Telekomunikace a operátoři
Jak bude ČTÚ chránit spotřebitele?
Vláda odsouhlasila novelu zákona o el. komunikacích, která umožní ČTÚ provést aukci kmitočtů pro mobilní broadband. Současně na ČTÚ převede i povinnosti ochrany spotřebitele, které dosud zajišťovala Česká obchodní inspekce. (Lupa, 18.04.2011)
Změny DPH k 1.1.2010: jak zareagují operátoři?
Základní sazba DPH, kterou jsou zatíženy i telekomunikační služby, se k 1.1.2010 zvýší z dosavadních 19% na 20%. Někteří operátoři toto zvýšení „vezmou na sebe“ a koncovou cenu včetně DPH nezmění, alespoň u služeb pro domácnosti. Jiní zvolili přesně opačný přístup a zvýšení přenesou na zákazníky. Najdou se ale i tací, kteří se hodlají zachovat „nějak mezi“ - a dosud ještě neřekli, jak přesně. (Lupa, 21.12.2009)
Přiškrcení českého Velkého bratra
Evropská unie požaduje po členských státech, aby jejich internetoví provideři získávali a uchovávali podrobné údaje o tom, co a jak uživatelé na Internetu dělají. Rozsah údajů vymezuje unijní směrnice z roku 2006. Česká republika ale již od roku 2005 požaduje ještě rozsáhlejší údaje, značně nad rámec unijní směrnice. A teprve teď je šance na určitou redukci na evropskou úroveň. (Lupa, 12.09.2008)
Kdo navrhuje zpoplatnění příchozích hovorů?
Měli by naši uživatelé mobilů platit nejen za odchozí, ale i za příchozí hovory, tak jako například v USA? Znamenalo by to zdražení, nebo naopak celkové zlevnění a zprůhlednění vztahů mezi operátory? A kdo vlastně s touto představou přišel? Vymyslela si to Evropská komise, nebo nás tím straší sami mobilní operátoři? (Lupa, 20.06.2008)
Šéf lobbystické firmy do Rady ČTÚ?
Páté místo v Radě ČTÚ je stále volné. A ministr Říman by do něj prý rád dosadil exposlance Zdeňka Švrčka, jehož lobbyistická firma se přímo pyšní tím, jak dokázala ovlivnit zákony podle potřeb svých klientů. (DSL.cz, 14.06.2007)
Stalo se: Jan Duben místo Davida Stádníka
Elektronickým komunikacím po jejich přechodu pod resort průmyslu a obchodu už nebude šéfovat David Stádník, ale dosavadní ředitel odboru informatiky na Úřadu vlády Jan Duben. Ministr Martin Říman chce zvolit do Rady ČTÚ šéfa lobbyistické firmy, která se pyšní ovlivněním zákonů ve prospěch svých klientů. Vláda bude dnes hodnotit plnění národní broadbandové strategie. (Lupa, 18.06.2007)
Telefon pro chudé
Dostáváte-li alespoň 6 měsíců dávky sociální péče kvůli své sociální potřebnosti, náš štědrý stát vám přispěje ještě na pevný či mobilní telefon, částkou (až) 200 Kč měsíčně. A možná nejen vám, ale i vašim nezaopatřeným dětem či partnerům. (digiweb, 18.07.2006)
UPC kupuje Karneval
Mezi kabelovými operátory na tuzemském trhu se schyluje k zásadní konsolidaci. Vlastník českého UPC oznámil, že kupuje tuzemskou dvojku, Karneval Media s.r.o. Vše ale musí ještě schválit antimonopolní úřad. Samotné české UPC mezitím provádí rebranding, když své dosavadní služby chello přejmenovává na UPC Vysokorychlostní internet. (Lupa, 11.08.2006)
Ohlédnutí za rokem 2005 - I.
