Články, publikované na serveru Digiweb.cz v roce 2005
T-Mobile Cestovatel: konečně nějaký pohyb v mobilním roamingu
Nové tarifní zvýhodnění od T-Mobile nabízí nelineární cenu za roamingové hovory, místo dosavadní lineární. Tomu, kdo v zahraničí volá déle, to přinese zlevnění. Naopak pro toho, kdo volá jen krátce, to může přinést i citelné zdražení. (digiweb, 20.12.2005)
Internet v celé Praze zdarma?
Pražský magistrát plánuje vybudovat novou celoměstskou bezdrátovou síť, a skrze ni nabízet přístup k Internetu zdarma. Má šanci na to získat dotace od Ministerstva informatiky ČR? A má vůbec město něco takového dělat? (digiweb, 13.12.2005)
Jak naložit s digitální dividendou?
Po úplném vypnutí pozemního analogového televizního vysílání by mohlo být uvolněno na 300 až 350 MHz rádiového spektra, které půjde nově přidělit (či přímo prodat) a využít pro nové služby. Dočkáme se třeba nových bezlicenčních pásem? A jak moc to má být koordinováno v rámci celé EU? (digiweb, 6.12.2005)
Nezavírejte si dveře před přenositelností!
Patnáctý leden 2006 se blíží, a s ním i zavedení přenositelnosti čísel v mobilních sítích. Vrcholí ale i kampaně operátorů, kteří nabízí modré z nebe, jen aby se jim zákazník upsal na dobu určitou. Ovšem úvazky na dobu určitou s přenositelností zrovna moc neladí. (digiweb, 28.11.2005)
Muž, který zachránil Internet
Kdo stojí v pozadí dohody, která doslova na poslední chvíli zachovala správu a řízení Internetu v rukou USA a organizace ICANN? A co přesně se na světovém summitu WSIS v Tunisu dohodlo? (digiweb, 22.11.2005)
Kazí Internet studenty?
Václav Klaus měl nedávno konstatovat, že Internet není pro studenty vždy jen přínosem a nenutí je koncepčně pracovat. Kdo ale dospěl k závěru, že to má kazit studenty? (digiweb, 8.11.2005)
Co přijde po digitalizaci? Individualizace!
Nynější digitalizace rozhlasového a televizního vysílání přináší kvalitnější příjem, více programů a nějaké ty doprovodné služby. Ale základní principy fungování světa televize a rozhlasu nemění. K jejich změně jsou zapotřebí individuální přenosové kanály pro jednotlivé příjemce. (digiweb, 1.11.2005)
Invexové odposlechy
Na Fóru elektronických komunikací, které proběhlo hned na začátku letošního Invexu, se až překvapivě mnoho pozornosti věnovalo právu bezpečnostních složek na odposlechy či poskytování a uchovávání dat o komunikaci účastníků. A samozřejmě také tomu, kdo to všechno zaplatí. (digiweb, 25.10.2005)
SOLUS: bonus, nebo malus?
Co přinese vstup našich mobilních operátorů do sdružení SOLUS, které vede negativní registr o neplatičích? Dočkají se řádně platící zákazníci bonusů, a neplatiči malusů? (digiweb, 18.10.2005)
Měli bychom platit rozhlasové poplatky i z počítačů?
Český rozhlas naznačuje, že by mohl vybírat rozhlasové poplatky i za počítače se zvukovou kartou a s přístupem k Internetu. Proč s tím ale přichází právě nyní, když definice rozhlasového přijímače se v novém zákoně o rozhlasových a televizních poplatcích vůbec nezměnila? (digiweb, 11.10.2005)
Nestandardní digitalizace
Ani k 1. říjnu u nás nezačalo ostré digitální vysílání. Místo toho se objevují poněkud nestandardní aktivity, které by za normálních okolností (při již probíhajícím digitálním vysílání) neměly důvod vzniknout. (digiweb, 04.10.2005)
Chce Evropská komise regulovat Internet?
Co je pravdy na tom, že by EK chtěla regulovat Internet? Má skutečně takové choutky, nebo zase jednou novináři něco popletli? Celá věc je poněkud komplikovanější a souvisí s návrhem nové direktivy o televizi bez hranic. (digiweb, 27.09.2005)
3G = Girls, Games & Gambling?
