SPT Telecom / Český Telecom
PPF nekupuje jen operátora, ale i poskytovatele ICT řešení
Po osmi letech se do českých rukou nevrací jenom pevný a mobilní operátor, ale také poskytovatel ICT řešení, který se mimo jiné stará o chod datových schránek. (Lupa, 05.11.2013)
Stalo se: pevných linek je už méně než 2 miliony
Počet pevných telefonních linek v ČR, zřízených a provozovaných Telefónikou, poprvé klesl pod 2 miliony. A to jich měl Telecom původně zřídit přes 4 miliony. Český T-Mobile jako poslední z mobilních operátorů představil komplexní řešení pro firmy, zahrnující také fixní hlasové služby, v podobě služby ProfiNet. (Lupa, 28.06.2008)
Stalo se: Telefónica zaplatí sporné 2 miliardy
Akcionáři Telefóniky O2 Czech Republic si vyplatí na 16 miliard na dividendách. Exekuci, která již řadu měsíců vázne na jejím majetku, hodlá Telefónica ukončit zaplacením částky 2 miliard, o kterou se stále soudí s českým T-Mobile. Sdružení obrany spotřebitelů kritizuje Telefóniku za faktické prodlužování časových závazků. (Lupa, 21.04.2008)
Pomohou počítače na splátky oživit zájem o ADSL?
Nárůst nových ADSL přípojek v poslední době výrazně zpomaluje. A tak i Telefónica O2 Czech Republic hledá další možnosti, jak motivovat nové zákazníky. Nyní to zkouší i kombinováním ADSL s prodejem počítačů od HP na splátky, přes Home Credit. Obě části pomyslného balíčku jsou ale jen velmi málo provázány. (Lupa, 22.08.2007)
Stalo se: Telefónica s novým vedením a s vyššími limity
Telefónica O2 Czech Republic hlásí změnu na postu nejvyšším: její dosavadní šéf Jaime Smith Basterra byl převelen do Německa s úkolem vrátit tamní O2 zpět k růstu. Současně TO2 CR řekla, jak konkrétně zvýší od 1. července 2007 objemové limity u svého maloobchodního ADSL. Zareaguje na to UPC úplným zrušením limitů u svých služeb? (Lupa, 26.06.2007)
Vytáčené ADSL
Telefónica O2 Czech Republic dnes spouští kuriózní službu jménem O2 Internet ADSL Start: technologicky jde o ADSL, ale celkové provedení služby odpovídá spíše vytáčenému připojení, alias dial-upu. Uživatel si musí znovu hlídat čas, protože za své připojení platí po minutách. Navíc musí platit měsíční paušál 179 korun, ve kterém má zahrnuto 120 minut připojení (za měsíc). (Lupa, 01.06.2007)
O2 Duo Mobil: konečně nahé ADSL?
Nová služba O2 Duo Mobil, inzerovaná s tvrzením že "zákazník neplatí navíc žádné poplatky za pevnou linku", není ani tak nahým ADSL, jako spíše balíčkem tří služeb, včetně klasické pevné linky, poskytovaných se slevou. Noví zákazníci dostanou navíc ještě neomezená volání po vyčerpání jejich hovorového kreditu. (Lupa, 04.04.2007)
Všechno bude O2
Další konec Českého Telecomu a Eurotelu, tentokráte jako značek, nastává právě dnes. Nyní už bude vše zastřešeno jen novou značkou O2. Takže třeba dosavadní Internet Expres se přejmenuje na O2 Internet Expres. Zbrusu nová služba IPTV se zase bude jmenovat O2 TV. Kolik bude stát? A jaké jsou další novinky? (Lupa, 01.09.2006)
Počítání (elektronických) oveček
Teprve Španělé naučili Český Telecom správně počítat pevné linky. Ten dosud sčítal jablka s hruškami, když k počtu analogových linek přičítal jednotlivé ISDN kanály. (digiweb, 1.08.2006)
Jaké bude IPTV od Telefóniky?
Ještě ve 3. čtvrtletí by Telefónica O2 CR měla začít nabízet služby IPTV, alias televizi prostřednictvím pevné telefonní linky. Na co se tedy můžeme těšit? Jaké dílčí služby, jako například Video on Demand či Pay per View budou součástí? Jaká bude nabídka programů? Co se rýsuje už dnes a co je stále otevřené? (Lupa, 10.08.2006)
Stalo se: první pololetí Telefóniky O2
Telefónica O2 Czech Republic zveřejnila své pololetní hospodářské výsledky. Na ADSL získala na výnosech 1,3 miliardy Kč, do reklamy dala cca 78 milionů. Konečně se také naučila správně počítat své pevné linky. Ministerstvo informatiky pořídilo připojení k Internetu pro celou veřejnou správu osmkrát levněji, než původně očekávalo. (Lupa, 31.07.2006)
Stalo se: konec Českého Telecomu
Český Telecom přestal k 1.7.2006 formálně existovat, ale jeho značka ho ještě o několik měsíců přežije. Český Vodafone má ambice proniknout i do pevných sítí. Co tam bude dělat? MI ČR vyhodnotilo svou Státní informační a komunikační politiku. Je to tečka za jeho existencí? EU už vůči nám nevede přestupková řízení kvůli elektronickým komunikacím. (Lupa, 10.07.2006)
Dial-up: poslední bitva vzplála?
Spor o terminační poplatky za dial-up, vzniklý ještě v roce 2002, stále pokračuje a začíná se řešit přes média. Tiscali a Volný nabízí, že přistoupí na snížení poplatků o třetinu, pokud se to adekvátně promítne i do snížení koncové ceny. Telecom zase naznačuje, že bez jejich snížení nebude moci zachovat stávající koncové ceny. (Lupa, 2.06.2006)
Český Telecom zdražuje a zlevňuje
Český Telecom včera ohlásil rozsáhlé změny ve svém ceníku hlasových služeb pro domácnosti, v souvislosti s ukončením regulace. Kámen přitom nezůstal na kameni a řada služeb fakticky zdražila. Ti, kteří telefonují hodně, si nicméně mohou polepšit a ušetřit. Naopak ti, co telefonují jen málo, mají o důvod více poohlédnout se po nějaké výhodnější alternativě. (Lupa, 06.04.2006)
Patří pevné linky do starého železa?
Odpověď na otázku, zda pevné telefonní linky mají ještě nějakou budoucnost, by mohla znít také takto: klasické telefonování po pevné lince moc perspektiv nemá. Ale samotné pevné linky do starého železa ještě neposílejme! (digiweb, 21.03.2006)
Český Telecom pohltí Eurotel .. a přejmenuje se
Noví majoritní vlastnící Českého Telecomu včera oznámili svůj záměr zaintegrovat dosud samostatný Eurotel do Telecomu, a ten přejmenovat na "Telefónica O2 Czech Republic, a.s.". Neřekli ale, jak to bude se značkami (brandy), pod kterými budou poskytovány produkty a služby. Naznačili jen, že půjde o jednu značku, která bude představena v blízké budoucnosti. (Lupa, 02.03.2006)
Stalo se: 11. hodnotící zpráva
Evropská komise vydala svou jedenáctou hodnotící zprávu o stavu elektronických komunikací. Ani jí se nezdá, že bychom měli mít více broadbandových Wi-Fi přípojek, než celý zbytek Unie dohromady. Český Telecom zveřejnil své auditované výsledky za loňský rok, a oznámil vyplacení dividendy. Karneval představil novou nabídku svých internetových služeb. (Lupa, 27.02.2006)
Kauza volných kreditů: 205 milionů pokuty pro Telecom
Nové vedení ÚOHS potvrdilo prvoinstanční rozhodnutí úřadu, učiněné ještě za dřívějšího vedení a přisoudilo Českému Telecomu rekordní pokutu 205 milionů korun. Důvodem je vázání volných kreditů v měsíčním paušálu u pevných linek, které skončilo až v červnu letošního roku. Jenže celá věc má jeden háček. O kreditech totiž rozhodl ČTÚ. (Lupa, 01.12.2005)
Stalo se: dealeři, přenositelnost, infringement procedure proti ČR
Český Telecom si stěžuje na nekorektní chování dealerů svých konkurentů, a podal na ně trestní oznámení. Jak to bude s mobilní přenositelností z/do sítě NMT a jak Česká republika odpověděla na zahájení tzv. infingement procedure ze strany Evropské komise právě kvůli přenositelnosti? A na co ještě ČR neodpověděla? (Lupa, 26.09.2005)
Stalo se: IPTV a digitální vysílání
Český Telecom se zaregistroval u RRTV a bude moci zahájit televizní vysílání "po drátě", pomocí technologií IPTV. Start řádného pozemního digitálního vysílání, pomocí DVB-T, se také o něco přiblížil. Česká televize totiž získala od ČTÚ vysílací frekvence pro veřejnoprávní multiplex, které již jednou dostaly České radiokomunikace. (Lupa, 29.08.2005)
Telefónica v Telecomu: co by mohlo být dál?
O budoucí strategii Českého Telecomu i Eurotelu se zatím dá jen spekulovat. (Ekonom, 30.06.2005)
Má to zapotřebí?
