Komentáře, glosy ....
Kdo vyrovná investiční deficit dnešního kyberprostoru?
Bude-li pokračovat současný trend poklesu cen za konektivitu, operátorům se nevyplatí investovat do nových přenosových kapacit a nebudou mít čím uspokojit stále větší požadavky svých zákazníků. (digiweb, 06.02.2007)
Skype chce vyšší výnosy
Službě Skype přibývá každý den na 380 000 nových uživatelských účtů. Jenže každý z nich generuje na výnosech jen 38 centů za celý kvartál! A právě to chce Skype změnit. (digiweb, 30.01.2007)
Posvítí si nová vláda na autorský zákon?
Nová vláda Mirka Topolánka má v plánu novelizaci autorského zákona. Neříká sice, co a jak by chtěla změnit, ale jasno už má o termínu prosazení novely: do konce června 2007. (digiweb, 23.01.2007)
Síťová neutralita: ano či ne?
Americkým Kongresem teď nehýbe jen otázka dalšího působení USA v Iráku, ale také znovuotevřená kauza tzv. síťové neutrality, která se týká samotných základů Internetu. O co tady jde a kdo stojí proti komu? (digiweb, 16.01.2007)
Patří DVB-H do digitalizace?
Dvěma mobilním operátorům (T-Mobile a Vodafone) se nepodařilo prosadit DVB-H do Technického plánu přechodu (z analogového na digitální vysílání). Prý do něj nepatří. Třetí mobilní operátor se k jejich snaze nepřipojil. (digiweb, 02.01.2007)
Bezdrátová Praha: nebude rušit?
Jaká opatření hodlá použít celopražská bezdrátová síť k tomu, aby nerušila již existující Wi-Fi sítě? A mohou být takováto opatření účinná? (digiweb, 19.12.2006)
Jaký bude telefon pro chudé?
Od 1. ledna 2007 budou někteří lidé platit za hlasové služby svých operátorů méně než ostatní. A nebudou to jen zdravotně postižení, ale i lidé s nízkými příjmy a zvláštními sociálními potřebami. Z čeho budou moci vybírat? (digiweb, 12.12.2006)
Do boje (nejen) proti spamu!
Evropská komise hodlá přehodnotit svůj přístup k boji proti spamu, a již počátkem roku 2007 vydat ucelenou politiku boje proti kybernetické trestné činnosti. (digiweb, 05.12.2006)
Jak konvergují v O2?
Skutečně konvergované fixně-mobilní služby (FMC) u nás zatím nemáme. Snad se ale časem dočkáme. Mezitím můžeme nahlédnout do kuchyně skupiny O2 i dalších zahraničních operátorů, co a jak chystají či dokonce již nabízí oni. (digiweb, 28.11.2006)
Levnější roaming? Ale kdepak!
Nejnovější statistiky ukazují, že i přes halasně deklarované zlevňování se ceny mobilního roamingu moc nezměnily. O kolik bychom platili méně, pokud by Unie prosadila svá regulační opatření? (digiweb, 21.11.2006)
Je DSL slepou uličkou?
