Články, publikované v roce 2005 (celkem 203)
Lupa,  30.12.2005
Veřejné telefonní seznamy, které bude vydávat Český Telecom spolu s Mediatelem, budou obsahovat i čísla mobilních telefonů. Ovšem jen těch, u kterých jejich držitelé dali souhlas se zařazením. A takových bude asi hodně málo.

Lupa,  27.12.2005
Dlouhé období spekulací končí, česká pobočka Tiscali zůstává a bude v ČR nadále působit samostatně a pod svým jménem. Nové telefonní seznamy bude vydávat Český Telecom a Mediatel. Jakým směrem se ubírají agendy egovernmentu? Budou si úřady samy získávat výpisy z rejstříku trestů? Budou veřejné zakázky zadávány již jen elektronicky?

Lupa,  23.12.2005
Vánoce se slaví letos, stejně jako před deseti lety. Ovšem způsob, jakým se vánoční tématice věnoval Internet před deseti lety, se přece jen lišil od toho dnešního. Jak tedy vypadaly "Vánoce na Internetu" v roce 1995?

digiweb,  20.12.2005
Nové tarifní zvýhodnění od T-Mobile nabízí nelineární cenu za roamingové hovory, místo dosavadní lineární. Tomu, kdo v zahraničí volá déle, to přinese zlevnění. Naopak pro toho, kdo volá jen krátce, to může přinést i citelné zdražení.

Lupa,  19.12.2005
Český Telecom spustil svůj omezený testovací provoz IPTV, zřejmě již na ADSL2+, a také zkušební provoz dial-upu za paušál. Souběžně s tím představil své ADSL2+ také Czech On Line. Jak se vyvíjí situace kolem podvodných dialerů? ČTÚ připravil ceník odposlechů. SPIS vydal již druhou verzi svého Manifestu znalostní společnosti.

Lupa,  16.12.2005
Společnost Karneval Media spouští ve své síti digitální kabelové vysílání. Vedle něj však hodlá dlouhodobě pokračovat i v analogovém vysílání. V prvním čtvrtletí 2006 rozšíří svou nabídku o hlasové služby, na tzv. triple play. Půjde o služby charakteru VOIP, ale nikoli na bázi SIPu, nýbrž technologie PacketCable.

digiweb,  13.12.2005
Pražský magistrát plánuje vybudovat novou celoměstskou bezdrátovou síť, a skrze ni nabízet přístup k Internetu zdarma. Má šanci na to získat dotace od Ministerstva informatiky ČR? A má vůbec město něco takového dělat?

Lupa,  12.12.2005
Hlavní město Praha hodlá žádat o dotace z broadbandového fondu. Jeho pravidla ale nedovolují dotace do infrastruktury tam, kde už existují komerční nabídky. Internetovou telefonii u nás využívá na 17 000 lidí. Jak vypadá první služba na bázi režimu FRIACO? Je nový elektronický výpis od GE Money Bank skutečně plnohodnotnou alternativou k papírovému výpisu?

Lupa,  08.12.2005
Po loňské akvizici Aliatelu a velmi nedávné koupi Contactelu se společnost GTS Central Europe vydala znovu na nákupy. Tentokráte si vybrala společnosti Nextra a Telenor Networks, a od každé zakoupila rovnou dva kusy (po jedné v české a slovenské verzi). Cena zveřejněna nebyla a ani nebude. Vše ale musí schválit ještě antimonopolní úřad.

Lupa,  06.12.2005
Po úplném vypnutí pozemního analogového televizního vysílání by mohlo být uvolněno na 300 až 350 MHz rádiového spektra, které půjde nově přidělit (či přímo prodat) a využít pro nové služby. Dočkáme se třeba nových bezlicenčních pásem? A jak moc to má být koordinováno v rámci celé EU?

Lupa,  05.12.2005
Po ADSL bez dat se na trhu objevuje i první ADSL bez paušálu. Český telekomunikační trh je prý špatně regulovaný, říká ECTA. Evropský regulační rámec se ale prozatím nemění. Na úrovni EU se dohodl alespoň termín pro ukončení analogového TV vysílání, nejpozději do roku 2012. No a Český Telecom v tichosti zavedl FRIACO.

Lupa,  02.12.2005
Dánská společnost TDC, která v ČR vlastní firmu Contactel, bude prodána společnosti Nordic Telephone Company. Ještě předtím ale stihla prodat Contactel vlastníkům české GTS Novery. Kdo jsou tito vlastníci a jak změní tento prodej situaci na našem trhu? A je to poslední akvizice svého druhu v ČR, nebo jsou další ještě na obzoru?

Lupa,  01.12.2005
Nové vedení ÚOHS potvrdilo prvoinstanční rozhodnutí úřadu, učiněné ještě za dřívějšího vedení a přisoudilo Českému Telecomu rekordní pokutu 205 milionů korun. Důvodem je vázání volných kreditů v měsíčním paušálu u pevných linek, které skončilo až v červnu letošního roku. Jenže celá věc má jeden háček. O kreditech totiž rozhodl ČTÚ.

digiweb,  28.11.2005
Patnáctý leden 2006 se blíží, a s ním i zavedení přenositelnosti čísel v mobilních sítích. Vrcholí ale i kampaně operátorů, kteří nabízí modré z nebe, jen aby se jim zákazník upsal na dobu určitou. Ovšem úvazky na dobu určitou s přenositelností zrovna moc neladí.

Lupa,  28.11.2005
Sdružení SOS varuje spotřebitele před tím, aby si zbytečně nezavírali cestu k využití mobilní přenositelnosti. Ke spotřebitelům náhle promlouvá i BSA (Business Software Aliance), a varuje je před podezřele laciným softwarem. O čem hovořilo nejvyšší vedení Eurotelu na setkání s novináři? Jak se staví k myšlence MVNO, či k roamingovým poplatkům?

Lupa,  25.11.2005
Nová služba pipay.cz, provozovaná společnostmi Pipeline a Wirenode, má některé rysy mikroplatebních systémů - snadno se používá a velmi snadno se implementuje u poskytovatele služby. Výši jednotlivých plateb (50 nebo 79 korun) se však řadí spíše mezi jakési miniplatby. Ovšem způsobem dělení svých výnosů si v ničem nezadá s Premium Rate SMS.

digiweb,  22.11.2005
Kdo stojí v pozadí dohody, která doslova na poslední chvíli zachovala správu a řízení Internetu v rukou USA a organizace ICANN? A co přesně se na světovém summitu WSIS v Tunisu dohodlo?

Lupa,  21.11.2005
Ani druhá fáze světového summitu o informační společnosti (WSIS) nezměnila nic na tom, že vládu nad celosvětovým Internetem drží ve svých rukou USA. Rozvojové země nedostaly do fondu digitální solidarity skoro nic. Bohatý svět jim ukázal alespoň zajímavý notebook na kličku, v ceně do 100 dolarů, který chce rozdávat chudým dětem.

