Články, publikované v roce 2004 (celkem 196)
Lupa,  31.12.2004
Dnes je Silvestr, poslední den v roce, a s ním i doba kdy konečně vyplouvají na povrch nejrůznější úlomky a zbytky informací, které v průběhu roku někde zapadly, vzpříčily se, zadrhly či byly někým zašantročeny. Podívejme se tedy společně do různých logů, dumpů, archivů a žurnálů, co zajímavého zde uvízlo.

Lupa,  30.12.2004
Tři čtvrtě roku dokázali Poláci vzdorovat a udržet svůj Internet osvobozený od DPH. Evropská unie si však nakonec přeci jen vynutila dodržování svých jednotných pravidel aplikace DPH. Od března 2005 se tak i v Polsku bude z internetových služeb platit DPH, a to ve standardní sazbě. A co u nás? Naše ČSSD teď požaduje přesně to, s čím Poláci neuspěli.

ISDN server,  27.12.2004
Na 54 dárečků, v podobě žádostí o digitální vysílací licence, dostala pod stromeček Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Aliatel už má kupce, aneb: největší alternativní operátor koupil největšího alternativního operátora. Vláda možná již neprodlouží Rámcovou smlouvu s Českým Telecomem.

Lupa,  22.12.2004
Po dvou letech od skončení Fóra pro vytáčený přístup k Internetu se české Tiscali domohlo rozhodnutí regulátora o zavedení režimu FRIACO. Včera pak Tiscali učinilo málo vídané "dopředné" oznámení, když řeklo že na první kvartál příštího roku chystá nové služby, založené na paušálním dial-upu. Jejich konkrétní podoba však zatím není známa.

Zive,  20.12.2004
S odstupem pouhých tří dnů proběhlo v Poslanecké sněmovně druhé i třetí čtení návrhu zákona o elektronických komunikacích. Poslanci podle očekávání vyjmuli ze zákona vše o digitálním vysílání, ale naopak tam zase vložili veřejnoprávní multiplex pro Českou televizi. Rozhodli také o termínu zavedení mobilní přenositelnosti.

ISDN server,  20.12.2004
Kromě třetího čtení zákona o elektronických komunikacích přinesl minulý týden také cyklické personální změny v Českém Telecom a v Eurotelu. ČTÚ se chystá vypsat dvě výběrová řízení na licence pro mobilní sítě. Na jeho výzvu ohledně regulace IP telefonie společně reagují uživatelé Internetu. Čeho je tato výzva ČTÚ vlastně předzvěstí?

Lupa,  22.12.2004
Po dvou letech od skončení Fóra pro vytáčený přístup k Internetu se české Tiscali domohlo rozhodnutí regulátora o zavedení režimu FRIACO. Včera pak Tiscali učinilo málo vídané "dopředné" oznámení, když řeklo že na první kvartál příštího roku chystá nové služby, založené na paušálním dial-upu. Jejich konkrétní podoba však zatím není známa.

Lupa,  17.12.2004
Oskar požádal koncem listopadu ČTÚ o třetí licenci na mobilní síť třetí generace. Jelikož ČTÚ registruje i dalšího zájemce, musí vypsat výběrové řízení. Vláda svým rozhodnutím stanovila, že bude vypsáno ještě podle stávajícího zákona o telekomunikacích, bude mít dva stupně, a v prvním stupni bude licence nabídnuta přednostně Oskarovi, za 2 miliardy korun.

digiweb,  14.12.2004
Ministerstvo zdravotnictví nedávno zveřejnilo další návrh reformy svého resortu, alias "Návrh Koncepce péče o zdraví v ČR 2004 - 2009". Kromě veskrze medicínských aspektů jsou v této koncepci zmiňovány také zdravotní knížky. Jejich elektronická podoba, ať již blízká současnému systému IZIP či na čipových kartách, je ale touto koncepcí odmítnuta. Proč?

Zive,  14.12.2004
Evropská unie nám již poslala první upozornění na to, že jsme dosud nepřevzali nový regulační rámec elektronických komunikací. Máme jej převzít skrze nový zákon o elektronických komunikacích, který je právě projednáván v Parlamentu. Jak to ale vypadá, poslanci se chystají z toho zákona odstranit jednu jeho podstatnou ingredienci: elektronické komunikace.

digiweb,  10.12.2004
Podle původního návrhu zákona o elektronických komunikacích měla být v našich mobilních sítích zavedena tzv. přenositelnost čísla do 6 měsíců od účinnosti zákona. Hospodářský výbor se ale přiklonil k poněkud jiné úpravě, která může protáhnout lhůtu pro zavedení přenositelnosti až na 8 měsíců. Ať už ale bude mobilní přenositelnost dostupná kdykoli, co vlastně přinese a jak bude fungovat?

ISDN server,  13.12.2004
Poslanci se zřejmě chystají odebrat z návrhu zákona o elektronických komunikacích část, týkající se digitálního vysílání. Tím by celý zákon přestal být "o elektronických komunikacích", a byl by už jen o telekomunikacích. Jak nás hodnotí Evropská komise, v rámci desáté implementační zprávy? Microsoft svolává do Prahy svůj další summit "Global Leaders Forum".

Lupa,  10.12.2004
Na včerejší valné hromadě sdružení CZ.NIC se prosadili zastánci reforem. Ve funkci předsedy představenstva byl potvrzen Tomáš Maršálek, jako hlavní iniciátor změn v dosavadním způsobu vedení a fungování CZ.NICu. Spolu s ním byli do představenstva nově zvoleni Marek Antoš a Michal Krsek. Naopak neuspěli nově příchozí Ondřej Felix a Jiří Zlatuška.

digiweb,  10.12.2004
Podle původního návrhu zákona o elektronických komunikacích měla být v našich mobilních sítích zavedena tzv. přenositelnost čísla do 6 měsíců od účinnosti zákona. Hospodářský výbor se ale přiklonil k poněkud jiné úpravě, která může protáhnout lhůtu pro zavedení přenositelnosti až na 8 měsíců. Ať už ale bude mobilní přenositelnost dostupná kdykoli, co vlastně přinese a jak bude fungovat?

digiweb,  07.12.2004
Minulý týden se na českém Internetu stalo něco přelomového. Vlastně to nebylo přímo na Internetu, ale dost úzce to s ním souviselo. O co šlo? O první významnější zneužití linek se zvýšenou tarifikací skrze hlasové služby. Až dosud se podvody s těmito linkami ubíraly hlavně cestou zneužití tzv. dialerů.

Lupa,  06.12.2004
Ministerstvo informatiky zveřejnilo aktualizovaný návrh národní broadbandové strategie, alias Národní politiky pro vysokorychlostní přístup. Nový je větší akcent na podporu obsahu, a pak zapracování návrhů na daňové úlevy pro broadband. Nikoli ovšem cestou úplného osvobození broadbandu od DPH, jak požaduje ČSSD. To už vzdávají i Poláci.

ISDN server,  06.12.2004
Na 500 000 telefonických oznámení o údajné výhře kladně zareagovalo a na linku se zvýšenou tarifikací skutečně zavolalo na 6500 lidí. Jaké jsou provize z dialerů? Vláda se konečně rozhodla ohledně prodeje Českého Telecomu, zájemců o přímý prodej bude zřejmě více. Aktualizovaná verze národní broadbandové strategie je na světě. Ve Švýcarsku zablokovali neregistrované mobily.

Lupa,  02.12.2004
Vláda včera rozhodla o tom, že "rozjede" variantu (do)privatizace Českého Telecomu cestou přímého prodeje jednomu zájemci, kterého vybere ve zkráceném výběrovém řízení. Varianta prodeje přes akciové trhy však definitivně nepadla, ale zůstává v záloze. Konečné rozhodnutí má přijít koncem března příštího roku.

Lupa,  30.11.2004
Během víkendu a pondělí směrovalo do ČR na 500.000 automaticky generovaných telemarketingových volání. Jejich příjemci uslyšeli předem připravenou nahrávku o údajné výhře a vyzývající k volání na číslo se zvýšenou tarifikací 70 korun za minutu. Příslušná čísla jsou již odpojena, ale podvody tohoto typu se mohou opakovat.

digiweb,  30.11.2004
Podpora vysokorychlostního přístupu k Internetu (tzv. broadbandu) cestou daňových úlev má ještě jednu šanci na své prosazeni. V rukou ji drží senátoři, kteří budou teprve jednat o novele zákona o daních z příjmu. Poslanci již daňové úlevy pro broadband odmítli. Jsou ale daňové úlevy vůbec tou správnou cestou? Co třeba DPH? Jak jsou na tom v Polsku, kde si Internet dokonce osvobodili od DPH?

digiweb,  29.11.2004
Italský Fastweb je úspěšným příkladem projektu, který dotáhl optiku až do domácností a poskytuje po ní hlasové služby, skutečně interaktivní a on-demand televizi, a samozřejmě také opravdový broadband. Něco podobného chce u nás zkusit T-Systems Pragonet, na jednom z pražských sídlišť. Ke klasickému "triple-play" chce přidat ještě telemetrii a vzdálenou ochranu. Technologickým základem má být metropolitní Ethernet.

ISDN server,  29.11.2004
Řady zájemců o přímý prodej Českého Telecomu postupně houstnou a zase řídnou. Také digitalizace se zamotává, poslanec Pleva navrhuje legislativní vsuvku do zákona o biocidních prostředcích, která by zastavila již vypsané výběrové řízení na nové licence. Karneval hlásí 10 000 kabelových přípojek, UPC bude zřejmě zrychlovat.

Lupa,  29.11.2004
Koncem minulého týdne poslanci definitivně rozhodli o výrazném zvýšení řady správních poplatků. Současně ale rozhodli o tom, že podání realizovaná elektronickou cestou budou od správních poplatků osvobozena. Nikoli ovšem všechna podání, ale jen do výše 2000 korun, a jen s využitím elektronického podpisu. Čeho se to bude v praxi týkat?

Zive,  26.11.2004
Jednání operátorů o dialerech, probíhající na půdě APVTS, zřejmě moc nepokročilo. Sporných bodů je stále řada, včetně toho zda linky s prefixem 976 jsou použitelné pro přístup k celému veřejnému Internetu. Český Telecom referoval o svém pohledu na průběh tohoto jednání, a při té příležitosti oznámil jednu vlastní novou službu na ochranu zákazníků, s názvem Infolimit.

Zive,  22.11.2004
Přechod na digitální vysílání se čím dál tím více komplikuje. Zatímco poslanci varovali Radu pro rozhlasové a televizní vysílání před nevratnými kroky, ona se přesto rozhodla vypsat výběrové řízení na nové licence. Televizním stanicích chce v rámci licencí přidělovat i konkrétní frekvence, které ČTÚ již dříve přidělil provozovatelům sítí digitálních vysílačů.

