ověřování identity podepsané osoby – a to i ve vazbě na konkrétní podepisovaný obsah. Dnes už od nich není nic takového požadováno, a tak prostým elektronickým podpisem může být i něco zcela anonymního, například smajlík či jiný emotikon, co není nijak vázáno ani na konkrétní identitu podepisující osoby, ani na konkrétní podepisovaný obsah, a nemusí tak postačovat k zachování písemné formy. Jak se s nezávislostí na konkrétním obsahu vyrovnávají služby pro on-line podepisování, jako DocuSign, DigiSign, Signi, Podpisovna atd., aby mohly zachovávat písemnou formu?

[... celý článek ...]
Právní prostor,  18. 2. 2025
Jiří Peterka, Jan Podaný: Prosté elektronické podpisy a komerční služby pro on-line podepisování – II.
Prosté elektronické podpisy, vytvářené v rámci služeb pro on-line podepisování (jako je DocuSign, DigiSign, Signi, Podpisovna a další) posuzujeme podle toho, co nám o nich říká příslušná služba – je to ona, kdo nám dosvědčuje identitu podepsané osoby. Proto velmi záleží na tom, jak důkladně si služba sama ověřuje identitu svých uživatelů. V závislosti na cenovém plánu i volbě uživatele se může spokojit i s neověřenou a pouze deklarovanou identitou, kterou přenáší i do svých záznamů o provedených úkonech, a která nemusí vždy odpovídat skutečnosti. Tyto záznamy je proto nutné pozorně číst a vyhodnocovat. Zvláště mají-li sloužit jako důkazy v případě nějakého sporu.

[... celý článek ...]
Právní prostor,  14. 2. 2025
Jiří Peterka, Jan Podaný: Prosté elektronické podpisy a komerční služby pro on-line podepisování – I.
V poslední době se lze stále častěji setkat s podepisováním elektronických dokumentů prostřednictvím komerčních služeb pro on-line podepisování, jako jsou např. DocuSign, Adobe Sign, či tuzemské DigiSign, Podpisovna, Signi a další, a to pomocí tzv. prostých elektronických podpisů. Vznikají i první judikáty, které řeší spory o takto podepsané dokumenty. Co vlastně jsou prosté elektronické podpisy, co na jeden konkrétní případ jejich využití říkají loňská rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 3 č.j. 20 C 176/2021–220 a Městského soudu č.j. 54 Co 217/2024-259, co naopak neříkají a v čem podle našeho názoru nejsou tato rozhodnutí zcela přesná?

[... celý článek ...]
Lupa,  23.12.2024
Český eGovernment v roce 2024: jeden odklad za druhým
Problémy s digitalizací stavebního řízení nestačily, odkládá se hlavní přínos digitální ústavy, náběh e-Legislativy, ale třeba i atestace spisových služeb či spuštění klíčových projektů justice. Stát přechází na gov.cz, časem se chce odstřihnout od IPv4 a zůstat jen na IPv6. Začíná se plnit registr zastupování a datové schránky jsou na dlužníky přísnější než klasická pošta.

[... celý článek ...]
Lupa,  11.12.2024
Jak bude fungovat a co všechno změní e-Legislativa?
Dlouho odkládaný projekt e-Legislativa přinese zásadní změny pro všechny, kteří jsou zapojeni do vzniku nové legislativy. Budou muset používat nové nástroje a pracovat jiným stylem než dnes. Budou na to připraveni? Zvyknou si na to?

[... celý článek ...]
Lupa,  14.10.2024
BankID Sign: Elektronicky podepsat pomocí bankovní identity můžete už i svůj vlastní dokument
Po třech letech od svého spuštění, kdy umožňovala jen podepisování dokumentů třetích stran, si u této služby můžete nechat (zdarma) elektronicky podepsat už i váš vlastní dokument. Jeho využití je ale stále omezené, úřadům (veřejné správě) podpis od BankID Sign stačit nebude.

[... celý článek ...]
Lupa,  15.7.2024
15 let datových schránek (3): jak se postupně měnila jejich právní úprava a co nás čeká do budoucna
Datové schránky měly původně fungovat jinak, než jak fungují dnes. Datové zprávy v nich neměly být mazány po 90 dnech, za každou datovou zprávu měl platit její odesilatel, a se soukromoprávní komunikací (mezi fyzickými a právnickými osobami navzájem), tedy s dnešními poštovními datovými zprávami, se původně vůbec nepočítalo. Jak to bude do budoucna s tzv. velkoobjemovými datovými zprávami? Kdy (a jak) se konečně opraví chyby v právní úpravě datových schránek?

[... celý článek ...]
Lupa,  8.7.2024
15 let datových schránek (2): Proč jedna osoba může mít více datových schránek a proč do jedné schránky může mít přístup více osob?
Naše datové schránky jsou koncipovány jinak, než jak to pro obdobné služby tzv. elektronického doporučeného doručování předpokládá unijní nařízení eIDAS: přenáší datové zprávy mezi datovými schránkami, nikoli mezi osobami. Důsledkem jsou nejasnosti a problémy, mj. s doručováním do oborově správné datové schránky a s fikcí podpisu. Či nejistota ohledně toho, kdo konkrétně vám něco posílá..

[... celý článek ...]
Lupa,  1.7.2024
15 let datových schránek (1): Jaké to bylo na počátku?
Při svém spuštění datové schránky vypadaly a fungovaly trochu jinak než dnes. Měly jiný design a vyžadovaly instalaci speciálního plug-inu a kořenového certifikátu. Jejich "otcové zakladatelé" (ministr Langer a náměstek Zajíček) se ostrého startu datových schránek ve svých funkcích nedočkali. Ty tím přišly o své hlavní tahouny a propagátory.

[... celý článek ...]
Lupa,  22.4.2024
Nevložíte, neodešlete, nepřijmete – ani s novou mobilní aplikací Portálu občana
Portál občana stále ještě nepodporuje novinky zavedené v datových schránkách k počátku letošního roku: nové formáty příloh a tzv. velkoobjemové datové zprávy. Nepodporuje je ani webová verze portálu, ani jeho nová mobilní aplikace.