Technologie

SIGFOX: Internet věcí bez Internetu a jen pro některé věci
Technologie SIGFOX, kterou zkouší český T-Mobile, může být ještě jednodušší a levnější než SMSky. Hodí se třeba pro sběr dat z nejrůznějších měřidel a senzorů. (Lupa, 22.05.2015)
Nové IPv4 adresy došly. Nebudou ani pro nového mobilního operátora.
Jednou to přijít muselo: zásoba volných IPv4 adres v Evropě se vyčerpala. Internetoví provideři mohou ještě nějakou dobu žít z vlastních zásob, ale pak stejně budou muset přejít na IPv6. Nový mobilní operátor ale nebude moci čekat. Které weby veřejné správy stále nejsou dostupné přes IPv6? (Lupa, 17.09.2012)
Znáte křivku humbuku?
Podle křivky humbuku (hype curve), kterou sestavuje společnost Gartner, budou mít technologie Web 2.0 zcela zásadní význam pro společnost, a jejich efekt se dostaví již do 2 let. A co teprve taková „behaviorální ekonomie“? (DSL.cz, 28.08.2007)
Pražský Internet ze zásuvky má velké ambice
Již dnes nabízí společnost ElectraStar v části Prahy po elektrickém vedení služby double play, s hlasem a Internetem do rychlosti 1,25 Mbit/s. Připravuje ale pokrytí celé Prahy a poskytování služeb triple play, s rychlostmi 3 až 7 Mbit/s na uživatele. Měla by to být největší síť na bázi technologie PLC (PowerLine Communications) v Evropě. (Lupa, 05.01.2007)
Digitální vysílání: je alespoň něco jasné?
Přechod na digitální vysílání se čím dál tím více komplikuje. Zatímco poslanci varovali Radu pro rozhlasové a televizní vysílání před nevratnými kroky, ona se přesto rozhodla vypsat výběrové řízení na nové licence. Televizním stanicích chce v rámci licencí přidělovat i konkrétní frekvence, které ČTÚ již dříve přidělil provozovatelům sítí digitálních vysílačů. (Zive, 22.11.2004)
Digitální vize Českého Telecomu, část II.
Také pro domácnosti chystá Český Telecom nové digitální služby. Zahrnují ostrahu domácností, ale především nabídku "komplexních služeb", od zábavy až po elektronickou poštu či elektronické nakupování, a poskytovaných přes televizi, bez nutnosti vlastnit počítač. Na letošním Invexu byly k vidění první ukázky. Jak to souvisí s digitálním televizním vysíláním? (Lupa, 19.10.2004)
Digitální vysílání: je všechno jasné?
Kolem digitálního vysílání dochází k zajímavým zvratům. Dosavadní koncepce sice předpokládaly jen dva multiplexy, ale ČTÚ náhle oznámil, že zřízeny mohou být hned tři. Kdo je ale přidělí? České radiokomunikace a Český Telecom ohlásili, že příslušné frekvence už od ČTÚ dostali oni. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání je zase chce přidělovat v licenčním řízení televizním a rozhlasovým společnostem. (Zive, 19.07.2004)
O čem je Adaptive Enterprise?
O strategii "Adaptive Enterprise" společnosti Hewlett-Packard - od virtualizace zdrojů, přes management infrastruktury, Darwinovu referenční architekturu, až po správu složitosti a celkové zastřešení. O čem to vlastně všechno je? (HP e-news, duben 2004)
MMT - SMS po modemu za 2,50
Technologie MMT (Microcom Messaging Technology) umožňuje odesílat SMS zprávy, loga, obrázky i zvonění na mobilní telefony přes klasickou (pevnou) telefonní síť. V ČR spouští firma Fincom službu, která takovéto zasílání zprostředkuje za 2,50 Kč za jednu SMS zprávu. Vše ale bude dostupné jen pro majitele modemů značky Microcom. (Lupa, 07.02.2002)
SMS na pevné telefonní linky
Společnost Fincom Group včera v Praze představila technologické řešení pro zasílání SMS zpráv na pevné telefonní linky. Pořídí si jej některý z našich operátorů pevných sítí? Podmínkou je zprovoznění služby CLIP na pevných linkách a na straně zákazníků nákup nových telefonů s podporou SMS. (Lupa, 06.02.2002)
Alternativní připojení k Internetu
Připojit se k Internetu lze mnoha různými způsoby. Některé z nich jsou označovány jako "alternativní", což naznačuje že by měly být určitým protipólem k jiným způsobům připojení, považovaným za tradiční. Článek popisuje připojení k Internetu po ADSL, po rozvodech kabelové televize, přes satelit a po sítích FWA. (IT-NET, prosinec 2001)
Ginger: Dozvíme se, co TO je?
