Přehled článků na téma Datové schránky
Nevložíte, neodešlete, nepřijmete - Portál občana ještě nepodporuje větší datové zprávy a nové formáty příloh
Portál občana sice již podporuje nové eDoklady, ale k implementaci změn v datových schránkách u něj ještě nedošlo. A tak přes něj nepřijmete ani neodešlete nové "velkoobjemové" datové zprávy (do 100 MB), ani do nich nevložíte žádnou z nově přípustných příloh (jako ZIP či ASiC). (Lupa, 25.1.2023)
Nová verze Portálu občana už nezpůsobuje okamžité doručení datových zpráv
Notifikace od portálu o nově dodaných datových zprávách, stejně jako jejich automatická archivace, už nezpůsobují jejich okamžité doručení. Zvláště archivace tak získává na užitečnosti. Ještě je ale třeba odstranit některé nově vyvolané dětské nemoci. (Lupa, 4.12.2023)
Zprávy v datových schránkách se zvětší jen na 100 MB místo na původně plánovaný 1 GB
Agentura DIA již připravila novelu prováděcí vyhlášky, která by k 1. 1. 2024 měla zvětšit maximální velikost datových zpráv a zavést nové formáty příloh. Nechystá se ale využít příležitost k opravě dřívějších chyb, naopak se chystá k nim přidat další, nové chyby. (Lupa, 10.10.2023)
Jak na digitální kontinuitu (2): není aktuální jako potenciální digitální kontinuita
Své elektronické dokumenty můžeme chtít uchovávat tak, aby se s nimi dalo kdykoli později pracovat jako s dokumenty právě vytvořenými. Ale může nám stačit i to, aby si s nimi dokázal poradit alespoň soudní znalec při nějakém sporu. (Lupa, 21.3.2023)
Jak na digitální kontinuitu (nejenom) v datových schránkách?
Když své elektronické dokumenty či celé datové zprávy necháme delší dobu jen tak ležet, časem nám zestárnou a přijdeme o možnost dělat s nimi i nadále to, co bychom s nimi dělat chtěli, či přímo potřebovali. Například je autorizovaně konvertovat či předložit někomu, kdo je bude umět přijmout a dále s nimi pracovat. (Lupa, 14.3.2023)
Datové schránky: 5 miliard na 5 let, bezodstávkový provoz a uchovávání zpráv po neomezenou dobu
Čerstvě zveřejněné smlouvy o provozu a rozvoji datových schránek na období 2023 až 2027 umožňují nahlédnout do toho, kolik stojí jejich provoz i jakým směrem by se mohl ubírat jejich budoucí rozvoj. Naznačují i to, že došlo k migraci na novou technologickou infrastrukturu. (Lupa, 16.1.2023)
Změny v datových schránkách: nový názor stroje, nový způsob doručování a překvalifikování už existujících schránek
S novým rokem datové schránky konečně změnily svůj (právně nezávazný) názor na to, zda a kdy je doručeno. Všechny stávající DS PFO a DS PO, zřízené ještě na žádost, se změnily na zřízené ze zákona s příslušnými důsledky. Pro doručování přístupových údajů byl zaveden nový druh systémové datové zprávy. (Lupa, 9.1.2023)
Rok 2022 v eGovernmentu: zrušili jsme, co jsme už uzákonili, a uzákonili jsme, co jsme ještě nezkusili
Už uzákoněné zřizování datových schránek nepodnikajících fyzických osob se podařilo na poslední chvíli zrušit. Mít na starosti eGovernment si po státních úřadech, samostatném Ministerstvu informatiky a Ministerstvu vnitra vyzkouší zase někdo další: tentokrát bude svěřen do rukou DIA. (Lupa, 2.1.2023)
Datové schránky: prezident podepsal novelu a Finanční správa přišla se svým výkladem důsledků
Podpis prezidenta znamená, že změny na poslední chvíli se přeci jen stihnou. Finanční správa mezitím popsala, koho a od kdy se začne týkat povinnost podávat daňová přiznání již jen elektronicky. (Lupa, 19.12.2022)
Senát v kleštích rozhodl: šance zastavit zřizování datových schránek nepodnikajícím osobám stále žije
Senát, přitlačený ke zdi, nakonec velkou většinou schválil vládní návrh, který zřizování ruší. I díky uzavření memoranda mezi vnitrem a Advokátní komorou, ke kterému došlo těsně před jednáním pléna Senátu. (Lupa, 15.12.2022)
Jak to bude se zřizováním datových schránek od 1. ledna? Teď to má v rukou Senát
Poslanci ve třetím čtení odmítli automatické zřizování datových schránek při prvním přihlášení přes NIA. Senát má nyní lhůtu k projednání do 1. 1. 2023. Pokud ji výrazně zkrátí, návrh schválí a prezident jej podepíše, je ještě určitá šance vše včas stihnout. (Lupa, 5.12.2022)
Stihne se odschránkování na poslední chvíli?
Snaha zastavit na poslední chvíli automatické zřizování datových schránek počítačově gramotným fyzickým osobám po 1. 1. 2023 má další vývoj: kromě poslaneckého pozměňovacího návrhu je ke stejnému účelu nově navržen i samostatný nový zákon. (Lupa, 24.10.2022)
Datové schránky budou automaticky zřizovány i lidem s pozastavenou živností
Počátkem příštího roku budou „podnikatelské“ datové schránky automaticky zřízeny i osobám, které pouze pozastavily (přerušily), ale nezrušily svou živnost. Co jim ale do nich budou úřady doručovat, když právě nepodnikají? (Lupa, 20.9.2022)
Novinky v datových schránkách: 10 dnů se může protáhnout, nové možnosti vystoupení z anonymity a nová úvodní stránka
Podle Nejvyššího správního soudu má lhůta 10 dnů pro fikci doručení zohledňovat i soboty, neděle a svátky. Odesilatel datové zprávy může nově prozradit více údajů o své identitě. Klientský portál ISDS má novou úvodní stránku. (Lupa, 14.6.2022)
ISSS 2022: Blíží se zemětřesení v eGovernmentu a tsunami datových schránek
Celý český eGovernment se má přestěhovat pod Úřad vlády a do nové Digitální a informační agentury. Přibýt mají až 3 miliony nových datových schránek, jejichž držitelé ale mohou být až „neuvěřitelně naštvaní“ složitostí a nepřehledností všeho a vynutit si změny. (Lupa, 23.5.2022)
Poštovní datové zprávy: přijmout je musí, akceptovat nemusí
Právnické ani podnikající fyzické osoby už nemohou odmítat příjem poštovních datových zpráv ve svých datových schránkách. Stále ale nemusí akceptovat konkrétní právní jednání, jako třeba reklamace či výpovědi smluv, skrze tyto zprávy. (Lupa, 1.3.2022)
Zprávy z Depa (6): návrh nechávat v datových schránkách zprávy i po 90 dnech opět neprošel
(Lupa, 17.5.2021)
Zprávy z Depa (5): Přijímání poštovních datových zpráv se už podnikatelé nevyhnou
Vaše banka, operátor, e-shop či jiný poskytovatel dnes ještě nemusí přijímat poštovní datové zprávy z vaší datové schránky. Od příštího roku se to má změnit, přibude i desetidenní fikce doručení. (Lupa, 10.5.2021)
Zprávy z Depa (4): Senátoři chtějí odložit automatické zřizování datových schránek o rok
Celý návrh zákona DEPO hodnotili senátoři dost kriticky. Automatické zřizování datových schránek ale nechtějí zcela shodit ze stolu, nýbrž jen o rok oddálit. (Lupa, 3.5.2021)
Zprávy z Depa (3): Automaticky zřizovaným datovým schránkám se nevyhnou ani podnikatelé
K počátku roku 2023 má být datová schránka zřízena (ze zákona) každé podnikající fyzické osobě. Ale pokud se někam přihlásí „přes NIA“ již v roce 2022, bude jí zřízena hned. (Lupa, 26.4.2021)
Zprávy z Depa (2): Datové schránky ex offo pro informačně gramotné
Datová schránka (nepodnikající fyzické osoby) má být podle návrhu nového zákona zřízena každému, kdo ji ještě nemá, jakmile po 1. lednu 2022 poprvé použije elektronickou identifikaci pro přihlášení přes NIA. Tedy třeba i bankovní identitu. (Lupa, 19.4.2021)
Datové schránky časem přijdou o svůj front-end i o svůj identitní prostor
Druhá veřejná konzultace k datovým schránkám dala možnost nahlédnout do záměrů jejich dalšího vývoje i vznést vlastní podněty. (Lupa, 24.8.2020)
První (komerční) spam v datových schránkách
Jen co cena za poštovní datové zprávy dočasně klesla na nulu, přišla do některých datových schránek první nevyžádaná komerční nabídka. (Lupa, 14.4.2020)
Datové schránky v době karantény
Potřebujete-li zřídit datovou schránku, existuje i jiná možnost, než utíkat na CzechPOINT. A jak je to s poštovními datovými zprávami zdarma? (Lupa, 7.4.2020)
Do datových schránek se už dostanete i bez přístupových údajů
Když se do své datové schránky přihlašujete pomocí nové eOP, své přístupové údaje přitom nezadáváte. Dosud jste je ale stejně museli mít. Nově už je nepotřebujete. (Lupa, 10.3.2020)
Portál občana nově propojuje datové schránky s e-mailem
Portál nabízí, že za vás bude pravidelně vybírat vaši datovou schránku a obsah doručených zpráv vám bude přeposílat na váš e-mail. Nově nabízí také „zvýšení kreditu datových schránek" (Lupa, 5.8.2019)
Datovým schránkám je 10 let, jejich provoz přišel na 6 miliard
Představy o fungování a financování datových schránek se nejvíce měnily těsně před jejich spuštěním v roce 2009. A některé jejich aspekty se vyjasňovaly ještě řadu let poté. (Lupa, 1.7.2019)
Jak funguje nový mobilní klíč pro přihlašování do datových schránek?