Lupa,  22.11.2004
Na páteční seminář k privatizaci Telecomu přišli jen dva ministři. Šéf Českého Telecomu odhaduje šance na prodej přes akciové trhy na 80%, a pro tento případ slibuje kontinuitu dosavadní strategie. Kam vůbec půjdou peníze z privatizace Telecomu? Nikoli do státního rozpočtu, ale do rozpočtu Fondu národního majetku. Zájem o přímý prodej má prý i švýcarský Swisscom.

ISDN server,  22.11.2004
Společnost Computer Press minulý týden znovu spustila svůj mikroplatební systém Monetka. Zatím ale jen pro platby na svých serverech. S vánočními nabídkami ADSL už přichází i alternativní operátoři. Jak to ale je s efektivními rychlostmi našeho ADSL? Máme se chlubit, nebo spíše stydět? Na Slovensku startuje plnohodnotná internetová televize TV IN.

Lupa,  18.11.2004
Další pokus o privatizaci Českého Telecomu nabírá obrátky. Tentokráte se vše točí kolem toho, zda je lepší přímý prodej celé majority jednomu zájemci, nebo prodej akcií v držení státu přes akciový trh. V úterý vláda opět nerozhodla a znovu se ke všemu vrátí za 14 dnů. Mezitím proběhne seminář, na kterém se ministři podrobněji seznámí s jednotlivými variantami.

ISDN server,  15.11.2004
Minulý týden byl plný broadbandu, nového zákona o elektronických komunikacích, mobilních dat a mobilní přenositelnosti. Podíl Telecomu na trhu ADSL vzrostl na 77 procent, ale o slovo se hlásí i ADSL přes LLU. Fair Use Policy na CDMA blokuje kolem 30 Mbps datového provozu. Existují u nás virtuální mobilní operátoři?

Lupa,  12.11.2004
Zatímco poslanci jednali o návrhu zákona o elektronických komunikacích na půdě Sněmovny hned v několika výborech, odborná veřejnost diskutovala o novém zákoně na konferenci tel.con. Jak to na obou místech dopadlo a jaké jsou perspektivy dalšího postupu při přijímání tohoto klíčového nového zákona? Kde jsou hlavní problémy? Jaké dopady bude mít "přechodné období"?

digiweb,  09.11.2004
Historie Internetu má mnoho zajímavých milníků. Jedním z nich je i 2. listopad 1988, kdy se po skoro celém tehdejším Internetu rozšířil tzv. Morrisův červ. Napadl tehdy většinu akademických počítačů a fakticky je vyřadil z provozu. Ačkoli to nebyl úplně první incident svého druhu, je všeobecně považován za zlomový okamžik, kdy "zlý kód" poprvé ohrozil významnou část celého Internetu.

Zive,  11.11.2004
V době kolem letošního Invexu se objevilo hned několik zajímavých aktivit v oblasti informační společnosti a elektronických komunikací. Jak to ale vypadá s jejich dalším vývojem? Co je nového kolem národní broadbandové strategie? Jaký dopad měl manifest znalostní společnosti? Jaký osud měly návrhy na daňové úlevy? Podívejme se na vše, zhruba s měsíčním odstupem.

Lupa,  08.11.2004
Poslanecká sněmovna v pátek hlasovala o návrhu na daňové zvýhodnění vysokorychlostního Internetu. Jednalo se o návrh, který připravila asociace APVTS, a který předložil poslanec Vladimír Doležal. K jeho schválení bylo zapotřebí 93 hlasů, ale pro jich bylo pouze 80. Ponejvíce z řad ODS a KSČM. Naopak ČSSD a lidovci byli proti.

ISDN server,  08.11.2004
Také v průběhu minulého týdne pokračovaly personální a organizační změny v Eurotelu i v Českém Telecomu. K zajímavé permutaci však došlo i v představenstvu sdružení CZ.NIC, které následně zrušilo již "rozjetou" veřejnou zakázku a objednalo si analýzu rizik. Dialery stupňují svůj atak na uživatele dial-upu, a zpět se zřejmě vrací i přesměrování do exotických destinací.

Lupa,  05.11.2004
Český Telecom dostal již v únoru 2003 od ÚOHS pokutu ve výši 23 milionů za to, jakým způsobem uvedl na trh své IOL Platinum. Tehdejší prvoinstanční rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže nyní potvrdil jeho předseda Josef Bednář. Konstatoval, že Český Telecom zneužil svého dominantního postavení k újmě svých konkurentů i koncových zákazníků.

Lupa,  03.11.2004
Dva různé návrhy, jak podpořit rozvoj broadbandu cestou daňových úlev, po počátečním neúspěchu znovu ožívají. Ministerstvo informatiky zřejmě zahrne svůj návrh do aktualizované verze národní broadbandové strategie, a APVTS se pokusí znovu prosadit svůj návrh přímo v Poslanecké sněmovně. Jaká je podstata obou návrhů a v čem se liší? Jakou mají šanci na úspěch?

digiweb,  03.11.2004
Ještě nedávno se o připravovaný zákon o elektronických komunikacích zajímala jen hrstka odborníků. Dnes se o něj zajímá už i Blesk. A co si od něj slibují různé subjekty? Alternativci se obávají dalšího protahování nejrůznějších sporů, zatímco Český Telecom očekává od nového zákona posílení své pozice v regulačním rámci.

Lupa,  01.11.2004
Výnosy celé skupiny Českého Telecomu za první tři čtvrtletí meziročně vzrostly o 24 procent. Výnosy samotného Telecomu, ze segmentu fixních komunikací, však mírně klesly. Nejvíce poklesly výnosy z hovorného, rostou naopak datové služby. Nejvíce však rostou příjmy od ostatních operátorů a příjmy ze zřizovacích poplatků.

ISDN server,  01.11.2004
Eurotel se dočkal nového šéfa, a spolu s Telecomem zveřejnil své hospodářské výsledky za 3Q 2004. V představenstvu Telecomu došlo k malé rošádě. Vláda stále neví, jak privatizovat Telecom. Ministerstvo informatiky se vyjádřilo k problematice softwarových patentů. Evropská komise nesouhlasí s rozhodnutím rakouského regulátora ohledně trhu tranzitních služeb.

Lupa,  30.10.2004
Eurotel se konečně dočkal nového generálního ředitele. Stal se jím dosavadní "Acting CEO" Michal Heřman, který byl uvolněn z představenstva Českého Telecomu. Do představenstva ČTc byla zároveň zvolena finanční ředitelka Eurotelu Marcela Malivánková a Pavel Klimuškin z firmy Avnet. Jaký má vztah k Českému Telecomu?

digiweb,  26.10.2004
Uzákonění elektronických agentů a jejich nasazování do praxe, opírající se dokonce o nařízení vlády, by za současné kampaně kolem odposlechů mohlo mít zajímavý podtext. Naštěstí jde o něco úplně jiného - o novou alternativu k elektronickému podpisu, která se právě dostává do našeho právního řádu.

Lupa,  26.10.2004
O možnosti podávat přiznání k dani z příjmu čistě online, po Internetu, se mluví snad od začátku dostupnosti elektronického podpisu. Prakticky realizovány však byly zatím jiné agendy - přiznání k DPH, k silniční dani, k dani z nemovitosti apod. Teprve teď, ve vší tichosti a bez halasného PR, došlo i na daň z příjmu pro právnické i pro fyzické osoby.

ISDN server,  25.10.2004
Výběrové řízení na nového šéfa Eurotelu vrcholí, na nejužším seznamu kandidátů zůstala tři jména. Ani na svém říjnovém zasedání nerozhodla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, zda vypíše výběrová řízení na programové licence, nebo počká na novou legislativu. Ministerstvo informatiky snížilo počet e-tržišť, poskytujících služby státní správě.

Lupa,  25.10.2004
Kromě sporu o terminologii (vysokorychlostní vs. širokopásmový) vytýká čtvrteční článek poslance Zbyňka Novotného návrhu Národní politiky pro vysokorychlostní přístup řadu dalších věcí. Třeba podporu komunitního modelu, metropolitních sítí, malý akcent na obsah či odsuzování xDSL technologií. Zde je další část mých reakcí.

Lupa,  22.10.2004
Včerejší článek "Konec broadbandu v Čechách" kritizuje použití termínu "vysokorychlostní" v návrhu Národní politiky pro vysokorychlostní přístup, a požaduje místo něj použití termínu "širokopásmový". Vše souvisí s tím, co vlastně je šířka pásma a v čem se měří. V diskusi se setkaly oba protichůdné názory. Zde je můj pohled, vyznívající ve prospěch adjektiva "vysokorychlostní".

digiweb,  19.10.2004
Co bude výsledkem postupného splývání počítačů, hi-fi věží a TV přijímačů? Před čím budeme usínat na kanapi v obýváku? Před televizní obrazovkou, nebo před počítačovým monitorem? Letošní Invex předvedl obě varianty.

Lupa,  19.10.2004
Také pro domácnosti chystá Český Telecom nové digitální služby. Zahrnují ostrahu domácností, ale především nabídku "komplexních služeb", od zábavy až po elektronickou poštu či elektronické nakupování, a poskytovaných přes televizi, bez nutnosti vlastnit počítač. Na letošním Invexu byly k vidění první ukázky. Jak to souvisí s digitálním televizním vysíláním?

Lupa,  18.10.2004
Na letošním Invexu Český Telecom naznačil, jaké služby hodlá poskytovat firmám, pod novou značkou Digital Business. Součástí by měl být i návrat k poskytování služeb na bázi ASP modelu, kde Telecomem vlastněná firma ASP1000 již jednou neuspěla. Další novou službou je Dohled 24, nabízející střežení prostor zákazníka skrze pevnou linku.

ISDN server,  18.10.2004
Již čtrnáctý ročník Invexu měl poměrně bohatý doprovodný program. Diskutovalo se o novém zákoně o elektronických komunikacích, nad postupem digitalizace, nad návrhem národní broadbanodové strategie, i o cestě ČR ke znalostní společnosti. Kdo získal letošní křišťálové disky, a kdo cenu za osobnost roku v oblasti informatiky a telekomunikací?

Lupa,  13.10.2004
Na Invexu se diskutovalo nad návrhem národní broadbanové strategie (Národní politiky pro vysokorychlostní přístup). Měl by se stát více angažovat v oblasti obsahu, nebo v budování nové infrastruktury, nebo vyváženě v obou oblastech? Měl by motivovat daňovými úlevami, snahou o vrácení DPH do snížené sazby, či ještě jinak?

digiweb,  12.10.2004
Letošní Invex mi přijde nějaký divný. Začalo to už v pondělí ráno, cestou autem po dálnici do Brna. Pustil jsem si ranní zprávy Českého rozhlasu a dozvěděl se, že vláda dnes bude v Brně projednávat problematiku mladistvých delikventů. Jistě, to je velmi aktuální, ale proč kvůli tomu vláda jede zrovna do Brna? A zrovna v době Invexu?