Jako bájný pták Fénix se znovu a znovu objevuje informace o tom, že veškeré ADSL si zákazníci kupují jen od Českého Telecomu. (Lupa, 22.06.2005)
Blíží se konec regulace?
Předseda Rady ČTÚ David Stádník připustil možnost, že již v příštím roce ČTÚ přestane regulovat ceny služeb Českého Telecomu. Je to převratný zlom, nebo spíše možný důsledek nového zákona o elektronických komunikacích? A co by to mohlo fakticky znamenat? (Zive, 16.06.2005)
V předvečer velkého převodu
Zítra začne Český Telecom převádět své zákazníky na nové cenové programy. Připomeňme si při té příležitosti, o co vlastně jde a jak se vyvíjely ceny regulovaných hlasových služeb v předchozích letech. (digiweb, 31.05.2005)
Kauza volných kreditů: Telecom se odvolává
Český Telecom se odvolal proti pokutě za volné kredity, kterou mu počátkem května uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. O její výši se pouze spekuluje, ale nejspíše nebude malá. Jaké je ale pozadí celé kauzy, jejíž kořeny sahají až do roku 2001? A proč není celá věc tak černobílá, jak by se na první pohled mohlo zdát? (Lupa, 27.05.2005)
ČTÚ: Telecom souhlas nepotřebuje
Kauza vynuceného převodu na nové cenové programy Českého Telecomu má další vývoj. Konečně se totiž jasně vyjádřil i sám regulátor. Podpořil stanovisko Telecomu, v tom že k převodu na nové tarify nepotřebuje souhlas svých zákazníků, ani u regulovaných, ani u neregulovaných tarifů. Sdružení SOS však hodlá bojovat dál. (Lupa, 12.05.2005)
Nové tarify Českého Telecomu: jsou skutečně povinné?
Má Český Telecom právo zrušit všechny dosavadní cenové programy a převádět zákazníky na nové tarify i bez jejich souhlasu? Sdružení obrany spotřebitelů ČR si vyžádalo stanovisko regulátora a došlo k závěru, že je to sporné. Uživatelům doporučuje tarif neměnit, pokud to pro ně není výhodné. A co na to říká Český Telecom? (Lupa, 06.05.2005)
Po smršti přichází zemětřesení
V návaznosti na pondělní regulační smršť se Český Telecom postaral o pořádné zemětřesení ve svých cenových programech. Ty stávající (až na dva) ruší, a místo nich zavádí programy nové. Uživatelé teď mají měsíc na to, aby se rozhodli, na jaký nový cenový program přejdou. Pokud tak neučiní, Český Telecom za ně vybere nový cenový program sám. (Lupa, 29.04.2005)
Pozor na falešné, ale i na pravé dealery!
Český Telecom varuje před podvodníky i před nekorektními praktikami některých obchodních reprezentantů jiných operátorů. Já připojuji svou zkušenost s praktikami Českého Telecomu a se způsobem, jakým jsou chráněny před zneužitím jeho on-line formuláře pro změny cenových programů. (Zive, 16.02.2005)
Digitální vize Českého Telecomu, část III.
Český Telecom, spolu s dceřiným Eurotelem, nedávno oznámil uzavření strategické aliance s firmou Microsoft. Jak tento krok zapadá do širšího kontextu mediálních aktivit Telecomu a jak souvisí s vizí digitální domácnosti a digitální firmy, kterou obě firmy představily na Invexu? Bude mít Telecom vlastní TV program? A jak jej bude šířit? (Lupa, 14.02.2005)
Tele2: ofenzíva pokračuje žalobou
Po petici, stížnosti na ČTÚ i ÚOHS a žalobě kvůli srovnávací reklamě pokračuje ofenzíva společnosti Tele2 dalším krokem. Tentokráte jde o žalobu na Český Telecom o náhradu škody ve výši 2,14 miliardy korun. Předmětem sporu jsou volné kredity v cenových programech Českého Telecomu. Není to ale první miliardová žaloba v telekomunikacích. (Lupa, 04.02.2005)
Jak dál s pevnými linkami?
Jednání o nové výši regulovaných cen za pevné hlasové služby probíhají již delší dobu. Co všechno je ve hře? Dojde k dalšímu zvýšení měsíčních paušálů, k odbourání volných kreditů a ke sjednocení místního a meziměstského hovorného? Jaké možnosti mají zákazníci, kterým se nové ceny nebudou líbit? (digiweb, 01.02.2005)
Internet Expres: Ach ta čísla!
Český Telecom se počátkem roku pochlubil tím, jak narostl počet zákazníků "služeb Expres", které poskytuje spolu se svým dceřiným Eurotelem, pro potřeby vysokorychlostního přístupu k Internetu. Dospěl přitom k počtu 130 000. Něco mi ale na tomto čísle nesedí. (Lupa, 11.01.2005)
Minulý týden: ADSL vs. kabel, Telecom ...
Zatímco ADSL co do kvality přešlapuje na místě, kabelové připojení se vylepšuje. S odměňováním nejvyšších špiček Českého Telecomu se protrhl pytel plný peněz, a to už přimělo k akci i ministra financí Sobotku. Na řadové zaměstnance ČTc sice nezbylo, ale když odchází, není to s prázdnou. To vše za pokračující privatizace. (ISDN server, 10.01.2005)
Privatizace Telecomu: začneme s přímým prodejem
Vláda včera rozhodla o tom, že "rozjede" variantu (do)privatizace Českého Telecomu cestou přímého prodeje jednomu zájemci, kterého vybere ve zkráceném výběrovém řízení. Varianta prodeje přes akciové trhy však definitivně nepadla, ale zůstává v záloze. Konečné rozhodnutí má přijít koncem března příštího roku. (Lupa, 02.12.2004)
Gabriel Berdár k privatizaci Českého Telecomu
Na páteční seminář k privatizaci Telecomu přišli jen dva ministři. Šéf Českého Telecomu odhaduje šance na prodej přes akciové trhy na 80%, a pro tento případ slibuje kontinuitu dosavadní strategie. Kam vůbec půjdou peníze z privatizace Telecomu? Nikoli do státního rozpočtu, ale do rozpočtu Fondu národního majetku. Zájem o přímý prodej má prý i švýcarský Swisscom. (Lupa, 22.11.2004)
Český Telecom: přímo, nebo přes akciový trh?
Další pokus o privatizaci Českého Telecomu nabírá obrátky. Tentokráte se vše točí kolem toho, zda je lepší přímý prodej celé majority jednomu zájemci, nebo prodej akcií v držení státu přes akciový trh. V úterý vláda opět nerozhodla a znovu se ke všemu vrátí za 14 dnů. Mezitím proběhne seminář, na kterém se ministři podrobněji seznámí s jednotlivými variantami. (Lupa, 18.11.2004)
Nad hospodářskými výsledky Českého Telecomu za 3Q2004
Výnosy celé skupiny Českého Telecomu za první tři čtvrtletí meziročně vzrostly o 24 procent. Výnosy samotného Telecomu, ze segmentu fixních komunikací, však mírně klesly. Nejvíce poklesly výnosy z hovorného, rostou naopak datové služby. Nejvíce však rostou příjmy od ostatních operátorů a příjmy ze zřizovacích poplatků. (Lupa, 01.11.2004)
Eurotel s novým šéfem, Telecom s novým představenstvem
Eurotel se konečně dočkal nového generálního ředitele. Stal se jím dosavadní "Acting CEO" Michal Heřman, který byl uvolněn z představenstva Českého Telecomu. Do představenstva ČTc byla zároveň zvolena finanční ředitelka Eurotelu Marcela Malivánková a Pavel Klimuškin z firmy Avnet. Jaký má vztah k Českému Telecomu? (Lupa, 30.10.2004)
Digitální vize Českého Telecomu, část II.
Také pro domácnosti chystá Český Telecom nové digitální služby. Zahrnují ostrahu domácností, ale především nabídku "komplexních služeb", od zábavy až po elektronickou poštu či elektronické nakupování, a poskytovaných přes televizi, bez nutnosti vlastnit počítač. Na letošním Invexu byly k vidění první ukázky. Jak to souvisí s digitálním televizním vysíláním? (Lupa, 19.10.2004)
Digitální vize Českého Telecomu, část I.
Na letošním Invexu Český Telecom naznačil, jaké služby hodlá poskytovat firmám, pod novou značkou Digital Business. Součástí by měl být i návrat k poskytování služeb na bázi ASP modelu, kde Telecomem vlastněná firma ASP1000 již jednou neuspěla. Další novou službou je Dohled 24, nabízející střežení prostor zákazníka skrze pevnou linku. (Lupa, 18.10.2004)
Zazděný Telecom
Na Olšanské ulici v Praze, přímo před budovou Českého Telecomu, vyrostla včera dopoledne zeď. Postavila ji společnost Tele2 na oplátku za to, jak Český Telecom zazdívá její klienty. Chce tím upozornit na problém s pomalým přepojováním svých zákazníků na ústřednách Českého Telecomu, kvůli možnosti využívat pevnou volbu operátora. (Lupa, 22.09.10.2004)
Jsou Volno a Víkend předehrou?
