Zpřístupnění místní smyčky, unbundling
Stalo se: nové přeprodávané ADSL přípojky nepřibývají
Podle provozních dat, které minulý týden zveřejnila Telefónica, se počet přeprodaných ADSL přípojek za letošní první kvartál prakticky vůbec nezvýšil. Rakouský antimonopolní úřad posvětil koupi skupiny eTel, a tak se i naše pobočka eTelu už může spojit s VOLNÝm. Česká asociace kompetitivních komunikací vyzvala k vytvoření jednotné asociace, zastupující operátory. (Lupa, 30.04.2007)
Radiokomunikace mají novou strategii i značku
Společnost Radiokomunikace a.s. končí se značkami Bluetone i Tele2, a bude používat už jen jednotnou značku České radiokomunikace, s novým logem. Hodlá se více orientovat na domácnosti a nabízet jim především služby postavené na zpřístupnění místních smyček (unbundlingu). Novinkou je hlasová služba, která ve své ceně zahrnuje i "minimální ADSL". (Lupa, 30.08.2006)
Jak pokračuje zpřístupnění?
Právě dnes nabývá účinnosti novela telekomunikačního zákona o zpřístupnění místní smyčky. Poprvé umožňuje regulátorovi jednat proaktivně a vstupovat do probíhajících jednání o zpřístupnění z vlastní iniciativy. Přitom mu explicitně ukládá sledovat také hledisko "maximálního prospěchu pro uživatele". V čem jsou naopak možná úskalí novely? (Lupa, 2(0.08.2003)
Zpřístupnění bude. Ale k čemu?
Poslanecká sněmovna minulý týden definitivně schválila návrh novely telekomunikačního zákona o zpřístupnění místní smyčky. K žádným významným změnám při třetím čtení již nedošlo, o zařazení bitstreamu se vůbec nejednalo. Pokud návrh schválí ještě i Senát a podepíše prezident, mohl by platit již od července. Ale co přinese? Dočkáme se výraznější změny na trhu? (Lupa, 02.06.2003)
Zpřístupňující novela je schválena!
Poslanecká sněmovna v květnu schválila novelu telekomunikačního zákona, upravující tzv. zpřístupnění místních smyček, alias "unbundling". Nabude-li tato novela účinnosti k 1. červenci 2003, splníme tak s půlročním zpožděním náš závazek vůči Evropské unii. Nicméně pro náš telekomunikační trh to zřejmě žádná revoluce nebude. (IT-NET, červen 2003)
Novela nemá na růžích ustláno
Novelu telekomunikačního zákona o zpřístupnění místní smyčky projednal tento týden Hospodářský výbor Parlamentu. Bitstream se do návrhu opět neprosadil, a spolu s prakticky všemi dalšími změnami byl odložen až na zcela nový zákon o elektronických komunikacích. Neprošla ani snaha exministra Římana omezit zpřístupnění v čase, maximálně na 5 let. (Lupa, 9.05.2003)
Problém střední míle
Vedle problému poslední míle se v poslední době začíná mluvit také o problému tzv. střední míle (middle mile), zejména v souvislosti se zavádění širokopásmových služeb. O co se jedná? Co je ve hře a jaká jsou možná řešení? (IT-NET, květen 2003)
Problém poslední míle a zpřístupnění místní smyčky
V současné době je v Parlamentu projednávána novela telekomunikačního zákona, která by měla řešit problém poslední míle, skrze tzv. zpřístupnění místní smyčky. O jaké řešení jde a co přesně navrhuje zmíněná novela? V čem vlastně spočívá celý problém poslední míle? (IT-NET, květen 2003)