Lupa,  18.11.2005
Do 15. listopadu měli mobilní operátoři zapracovat do svých všeobecných podmínek přenositelnost čísel. Měli jasně a srozumitelně říci, za jakých podmínek od nich mohou zákazníci odejít, pokud se rozhodnou využít možnost přenesení svého čísla. Důležité je to hlavně pro zákazníky, kteří mají nějaký závazek na dobu určitou. A jak to dopadlo?

Lupa,  14.11.2005
Bude vítězem výběrového řízení na systém pro výběr mýtného firma Kapsch? Pokud ano, mohl by jí subdodávat i Český Telecom. Zástupci spotřebitelů v celé EU vytáhli do boje za digitální práva spotřebitelů, aby kontrovali stále většímu omezování jejich legitimních práv. Celou kampaň podpořili i někteří europoslanci.

Lupa,  9.11.2005
České UPC včera představilo nový "instantní 24-hodinový Internet", v podobě služby chello flex. Nabízí kabelové připojení rychlostí 256/64 kbit/s, po dobu 24 hodin, za 45 Kč, aktivované do 2 minut. Pro koho je určeno? Český Telecom představil svou vánoční nabídku v oblasti ADSL, a také novou službu PC Strážce. Ta zahrnuje i rodičovskou kontrolu.

digiweb,  8.11.2005
Václav Klaus měl nedávno konstatovat, že Internet není pro studenty vždy jen přínosem a nenutí je koncepčně pracovat. Kdo ale dospěl k závěru, že to má kazit studenty?

Lupa,  7.11.2005
Službě TelefoNet se daří, a tak přichází s dalšími novinkami. Ani další VOIP operátoři však nespí. Také Český Telecom reaguje na tlak VOIP operátorů, a chystá se rozvíjet klasické telefonování jen za paušál. Microsoft představil svou novou internetovou strategii, a zde v ČR i lokalizovaná Windows Media Center. K jejich prezentaci si pronajal a vybavil "superbyt".

Digizone,  1.11.2005
Jak vypadají interaktivní aplikace, které Český Telecom provozuje v rámci svého experimentálního 60-denního vysílání DVB-T? Nechybí mezi nimi on-line hlasování v televizní hitparádě, či vyhledávání v databázi odcizených vozidel. Přinášíme vám ukázky.

digiweb,  1.11.2005
Nynější digitalizace rozhlasového a televizního vysílání přináší kvalitnější příjem, více programů a nějaké ty doprovodné služby. Ale základní principy fungování světa televize a rozhlasu nemění. K jejich změně jsou zapotřebí individuální přenosové kanály pro jednotlivé příjemce.

Lupa,  31.10.2005
Na letošním Invexu se hodně mluvilo také o internetové telefonii a technologiích VOIP. Jinak se k ní ale stavějí větší operátoři a státní správa, a jinak střední a menší operátoři. Český Telecom zveřejnil své finanční výsledky za první tři kvartály. Jak konkrétně klesají jeho příjmy z hovorného? Bude se v Praze Internet i telefonování zadarmo?

Digizone,  27.10.2005
Český rozhlas a Česká televize se shodly na tom, že za schopnost přijímat vysílání, šířené po Internetu, své poplatky vybírat nebudou. Tedy alespoň prozatím. Zato z mobilů, se zabudovaným rozhlasovým tunerem, chce Český rozhlas poplatky vybírat.

Lupa,  27.10.2005
Jak jsou k Internetu připojeny školy poté, co skončil Indoš? Jak se vyvinul koncept digitální domácnosti od loňského Invexu? Kdo zafinancoval čtyřletý vývoj řešení pro digitální domácnost, které včera na Invexu představila společnost DB System software, a.s. z Pardubic? A jak vlastně toto řešení vypadá, co nabízí a jak bude uvedeno na trh?

Digizone,  26.11.2005
Eurotel bude ve své nové síti UMTS nabízet také živé televizní vysílání.

Lupa,  26.10.2005
Eurotel představil na Invexu další podrobnosti o své mobilní síti UMTS a jejích službách. Spustí ji k prvnímu prosinci, v Praze a v centru Brna. Ceny ale oznámí až na poslední chvíli. Jeden z Křišťálových disků na Invexu získala síť Praha5.net, poskytující občanům Internet zdarma. Cenu ministryně informatiky získal projekt elektronické zdravotní knížky IZIP.

digiweb,  25.10.2005
Na Fóru elektronických komunikací, které proběhlo hned na začátku letošního Invexu, se až překvapivě mnoho pozornosti věnovalo právu bezpečnostních složek na odposlechy či poskytování a uchovávání dat o komunikaci účastníků. A samozřejmě také tomu, kdo to všechno zaplatí.

Digizone,  25.10.2005
Na Invexu byla představena hned dvě experimentální televizní vysílání ve standardu DVB-H (Českého Telecomu a dvojice ČRa/T-Mobile). Šlo však spíše o ukázku či tzv. předvedení konceptu než o zahájení testovacího provozu. O řádném komerčním provozu ani nemluvě.

Lupa,  25.10.2005
Databáze pro mobilní přenositelnost bude společná s pevnými sítěmi. MI ČR představilo pravidla pro čerpání dotací na rozvoj broadbandu. Český Telecom představil své VOIP řešení, určené firmám, a tři různé druhy příjmu televizního vysílání. Nechybí mezi nimi ani DVB-H, které představil také T-Mobile.

Lupa,  24.10.2005
Minulý pátek u nás odstartovalo řádné digitální televizní a rozhlasové vysílání. Zatím ale jen v Praze a bezprostředním okolí, Brno a Ostrava si počkají až do února. Jak se vyvíjí kauza s rozhlasovými a televizními poplatky? Czech On Line má smlouvu na unbundling a spustil ADSL2+. Kabeloví operátoři hlásí 100 000 internetových přípojek.

Lupa,  21.10.2005
Invex se poprvé konal v roce 1970, ale letos slaví teprve 15. narozeniny. Vlastní WWW stránky, doménu i připojení k Internetu si pořídil přesně před deseti lety, v roce 1995. Jejich archivní kopie je na Internetu stále dostupná. O rok později už byl Internet na Invexu jako doma. A čím nás Internet překvapí na letošním Invexu?

Lupa,  20.10.2005
Český T-Mobile včera spustil komerční provoz své mobilní sítě třetí generace, alias UMTS. Služby, které v ní nabízí, jsou pouze službami rychlého přístupu k Internetu, a nesou značku Internet 4G. Zatím jsou dostupné jen na území Prahy, na další části ČR dojde až v příštím roce. Maximální rychlosti jsou 512 kbit/s, resp. 1024 kbit/s.

Digizone.cz,  20.10.2005
TV tuner v provedení PCI karty, jehož cena nepřesahuje 3000 korun, zvládá přijímat současné analogové i nastupující digitální vysílání. Připraven je i na budoucí televizi s vysokým rozlišením (HDTV). Vyžaduje ovšem dostatečně výkonný počítač.

digiweb,  18.10.2005
Co přinese vstup našich mobilních operátorů do sdružení SOLUS, které vede negativní registr o neplatičích? Dočkají se řádně platící zákazníci bonusů, a neplatiči malusů?