ISDN server,  11.10.2004
Po dlouholetých snahách o rebalancování mezi paušálem a hovorným u hlasových služeb chce nyní Telecom rebalancovat mezi hlasovými a datovými službami. Zpřístupněné ADSL úspěšně konkuruje přeprodávanému, ovšem ADSL přes propojení stále není. Kdy už bude Wi-Fi konektivita v ceně, tak jako třeba toalety?

Lupa,  11.10.2004
Na letošní Invex se přijede prezentovat hned celá vláda. Sdružení SPIS představí svůj Manifest informační společnosti a nechá si ho zkritizovat od vládnoucí ČSSD i od opoziční ODS. Diskutovat se bude o broadbandové strategii i o návrhu zákona o elektronických komunikacích. Veselo může být i kolem digitalizace rozhlasového a televizního vysílání.

digiweb,  05.10.2004
Na letošní Invex se chystá hned celá vláda. Přijede vlakem, bude zde zasedat, obědvat se zástupci vystavovatelů, a jednotliví ministři se zúčastní i různých konferencí. S čím ale vláda přijede? Přiveze něco konkrétního na podporu celého oboru, nebo se bude chtít jen zviditelnit, na pozadí moderních informačních a komunikačních technologií"?

Lupa,  05.10.2004
Podle právě zveřejněné studie EU, mapující penetraci broadbandu v domácnostech původní evropské patnáctky, roste ADSL výrazně rychleji než kabel. Meziročně více jak 2,5x. Asi nepřekvapí, že u nás jsme hluboko pod evropským průměrem. Zamyslí se nad tím naše vláda, až pojede zasedat přímo na letošní Invex? Podpoří návrh naší broadbandové strategie, nebo si jí ani nevšimne?

ISDN server,  04.10.2004
Další člen vlády, vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn, je pro privatizaci Českého Telecomu přes akciový trh. Management firmy mezitím zvažuje outsourcing správy celé své sítě. V počtu ADSL přípojek na hlavu jsme v Evropě sice na konci žebříčku, ale ne úplně poslední - předstihli jsme Slovensko, Chorvatsko a Řecko. CDMA má u nás již 10 000 uživatelů.

Zive,  04.10.2004
Páteční seminář k problematice nového zákona č. 480/2004, o některých službách informační společnosti, ukázal na některé jeho definiční neurčitosti. Doslova šlágrem se stává problematika tzv. reklamních patiček, vkládaných freemaily do odesílaných zpráv. Podle MI ČR nejsou ve sporu s novým zákonem, podle ÚOOÚ naopak jsou nevyžádaným obchodním sdělením.

Lupa,  30.09.2004
České UPC přichází na trh s dosud nejlacinější "light" verzí kabelového připojení k Internetu, chello easy. Oproti Karnevalu a Českému Telecomu dává za nižší cenu, při stejné či dokonce vyšší rychlosti, až pětkrát větší objem dat v základní ceně. Ta činí 466 Kč bez DPH, resp. 555 Kč včetně DPH. Rozpoutá to cenovou válku v oblasti "nejmenšího broadbandu"?

Lupa,  29.09.2004
Stát považuje za vhodné angažovat se pouze v oblasti přístupových sítí, a to pouze tam, kde si trh ještě nedokáže poradit sám. Přímým způsobem hodlá podpořit vznik nových přístupových sítí, budovaných na komunitním a nikoli operátorském modelu. Komerčním operátorům stát pomůže jen nepřímo, odstraňováním legislativních překážek a lepším klimatem pro investice.

digiweb,  29.09.2004
Tak jsme se konečně dočkali. Po téměř pěti měsících od termínu, který jsme si původně sami určili (do našeho vstupu do EU) je konečně na světě návrh naší národní broadbandové strategie.

ISDN server,  27.09.2004
Ministerstvo informatiky zveřejnilo minulý pátek první návrh národní broadbandové strategie. Ministr financí Sobotka shledal kompenzační plán pro nejvyšší vedení Českého Telecomu standardním. Ministr Mlynář v reakci na to konstatoval, že máme špatné standardy. Kde je větší penetrace ADSL, v ČR nebo na Slovensku?

Lupa,  27.09.2004
Ministr informatiky Vladimír Mlynář představil minulý pátek návrh národní broadbandové strategie, přesněji "Národní politiky pro vysokorychlostní přístup". V první části jejího hodnocení si povšimneme toho, jak vymezuje broadband, v čem vidí jeho přínosy, jak hodnotí současný stav a jak hodnotí potenciál jednotlivých technologií vysokorychlostního přístupu.

Zive,  27.09.2004
Včerejší tisková konference Úřadu pro ochranu osobních údajů naznačila něco z toho, jak bude tento nezávislý Úřad bojovat proti nevyžádaným obchodním sdělením, na základě nového "antispamového" zákona. Chystá on-line formulář pro podávání stížností, připravuje svá konkrétná stanoviska, a hodlá otevřít také diskusní fórum k aplikování svých nových kompetencí.

Lupa,  22.09.10.2004
Na Olšanské ulici v Praze, přímo před budovou Českého Telecomu, vyrostla včera dopoledne zeď. Postavila ji společnost Tele2 na oplátku za to, jak Český Telecom zazdívá její klienty. Chce tím upozornit na problém s pomalým přepojováním svých zákazníků na ústřednách Českého Telecomu, kvůli možnosti využívat pevnou volbu operátora.

digiweb,  21.09.2004
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se už čertí na Český telekomunikační úřad, a možná dojde i na soud. Mobilní operátoři zase dostali pokutu v celkové výši 44 milionů korun od ÚOHS, za "protisoutěžní" ustanovení ve smlouvách, které prý ČTÚ vůbec neposuzoval. To nejzajímavější by ale mohlo teprve přijít, pokud ÚOHS shledá nekorektními volné kredity v cenových programech Telecomu, které si kdysi přímo vyžádal sám ČTÚ.

Lupa,  21.09.2004
Propojovací dohody, které Český Mobil uzavřel s Eurotelem a s Radiomobilem, vyhodnotil Český telekomunikační úřad jako exkluzivní, zavazující k výhradnímu využití přímého propojení, a operátorům přikázal jejich dodržování. ÚOHS je také vyhodnotil jako exkluzivní, ale kvalifikoval to jako porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže, udělil za ně operátorům pokuty a zakázal jejich plnění.

Zive,  20.09.2004
Po zvolení nové vlády a potvrzení dosavadního ministra v čele resortu informatiky pokračují dosavadní aktivity a projekty tohoto ministerstva. Zde je jejich aktuální přehled a výhled do budoucna, včetně reakcí ministra Mlynáře na aktuální dění kolem privatizace Českého Telecomu a odměňování jeho managementu.

ISDN server,  20.09.2004
Management Českého Telecomu má být bohatě odměněn podle výsledků privatizace (prodeje podílu majoritního vlastníka). Sám si ale hledal svého privatizačního poradce, který by měl sledovat zájmy minoritních akcionářů. Produktivita práce v ČR dosáhla 62 procent, a je nejvyšší v sektoru telekomunikací, kde dosahuje 73 procent. ÚOHS udělil pokuty všem třem mobilním operátorům. Za co?

Lupa,  17.09.2004
Český Telecom hlásí 50 000 ADSL přípojek, ale v domácnostech stále ještě vedou kabelové přípojky. Karneval se vydal cestou zeštíhlených verzí, zatímco služby UPC naopak tloustnou. V ČR je konečně dostupný bitstream, nabízí jej Telenor Networks. První nabídky "jiného" ADSL jsou výrazně lacinější oproti "přeprodávanému" ADSL.

Lupa,  15.09.2004
V ČR bylo dosud přeneseno 2,5 procenta čísel, které číslovací plán přiděluje pevným sítím. To nás řadí mezi evropskou špičku a daleko před země jako je Německo či Velká Británie. Jaké ale jsou konkrétní dopady a přínosy přenositelnosti, a jak to bude s chystanou přenositelností v mobilních sítích? Jak bude technicky řešena? To zatím není vůbec jasné.

digiweb,  14.09.2004
Nový zákon č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti, není první právní úpravou, zabývající se problematikou spammingu. Je jen dalším krokem na dlouhé cestě, připomínající spíše nekonečný závod.

ISDN server,  13.09.2004
V úterý nabyl účinnosti nový zákon (nejen) o spammingu. Postupně se vyjasňuje situace kolem dial-upu na geografických číslech - ČTÚ se nelíbí, a Telecom jej nezahrnuje do paušálů Víkend a Volno. České UPC, na rozdíl od slovenského, nezavedlo "light" verzi své služby chello, ale naopak přidalo na rychlosti u stávajících služeb.

Lupa,  10.09.2004
Jsou nynější hlasové paušály Volno a Víkend předehrou ke skutečným dial-upovým paušálům? Co by to znamenalo, pokud by Telecom zavedl skutečné dial-upové paušály, koncipované stejně jako nynější Volno a Víkend pro hlasová volání? Kdo by pak určoval podobu nabídky na trhu? Byl by to konec nadějí na FRIACO?

Lupa,  08.09.2004
"Maličký spor o číslovací plán" se zdá být rozhodnut. Na včerejší tiskové konferenci (k problematice přenositelnosti čísel) odpověděl předseda ČTÚ David Stádník i na dotaz, zda se poskytování internetového dial-upu slučuje s platným číslovacím plánem. Jeho stanovisko bylo jednoznačné: není to v souladu s číslovacím plánem. Pravidla se prý mají dodržovat ...

digiweb,  7.09.2004
Když se návrh nějakého zákona dostane do masových sdělovacích prostředků, do jejich hlavních zpravodajských relací i do diskusních pořadů jako je sedmička na TV Nova, už to musí být opravdu významný zákon. Nebo alespoň hodně kontroverzní návrh. V případě návrhu nového zákona o elektronických komunikacích, který před několika dny úspěšně prošel vládou, jde spíše o jeho významnost.

Lupa,  06.09.2004
Je možné poskytovat internetový dial-up na běžných telefonních číslech, mimo prefix 971, tak aby se na něj vztahovaly nové hlasové paušály Volno a Víkend? Domnívám se že nikoli, neboť by to bylo porušením číslovacího plánu. Odpovídá tomu i reakce jednoho z alternativních operátorů, který po zveřejnění nových hlasových paušálů vyzval Telecom k tomu, aby paušály zavedl i pro Internet.

ISDN server,  06.09.2004
Zákon o elektronických komunikacích na druhý pokus prošel vládou a nyní míří do Parlamentu. Český Telecom představil hlasové paušály, jsou použitelné i pro internetový dial-up? ÚOHS šetří volné kredity v paušálech Telecomu již podle evropských regulí. SMS zprávy z pevné sítě budou i nadále za korunu. CDMA zřejmě zvyšuje maximální rychlost na uživatele.