Jde o aplikaci pro Android a IOS, která umožňuje přihlášení bez zadávání uživatelského jména a hesla, ale s dvoufaktorovou autentizací. Pracuje s otisky prstů, skeny obličeje, i číselnými a obrázkovými PINy. (Lupa, 21.6.2019)
Portál občana už je propojen s registrem řidičů
Řidiči se na portálu dozví, kolik mají bodů a kdy končí platnost jejich řidičského průkazu. Pro výpis z bodového konta je ale stále zapotřebí datová schránka. (Lupa, 12.4.2019)
Budeme se k datovým schránkám přihlašovat pomocí obrázkového PINu?
Dosavadní způsoby přihlašování k datovým schránkám mají buď nízkou úroveň zabezpečení, nebo jsou moc drahé či složité. A tak vnitro chystá zcela novou možnost. (Lupa, 6.11.2018)
NIA: jak se již dnes dostat ke svým eReceptům?
Od července by se měly významně rozšířit možnosti státem garantované elektronické identifikace. Již dnes si ale můžete vyzkoušet malou ochutnávku. (Lupa, 11.4.2018)
O voličský průkaz už s elektronickým podpisem žádat nemůžete
Ještě při minulých volbách bylo možné požádat o voličský průkaz elektronicky, bez datové schránky ale s uznávaným elektronickým podpisem. Dnes už to jde jen s datovou schránkou. (Lupa, 19.9.2017)
Datové schránky: s Českou poštou i v dalších letech
Datové schránky bude i nadále provozovat Česká pošta. Ta si už vybrala a nasmlouvala svého subdodavatele. Ale stát teprve řeší, kolik bude České poště platit on. (Lupa, 15.5.2017)
Budou datové schránky povinné pro všechny právnické osoby?
Podle dalšího z návrhů by se skrze hybridní poštu doručovalo elektronicky do datových schránek i těm, kteří datovou schránku vůbec nemají. (Lupa, 20.2.2017)
Datové schránky: je možnost odesílat zprávy generální plnou mocí i pro pověřené osoby?
Plénum Nejvyššího soudu nedávno schválilo stanovisko, které mění dosud převažující výklad fungování datových schránek. Důsledky jsou zásadní zejména pro pověřené osoby. (Lupa, 8.2.2017)
Výpis z Rejstříku trestů můžete získat zdarma, do své datové schránky
Slibováno to bylo již dávno, ale dočkali jsme se až nyní: portál CzechPOINT@home už dokáže zprostředkovat výpis z Rejstříku trestů a dodat vám jej do datové schránky - zdarma, v elektronické podobě a s uznávanou el. značkou (Lupa, 16.05.2016)
Výpis z bodového konta řidiče už lze získat i on-line.
Nová služba CzechPOINT@home vám zašle výpis bodového hodnocení řidiče až do vaší datové schránky. Poslanci koketují s myšlenkou, že by datové schránky byly povinné pro všechny. (Lupa, 07.09.2015)
Držitelé datových schránek nemusí podávat elektronicky úplně vždy a všechno
Ačkoli to zákon neřeší, povinnost podávat daňové přiznání elektronicky z titulu držení datové schránky by měla zohledňovat, o jaký druh podání a jaký typ datové schránky jde. (Lupa, 09.03.2015)
Lze se vyhnout povinné elektronické komunikaci s finanční správou?
Máte-li datovou schránku, máte povinnost komunikovat s finanční správou elektronicky. Podmínkou je ale zpřístupněná datová schránka. Kdy a jak je možné ji znepřístupnit? (Lupa, 26.01.2015)
Resort spravedlnosti chce ušetřit, a tak navrhuje zřídit datové schránky všem plnoletým občanům
Náměstek ministryně spravedlnosti Robert Pelikán přichází s návrhem zřídit datové schránky všem. To by (mimo jiné) znamenalo, že by všichni museli podávat svá daňová přiznání již jen v elektronické podobě. (Lupa, 17.12.2014)
Informační web datových schránek byl po několik hodin zablokován
Vypadalo to jako únos domény datoveschranky.info někam do zahraničí. Ve skutečnosti byla doména jen dočasně zablokována kvůli nepotvrzenému požadavku na změnu kontaktních údajů. (Lupa, 18.11.2014)
Informační web datových schránek byl po několik hodin zablokován
Vypadalo to jako únos domény datoveschranky.info někam do zahraničí. Ve skutečnosti byla doména jen dočasně zablokována kvůli nepotvrzenému požadavku na změnu kontaktních údajů. (Lupa, 18.11.2014)
Datové schránky měly technickou závadu: několik hodin používaly již expirovaný certifikát
Na zapomenutou obměnu certifikátů během pravidelné odstávky doplatilo několik desítek tisíc datových zpráv. Nebyly opatřeny platnou elektronickou značkou MV ČR. Dá se to nějak dodatečně napravit? (Lupa, 13.11.2014)
Za nedodržení povinné elektronické komunikace s berňákem mají být automatické pokuty 2000 Kč
Zatímco správa sociálního zabezpečení mění povinnou elektronickou komunikaci na dobrovolnou, finanční správa naopak přitvrzuje a nedodržení el. formy chce rutinně pokutovat. (Lupa, 28.07.2014)
Máte datovou schránku? Pak máte i daňovou informační schránku a povinnost elektronické komunikace!
Od dubna mají všichni držitelé datových schránek automaticky zřízenu i daňovou informační schránku. Od 1.1.2015 budou mít povinnost komunikovat s berňákem již jen elektronicky. (Lupa, 14.07.2014)
Datovým schránkám je pět let, ale stále ještě nedozrály
Zatímco samotný provoz datových schránek se již zdá být stabilizovaný, kolem jejich právních aspektů je i po pěti letech stále dosti nejasno. (Lupa, 07.07.2014)
Datové schránky jsou už i na Slovensku – ale jiné, než v ČR
Také na Slovensku už mají datové schránky, přesněji schránky elektronické. Inspiraci těmi českými nezapřou, ale v řadě aspektů se jejich autoři poučili z našich chyb a nedomyšleností. (Lupa, 13.01.2014)
Datové schránky byly pro Českou poštu velmi lukrativním byznysem
Datové schránky byly pro Českou poštu velmi lukrativním byznysem Kontrola NKÚ zjistila, že stát si s Českou poštou domluvil takové podmínky financování datových schránek, které pro něj nebyly výhodné. A to si ještě NKÚ některých věcí vůbec nevšiml. (Lupa, 24.09.2013)
Datové schránky byly pro Českou poštu velmi lukrativním byznysem
Kontrola NKÚ zjistila, že stát si s Českou poštou domluvil takové podmínky financování datových schránek, které pro něj nebyly výhodné. A to si ještě NKÚ některých věcí vůbec nevšiml. (Lupa, 24.09.2013)
Povinné datové schránky pro lékaře a OSVČ se odkládají
Strašák v podobě povinného používání datových schránek se znovu odkládá: lékařům o dva roky, živnostníkům o rok. Základní otázka ale zůstává: jak to bude fungovat a co to bude vyžadovat, až to skutečně bude povinné? (Lupa, 16.09.2013)
Selhaly včera datové schránky při doručování od Nejvyššího soudu?
