Vyšlo na Lupě, 14.5.2004
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b04/b0514001.php3

Starzone.cz: první dojmy

Český Telecom včera představil svůj nový portál Starzone.cz. Již dnes nabízí ke stažení první filmy a TV pořady, a brzy nabídne i hudbu. Služby jsou placené, dostupné jen zákazníkům ČTc, a platí se za ně skrze telefonní účet za pevnou linku. Použití staženého obsahu je řízeno systémem DRM (Digital Rights Management).

Den po představení služby Internet Expres (viz včerejší článek) představil Český Telecom také další novinku: svůj zábavní portál Starzone.cz. Uživatelům Internetu nabízí možnost stahování filmů a hudby, na placené bázi, s využitím systému DRM (Digital Rights Management) pro správu licencí. Obě služby přitom spolu úzce souvisí, protože ke stránkám portálu sice bude mít přístup každý uživatel Internetu, ale využívat jeho služby budou moci pouze ti, kteří jsou připojeni přes Český Telecom, jedním z následujících způsobů:

 • přes službu Internet Expres
 • přes službu Internet Broadband (dříve IOL Broadband)
 • přes službu Internet NaDoma (intervalový dial-up paušál ve zkušebním režimu).

V případě připojení přes novou službu Internet Expres platí, že data stažená z tohoto portálu nejsou započítávána do objemových limitů, které jsou u tohoto způsobu připojení aplikovány. Navíc by tato data měla mít při stahování vyšší prioritu než ostatní data, alespoň v případě tzv. progresivního stahování. To je jeden z možných režimů stahování obsahu z portálu, kdy se uživateli začne přehrávat obsah ještě dříve, než se celý načte do jeho počítače (a "dočítá se" ještě v průběhu přehrávání). Druhou možností je příslušný obsah nejprve celý stáhnout, a teprve pak začít přehrávat.

Uživatelé, kteří jsou připojeni k portálu jinak než výše uvedeným způsobem, se na něm mohou různě procházet a prohlížet si jeho obsah (s výjimkou dvou sekcí, viz dále), ale nemohou se k němu přihlásit a začít z něj stahovat obsah. Na následujícím obrázku, který ukazuje část vstupní stránky, pro ně není přístupný logovací box s kolonkami pro přihlášení.

Naopak uživatelé připojení přes Telecom zde zadávají své uživatelské jméno a heslo. Jde o to samé jméno a heslo, které používají již pro své připojení k Internetu. Pro zákazníky Telecomu tedy není nutná žádná explicitní registrace k portálu (a pro ostatní uživatele Internetu zase není možná).

Jaký je obsah?
Celý portál starzone.cz by měl mít dvě hlavní části:

 • nabídku videa (filmů a TV pořadů)
 • nabídku hudby

V současné době je zprovozněna pouze filmová a TV část, sekce hudby by měla být uvedena do provozu v nejbližších dnech.

Základní strukturu nabídky filmů vidíte již na předchozím obrázku (ve střední části vlevo). Nejvíce titulů (celkem 17) lze již nyní nalézt v sekci "pro dospělé" (adult), jejíž obsah se ale zobrazuje jen přihlášeným uživatelům (tj. jen zákazníkům Telecomu). Totéž platí pro sekci "horor", kde je pouze 1 titul (Hluboko v lesích). Obsah ostatních sekcí si mohou vypsat všichni, a podívat se i na podrobnosti o každém titulu.

Zde je pro ilustraci několik titulů, které na portálu najdete již dnes:

 • Kolja
 • Akumulátor I.
 • Jízda
 • Tankový prapor
 • Tmavomodrý svět
 • Ledová bouře

Celkový počet titulů by podle tiskové zprávy měl být kolem130. V tom jsou ale již zahrnuty také filmy kreslené, animované a naučné, a zřejmě i filmy pro dospělé. Není to tedy žádný velký výběr, ale jen startovací nabídka, která by se měla časem rozšiřovat. Nyní dostupné firmy pochází od Ateliérů Bonton Zlín, Biografu Jana Svěráka, a společností AQS a Atlantis Entertainment.

Dodavatelem TV pořadů (z vlastní produkce) je TV Prima. Najdete zde pořady jako:

 • Nikdo není dokonalý
 • Prima vařečka
 • Telebazar
 • Trní
 • Receptář prima nápadů

Naučné tituly zase pochází od společnosti BSP Multimedia. Další dodavatelé prý jsou v jednání, mj. BMG, SPI, EMI/Monitor a SonyMusic/Bonton.

Kolik to stojí a jak se platí?

Celý portál nabízí služby na placené bázi (i když cena u některých titulů promo charakteru může být nulová). Platebním mechanismem je telefonní účet - co si kdo "nakoupí", to se mu připočítá k jeho telefonnímu účtu. To je také důvodem, proč služby portálu nemohou využívat uživatelé, připojení k Internetu přes běžný dial-up, i když se jedná o dial-up provozovaný Telecomem. Jsou totiž i pro ČTc anonymní, a ten by tak nevěděl, komu jejich útratu naúčtovat. Proto to musí být zákazníci, které Telecom dokáže konkrétně identifikovat (a oni sami se mu musí explicitně identifikovat přihlášením). Zda je přitom kontrolován způsob připojení (přes vlastní přípojku), mi není známo.

Ceny filmových titulů s pohybují v poměrně širokém rozmezí, od 10 Kč za TV pořady, až po desítky korun za celé filmy. Cena ale záleží také na tom, zda si budete chtít příslušný titul přehrát jen jednou, nebo i opakovaně, během 24 hodin (u některých filmů, např. naučných, i během celého týdne).