Živě,  02.09.2004
Vláda dala včera zelenou návrhu zákona o el. komunikacích, který připravilo ministerstvo informatiky. Ten nyní půjde k projednávání do Parlamentu. Pokud by zde byl projednán do konce kalendářního roku, mohl by nabýt účinnosti někdy počátkem roku příštího. Jaké hlavní změny by nový zákon přinesl?

Lupa,  01.09.2004
S poměrně razantní novinkou přichází na trh hlasových služeb Český Telecom. Nabízí neomezený počet hlasových hovorů, v délce do 30 minut, v době mimo špičku či o víkendech, již v ceně měsíčního paušálu. Uživateli je tato možnost dostupná v podobě dvou nových tarifů řady Telefon a dvou nadstavbových balíčků, které lze přikoupit k ostatním tarifům řady Telefon.

Lupa,  27.08.2004
Český Telecom nedávno vyzval ostatní poskytovatele a regulátora ke společnému jednání. Navrhuje sjednotit podmínky pro poskytovatele obsahu a hlavně promítnout je i do vztahů mezi operátory v rámci jejich propojení. Mohlo by to pomoci, ale mohlo by to i zkomplikovat jiné věci. S konkrétním návrhem nových opatření přišlo i Sdružení obrany spotřebitelů ČR.

Lupa,  25.08.2004
Od listopadu loňského roku zvýšil Český Telecom svůj podíl na trhu ADSL z 58 na 68 procent. Ze současného celkového počtu 42 tisíc přípojek tak na něj připadá něco přes 28 tisíc. Mezi novými objednávkami však má již 82 procent. Do konce roku by se Český Telecom chtěl dostat na 100 tisíc přípojek, možná až na 150 tisíc.

Lupa,  23.08.2004
Po uvedení "light" verze svého ADSL, v podobě služby Internet Expres Start, přichází Český Telecom s dalším marketingovým tahem, cíleným na dosud nerozhodnuté zákazníky. Začíná nabízet tuto službu na zkoušku, na dobu 14 dnů. Pokud zákazník sezná, že službu nechce a vše včas vrátí, nic neplatí.

Lupa,  19.08.2004
Český Telecom zahájil ofenzívu proti problémům s dialery a zneužívání linek se speciální tarifikací. Na půdě APVTS chce hledat regulační řešení tohoto problému, společně s ostatními operátory. Chystá také další osvětovou kampaň, a v rámci ní nabízí možnost nechat si zdarma zablokovat volání na tzv. žluté linky. Dosud to stálo jednorázově 73,20 Kč i s DPH.

Lupa,  18.08.2004
Zatímco naše ministerstvo informatiky přežilo střídání vlád beze změny, jeho analogii na úrovni EU čekají výraznější úpravy. Problematika informační společnosti bude oddělena od podnikání, a naopak spojena s oblasti mediální politiky. Novou komisařkou pro informační společnost a média se stane Vivien Redingová z Lucemburska, která až dosud řídila resort kultury a vzdělávání, zabývala se hlavně médii a s informatikou neměla mnoho společného.

Lupa,  16.08.2004
Předběžné opatření soudu zastavilo srovnávací reklamu "Levná minutka" od Českého Telecomu. Ten tvrdí, že příslušná reklamní kampaň už stejně skončila. Boj o zákazníky pevných hlasových služeb a dial-upu však určitě nekončí, současná přestřelka byla jen jednou z epizod nekonečného příběhu. Co bude dál? A jak se vůbec vyvíjí příslušný segment trhu?

Lupa,  10.08.2004
Jak vychází praktické srovnání nové služby Eurotel Data Expres s ADSL a s kabelovým připojením k Internetu? Podle očekávání: rychlost downloadu i uploadu je u CDMA nejméně stabilní. Při letmém testu dosahoval download přes CDMA nejčastěji 360 kbit/s, upload osciloval mezi nulou a maximem 153 kbit/s. Zdaleka největší rozdíl byl v ping-u: CDMA má ping velký a dosti nepravidelný.

Lupa,  05.08.2004
Nabídka vysokorychlostního připojení v ČR zatím cílila spíše na majetnější zájemce, schopné zaplatit vyšší cenu za "větší" službu. Nedávno však kabeloví operátoři naznačili, že chystají první "light" nabídky. Nyní zareagoval i Český Telecom, který právě uvedl na trh "odlehčenou" verzi Internet Expres Start, za 720 Kč bez DPH (v akční nabídce jen 520 Kč). Nabízí rychlost 256/64 kbit/s, se kterou lze přenést až 1 GB dat měsíčně.

Lupa,  03.08.2004
Nová služba Data Expres od Eurotelu, na bázi CDMA EV-DO v pásmu 450 MHz, nabídne až 800 kbit/s, s očekávanou průměrnou rychlostí stahování 256 kbit/s. Měsíční paušál, bez omezení objemu přenesených dat a doby připojení, přijde na 899 Kč bez DPH. V nabídce je zatím jen modem s USB rozhraním. Počáteční pokrytí je na úrovni 70 procent populace ČR.

Zive,  02.08.2004
Při rozdělování ministerstev se politické strany o informatiku až tak moc nepraly. Nakonec tedy zůstala US-DEU, a k souboji došlo až o křeslo ministra informatiky. Návrh na jeho obsazení ředitelem TV Prima a bývalým marketingovým ředitelem Českého Telecomu Martinem Dvořákem neprošel. V čele resortu informatiky tak zůstane jeho dosavadní šéf Vladimír Mlynář.

Technet,  30.07.2004
Splasknutí dot.com-ové bubliny nebylo začátkem konce, ale koncem začátku, zopakovala nejvyšší šéfka společnosti Hewlett-Packard, Carly S. Fiorina, i během své krátké návštěvy v Praze. Teprve nyní prý začíná období skutečné transformace, v rámci které se dosavadní analogové, statické a fyzické procesy přemění na digitální, mobilní a virtuální. Týkat se to bude opravdu všech a všeho.

Lupa,  27.07.2004
Jak vypadají splittery a DSLAMy na telefonní ústředně? V čem se liší ADSL přípojky podle Annexu A a Annexu B, a co to může znamenat pro koncové uživatele? Zkouší Telecom vedle asymetrického ADSL také symetrické SHDSL? Zde je pokračování obrazové reportáže z exkurze do ústředny Českého Telecomu v Praze - Dejvicích.

Lupa,  26.07.2004
Společnost Tele2 stupňuje svůj boj proti volným kreditům v měsíčních paušálech Českého Telecomu, které odrazují zákazníky od používání jejích služeb. Zorganizovala petici, podala podání k ÚOHS a na Český Telecom si stěžuje kvůli srovnávací reklamě i kvůli pomalému přepojování svých zákazníků na trvalou předvolbu. Hrozí také arbitráží vůči České republice.

Lupa,  22.07.2004
Uživatelé ADSL jistě ví, jak vypadá ADSL modem a splitter, který mají doma. Jak ale ve skutečnosti vypadají jejich "protikusy" na telefonních ústřednách? Jak jsou zde zapojeny splittery a tzv. DSLAMy? Jak vypadá kabelovna a jak jsou vedeny rozvody uvnitř ústředny? Český Telecom vzal minulý týden novináře na exkurzi do jedné ze svých ústředen. Zde jsou obrázky.

Zive,  21.07.2004
Stanislav Gross se nechystá zrušit ministerstvo informatiky, ani jej sloučit s vnitrem. Proti by byla i ODS. Ministr Mlynář bilancoval působení svého resortu, popsal stav předkládaných zákonů a koncepčních dokumentů, a vyjádřil se i ke svým největším úspěchům a neúspěchům. Dnes by např. postupoval jinak při řešení personálních otázek v Českém Telecomu.

Zive,  19.07.2004
Kolem digitálního vysílání dochází k zajímavým zvratům. Dosavadní koncepce sice předpokládaly jen dva multiplexy, ale ČTÚ náhle oznámil, že zřízeny mohou být hned tři. Kdo je ale přidělí? České radiokomunikace a Český Telecom ohlásili, že příslušné frekvence už od ČTÚ dostali oni. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání je zase chce přidělovat v licenčním řízení televizním a rozhlasovým společnostem.

Lupa,  19.07.2004
Alternativní operátoři protestují proti argumentaci, kterou Telecom používá při přesvědčování zákazníků že jeho služby jsou výhodnější než služby jeho konkurentů. V červnu jej Tiscali vyzvalo, aby s tím přestal. Nyní šel Aliatel až k soudu. První návrh na předběžné opatření proti Telecomu však soud z formálních důvodů zamítnul.

Lupa,  15.07.2004
Kabelový operátor Karneval zvyšuje přenosovou rychlost své základní nabídky vysokorychlostního Internetu, z 600 kbit/s na 1000kbit/s na downstreamu. Současně zavádí nový tarif, s dvojnásobnou rychlostí. Na rozdíl od ADSL jsou tyto rychlosti garantované. Navíc zákazníci dostanou ještě poštovní schránku o velikosti 1 gigabytu.

Lupa,  12.07.2004
Ve věku necelých pěti měsíců nás definitivně opustil náš drahý intervalový paušál. Po slavném porodu neuneslo jeho podlomené zdraví drsné životní podmínky v tuzemsku. Přesto na něj můžeme vzpomínat v dobrém, jako na průkopníka slepých uliček. Jasně nám ukázal, kudy cesta opravdu nevede. Nyní odchází alespoň na Slovensko, kde by přeci jen mohl mít více šancí.

Lupa,  09.07.2004
Co kdyby při každém přístupu na linku s prefixem 976 musel uživatel povinně projít přes dashboard, podobný tomu jaký býval u ADSL služeb, a musel explicitně vyjádřit svůj souhlas se zvýšenou tarifikací? Pomohlo by to před nejčastějšími formami zneužitím? Český Telecom má obdobnou podmínku ve své referenční nabídce propojení.

Lupa,  07.07.2004
Také regulátor se již vyjádřil ke druhé vlně problémů se zneužíváním linek se zvýšeným tarifem. Přijal konkrétní opatření, mezi kterými je i požadavek na telekomunikační operátory, aby oni dosáhli stavu kdy přesměrování na uživatelově počítači nebude možné. Regulátor už také vede jedno správní řízení kvůli podvodnému přesměrovávání pomocí viru.

ISDN server,  28.06.2004
Nejvýznamnější zprávou minulého týdne byla ohlášená rezignace premiéra, a sní i pád celé vlády. Jak to ale bude dál se samostatným ministerstvem informatiky? Jak se k jeho další existenci či neexistenci vyjadřují jednotlivé politické strany? Jaké nové signály se objevily minulý týden?

Lupa,  25.06.2004
Ačkoli je v účetní ztrátě, Český Telecom bude vyplácet dividendy. Schválila mu to jeho čtvrteční valná hromada. Ta posvětila i některé změny stanov, například ve směru rozšíření předmětu podnikání společnosti o digitální rozhlasové a televizní vysílání. ČTÚ právě rozšířil Telecomu jeho licenci o oprávnění k digitálnímu vysílání.