Své včerejší rozhodnutí (vedoucí k propuštění tří zadržených poslanců) musel Nejvyšší soud rozeslat faxem. Datové schránky prý selhaly. Asi stejně jako další systémy v resortu justice, které jsou nadále nedostupné. (Lupa, 17.07.2013)
Datovým schránkám jsou právě dnes čtyři roky, základním registrům rok
Původně měly být datové schránky financovány úplně jinak, než dnes. Jednotlivé datové zprávy v nich měly být uchovávány neomezeně dlouho, a ne mazány po 90 dnech. Základní registry měly občany informovat, a ne před nimi informace skrývat. (Lupa, 01.07.2013)
Spam v datových schránkách bude ÚOOÚ přeci jen šetřit.
Stížností na „První spam v datových schránkách“, kterým Česká pošta oznamovala svou akci „Datový trezor na 2 měsíce zdarma“, se sešlo více. A tak jej Úřad přeci jen bude šetřit. (Lupa, 20.06.2013)
Šance zjistit, kdo a proč se na vás vyptával základních registrů, je malá.
Budete-li pátrat po tom, co doopravdy znamenají „divné“ položky na vašem záznamu o využívání údajů ze základních registrů, moc šancí něco se dozvědět nemáte. (Lupa, 6.05.2013)
Ad první spam v datové schránce: přišel i těm, kdo žádný souhlas neudělili
Česká pošta aktivovala Datový trezor na dva měsíce všem datovým schránkám. Informuje o tom pomocí systémových zpráv, což jí nově povoluje Provozní řád ISDS. (Lupa, 25.04.2013)
Akce Datový trezor na 2 měsíce zdarma, aneb: první spam v mé datové schránce
Česká pošta zavedla možnost platit za služby datových schránek pomocí kreditu. A hned rozeslala některým uživatelům nabídku svých služeb přímo do jejich DS. (Lupa, 22.04.2013)
Jak číst novoroční pozdrav, který vám přišel do vaší datové schránky?
Do datových schránek již dorazily slibované roční záznamy o využívání vašich údajů v základních registrech. Bohužel v nich chybí to nejpodstatnější: kdo a na co se ptal. (Lupa, 25.03.2013)
Parazitům povinně datovou schránku nebo elektronický podpis!
Kvůli jednorázovému úkonu si všechny OSVČ budou muset zřídit datovou schránku, nebo si pořídit kvalifikovaný certifikát a naučit se používat elektronický podpis (Mesec.cz, 18.03.2013)
Pošlete svá podání znovu!
S koncem kalendářního roku došlo k reorganizaci finančních úřadů, a s nimi i ke změnám jejich datových schránek. Jenže v těch starých a rušených někde zůstaly dosud nevyzvednuté zprávy, které již nově nejsou dostupné. A tak finanční úřady vyzývají k opakovanému zaslání takovýchto podání. (Lidovky.cz, 09.01.2013)
Datové schránky pořádně vyděsily klienty finančních úřadů
Ten, kdo v závěru loňského roku včas poslal své podání finančnímu úřadu skrze datovou schránku, mohl v prvních hodinách nového roku dostat překvapivé oznámení: že jeho již doručená datová zpráva se mezitím stala nedoručitelnou. (Lupa, 07.01.2013)
Máte-li datovou schránku, základní registry vám do ní pošlou novoroční pozdrav
Možná již prvního ledna přijde do vaší datové schránky automaticky generovaný přehled toho, kdo všechno se v předchozím roce zajímal o vaše údaje v základních registrech. Informace jsou dosti kryptické a nesnadno se čtou, ale pro nasazení brouka do hlavy plně postačují. (Lupa, 31.12.2012)
Spam v datových schránkách? Ne, to se jen finance spletly!
Ministerstvo financí již opravilo svou studii, ve které tvrdilo, že skrze datové schránky mu chodí tři čtvrtiny spamu. Spletlo si totiž datové zprávy s obyčejnými emaily. Upozornil na to článek, zveřejněný počátkem října zde na tech.ihned.cz (iHNed.cz, 07.12.2012)
Každá datová zpráva přijde už „jen“ na 10 Kč. Ale až od ledna
Datové zprávy zlevnily, protože jejich počet již přesáhl hranici 100 milionů, při které se cena snižuje. Ovšem díky „šikovné“  smlouvě s Českou poštou bude stát platit dosavadní vyšší cenu (11,68 Kč za zprávu, bez DPH) ještě do konce letošního roku. Rozdíl může činit až 20 milionů. (iHNed.cz, 23.10.2012)
Elektronické volby: budeme volit přes datové schránky?
Vláda vzala na vědomí dvouletý odklad elektronických voleb. Pro voliče by měly být alternativou ke klasickému způsobu hlasování, po technické stránce by se jednalo o nadstavbu nad datovými schránkami. Pilotní projekt by měl začít na podzim 2014, ostrý provoz v roce 2016 ve dvou volebních obvodech. (Lupa, 22.10.2012)
CzechPOINT@home: místo užitečné služby přichází se zpožděním jen torzo
Měla to být služba, která z pohodlí domova umožní nahlédnout do bodového hodnocení řidičů, získat platný výpis z rejstříku trestů či z katastru nemovitostí. Nebo požádat o nové přístupové údaje do datové schránky. Místo toho nabízí jen několik veřejných výpisů, které lze získat i jiným, jednodušším a levnějším způsobem. (Lupa, 15.10.2012)
Datové schránky: 100 milionù za 2,5 miliardy a další kuriozity
Datové schránky fungují již tři roky, přišly na více jak 2,5 miliardy a v brzké době je čeká významný milník: 100 milionů přenesených datových zpráv. Stále ale kolem nich panuje řada nejasností, mnohdy i poněkud kuriózních. (iHNed.cz, 07.10.2012)
Česká pošta: příliš drahá slupka?
Stát si z České pošty udělal dvorního dodavatele ICT služeb. Pošta si ale na jejich poskytování sama najímá externí subdodavatele. A stát se teď diví, kolik si Česká pošta ponechává za svou roli zprostředkovatele. Právě teď v souvislosti s datovými schránkami. (iHNed.cz, 27.09.2012)
Bude mít vnitro dost peněz na provoz datových schránek?
Na provoz datových schránek v roce 2012 dostal resort vnitra rovných 500 milionů. Skutečné náklady jsou ale podstatně vyšší a vnitru se dosud nepodařilo je snížit. A tak nyní chce dalších 394 milionů z vládní rozpočtové rezervy. Ministr financí ale s tímto požadavkem zásadně nesouhlasí. (Lupa, 27.08.2012)
Datové schránky již nevyžadují 602XML Filler
Po třech letech od svého spuštění se datové schránky konečně zbavily své závislosti na problematickém speciálním doplňku. Pořídily si také nový serverový certifikát, o něco „slabší“ než ten předchozí. Spuštěna již byla i možnost dotazování základních registrů z datových schránek. Zatím ale nefunguje. (Lupa, 30.07.2012)
Zachraňte své (starší) datové zprávy!