Pokud si chcete film stáhnout, máte k dispozici dva režimy stahování:

 • "dávkové" stažení, kdy se nejprve celý film stáhne na váš počítač, a teprve pak si jej můžete přehrát. V takovém případě platíte až po stažení, před prvním spuštěním (viz dále). K již staženému filmu si pak můžete kdykoliv později přikoupit další práva pro přehrání (bez nutnosti opakovaného stahování).
 • "progresivní stahování": film se začne přehrávat ještě v průběhu svého stahování. Zde platíte v okamžiku kdy se začne stahovat (viz dále). Pokud během stahování dojde k přerušení, máte smůlu a přicházíte o zaplacenou licenci i dosud stažená data. Osobně moc nedoporučuji.

Nápověda k portálu sice slibuje, že si před začátkem stahování budete moci vybrat z různých formátů, a tím i různých velikostí (objemů dat pro stažení). Já jsem ale při včerejším testování narazil vždy jen na jeden formát (viz následující obrázek, část na černém pozadí - zde by mělo být více řádek). U celovečerního filmu pak vycházela doba pro stažení na několik hodin (na přípojce s nominální rychlostí 512 kbit/s). Všechny stahované filmy (i budoucí hudební tituly) jsou ve formátu Windows Media Audio/Video (WMA, WMV).

Jakmile dojde na požadavek k placení (při spuštění, resp,. na začátku stahování u progresivního režimu), je uživateli nejprve znovu zobrazena cena za zvolený titul.

Kliknutím na cenu se zobrazí okénko, do kterého je třeba znovu zadat jméno a heslo (stejné jako při přihlašování k portálu).

Pokud je jméno a heslo v pořádku, uživatel si může "zakoupený" titul přehrát.

DRM
Důležité je, že stažením a zaplacením se uživatel nestává vlastníkem kopie příslušného titulu, s následným právem neomezeného přehrávání. Získává pouze právo přehrát si jej jedenkrát, resp. opakovaně za zvolené období (den, případně 7 dnů). Poté by se stažený titul měl stát nepoužitelným.

Dodržování těchto pravidel má na starosti systém DRM (Digital Rights Management), zprostředkovaný přehrávačem Windows Media Player verze 9. Ten je také nezbytnou nutností pro možnost přehrávání stažených titulů. Před prvním přehráním staženého titulu však k němu musí být "přihrán" ještě upgrade, zajišťující potřebné DRM funkce.

"Další informace . . ." přitom říkají, že pro stažení upgradu DRM vás počítač nejprve odešle na server Microsoft unikátní identifikátor, který Microsoft zakomponuje do upgrade modulu a teprve pak vám jej pošle, aby rozšířil vás Media Player. Příslušný identifikátor, odesílaný z vašeho počítače, by podle tvrzení Microsoft neměl obsahovat žádné "údaje, identifikující konkrétní osobu".

Výsledným efektem je to, že stažený obsah bude možné přehrát (pomocí Media Playeru) jen na tom počítači, na který jste jej stáhli (resp. ze kterého jste jej zaplatili), a nemělo by být možné jej přehrát na jiném stroji. Stejně tak jej nebude možné znovu přehrát po vyčerpání zaplaceného způsobu využití (jednoho přehrání, 24 hodin či týdne).

Český Telecom dokonce ve svém návodu píše, že "při ověřování identifikačních údajů bude zároveň prověřena Vaše IP adresa. Musí odpovídat seznamu adres poskytovaných ČTc ... ". Pokud by to platilo, nešlo by stažené tituly přehrávat například za jakýmkoli firewallem v žádné privátní síti - obecně všude, kde jsou používány jiné než veřejné IP adresy, přidělované Telecomem z jeho adresního rozsahu. Naštěstí tomu tak není (ověřeno za dvojitým firewallem s privátními IP adresami).

Na závěr
Potud tedy k prvním letmým dojmům ohledně obsahu a k technických aspektů fungování nového portálu starzone.cz. Na závěr si dovolím pár obecnějších poznámek

Hned první reakce na můj včerejší článek o službě Internet Expres zmiňovala, že jsem se "opomenul strefit do obsahové části, která opět oprašuje panoptikum Imaginetu a svědčí o obsedantním úsilí ČTc pustit se do světa showbyznysu včetně pornografie". S tím já ale nemám problém. Ať Telecom rozšiřuje své aktivity, jak on a jeho vlastník (vlastníci) uznají za vhodné. Nechť prodává počítače, nechť proniká i do showbyznysu a sám si nechává outsourcovat správu své sítě. Když zpřístupní lidem tolik potřebný obsah a pomůže rozvoji broadbandu, proč ne? Jen by nemělo docházet k tomu, aby blokoval stejnou šanci i pro ostatní zájemce a využíval takové možnosti, jaké ostatní z principu nemají. A právě tady vidím určité potenciální problémy.

Například placení skrze telefonní účet. Pro uživatele to může být pohodlné a výhodné. Má to dokonce "kreditní"charakter, protože uživatel čerpá placené služby hned, ale platí až na konci zúčtovacího období. Bude ale tento mechanismus zpoplatnění dostupný i pro další poskytovatele obsahu, nebo jen pro Telecom?

A co možnost vyjmout data, stahovaná z portálu, z objemových limitů uplatňovaných na ADSL přípojkách? Bude mít tuto možnost pouze Telecom u svých služeb?