Jsou nynější hlasové paušály Volno a Víkend předehrou ke skutečným dial-upovým paušálům? Co by to znamenalo, pokud by Telecom zavedl skutečné dial-upové paušály, koncipované stejně jako nynější Volno a Víkend pro hlasová volání? Kdo by pak určoval podobu nabídky na trhu? Byl by to konec nadějí na FRIACO? (Lupa, 10.09.2004)
Re(2): pořiďte si internetový paušál
"Maličký spor o číslovací plán" se zdá být rozhodnut. Na včerejší tiskové konferenci (k problematice přenositelnosti čísel) odpověděl předseda ČTÚ David Stádník i na dotaz, zda se poskytování internetového dial-upu slučuje s platným číslovacím plánem. Jeho stanovisko bylo jednoznačné: není to v souladu s číslovacím plánem. Pravidla se prý mají dodržovat ... (Lupa, 08.09.2004)
Re: pořiďte si internetový paušál
Je možné poskytovat internetový dial-up na běžných telefonních číslech, mimo prefix 971, tak aby se na něj vztahovaly nové hlasové paušály Volno a Víkend? Domnívám se že nikoli, neboť by to bylo porušením číslovacího plánu. Odpovídá tomu i reakce jednoho z alternativních operátorů, který po zveřejnění nových hlasových paušálů vyzval Telecom k tomu, aby paušály zavedl i pro Internet. (Lupa, 06.09.2004)
Telecom nabízí hlasové hovory za paušál
S poměrně razantní novinkou přichází na trh hlasových služeb Český Telecom. Nabízí neomezený počet hlasových hovorů, v délce do 30 minut, v době mimo špičku či o víkendech, již v ceně měsíčního paušálu. Uživateli je tato možnost dostupná v podobě dvou nových tarifů řady Telefon a dvou nadstavbových balíčků, které lze přikoupit k ostatním tarifům řady Telefon. (Lupa, 01.09.2004)
Drobná minutková epizoda
Předběžné opatření soudu zastavilo srovnávací reklamu "Levná minutka" od Českého Telecomu. Ten tvrdí, že příslušná reklamní kampaň už stejně skončila. Boj o zákazníky pevných hlasových služeb a dial-upu však určitě nekončí, současná přestřelka byla jen jednou z epizod nekonečného příběhu. Co bude dál? A jak se vůbec vyvíjí příslušný segment trhu? (Lupa, 16.08.2004)
Telecom: valná hromada, licence, dividenda ...
Ačkoli je v účetní ztrátě, Český Telecom bude vyplácet dividendy. Schválila mu to jeho čtvrteční valná hromada. Ta posvětila i některé změny stanov, například ve směru rozšíření předmětu podnikání společnosti o digitální rozhlasové a televizní vysílání. ČTÚ právě rozšířil Telecomu jeho licenci o oprávnění k digitálnímu vysílání. (Lupa, 25.06.2004)
Starzone.cz: první dojmy
Český Telecom včera představil svůj nový portál Starzone.cz. Již dnes nabízí ke stažení první filmy a TV pořady, a brzy nabídne i hudbu. Služby jsou placené, dostupné jen zákazníkům ČTc, a platí se za ně skrze telefonní účet za pevnou linku. Použití staženého obsahu je řízeno systémem DRM (Digital Rights Management). (Lupa, 14.05.2004)
Internet Expres: bomba, která nevybuchla
Nová služba Internet Expres od Českého Telecomu je bundle, tvořený ADSL připojením a jednou z variant tarifu Universal pro hlasové služby. Cena ani parametry však nijak neoslňují. Fair Use Policy na ADSL je poměrně přísná, a obdobné služby lze pořídit samostatně za stejných, či dokonce ještě výhodnějších podmínek. (Lupa, 13.05.2004)
Změny v Eurotelu pokračují
Dosavadní šéf Eurotelu Valeski rezignoval, ale až k listopadu 2004. Zůstane do té doby ve funkci generálního ředitele? Rezignoval také dosavadní ekonomický ředitel Eurotelu. Ministr Mlynář zveřejnil obsah svého podnětu k ÚOHS a znovu se distancuje od změn v Eurotelu. Ve středu bude další společná tiskovka Telecomu a Eurotelu k vysokorychlostnímu přístupu na Internet. (Lupa, 10.05.2004)
Telecom spouští SMS přes pevnou síť
Před více jak dvěma roky představila společnost Fincom Group technické řešení pro odesílání a příjem SMS zpráv i na pevných telefonních linkách. Nyní toto řešení implementoval ve své síti Český Telecom, a začíná jej nabízet jako řádnou komerční službu. Ta umožňuje poslat SMS zprávu na kterýkoli pevný telefon v ČR, byť mnohdy jen v hlasové podobě. (Lupa, 04.05.2004)
Eurotel: Mlynář se obrací na ÚOHS
Ministr informatiky Vladimír Mlynář se distancuje od rozhodnutí odvolat dva za tří jednatelů Eurotelu. Obrací se také na ÚOHS pro posouzení, zda nedošlo k porušení podmínek pro spojení Českého Telecomu a Eurotelu. Podle předběžných hospodářských výsledků za letošní první čtvrtletí poklesly výnosy samotného Českého Telecomu meziročně o cca deset procent. (Lupa, 30.04.2004)
CDMA: (po)zastaveno?
Eurotel nepotřebuje pro své CDMA novou licenci, ale nové povolení k provozování vysílacích rádiových stanic. To nemá, a podle Euro OnLine má šanci jej získat někdy v červnu. Podle stejného zdroje nyní Eurotel svůj projekt zastavil. Stále ale probíhá duel Český Telecom vs. Eurotel a problémy s absentujícím povolením nejspíše sehrají svou roli. (Lupa, 27.04.2004)
Český Telecom a MS v ledním hokeji
Přenos TV signálu při nadcházejícím mistrovství světa v ledním hokeji, z pražské Sazka Arény i z ostravské ČEZ Arény, bude zajišťovat Český Telecom, přes svou ATM síť. Posílí kvůli tomu své přenosové vozy i přenosové trasy. Do budoucna by chtěl získat licenci na digitální vysílání a vybudovat si vlastní síť pozemních vysílačů. (Lupa, 15.04.2004)
Český dial-up v roce 2003
Po propadu za první tři čtvrtletí přinesl poslední kvartál loňského roku přece jen určité oživení. Celoročně je z toho dokonce mírný nárůst celkového objemu provolaných minut na dial-upu. Hlasový provoz v pevné síti ČTc však rychle klesá. Podíl dial-upu na celkovém objemu minutového provozu se stabilizoval na 53 až 54 procentech. (Lupa, 31.03.2004)
Jak hospodařil Telecom v roce 2003?
Český Telecom v loňském roce vyplatil velkou dividendu, a nyní jednorázově odepsal část svých aktiv v hodnotě 9,9 miliardy. Na druhou stranu se mu podařilo "umáznout" část své odložené daňové povinnosti ve výši 4,9 miliard, kterou si nyní započítal jako mimořádný daňový příjem. Struktura výnosů dosud nebyla zveřejněna, stejně jako údaje o objemu provozu. (Lupa, 01.03.2004)
Bitva o pětistovku ještě neskončila?
Každoroční rituál kolem stanovení regulovaných cen univerzální služby musel být koncem loňského roku obzvláště dramatický. Detaily se dostávají na veřejnost teprve postupně - o tom, jak Telecom požadoval zvýšit paušál za 500, ale posléze se obešel bez zvýšení, zažaloval regulátora o 4,5 miliardy ztráty za rok 2002, a po státu nyní chce další 3 miliardy za rok 2001. Jaký je současný stav? (Lupa, 09.02.2004)
Vzpomínky na Telecom
Bessel Kok, který dlouhá léta zastupoval v Českém Telecomu zájmy strategického partnera a fakticky mu vládnul, zavzpomínal pro MF Dnes na léta strávená v ČTc. Za svou největší chybu považuje to, že "dost netlačil na Internet". Na druhou stranu se měl zase hodně zasadit o nástup mobilů v ČR, když přesvědčil Američany ovládající Eurotel ke spuštění GSM. (Lupa, 26.01.2004)
Začíná další pokus o privatizaci Telecomu
Vláda včera zahájila další pokus o privatizaci Českého Telecomu. Nejprve bude několik měsíců vybírán privatizační poradce, který teprve navrhne konkrétní varianty dalšího postupu. Vlastní prodej pak začne až ve druhé polovině letošního roku a skončit by mohl v průběhu roku příštího. Co se ale bude dít s Českým Telecomem v mezidobí? (Lupa, 08.01.2004)
Co je špatného na nových tarifech Telecomu?
Nové tarify ČTc mají některé nepříjemné záludnosti. Alternativním operátorům se na nich nelíbí zejména to, že stále obsahují volné kredity, a to i přes negativní stanovisko ÚOHS. Kritizují také skutečnost, že v tarifu Universal jsou některé koncové ceny nižší než přímé náklady na stejné hovory v rámci volby operátora, což alternativce fakticky vyřazuje ze hry. (Lupa, 22.11.2003)
Nové ceny Telecomu pro rok 2004
Avizované dramatické zvýšení měsíčních paušálů se naštěstí nekoná. Naopak, Telecom přichází s neregulovaným cenovým programem Telefon 70, který je velmi podobný dosavadnímu regulovanému HOME STANDARD. Výše paušálu je stejná, minutové ceny stejné nebo nižší, a místo kreditu v korunách obsahuje jako kredit 70 volných minut. (Lupa, 18.12.2003)
Kam míří plán Telecomu?