Lupa,  23.06.2004
obilní operátoři akcelerují své GPRS připojení již delší dobu, tak aby zvýšili jeho efektivní rychlost. Nyní přichází s obdobným krokem i první pevný operátor, Czech OnLine. Uživatelům svých dial-upových služeb, které poskytuje pod značkou VOLNÝ, nyní nabízí zdarma akcelerátor, založený na tuzemské technologii CProxy.

ISDN server,  21.06.2004
David Stádník byl vládou potvrzen ve funkci předsedy ČTÚ, do účinnosti nového zákona o elektronických komunikacích. Poslanec Petr Pleva navrhuje významné změny do zákona proti spammingu. CEO Intelu, Craig Barrett, nám radí investovat do budoucnosti. Uděláme to, nebo to odložíme na neurčito?

Lupa,  23.06.2004
Minulý týden se nabídka ADSL služeb pro koncové zákazníky rozrostla o další dvě zcela nové varianty, založené na využití zpřístupněných místních smyček. Přichází s nimi České radiokomunikace a Nextra CR. Stávajícím variantám Českého Telecomu konkurují, a to jak cenou, tak i rychlostí a agregací. Jejich dostupnost je zatím malá, ale má se brzy zlepšit.

Lupa,  17.06.2004
Kdyby byl Internet živou osobou, asi by se pořádně divil, kolik otců a vynálezců mu běhá po světě. Jednoho mu před časem vyrobili Češi a o dalšího se mu nyní postarali na Slovensku. Nemá jít o nikoho jiného než o vynálezce webu, sira Tim Berners-Lee.

Lupa,  16.06.2004
Problém s horentními účty za telefon se vrátil a je ještě větší než dříve. Techniky, používané k oblafnutí uživatelů dial-upu, jsou ještě důmyslnější. Došlo k nebezpečnému spojení virů a telefonních služeb se speciální tarifikací. Jaké jsou možnosti obrany? Jaké šance mají postižení při případné reklamaci?

Lupa,  14.06.2004
Horentní účty za telefon, způsobené přesměrováním dial-upu na speciální linky se zvýšenou tarifikaci, začínají znovu trápit uživatele. Tentokráte je situace horší v tom, že přesměrování mají zřejmě na svědomí viry, které přepojují uživatele bez jejich vědomí na tuzemské speciální datové služby, jako je Datarif Českého Telecomu.

ISDN server,  14.06.2004
Český Telecom změnil slogan i grafiku a vsadil na zadky. Na Slovensku mají hlasové tarify s voláním mimo špičku zcela zdarma, i meziměstsky. Také jejich tarif bez kreditu je lacinější než u nás, a má ještě další přednosti. Tele2 bojuje za odstranění kreditů i v ČR. V roce 2003 utratili Slováci za Internet 2,5 mld. SK.

Lupa,  10.06.2004
Původní členské země EU měly předložit své národní broadbandové strategie do konce loňského roku. Poslední se objevily až v průběhu letošního května. Od nových členských zemí se tyto strategie očekávají do konce roku 2004. Jak to vypadá s přípravami české národní broadbandové strategie? Co o jejím obsahu naznačil ministr Mlynář? Co byste do ní dali vy?

Lupa,  08.06.2004
Evidenční listy důchodového pojištění (ELDP) musí zaměstnavatelé nově předkládat za své zaměstnance každý rok, a nikoli jen při změně. Kromě papírové však budou moci využít i elektronickou formu předávání těchto výkazů, potvrzenou elektronickým podpisem. Bude to killer aplikace, která konečně rozhýbe elektronický podpis v ČR?

Lupa,  07.06.2004
Nový 24-hodinový dial-up paušál, alias dočasné technické řešení ve zkušebním provozu, je sice časově neomezený, ale není určen k trvalému připojení. Ze strany ČTc se dočkal jen minimální publicity. Telecom navíc hodlá omezovat počty lidí, kterým jej umožní využít, aby nedošlo ke "stavu naplnění sítě". První reakce alternativních operátorů jsou smíšené.

ISDN server,  07.06.2004
Připravovaná národní broadbandová strategie počítá se zřízením fondu, do kterého by stát mohl dát jedno procento z výnosů privatizace Telecomu. Ani měsíc poté, co regulátor přikázal uzavřít ADSL propojení, se tak nestalo. APVTS oslovilo páté narozeniny. Tele2 hrozí arbitráží proti ČR, kvůli kreditům v měsíčních paušálech. Na Slovensku mají EDGE.

Lupa,  03.06.2004
Tak jsme se přeci jen dočkali: už i v ČR máme neomezený 24-hodinový paušál na dial-upu, tedy mimo špičku i ve špičce. Ovšem jen jako dočasné technické řešení, navíc ve zkušebním provozu, jen pro toho, kdo ještě není v dosahu ADSL, a jen do doby než v dosahu ADSL bude. Máte zájem? Za 870 korun měsíčně bez DPH ...

Lupa,  02.06.2004
Vláda ČR odsouhlasila mandát českých zástupců v Radě EU pro daňové otázky. V oblasti DPH mají bojovat za nižší sazby na širokopásmové komunikační služby, ekologicky šetrné výrobky, a dočasně i na dětské pleny. Dosavadní snahy ministra informatiky se tak dočkaly oficiálního posvěcení. Cesta k jejich prosazení však může být pořádně dlouhá a výsledek nejistý.

ISDN server,  31.05.2004
Sdružení NIX se vyjádřilo k nedávnému výpadku. Největším alternativním operátorem v ČR, podle objemu výnosů, už není GTS ale Aliatel. Český Telecom již zaplatil rekordní pokutu od ÚOHS ve výši 81,7 mil. Kč. Zájem o nový Internet Expres je malý. Terrence Valeski odchází z postu generálního ředitele Eurotelu již k 1. červnu.

Lupa,  25.05.2004
Zatímco firmy již přišly na chuť daňovým přiznáním po Internetu, možnost žádat o sociální dávky on-line nevyužívá prakticky nikdo. Ministerstvo informatiky nyní rozjíždí zajímavou akci na podporu využívání elektronických podpisů v oblasti veřejné správy. Chystá se rozdat všem starostům bezplatně kvalifikované certifikáty.

Lupa,  24.05.2004
Podpisem dalších dodatků ke smlouvám dostal konec projektu SIPVZ III - Infrastruktura, alias Internet do škol, jasnější kontury. Cílovým datem je konec srpna příštího roku. Do té doby by měl stát zaplatit plnou cenu celého projektu, upravenou o změny DPH. Přesně polovina zelených škol se ještě dočká zrychlení svého připojení, některé až na 512 kbit/s.

ISDN server,  24.05.2004
GTS a Czech On Line zavádí Fair Use Policy na svém ADSL. EMEA Telecom zlevňuje ADSL až na 590 Kč. V Rumunsku je spuštěna první komerční CDMA síť v pásmu 450 MHz v Evropě. Ministerstvo informatiky podpoří používání elektronického podpisu tím, že starostům rozdá kvalifikované certifikáty. V nové podobě odstartuje národní program počítačové gramotnosti.

Lupa,  20.05.2004
Na obzoru jsou nové nabídky ADSL, realizované jinak než přeprodejem toho, co podle svých představ navrhl a připravil Český Telecom. České radiokomunikace a Telenor Networks vsadily na zpřístupnění místní smyčky, Czech On Line zase na propojení. Telenor a Czech On Line chtějí nabízet služby na velkoobchodní bázi, Radiokomunikace přímo koncovým zákazníkům.

Lupa,  20.05.2004
Na obzoru jsou nové nabídky ADSL, realizované jinak než přeprodejem toho, co podle svých představ navrhl a připravil Český Telecom. České radiokomunikace a Telenor Networks vsadily na zpřístupnění místní smyčky, Czech On Line zase na propojení. Telenor a Czech On Line chtějí nabízet služby na velkoobchodní bázi, Radiokomunikace přímo koncovým zákazníkům.

Lupa,  18.05.2004
Výpadek NIXu z minulého týdne nebyl způsoben útokem ale závadou, která dala vzniknout jevu zvanému "broadcast storm". Přesná příčina není známa, stejně jako zařízení, které broadcast storm vyvolalo. Podobné příhody se bohužel stávají i jinde a nejde je úplně vyloučit. Náš NIX chce čelit možnému opakování přehodnocením pravidel pro připojování k peeringovému segmentu.

Lupa,  17.05.2004
Je nový Internet Expres od Českého Telecomu bundlem, alias balíčkem několika služeb, nebo pouze jednou službou? Přijde jeho pomalejší varianta na 1149 korun měsíčně, nebo jen na 870 korun? Lze si k němu přikoupit libovolný hlasový tarif, nebo jen tarif Universal? Nebo už obsahuje hlasový tarif ve své základní ceně?

ISDN server,  17.05.2004
Nová datová služba Eurotelu by se měla jmenovat Data Expres, a měla by být nabízena ve dvou variantách, s možností využití všude, nebo jen v některých lokalitách. Na Slovensku chtějí dosáhnout plošné dostupnosti ADSL do konce příštího roku. U nás Telecom plánuje pokrýt 60 procent pevných linek do konce prvního pololetí letošního roku.

Hospodářské noviny,  14.05.2004
O broadbandu se dnes mluví opravdu všude - od akademické půdy až po vinné sklepy. Uživatelé Internetu volají po broadbandu za dostupnou cenu, a internetoví provideři v něm vidí zajímavou příležitost ke zvýšení svých výnosů. O broadbandu už jednala i vláda, a dala si za úkol zpracovat naši "národní broadbandovou strategii". Také Evropská unie, do které se co nevidět chystáme vkročit, na broadbandu velmi bazíruje, a je dokonce ochotna přispět na jeho všeobecnou dostupnost. Zbývá tak snad už jen jediné: vysvětlit, co vlastně ten broadband je. A právě zde je kámen úrazu ….

Lupa,  14.05.2004
Český Telecom včera představil svůj nový portál Starzone.cz. Již dnes nabízí ke stažení první filmy a TV pořady, a brzy nabídne i hudbu. Služby jsou placené, dostupné jen zákazníkům ČTc, a platí se za ně skrze telefonní účet za pevnou linku. Použití staženého obsahu je řízeno systémem DRM (Digital Rights Management).

Lupa,  13.05.2004
Nová služba Internet Expres od Českého Telecomu je bundle, tvořený ADSL připojením a jednou z variant tarifu Universal pro hlasové služby. Cena ani parametry však nijak neoslňují. Fair Use Policy na ADSL je poměrně přísná, a obdobné služby lze pořídit samostatně za stejných, či dokonce ještě výhodnějších podmínek.