Možnosti ADSL, resp. celé rodiny technologií DSL, dnes ještě zdaleka nejsou vyčerpány. Ale co z dlouhodobějšího pohledu, při doslovné explozi nároků požadavků na rychlost? Tady je asi jen jedna možná cesta, vedoucí přes optiku v přístupových sítích. (digiweb, 14.11.2006)
Zmatení broadbandem
Jen v ČR máme nejméně tři různé definice broadbandu: pro MI ČR je to alespoň 256 kbit/s, pro ČSÚ alespoň 144 kbit/s, a pro ČTÚ nejméně 128 kbit/s. Jak potom věřit různým srovnáním, zejména těm nadnárodním? (digiweb, 7.11.2006)
Mnoho povyku pro on-line video
Británie a Slovensko protestují proti návrhu nové direktivy EU o audiovizuálních mediálních službách, která se podle nich dotkne jakéhokoli videoobsahu na Internetu, i jen příležitostného. Skutečnost se ale zdá být poněkud jiná. (digiweb, 31.10.2006)
Stinné stránky digitalizace
Pomyslel někdo na to, co udělá digitalizace s povinností platit rozhlasové a televizní poplatky? Budou se z televizních set-top boxů automaticky platit i rozhlasové poplatky? (digiweb, 24.10.2006)
Česko je čisté
Alespoň v oblasti elektronických komunikací už Česká republika není na seznamu hříšníků, kteří ještě nepřevzali unijní regulační rámec. Ale vůči jiným zemím začíná EU přitvrzovat a otevírá i nová řízení o porušení Smlouvy. Jenže celý rámec se mění doslova za pochodu. (digiweb, 17.10.2006)
ENUM by si zasloužil vlastní číselnou řadu
Nedávno spuštěný ENUM není zdaleka jen o lacinějších hovorech přes Internet. Většímu využití jeho potenciálu by ale prospělo vyhrazení samostatné číselné řady a přidělování telefonních čísel přímo koncovým uživatelům. (digiweb, 03.10.2006)
Zacyklená informatika
Od roku 1998 jsme měli Radu vlády pro státní informační politiku. Od roku 2003 máme místo ní samostatné Ministerstvo informatiky ČR. Nyní má být zrušeno - a má vzniknout Rada vlády pro informační společnost. (digiweb, 26.09.2006)
ČTÚ bloguje!
No, není to klasický blog. Ale Český telekomunikační úřad také není typický blogger. Přesto nás chce pravidelně seznamovat se svým pohledem na stav trhu elektronických komunikací. Jen aby mu to vydrželo. (digiweb, 19.09.2006)
Captcha: jste člověk, nebo stroj?
Řada užitečných služeb dnešního Internetu by se už neobešla bez plně automatizovaného Turingova testu, který má za úkol rozlišit člověka od stroje. Říká se tomu "captcha". (digiweb, 12.09.2006)
Klíčem je unbundling
Radiokomunikace i GTS Novera sice míří na jiný segment trhu, ale jedno mají společné: ke svým zákazníkům se chtějí dostávat především skrze zpřístupněné místní smyčky. (digiweb, 05.09.2006)
Zvykněme si na 910!
Nová VOIP služba e-call od Radiokomunikací jako jedna z prvních přiděluje svým uživatelům negeografická čísla, začínající na 910. Lze se na ně ale vůbec dovolat? A za kolik? (digiweb, 29.8.2006)
25 let PC: bylo i NC
Za první čtvrtstoletí své existence se osobní počítač PC dočkal několika mutací, či přímo alternativ. Asi nejradikálnější odklon od jeho původní koncepce představoval počítač NC, alias Network Computer. Ale moc neuspěl. (digiweb, 15.08.2006)
Všechno nejlepší, WWW!
V úterý 6. srpna 1991 byla světu poprvé představena služba World Wide Web. Nyní tedy slaví své patnácté narozeniny. Ovšem Internet, v jehož lůně vyrostla, je podstatně starší. (digiweb, 8.08.2006)
Počítání (elektronických) oveček
Teprve Španělé naučili Český Telecom správně počítat pevné linky. Ten dosud sčítal jablka s hruškami, když k počtu analogových linek přičítal jednotlivé ISDN kanály. (digiweb, 1.08.2006)
Neblikejte, porušujete tím zákon!
Máte-li na svém mobilu nálepku, která bliká, když vám někdo volá, pak ji raději sundejte. Ruší totiž jiné bezdrátové přenosy. Jak je to možné? (digiweb, 25.07.2006)
Telefon pro chudé
Dostáváte-li alespoň 6 měsíců dávky sociální péče kvůli své sociální potřebnosti, náš štědrý stát vám přispěje ještě na pevný či mobilní telefon, částkou (až) 200 Kč měsíčně. A možná nejen vám, ale i vašim nezaopatřeným dětem či partnerům. (digiweb, 18.07.2006)
Jaké bylo eČesko 2006?
Ministerstvo informatiky ČR vyhodnotilo plnění konkrétních úkolů ze Státní informační a komunikační politiky (přezdívané také eČesko 2006). Míra splnění vychází na cca 75%. Je ale výsledek skutečně tak optimistický? (digiweb, 11.07.2006)
Zpevní nám Vodafone?
