Nejnovější články
články [1...10]
[... celý článek ...]
Lupa,  1.7.2021
Přichází Tečka za čTečkou: jak funguje?
Po mobilní aplikaci pro čtení (a ověřování) QR kódů na digitálních covidových certifikátech (čTečce) konečně přichází i aplikace pro jejich uchovávání a předkládání (Tečka)

[... celý článek ...]
Lupa,  28.6.2021
Jak se pomocí BankID (ne)přihlašuje ke službám komerčních poskytovatelů?
První komerční poskytovatelé služeb (např. sázkové kanceláře, pojišťovny apod.) už reálně využívají bankovní identitu. Zatím ale spíše k jednorázovému ověření svých klientů při jejich registraci než k jejich rutinnímu přihlašování.

[... celý článek ...]
Lupa,  21.06.2021
Jak funguje čTečka a jak si poradit, než přijde Tečka
Původní česká aplikace čTečka ověřuje platnost certifikátů podle tuzemských pravidel, u testů odlišně od těch unijních. Např. PCR test je pro ni platný 7 dnů, v zahraničí obvykle jen 72 hodin.

[... celý článek ...]
Lupa,  07.06.2021
Jak budou fungovat a jak se budou používat digitální covidové certifikáty?
Očkovací certifikáty, vydávané v ČR před 1. červnem, nejsou kompatibilní s novým unijním standardem a jsou nahrazovány novými. Jejich QR kódy již dokáží správně načíst i zahraniční aplikace.

[... celý článek ...]
Lupa,  17.5.2021
Zprávy z Depa (6): návrh nechávat v datových schránkách zprávy i po 90 dnech opět neprošel
Prošel naopak návrh legalizovat elektronické podpisy jen cestou jejich uznání za vlastní, nově i u advokátů. Přibude také nová fikce podpisu.

[... celý článek ...]
Lupa,  10.5.2021
Zprávy z Depa (5): Přijímání poštovních datových zpráv se už podnikatelé nevyhnou
Vaše banka, operátor, e-shop či jiný poskytovatel dnes ještě nemusí přijímat poštovní datové zprávy z vaší datové schránky. Od příštího roku se to má změnit, přibude i desetidenní fikce doručení.

[... celý článek ...]
Lupa,  3.5.2021
Zprávy z Depa (4): Senátoři chtějí odložit automatické zřizování datových schránek o rok
Celý návrh zákona DEPO hodnotili senátoři dost kriticky. Automatické zřizování datových schránek ale nechtějí zcela shodit ze stolu, nýbrž jen o rok oddálit.

[... celý článek ...]
Lupa,  26.4.2021
Zprávy z Depa (3): Automaticky zřizovaným datovým schránkám se nevyhnou ani podnikatelé
K počátku roku 2023 má být datová schránka zřízena (ze zákona) každé podnikající fyzické osobě. Ale pokud se někam přihlásí „přes NIA“ již v roce 2022, bude jí zřízena hned.

[... celý článek ...]
Lupa,  19.4.2021
Zprávy z Depa (2): Datové schránky ex offo pro informačně gramotné
Datová schránka (nepodnikající fyzické osoby) má být podle návrhu nového zákona zřízena každému, kdo ji ještě nemá, jakmile po 1. lednu 2022 poprvé použije elektronickou identifikaci pro přihlášení přes NIA. Tedy třeba i bankovní identitu.

[... celý článek ...]
Lupa,  12.4.2021
Zprávy z Depa (1): Místo zmocnění v zákoně bude stačit jen zápis v registru
Návrh zákona o další elektronizaci postupů OVM (zkratkou DEPO) navazuje na tzv. Digitální ústavu a dotahuje jí započaté změny. Například pokud jde o přístup k údajům v základních registrech a agendových IS. Sám pak přidává řadu dalších změn.