Lupa,  17.10.2005
Našim zákonodárcům se málem podařilo postavit mimo zákon vědce i programátory, zabývající se bezpečnosti počítačových systémů. Resort financí chce zavést používání elektronického podpisu třeba i násilím. Na našem trhu začne záhy působit třetí akreditovaný poskytovatel certifikačních služeb, společnost eIdentity. V čem chce konkurovat I.CA a České poště?

Lupa,  13.10.2005
Případné novinky v oblasti ADSL si Český Telecom nechává až na Invex. Včera pouze hodnotil dosavadní vývoj, co do penetrace a dostupnosti ADSL. Počet přípojek za poslední měsíc vzrostl o 20 tisíc na celkových 220.000. Zajímavostí je, že u nových přípojek výrazně dominují samoinstalace, prováděné přímo zákazníky.

digiweb,  11.10.2005
Český rozhlas naznačuje, že by mohl vybírat rozhlasové poplatky i za počítače se zvukovou kartou a s přístupem k Internetu. Proč s tím ale přichází právě nyní, když definice rozhlasového přijímače se v novém zákoně o rozhlasových a televizních poplatcích vůbec nezměnila?

Lupa,  10.10.2005
Česká Nextra má být na prodej. S ní i tuzemský Telenor - ale který?Telenor Česká republika, nebo Telenor Networks? Tiscali se stále hádá s Telecomem, po ČTÚ se obrací o pomoc i na ÚOHS. APVTS má (staro)nového předsedu. MI ČR se vyjadřuje k podvodným SMSkám. Jaké jsou nominace na Osobnost roku české informatiky a telekomunikací?

Lupa,  07.10.2005
U příležitosti desátých narozenin přichází Czech On Line s nabídkou tarifu s hovory (do pevných sítí v ČR) jen za paušál, a to po celý den. Podmínkou je ovšem připojení k Internetu, neboť jde o službu na bázi VoIP. Mění se i logo a sjednocují značky: své produkty a služby bude Czech On Line nyní nabízet jen pod značkou Volný.

doplnit,  05.10.2005
Evropská unie chystá aktualizaci televizní legislativy. Její nová audiovizuální obsahová direktiva by měla nahradit dosavadní direktivu o televizi bez hranici. V úvahu ovšem připadá i rozšíření její působnosti - též na tzv. "nelineární média", která by mohla zahrnovat i Internet.

digiweb,  04.10.2005
Ani k 1. říjnu u nás nezačalo ostré digitální vysílání. Místo toho se objevují poněkud nestandardní aktivity, které by za normálních okolností (při již probíhajícím digitálním vysílání) neměly důvod vzniknout.

Lupa,  03.10.2005
Do Prahy přijel nejvyšší šéf společnosti Vodafone, Arun Sarin. Setkal se s novináři i s ministryní Bérovou. Jeden z prvních rozhovorů poskytl tuzemským médiím i nový generální ředitel Českého Telecomu, Jaime Smith. Do třetice se vyjádřil pro média i nový CEO Eurotelu, Salvador Anglada. Co zajímavého všichni řekli, či alespoň naznačili?

Lupa,  29.09.2005
Nejvyšší správní soud vyhověl společnosti T-Mobile a z opatření ČTÚ vypustil jednu konkrétní pasáž, týkající se smluv na dobu určitou. Znamená to, že zákazníci se smlouvami na dobu určitou budou nyní vyloučeni z přenositelnosti a budou muset čekat, až jejich smlouvy doběhnou? Nejspíše nikoli.

digiweb,  27.09.2005
Co je pravdy na tom, že by EK chtěla regulovat Internet? Má skutečně takové choutky, nebo zase jednou novináři něco popletli? Celá věc je poněkud komplikovanější a souvisí s návrhem nové direktivy o televizi bez hranic.

Lupa,  26.09.2005
Český Telecom si stěžuje na nekorektní chování dealerů svých konkurentů, a podal na ně trestní oznámení. Jak to bude s mobilní přenositelností z/do sítě NMT a jak Česká republika odpověděla na zahájení tzv. infingement procedure ze strany Evropské komise právě kvůli přenositelnosti? A na co ještě ČR neodpověděla?

Lupa,  23.09.2005
Český Telecom se na současnou situaci kolem podvodných dialerů dívá poněkud odlišně, než asociace APVTS. Není tak optimistický a nehlásí, že už je vyhráno. Chce pokračovat v boji proti podvodným dialerům, a neodpískal ani tzv. certifikované dialery. Řešení ale prý závisí hlavně na legislativních nástrojích regulátora, či přímo zákonodárce.

digiweb,  20.09.2005
K čemu nám budou mobilní sítě 3. generace, alias UMTS? K tomu, co naznačuje titulek? Nebo k rychlému připojení k Internetu? Najde se pro ně nějaká killer aplikace? Nebo už ji nikdo nehledá? A co si o tom myslí naši operátoři?

Lupa,  19.09.2005
Český Telecom ohlásil 200.000 internetových přípojek. Ale o jaké přípojky vlastně jde? Nová VoIP služba ha-loo nabízí provize z příchozích hovorů. Také Fayn láká nové zákazníky na slevy a slibuje SIP. T-Mobile požádal soud o přezkoumání té části rozhodnutí regulátora o přenositelnosti čísel, která se týká smluv na dobu určitou.

Lupa,  16.09.2005
Teprve od začátku července se začala prakticky aplikovat opatření proti podvodným dialerům, která si mezi sebou dohodli operátoři, na půdě APVTS. Už nyní ale jejich pracovní skupina dospěla k závěru, že opatření jsou natolik úspěšná, že dalších opatření už není zapotřebí - a zastavila vývoj tzv. certifikovaných dialerů.

digiweb,  13.09.2005
Ačkoli původní návrh prováděcího předpisu k mobilní přenositelnosti obsahoval výjimku pro síť NMT, a připomínky k němu byly vypořádány ve smyslu zachování této výjimky, z finální verze nakonec výjimka vypadla. Jak to tedy bude se sítí NMT?

Lupa,  12.09.2005
Po dubnovém rozhodnutí regulátora o výrazném snížení terminačních poplatků za dial-up bylo dlouho ticho po pěšince. Nyní se hlasitě ozvalo Tiscali, které se domáhá doplacení "plné výše poplatků" a varuje před ohrožením všech tuzemských poskytovatelů internetových služeb. Jaká je podstata celého sporu?

Lupa,  09.09.2005
Způsob, jakým čeští mobilní operátoři hodlají využít své UMTS licence, není úplně stejný. Již v červnu se pochlubil T-Mobile a včera se přidal také Eurotel. Oskar/Vodafone se zatím nevyjádřil. Jak tedy vypadá vize Eurotelu a v čem se liší od toho, co prezentoval T-Mobile? Na co se můžeme těšit, a v jakém časovém horizontu?