Lupa,  10.05.2004
Dosavadní šéf Eurotelu Valeski rezignoval, ale až k listopadu 2004. Zůstane do té doby ve funkci generálního ředitele? Rezignoval také dosavadní ekonomický ředitel Eurotelu. Ministr Mlynář zveřejnil obsah svého podnětu k ÚOHS a znovu se distancuje od změn v Eurotelu. Ve středu bude další společná tiskovka Telecomu a Eurotelu k vysokorychlostnímu přístupu na Internet.

ISDN server,  10.05.2004
Návrh zákona o elektronických komunikacích se vrátil předkladateli s požadavkem na úpravy. ČR uzavřela s Jižní Koreou dohodu o spolupráci v oblasti ICT. Telecom chce outsourcovat údržbu své sítě. Zatímco dial-upový paušál skomírá, mobilní paušál doslova kvete. Eurotel Data Nonstop bude i po červnu za 649 Kč, ale bez hlasových minut.

Lupa,  05.05.2004
Rozhodnutí regulátora o ADSL propojení již přineslo zajímavé snížení koncových cen. To nejspíše posílí poptávku uživatelů po tomto druhu připojení. Co to ale udělá na straně nabídky? Bude Telecom dále investovat do ADSL technologií a rozšiřování jejich dostupnosti? Nebo to pro něj již přestane být lukrativní?

Lupa,  04.05.2004
Před více jak dvěma roky představila společnost Fincom Group technické řešení pro odesílání a příjem SMS zpráv i na pevných telefonních linkách. Nyní toto řešení implementoval ve své síti Český Telecom, a začíná jej nabízet jako řádnou komerční službu. Ta umožňuje poslat SMS zprávu na kterýkoli pevný telefon v ČR, byť mnohdy jen v hlasové podobě.

ISDN server,  03.05.2004
ADSL je v ČR dostupné ve 20 dalších lokalitách. Telecom převádí své Wi-Fi do komerčního provozu a účtuje si za jednotlivé minuty. Set-top-boxy nebudou v nižší sazbě DPH. T-Mobile jako první nabídl neomezené GPRS připojení i na předplacené bázi, za malý příplatek oproti verzi pro tarifní zákazníky vázané smlouvou. Také těm vrátil cenu na úroveň z předchozích promo kampaní.

Lupa,  03.05.2004
Česká republika vstoupila do EU a stala se řádnou členskou zemí. K tomu patří i povinnost implementovat celé acquis communitaire. Tam, kde se tak nestalo, hrozí nápravná opatření, která Českou republiku mohou zavést až před Evropský soudní dvůr. Mohlo by to být i za oblast elektronických komunikací, kde jsme nestihli převzít nový regulační rámec.

Lupa,  30.04.2004
Ministr informatiky Vladimír Mlynář se distancuje od rozhodnutí odvolat dva za tří jednatelů Eurotelu. Obrací se také na ÚOHS pro posouzení, zda nedošlo k porušení podmínek pro spojení Českého Telecomu a Eurotelu. Podle předběžných hospodářských výsledků za letošní první čtvrtletí poklesly výnosy samotného Českého Telecomu meziročně o cca deset procent.

Lupa,  29.04.2004
Představenstvo Českého Telecomu, se souhlasem dozorčí rady, včera odvolalo Terrence Valeskiho a Luboše Börika z postu jednatelů Eurotelu a na jejich místa jmenovalo své lidi. Tři členové dozorčí rady, včetně jejího předsedy, kvůli tomu rezignovali. Na mimořádné tiskové konferenci se k tomu dnes vyjádří Vladimír Mlynář.

Lupa,  28.04.2004
Podle Českého statistického úřadu používalo koncem roku 2003 v ČR Internet cca 2,4 milionu lidí ve věku 15 let a více. Největší zastoupení měla věková kategorie 15 až 24 let. Nejvíce, až 60 procent uživatelů, pracuje s Internetem doma. Teleworking u nás provozuje přes 90 000 lidí.

Lupa,  27.04.2004
Eurotel nepotřebuje pro své CDMA novou licenci, ale nové povolení k provozování vysílacích rádiových stanic. To nemá, a podle Euro OnLine má šanci jej získat někdy v červnu. Podle stejného zdroje nyní Eurotel svůj projekt zastavil. Stále ale probíhá duel Český Telecom vs. Eurotel a problémy s absentujícím povolením nejspíše sehrají svou roli.

Lupa,  26.04.2004
Podmínky poskytování služby GTS Pohoda Doma od 1.5. přitvrzují, a z intervalového paušálu na dial-upu se fakticky stává časový kredit velikosti 120 hodin měsíčně. Důvod je nabíledni - dosavadní podoba služby musela být pro GTS silně prodělečná. Sen o tom, že někdo bude trvale dotovat koncové zákazníky, tak bere za své.

ISDN server,  26.04.2004
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání souhlasila s tím, aby Český Telecom experimentálně vysílal. Ten usiluje také o zakázku na výběr elektronického mýtného v ČR, zřejmě od roku 2006. Spolupracovat na tom hodlá se Siemensem a T-Systems. Česká pobočka T-Systems International ICSS mezitím představila své aktivity …

Lupa,  23.04.2004
Český statistický úřad včera zveřejnil výsledky celé série svých šetření v oblasti ICT. Zde je první část údajů: počítač má u nás 24% domácností, Internet pak jen 14,8%. V připojených domácnostech převládá dial-up s 82%, broadband má jen cca 10%, zbytek je ISDN a mobilní připojení. Vlastní notebook má 2,4% lidí starších 15 let, palmtop 0,4%.

VIP Park,  23.04.2004
Průzkum „e-připravenosti“ od The Economist vidí hlavní překážku e-businessu v ČR v nedostatečné konektivitě. Studie TNS Factum dává konektivitu až na třetí místo v pořadí bariér komunikace firem s veřejnou správou. ČSÚ konečně provedlo a zveřejnilo výsledky šetření o ICT technologiích u domácností, podnikatelů a veřejné správy v ČR.

Lupa,  22.04.2004
Český Telecom prý chce odvolat šéfa Eurotelu Valeského. Může to udělat představenstvo Telecomu, ale potřebuje k tomu souhlas své dozorčí rady, ve které zasedají také zástupci státu. Svou roli zde zřejmě hraje i otázka licence na chystané datové služby na bázi technologie CDMA 2000. Potřebuje Eurotel licenci či povolení od ČTÚ? Má šanci ji získat?

Lupa,  20.04.2004
Nedávné rozhodnutí o ADSL propojení přineslo první konkrétní nabídky. Objevuje se také první varianta ADSL s objemovými limity na přípojkách s agregací 1:20. První a dosud nepotvrzené signály o spuštění CDMA od Eurotelu hovoří o 5. květnu, cena má být kolem 1200 Kč bez DPH. To by bylo více než u nejlacinějších variant ADSL, a nové CDMA by jim až tak moc nekonkurovalo.

ISDN server,  19.04.2004
Jakou má Telecom šanci získat licenci na experimentální digitální vysílání? Nebo ji už snad má? V jeho dozorčí radě zasedne již druhý poradce premiéra Špidly. Šéf GTS předpokládá, že ceny služeb by v důsledku liberalizace mohly i růst. Do boje za lepší dostupnost služeb se vydává i dřívější platforma ZUI, nyní transformovaná do občanského sdružení.

Lupa,  19.04.2004
Společnost Contactel představila minulý týden další vývojové stádium svých integrovaných služeb, pod názvem FORUM. Základem je standardní trojkombinace hlas+data+Internet, posíleny jsou především hlasové služby na IP platformě. Předností jsou služby virtuální ústředny, které stačí používat, bez nutnosti pořizovat si vlastní pobočkovou ústřednu.

Lupa,  15.04.2004
Přenos TV signálu při nadcházejícím mistrovství světa v ledním hokeji, z pražské Sazka Arény i z ostravské ČEZ Arény, bude zajišťovat Český Telecom, přes svou ATM síť. Posílí kvůli tomu své přenosové vozy i přenosové trasy. Do budoucna by chtěl získat licenci na digitální vysílání a vybudovat si vlastní síť pozemních vysílačů.

ISDN server,  13.04.2004
První reakce na rozhodnutí regulátora o ADSL odezněly, ale místo nových nabídek se objevují spíše nejasnosti a nutnost dále čekat. Naše zaostávání v penetraci ADSL se mezitím dále prohlubuje. Telecom již našel způsob jak vyřešit své vztahy s Eurotelem, praktické důsledky nejspíše poznáme již na osudu technologie CDMA.

Lupa,  13.04.2004
Letošní kampaň "Březen - měsíc Internetu" přinesla řadu zajímavých akcí, ale také jeden nepříjemný trapas. To když naši přední cimrmanologové nepochopili mistrovu výzvu "Březen - na pevnou síť vlezem", a nesprávně ji interpretovali ve smyslu podpory trvalého připojení k Internetu. Ve skutečnosti měl náš největší propagátor slepých uliček na mysli podporu dial-upu.

HP e-news,  duben 2004
O strategii "Adaptive Enterprise" společnosti Hewlett-Packard - od virtualizace zdrojů, přes management infrastruktury, Darwinovu referenční architekturu, až po správu složitosti a celkové zastřešení. O čem to vlastně všechno je?

ISDN server,  05.04.2004
Hned dvě ceny (Cenu ministra informatiky a Český zavináč) si z konference ISSS odnesl katastr nemovitostí on-line. Padl zde i rekord v psaní a odesílání emailů na rychlost. Akční zvýhodnění mobilního Internetu za paušál u Eurotelu i T-Mobile s koncem března skončilo. Eurotel naopak přišel s novou nabídkou Wi-Fi připojení, jen za paušál.

Lupa,  05.04.2004
Současná nabídka dial-upu přes volbu operátora je značně různorodá. Zahrnuje intervalový paušál i lineární a nelineární minutové tarify. Především je ale tato oblast zralá na další rozhodnutí regulátora, mj. ohledně kreditů obsažených v měsíčním paušálu a výše propojovacích poplatků. Vedle toho by si náš trh už konečně zasloužil i režim FRIACO.

Zive,  05.04.2004
Konference "Internet ve státní správě a samosprávě" proběhla letos již posedmé, a nesla se ve znamení nových koncepcí: ministr Mlynář představil vládou nedávno schválenou Státní informační a komunikační politiku. Představitelé ODS zase prezentovali svou "alternativu k současnému stavu informatiky a telekomunikací", a chtějí provést totální audit a následný reinženýring výkonu státní správy.

Lupa,  31.03.2004
Po propadu za první tři čtvrtletí přinesl poslední kvartál loňského roku přece jen určité oživení. Celoročně je z toho dokonce mírný nárůst celkového objemu provolaných minut na dial-upu. Hlasový provoz v pevné síti ČTc však rychle klesá. Podíl dial-upu na celkovém objemu minutového provozu se stabilizoval na 53 až 54 procentech.