Vnitro a Česká pošta si na poslední chvíli dělají alibi pro dobu, kdy jejich specifický výklad „dlouhověkosti“ elektronických dokumentů a datových zpráv bude odmítnut. Proto nyní radí to, co dříve odmítali: datové zprávy přerazítkovávat. U těch nejstarších na to ale zbývá jen pár dnů, do 22. června 2012. (Lupa, 06.06.2012)
Nemáte datovou schránku? Nevadí!
I když nemáte datovou schránku, soudy vám přesto budou doručovat elektronicky: přes Českou poštu vám pošlou odkaz na místo, ze kterého si můžete stáhnout elektronický originál jejich rozhodnutí. A pro informaci dostanete i jeho nepodepsanou papírovou podobu. (Lupa, 30.04.2012)
Single Sign-On přes datové schránky?
Jen asi 56 % registrovaných uživatelů se vůbec kdy přihlásilo do své datové schránky. Pomocí certifikátu se přihlašuje jen necelá tisícovka uživatelů. Stát nabízí třetím stranám možnost jednotného přihlašování pomocí přihlašovacích údajů k datovým schránkám. (Lupa, 10.04.2012)
Jak se konvertují el. dokumenty s více podpisy?
CzechPointy už umí autorizovaně konvertovat i elektronické dokumenty ve formátu PDF, které mají více než jeden elektronický podpis. Pravidla, podle kterých tak činí, ale nejsou úplně jednoduchá a prostá nástrah. (Lupa, 30.03.2012)
Jsou CzechPointy v (ne)souladu s legislativou?
Díky zakázce na „uvedení do souladu s legislativou“ se zásadním způsobem změnila pravidla autorizovaných konverzí na CzechPointech. Nyní se již bere ohled i na datové zprávy a jejich značky a razítka. Nově se ale konvertují i takové dokumenty, jejichž konverzi zákon zakazuje. (Lupa, 26.03.2012)
Soud dal za pravdu Pirátům
Nejvyšší správní soud potvrdil, že díky fikci podpisu lze podat žalobu skrze datovou schránku i bez elektronického podpisu. Současně se ale opřel do některých mýtů a pověr, které kolem fikce podpisu panují již od spuštění datových schránek. (Lupa, 13.03.2012)
Datové schránky na cestě k dlouhověkosti
Datové schránky mají novou funkčnost, nesprávně prezentovanou jako autorizaci datových zpráv. Ve skutečnosti jde o přidávání dalších časových razítek, s cílem prodloužit možnost ověření platnosti původní značky na datové zprávě. (Lupa, 31.01.2012)
Datové schránky po novele
Datové schránky už konečně mají svůj veřejný adresář. Splyne Portál datových schránek s Portálem veřejné správy? Co jsou dotované datové schránky? Lze zakázku za 150 milionů realizovat během 14 dnů? (Lupa, 05.12.2011)
Zasáhnou datové schránky do kauzy Diag Human?
Advokát Jan Kalvoda, jednající v kauze Diag Human, si stěžuje na chybné doručování v souvislosti s datovými schránkami. Tvrdí dokonce, že je to určitý záměr. Telefónica a MV ČR zareagovaly bleskově, ale dementují něco trochu jiného. (Lupa, 03.10.2011)
Do vězení kvůli datovým schránkám?
Nejasnosti kolem fungování datových schránek se dosud moc neřešily i proto, že chyběla nějaká „křiklavější“ kauza, který by posloužila jako precedenční případ a potřebné řešení si vynutila. Teď už je možná na světě: kvůli chybnému doručení a chybné aplikaci fikce doručení měl být zatčen konkrétní člověk. (Lupa, 05.09.2011)
Proč soud odmítnul žalobu Pirátské strany?
Datové schránky přinesly již přede dvěma lety fikci elektronického podpisu, díky které není nutné podepisovat podání, činěná skrze datové schránky. Městský soud v Praze ale očividně zastává jiný názor. (Lupa, 08.08.2011)
Datové schránky: přihlašování už i s jednorázovými hesly
Nový Portál datových schránek obohatil možnosti přihlašování o použití jednorázových hesel. Můžete si je generovat sami, nebo si je nechat posílat na svůj mobil, za 3 Kč za jedno jednorázové heslo. (Lupa, 04.07.2011)
De-Mail: rozumnější než datové schránky?
Naše datové schránky jsou v mnoha aspektech světovým unikátem. Příklad Německa a jeho služby De-Mail ukazuje, že řada věcí mohla (a asi i měla) být jinak. (Lupa, 09.05.2011)
eGON se žení – kvůli penězům
Rozhazovačný eGON, symbol českého eGovernmentu, ztrácí dech a dochází mu peníze. A tak si našel spořivou Klaudii, aby mu pomohla přežít pomocí cloud computingu. (Lupa, 08.04.2011)
Z banky do datové schránky
Poslanci chtějí umožnit bankám fungovat jako CzechPointy. Chtějí také otevřít správcovské rozhraní datových schránek všem poskytovatelům internetových služeb. (Lupa, 14.03.2011)
Datové schránky: co dnes s elektronickými cáry papíru?
První generace elektronických dokumentů, které prošly datovými schránkami, dnes už nejde autorizovaně konvertovat. Co s nimi, pokud je potřebujete někde použít? (Lupa, 04.03.2011)
Datové schránky: kdy zlevní odesílané zprávy?
Datové zprávy měly zlevnit automaticky po přenesení 33 milionů zpráv. K tomu došlo v pátek 28.1.2011. Ke zlevnění má ale dojít až 1.4.2011. V čem je háček? (Lupa, 11.02.2011)
Datové schránky: první výročí po 16 měsících
O datové schránky se na ministerstvu vnitra stará již třetí tým, pod třetím ministrem. A míra zájmu a péče o datové schránky jako by s každou výměnou slábla. Jaká je skutečná podstata návrhu NERVu na využití datových schránek pro veřejné zakázky? Jak funguje nový formulář pro ověřování elektronických podpisů? Pomůže „portable“ verze 602XML Filleru? (Lupa, 01.11.2010)
Datovými schránkami za větší transparentnost veřejných zakázek?
Nespletla si Národní ekonomická rada vlády (NERV) datové schránky s bezpečnostními schránkami, které místo pro uchovávání cenností slouží k dlouhodobému uchovávání dat a k evidenci všech úkonů s nimi? Nebo plánuje zásadněji změnit celý princip fungování datových schránek, tak aby se daly využít i pro zadávání veřejných zakázek? (Lupa, 18.10.2010)
Datové schránky: když už ani časové razítko nepomůže….
Rok po faktickém náběhu datových schránek začínají uživatelé narážet na kuriózní problém, o kterém se dosud moc nevědělo. Týká se fundamentální teze, že elektronický podpis, překrytý časovým razítkem, lze ověřit i poté, co skončila platnost podpisového certifikátu. To stále platí – jen s nově zjištěným dovětkem, že běžně používané programy, jako je Adobe Reader, to neumějí. (Lupa, 04.10.2010)
Zpoplatnění datových schránek: má to být ještě jinak
Záměr zpoplatnit odesílání datových zpráv přes datové schránky vyvolal bouři nevole. V rámci meziresortního připomínkového řízení si nikdo nebral servítky. Předkladatel návrhu nakonec ustoupil, ale jen v něčem: platit příspěvky budou jen orgány veřejné moci, nikoli občané a firmy. Platit se bude měsíčně přímo České poště, a ruší se možnost osvobození od placení příspěvku. (Lupa, 13.09.2010)
Nové elektronické občanské průkazy: budou přínosem, nebo noční můrou?
Zatímco ve světě se prosazují osobní průkazy s elektronickými čipy, do kterých se přidávají další údaje a aplikace, u nás se chystáme vydat přesně opačným směrem, odebíráním údajů a jejich přesouváním do centralizovaného základního registru. Kdo pak bude potřebovat třeba údaj o bydlišti, získá ho jen v datové zprávě do své datové schránky. Co to obnáší? (Lupa, 31.08.2010)
Za datové schránky budeme platit!