Lupa,  05.09.2005
Czech On Line přichází s velkoobchodní nabídkou hlasových služeb na bázi VoIP, určenou i malým providerům. Matice SIP peeringu v ČR se opět rozrostla, nově se přidali další poskytovatelé hlasových služeb. Jeden z VoIP providerů, Mattes AD, si už troufá i na triple play. K dosavadní nabídce Internetu a hlasu přidá i TV vysílání.

Lupa,  01.09.2005
Česká pošta získala akreditaci pro svou certifikační autoritu PostSignum, a právě dnes začíná vydávat kvalifikované certifikáty jak pro elektronické podpisy, tak i pro elektronické značky. Novela zákona o DPH, která umožní využití elektronických značek pro daňové doklady, je hotova a čeká jen na podpis prezidenta.

digiweb,  30.08.2005
Jakási Internetová asociace stvořila fiktivní osobu, kterou opatřila "platným elektronickým podpisem" a nechala jednat svým jménem. Jaké z toho plyne ponaučení?

Lupa,  29.08.2005
Český Telecom se zaregistroval u RRTV a bude moci zahájit televizní vysílání "po drátě", pomocí technologií IPTV. Start řádného pozemního digitálního vysílání, pomocí DVB-T, se také o něco přiblížil. Česká televize totiž získala od ČTÚ vysílací frekvence pro veřejnoprávní multiplex, které již jednou dostaly České radiokomunikace.

Lupa,  26.08.2005
V ČR je gramotných pouze 27 procent obyvatel v produktivním věku. Tedy ne ve smyslu schopnosti číst a psát, ale ve smyslu počítačové gramotnosti. Nebo snad informační gramotnosti? Zadavatel průzkumu (MI ČR) a jeho realizátor (agentura STEM/MARK) to označují každý jinak. Ale naměřená data jsou jen jedna, a jsou velmi zajímavá.

Lupa,  24.08.2005
Dnes je to na den přesně deset let, co Microsoft oficiálně uvedl na trh své MS Windows 95. Byla to tehdy velká sláva a hlavně velká show, za kterou by se nemusel stydět ani slavný P.T.Barnum. Byla to ale také jedna z prvních oslav, která probíhala současně i po Internetu. Jak tedy vypadala internetová party v roce 1995, v podání Microsoftu?

digiweb,  23.08.2005
Regulátor už vydal definitivní verzi všeobecného oprávnění pro pásma 2,4 a 5 GHz, která dnes používají zejména technologie Wi-Fi. Co všechno se změnilo, a jak dopadla kauza s anténami z plechovek?

Lupa,  22.08.2005
Regulátor již vydal všeobecné oprávnění pro pásma 2,4 a 5 GHz, a tolik kritizovaný požadavek ohledně externích antén už v něm není. Měl by ale trvat, protože je prý zakotven v jiných právních předpisech. Český InWay byl prodán, z Lucemburska na Normandské ostrovy. Zákaznickou strukturu společnosti ha-vel voice si rozebraly dva subjekty, SkyNet a ha-vel internet.

Lupa,  19.08.2005
Banky už se svými poplatky za rušení účtů narazily. Podobný problém ale klepe na dveře i u ADSL. U nabídek na bázi unbundlingu jsou poplatky za zrušení běžné. U přeprodávaného ADSL dosud nebyly. První, kdo se je pokusil zavést i zde, konkrétně EMEA Telecom, si to ale rychle rozmyslel.

Lupa,  15.08.2005
Šetření ČSÚ naznačuje, že mezi každodenními uživateli Internetu stále hrají prim muži. Ve skupině méně intenzivních uživatelů už ale převažují ženy, a zájem o Internet s věkem kupodivu neubývá. Dostupnost broadbandu pro členy domácností je stejně špatná (relativně nízká) ve středně velkých a nejmenších sídlech.

Hospodářské noviny,  12.08.2005
Snad všechny dosud známé incidenty s neoprávněným využitím WiFi signálu se týkaly případů, kdy majitel nechal svůj přístupový bod zcela otevřený, bez jakéhokoli zabezpečení.

Zive,  12.08.2005
V květnu roku 1996 spouští Ivo Lukačovič svůj Seznam, jako katalog zdrojů dostupných v ČR. Jaký byl jeho tehdejší obsah a vzhled, a jakou roli sehrál při vzniku Seznamu známý velikán Jára Cimrman?

Lupa,  12.08.2005
V roce 2003 vyhlásil T-Mobile ambiciózní cíl: stát se do dvou let jedničkou na našem mobilním trhu, co do počtu zákazníků i co do finančních ukazatelů. Polovinu tohoto cíle se mu nyní podařilo splnit - co do počtu zákazníků už je na prvním místě. Prvenství v ekonomických ukazatelích chce dosáhnout do roku 2007. Hodlá však útočit i na pevné operátory.

Lupa,  09.08.2005
Podle zveřejněných statistik ČSÚ je Internet v českých domácnostech na vzestupu, ale někde ho překvapivě i ubývá. Nejvíce pochopitelně přibývá broadbandu, meziročně z deseti na 23 procent. Rapidně ztrácí dial-up, ale klesá i procentuální zastoupení mobilního připojení. Hlavním důvodem proti Internetu jsou pak vysoké poplatky.

digiweb,  09.08.2005
Bude-li Česká pošta vydávat elektronické podpisy za necelých 200 korun, na kolik člověka přijde, když se bude chtít elektronicky podepsat desetkrát? Nebo stokrát, či třeba tisíckrát?

Lupa,  08.08.2005
Teprve po dvou měsících od svého formálního ustavení se broadbandové fórum (Fórum pro vysokorychlostní přístup) dočkalo i svého personálního naplnění. Proč ale vůbec vzniklo, a co a jak by mělo dělat? A jak je to vlastně s penězi z nedávné privatizace Českého Telecomu, do jejichž rozdělování by Fórum mělo nějak mluvit?

Zive,  05.08.2005
Kolem roku 1995 existoval autoritativní výčet toho, co bylo na českém Internetu dostupné. Jednalo se o Seznam zdrojů CESnetu, po liberalizaci přejmenovaný na Seznam síťových zdrojů v ČR, a psaný v angličtině. A jak vlastně takové "zdroje" vypadaly?

Lupa,  05.08.2005
Poklid okurkové sezóny v oblasti broadbandu narušila drobná přestřelka mezi kabelem a ADSL: Karneval se pochlubil detailnějšími čísly o svých uživatelích a Český Telecom reagoval vývojem ADSL v krajích. Jak dopadá srovnání kabelu a ADSL co do počtu přípojek i celkového růstu? A jak je to s digitalizací kabelu a s VoIP v kabelových sítích?

digiweb,  02.08.2005
Kam spěje vývoj veřejných služeb internetové telefonie? Nový přírůstek, v podobě služby VOIPEX, naznačuje některé trendy. Například k využití tzv. SIP peeringu.