K čemu nám budou mobilní sítě 3. generace, alias UMTS? K tomu, co naznačuje titulek? Nebo k rychlému připojení k Internetu? Najde se pro ně nějaká killer aplikace? Nebo už ji nikdo nehledá? A co si o tom myslí naši operátoři? (digiweb, 20.09.2005)
Bude přenositelnost z/do sítě NMT?
Ačkoli původní návrh prováděcího předpisu k mobilní přenositelnosti obsahoval výjimku pro síť NMT, a připomínky k němu byly vypořádány ve smyslu zachování této výjimky, z finální verze nakonec výjimka vypadla. Jak to tedy bude se sítí NMT? (digiweb, 13.09.2005)
Lze věřit elektronickým podpisům?
Jakási Internetová asociace stvořila fiktivní osobu, kterou opatřila "platným elektronickým podpisem" a nechala jednat svým jménem. Jaké z toho plyne ponaučení? (digiweb, 30.08.2005)
Wi-Fi může do 5 GHz, ale s plechovkami ne
Regulátor už vydal definitivní verzi všeobecného oprávnění pro pásma 2,4 a 5 GHz, která dnes používají zejména technologie Wi-Fi. Co všechno se změnilo, a jak dopadla kauza s anténami z plechovek? (digiweb, 23.08.2005)
Kolik bude stát elektronický podpis?
Bude-li Česká pošta vydávat elektronické podpisy za necelých 200 korun, na kolik člověka přijde, když se bude chtít elektronicky podepsat desetkrát? Nebo stokrát, či třeba tisíckrát? (digiweb, 09.08.2005)
K čemu je SIP peering?
Kam spěje vývoj veřejných služeb internetové telefonie? Nový přírůstek, v podobě služby VOIPEX, naznačuje některé trendy. Například k využití tzv. SIP peeringu. (digiweb, 02.08.2005)
J.Peterka: Přesnější čísla mění situaci
Pololetní výsledky skupiny Českého Telecomu přinesly některá zpřesněná čísla, která rázem změnila pohled veřejnosti na určité konkrétní skutečnosti. Třeba na pořadí mobilních operátorů, co do počtu zákazníků. Nebo na míru nedávného zdražení paušálů u pevných telefonů. Nebo na další osud internetového dial-upu. (digiweb, 28.07.2005)
Mobilní přenositelnost: otázky a odpovědi
Minulý pátek regulátor zveřejnil finální verzi svého opatření obecné povahy k přenositelnosti čísel. Týká se jak pevných sítí, tak i sítí mobilních. Jak ale řeší některé konkrétní otázky, zejména kolem mobilní přenositelnosti? Například otázku ceny, termínů, nebo otázku smluv na dobu určitou? (digiweb, 07.07.2005)
NSIB jako završení druhé vlny koncepcí
Národní strategie informační bezpečnosti ČR (NSIB), kterou vláda minulý týden odeslala do meziresortního připomínkového řízení, je poslední částí, kterou ještě zbývá doplnit do trojice nových koncepcí státu v oblasti ICT. (digiweb, 28.06.2005)
ČTÚ chce zakázat více než jen plechovky
Regulátor chce zakázat u Wi-Fi stanic jiné antény než ty integrované či doporučené výrobcem. To vyvolalo značně negativní odezvu, zejména mezi uživateli komunitních sítí. Nejvíce protestují majitelé tzv. plechovek, ale jádro problému je asi někde jinde. (digiweb, 21.06.2005)
Skončí zlatý padák?
Ministerstvo informatiky navrhuje vládě, aby již neprodlužovala Rámcovou smlouvu s Českým Telecomem na budování a provoz komunikační infrastruktury veřejné správy. Jaká je historie celé této kauzy? (digiweb, 14.06.2005)
i2010 místo eEurope2005
Celoevropskou strategii rozvoje informační společnosti eEurope 2005 nahradí v příštím roce nová strategie, označovaná jako i2010. Kromě ICT technologií se bude více zaměřovat i na média a obsah. Jaké jsou její hlavní myšlenky a priority? (digiweb, 07.06.2005)
V předvečer velkého převodu
Zítra začne Český Telecom převádět své zákazníky na nové cenové programy. Připomeňme si při té příležitosti, o co vlastně jde a jak se vyvíjely ceny regulovaných hlasových služeb v předchozích letech. (digiweb, 31.05.2005)
Co hledá Český Telecom v alianci FMCA?
