Články publikované na serveru Lupa.cz v roce 2023
15 let datových schránek (3): jak se postupně měnila jejich právní úprava a co nás čeká do budoucna
Datové schránky měly původně fungovat jinak, než jak fungují dnes. Datové zprávy v nich neměly být mazány po 90 dnech, za každou datovou zprávu měl platit její odesilatel, a se soukromoprávní komunikací (mezi fyzickými a právnickými osobami navzájem), tedy s dnešními poštovními datovými zprávami, se původně vůbec nepočítalo. Jak to bude do budoucna s tzv. velkoobjemovými datovými zprávami? Kdy (a jak) se konečně opraví chyby v právní úpravě datových schránek? (Lupa, 15. 7. 2024)
15 let datových schránek (2): Proč jedna osoba může mít více datových schránek a proč do jedné schránky může mít přístup více osob?
Naše datové schránky jsou koncipovány jinak, než jak to pro obdobné služby tzv. elektronického doporučeného doručování předpokládá unijní nařízení eIDAS: přenáší datové zprávy mezi datovými schránkami, nikoli mezi osobami. Důsledkem jsou nejasnosti a problémy, mj. s doručováním do oborově správné datové schránky a s fikcí podpisu. Či nejistota ohledně toho, kdo konkrétně vám něco posílá.. (Lupa, 8. 7. 2024)
15 let datových schránek (1): Jaké to bylo na počátku?
Při svém spuštění datové schránky vypadaly a fungovaly trochu jinak než dnes. Měly jiný design a vyžadovaly instalaci speciálního plug-inu a kořenového certifikátu. Jejich "otcové zakladatelé" (ministr Langer a náměstek Zajíček) se ostrého startu datových schránek ve svých funkcích nedočkali. Ty tím přišly o své hlavní tahouny a propagátory. (Lupa, 1. 7. 2024)
Nevložíte, neodešlete, nepřijmete – ani s novou mobilní aplikací Portálu občana
Portál občana stále ještě nepodporuje novinky zavedené v datových schránkách k počátku letošního roku: nové formáty příloh a tzv. velkoobjemové datové zprávy. Nepodporuje je ani webová verze portálu, ani jeho nová mobilní aplikace. (Lupa, 22.4.2023)
Jak funguje eLegalizace na Czech POINTech? II.
Jako svůj podpis si na Czech POINTu můžete nechat úředně ověřit (legalizovat) třeba smajlík. Nemusíte ho ani připojovat k tomu elektronickému dokumentu, který chcete takto podepsat. Stačí, když jej připojíte na jiný samostatný dokument (tzv. podpisový arch). (Lupa, 29.1.2023)
Nevložíte, neodešlete, nepřijmete - Portál občana ještě nepodporuje větší datové zprávy a nové formáty příloh
Portál občana sice již podporuje nové eDoklady, ale k implementaci změn v datových schránkách u něj ještě nedošlo. A tak přes něj nepřijmete ani neodešlete nové "velkoobjemové" datové zprávy (do 100 MB), ani do nich nevložíte žádnou z nově přípustných příloh (jako ZIP či ASiC). (Lupa, 25.1.2023)
Jak funguje eLegalizace na Czech POINTech? I.
Na webu Czech POINTu je možnost eLegalizace nabízena již od října loňského roku. Skutečně dostupnou se ale stala až počátkem letošního ledna. A jak vlastně funguje a k čemu je dobrá?(Lupa, 22.1.023)
Co nabízí nová e-Sbírka a jak se s ní pracuje? II.
Novou e-Sbírku dnes ještě nenajdete tam, kde by správně měla být (pod doménou gov.cz). Případný přesun by ale narazil na již dnes poskytované systematické a trvalé URL odkazy na konkrétní obsah. Se svou identitou občana se do e-Sbírky nepřihlásíte, musíte si u ní udělat nový místní účet. Vyhledávání funguje trochu jinak, než jak je inzerováno, ale podporuje český stemming a řadu upřesňujících kritérií. (Lupa, 15.1.2023)
Co nabízí nová e-Sbírka a jak se s ní pracuje? I.
Portál nové e-Sbírky nabízí zdarma a v elektronické podobě jak konsolidovaná znění zákonů a dalších právních předpisů, v jejich aktuálním i starším znění, tak i částky původní Sbírky, ve které byly vyhlášeny jejich právně závazné verze. Jak přesně je to ale s garantovaným charakterem toho, co dnes nová e-Sbírka nabízí? (Lupa, 8.1.2023)