Zive,  29.07.2005
Již před deseti lety byl na českém Internetu k dispozici zajímavý obsah, v podobě různých souborů. Ty se umisťovaly do tzv. anonymních FTP archivů, odkud si je mohl kdokoli stáhnout. Tedy pokud věděl odkud a jak. Pak se nemusel bát ani zrcadel, ani blbouna nejapného.

digiweb,  28.07.2005
Pololetní výsledky skupiny Českého Telecomu přinesly některá zpřesněná čísla, která rázem změnila pohled veřejnosti na určité konkrétní skutečnosti. Třeba na pořadí mobilních operátorů, co do počtu zákazníků. Nebo na míru nedávného zdražení paušálů u pevných telefonů. Nebo na další osud internetového dial-upu.

Zive,  22.07.2005
Najít dnes něco na Internetu je relativně snadné. Stačí jít na stránky nějakého fulltextového vyhledávače a zde popsat to, co hledáte. Ostatní už je pak hlavně otázka toho, jak dobře či špatně jste se zeptali. Před deseti lety to ale takto jednoduché rozhodně nebylo. Tehdy žádný Google neexistoval, a místo něj zde byla řada specifických služeb pro různé druhy hledání.

Zive,  15.07.2005
V polovině devadesátých let soupeřil Gopher se službou WWW o to, kdo z nich bude uživatelům zprostředkovávat obrovské informační bohatství celosvětového Internetu. Nakonec na celé čáře vyhrál World Wide Web, zatímco Gopher upadl do zapomnění. Jak ale vůbec vypadal? A jak fungoval? A co český svět Gopheru?

Zive,  08.07.2005
BBsky byly vlastně určitým předchůdcem dnešního Internetu. Nabízely informace, soubory, možnost komunikace mezi uživateli, elektronickou poštu, on-line hry i další aplikace, a později také přístup k Internetu. V ČR se asi nejvíce proslavila BBS společnosti Infima.

Zive,  24.07.2005
Dnes je tomu přesně 10 let, kdy byl v ČR liberalizován Internet. Do té doby mohl být pouze akademický, a teprve od 1. července 1995 dostali šanci i komerční provideři. S nimi se pak dostali k Internetu i uživatelé, stojící mimo akademickou sféru. Začala doba bouřlivého rozvoje ...

doplnit,  30.06.2005
O budoucí strategii Českého Telecomu i Eurotelu se zatím dá jen spekulovat.

digiweb,  07.07.2005
Minulý pátek regulátor zveřejnil finální verzi svého opatření obecné povahy k přenositelnosti čísel. Týká se jak pevných sítí, tak i sítí mobilních. Jak ale řeší některé konkrétní otázky, zejména kolem mobilní přenositelnosti? Například otázku ceny, termínů, nebo otázku smluv na dobu určitou?

digiweb,  28.06.2005
Národní strategie informační bezpečnosti ČR (NSIB), kterou vláda minulý týden odeslala do meziresortního připomínkového řízení, je poslední částí, kterou ještě zbývá doplnit do trojice nových koncepcí státu v oblasti ICT.

digiweb,  21.06.2005
Regulátor chce zakázat u Wi-Fi stanic jiné antény než ty integrované či doporučené výrobcem. To vyvolalo značně negativní odezvu, zejména mezi uživateli komunitních sítí. Nejvíce protestují majitelé tzv. plechovek, ale jádro problému je asi někde jinde.

Lupa,  24.06.2005
Teprve čtyři měsíce poté, co se operátoři na půdě APVTS dohodli na společném postupu proti dialerům, se jejich dohoda prakticky naplňuje. Je to ve prospěch koncového uživatele, nebo naopak v jeho neprospěch? Co přinesla středeční diskuse u kulatého stolu na téma dialerů? Jaký lze očekávat další vývoj?

Lupa,  22.06.2005
Jako bájný pták Fénix se znovu a znovu objevuje informace o tom, že veškeré ADSL si zákazníci kupují jen od Českého Telecomu.

Zive,  16.06.2005
Předseda Rady ČTÚ David Stádník připustil možnost, že již v příštím roce ČTÚ přestane regulovat ceny služeb Českého Telecomu. Je to převratný zlom, nebo spíše možný důsledek nového zákona o elektronických komunikacích? A co by to mohlo fakticky znamenat?

Lupa,  15.06.2005
Kolem připravované mobilní přenositelnosti je celá řada zajímavých otázek. Má například zákazník pendlovat mezi operátory, nebo vše vyřizovat na jednom místě? A jak to bude s vypořádáním existujících smluvních vztahů s opouštěnými operátory? Budou muset být nejprve ukončeny, nebo to nebude podmínkou? A jak se volající dozví o skutečné ceně hovoru?

digiweb,  14.06.2005
Ministerstvo informatiky navrhuje vládě, aby již neprodlužovala Rámcovou smlouvu s Českým Telecomem na budování a provoz komunikační infrastruktury veřejné správy. Jaká je historie celé této kauzy?

Lupa,  13.06.2005
V ČR bylo přeneseno již na 1,5 milionu čísel v rámci pevných sítí. Jde skoro o každou druhou pevnou linku, nebo jen o necelá 4 procenta všech čísel, určených pro pevnou síť? Kolik se za přenesení platí a jak velká část z přenesených čísel se skutečně využívá? A ke komu se čísla v pevných sítí přenáší nejvíce?

Ekonom,  09.06.2005
Už i v České republice je první desítka komerčních instalací technologie WiMAX, hlavně mezi lokálními a regionálními poskytovateli bezdrátového přístupu k Internetu. V horizontu pěti let by prostřednictvím této technologie mohlo být připojeno na 750 000 domácností.

Zive,  08.06.2005
Svou novou službu Mobile Exchange Plus včera Eurotel představil již jako součást celého širšího konceptu digitální firmy (Digi Biz) mateřského Českého Telecomu. Co dalšího lze očekávat, jak v rámci Digi Biz, tak i v rámci představ o digitální domácnosti (Digital Home), v podání našeho inkumbenta?

digiweb,  07.06.2005
Celoevropskou strategii rozvoje informační společnosti eEurope 2005 nahradí v příštím roce nová strategie, označovaná jako i2010. Kromě ICT technologií se bude více zaměřovat i na média a obsah. Jaké jsou její hlavní myšlenky a priority?

Lupa,  06.06.2005
Zatímco Český Telecom se chlubí tím, jak počty uživatelů jeho ADSL utěšeně rostou, statistiky EU nás v penetraci broadbandu na počet obyvatel řadí na třetí místo od konce. Navíc naše ADSL vykazuje některé zásadní odlišnosti a přesně opačné trendy oproti celoevropskému průměru. Třeba v tom, že podíl inkumbenta na celém trhu s ADSL neklesá, ale naopak roste.

Zive,  02.06.2005
Ledva stačilo ministerstvo informatiky založit Fórum pro vysokorychlostní přístup, doslova se roztrhl pytel s novými nabídkami ADSL přípojek o rychlosti 128/64 kbit/s. Ty jsou tak pomalé, že už si opravdu nezaslouží být zařazeny mezi "vysokorychlostní". Český Telecom navíc výrazně překopal celou svou nabídku ADSL.