V loňském roce vláda přijala broadbandovou strategii. MI ČR podle ní založilo broadbandové fórum i fond, ale národní broadbandový server je stále bez reálného obsahu. Jak dopadlo strategické spojenectví mezi Microsoftem a Českým Telecomem? Co přinesla dubnová regulační smršť? Jak to dopadlo s DPH za dárcovská SMS, kterými lidé před rokem přispívali na postižené v Asii? (Lupa, 02.01.2006)
Stalo se: Nextra, Tiscali, MI ČR ...
Česká Nextra má být na prodej. S ní i tuzemský Telenor - ale který?Telenor Česká republika, nebo Telenor Networks? Tiscali se stále hádá s Telecomem, po ČTÚ se obrací o pomoc i na ÚOHS. APVTS má (staro)nového předsedu. MI ČR se vyjadřuje k podvodným SMSkám. Jaké jsou nominace na Osobnost roku české informatiky a telekomunikací? (Lupa, 10.10.2005)
Stalo se: WiFi antény, prodaný InWay a rozdělený ha-vel voice
Regulátor již vydal všeobecné oprávnění pro pásma 2,4 a 5 GHz, a tolik kritizovaný požadavek ohledně externích antén už v něm není. Měl by ale trvat, protože je prý zakotven v jiných právních předpisech. Český InWay byl prodán, z Lucemburska na Normandské ostrovy. Zákaznickou strukturu společnosti ha-vel voice si rozebraly dva subjekty, SkyNet a ha-vel internet. (Lupa, 22.08.2005)
Digitální vize Deutsche Telekomu, I. část
Německý inkumbent očekává, že informační a komunikační technologie ovlivní fungování celé společnosti, a chce na to být připraven. Zavádí garance pro jednání se zákazníkem, například v podobě závazku odpovídat na emaily do 24 hodin či skutečně mít na prodejnách veškeré inzerované zboží. Mailboxy všech svých zákazníků vybavuje zdarma antispamem a antivirem. (Lupa, 25.02.2005)
Zákon o elektronických komunikacích prošel vládou
Vláda dala včera zelenou návrhu zákona o el. komunikacích, který připravilo ministerstvo informatiky. Ten nyní půjde k projednávání do Parlamentu. Pokud by zde byl projednán do konce kalendářního roku, mohl by nabýt účinnosti někdy počátkem roku příštího. Jaké hlavní změny by nový zákon přinesl? (Zive, 02.09.2004)
Karneval: megabit a gigabyte
Kabelový operátor Karneval zvyšuje přenosovou rychlost své základní nabídky vysokorychlostního Internetu, z 600 kbit/s na 1000kbit/s na downstreamu. Současně zavádí nový tarif, s dvojnásobnou rychlostí. Na rozdíl od ADSL jsou tyto rychlosti garantované. Navíc zákazníci dostanou ještě poštovní schránku o velikosti 1 gigabytu. (Lupa, 15.07.2004)
Eurotel: Mlynář se obrací na ÚOHS
Ministr informatiky Vladimír Mlynář se distancuje od rozhodnutí odvolat dva za tří jednatelů Eurotelu. Obrací se také na ÚOHS pro posouzení, zda nedošlo k porušení podmínek pro spojení Českého Telecomu a Eurotelu. Podle předběžných hospodářských výsledků za letošní první čtvrtletí poklesly výnosy samotného Českého Telecomu meziročně o cca deset procent. (Lupa, 30.04.2004)
Podaří se snížit DPH u Internetu?
Asociace APVTS stále prosazuje svůj návrh na vrácení internetových služeb do snížené sazby DPH. K návrhu zákona o DPH, který je právě projednáván v parlamentě, již předložila pozměňovací návrh, podepřený řadou racionálních argumentů. Silným protiargumentem je ovšem požadavek EU, a svou roli jistě sehrává i stav státní kasy. Jaké jsou tedy šance? (Lupa, 28.01.2004)
Podaří se snížit DPH u Internetu?