Plán Českého Telecomu na rozvoj Internetu a širokopásmových služeb v ČR chce řešit dostupnost počítačů, plošnou dostupnost širokopásmového připojení a cenovou dostupnost telekomunikačních služeb. Zmiňuje dotace ze státního rozpočtu, ale také financování ze strukturálních fondů EU. Jaký je ale celkový statut, smysl a účel tohoto plánu? (Lupa, 16.12.2003)
Yellowbox, aneb: počítač od Českého Telecomu
V roce 1999 přišel Contactel s Redboxem, neboli s počítačem na splátky, včetně dial-up připojení na principu Internetu zdarma. Nyní, koncem roku 2003, jej napodobuje Český Telecom, který také chce prodávat počítače na splátky i za hotové, instalované u zákazníka a vybavené dial-up připojením, případně v bundlu s ADSL. (Lupa, 15.12.2003)
Jak bude Český Telecom restrukturalizovat?
Plán restrukturalizace Českého Telecomu předpokládá snižování nákladů, zejména skrze redukci počtu zaměstnanců a zjednodušení organizační struktury. Cílem je také zastavení poklesu výnosů. Koncoví zákazníci se mají dočkat nižších cen, vyšší kvality a individuálního přístupu. Momentálně však Telecom usiluje o další zvýšení měsíčních paušálů. (Lupa, 18.11.2003)
Koupí PPF Český Telecom?
Konsorcium TelSource hodlá prodat svých 27 procent akcií Českého Telecomu a odejít z něj. Stát nejspíše nepomýšlí ani na společný prodej, ani na odkoupení akcií od TelSource. Určitý zájem o akcie TelSource však projevila finanční skupina PPF, aby jej záhy zase popřela. Nebo že by měla zálusk na celou majoritu v Telecomu? (Lupa, 07.11.2003)
Jak klesá český dial-up?
Podíl dial-upu na celkovém objemu minutového provozu v síti ČTc v předchozích letech výrazně rostl. Během prvního čtvrtletí 2003 se ale zastavil na hodnotě 53 procent a dále již tento podíl neroste. Hlasový i dial-upový provoz tedy nadále klesají stejným tempem. Objem dial-upu za třetí kvartál 2003 poprvé klesl i v meziročním srovnání. (Lupa, 03.11.2003)
Nové tváře do Telecomu
Nový generální ředitel Českého Telecomu chystá ve firmě řadu změn, včetně obsazení nejvyšších manažerských pozic. Spekulace médií již konvergují ke jménům: David Duroň (nyní GTS) na pozici ředitele marketingu, Roman Stupka (nyní Česká pojišťovna) na pozici obchodního ředitele, a Michal Heřman (Eurotel) na pozici ředitele pro restrukturalizaci a privatizaci. (Lupa, 26.08.2003)
Telecom: menší propad než se čekalo
Český Telecom zveřejnil své hospodářské výsledky za první pololetí. Jsou o něco horší než loňské, ale zase ne tolik, jak předpovídali finanční analytici. Například čistý zisk poklesl z loňských 2,6 mld. Kč na 2,3 mld. Kč, když analytici předpovídali pokles až o 28 procent, na 1,9 mld. Kč. Zajímavé jsou také údaje o internetovém provozu, který stále roste. (Lupa, 31.07.2003)
Český Telecom má konečně nové vedení
Páteční valná hromada Českého Telecomu schválila koupi zbývající části Eurotelu, výplatu dividendy ve výši přes 18 miliard korun a také dividendovou politiku na příští léta. Zvolila nové statutární orgány, představenstvo i dozorčí radu. Generálním ředitelem se stal Gabriel Berdár. Dosavadní vedení si na odměnách rozdělí 13,3 milionu korun. (Lupa, 16.06.2003)
Mlynář k Eurotelu a Telecomu
Minulý týden se potvrdily zprávy o chystaném dokoupení Eurotelu Českým Telecomem. O přípravě, průběhu a důsledcích této transakce pro samotný Eurotel i pro Český Telecom v pátek referoval novinářům ministr informatiky Vladimír Mlynář. Jaký je tedy scénář nejbližších dnů? Co všechno se stane, resp. změní? (Lupa, 09.06.2003)
Nové cenové programy Českého Telecomu
Český Telecom přichází s nabídkou nových (neregulovaných) cenových programů, doplňujících nabídku stávajících programů: čtyři pro domácí stanice, pět pro podnikatelské a jeden pro ISDN. Zajímavostí je celá řada - hovorový kredit má podobu minut k provolání, je převoditelný do dalšího měsíce (ale už ne dále), a nezahrnuje Internet. (Lupa, 02.05.2003)
23 milionů pokuty za ADSL
Český Telecom dostal koncem února pokutu 23 milionů Kč od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, za způsob jakým uvedl na trh služby na bázi ADSL. Nejedná se ovšem o stávající nabídku ADSL, ale o služby IOL Platinum z poloviny loňského roku. Rozhodnutí ÚOHS dosud není pravomocné, protože stále běží lhůta k podání rozkladu. (Lupa, 12.03.2003)
Privatizace Českého Telecomu se nezdařila
Koncem listopadu se ukázalo, že vládou již jednou schválená privatizace Českého Telecomu, do rukou konsorcia Deutsche Bank/TeleDanmark, se neuskuteční. Jaké jsou hlavní důvody této změny? A jaká je vlastně historie snah o privatizaci Telecomu? (IT-NET, prosinec 2003)
Telekonto: přenosný cenový program od Telecomu
Český Telecom uvádí na trh novou službu, díky které může majitel pevné linky používat svůj cenový program (tarif) i na jiných pevných linkách, včetně veřejných telefonních automatů. Platí to i pro dial-up na Internet, ale jen pro zpoplatnění po minutách - volný kredit v hodinách či korunách takto přenosný není a zůstává vázán na "domovskou stanici". (Lupa, 6.02.2003)
Přetahování o přetahování...
Včerejší den přinesl zajímavou mediální přestřelku mezi našimi operátory, ohledně přetahování velkých firemních zákazníků. Nejprve se Český Telecom pochlubil tím, kolik jich dokázal přetáhnout na svou stranu od alternativních operátorů. Následně zareagovalo GTS, poukazem na to že rozhodující je celková bilance. (ISDN server, 30.01.2003)
Co přinesla valná hromada Českého Telecomu?
Konsorcium TelSource přišlo o jednoho svého zástupce v představenstvu i v dozorčí radě, hovoří o otevřeném konfliktu mezi hlavními vlastníky firmy a chce bránit budoucím strategickým rozhodnutím. Z představenstva byl odvolán také zástupce MDS ČR, a do dozorčí rady byli zvoleni hned dva zástupci budoucího MI ČR. (Lupa, 23.12.2002)
Jak funguje e-účet?
