Články, publikované v Lidových novinách - 2012
>>> stáhněte si všechny komentáře jako e-book <<<

V Dubaji o budoucnosti Internetu
Konference WCIT (World Conference on International Telecommunications), která se právě koná v Dubaji, má řešit nová pravidla fungování telekomunikací. Místo toho ale řeší spíše otázky Internetu a jeho "ovládnutí" (komentář, Lidové noviny, 12.12.2012)
Nic není jednouduché!
O imageové mediální kampani, kterou mají být propagovány základní registry a jejich přínosy. (komentář, Lidové noviny, 28.11.2012)
BLESKmobil jako slupka<
Nový BLESKmobil je vlastně jen značkou, kterou sice vlastní vydavatelství Ringier, ale své služby pod ní poskytuje přímo Telefónica. (komentář, Lidové noviny, 14.11.2012)
První virtuál. Proč až teď?
Byl Blesk mobil skutečně prvním, kdo dokázal Telefónice nabídnout takové podmínky, které by byly zajímavé i pro ni? Nebo se Telefónica jen potřebovala s někým domluvit sama, za vlastních podmínek - a hlavně dříve, než jí někdo (regulátor) takovou dohodu nařídí a sám nastaví i její podmínky? (komentář, Lidové noviny, 31.10.2012)
K čemu nám je LTE?
Jak se s nástupem technologie LTE změní datové služby, především pokud jde o jejich zpoplatnění? Budou speciální tarify pro LTE, nebo budou datové tarify nezávislé na používané technologii? (komentář, Lidové noviny, 17.10.2012)
Data retention si back!
Právní úprava uchovávání provozních a lokalizačních údajů byla Ústavním soudem zrušena. Nyní se vrací, formálně po zohlednění nálezu soudu. Co všechno je jinak? Kdy bude nová vyhláška? (komentář, Lidové noviny, 3.10..2012)
Je jeden dost, nebo málo?
Kromě tří mobilních operátorů se do nadcházející aukce kmitočtů pro mobilní broadband přihlásil už jen jeden další zájemce. Je to málo, jak nyní tvrdí řada médií? Nebo můžeme být rádi, že se vůbec někdo přihlásil? (komentář, Lidové noviny, 19.09.2012)
Nová krev pro ČTÚ
Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba navrhne vládě, aby na post člena Rady ČTÚ zvolila právníka Roberta Pelikána. Co by to pro ČTÚ znamenalo? (LN, 5.9.2012)
Bude na datové schránky?
Provoz datových schránek stojí nemalé peníze. Prakticky dvojnásobek toho, kolik na ně má vnitro připraveno ve svém rozpočtu na rok 2012. A tak žádá vládu o další peníze, celkem 394 milionů. (LN, 22.8.2012)
Rodný list s sebou!
Spuštění základních registrů mělo zbavit občany nutnosti dokladovat to či ono, co už veřejná správa někde má. Jenže nastal přesný opak: když dnes jdete s novou občankou pro výpis z rejstříku trestů, musíte si naopak vzít sebou ještě rodný list s doložit své rodné příjmení. (LN, 8.8.2012)
Potřebujeme všechno třikrát?
Je skutečně zapotřebí budovat tři nové mobilní sítě v pásmo 800 MHz, s kmitočty z digitální dividendy? Nestačila by jen jedna? Kdo asi zaplatí všechny náklady? (LN, 25.7.2012)
Otevřeji jsme dveře novému operátorovi?
Český telekomunikační úřad vydal finální verzi podmínek aukce kmitočtů pro mobilní broadband. Jak by celá aukce mohla dopadnout? Přijde nový operátor, nebo nepřijde? A pokud přijde, co by jeho příchod mohl znamenat? (LN, 16.7.2012)
Základní registry nezkolabovaly
Mezi novým Centrální registrem řidičů a základními registry je jeden zásadní rozdíl: registr vozidel je agendovým informačním systémem, který běží na popředí a jeho klienti s ním přichází bezprostředně do styku. Takže každý jeho problém ihned pocítí. Naproti tomu základní registry běží na pozadí a jejich přípdné problémy nejsou hned tak patrné (LN, 11.7.2012)
LTE: lehce trapný experiment
Česká Telefónica spustila svou LTE síť, prý již v řádném komerčním provozu. Ve skutečnosti to ale vypadá spíše jako další pilotní testování této technologie (v pásmu 1800 MHz), a jako jakýsi pokus být první za každou cenu. (LN, 27.6.2012)
Základní registry v krizi?