Český Telecom se stal členem aliance pro konvergenci fixních a mobilních technologií (FMCA). Čím se tato organizace zabývá a o co usiluje? (digiweb, 24.05.2005)
e-účet zdarma? Ano, ale jen bez papíru
Právě v těchto dnech jsou zákazníci Českého Telecomu seznamováni s novými cenovými programy. Jejich součástí má nově být i elektronický účet (e-účet) s podrobným rozpisem hovorů, poskytovaný zdarma. Skutečně zdarma je ale pouze tehdy, pokud si zrušíte zasílání papírového vyúčtování. (digiweb, 16.05.2005)
Splasklá mobilně-penetrační bublina?
Dosahuje penetrace mobilních telefonů v České republice úctyhodných 105 procent, jak naznačují výsledky našich mobilních operátorů i statistiky EU? Nebo má pravdu spíše Český statistický úřad, který zjistil že koncem roku 2004 jsme byli na pouhých 74 procentech? (digiweb, 10.05.2005)
Internet ze zásuvky: ano, ale ...
Pražská energetika prý testuje možnost datových přenosů a připojení k Internetu přes svou rozvodnou síť. V neděli večer o tom informovala TV Prima. Je to bomba, nebo jen média zase něco zveličila? (digiweb, 26.04.2005)
e-ticketing: už došlo i na ČSA
Čistě elektronické letenky se vystavují a používají již nějaký ten pátek. Jak ale vlastně fungují, a jak daleko jsou s nimi České aerolinie? (digiweb, 19.04.2005)
Jak se měří informační gramotnost?
Průzkum informační gramotnosti, který pro Ministerstvo informatiky ČR realizuje agentura STEM/MARK, sice zkoumá spíše počítačovou gramotnost, ale dělá to na velkém vzorku a snaží se zjistit, jak jsou na tom i jednotlivé profesní skupiny. Jaké jsou předběžné výsledky? (digiweb, 12.04.2005)
Když zdarma přijde na 429 Kč měsíčně
Je správné, když Český Telecom hovoří o bezplatném volání a hovorech zdarma, když uživatel neplatí podle počtu skutečně provolaných minut, ale pouze fixní (paušální) částkou? (digiweb, 05.04.2005)
Kdy se dočkáme trojí hry?
Český Telecom i kabeloví operátoři avizují, že brzy doplní své portfolio služeb na klasickou trojici: hlas, Internet a "živé obrázky" (televizi) . Každému ovšem zbývá přidat něco jiného. Jak pokračují přípravy a kdy se dočkáme nějakého výsledku? (digiweb, 29.03.2005)
IP telefonie: regulovat se nebude
Koncem minulého roku vystrašila mnoho lidí představa, že by IP telefonie mohla být v Evropě regulována, a tím i nějak přiškrcena či dokonce úplně zlikvidována. Nyní se naštěstí věci vyjasnily. Regulátoři ze zemí EU dospěli k závěru, že ke specifické regulaci IP telefonie není důvod. Alespoň prozatím. Naopak je třeba IP telefonii aktivně podporovat. (digiweb, 22.03.2005)
Němý Internet - ráj pro neslyšící?
Jedna stará moudrost říká, že člověk si náležitě neváží toho, co má, dokud o to nepřijde. Někdy ale stačí třeba jen letmé nahlédnutí do úplně jiného světa, ve kterém věci jinak samozřejmé už zdaleka tak samozřejmé nejsou. Člověka to hned přinutí uvažovat nad věcmi, o kterých dosud nepřemýšlel. (digiweb, 15.03.2005)
Jak velký je český digital divide?