Elektronický účet do Českého Telecomu nabízí sumární přehled nebo detailní výpis vašich hovorů, s možností exportu dat a jejich následné analýzy jinými prostředky. Zde jsou mé první zkušenosti s tím, jak tato služba funguje a k čemu se dá využít. Třeba ke zjištění, na kolik vás doopravdy přijde jedna minuta hovoru. (Lupa, 19.12.2002)
Wi-Fi místo ADSL
Český Telecom nestihl zveřejnit velkoobchodní nabídku ADSL služeb ani v prosincovém čísle telekomunikačního věstníku, jak mu uložil regulátor. Pochlubil se alespoň tím, že do některých svých prodejen TelePoint nainstaloval Wi-Fi a prohlásil to za začátek "pilotního projektu veřejného bezdrátového přístupu k Internetu". (Lupa, 17.12.2002)
Vláda udělala tečku za privatizací Telecomu
Včerejší rozhodnutí vlády definitivně ukončilo pokus o privatizaci Českého Telecomu, kvůli nedohodě kupujícího s konsorciem TelSource, které "má velmi silnou pozici v privatizačním procesu". Strategický partner se přitom již dříve pokoušel o (do)privatizaci a získání majority v Českém Telecomu, ale tehdy zase byla proti česká vláda. (Lupa, 03.12.2002)
Neslavný konec slavné privatizace
Další etapa v předlouhé historii snah o privatizaci Telecomu skončila neúspěchem. Za špatnou přípravu firmy na privatizaci byl odvolán ředitel Telecomu Přemysl Klíma, bezprostředním impulsem je však nedohoda mezi kupcem a konsorciem TelSource. Stát se nyní podle ministra Mlynáře chce razantněji chopit svých akcionářských práv v Telecomu. (Lupa, 28.11.2002)
Devět měsíců Českého Telecomu
Za první tři čtvrtiny letošního roku poklesly Českému Telecomu celkové výnosy, ale čistý zisk zůstal stejný. Nadále roste objem dial-upu, který tvoří již 47 procent všech provolaných minut. Poměr minut na meziměstské a místní hovory vychází zhruba 1:2, což určitě ovlivní minutovou cenu při sjednocení hovorného. (Lupa, 01.11.2002)
Český Telecom expanduje do zahraničí
ČTc hodlá rozšířit svou optickou páteřní síť s DWDM i do sousedních zemí, zřídit v nich své POPy a také dceřinné společnosti. Nabízet pak hodlá klasické portfolio služeb telekomunikačních operátorů i v zahraničí, na vlastní infrastruktuře, a konkurovat tak ostatním operátorům s nadnárodní působností. (doplnit, 24.10.2002)
Elektronický účet od Telecomu
Český Telecom nabízí elektronický účet (e-účet) za své služby po Internetu už i pro domácnosti, včetně možnosti podrobného výpisu. V rámci nejrozšířenějšího cenového programu HOME STANDARD vás takovýto výpis přijde na 75 korun měsíčně. O svých hovorech se pak dozvíte nejpozději do 9 dnů v dalším zúčtovacím období. (Lupa, 18.10.2002)
Internet Plus: přeci jen od 1. října
Český Telecom přeci jen zavede svůj nový koncept přístupu k Internetu a tarif Internet Plus, a to k původně plánovanému datu 1. října. Jak to jde dohromady s nedávným předběžným opatřením regulátora? Expertní tým Telecomu je přesvědčen, že zavedení Internetu Plus je plně v souladu s platnými právními předpisy. (Lupa, 30.09.2002)
Zvrácená logika Telecomu
Na novém konceptu Českého Telecomu pro komutovaný Internet je velmi udivující způsob, jakým Český Telecom "zvrátil" logiku rozhodnutí nezávislého regulátora. Podařilo se mu postavit je doslova na hlavu, z podílu udělat příplatek ke koncové ceně a vše obrátit jako zbraň proti svým konkurentům. (Lupa, 21.08.2002)
Nový TRICK Českého Telecomu
Nová multifunkční karta TRICK umožní odesílat emaily a SMSky "z budky", v ceně 1,80 Kč za zprávu do 150 znaků. Nebude však nabíjecí, nýbrž jen na jedno použití. Stávající předplacené telefonní karty je nutné vyčerpat do konce roku 2002, jinak propadnou (dosud nevybalené karty je možné vyměnit za nové). (Lupa, 23.05.2002)
SMSky z telefonní budky?
Český Telecom umožní v horizontu několika týdnů odesílat SMSky i e-maily ze svých veřejných automatů. Cena zatím není známa, neoficiální odhady se pohybují od 90 haléřů po 3 koruny. Půjde o reálnou konkurenci SMSkám z mobilů, nebo spíš jen o "nouzovou variantu"? A jak to vlastně celé funguje? (Lupa, 15.05.2002)
Telecom ve znamení slev?
Český Telecom přichází s řadou slev a akčních nabídek. Týkají se běžného volání, připojení k Internetu, ISDN přípojek i volání na mobilní telefony. Nejsou ale zadarmo, a některé slevy se mohou i nepříjemně prodražit. Třeba levnější volání na mobily může být ve skutečnosti dražší až o 91 procent. (Lupa, 14.05.2002)
Nad hospodářskými výsledky Českého Telecomu za první čtvrtletí
Za první čtvrtletí 2002 měl Telecom vybrat o 2 mld. Kč méně na hovorném, oproti stejnému období loňského roku. Vrátit se mu to mělo jen částečně na měsíčních paušálech, kde vybral více o 0,55 mld. Kč. Po započítání celoročních trendů ale vše vychází podstatně jinak. (ISDN server, 03.05.2002)
Zlatý padák už nebude utajován
Podmínky exkluzivní zakázky Českého Telecomu pro celou veřejnou správu budou zveřejněny. Rýsují se již také obrysy technického řešení. Pro hlasové služby vzniká zvláštní VPN (virtuální privátní sítě), a pro datové přenosy obdobný privátní intranet jako pro projekt Internet do škol, s centrálním připojením na veřejný Internet. (Lupa, 29.04.2002)
Jak se Telecom stal národním operátorem
Doslova na poslední chvíli před dalším zásadním rozhodováním o (do)privatizaci byl Český Telecom jmenován "národním operátorem". Ačkoli by se mohlo zdát, že jde o blesk z čistého nebe, není tomu tak. Rozhodnutí bezpečnostní rady státu o volbě národního operátora padlo již v roce 2000. (ISDN server, 29.04.2002)
Internet show Českého Telecomu
Internetu za paušál či ADSL alespoň za světové ceny, se od Českého Telecomu s největší pravděpodobností v nejbližší době zřejmě nedočkáme. Zablokován se zdá být i přístup k Internetu přes volbu operátora. Co nám tedy Český Telecom nabídne? Jak podpoří rozvoj Internetu? Alespoň velkou pojízdnou show! Startuje již dnes. (Lupa, 09.04.2002)
Za kolik bude volba operátora?
Kolik budou platit volající uživatelé se zatím ještě neví. Ale už je známo, kolik by chtěl Český Telecom od alternativních operátorů na poplatcích. Chce tolik, že to vylučuje volbu operátora pro místní hovory či pro připojení k Internetu... (ISDN server, 08.04.2002)
Nad loňskými výsledky Českého Telecomu
Telecom včera publikoval své oficiální hospodářské výsledky za rok 2001. Co zajímavého z nich lze vyčíst, dopočítat, případně odhadnout či odvodit? Třeba jak rychle roste český komutovaný Internet, či kolik miliard minut se v roce 2001 provolalo v rámci dial-up …. (ISDN, 29.03.2002)
ČTÚ vs. Telecom: jak to bylo s dopisem?
Dnes již je zřejmé, že inkriminovaný dopis od Českého Telecomu se skutečně týkal služby X-Call. Nejspíše ale byl napsán tak nešikovně, že každá ze stran měla důvod jej interpretovat úplně jinak. Regulátor jako avízo, že nedojde k naplnění požadavků zákona, a Český Telecom jako něco, co s volbou operátora vůbec nesouvisí. (Lupa, 25.03.2002)
Kde zaspal LR(A)IC?
Podle loňského memoranda mezi APVTS a Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) měla být metoda LRIC (resp. LRAIC) použita k výpočtu propojovacích poplatků již k 1.1.2002. Nestalo se, a dnes to vypadá spíše až na rok 2003. Kde je příčina takovéto změny? Co o tom zaznělo na úterní tiskové konferenci ČTÚ? (Lupa, 21.03.2002)
Černá kronika českých telekomunikací, část I.
Společnost GTS včera oznámila, že přestává platit Českému Telecomu. Na našem telekomunikační trhu to není poprvé, kdy někdo někomu přestává platit za poskytnuté služby - ale je to snad prvně, kdy to někdo říká dopředu a veřejně, a také vysvětluje důvody tohoto svého kroku. U GTS jde o snahu přimět Český Telecom ke konstruktivnímu jednání. (Lupa, 06.03.2002)
Alternativní operátoři se vyjadřují k Telecomu
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který šetří cenové programy Českého Telecomu, si vyžádal stanovisko alternativních operátorů. Ti zastávají názor, že HOME MINI odporuje telekomunikačnímu zákonu a absence tarifu bez volného kreditu zase pravidlům volné soutěže. ČTÚ se chystá obhájit svá rozhodnutí na chystané tiskové konferenci. (Lupa, 05.03.2002)
Je cosi shnilého v českých telekomunikacích
Rozhoduje nezávislý regulátor ve prospěch zákazníků a rovnováhy na trhu, nebo naopak ještě více prohlubuje jeho nerovnováhu ve prospěch dominantního operátora? Dočkáme se vůbec volby operátora k 1.7.2002, nebo dojde k dalšímu odkladu? Hrozí nám znovuotevření kapitoly o telekomunikacích před vstupem do Evropské unie? (Lupa, 04.03.2002)
A DSL nebude?
Do konce února sliboval Český Telecom představit své ADSL. Nestalo se. V Telekomunikačním věstníku sice již vyšly konkrétní podmínky této služby, ovšem bez přílohy s cenami. Jinak je kolem ADSL ticho jako po pěšince. Nejspíše je to ale ticho před další bouřkou, tentokráte kvůli zneužití monopolního postavení. (Lupa, 01.03.2002)
Je cosi shnilého ve státě ICT
Ačkoli náš stát neřídí Internet, a dnes už bezprostředně ani telekomunikace, přesto je kritizován za to, co v této oblasti dělá či naopak nedělá. Nejnověji vyjadřuje své znepokojení i České fórum pro informační společnost, které poukazuje na disproporci mezi závazky a reálnými činy vlády v oblasti Internetu. (Lupa, 22.02.2002)
Historie naší liberalizace, díl XVIII: Kauza GTS
Když na přelomu února a března 2001 uzavřely své první propojovací dohody s Českým Telecomem společnosti Contactel a Aliatel, a v těsném sledu je následoval i e-Tel, všeobecně se soudilo že je jen pouhou otázkou času, kdy tak učiní i společnost GTS. Nakonec se tak ale nestalo a místo toho došlo na poslední možnost, na kterou zákon pamatuje v případě nedohody jednajících stran: nezávislý regulátor za ně musel uzavřít dohodu sám. (ISDN server, 13.02.2002)
Problém s volbou operátora?