Základní registry mají být spuštěny už za pár dnů, ale připraveny moc nejsou. Chybí mapa práv a povinností, bez které nelze posuzovat, kdo má na jaké informace právo. Tak se to na poslední chvíli udělá jinak: posuzovat se nebude. (LN, 13.6.2012)
Efekt orloje?
Smluvní podmínky operátorů jsou velmi detailní a pamatují i na velmi nepravděpodobné eventuality. Operátoři se tak jistí proti malému počtu "vykuků", na což následně doplácí všichni zákazníci. (LN, 30.5.2012)
Tradice breků
Není to poprvé, co se zábavní průmysl cítí něčím zásadně ohrožen. Dnes je to Internet, ale dříve to byla samotná možnost záznamu zvuku. Pak rozhlasové vysílání, později možnost domácího nahrávání na kazetové magnetofony či videorekordéry. Co to bude příště? (LN, 16.5.2012)
Půjde to i bez datové schránky
I když nemáte datovou schránku, soud vám přesto bude doručovat v elektronické formě: originál dokumentu vyvěsí na Internetu a vám pošle odkaz na místo, ze kterého si jej můžete stáhnout (LN, 2.5.2012)
Dohodou ACTA to nekončí!
Finální podoba dohody ACTA je pouze slabým odvarem své původní podoby. Dnes už je prakticky mrtvá - ale místo ní už jsou na stole další návrhy, které chtějí pokračovat tam, kde ACTA musela ustoupit. (LN, 18.4.2012)
Chceme elektronické anonymy?
V rámci autorizovaných konverzí (na žádost) je nyní možné nechat si konvertovat do listinné podoby i zcela nepodepsaný elektornický dokument. To ale není dobrý nápad. Navíc to zákon explicitně zakazuje. (LN, 4.4.2012)
Pomohou mobilní kalkulačky?
Kalkulačky, srovnávající různé tarify, pomáhají řešit jen část problému s vysokými cenami mobilních služeb - kdy uživatel nemá takový tarif, jaký je pro něj vhodný. Celkově vysokou cenovou hladinu ale nesníží. (LN, 21.3.2012)
Hrozí nám biometrické podpisy?
Zavedení dynamických biometrických podpisů a jejich postavení na roveň stávajícím zaručeným a uznávaným podpisům by bylo jako přestoupení z elektronického bláta do ještě hlubší biometrické louže. Problémy by se nevyřešily, ale naopak prohloubily. (LN, 7.3.2012)
K čemu je mi občanka s čipem?
Nový "elektronický" občanský průkaz může sloužit jen k velmi slabé autentizaci, pomocí číselného BOKu. Máte-li na občance kontaktní čip, k identifiakci a autentizaci ho stejně využít nemůžete - protože jiný než kvalifikovaný certifikát si na něj nahrát nesmíte. (LN, 25.2.2012)
Starejte se o své e-dokumenty!
K čemu je nová sluižba datových schránek a proč je dobré se aktivně starat o elektronické dokumenty ještě dříve, než se z nich stanou bezcenné cáry elektronického papíru? (LN, 8.2.2012)
Mobilní vzkaz z Francie
Nestává se často, aby nástup nového operátora kdesi za devatero horami a devatero řekami - ale stále ještě v Evropské unii - vzbudil pořádný rozruch i v naší malé české kotlině. (LN, 25.1.2012)
Datové zprávy zlevní!
Datové schránky prý ušetřily na 600 milionů. Jenže už se neříká, kolik tato úspora stála. Počty jsou to docela jednoduché ..... (LN, 11.1.2012)