Vyšlo v Lidových novinách, 25.1.2012, jako komentář
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b12/b0125001.php3

Mobilní vzkaz z Francie

Nestává se často, aby nástup nového operátora kdesi za devatero horami a devatero řekami - ale stále ještě v Evropské unii - vzbudil pořádný rozruch i v naší malé české kotlině. Ale když ona kotlina připomíná spíš kotel před výbuchem, není se čemu divit. Ostatně, ono to docela "bouchlo" i ve Francii, kde se vše odehrálo. Na tamní trh totiž vstoupil nový mobilní operátor, jménem Free Mobile, a rázem způsobil něco, co část médií promptně označila za francouzskou mobilní revoluci.

Nový operátor totiž přišel s tak atraktivní nabídkou, že rázem doslova převálcoval své konkurenty. Jen považte: jeho hlavní tarif za necelých 20 €, tedy kolem 500 Kč měsíčně, nabízí neomezené hovory po celé Francii (do pevných i mobilních sítí), neomezené SMSky a MMSky, ale také neomezená data přes vlastní Wi-Fi hotspoty, a návdavkem 3GB mobilních dat. Bez nějakých skrytých pastiček ve formě dalších poplatků či doplatků, a také bez úvazku. I bez dotovaných mobilů, které prodává za plnou cenu hned, nebo na splátky.

Schválně si to srovnejme s tím, kolik podobné balíčky stojí u nás. Tedy: kolik stojí na veřejném trhu pro maloobchodní zákazníky. Protože vedle něj máme u nás ještě neveřejný trh pro firemní zákazníky, kde jsou ceny přeci jen výrazně nižší. Takže tedy: na našem veřejném trhu se cena tarifů s neomezeným voláním pohybuje někde kolem 3 tisíc korun. Ano, tří tisíc.

Pravdou je, že těsně před loňskými Vánoci zkoušel Vodafone nabízet svůj neomezený tarif za 1490 Kč. Ale to byla jen časově omezená akce - a dnes už zase přijde na 3094 Kč (vč. DPH) měsíčně. A stále není plně srovnatelný s tím, co nabízí nový francouzský operátor. Protože ten ke svému balíčku - za 20 € - přidává ještě neomezené MMSky, a také volání do zahraničí, do 80 destinací včetně ČR (již ale jen na pevné linky).

Stejně tak je pravdou, že i ve Francii zapůsobil neomezený balíček za cca 500 Kč jako bomba, i když asi ne tak razantní jako u nás. A tak tamní zákazníci neváhají, a k novému operátorovi přechází doslova ve velkém, tempem odhadovaným na 100 000 až 150 000 zákazníků denně!

Nový operátor Free Mobile přitom není virtuálním operátorem, který by jen přeprodával služby někoho jiného. To by si asi nemohl dovolit jít s cenou takto dolů. Má vlastní mobilní 3G síť, ve které využívá kmitočty získané v rámci řádné licence (a v místech, kde dosud nemá pokrytí, využívá národní roaming v síti Orange France). Ale hlavně: nepatří žádnému nadnárodnímu koncernu, který by jej nutil ždímat zákazníky, co to jen jde, a odvádět mu co největší zisky.

Nový mobilní operátor patří "domácí" (francouzské) společnosti Iliad, která je stále v soukromých rukou: 64% akcií drží její zakladatel Xavier Niel, který také osobně šéfuje novému mobilnímu operátorovi Free Mobile. Ten vlastně vznikl jako mobilní odnož internetového providera jménem Free, který ve Francii působí již 12 let, a jednu revoluci již má za sebou. To když dokázal srazit ceny pevného připojení z původně nebetyčných výšin na podstatně nižší hranici, na které si ale stále dokázal dostatečně vydělat. Třeba i na 3G licenci za 240 milionů €, na vybudování vlastní mobilní sítě a rozjezd nového mobilního operátora. A v tom asi bude ten hlavní rozdíl: místo klasického "telekomunikačního hráče" totiž právě vstoupil do mobilního sektoru někdo, kdo se chová a jedná jako "internetový hráč". Proto tak diametrálně odlišná nabídka i pro koncové zákazníky.