Ministerstvo vnitra přichází v rámci úsporných opatření s návrhem, aby stát vybíral od uživatelů datových schránek příspěvek na jejich provoz. Ten by se platil z každé odeslané datové zprávy, první návrh je na 16 Kč i s DPH za zprávu. Příspěvek by platili všichni držitelé datových schránek, tedy jak orgány veřejné moci, tak i právnické osoby a fyzické osoby podnikající i nepodnikající. (Lupa, 27.08.2010)
Datové schránky: kde ještě po roce zeje díra
Ani více než rok po spuštění datových schránek není zcela jasno ani v tak zásadní věci, jako kdy je učiněno podání, realizované prostřednictvím datové schránky. Když musíte stihnout nějaký termín, rozhodujete o tom vy, okamžikem, kdy podání odešlete, nebo příjemce tím, kdy se přihlásí do datové schránky? Řešit to teď musel až Nejvyšší správní soud. A jak rozhodl? (Lupa, 23.08.2010)
Datové schránky po roce
Za rok od spuštění datových schránek bylo přeneseno více než 15 milionů zpráv. Některé provozní problémy se podařilo vyřešit, ale ty zásadnější teprve bublají pod povrchem. Třeba u autorizované konverze MV ČR změnilo názor a jeho nejnovější koncepční materiál již „neobsahuje řešení některých aktuálních otázek, v nichž se dosud nepodařilo nalézt optimální vztah mezi právním názorem a technickým řešením“. (Lupa, 02.07.2010)
Datové schránky: když ne s časovým razítkem, půjde to s arbitrem?
Informační systém datových schránek si pořídil novou funkcionalitu. Dříve se o ní hovořilo jako o institucionálním archivu, dnes je prezentována jako arbitr, který ověřuje pravost datové zprávy. Měla by prý řešit problém s dlouhodobou platností a průkazností dokumentů v elektronické podobě. Nemá ale přímou oporu v zákoně a je dostupná jen pro toho, kdo má přístup k (nějaké) datové schránce. (Lupa, 28.06.2010)
Proč autorizované konverze nemají být věčné?
Když dnes přijdete na CzechPoint s elektronickým dokumentem, který nemá časové razítko a u kterého již skončila platnost podpisového certifikátu, už vám tento dokument nezkonvertují. Co brání tomu, aby takováto konverze byla možná, a co na toto téma říká nový výklad Ministerstva vnitra? (Lupa, 03.06.2010)
Datové schránky přešly na SHA-2
Od včerejšího dne používá informační systém datových schránek nové certifikáty, již na bázi SHA-2. Stihla se včas automatická distribuce nových kořenových certifikátů CA PostSignum do novějších verzí MS Windows, jak bylo uživatelům slibováno, nebo si musí nové kořenové certifikáty instalovat sami? Jaké další dopady má celý přechod? (Lupa, 24.05.2010)
Proč elektronické podpisy nejsou věčné?
Doba platnosti certifikátů, na kterých jsou založeny elektronické podpisy, je zcela záměrně omezována v čase, tak aby tyto certifikáty neplatily příliš dlouho. Proč je tomu tak a co si počít s dokumentem, jehož elektronický podpis je založen na již neplatném certifikátu? Pokud ho někomu předložíme, musí jej příjemce akceptovat, nebo ho může odmítnout s poukazem na to, že již nemůže provést všechny zákonem požadované úkony, nutné pro ověření jeho platnosti? (Lupa, 10.05.2010)
Datové schránky po půl roce
Od spuštění datových schránek již došlo k určité změně pohledu na to, co a jak vyžadují elektronické dokumenty, abychom s nimi mohli dlouhodoběji pracovat. Na scénu se například vrací časové razítko, a chystá se i institucionální archiv všech datových zpráv. A jaké nové nástrahy čekají na uživatele datových schránek v květnu a v červnu? (Lupa, 03.05.2010)
ISSS: Datové schránky budou mít institucionální archiv
Jednou z plánovaných inovací datových schránek bude zavedení služby, která podle uchovaného otisku (hashe) zprávy později potvrdí její pravost. Podobně tomu má být i pro konvertované dokumenty. Má něco takového vůbec smysl a může to fungovat? Vnitro chce zrušit transakční část portálu veřejné správy a zdejší agendy převést na datové schránky. (Lupa, 19.04.2010)
Datové schránky: bez časového razítka to nepůjde! II.
Až dosud oficiálně převažoval názor, že když orgán veřejné moci vyprodukuje nějaký elektronický dokument, stačí když ho opatří uznávaným elektronickým podpisem či značkou, ale časové razítko už přidávat nemusí. Nyní už i ministerstvo vnitra připouští, že k právním účinkům takového dokumentu je třeba, aby časové razítko připojeno bylo. (Lupa, 14.04.2010)
Datové schránky po pěti měsících
Bezprostředně po ostrém startu datových schránek měli jejich uživatelé starosti především praktického rázu: jak svou datovou schránku zprovoznit a jak s ní pracovat. S postupem času se to (snad) naučili. Mezitím se ale objevily jiné druhy problémů, vyplývající zejména z celkové nedotaženosti právní úpravy elektronizace a doručování prostřednictvím datových schránek. (IT Biz, 06.04.2010)
Exekutoři rozjíždí eGovernment
Zatímco počty dokumentů konvertovaných z elektronické do listinné podoby rostou jen relativně pomalu, počty opačných konverzí (realizované z moci úřední) doslova explodují. Zřejmě díky exekutorům, kterým přechod na elektronickou formu usnadňuje jejich čím dál tím rozsáhlejší agendu. Jak vypadá správně zkonvertovaný dokument, a jak by naopak neměl vypadat? (Lupa, 06.04.2010)
TSL: Trusted Services List
Našim úředníkům dosud stačilo uznávat elektronické podpisy, založené na kvalifikovaných certifikátech od tří tuzemských certifikačních autorit. Nyní ale musí přijímat i podpisy založené na kvalifikovaných certifikátech od zahraničních certifikačních autorit, a to z celé EU. Jak je ale poznají? Podle seznamů TSL! (Lupa, 29.03.2010)
Datové schránky a daňové přiznání: jak je to s termíny?
Pokud své daňové přiznání odešlete přes datovou schránku ještě posledního březnového dne před půlnocí, do schránky finančního úřadu bude dodáno také ještě v březnu. Ale úřad se ke své schránce přihlásí nejspíše až následující pracovní den, takže k doručení dojde až v dubnu. Stihli jste termín, nebo ne? A jak je to obecně, s jakýmkoli podáním přes datové schránky? Ke kterému okamžiku je podání učiněno? (Lupa, 12.03.2010)
Datové schránky: završení revoluce, která ještě neproběhla
Datové schránky nejsou zdaleka jen o transportu dokumentů v elektronické formě z jednoho místa na druhé. Je s nimi spojena i nová povinnost, týkající se nejen všech orgánů veřejné moci, ale i všech právnických osob: od teď  už musí vystačit jen s elektronickými dokumenty, protože od státu (ani od obcí a dalších orgánů veřejné moci) už jiné dostávat nebudou. Kdyby již proběhla revoluce, spočívající v přechodu od práce s listinnými dokumenty k práci s čistě elektronickými dokumenty, bylo by uložení takovéto povinnosti jejím logickým završením. Jenže tato revoluce dosud neproběhla! (časopis Veřejná správa, 1/2010)
Datové schránky: co dělat, když vám přijde něco omylem?
Do vaší datové schránky, stejně jako do klasické poštovní schránky, může něco dorazit i omylem - co se vás vůbec netýká a co správně měl dostat někdo úplně jiný. Třeba váš jmenovec, bydlící někde na druhé straně republiky. Proč k tomu ale dochází? A hlavně: co v takových případech dělat? Jak závazné je pro vás to, co je sice platně doručeno vám, ale týká se někoho úplně jiného? (Lupa, 19.02.2010)
Autorizovaná konverze dokumentů: padělek už vám nezkonvertují
Minulý týden došlo k zásadní změně ve způsobu provádění autorizovaných konverzí dokumentů z elektronické do listinné podoby, konané na žádost na CzechPointech. Zatímco dosud vyhodnocovala platnost elektronického podpisu na dokumentu lidská obsluha, nově už to místo ní dělá obslužný program konverzního pracoviště. A ten už neumožní konvertovat dokument bez platného podpisu. (Lupa, 10.02.2010)
Datové schránky: jak dopadly první 3 měsíce ostrého provozu?