Zive,  02.06.2005
Ledva stačilo ministerstvo informatiky založit Fórum pro vysokorychlostní přístup, doslova se roztrhl pytel s novými nabídkami ADSL přípojek o rychlosti 128/64 kbit/s. Ty jsou tak pomalé, že už si opravdu nezaslouží být zařazeny mezi "vysokorychlostní". Český Telecom navíc výrazně překopal celou svou nabídku ADSL.

digiweb,  31.05.2005
Zítra začne Český Telecom převádět své zákazníky na nové cenové programy. Připomeňme si při té příležitosti, o co vlastně jde a jak se vyvíjely ceny regulovaných hlasových služeb v předchozích letech.

Lupa,  27.05.2005
Český Telecom se odvolal proti pokutě za volné kredity, kterou mu počátkem května uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. O její výši se pouze spekuluje, ale nejspíše nebude malá. Jaké je ale pozadí celé kauzy, jejíž kořeny sahají až do roku 2001? A proč není celá věc tak černobílá, jak by se na první pohled mohlo zdát?

digiweb,  24.05.2005
Český Telecom se stal členem aliance pro konvergenci fixních a mobilních technologií (FMCA). Čím se tato organizace zabývá a o co usiluje?

Zive,  19.05.2005
Předběžné výsledky unikátního průzkumu počítačové gramotnosti, které včera zveřejnilo Ministerstvo informatiky, uvádí číslo 26,3 procenta. Právě tolik lidí má být v ČR počítačově gramotných. Je to hodně, nebo naopak málo? A jak se vlastně taková počítačová gramotnost měří?

digiweb,  16.05.2005
Právě v těchto dnech jsou zákazníci Českého Telecomu seznamováni s novými cenovými programy. Jejich součástí má nově být i elektronický účet (e-účet) s podrobným rozpisem hovorů, poskytovaný zdarma. Skutečně zdarma je ale pouze tehdy, pokud si zrušíte zasílání papírového vyúčtování.

Lupa,  12.05.2005
Kauza vynuceného převodu na nové cenové programy Českého Telecomu má další vývoj. Konečně se totiž jasně vyjádřil i sám regulátor. Podpořil stanovisko Telecomu, v tom že k převodu na nové tarify nepotřebuje souhlas svých zákazníků, ani u regulovaných, ani u neregulovaných tarifů. Sdružení SOS však hodlá bojovat dál.

Zive,  11.05.2005
Společnost Czech On Line včera představila svou službu IP telefonie s názvem Voice On Line. Zatím je určena jen firmám a je vázána na ADSL od COL, realizované přes zpřístupněné místní smyčky od Telenor Networks. Ale už v červnu by mohla být dostupná i pro domácnosti a na přeprodávaném ADSL od Telecomu.

digiweb,  10.05.2005
Dosahuje penetrace mobilních telefonů v České republice úctyhodných 105 procent, jak naznačují výsledky našich mobilních operátorů i statistiky EU? Nebo má pravdu spíše Český statistický úřad, který zjistil že koncem roku 2004 jsme byli na pouhých 74 procentech?

Lupa,  06.05.2005
Má Český Telecom právo zrušit všechny dosavadní cenové programy a převádět zákazníky na nové tarify i bez jejich souhlasu? Sdružení obrany spotřebitelů ČR si vyžádalo stanovisko regulátora a došlo k závěru, že je to sporné. Uživatelům doporučuje tarif neměnit, pokud to pro ně není výhodné. A co na to říká Český Telecom?

Zive,  06.05.2005
Alternativní operátoři, sdružení v Asociaci pro spravedlivou konkurenci, kritizují nedávná rozhodnutí ČTÚ. Poukazují například na nelogičnosti kolem stanovení poplatků za internetový dial-up a kolem tzv. nadhovorového pásma, na které by nyní měli připlácet 158 korun měsíčně. To zvýší koncovou cenu ADSL, realizovaného přes propojení, až o 25 procent.

Lupa,  05.05.2005
Limit 20 minut na linkách 976 u Českého Telecomu platí, ale asi už ne moc dlouho. Nově si lze nechat zdarma zablokovat odchozí hovory. Nový zákon o elektronických komunikacích požaduje informování o ceně ještě před sestavením drahého spojení. Jak s tím koresponduje to, co si mezi sebou dohodli operátoři na půdě Asociace provozovatelů veřejných telekomunikačních sítí?

Zive,  02.05.2005
Alternativní operátoři dosud nereagovali na nejnovější změny terminačních poplatků pro internetový dial-up. Asi jsou stále v hlubokém šoku. Nové ceny dial-upu však již představil Český Telecom. Pokles terminačních poplatků však do žádného významnějšího zlevnění nepromítnul. Naopak citelně zdražil dial-up těm, kteří používali jeho největší balíčky.

Lupa,  2.05.2005
Během právě uplynulého víkendu zanikl Český telekomunikační úřad. Tedy alespoň to ČTÚ, které jsme až dosud znali. Místo něj vznikl zbrusu nový národní regulátor - ovšem se zcela shodným názvem, což vůbec nereflektuje přechod od telekomunikací k elektronických komunikacím. Změnil se alespoň způsob vedení nového ČTÚ.

Lupa,  29.04.2005
V návaznosti na pondělní regulační smršť se Český Telecom postaral o pořádné zemětřesení ve svých cenových programech. Ty stávající (až na dva) ruší, a místo nich zavádí programy nové. Uživatelé teď mají měsíc na to, aby se rozhodli, na jaký nový cenový program přejdou. Pokud tak neučiní, Český Telecom za ně vybere nový cenový program sám.

Lupa,  27.04.2005
Nový zákon o elektronických komunikacích zásadně mění způsob regulace. Už by nemělo být možné, aby regulátor z ničeho nic vydal hned pět rozhodnutí najednou, jak blesk z čistého nebe. Nově budeme muset svá významnější rozhodnutí nejprve konzultovat s veřejností, a pak je také náležitě zdůvodňovat.

Zive,  27.04.2005
Přinesou nová cenová rozhodnutí regulátora konec dosavadního modelu "Internet zdarma"? Jak se projeví na cenách za ADSL propojení, a jak na kombinaci hlasového tarifu a ADSL od alternativních operátorů?

digiweb,  26.04.2005
Pražská energetika prý testuje možnost datových přenosů a připojení k Internetu přes svou rozvodnou síť. V neděli večer o tom informovala TV Prima. Je to bomba, nebo jen média zase něco zveličila?

Lupa,  26.04.2005
Doslova pár dnů před účinností nového zákona o elektronických komunikacích vydává ČTÚ (ještě podle dosavadního zákona o telekomunikacích) hned pět významných rozhodnutí najednou: ke zpřístupnění místních smyček, k ADSL propojení, k hlasovému propojení, k internetové terminaci i originaci, a k regulovaným cenovým programům. Důsledky mohou být významné.