Už i Česká televize si povšimla, že na 300 000 zákazníků Českého Telecomu, kteří zvolili program HOME MINI, nebude mít přístup k výhodám konkurence skrze tzv. volbu operátora. Pozastavuje se nad tím ale i Český telekomunikační úřad, který právě toto omezení Telecomu schválil. (Lupa, 11.02.2002)
Zvolíte si svého PříTele?
Když Český Telecom dává nějakou slevu, proč ji nevyužít? Služba PříTel umožňuje telefonovat na tři vybraná místní a meziměstská čísla se slevou 10 až 15 procent. Než se ale pro ni rozhodnete, seznamte se důkladně s pravidly této služby a sami si spočítejte, zde se vám PřáTelství s Českým Telecomem vyplatí. (Lupa, 04.02.2002)
Ad: Jak správně čerpat hovorový kredit?
V reakci na včerejší článek i některé předchozí jsem dostal z Telecomu upřesňující informace, které mohou být pro některé uživatele dosti důležité. Například nové tarify za hovorné platí pro všechny již od 1. února 2002, a ne až od začátku zúčtovacího období, jak jsem uváděl včera (Lupa, 24.01.2002)
Jak správně čerpat hovorový kredit?
Chcete-li efektivně využít hovorový kredit, který musíte povinně platit v rámci měsíčního paušálu za pevnou linku Českému Telecomu, měli byste vědět jak a k čemu jej lze použít. A také k jakému období se vztahuje. Nemusí to totiž nutně být kalendářní měsíc! (Lupa, 23.01.2002)
Re: Koupí Český Telecom Atlas?
Na otázku, zda se tak skutečně stane a Telecom ke svému Quicku získá ještě portál Atlas, odpovídá šéf věcně příslušné divize diplomatickým "no comment". Naznačuje však, že Telecom hodlá investovat hlavně do rozvoje placených služeb a má velký zájem o společnosti poskytující obsah, společnosti aplikačního typu i řešení v oblasti e-služeb. (Lupa, 17.01.2002)
Nové tarify a volba operátora
Co obnáší tzv. volba operátora a jak budou zpoplatňovány telefonní hovory, až u nás bude tato možnost dostupná? Jaký význam pak bude mít volný hovorový kredit, obsažený v měsíčním paušálu? Lze vysledovat nějakou souvislost mezi novými tarify Českého Telecomu a nadcházející možností volby operátora? (Lupa, 16.01.2002)
Schváleno, podepsáno … (ne)zdraženo?
Nezávislý regulátor definitivně posvětil nové tarify Českého Telecomu, ve kterých udělal jen velmi kosmetické úpravy. Šéf Telecomu říká, že se neděje vůbec nic dramatického a dementuje informace naznačující, že ČTc původně požadoval zvýšení paušálu na 400 korun. Sám ale dodává, že proces zvyšování měsíčních paušálů není zdaleka u konce. Co nás tedy ještě čeká? (Lupa, 11.01.2002)
Vyznáte se v nových tarifech?
Pokud se stále ještě snažíte zorientovat v nových tarifech Českého Telecomu pro rok 2002, zde je malý pokus o zpřehlednění – co lze s čím kombinovat, kdo má jaké možnosti na výběr, k čemu lze a k čemu naopak nelze využít paušál atd. A ještě něco: nezdraží měsíční paušál od září o dalších 29 korun měsíčně? (Lupa, 09.01.2002)
Zvolíte si svého PříTele?
Když Český Telecom dává nějakou slevu, proč ji nevyužít? Služba PříTel umožňuje telefonovat na tři vybraná místní a meziměstská čísla se slevou 10 až 15 procent. Než se ale pro ni rozhodnete, seznamte se důkladně s pravidly této služby a sami si spočítejte, zde se vám PřáTelství s Českým Telecomem vyplatí. (Lupa, 04.02.2002)
Ad: Jak správně čerpat hovorový kredit?
V reakci na včerejší článek i některé předchozí jsem dostal z Telecomu upřesňující informace, které mohou být pro některé uživatele dosti důležité. Například nové tarify za hovorné platí pro všechny již od 1. února 2002, a ne až od začátku zúčtovacího období, jak jsem uváděl včera (Lupa, 24.01.2002)
Jak správně čerpat hovorový kredit?
Chcete-li efektivně využít hovorový kredit, který musíte povinně platit v rámci měsíčního paušálu za pevnou linku Českému Telecomu, měli byste vědět jak a k čemu jej lze použít. A také k jakému období se vztahuje. Nemusí to totiž nutně být kalendářní měsíc! (Lupa, 23.01.2002)
Re: Koupí Český Telecom Atlas?
Na otázku, zda se tak skutečně stane a Telecom ke svému Quicku získá ještě portál Atlas, odpovídá šéf věcně příslušné divize diplomatickým "no comment". Naznačuje však, že Telecom hodlá investovat hlavně do rozvoje placených služeb a má velký zájem o společnosti poskytující obsah, společnosti aplikačního typu i řešení v oblasti e-služeb. (Lupa, 17.01.2002)
Nové tarify a volba operátora
Co obnáší tzv. volba operátora a jak budou zpoplatňovány telefonní hovory, až u nás bude tato možnost dostupná? Jaký význam pak bude mít volný hovorový kredit, obsažený v měsíčním paušálu? Lze vysledovat nějakou souvislost mezi novými tarify Českého Telecomu a nadcházející možností volby operátora? (Lupa, 16.01.2002)
Schváleno, podepsáno … (ne)zdraženo?
Nezávislý regulátor definitivně posvětil nové tarify Českého Telecomu, ve kterých udělal jen velmi kosmetické úpravy. Šéf Telecomu říká, že se neděje vůbec nic dramatického a dementuje informace naznačující, že ČTc původně požadoval zvýšení paušálu na 400 korun. Sám ale dodává, že proces zvyšování měsíčních paušálů není zdaleka u konce. Co nás tedy ještě čeká? (Lupa, 11.01.2002)
Vyznáte se v nových tarifech?
Pokud se stále ještě snažíte zorientovat v nových tarifech Českého Telecomu pro rok 2002, zde je malý pokus o zpřehlednění – co lze s čím kombinovat, kdo má jaké možnosti na výběr, k čemu lze a k čemu naopak nelze využít paušál atd. A ještě něco: nezdraží měsíční paušál od září o dalších 29 korun měsíčně? (Lupa, 09.01.2002)
Uvažujete o HOME MINI?
Pokud právě zvažujete, zda odhlásit pevnou linku či přejít na "úsporný" cenový program HOME MINI, zde jsou podrobnosti o tomto tarifu. Víte například, že si k němu nemůžete přikoupit volitelný internetový cenový program? Nebo že bude mít zablokován přístup ke službám volby operátora? Nebo že jeho volný kredit stačí jen na 16 nejkratších hovorů v době špičky? (Lupa, 07.01.2002)
Kolik si Telecom vybalancoval?
Hodnotit nové tarify Českého Telecomu z pohledu uživatelů není jednoduché. Co ale z pohledu samotného Telecomu? Lze alespoň nějak orientačně odhadnout, jak nové ceny změní jeho výnosy a jejich strukturu? K jaké míře rebalancování došlo mezi paušály a hovorným? A co to bude znamenat pro další vývoj na našem telekomunikačním trhu? (Lupa, 04.01.2002)
Zvolíte si svého PříTele?
Když Český Telecom dává nějakou slevu, proč ji nevyužít? Služba PříTel umožňuje telefonovat na tři vybraná místní a meziměstská čísla se slevou 10 až 15 procent. Než se ale pro ni rozhodnete, seznamte se důkladně s pravidly této služby a sami si spočítejte, zde se vám PřáTelství s Českým Telecomem vyplatí. (Lupa, 04.02.2002)
Ad: Jak správně čerpat hovorový kredit?
V reakci na včerejší článek i některé předchozí jsem dostal z Telecomu upřesňující informace, které mohou být pro některé uživatele dosti důležité. Například nové tarify za hovorné platí pro všechny již od 1. února 2002, a ne až od začátku zúčtovacího období, jak jsem uváděl včera (Lupa, 24.01.2002)
Jak správně čerpat hovorový kredit?
Chcete-li efektivně využít hovorový kredit, který musíte povinně platit v rámci měsíčního paušálu za pevnou linku Českému Telecomu, měli byste vědět jak a k čemu jej lze použít. A také k jakému období se vztahuje. Nemusí to totiž nutně být kalendářní měsíc! (Lupa, 23.01.2002)
Re: Koupí Český Telecom Atlas?