Počet přenesených datových zpráv odpovídá předpokladům a celkově se blíží k 5 milionům. Naopak o „komerční“ datové zprávy je zájem nulový, za první měsíc jich bylo přeneseno pouze 17. Podle průzkumu magazínu eGovernment si 46% procent respondentů ve veřejné správě myslí, že datové schránky jsou smysluplné, zatímco 39% respondentů je považuje za zbytečnou komplikaci. (Lupa, 08.02.2010)
Datové schránky: už i bez session cookies
Přes datové schránky prošly již 3 miliony datových zpráv, a nejvíce si jich poslaly úřady mezi sebou. Byl vydán nový provozní řád, který mj. rozšiřuje funkce rozhraní webových služeb. Nově je například možné přihlašování i bez session cookies. Bezpečnostní audit stále ještě není dokončen. Počátkem února se má změnit způsob provádění konverzí na CzechPointech. (Lupa, 25.01.2010)
Co vše je ještě nedořešeno kolem datových schránek?
Přednáška na CACIO/CIO Forum 2010, věnovaná datovým schránkám. (středa, 20.1.2010).
Datové schránky: jak funguje zasílání faktur?
Od 1. ledna 2010 je možné využívat datové schránky i pro komerční účely, byť zatím jen pro zasílání faktur a obdobných výzev k zaplacení. Česká pošta k tomu připravila novou službu s názvem Poštovní datová zpráva. Co je třeba udělat pro možnost jejího využití? Jak funguje a kolik stojí? (Lupa, 08.01.2010)
Datové schránky: třešnička na dosud neupečeném dortu
Datové schránky by byly báječným završením dlouhodobého vývoje od papíru k elektronické formě. Tedy vývoje, v rámci kterého jsme se všichni již naučili pracovat s elektronickými dokumenty a zvládli všechny jemnosti a úskalí jejich elektronické formy. Jenže to se nestalo. Datové schránky notně předběhly dobu a byly spuštěny bez toho, abychom vůbec věděli, co a jak si s čistě elektronickými dokumenty počít. (magazín eGovernment, prosinec 2009)
Jaké změny čekají datové schránky?
Od prvního ledna příštího roku bude zrušeno testovací prostředí datových schránek. Naopak zřejmě vznikne „telefonní seznam“ všech datových schránek, o kterém se dosud tvrdilo, že nesmí existovat. Časem se možná budeme moci přihlašovat k datovým schránkám i pomocí mobilního klíče. 602XML Filler prý již dnes plní i určité bezpečnostní funkce. Pořídí si datové schránky serverový certifikát od Verisignu? (Lupa, 11.12.2009)
Datové schránky: hrdinský čin, nebo nezodpovědný hazard?
Přednáška na 7. mezioborovém semináři EurOpen.cz, věnovaná datovým schránkám. (pátek, 4.12.2009).
Kernun proti útokům na datové schránky
Další možný útok na datové schránky včera předvedla novinářům společnost TNS (Trusted Network Solutions). Ani tentokráte se ale nejednalo o žádné prolomení systému, nýbrž o útok vedený přes koncového uživatele, konkrétně „zcizením“ jeho neukončené relace s ISDS. Představeno ale bylo i zajímavé řešení, které takovýmto útokům dokáže čelit. (Lupa, 04.12.2009)
Datové schránky (zatím) nemailují
Nechcete-li kontrolovat svou datovou schránku každý den, můžete si nechat posílat emailem avizo při příchodu nové zprávy. Pokud vám přijde, pak z adresy notifikace@mojedatovaschranka.cz. Jenže ta neexistuje, stejně jako neexistuje žádný jiný funkční e-mail v doméně mojedatovaschranka.cz. A to je docela problém, kvůli kterému se notifikační zprávy nemusí dostat ke svému cíli. (root.cz, 03.12.2009)
Co je nedostatečně bezpečné? Datové schránky, nebo osvěta?
Podcenění základních principů bezpečnosti, stejně jako podcenění potřeby kvalifikované osvěty, se autorům a provozovatelům datových schránek nyní vrací jako bumerang zpět na jejich hlavu. Společnost 4Safety v úterý názorně předvedla novinářům, k čemu toto podcenění může vést. Aneb: jak se nechat oblafnout, i když přesně dodržíte to, co vám stát (bohužel nesprávně) radí. (Lupa, 26.11.2009)
Alternativní pohled na datové schránky a eGovernment
Přednáška na konferenci Teleinformatika 2009, věnovaná hlavně datovým schránkám a základním registrům. (úterý 24.11.2009).

Česká pošta už našla své datové schránky
Česká pošta již vzala na vědomí, že datové schránky běží na úplně jiné adrese, než jakou dosud propagovala jako jedinou správnou (datoveschranky.info). Ještě včera také zablokovala cestu, přes kterou dosud všechny uživatele směrovala (proklik z jedné domény na tu druhou). Zakročí vnitro proti webům, které o datových schránkách informují zavádějícím způsobem? (Lupa, 19.11.2009)
Hesla k datovým schránkám: musíte je měnit každých 90 dnů!
Zatím nedokumentovaná vlastnost datových schránek vás nutí měnit si heslo každých 90 dnů. A to i v případě, že používáte silnější autentizaci, opírající se o certifikát. Na změnu hesla máte 5 pokusů, během kterých se ke své schránce sice můžete přihlásit, ale k jejímu obsahu se bez úspěšné změny hesla nedostanete. Pokud tyto pokusy nevyužijete, vaše přihlašovací údaje jsou zneplatněny. (Lupa, 11.11.2009)
Datové schránky: kde vlastně sídlí?
Na Internetu se již objevily první „alternativy“ ke skutečným datovým schránkám. Česká pošta, ve snaze před nimi varovat, říká že jediná správná adresa pro přihlášení k datovým schránkám je www.datoveschranky.info. Skutečné datové schránky ale běží na doméně mojedatovaschranka.cz. Došlo tedy k jejich „únosu“, nebo Česká pošta zase radí nesprávně? (Lupa, 05.11.2009)
Pandořiny datové schránky se otevírají
Je zavedení datových schránek odvážným a přínosným počinem, nebo nezodpovědným hazardem? Naučíme se plavat v čistě elektronických vodách, do kterých nás autoři datových schránek uvrhli, nebo se v nich utopíme? Jak vyřešíme všechny ty problémy, které oni jednoduše hodili za hlavu? Jako třeba: co s elektronickými dokumenty, které dostaneme skrze datovou schránku a jejichž podpis záhy ztratí svou platnost? (Lupa, 05.11.2009)
Datové schránky: jak na zneplatněné certifikáty? VII.
Elektronické podpisy na dokumentech, včetně těch doručovaných skrze datové schránky, ztrácí v čase svou platnost, v závislosti na době platnosti použitých podpisových certifikátů. Ty jsou vydávány nejčastěji na 1 rok. Platnost certifikátu však může být zkrácena ještě dříve, skrze tzv. zneplatnění (odvolání, revokaci). Proč na to musí být pamatováno a jaké to přináší důsledky? (Lupa, 27.10.2009)
Kdo vyřeší deficit současných elektronizačních procesů?
Resort spravedlnosti prý bude včas připraven na datové schránky, hodlá je aktivovat do 23.10.2009. Notářská komora apeluje na řešení deficitu současných elektronizačních procesů, který spatřuje v nevyřešených právních účincích elektronického dokumentu v delším časovém horizontu. Jak přesně proběhla rezignace bývalého náměstka Zdeňka Zajíčka? (Lupa, 19.10.2009)
Datové schránky: komu patří podpis na e-dokumentu? VI.
Zjistit, komu patří elektronický podpis na dokumentu přijatém skrze datovou schránku, není jednoduché. Z certifikátu, který bývá k podpisu přiložen, se často dozvíme jen jméno a příjmení, což nemusí stačit. Z konverzní doložky na autorizovaně konvertovaném dokumentu se ale nedozvíme už ani to. Doložka uvádí jen sériové číslo certifikátu a jeho vydavatele. (Lupa, 15.10.2009)
3IN místo Invexu: datové schránky budou pokračovat podle plánu
Konference 3IN, pořádaná místo dřívějšího Invexu, byla první příležitostí k naznačení trendů a záměrů v oblasti eGovernmentu po nedávných změnách ve vedení resortu vnitra. Ministr Martin Pecina se zde přihlásil k pokračování všech projektů, i ke spuštění datových schránek v řádném termínu. Připustil ale malou připravenost některých resortů, konkrétně jmenoval resort spravedlnosti. (Lupa, 07.10.2009)
Je český eGovernment v ohrožení?