ISDN server,  29.03.2004
Vláda minulý týden schválila návrh Státní informační a komunikační politiky. Příprava národní broadbandové strategie, která měla být hotova k našemu vstupu do EU, se ale opožďuje. Národní program počítačové gramotnosti láká zájemce skrze novou reklamní kampaň, ale jeho kurzy dosud nemohou probíhat. BSA a státní správa chtějí společně bojovat proti počítačovému pirátství.

Lupa,  29.03.2004
Eurotel již oficiálně potvrdil, že svůj záměr s nasazením CDMA zrealizuje ještě v prvním pololetí. Dostal tedy od Českého Telecomu zelenou, nebo to udělal "na vlastní pěst"? Regulátor nehodlá znárodnit jeho licenci na pásmo 450 MHz, a na ostatní mobilní operátory se tak nejspíše nedostane. O příležitost se ale hlásí první internetoví provideři.

ISDN server,  23.03.2004
UPC od zítřka zrychluje své služby chello na dvoj až trojnásobek. Současně ale zavádí objemové limity u verzí chello classic a plus, ve výši 5 GB a 15 GB. Snad by se ale mohlo jednat spíše o zavedení Fair Use Policy, zaměřené proti stahovačům, než o tvrdé limity, při jejichž dosažení bude automaticky následovat zpomalení na rychlost 64 kbps v obou směrech.

ISDN server,  22.03.2004
SkyNet nabízí účast v pilotním projektu DSL od Telenoru. Widenet rozšiřuje svou Wi-Fi síť a nabízí jeden z prvních Wi-Fi roamingů v ČR, přes agregátora WeRoam. FAYN upgradoval svou VOIP síť a příchozí hovory mu již fungují i přes firewally. Své odchozí hovory nyní terminuje přes síť GTS.

Lupa,  22.03.2004
Regulátor minulý týden snížil propojovací poplatky za volání do mobilních sítí, oproti roku 2001 o cca 13 procent. Poplatky za volání opačným směrem však mezitím klesly ještě výrazněji, takže příslovečné nůžky mezi pevnými a mobilními sítěmi se spíše dále rozevírají. Stále však jsou rozevřeny méně než je tomu v zahraničí.

Lupa,  18.03.2004
Telenor Networks naznačil další podrobnosti o svém pilotním projektu nasazení xDSL technologií na zpřístupněné místní smyčky. Nabízet hodlá ADSL a SDSL, bez omezení objemu dat, s agregací 1:30, 1:4 a 1:1, a se smluvní garancí kvality a minimální rychlosti. Účast v pilotním projektu již přijali prakticky všichni velcí alternativní operátoři.

Zive,  16.03.2004
Plány ČR v oblasti e-governmentu jsou ambiciózní, ale realita podle průzkumů nedosahuje ani průměru zemí, přistupujících k EU. Jaké vůbec jsou naše priority a vize, co již je k dispozici a jak vychází konkrétní srovnání ČR s ostatními zeměmi? O jaké agendy mají lidé zájem více, a o jaké méně?

ISDN server,  15.03.2004
Minulý týden se nesl ve znamení čísel. T-Mobile oznámil své hospodářské výsledky za loňský rok, což umožnilo dopočítat objem celého mobilního trhu v ČR. Objevily se také aktualizované údaje o počtu uživatelů paušálního dial-upu i mobilního paušálu. Zajímavý, a snad i pozitivní, je vývoj kolem technologie CDMA v pásmu 450 MHz.

Lupa,  15.03.2004
Polští poslanci ve čtvrtek rozhodli o tom, že internetové služby pro domácnosti a školy nebudou v jejich zemi zatíženy vůbec žádnou daní z přidané hodnoty. EU, která na jedné straně podporuje rozvoj Internetu a broadbandu, se to ale vůbec nelíbí. Dokonce hrozí Polsku za tento krok sankcemi. Proč takováto reakce? A co v České republice?

Lupa,  10.03.2004
Dosavadní kandidátské země jsou podle názorů EU dobře připraveny na přistoupení k celoevropské koncepci eEurope2005 a dokonce by prý v některých oblastech mohly stávající členské země i přeskočit. Přesto přetrvávají významné rozdíly, například v relativních nákladech na pořízení domácího počítače a připojení.

Lupa,  08.03.2004
Ministerská konference v Budapešti završila naplňování "úzkopásmové" iniciativy kandidátských zemí eEurope+, odstartované v roce 2001 a probíhající i za účasti České republiky. Kandidátské země se nyní mohou připojit k "širokopásmové" iniciativě členských eEurope 2005, která se právě nachází ve své polovině. Jaká je historie a budoucnost celého procesu?

ISDN server,  08.03.2004
Začala kampaň "Březen - měsíc internetu", a poukazuje na zpomalení tempa růstu českého Internetu. Ministerstvo informatiky dokončilo přípravu nového zákona o elektronických komunikacích, a do vlády odeslalo k projednání i návrh Státní informační a komunikační politiky. Komplikovat se naopak začíná situace kolem dosud bezproblémového Národního programu počítačové gramotnosti.

Termíny jako "volba operátora", "přenositelnost čísla" či "zpřístupnění místní smyčky" dnes zná každý, kdo se zajímá o oblast telekomunikací. Již méně se ale tuší, že jde jen o konkrétní opatření, sloužící potřebám liberalizace telekomunikačního trhu. Otázkou samozřejmě je, jak úspěšná tato opatření jsou a co skutečně přinášejí.

Lupa,  03.03.2004
Počet dospělých , kteří se považují za uživatele Internetu, v ČR meziročně stoupnul z 2,6 na 2,8 milionu. Vybavenost domácností Internetem výrazně závisí na celkovém příjmu a vzdělání jejích členů, a také roste jen velmi pomalu. To vše inspirovalo organizátory letošního "Března - měsíce Internetu" k přirovnání k "ležícímu a spícímu …".

ISDN server,  01.03.2004
Telecom do konce minulého týdne nezveřejnil žádné rozhodnutí ohledně projektu Eurotelu na CDMA450. Ministr Mlynář zruší organizaci Testcom servis s.r.o., a portál veřejné správy bude provozovat samotný Testcom. Contactel byl prý již prodán německé Deutsche Bank. ČTÚ přijal čtyři žádosti o licence FWA v pásmu 28 GHz na území Prahy a všechny je dále posuzuje.

Lupa,  01.03.2004
Český Telecom v loňském roce vyplatil velkou dividendu, a nyní jednorázově odepsal část svých aktiv v hodnotě 9,9 miliardy. Na druhou stranu se mu podařilo "umáznout" část své odložené daňové povinnosti ve výši 4,9 miliard, kterou si nyní započítal jako mimořádný daňový příjem. Struktura výnosů dosud nebyla zveřejněna, stejně jako údaje o objemu provozu.

Lupa,  24.02.2004
Po GTS a Českém Telecomu přichází s intervalovým paušálem mimo špičku také Czech On Line. Podobně jako u Telecomu jde zatím jen o zkušební provoz, a také další podmínky včetně ceny mají blíže spíše k podmínkám ČTc, než k podobě intervalového paušálu od GTS. Cena je 590 Kč bez DPH, max. délka souvislého připojení 180 minut.

VIP Park,  21.05.2004
Akční plán eEurope 2005 se blíží k polovině svého časového horizontu a EU se rozhodla vyhodnotit dosavadní postup jeho plnění. Výsledkem je "pololetní vysvědčení" v podobě dokumentu s názvem "eEurope 2005 Mid-term Review". Je vcelku optimistické a hlavní cíle navrhuje neměnit. Přesto doporučuje určité změny ...

ISDN server,  23.02.2004
Požadavky Telecomu ohledně miliardových ztrát z univerzální služby považuje ministr Mlynář za neoprávněné. Telecom si objednal 200 000 ADSL portů od čínské firmy Huawei, a pochvaluje si své zahraniční operátorské aktivity. Rád by také expandoval do oblasti digitálního televizního vysílání. O zpřístupnění místní smyčky je zájem pouze v Praze.

Lupa,  23.2.2004
Český Telecom již dříve zveřejnil výčet dalších lokalit, ve kterých plánuje zprovoznit ADSL. Následně podepsal kontrakt s čínskou firmou Huawei na dodávku 200 000 ADSL portů. Nyní se zájemci mohou dozvědět, kdy konkrétně by měly být tyto lokality skutečně zprovozněny. Pro zájemce z dalších lokalit Telecom plánuje možnost, jak vyjádřit svůj zájem o zavedení.

Lupa,  19.02.2004
Po žalobách a výzvách k úhradě údajných miliardových ztrát se na veřejnost dostává další kauza spojená s Českým Telecomem. Tentokráte jde o jím plně vlastněný Eurotel a o jeho snahu zavést "bezdrátové ADSL" plošně po celé ČR, skrze technologii CDMA v pásmu 450 MHz. Problém je v tom, že by to konkurovalo mnohonásobně dražšímu projektu na rozšiřování drátového ADSL samotným Telecomem.

ISDN server,  16.02.2004
Kde je původ miliard, které Telecom nyní deklaruje jako svou ztrátu z poskytování univerzální služby? Ačkoli možná odepíše část svých investic jako ztrátové, Telecom by přesto měl vyplatit další dividendu. eTel žaluje Telecom o 23 milionů. Eurotel zavede od března dynamický překlad adres (NAT) na své službě Data Nonstop.

Lupa,  12.02.2004
Telecom posunul začátek svého intervalového paušálu na 19. hodinu večer. Alternativní operátoři proti jeho paušálu protestují u regulátora i antimonopolního úřadu. GTS zveřejnil počet minut, které provolali jeho zákazníci na paušálu za první víkendový den. První odhady by odpovídaly velkým ztrátám na straně GTS, ale v dlouhodobějším výhledu může být všechno jinak.

Lupa,  10.02.2004
Ministr informatiky Vladimír Mlynář předkládá návrh na daňové zvýhodnění Internetu a domácích počítačů, pracovně označovaný jako Home PC, s cílem podpořit rozvoj informační gramotnosti. Poslanci se naopak chystají více zdanit služby kabelových televizí. Nedávno odvrácený omyl s jejich zařazením do základní sazby DPH má být nyní realizován jako záměr.

Lupa,  09.02.2004
Každoroční rituál kolem stanovení regulovaných cen univerzální služby musel být koncem loňského roku obzvláště dramatický. Detaily se dostávají na veřejnost teprve postupně - o tom, jak Telecom požadoval zvýšit paušál za 500, ale posléze se obešel bez zvýšení, zažaloval regulátora o 4,5 miliardy ztráty za rok 2002, a po státu nyní chce další 3 miliardy za rok 2001. Jaký je současný stav?

ISDN server,  09.02.2004
Minulý týden byl bohatý na události související s Českým Telecomem. Proti jeho zkušebnímu provozu intervalových paušálů na dial-upu se ohradili největší alternativní operátoři až u ČTÚ a ÚOHS. Telecom také dostal rekordní pokutu od ÚOHS. Regulátor zase provedl kontrolu jím provozovaných veřejných automatů, a ani na jednom nebyla informace o zkrácení časových intervalů.