Na otázku, zda se tak skutečně stane a Telecom ke svému Quicku získá ještě portál Atlas, odpovídá šéf věcně příslušné divize diplomatickým "no comment". Naznačuje však, že Telecom hodlá investovat hlavně do rozvoje placených služeb a má velký zájem o společnosti poskytující obsah, společnosti aplikačního typu i řešení v oblasti e-služeb. (Lupa, 17.01.2002)
Nové tarify a volba operátora
Co obnáší tzv. volba operátora a jak budou zpoplatňovány telefonní hovory, až u nás bude tato možnost dostupná? Jaký význam pak bude mít volný hovorový kredit, obsažený v měsíčním paušálu? Lze vysledovat nějakou souvislost mezi novými tarify Českého Telecomu a nadcházející možností volby operátora? (Lupa, 16.01.2002)
Schváleno, podepsáno … (ne)zdraženo?
Nezávislý regulátor definitivně posvětil nové tarify Českého Telecomu, ve kterých udělal jen velmi kosmetické úpravy. Šéf Telecomu říká, že se neděje vůbec nic dramatického a dementuje informace naznačující, že ČTc původně požadoval zvýšení paušálu na 400 korun. Sám ale dodává, že proces zvyšování měsíčních paušálů není zdaleka u konce. Co nás tedy ještě čeká? (Lupa, 11.01.2002)
Vyznáte se v nových tarifech?
Pokud se stále ještě snažíte zorientovat v nových tarifech Českého Telecomu pro rok 2002, zde je malý pokus o zpřehlednění – co lze s čím kombinovat, kdo má jaké možnosti na výběr, k čemu lze a k čemu naopak nelze využít paušál atd. A ještě něco: nezdraží měsíční paušál od září o dalších 29 korun měsíčně? (Lupa, 09.01.2002)
Uvažujete o HOME MINI?
Pokud právě zvažujete, zda odhlásit pevnou linku či přejít na "úsporný" cenový program HOME MINI, zde jsou podrobnosti o tomto tarifu. Víte například, že si k němu nemůžete přikoupit volitelný internetový cenový program? Nebo že bude mít zablokován přístup ke službám volby operátora? Nebo že jeho volný kredit stačí jen na 16 nejkratších hovorů v době špičky? (Lupa, 07.01.2002)
Kolik si Telecom vybalancoval?
Hodnotit nové tarify Českého Telecomu z pohledu uživatelů není jednoduché. Co ale z pohledu samotného Telecomu? Lze alespoň nějak orientačně odhadnout, jak nové ceny změní jeho výnosy a jejich strukturu? K jaké míře rebalancování došlo mezi paušály a hovorným? A co to bude znamenat pro další vývoj na našem telekomunikačním trhu? (Lupa, 04.01.2002)
Za kolik budeme telefonovat s Telecomem v roce 2002?
Bude v příštím roce měsíční paušál za pevnou linku stát 300 korun, místo letošních 175 korun? Nejspíše ano, protože právě takové zdražení dovoluje nová metodika stanovení cen, kterou Českému Telecomu předepsal Český telekomunikační úřad. Na druhou stranu místní hovorné ve špičce by mělo zlevnit o 5 haléřů, a mimo špičku o 10 haléřů. (Lupa, 18.12.2001)
Odložený prodej Telecomu?
Premiér Zeman včera dosti překvapivě naznačil, že prodej státního podílu v Českém Telecomu by mohl být odložen a ponechán až na příští vládu. Důvodem je situace na trhu, která není pro prodej příznivá. Jaká ale je dosavadní historie pokusů o (do)prodej Telecomu? A jaké by mohly být důsledky tohoto odkladu pro liberalizaci našeho telekomunikačního trhu? (Lupa, 13.12.2001)
Spor o internetové budky
Po slavnostním spuštění prvního internetového kiosku v ČR, v říjnu letošního roku, musel Český Telecom svou internetovou budku zase v tichosti uklidit, na základě předběžného opatření soudu. To si vyžádala společnost Český Internet, která argumentuje porušením svého užitného vzoru. O co ale v celé kauze skutečně jde? (Lupa, 11.12.2001)
Telecom dal GTS k soudu
Český Telecom podal u městského soudu v Praze žalobu na společnost GTS, skrze kterou se chce domoci změny rozhodnutí nezávislého regulátora (Českého telekomunikační úřadu). Jak dalece to ovlivní pokračující proces liberalizace našeho telekomunikačního trhu? (Profit, říjen 2001)
Internet do škol je podepsán
Hned následující den po podepsání kontraktu na "superzakázku" v podobě budování komunikační infrastruktury ISVS podepsal Český Telecom (v konsorciu s Autocontem OnLine) smlouvu na další obrovský kontrakt – na připojování škol k Internetu. Školám však zřejmě dodá jen konektivitu, o vše ostatní se postarají jeho partneři z vítězného konsorcia. (Lupa, 26.10.2001)
Zlatý padák se otevřel!
Český Telecom včera podepsal smlouvu s vládou ČR na vybudování a provozování Komunikační infrastruktury ISVS. Znamená to, že připojí a propojí všechna ministerstva, centrální orgány, krajské úřady, obecní úřady, úřady práce, finanční úřady, školy, knihovny apod., a bude jim poskytovat hlasové a datové služby. (Lupa, 24.10.2001)
Zlevněné ISDN bude dražší!
Český Telecom provedl několik změn ve své nabídce ISDN služeb. Některé z nich představují zlevnění pro koncové uživatele, ale jiné změny naopak přinesou zdražení, hlavně při využití ISDN pro připojování k Internetu přes Internet OnLine. (CHIP, říjen 2001)
Zlevněné ISDN bude dražší!
Český Telecom provedl několik změn ve své nabídce ISDN služeb. Některé z nich představují zlevnění pro koncové uživatele, ale jiné změny naopak přinesou zdražení, hlavně při využití ISDN pro připojování k Internetu přes Internet OnLine. (CHIP, říjen 2001)
Zdraží Český Telecom Internet?
V některých titulech denního tisku se objevily zprávy o tom, že Český Telecom uvažuje o zdražení přístupu k Internetu - v důsledku toho, že by měl přenechávat větší část svých výnosů jiným subjektům a také proto, že již dnes je prý tarif Internet 2001 ztrátový a musí být dotován z výnosů jiných služeb. Co je na tom pravdy? (Lupa, 11.09.2001)
Telecom zlevňuje!
Český Telecom oznámil snížení hovorného za volání do mobilních sítí o 28 procent, na 6,80 Kč. Někteří alternativní operátoři sice nabízí ještě méně, až 5,90 Kč za minutu, ale jejich nabídka je bohužel dostupná pouze firemním zákazníkům. Naproti tomu nynější zlevnění cen Telecomu se týká domácích uživatelů i uživatelů firemních. (Lupa, 25.06.2001)
Strategický partner v Českém Telecomu končí
Po pěti letech působení strategického partnera, zakončených udělením 200-milionové pokuty za nesplnění strategických cílů, se plná vláda nad Českým Telecomem dostává do rukou jeho managementu. Tento přechod, stejně jako vyplacení 2,4 miliardy korun na dividendách, v pátek posvětila valná hromada Telecomu. (Lupa, 18.06.2001)
Zlatý padák nebo horká brambora?
Minulý týden naše vláda přiklepla Českému Telecomu superzakázku na komunikační infrastrukturu veřejné správy. Proč to ale udělala? Chtěla odškodnit Telecom za ztrátu jeho monopolu a zvýšit jeho cenu? Chtěla snad zablokovat faktickou liberalizaci trhu? Nebo se jenom potřebovala rychle zbavit problému, se kterým dosud nedokázala hnout? (Lupa, 30.03.2001)
Balíčky od ČTc: Mnoho povyku pro nic
Český Telecom oznámil definitivní podobu svých tarifních balíčku, které bude nabízet od 1. dubna tohoto roku. Od původní podoby, prezentované již v listopadu, se liší jen minimálně. Jde o tři balíčky určené domácnostem a o pět balíčků pro firmy. (Lupa, 05.02.2001)
Quick - Internet zdarma od Českého Telecomu
Od 1. října 2000 nabízí český telecom připojení k Internetu zdarma, pod názvem Quick. Současně ale nepřestává poskytovat ani placené varianty připojení. (Novinky, 3.10.2000)
Za kolik budeme telefonovat v roce 2001? - II.
Finální návrh nových tarifů, zveřejněný Českým Telecomem ppřed týdnem, ještě není tak úplně finální a bude muset být nahrazen návrhem ještě finálnějším. Ve významnější změny ale nedoufejte, půjde spíše jen o drobnou kosmetickou retuš na nepříliš vábné tváři jednoho z balíčků. (Lupa, 4.12.2000)
Za kolik budeme telefonovat v roce 2001?
Český Telecom představil své telefonní tarify pro rok 2001. Ten, kdo s ohlašovanou liberalizací trhu očekával snižování cen, bude zklamán - dochází k dalšímu růstu cenové hladiny, podle propočtů Telecomu o pouhých 0,87 procenta. Opět ale jde o vážený průměr, některé jeho složky, například místní hovory, podraží podstatně více. Balíčky budou od 1. dubna, ale místní hovorné také nijak nezlevní. (Lupa, 28.11.2000)
Referenční nabídka propojení: myslí to Český Telecom vážně?
Český Telecom často a rád srovnává své tarify s tarify svých protějšků v členských zemích EU a dokazuje, že v absolutních hodnotách jsou souměřitelné, někdy dokonce i nižší. Podle tzv. referenční nabídky propojení, kterou ČTc zveřejnil, však jeho náklady vychází mnohonásobně vyšší! (Lupa, 27.11.2000)
KPN už nemá zájem o Český Telecom!