Bude dnes představen světu epochální vynález, který navždy změní naší každodenní realitu? Půjde o osobní dopravní prostředek s pohonem na bázi tzv. Stirlingova stroje, s vysokou účinností a nulovou ekologickou zátěží? Nebo to bude něco úplně jiného? Nebude to nakonec jenom humbuk vyvolaný médii? Uvidíme. (Lupa, 03.12.2001)
Konvergence hlasu a dat
O konvergenci a konvergovaných sítích se tradičně mluví v souvislosti s komunikační infrastrukturou, schopnou přenášet hlas i data. V poslední době ale dochází k výrazné konvergenci i na úrovni služeb, jak na straně poptávky, tak i na straně nabídky. (Hospodářské noviny, 9.10.2001)
Vikingové se blíží ku Praze
Švédská Telia pokračuje v budování své optické sítě Viking Network, která po dokončení povede skrz Českou republiku a spojí severní a jižní části této panevropské sítě. V úterý zprovoznila Telia už svůj druhý PoP v Praze, v telehostingových prostorách firmy SITEL. V dohledné době své PoPy napojí přímo na páteř Viking Network. (Lupa, 23.08.2001)
Co je a k čemu lze použít ISDN?
Přehledový článek o podstatě sítí ISDN, způsobu a příčinách jejich vzniku, i jejich dalším vývoji. (Softwarové noviny, červen 2001)
Operační systém budoucnosti – Trusted Linux
Ve výzkumných laboratořích Hewlett-Packard se nezabývají pouze novými technologiemi. Myslí také na prozaičtější věci - třeba na to, jak bude vypadat podnikání a fungování firem v prostředí všeobecné dostupnosti různých e-služeb a elektronických tržišť. A také zde pamatují na problematiku bezpečnosti. Co takhle bezpečný Linux? (Lupa, 07.08.2001)
Když stránky obrací počítač
Ve výzkumných laboratořích Hewlett-Packard se zabývají mnoha zajímavými věcmi. Vedle projektu města budoucnosti s názvem Cooltown jde například o inovativní způsoby digitálního fotografování. Jak se třeba změní naše "fotografovací zvyky" až budeme moci fotit kdykoli, kdekoli a v podstatě trvale? A bude nás bavit číst texty z obrazovky místo z papíru? (Lupa, 03.08.2001)
Cooltown - město budoucnosti
Ve výzkumných laboratořích Hewlett-Packard staví město budoucnosti. Jmenuje se Cooltown a úplně všechno v něm má svou webovou stránku. Třeba i obraz v galerii nebo autobusová zastávka. Auta, která zde jezdí, dokáží své posádce objednat taxi, když zjistí, že nedojedou k cíli, a sobě objednají opravu v nejbližším servisu. (Lupa, 02.08.2001)
Internet přes televizi
Novinek bylo na letošním ComNetu pohříchu málo. Jednou z výjimek byl přenos Internetu skrze pozemní vysílání digitální televize standardu DVB-T, který na ComNetu předváděly České radiokomunikace. Zatím ale šlo jen o ukázku technologických možností, na praktické nasazení si zřejmě ještě počkáme. (Lupa, 25.05.2001)
Powerline, aneb přenos dat po 220 voltech
Myšlenka přenášet data po rozvodech napájecí sítě je ve světě počítačů a datových komunikací už úplným evergreenem. Diskutuje se o ní již celou řadu let, a za tu dobu si našla velmi mnoho zastánců a nadšených propagátorů, stejně jako opačně naladěných skeptiků až zapřisáhlých odpůrců. (IT-NET, květen 2001)
Hosting hlasových služeb
Prvotní formou hostingu bylo externí provozování WWW stránek či celých webových serverů. Posléze se těžiště zájmu začalo přesouvat směrem k poskytováni celých aplikačních služeb. Díky tomu také vznikly tradiční subjekty ASP. Na obzoru však je další velký posun, směrem k poskytování hostovaných hlasových služeb. (ISDN server, 06.02.2001)
RSA algoritmus je volný! (ISDN, 11.9.2000)
Po sedmnácti letech licenční ochrany byl uvolněn zřejmě nejpoužívanější algoritmus v oblasti bezpečných komunikací, známý pod zkratkou RSA. Zcela běžně se dnes používá například v bankomatech, v mobilních telefonech či pro elektronické podpisy. Jaké konkrétní důsledky jeho uvolnění přinese?
Qbizm technologies vstupuje na trh vývojových nástrojů (iHNed, 26.4.2000)
O koncepci nových vývojových nástrojů a celé "návrhářské filosofii", se kterou přichází společnost česká firma Qbizm technologies (se sídlem v USA)