Asociace APVTS stále prosazuje svůj návrh na vrácení internetových služeb do snížené sazby DPH. K návrhu zákona o DPH, který je právě projednáván v parlamentě, již předložila pozměňovací návrh, podepřený řadou racionálních argumentů. Silným protiargumentem je ovšem požadavek EU, a svou roli jistě sehrává i stav státní kasy. Jaké jsou tedy šance? (Lupa, 28.01.2004)
Digitální vysílání může začít již letos
Aktualizovaná koncepce přechodu na pozemní digitální vysílání počítá se zahájením ještě v letošním roce. Digitální multiplexy budou dva, ale nebudou mít celoplošné pokrytí. Obsahovat budou nejméně 4 TV programy, z nichž jeden bude povinně veřejnoprávní. Digitální set-top boxy by mohly být zařazeny do snížené sazby DPH. (Lupa, 23.01.2004)
Jak se v ČR daří telekomunikacím?
Evropská unie zveřejnila v pořadí již čtvrté srovnání telekomunikačních trhů kandidátských zemí. Česká republika z něj vychází docela dobře, zejména díky relativní otevřenosti trhu pevných služeb. Několik vad na kráse se však přesto najde. Srovnání s členskými zeměmi snesou hlavně mobilní služby. (Lupa, 30.12.2003)
Telekomunikace v ČR - 2003
Série pěti článků pro www.lupa.cz: Telekomunikační trh v kostce, Nabídka hlasových služeb pro firemní zákazníky, Změna operátora - krok za krokem, Balíčky služeb pro firmy, Mobilní služby pro firemní klienty (Lupa, červen/červenec 2003)
O kolik a proč zdraží Internet?
V době, kdy mnohé země hledají cesty ke zlevnění přístupu k Internetu, a někde jej dokonce dotují, přichází náš stát s rozhodnutím, že jej zatíží podstatně vyšší daní z přidané hodnoty. Nakolik je to nečekaný krok a nakolik je pravdou, že nás k tomu nutí Evropská unie? Jak se to promítne do koncové ceny za telekomunikační služby a Internet? (Lupa, 26.05.2003)
TeleMIX: bonus od Contactelu, intranet od Telecomu
Je dial-upový bonus od Contactelu první předzvěstí bojů o zbylé zákazníky na vytáčeném připojení? Bude intranet veřejné správy druhým školským intranetem? Bude logovat aktivity všech svých uživatelů? Jaký by měl být harmonogram příprav nového zákona o elektronických komunikacích? Kdy se dočkáme novely o zpřístupnění místní smyčky? (Lupa, 22.04.2003)
Proč se zvýší DPH u telekomunikací a dalších služeb?
Počátkem listopadu se v médiích objevily informace o tom, že DPH u telekomunikačních služeb (ale také u dalších služeb) se zvýší z 5% na 22%, což by představovalo výrazné zvýšení koncové ceny pro neplátce DPH. Co je na tom pravdy a čím je to motivováno? (Lupa, prosinec 2003)
Přetahování o přetahování...