Přesně měsíc před ostrým startem datových schránek a jen pár dní před velkou post-invexovou konferencí, na které měl být hlavní hvězdou, odchází ze svého postu náměstka na ministerstvu vnitra i hlavní protagonista revolučních změn v českém eGovernmentu, Zdeněk Zajíček. Zda a jak to ovlivní datové schránky i další projekty z oblasti eGovernmentu, zatím není jasné. (Lupa, 02.10.2009)
Jsme připraveni na skok hyperprostorem?
Jestliže země jako Estonsko udělaly s ICT technologiemi tygří skok, pak my se s našimi datovými schránkami chystáme proskočit hyperprostorem do úplně nového světa. Jsme ale připraveni – hlavně co do znalostí a dovedností – na to, co nás v čistě elektronickém světě čeká? (doplnit, 01.10.2009)
Datové schránky: pracujeme s epodpisy, V.
Elektronický podpis umožňuje spolehlivě detekovat i sebemenší změnu podepsaného dokumentu v elektronické formě, skrze porušení jeho integrity. Zákon však této možnosti nevyužívá a pozměnění dokumentu neřadí mezi překážky autorizované konverze z elektronické do listinné podoby. Brání tedy něco tomu, aby si kdokoli mohl nechat autorizovaně konvertovat jakýkoli padělaný dokument? (Lupa, 25.09.2009)
Datové schránky: pracujeme s epodpisy, IV.
Kořenové certifikáty akreditovaných certifikačních autorit, na které se hodláme spoléhat při práci s datovými schránkami, bychom měli získávat jen dostatečně důvěryhodným způsobem. Jaké ale jsou tyto způsoby? A jak provést samotnou instalaci certifikátů, a na co při ní dávat pozor? (Lupa, 18.09.2009)
Stalo se: elektronický podpis prý platí, dokud se neprokáže opak
Na akci Business Tuesday, věnované datovým schránkám, zazněla minulý týden znovu teze o tom, že elektronický podpis platí, dokud se neprokáže opak. Autoři datových schránek již začali řešit problém s externími elektronickými podpisy a rozšiřují výčet formátů, které je možné přenášet uvnitř datových zpráv. (Lupa, 14.09.2009)
Datové schránky: pracujeme s epodpisy, III.
V MS Windows jsou předinstalovány kořenové certifikáty pouze jednoho ze tří tuzemských poskytovatelů certifikačních služeb s akreditací (společnosti I. CA). A to dokonce tak důkladně, že ve Vistách nejdou ani odinstalovat. Další kořenové certifikáty se ve Windows mohou automaticky instalovat jako důvěryhodné, aniž by se o tom uživatel dozvěděl. (Lupa, 10.09.2009)
Stalo se: před 40 lety to všechno začalo
Druhého září roku 1969 protekla první data právě vznikající sítí ARPANET, která časem přerostla v dnešní celosvětový Internet. Bylo tedy letošního druhého září Internetu přesně 40 let? Ještě k prvnímu září si svou datovou schránku aktivovalo i Ministerstvo vnitra ČR – a ke stejnému dni vypsalo i veřejné zakázky na realizaci základních registrů ve své gesci. Za více jak 1,2 miliardy Kč. (Lupa, 07.09.2009)
Datové schránky: pracujeme s epodpisy, II.
Při vyhodnocování platnosti elektronických podpisů hrají zásadní roli certifikáty. Není ovšem certifikát jako certifikát, a tak ne všem se dá důvěřovat. Proč se v souvislosti s certifikáty hovoří o stromech důvěry, co jsou certifikační autority a jakou roli hraje akreditace, udělovaná certifikačním autoritám ze strany státu? (Lupa, 03.09.2009)
Stalo se: datové schránky v poločase
Po necelých dvou měsících provozu datových schránek jich bylo zřízeno cca 267 tisíc, což není ani polovina z původně odhadovaných cca 600 tisíc. V počtu aktivací vedou fyzické osoby s cca 30 % aktivovaných schránek. Orgány veřejné moci jsou na necelých 3 % a třeba exekutoři jsou na ideální nule, bez jediné aktivace. (Lupa, 31.08.2009)
Datové schránky: pracujeme s e-podpisy, I.
Když nám skrze datovou schránku přijde datová zpráva, a v ní dokument od orgánu veřejné moci, měl by být opatřen tzv. uznávaným elektronickým podpisem. Jak se ale přesvědčíme o tom, že elektronický podpis na dokumentu je platný? Jak funguje ověřování elektronických podpisů a jak správně rozumět výsledkům takového ověření? (Lupa, 27.08.2009)
Datové schránky: přihlašujeme se s certifikátem
Základní varianta přístupu k datovým schránkám přes jejich webové rozhraní, jen na základě jména a hesla, je sice nejjednodušším možným řešením, ale také nejméně bezpečnou variantou. Jak vypadá a jak funguje bezpečnější varianta, využívající uživatelské certifikáty? Jaké má pravidla, a jaké jsou její úskalí a nástrahy? (Lupa, 12.08.2009)
Datové schránky: první praktická zkušenost
Moje osobní datová schránka již byla zřízena. Mohl jsem si ji tedy již aktivovat a využít k odeslání své první datové zprávy. Přišla mi i odpověď, z Kanceláře veřejného ochránce práv. Jak tedy vypadá a jak funguje ostrá verze datových schránek? Liší se v něčem od testovací verze? Zde jsou mé první dojmy, včetně obrazové dokumentace. (Lupa, 07.08.2009)
Stalo se: rozesílání obálek s přístupovými údaji se prakticky zastavilo
Žádostí o zřízení datových schránek přibývá, a ještě rychleji přibývá skutečně aktivovaných schránek. Ovšem rozesílání přístupových údajů se prakticky zastavilo někde za polovinou. Český statistický úřad minulý týden zveřejnil analýzy i podrobná čísla o internetové, mobilní a pevné infrastruktuře v ČR. V roce 2011 by datový provoz v mobilních sítích měl převýšit provoz hlasový. (Lupa, 27.07.2009)
Datové schránky: bez razítka to nepůjde!
Dokument, který vám přijde v datové zprávě od orgánu veřejné moci do vaší datové schránky, musí být opatřen uznávaným elektronickým podpisem. Ale už nemusí být opatřen časovým razítkem. Po čase, nejpozději však do roka, elektronický podpis na dokumentu ztratí svou aktuální platnost – a bez časového razítka už jeho platnost neověříte ani zpětně. Tím se elektronický dokument dostává na úroveň nepodepsaného cáru papíru. (Lupa, 24.07.2009)
Stalo se: rýsuje se první alternativní klient k datovým schránkám
Společnost Webtica Software z Brna ukázala první verzi svého klienta pro systém datových schránek. Jde o samostatnou aplikaci pro platformu Windows, nevyžadující 602Form Filler. Plánované odstávky informačního systému datových schránek mají ještě pokračovat. Původně byly v Provozním řádu omezeny na max. 96 hodin, dnes již omezeny nejsou. (Lupa, 20.07.2009)
Datové schránky: začíná čištění dat
Stát si od zavedení datových schránek slibuje i pročištění a aktualizaci svých evidencí (obyvatel, právnických osob i orgánů veřejné moci). V praxi už začíná docházet k tomu, že i když správně vyplníte žádost o zřízení datové schránky, stát vám nevyhoví, protože vás nedokáže jednoznačně identifikovat. A jaký je zájem o zřizování a aktivaci datových schránek? (Lupa, 17.07.2009)
Stalo se: Česká pošta neradila správně
Česká pošta poskytla první údaje o počtu aktivovaných datových schránek a žádostí o jejich zřízení. Problém s neznámým certifikátem, který browsery hlásí při přístupu na web datových schránek, však moc šikovně nevyřešila. A ve svém doporučení zpočátku dokonce radila věci, před kterými by měla spíše varovat. (Lupa, 13.07.2009)
Stalo se: datové schránky mají první problémy
Bezprostředně po startu datových schránek k 1. červenci se dostavily první komplikace. Certifikační autorita Postsignum, od které systém datových schránek získává certifikáty a nezbytná časová razítka, měla od 1. do 3. července výpadek. Následně, od 4. do 5. července zase proběhla odstávka celého systému datových schránek. Další odstávka je plánována na celý další víkend. (Lupa, 07.07.2009)
Datové schránky startují
Celý systém datových schránek formálně startuje k dnešnímu dni. Na jejich skutečné fungování si ale nejspíše ještě počkáme, do začátku listopadu. K jakým změnám došlo na poslední chvíli? Podařilo se včas vydat prováděcí vyhlášky a novelizovat původní zákon, ještě než nabyl účinnosti? A co všechno kolem datových schránek ještě zůstává neurčité a nejasné? (Lupa, 01.07.2009)
Datové schránky: jak je to s formáty?