Lupa,  25.04.2005
Již tuto neděli nabude účinnosti nový zákon č. 127/29005, o elektronických komunikacích. S ročním zpožděním včlení do naší legislativy nový evropský regulační rámec elektronických komunikací a přinese významné změny do fungování našeho telekomunikačního trhu. Tím, jaké změny to budou, se začneme zabývat v tomto malém seriálu.

Lupa,  22.04.2005
Český Telecom již dříve deklaroval, že v jeho síti může souvislé spojení na linkách s prefixem 976 trvat nejvýše 20 minut. Sdružení obrany spotřebitelů ČR nyní poukazuje na to, že reklamace delších hovorů, podávané právě z titulu překročení tohoto limitu, Český Telecom neuznává. Že by už fakticky počítal s limitem 60 minut, aniž to někomu řekl?

digiweb,  19.04.2005
Čistě elektronické letenky se vystavují a používají již nějaký ten pátek. Jak ale vlastně fungují, a jak daleko jsou s nimi České aerolinie?

digiweb,  12.04.2005
Průzkum informační gramotnosti, který pro Ministerstvo informatiky ČR realizuje agentura STEM/MARK, sice zkoumá spíše počítačovou gramotnost, ale dělá to na velkém vzorku a snaží se zjistit, jak jsou na tom i jednotlivé profesní skupiny. Jaké jsou předběžné výsledky?

digiweb,  05.04.2005
Je správné, když Český Telecom hovoří o bezplatném volání a hovorech zdarma, když uživatel neplatí podle počtu skutečně provolaných minut, ale pouze fixní (paušální) částkou?

Lupa,  01.04.2005
Nový koncept TV bankingu nabídne výhody přímého bankovnictví i těm klientům, kteří se až doposud báli používat počítač. Samy banky jej hodnotí jako krok správným směrem a dosud nejosobnější kontakt klienta s bankou na dálku. Do dvou let by se mohl stát nejrozšířenějším způsobem komunikace klientů s bankou.

digiweb,  29.03.2005
Český Telecom i kabeloví operátoři avizují, že brzy doplní své portfolio služeb na klasickou trojici: hlas, Internet a "živé obrázky" (televizi) . Každému ovšem zbývá přidat něco jiného. Jak pokračují přípravy a kdy se dočkáme nějakého výsledku?

Zive,  30.03.2005
Proč se Sdružení obrany spotřebitelů ČR hádá s Českým Telecomem, a nyní se obrací i na Českou obchodní inspekci a živnostenský úřad, když celý problém kolem tzv. dialerů měla vyřešit pracovní skupina APVTS? Domáhá se SOS ČR vyřešení toho, co pracovní skupina APVTS ponechala stranou a vůbec neřešila?

digiweb,  22.03.2005
Koncem minulého roku vystrašila mnoho lidí představa, že by IP telefonie mohla být v Evropě regulována, a tím i nějak přiškrcena či dokonce úplně zlikvidována. Nyní se naštěstí věci vyjasnily. Regulátoři ze zemí EU dospěli k závěru, že ke specifické regulaci IP telefonie není důvod. Alespoň prozatím. Naopak je třeba IP telefonii aktivně podporovat.

Zive,  21.03.2005
Úřad pro ochranu osobních údajů přijal již na 500 stížností na nevyžádaná obchodní sdělení. U několika prvních případů již uzavřel kontrolní řízení a chystá se na správní řízení s viníky. Rozjíždí se i spolupráce na evropské úrovni, úřady 13 členských zemí EU vytvořily společnou platformu pro boj proti spammingu.

Lupa,  18.03.2005
Český Telecom si pořídil dokonalejší měřící technologii, díky které bude moci zvýšit dosah svého ADSL, ze stávajících 3,8 km až na 8,2 km. Relevantní to ale bude jen pro část z cca 7 procent místních smyček, které jsou delší než 3,8 km. Možná je to ale i předzvěst budoucího zvyšování rychlosti. Už by bylo načase.

digiweb,  15.03.2005
Jedna stará moudrost říká, že člověk si náležitě neváží toho, co má, dokud o to nepřijde. Někdy ale stačí třeba jen letmé nahlédnutí do úplně jiného světa, ve kterém věci jinak samozřejmé už zdaleka tak samozřejmé nejsou. Člověka to hned přinutí uvažovat nad věcmi, o kterých dosud nepřemýšlel.

ISDN server,  14.03.2005
Téměř po roce vydalo ČTÚ další cenové rozhodnutí, k originaci v mobilních sítích. UMTS se v ČR znovu odkládá. Poslanec Tlustý soudí, že Telecom by se měl prodat za cca 150 miliard. České Tiscali se vyjádřilo ke své (ne)účasti v procesu due diligence. Sdružení obrany spotřebitelů požaduje po Českém Telecomu, aby vyřešil problém dialerů i z pohledu zákazníků. Softwarové patenty sice prošly, ale to stále ještě neznamená že jejich zastánci zvítězili.

digiweb,  08.03.2005
Průzkumy, prováděné každoročně pro kampaň "Březen - měsíc Internetu", ukazují že nárůst počtu uživatelů Internetu se v ČR téměř zastavil. Také propast mezi těmi, kteří výhod Internetu využívají a těmi, kterým dopřány nejsou, se spíše prohlubuje než stírá.

Lupa,  08.03.2005
Rada EU včera schválila kontroverzní návrh směrnice o patentovatelnosti vynálezů realizovatelných počítačem (alias o tzv. softwarových patentech). Naštěstí to ještě zdaleka neznamená, že tato směrnice ihned vstupuje v platnost. Reálné šance na její definitivní odmítnutí stále existují. Hrozí ale roztržka mezi Radou EU a Evropským parlamentem.

ISDN server,  07.03.2005
Začal březen, a s ním i další ročník kampaně "Březen - měsíc Internetu". Společnost GTS Novera, vzniklá sloučením dosavadního GTS Czech a Aliatelu, se představila jako nový operátor na našem trhu. PPF a spol. odstoupili z privatizace ČTc, přistoupil naopak France Telecom. Kauza softwarových patentů je znovu na stole a právě dnes hrozí jejich schválení.

Lupa,  02.03.2005
Oskar nabízí nové datové tarify, s cenou automaticky odstupňovanou podle objemu přenesených dat. Ani nejvyšší tarif však není úplně neomezený, uplatňuje se na něm Fair Use Policy, a po 3 GB může klesnout rychlost. Český Telecom zase zlevnil své nejpomalejší ADSL, ale jeho nový Internet Expres Hit má novou FUP a už není neomezený - za data navíc se platí.

digiweb,  01.03.2005
Nová pravidla pro řešení problematiky dialerů, která minulý týden představila pracovní skupina APVTS, svazují operátory i poskytovatele služeb na linkách s prefixem 976. Dokáží ale úplně zabránit dalšímu zneužívání linek se zvýšenou tarifikací? Zastaví i každou třetí stranu, která by se chtěla chovat nekorektně?