Podle dosti neočekávaného oznámení už nizozemský KPN Telecom (resp. konsorcium TelSource, ve kterém má KPN majoritu) nemá zájem o další účast v privatizaci Českého Telecomu. Proč? (Lupa, 31.8.2000)
S Telecomem na kus řeči
Na setkání novinářů s ředitelem ČTc Klímou (koncem srpna 2000) se mluvilo o řadě zajímavých otázek - o změnách v tarifu Internet 2000, o Internetu zdarma v podání ČTc (zatím prý nebude), o vnitřní reorganizaci ČTc, o sponzorství, o ISDN balíčcích, a samozřejmě i o účasti ČTc v tendru na FWA 26 GHz. (Lupa, 31.8.2000)
3 miliony a meziroční nárůst o 455%
V tuzemsku se různá zajímavá čísla a údaje často vůbec nezveřejňují, a naopak se spíše uchovávají pod pokličkou. Určitou výjimkou je nedávné zveřejnění provozních údajů ze strany Českého Telecomu na jeho Webu. Součástí je například údaj o počtu minut provolaných v rámci připojení k Internetu i jeho nárůst o 455 procent - k tomuto optimistickému číslu je možné připočítat i odhad 3 milionů mobilních uživatelů v tuzemsku zhruba v polovině roku 2000. (Lupa, 23.8.2000)
Re: Chystá Český Telecom vlastní WebTV?
jsou zprávy o "tajeném projektu" Českého Telecomu skutečně novinkou? Nebo se zprávy o tom, že ČTc chystá jednoúčelové zařízení pro připojení k Internetu, již poněkud staršího data? (Lupa, 30.6.2000)
Senátoři chtějí konkurenci o půl roku dříve
Senát ČR se rozhodl vrátit návrh telekomunikačího zákona zpět Poslanecké sněmovně, s požadavkem zkrátit termíny pro volbu operátora a přenositelnost čísla o půl roku. (Novinky, 7.4.2000)
Bezdůvodná konkurence v telekomunikacích?
Ministr dopravy a spojů na tiskovce po skončení schůze vlády řekl novinářům, že nyní již jsou "postaveny dostatečné právní meze bezdůvodné konkurenci" (Českého Telecomu). To si opravdu pan ministr myslí, že proti konkurenci je třeba bojovat, a ne ji podporovat? (Novinky, 3.4.2000)
200 miliard, nebo oči pro pláč?
Předseda vlády Miloš Zeman naplánoval příjem ve výši 200 miliard za privatizaci Telecomu. Ovšem strategický partner ještě neřekl své poslední slovo, a tak by všechno mohlo být poněkud jinak ...(iHNed, 25.3.2000)
Ještě větší odklad než jsme čekali!
Když Poslanecká sněmovna schválila dvouletý odklad volby operátora, poskytla tím Telecomu odklad dokonce i tam, kde to sám nečekal. (Novinky, 6.3.2000)
Liberalizace našich telekomunikací - kde je problém?
Rozbor problematiky kolem navrhovaného telekomunikačního zákona (VIP Direct 28.2.2000)
Tahanice kolem telekomunikačního zákona - o co tady jde?
Stručný nástin problematiky liberalizace našich telekomunikací a návrhu nového telekomunikčního zákona, se zaměřenín na volbu operátora a přenositelnost čísel. (napsáno pro týdeník Profit, v únoru 2000, nepublikováno)
Nesmíme, nebo nechceme liberalizovat?Telecomu?
Návrh nového telekomunikačního zákona chce odložit faktický nástup konkurence o další dva roky. Zdůvodnění zní: počítají s tím direktivy samotné EU (Novinky, 16.2.2000)
V pravé poledne o liberalizaci
Publicistický pořad ČT "V pravé poledne" dne 13. ledna 2000 byl příležitostí k zajímavé konfontaci názorů na liberalizaci našich telekomunikací (Novinky, 14.2.2000)
Nebuďte naivní!
Bylo by naivní se domnívat, že s plnou liberalizací nastane i plná konkurence. To nám vzkazuje naše Ministerstvo dopravy a spojů (Novinky, 31.1.2000)
Kdy skončí monopol Telecomu?
O projednávaném návrhu telekomunikačního zákona a o tom, že by mohl fakticky prodloužit existující monopol Telecomu ještě o další dva roky. Podle par. 78 navrhovaného zákona by totiž Český Telecom neměl povinnost umožnit svým zákazníkům faktickou volbu operátora, a ani povinnost podporovat přenositelnost čísla (Novinky, 19.1.1999)
Dohoda o Internetu za pět minut dvanáct (Novinky)
O definitivní podobě dohody mezi SPT Telecom a providery (sdružením NIX) o tarifu Internet2000, ale hlavně o provizi, kterou budou provideři dostávat (Novinky, 20.12.1999)
Není balík jako balík
Vláda rozhodla zahájit proces privatizace jedenapadesátiprocentního podílu státu v SPT Telecom. Nejprve má být vybrán poradce, který navrhne konkrétní způsob privatizace. Časovým horizontem je polovina příštího roku (Novinky, 14.12.1999)
Dohoda o Internetu za pět minut dvanáct (Profit)
O historii a podstatě dohody mezi SPT Telecom a internetovými providery na sklonku roku 1999, ohledně provize z hovorného v rámci tarifu Internet 2000. (Profit, prosinec 1999)
Dočkáme se detailního účtování hovorů u SPT Telecom?
SPT Telecom změnil od října 1999 způsob účtování za uskutečněné hovory. Již není odečítán stav počítadel, ale cena je kalkulována podle záznamů v databázi. To by mělo umožňovat podrobný výpis hovorů, ale ten SPT nenabízí. .Jediný efekt změny z pohledu uživatele je to, že na výpisech již není uváděn stav počítadel. (Novinky, 30.11.1999)
SPT Telecom zveřejnil svoje návrhy tarifů pro rok 2000
O tarifech, které SPT přichystal pro své uživatele na rok 2000, včetně prvních zpráv o budoucí podobě tarifu Internet 2000 (výše tarifu atd, zatím bez výše provize pro providery) (Novinky, 18.11.1999)
Úder impéria se (dosud) nekonal
O přípravách nových cen Telecomu na rok 2000 (Novinky, 1.11.1999)
Klíma o budoucnosti SPT Telecom
Co zaznělo v projevu generálního ředitele SPT Telecom na Invexu 99 (Novinky, 7.10.1999)
Prodej SPT aneb: je Národní telekomunikační politika jen cárem papíru?
O prvním oznámení (z úst místopředsedy Mertlíka) o tom, že vláda nehodlá respektovat své předchozí rozhodnutí o privatizaci SPT Telecom, ale chce svůj podíl v něm prodat co nejdříve (Novinky, 23.9.1999)
Kde bere SPT Telecom svou jistotu čtyřnásobku?
Minulý týden začal SPT Telecom prezentovat veřejnosti své představy a požadavky na to, jak by měly být upraveny jeho tarify od počátku příštího roku. Jedním z jeho hlavních argumentů je nyní tvrzení, že paušální poplatky za existenci pevné telefonní stanice jsou u nás na čtvrtině celoevropského průměru (Novinky, 23.8.1999)
SPT Telecom: pokus o převzetí se nezdařil
Pokus konsorcia TelSource o převzetí SPT Telecom odkupem akcií za jeho vlastní peníze se naštěstí nezdařil (Novinky, 10.6.1999)
Chystá se TelSource převzít SPT Telecom plně do svých rukou?
O pokusu konsorcia TelSource vyšachovat stát z jeho role majoritního vlastníka SPT Telecom (Novinky, 21.5.1999)
Telekomunikační listopad 1998
Podrobná rekapitulace dění kolem zdražování telekomunikačních poplatků a protestu internetové veřejnosti na sklonku roku 1998. Cover story softwarových novin 3/1999
Jak na Internet 99?
Rozbor nového tarifu Internet 99 a srovnání jeho výhodnosti pro komutované uživatele Internetu (Právo, 14.4.1999)
Co je a co není výhodné
O historii speciálního internetového tarifu Internet99, o jeho výhodnosti i nevýhodnosti pro uživatele Internetu. (CHIP, 3/99, rubrika: Internet),
Vzpoura na lodi Internet - Telekomunikační listopad 1998
O příčinách a průběhu protestu uživatelů Internetu v listopadu roku 1998, a o následném tarifu Internet 99 (PC World, březen 1999)
Makovec prodal, Telecom koupil. Za kolik?
O snahách SPT Telecom změnit své jméno, logo i a celý corporate image, včetně toho že předpokládaný nový název si nechal zaregistrovat jako svou chráněnou značku bývalý ředitel telecomu Makovec. (Novinky, 8.12.1998)
Zač bojuje internetové stávkové hnutí?
Poslední lednový den se odehrála první evropská internetová stávka. Proč a jak tato stávka souvisí s předchozími protesty uživatelů internetu v ČR i dalších zemích Evropy? (Právo, 17.2.1999))