Články o elektronických občanských průkazech
Novou elektronickou občanku už jde používat i na dalších platformách
Softwarová podpora nových eOP  je dostupná už i pro macOS, linuxové Ubuntu, a také pro mobilní platformy Android a IOS. Pro ty ale potřebujete čtečku s Bluetooth. Na IPv6 se ale nikam nepřihlásíte. (Lupa, 20.11.2018)
Kvalifikovaný elektronický podpis? Už jde i s novou elektronickou občankou!
Již dvě autority, PostSignum i I.CA, začaly vydávat kvalifikované certifikáty s příznakem uložení soukromého klíče na nové eOP, coby kvalifikovaném prostředku. (Lupa, 25.10.2018)
Jaké jsou a jak fungují nové elektronické občanky?
S novými občankami je spojeno až šest různých číselných kódů (PINů). Podpora elektronické identifikace a elektronického podepisování je u nich dobrovolná. (Lupa, 4.7.2018)
Jak se přihlašuje pomocí nové elektronické občanky?
Už dnes se pomocí nové eOP můžete přihlašovat k ePortálu ČSSZ, k eReceptům i k nově spouštěnému Portálu občana. A také k NIA portálu, přes který veškeré přihlašování probíhá. (Lupa, 9.7.2018)
Jak se podepisuje s novou elektronickou občankou?
Podle MV ČR je nová občanka kvalifikovaným prostředkem pro vytváření el. podpisů. Kvalifikované el. podpisy s ní ale zatím neuděláte, to půjde (snad) až později. (Lupa, 16.7.2018)
NIA: jak se již dnes dostat ke svým eReceptům?
Od července by se měly významně rozšířit možnosti státem garantované elektronické identifikace. Již dnes si ale můžete vyzkoušet malou ochutnávku. (Lupa, 11.4.2018)
EU chce vědět, kolik je vám let
Evropská komise představila svou novou vizi ochrany dětí v online prostředí. Její součástí je i prokazování identity a věku, které by mohlo být povinné. Dočkáme se jednotné evropské online identity? (Lupa, 14.05.2012)
Nové e-občanky, co nejsou „e“
Elektronické občanky, vydávané od nového roku, mají být jak identifikačním průkazem, tak i elektronickou vstupenkou do informačních systémů veřejné správy. Jenže nejsou elektronické, a zatím s nimi nelze nikam vstoupit. (Lupa, 02.01.2012)
Elektronické občanky: přece jen od příštího roku
Ministerstvo vnitra chtělo odložit vydávání nových elektronických občanských průkazů až na rok 2014. Nyní ale připravilo prováděcí vyhlášku, podle které se mají vydávat dle původního plánu, již od 1.1.2012. (Lupa, 26.9.2011)
Portálová rošáda
Dosavadní webové rozhraní k datovým schránkám se změnilo na celý Portál datových schránek (PDS). Jiný portál, Portál veřejné správy (PVS), naopak přijde o svou transakční část, ale nebude začleněn do Informačního systému datových schránek (ISDS). (Lupa, 27.06.2011)
Z banky do datové schránky
Poslanci chtějí umožnit bankám fungovat jako CzechPointy. Chtějí také otevřít správcovské rozhraní datových schránek všem poskytovatelům internetových služeb. (Lupa, 14.03.2011)
Nové elektronické občanské průkazy: budou přínosem, nebo noční můrou?
Zatímco ve světě se prosazují osobní průkazy s elektronickými čipy, do kterých se přidávají další údaje a aplikace, u nás se chystáme vydat přesně opačným směrem, odebíráním údajů a jejich přesouváním do centralizovaného základního registru. Kdo pak bude potřebovat třeba údaj o bydlišti, získá ho jen v datové zprávě do své datové schránky. Co to obnáší? (Lupa, 31.08.2010)