Také český Vodafone, po vzoru své matky a sourozenců, začíná pošilhávat po pevném světě a jeho DSL technologiích. Ale k čemu by to využil, a s kým by do toho mohl jít? (digiweb, 04.07.2006)
Špatně pochopená daň z emailů a SMS?
Francouzský europoslanec Alain Lamassoure se distancoval od svých návrhů na zdanění všech emailů a SMS zpráv. Ty prý nebyly nikdy na jednacím stole, a šlo jen o jakési osobní zamyšlení nad tím, jak modernizovat současný daňový systém. (digiweb, 27.06.2006)
Levnější roaming: najednou to jde!
Ledva Evropská komise ukázala, že to se snižováním cen roamingu myslí opravdu vážně, a že hodlá jít až do cenové regulace, začali mobilní operátoři náhle sami nacházet prostor k výraznému zlevňování. Je ale na tlaku od EK vše úplně v pořádku? (digiweb, 16.05.2006)
Pyrrhovo vítězství regulátora
Český telekomunikační úřad požadoval po Telecomu vstřícný krok směrem k tzv. nahému ADSL (tj. ADSL bez hlasových služeb). Dosáhl však jen zdražení, byť menšího než u hlasových tarifů. Nyní se tváří, že je s výsledkem spokojen. (digiweb, 9.05.2006)
Volba operátora: vyplatí se ještě?
Když Český Telecom zlevnil dálkové hovory na úroveň místních, dokonce se zpětnou platností, významně tím zasáhl do výhodnosti služeb na bázi volby a předvolby operátora. Ty se až dosud vyplácely hlavně těm, kteří volali hodně meziměstsky. Ale co teď? (digiweb, 3.05.2006)
Pastelkovné, počítačovné, internetovné ...
Po jednorázovém příspěvku na školní pomůcky (pastelkovném) přichází ČSSD s návrhem příspěvku na pořízení domácího počítače. US-DEU ji trumfuje návrhem na poskytování bezplatného přístupu k Internetu (v celé ČR) jako občanského práva. (digiweb, 11.04.2006)
Je libo marketingové masáže?
Jak zařídit, aby se ve veřejném telefonním seznamu u vašeho jména objevilo, že si nepřejete být kontaktováni za účelem marketingu? A jak vyjádřit nesouhlas se službou Poskytování marketingových informací, kterou nás hodlá oblažovat Český Telecom? (digiweb, 28.03.2006)
Nové klíčové slovo: UMA
UMA znamená "Unlicensed Mobile Access", a na světě již jsou první mobily s podporou této technologie, například nová Nokia 6136. K čemu ale celé UMA vlastně je? Jaký problém řeší, či spíše: jaké možnosti otevírá? (digiweb, 14.03.2006)
Opravdu se chce Čína trhnout?
Zprávy o tom, že Čína chystá své vlastní domény CN, COM a NET, kterými by překryla ty stávající a tím vytvořila jakýsi vlastní Internet, nejsou zcela přesné. Skutečnost je trochu jiná... (digiweb, 07.03.2006)
Zajímá ještě někoho NPPG?
Kurzy národního programu počítačové gramotnosti lákají hlavně starší spoluobčany, kteří s počítači dosud nepřišli do styku. Pro média už ale tak atraktivní nejsou. (digiweb, 28.03.2006)
e-výpisy, e-úřadování, e-stát...
Co přinese novela zákona o informačních systémech veřejné správy, která čeká už jen na podpis prezidenta? A jaká řešení v oblasti elektronického podpisu navrhuje projekt eStát? (digiweb, 21.02.2006)
Český Fastweb se rozjíždí
T-Systems PragoNet spustil svůj projekt metropolitního Ethernetu na optické infrastruktuře, a nabízí už i přístup do Internetu rychlostí 100 Mbit/s. Po dobu zimní olympiády zkouší také TV přenosy. (digiweb, 14.02.2006)
gov.cz na druhý pokus
Ministerstvo informatiky ČR vydalo metodický pokyn k přidělování domén třetí úrovně pod gov.cz, pro subjekty veřejné správy. Jaká je vůbec historie této domény a pokusů o její využití? (digiweb, 07.02.2006)
Ledy WiMAXu se konečně hnuly
WiMAX se konečně dočkal ratifikace své mobilní verze, a také prvních certifikovaných produktů. První čipy pro mobilní WiMAX již jsou na světě, ale velké jména (jako třeba Intel) je plánují až na rok 2008. (digiweb, 31.01.2006)
Quo vadis, elektronická podání?