Včerejší den přinesl zajímavou mediální přestřelku mezi našimi operátory, ohledně přetahování velkých firemních zákazníků. Nejprve se Český Telecom pochlubil tím, kolik jich dokázal přetáhnout na svou stranu od alternativních operátorů. Následně zareagovalo GTS, poukazem na to že rozhodující je celková bilance. (ISDN server, 30.01.2003)
28. leden: evropský den broadbandu
Evropa oslaví 28. leden jako Den širokopásmových služeb. Měl by se stát symbolem masového rozšiřování vysokorychlostního Internetu, které si Evropská unie naordinovala do příštích let. V České republice nemáme moc co oslavovat, navíc jsme nestihli splnit ještě ani české závazky v oblasti "narrowbandu" z eEurope+ 2003. (Lupa, 28.01.2003)
Týden valných hromad
Poslední předvánoční týden se nesl ve znamená valných hromad. V případě Aliatelu přinesla změnu na postu ředitele a šéfa představenstva, u České asociace kompetitivních komunikací širší záběr - i na sféru telekomunikací, a dále výrazné posílení dozorčí rady. Dnes se ještě koná mimořádná valná hromada Českého Telecomu. (Lupa, 20.12.2002)
Přenositelnost čísla na dosah ruky
Velkoobchodní nabídka ADSL od Českého Telecomu ještě není na světě, a už se objevují první kritiky na její adresu. Blíží se také konec roku, a s ním i předvolba operátora a přenositelnost čísel. APVTS a ČTÚ hlásí "hotovo", pokud jde o jejich technické řešení. Zbývá už jen maličkost - dohodnout se na cenách. (Lupa, 13.12.2002)
Týden v telekomunikacích
InWay vstoupil do APVTS a dostal prefix pro volbu operátora, o Internetu přes CS/CPS však již nemluví. Contactel si pochvaluje letošní rok jako "mimořádně úspěšný" a hodlá expandovat na Slovensko. Naopak Euroweb chce přenést ze Slovenska do Čech svou novou firemní strategii, od které si slibuje dosažení ziskovosti. (Lupa, 06.12.2002)
Zruší Telecom meziměsto?
Včera odpoledne se v médiích objevily zprávy o tom, že Telecom chce sjednotit místní a meziměstské hovorné na jedinou sazbu, podobně jako je tomu v mobilních sítích. Je to další salva dělostřelecké přípravy na nadcházející jednání o budoucnosti - teď už asi nejenom Internetu? Nebo něco jiného? Co by to znamenalo? (Lupa, 22.10.2002)
Chceme vůbec lacinější Internet?
Programové prohlášení nové vlády, ani koaliční dohoda, se explicitně nehlásí k požadavku na zlevnění přístupu k Internetu. Činí tak jen nepřímo, odkazem na koncepce EU, které na zlevňování trvají dosti důrazně. Jak to nakonec u nás dopadne? Budeme dotovat přístup k Internetu ze státní kasy, jako v Maďarsku? (Lupa, 23.08.2002)
Jak by ADSL mohlo vypadat, kdyby...
Jak vychází srovnání služeb ADSL od Českého Telecomu se situací v zemích jeho strategického partnera? Ve Švýcarsku má Swisscom téměř identickou skladbu tarifů a také čelí obvinění ze zneužití dominantního postavení. V Nizozemí a v Belgii naopak již funguje wholesale, po kterém tak volají čeští alternativní operátoři. (Lupa, 31.05.2002)
SMSky z telefonní budky?
Český Telecom umožní v horizontu několika týdnů odesílat SMSky i e-maily ze svých veřejných automatů. Cena zatím není známa, neoficiální odhady se pohybují od 90 haléřů po 3 koruny. Půjde o reálnou konkurenci SMSkám z mobilů, nebo spíš jen o "nouzovou variantu"? A jak to vlastně celé funguje? (Lupa, 15.05.2002)
MMT - SMS po modemu za 2,50
Technologie MMT (Microcom Messaging Technology) umožňuje odesílat SMS zprávy, loga, obrázky i zvonění na mobilní telefony přes klasickou (pevnou) telefonní síť. V ČR spouští firma Fincom službu, která takovéto zasílání zprostředkuje za 2,50 Kč za jednu SMS zprávu. Vše ale bude dostupné jen pro majitele modemů značky Microcom. (Lupa, 07.02.2002)
SMS na pevné telefonní linky
Společnost Fincom Group včera v Praze představila technologické řešení pro zasílání SMS zpráv na pevné telefonní linky. Pořídí si jej některý z našich operátorů pevných sítí? Podmínkou je zprovoznění služby CLIP na pevných linkách a na straně zákazníků nákup nových telefonů s podporou SMS. (Lupa, 06.02.2002)
Vikingové jsou (už opravdu) v Praze
Švédská Telia dovedla optická vlákna až do svých pražských PoPů, v rámci své panevropské páteřní sítě Viking Network. Díky tomu dnes může nabízet širokou škálu opravdu vysokorychlostních služeb, určených hlavně jiným poskytovatelům služeb. Již dříve ale něco velmi podobného dokázal KPNQwest se svými EuroRingy. (Lupa, 01.02.2002)
Konvergence hlasu a dat
O konvergenci a konvergovaných sítích se tradičně mluví v souvislosti s komunikační infrastrukturou, schopnou přenášet hlas i data. V poslední době ale dochází k výrazné konvergenci i na úrovni služeb, jak na straně poptávky, tak i na straně nabídky. (Hospodářské noviny, 9.10.2001)
Východní EuroRing byl nasvícen!