Průzkumy, prováděné každoročně pro kampaň "Březen - měsíc Internetu", ukazují že nárůst počtu uživatelů Internetu se v ČR téměř zastavil. Také propast mezi těmi, kteří výhod Internetu využívají a těmi, kterým dopřány nejsou, se spíše prohlubuje než stírá. (digiweb, 08.03.2005)
Dialery: dosáhne dohoda slušných i na neslušné?
Nová pravidla pro řešení problematiky dialerů, která minulý týden představila pracovní skupina APVTS, svazují operátory i poskytovatele služeb na linkách s prefixem 976. Dokáží ale úplně zabránit dalšímu zneužívání linek se zvýšenou tarifikací? Zastaví i každou třetí stranu, která by se chtěla chovat nekorektně? (digiweb, 01.03.2005)
Obecní Wi-Fi: někde to jde
Mají si obce provozovat své vlastní sítě a nabízet v nich připojení k Internetu, nebo by něco takového mělo být výlučně doménou komerčních subjektů? Názory i přístupy se různí. Třeba na Vysočině už na to mají zavedený systém grantů. Někde poskytují obecní sítě služby za úplatu, jinde zase nabízí momentálně nevyužitou konektivitu zcela zdarma. (digiweb, 22.02.2005)
Veřejné Wi-Fi na Praze 5: ano či ne?
Stává se poměrně zřídka, že nějaká zpráv z ICT branže vyvolá bouřlivou odezvu mezi uživateli Internetu, a tito se ve svých reakcích opravdu výrazně rozchází. Je to případ informace z minulého týdne, o tom že radnice městské části Praha 5 hodlá na své náklady vybudovat bezdrátovou síť na bázi Wi-Fi, a zpřístupnit ji zdarma nejširší veřejnosti. (digiweb, 15.02.2005)
Anonymní nerovná se předplacená
Bude to již čtrnáct dní, co se v hlavách našich poslanců zrodil nápad zakázat anonymní SIM karty. Od té doby se objevila řada spekulací, co to vlastně znamená a co by to mohlo obnášet. Znamenalo by to například zákaz všech předplacených karet? (digiweb, 08.02.2005)
Jak dál s pevnými linkami?
Jednání o nové výši regulovaných cen za pevné hlasové služby probíhají již delší dobu. Co všechno je ve hře? Dojde k dalšímu zvýšení měsíčních paušálů, k odbourání volných kreditů a ke sjednocení místního a meziměstského hovorného? Jaké možnosti mají zákazníci, kterým se nové ceny nebudou líbit? (digiweb, 01.02.2005)
Kolik Internetu je v našich domácnostech?
Podle prosincového výzkumu společnosti Factum Invenio má doma připojení k Internetu na 24 procent obyvatel ČR starších 15 let. Jak dalece je toto číslo v souladu s jinými obdobnými statistikami, a kam nás řadí ve srovnání se světem? (digiweb, 25.01.2005)
Domény s diakritikou: ano či ne?
Pro zavedení háčků a čárek do českých doménových jmen existuje řada dobrých důvodů. Stejně tak ale existuje i řada důvodů proti. Jaké tedy jsou hlavní přínosy, a v čem spočívají negativa? Udělal CZ.NIC dobře, když se rozhodl diakritiku v českých doménách zatím nezavádět? (digiweb, 18.01.2005)
Internet Expres: Ach ta čísla!
Český Telecom se počátkem roku pochlubil tím, jak narostl počet zákazníků "služeb Expres", které poskytuje spolu se svým dceřiným Eurotelem, pro potřeby vysokorychlostního přístupu k Internetu. Dospěl přitom k počtu 130 000. Něco mi ale na tomto čísle nesedí. (digiweb, 11.01.2005)
Odlišíme ještě reklamu od reality?
Když se v rozhlase, v televizi či na Internetu poprvé dozvíte, že "slevy v hypermarketech zkomplikovaly dopravu, kolaps zažívá Ostrava a Ústí nad Labem, a dlouhé kolony se tvoří také v Praze, Brně či Zlíně ....", budete to považovat za reklamu, nebo za seriózní zprávu? Nebo si nebudete jisti, a budete o tom přemýšlet? (digiweb, 04.01.2005)