Lupa,  06.02.2004
Média přijala první dial-upové paušály se smíšenými reakcemi. Stejně tak alternativní operátoři. Někteří horečnatě počítají, zda si také troufnou jít do paušálu na bázi minut. Jiní o to více volají po paušálu mezi operátory. A jak reagují uživatelé? Telecom za první dva dny hlásí přes 700 zájemců o zkušební provoz, GTS na 500 již uzavřených smluv.

Lupa,  04.02.2004
Zázrak se nekoná, intervalový paušál od GTS i ČTc je založen na minutovém zpoplatnění mezi operátory a nikoli na režimu FRIACO. Koncový zákazník sice platí pevnou částku, ale jeho operátor platí Telecomu za každou minutu, kterou zákazník skutečně provolá. Kdy a za jakých podmínek to může být výhodnější, než když sám zákazník platí podle skutečně provolaných minut?

Lupa,  03.02.2004
Český Telecom zažaloval regulátora o 4,5 miliardy. Konkrétním předmětem sporu je to, zda regulátorem stanovené ceny pokrývají náklady Telecomu. Ten si myslí že nikoli a cestou žaloby se domáhá náhrady za rok 2002. Deklarovaná výše ztráty přitom číselně odpovídá rozdílu mezi tehdejší výší měsíčního paušálu u HOME STANDARD a částkou 500 Kč.

ISDN server,  02.02.2004
Viry útočí, ale stejně tak útočí špatně nakonfigurované antiviry. Telecom požadoval po postižených doklady, které nebylo možné získat. Uživatelům VOLNÝ ADSL výrazně poklesla rychlost, Czech OnLine tvrdí že jde o důsledek zapnutí agregace ze strany Telecomu. Kolik zákazníků mají naši mobilní operátoři? Bude tento týden představen paušální dial-up?

Lupa,  02.02.2004
Společnost GTS zítra představí "První vytáčené připojení k internetu za paušál v ČR". Půjde o intervalový paušál, bez počítání minut mimo špičku a s minutovým zpoplatněním v době špičky. Realizován je přes volbu operátora, jmenuje se GTS Pohoda Doma a přijde každý měsíc na 599 Kč včetně DPH. Chcete znát podrobnosti?

Lupa,  30.01.2004
Možnost získání zvýhodněné nabídky tarifu Data Nonstop zítra nekončí, ale je prodloužena až do konce března. Ke konci loňského roku měl tento tarif již 32 tisíc uživatelů, v průběhu ledna přibylo odhadem dalších 10 tisíc. Do konce čtvrtletí by Eurotel měl nabídnou kompresi a optimalizaci datových přenosů. Nově lze přikoupit také čtyři balíčky TOP.

Lupa,  28.01.2004
Asociace APVTS stále prosazuje svůj návrh na vrácení internetových služeb do snížené sazby DPH. K návrhu zákona o DPH, který je právě projednáván v parlamentě, již předložila pozměňovací návrh, podepřený řadou racionálních argumentů. Silným protiargumentem je ovšem požadavek EU, a svou roli jistě sehrává i stav státní kasy. Jaké jsou tedy šance?

Lupa,  28.01.2004
Asociace APVTS stále prosazuje svůj návrh na vrácení internetových služeb do snížené sazby DPH. K návrhu zákona o DPH, který je právě projednáván v parlamentě, již předložila pozměňovací návrh, podepřený řadou racionálních argumentů. Silným protiargumentem je ovšem požadavek EU, a svou roli jistě sehrává i stav státní kasy. Jaké jsou tedy šance?

Lupa,  26.01.2004
Bessel Kok, který dlouhá léta zastupoval v Českém Telecomu zájmy strategického partnera a fakticky mu vládnul, zavzpomínal pro MF Dnes na léta strávená v ČTc. Za svou největší chybu považuje to, že "dost netlačil na Internet". Na druhou stranu se měl zase hodně zasadit o nástup mobilů v ČR, když přesvědčil Američany ovládající Eurotel ke spuštění GSM.

Lupa,  23.01.2004
Aktualizovaná koncepce přechodu na pozemní digitální vysílání počítá se zahájením ještě v letošním roce. Digitální multiplexy budou dva, ale nebudou mít celoplošné pokrytí. Obsahovat budou nejméně 4 TV programy, z nichž jeden bude povinně veřejnoprávní. Digitální set-top boxy by mohly být zařazeny do snížené sazby DPH.

VIP Park,  26.01.2004
Ministerstvo informatiky má v letošním roce řadu priorit, mezi které patří mj. transformace České pošty na akciovou spolenčost, novelizace zákona o ISVS, či příprava Národní širokopásmové strategie a tlak na snižování cen pro koncové uživatele.

Lupa,  21.01.2004
Dosavadní generální ředitel Contactelu Michal Čupa včera nastoupil na mimořádnou dovolenou, a vedení firmy místo něj převzal dosavadní provozní ředitel Peter Rubeck. Důvody údajně souvisí s hospodářskými výsledky a se splněním cílů, které firmě stanovil její stoprocentní dánský vlastník. Loňské výnosy Contactelu přitom meziročně stouply o 48 procent a překročily 1 miliardu.

ISDN server,  19.01.2004
Telecom chce po ministerstvu informatiky, aby zajistilo úhradu jeho miliardových ztrát z poskytování univerzální služby. Vláda schválila projekt internetizace knihoven, spočívající v jejich připojování k intranetu veřejné správy. Na Slovensku se tamní Telecom rozhodl zrealizovat tamní INDOŠ - ovšem ne za 4,46 miliardy, nýbrž zdarma. Po ČR se už dá telefonovat na pevnou síť jen za paušál.

Lupa,  19.01.2004
Od března 2003 u nás existuje možnost podávat přiznání k DPH, silniční dani, dani z nemovitostí i vyřizovat některé další agendy čistě elektronickou cestou, s využitím elektronického podpisu. Jak jsou tyto možnosti doopravdy využívány? K dispozici jsou konkrétní čísla za rok 2003, a trendy jsou docela povzbudivé. Nejvíce využívána je možnost podat přiznání k DPH.

Lupa,  16.01.2004
V Bruselu probíhá tento týden akce s názvem "Global IPv6 Service Launch Event". Vysocí představitelé evropské komise a evropského parlamentu na ní promluví k problematice zavádění IP protokolu verze 6. Slavnostně spuštěna bude také nová evropská síť, fungující již na bázi tohoto nového protokolu.

Zive,  14.01.2004
Ministerstvo informatiky představilo dvě nové služby portálu veřejné správy (obchodní věstník a možnost nahlížení do katastru nemovitostí), a také způsob provozního zajištění portálu, skrze společnost TestCom Servis. Další službou, která by mohla být spuštěna někdy na pomezí prvního a druhého kvartálu, je daňové přiznání právnických osob. Otevírá se také možnost k alespoň částečnému samofinancování provozu portálu.

Lupa,  14.01.2004
Katastr nemovitostí nově nabízí možnost sledovat stav vyřizování jednotlivých žádostí on-line, včetně srovnání s ostatními žádostmi s přibližně stejnou dobou podání. Zjišťovat také lze vlastníky konkrétních budov a pozemků. Vše zcela zdarma a bez nutnosti registrace, ovšem s tím že poskytnutá data jsou pouze informativní a nejsou právně závazná.

ISDN server,  12.01.2004
Regulátor minulý týden snížil propojovací poplatky. Alternativci to uvítali, Telecomu se to naopak velmi nelíbí. Na Portále veřejné správy je k dispozici obchodní věstník a nahlížení do katastru nemovitostí zdarma. Začal další pokus o privatizaci Českého Telecomu, pomůže s ním i exministr Březina. Do Prahy se chystá i Bill Gates.

Lupa,  12.01.2004
Portál veřejné správy nabízí od počátku roku plné znění tzv. obchodního věstníku. Ten byl až dosud dostupný jen v klasické tištěné formě, a v elektronické formě pouze za úplatu. Verze, nově zpřístupněná na portálu veřejné správy je plnohodnotná a zcela zdarma. Její obsah však začíná až rokem 2004, starší ročníky nenabízí.

Lupa,  09.01.2004
Regulátor včera poměrně razantně snížil propojovací poplatky za terminaci v pevných sítích. Například sazba za 1 tranzit ve špičce klesla z 51 haléřů na 40. To by mělo umožnit větší konkurenceschopnost alternativních operátorů a tlačit na pokles celkové cenové hladiny. Přesto však naše propojovací poplatky zůstávají nad průměrem EU.

Lupa,  08.01.2004
Vláda včera zahájila další pokus o privatizaci Českého Telecomu. Nejprve bude několik měsíců vybírán privatizační poradce, který teprve navrhne konkrétní varianty dalšího postupu. Vlastní prodej pak začne až ve druhé polovině letošního roku a skončit by mohl v průběhu roku příštího. Co se ale bude dít s Českým Telecomem v mezidobí?

Lupa,  07.01.2004
Na trhu je první ADSL tarif úplně bez dat, od firmy PEMAC. Uživatel si k němu může přikoupit některý z datových balíčků, nebo platit za přenesená data skutečně "od nuly". Objevují se také první řešení, usilující zajistit rovnoměrné rozdělení sdílené přenosové kapacity ADSL přípojek, bez ohledu na to, kolik spojení má uživatel právě navázáno.

Lupa,  06.01.2004
Nový způsob řešení agregace u velkoobchodního ADSL otevřel cestu k tomu, aby si poskytovatelé internetového připojení stanovili vlastní pravidla korektního používání služby (tzv. "Fair Use Policy") vůči svým zákazníkům, a také měli šanci vymáhat od nich jejich dodržování. Včera svá pravidla ohlásila společnost Tiscali.

Lupa,  05.01.2004
V loňském roce vrcholil boj za paušálně zpoplatněný přístup k Internetu pro nejširší masy uživatelů. Na hlavní frontě se aktéři jen hlouběji zakopali ve svých obranných pozicích, a tak k zásadnímu průlomu nakonec došlo na vedlejší (mobilní) frontě. Klasický dial-up možná ještě neřekl své poslední slovo, ale otázkou je, zda to vůbec má ještě cenu. Mobilnímu připojení přibývá více jak 500 zákazníků denně ….

ISDN server,  05.01.2004
DPH u telekomunikačních služeb je zvýšeno. Regulátor na konci roku odblokoval dříve zafixované ceny internetového dial-upu a strukturu nabízených služeb. Vydání generální licence na Wi-Fi v pásmu 5 GHz se opozdí. Eurotel v prosinci získával na 500 nových zákazníků své služby Data Nonstop každý den. Jeho šéf soudí, že mobilní trh u nás stále ještě není nasycen. Nutí ÚOHS Telecom, aby zvyšoval paušály?