Včera byl slavnostně uveden do provozu tzv. východní EuroRing společnosti KPNQwest. Propojuje ČR, Rakousko, Německo a prochází také Slovenskem. Již dnes nabízí úctyhodnou přenosovou kapacitu 96 terabitů za sekundu, ale má prostor pro její další zvyšování, včetně instalace nových optických kabelů a vláken. (Lupa, 30.06.2001)
Týden v telekomunikacích: Ve znamení výsledků
Českému Telecomu ubylo za 1. kvartál na 14 tisíc pevných linek a meziročně 43 % výnosů od mezinárodních poskytovatelů. Naopak jeden z alternativních operátorů hlásí velké nárůsty provozu a druhý se chlubí prvenstvím na poli server housingu. Další pak získal licenci k poskytování hlasových služeb. Na Slovensku výrazně zlevnilo ISDN. (Lupa, 07.05.2001)
České telekomunikace ve víru novinek
Minulý týden byl poměrně bohatý na událostí ve sféře telekomunikací. Například nový ministr financí je stále optimistou pokud jde o prodej Telecomu, ale už slevil z očekávaného výnosu za licence UMTS. ČTÚ chce vypsat další tendr na sítě FWA, tentokráte v pásmu 3,5 GHZ. V pásmu 26 GHz začal poskytovat služby už i Aliatel. GTS a Telecom konečně propojili své sítě. Nařízení vlády k epodpisům neprošlo. (Lupa, 30.04.2001)
Jak šetřit při telefonování
Rozvaha o tom, čemu se vyhnout, pokud nechcete utrácet za telefonování více než je skutečně nutné. (Business World, duben 2001)
Regulační rámec telekomunikací v ČR
Stručná přednáška o stavu regulačního rámce našich telekomunikací (které zákony platí, jaká koncepční rozhodnutí kdybyla přijata, na čem se pracuje atd.)
3 miliony a meziroční nárůst o 455%
V tuzemsku se různá zajímavá čísla a údaje často vůbec nezveřejňují, a naopak se spíše uchovávají pod pokličkou. Určitou výjimkou je nedávné zveřejnění provozních údajů ze strany Českého Telecomu na jeho Webu. Součástí je například údaj o počtu minut provolaných v rámci připojení k Internetu i jeho nárůst o 455 procent - k tomuto optimistickému číslu je možné připočítat i odhad 3 milionů mobilních uživatelů v tuzemsku zhruba v polovině roku 2000. (Lupa, 23.8.2000)
Jak se bude porcovat?
O rozdělování výnosů za telekomunikační služby mezi telekomunikační operátory a providery Internetu (CHIP 9/99)
Konvergence, nebo naopak divergence?
O tom, že ve světě splývají (konvergují) informační a telekomunikační technologie, ale u nás se koncepce dalšího rozvoje v těchto oblastech připravují samostatně a nijak na sebe významněji nenavazují (CHIP, srpen 1999)
Dattel vs. SPT Telecom: O co tady jde?
O sporu mezi oběma telekomunikačními operátory o připojování internetových providerů a možnosti využívat zvýhodněný tarif Internet 99 (nepublikováno, květen 1999)
Telekomunikační listopad 1998
Podrobná rekapitulace dění kolem zdražování telekomunikačních poplatků a protestu internetové veřejnosti na sklonku roku 1998. Cover story softwarových novin 3/1999