Státní správa v poslední době poněkud mění svůj přístup k zavádění nových elektronických agend a podání. Z dřívější orientace spíše na "malé a příležitostné" klienty se nyní zaměřuje více na ty velké, kteří pravidelně generují velké objemy podání. (digiweb, 03.01.2006)
T-Mobile Cestovatel: konečně nějaký pohyb v mobilním roamingu
Nové tarifní zvýhodnění od T-Mobile nabízí nelineární cenu za roamingové hovory, místo dosavadní lineární. Tomu, kdo v zahraničí volá déle, to přinese zlevnění. Naopak pro toho, kdo volá jen krátce, to může přinést i citelné zdražení. (digiweb, 20.12.2005)
Jak naložit s digitální dividendou?
Po úplném vypnutí pozemního analogového televizního vysílání by mohlo být uvolněno na 300 až 350 MHz rádiového spektra, které půjde nově přidělit (či přímo prodat) a využít pro nové služby. Dočkáme se třeba nových bezlicenčních pásem? A jak moc to má být koordinováno v rámci celé EU? (digiweb, 6.12.2005)
Nezavírejte si dveře před přenositelností!
Patnáctý leden 2006 se blíží, a s ním i zavedení přenositelnosti čísel v mobilních sítích. Vrcholí ale i kampaně operátorů, kteří nabízí modré z nebe, jen aby se jim zákazník upsal na dobu určitou. Ovšem úvazky na dobu určitou s přenositelností zrovna moc neladí. (digiweb, 28.11.2005)
Internet v celé Praze zdarma?
Pražský magistrát plánuje vybudovat novou celoměstskou bezdrátovou síť, a skrze ni nabízet přístup k Internetu zdarma. Má šanci na to získat dotace od Ministerstva informatiky ČR? A má vůbec město něco takového dělat? (digiweb, 13.12.2005)
Co přijde po digitalizaci? Individualizace!
Nynější digitalizace rozhlasového a televizního vysílání přináší kvalitnější příjem, více programů a nějaké ty doprovodné služby. Ale základní principy fungování světa televize a rozhlasu nemění. K jejich změně jsou zapotřebí individuální přenosové kanály pro jednotlivé příjemce. (digiweb, 1.11.2005)
Stalo se: Invex, VOIP, Telecom …
Na letošním Invexu se hodně mluvilo také o internetové telefonii a technologiích VOIP. Jinak se k ní ale stavějí větší operátoři a státní správa, a jinak střední a menší operátoři. Český Telecom zveřejnil své finanční výsledky za první tři kvartály. Jak konkrétně klesají jeho příjmy z hovorného? Bude se v Praze Internet i telefonování zadarmo? (Lupa, 31.10.2005)
SOLUS: bonus, nebo malus?
Co přinese vstup našich mobilních operátorů do sdružení SOLUS, které vede negativní registr o neplatičích? Dočkají se řádně platící zákazníci bonusů, a neplatiči malusů? (digiweb, 18.10.2005)
Měli bychom platit rozhlasové poplatky i z počítačů?
Český rozhlas naznačuje, že by mohl vybírat rozhlasové poplatky i za počítače se zvukovou kartou a s přístupem k Internetu. Proč s tím ale přichází právě nyní, když definice rozhlasového přijímače se v novém zákoně o rozhlasových a televizních poplatcích vůbec nezměnila? (digiweb, 11.10.2005)
Nestandardní digitalizace
Ani k 1. říjnu u nás nezačalo ostré digitální vysílání. Místo toho se objevují poněkud nestandardní aktivity, které by za normálních okolností (při již probíhajícím digitálním vysílání) neměly důvod vzniknout. (digiweb, 04.10.2005)
Má to zapotřebí?
Jako bájný pták Fénix se znovu a znovu objevuje informace o tom, že veškeré ADSL si zákazníci kupují jen od Českého Telecomu. (glosa, Lupa, 22.06.2005)