Zákon, který do našeho právního řádu zavádí datové schránky, nemá příliš jasno v tom, jaký je vztah dokumentu a datové zprávy: vkládá se jeden nebo více dokumentů do zprávy, nebo je každý jednotlivý dokument již datovou zprávou sám o sobě? Také prováděcí předpisy nejsou (zatím) moc konzistentní ani sdílné, pokud jde o specifikaci různých formátů. (Lupa, 18.06.2009)
Stalo se: datové schránky mají své demo
Od minulého týdne je na Internetu dostupná demoverze datových schránek. Vyzkoušet si ale můžete jen velmi omezený repertoár jejich funkcí. Již dnes se však ukazuje, že s proklamovanou možností přístupu do schránek odkudkoli, třeba z internetové kavárny na dovolené, to nebude až tak jednoduché. Ostrá verze datových schránek bude spuštěna na doméně mojedatovaschranka.cz. (Lupa, 08.06.2009)
Datové schránky 2.0
Datové schránky ještě ani nebyly spuštěny a už se mají dosti významným způsobem změnit pravidla jejich fungování. Poslaneckou sněmovnou již prošla novela jejich právní úpravy, včera na ni kývl i Senát. Jaké změny jsou tedy na obzoru? Týkají se například financování (platit bude státní rozpočet), ale přináší i odklad skutečného startu datových schránek. (Lupa, 29.05.2009)
Telekomunikační balíček ještě žije
Poslanci Evropského parlamentu včera poměrně výraznou většinou schválili celý „telekomunikační balíček“. Jenže v jiné podobě, než jaká byla dopředu dohodnuta s Radou EU, se silnější ochranou uživatelů před odpojováním od Internetu. Nyní může Rada EU toto nové znění akceptovat, nebo může dojít k dohodovacímu řízení mezi Radou a europarlamentem. To u nás se včera hlasovalo jak o Lisabonské smlouvě, tak i o datových schránkách. (Lupa, 07.05.2009)
Datové schránky: zkrátí nám naše dovolené?
Jedním z nejdiskutovanějších aspektů kolem datových schránek je jimi zaváděná fikce doručení: i když se do nich nepodíváte, po 10 dnech je přijatá zpráva považována za doručenou a mohou nastat právní účinky toho, co jste si ani nepřečetli. Znamená to, že už se nikdy nebudeme noci vzdálit od Internetu na 10 dnů či ještě déle? Třeba v rámci dovolené? (Lupa, 05.05.2009)
Datové schránky v obrazech
Na konferenci ISSS (Internet ve státní správě a samosprávě) byl odborné veřejnosti poprvé představen náhled datových schránek, které by měly být zřizovány a již naostro používány od 1. července 2009. I v tomto článku se můžete podívat na to, jak by datové schránky měly vypadat a jak by se s nimi mělo pracovat skrze běžné webové rozhraní. (Lupa, 08.04.2009)
Datové schránky ante portas II.
O datových schránkách a čistě elektronické komunikaci mezi úřady se hovoří jako o největší změně v administrativě od dob Marie Terezie. Je ale opravdu nutné dělat z toho skutečnou revoluci, až přímo převrat? Nebyl by vhodnější nějaký umírněnější a více pozvolný postup? A jak pokračují přípravy na „Den D“, kterým bude 1. červenec 2009? (Lupa, 03.04.2009)
Datové schránky ante portas
Už jen necelé čtyři měsíce zbývají do zavedení datových schránek a přechodu na čistě elektronické doručování. Česká republika se tak stane první zemí na světě, která zákonem nařídí výlučně elektronické doručování mezi svými úřady i vůči všem právnickým osobám, zapsaným v obchodním rejstříku či zřízeným ze zákona. (Lupa, 25.03.2009)
Invex 2008: pusto a prázdno
První dva dny letošního Invexu, a stejně tak Digitexu a Interkamery, moc neoslnily. Doprovodný program bych chudší, ale i samotné expozice se smrskly a pavilony zejí větší prázdnotou než v předchozích letech. Pokud by měl trend poklesu pokračovat, příští Invex by snad musel dosahovat záporných čísel. (Lupa, 09.10.2008)
Stalo se: začal Invex. Všimli jste si?
V Brně dnes začalo hned několik veletrhů. Jde o Digitex, Interkameru, Job Fair, a také tradiční Invex, byť opět o něco menší než v loňském roce. Minulý týden se v ČR představila služba ZYB.COM. A GTS Novera představila svého nového generálního ředitele a své plány do budoucna. Ty počítají i s mobilními službami již v prvním kvartále 2009. (Lupa, 6.10.2008)
Stalo se: připravují se elektronické volby
Ministerstvo vnitra podepsalo memorandum s ČSÚ o přípravě možnosti elektronických voleb. Zatím půjde hlavně o pilotní projekt. Harmonogram reformy českého e-governmentu je hodně napjatý, největší změny mají přijít s účinností k 1.červenci 2009 a 1. lednu 2010. Letošní Invex bude o den kratší, s Interkamerou a už jako veletrh řešení, nikoli technologií. (Lupa, 14.04.2008)
Máme novou strategii rozvoje informační společnosti. V uvozovkách
Rada vlády pro informační společnost konečně něco vyprodukovala. Místo strategie pro rozvoj celé informační společnosti ale přijala pouze stručnou vizi dalšího rozvoje služeb v rámci e-governmentu. Ambice této strategii ale nechybí: ze současného chvostu nás má skokem dostat mezi pět nejlepších v EU. Jak? (Lupa, 11.04.2008)
Stalo se: banky chystají mikroplatby
Po pěti dlouhých letech od likvidace prvních mikroplatebních systémů na českém Internetu se k jejich spuštění chystá ČSOB s Poštovní spořitelnou. Lidovci se před svým sjezdem hlásí k možnosti volit na všech úrovních i pomocí Internetu. Český telekomunikační úřad chce zkoumat i poptávku po službách elektronických komunikací. V Hradci Králové začala konference ISSS. (Lupa, 07.04.2008)
Jak se daří českému e-governmentu?
Nedávné mediální přestřelky kolem zabezpečení Czech Pointů, kolem elektronických občanek či kolem elektronického doručování a povinných datových schránek pro všechny právnické osoby jsou vhodnou příležitostí k malému ohlédnutí za tím, co a jak se děje kolem českého e-governmentu. Jak se daří postavičce eGona, která má tuto oblast symbolizovat? (Lupa, 07.02.2008)
Stalo se: audiovizuální služby bez hranic
Evropská komise zveřejnila předběžnou verzi své nové audiovizuální direktivy. Bude se týkat služeb, jako jsou Stream TV či N-Joy? Ministerstvo informatiky předkládá do veřejné diskuse návrh zákona o eGovernmentu. Nejvyšší správní soud potvrdil pokutu 2,5 milionu korun za dialery pro bývalý Aliatel. Český telekomunikační úřad naopak zamítnul všechny dosavadní žádosti o náhradu škody. (Lupa, 12.03.2007)