ISDN server,  28.02.2005
Pracovní skupina APVTS zveřejnila výsledky své práce kolem dialerů, objevují se dva zásadní průlomy. Český Telecom potvrdil již dříve avizovaný záměr nabízet hlasové služby na bázi VOIP. Meziresortní komise pro privatizaci Telecomu souhlasila s účastí Tiscali v konsorciu PPF a J&T, ale umožní mu jen omezenou due diligence.

Lupa,  28.02.2005
Po prvním představení na loňském Invexu spouští nyní český T-Mobile služby BlackBerry. O co vlastně jde? Nejsou to zdaleka jen speciální jednoúčelové terminály, uzpůsobené mobilnímu mailování. Řešení BlackBerry nabízí více než jen elektronickou poštu na cestách, vysoký komfort a vysokou bezpečnost, ale vyžaduje také určitou podporu přímo v síti firemního zákazníka.

Lupa,  25.02.2005
Německý inkumbent očekává, že informační a komunikační technologie ovlivní fungování celé společnosti, a chce na to být připraven. Zavádí garance pro jednání se zákazníkem, například v podobě závazku odpovídat na emaily do 24 hodin či skutečně mít na prodejnách veškeré inzerované zboží. Mailboxy všech svých zákazníků vybavuje zdarma antispamem a antivirem.

Zive,  23.02.2005
Poslanecká sněmovna Parlamentu včera znovu projednávala návrh zákona o elektronických komunikacích, protože Senát jí tento návrh vrátil s vlastními pozměňovacími návrhy. Poslanci ale návrhy senátorů neakceptovali a potvrdili naopak svou původní verzi. Ta bude nyní odeslána k podpisu prezidentovi. Nový zákon by mohl nabýt účinnosti od 1. května.

VIP Park,  22.02.2005
V prosinci 2002 jsme publikovali ve VIP Parku dokument s názvem Tři pilíře VIP na podporu znalostní ekonomiky. Na jedné straně A4 jsme se snažili zformulovat co nejjednodušeji hlavní kroky, které by měla vláda udělat. S odstupem dvou let a dvou měsíců se chceme ohlédnout za tím, co se událo a změnilo, a srovnat to s naší tehdejší vizí toho, jaké kroky je třeba udělat a kde. Zde je druhá část tohoto ohlédnutí ...

digiweb,  22.02.2005
Mají si obce provozovat své vlastní sítě a nabízet v nich připojení k Internetu, nebo by něco takového mělo být výlučně doménou komerčních subjektů? Názory i přístupy se různí. Třeba na Vysočině už na to mají zavedený systém grantů. Někde poskytují obecní sítě služby za úplatu, jinde zase nabízí momentálně nevyužitou konektivitu zcela zdarma.

ISDN server,  21.02.2005
V minulém týdnu zveřejnil Český Telecom své předběžné hospodářské výsledky za rok 2004. Zmínil také možnost expanze do zahraničí. Dále růst chce i GTS Novera, vzniklá spojením Aliatelu a GTS. Skupina PPF se domluvila s Tiscali. Karneval zlikvidoval transparentní cache a zavádí antivir a antispam. UPC průběžně zobrazuje přenesené objemy dat.

Zive,  16.02.2005
Český Telecom varuje před podvodníky i před nekorektními praktikami některých obchodních reprezentantů jiných operátorů. Já připojuji svou zkušenost s praktikami Českého Telecomu a se způsobem, jakým jsou chráněny před zneužitím jeho on-line formuláře pro změny cenových programů.

digiweb,  15.02.2005
Stává se poměrně zřídka, že nějaká zpráv z ICT branže vyvolá bouřlivou odezvu mezi uživateli Internetu, a tito se ve svých reakcích opravdu výrazně rozchází. Je to případ informace z minulého týdne, o tom že radnice městské části Praha 5 hodlá na své náklady vybudovat bezdrátovou síť na bázi Wi-Fi, a zpřístupnit ji zdarma nejširší veřejnosti.

Lupa,  14.02.2005
Český Telecom, spolu s dceřiným Eurotelem, nedávno oznámil uzavření strategické aliance s firmou Microsoft. Jak tento krok zapadá do širšího kontextu mediálních aktivit Telecomu a jak souvisí s vizí digitální domácnosti a digitální firmy, kterou obě firmy představily na Invexu? Bude mít Telecom vlastní TV program? A jak jej bude šířit?

ISDN server,  14.02.2005
Privatizace Českého Telecomu pokračuje cestou přímého prodeje, PPF si ale stěžuje na změnu podmínek "za chodu". Studie ECF hodnotí podmínky pro volnou soutěž na našem trhu jako neuspokojivé. Řešení problému s dialery stále není hotové. Oskar vyhověl podmínkám a zřejmě si odnese zbývající UMTS licenci, za 2 miliardy. Praha 5 se hodlá pokrýt Wi-Fi a nabízet přístup k Internetu zdarma.

Zive,  09.02.2005
Neutrální peeringový uzel našeho NIX.CZ přezbrojil, a z dosavadních gigabitových rychlostí přešel na desetigigabitové. Musel, protože objemy datových toků neustále rostou, a zhruba každé dva až tři roky musí dojít k dalšímu zvýšení peeringové kapacity, na desetinásobek. Broadband si zkrátka žádá své.

Lupa,  09.02.2005
Včera proběhl v Evropě i v některých dalších zemí světa "Den bezpečnějšího Internetu". Jde o jednu z aktivit v rámci iniciativy EU, zaměřené hlavně na ochranu dětí a školní mládeže před nástrahami Internetu. V ČR byl spuštěn národní informační uzel k této problematice , a byla vyhlášena literární soutěž pro školní mládež.

digiweb,  08.02.2005
Bude to již čtrnáct dní, co se v hlavách našich poslanců zrodil nápad zakázat anonymní SIM karty. Od té doby se objevila řada spekulací, co to vlastně znamená a co by to mohlo obnášet. Znamenalo by to například zákaz všech předplacených karet?

ISDN server,  07.02.2005
Záplava událostí minulého týdne zahrnuje návštěvu komisařky Redingové v Praze, konání fóra GPL tamtéž, restartování softwarových patentů, mimořádnou valnou hromadu Českého Telecomu, žalobu Tele2, předběžné nabídky do privatizace ČTc, stížnost Telenor Networks, rozpad konsorcia e-road, další změny v představenstvu ČTc a projevený zájem Oskara o UMTS licenci.

Lupa,  04.02.2005
Po petici, stížnosti na ČTÚ i ÚOHS a žalobě kvůli srovnávací reklamě pokračuje ofenzíva společnosti Tele2 dalším krokem. Tentokráte jde o žalobu na Český Telecom o náhradu škody ve výši 2,14 miliardy korun. Předmětem sporu jsou volné kredity v cenových programech Českého Telecomu. Není to ale první miliardová žaloba v telekomunikacích.

digiweb,  01.02.2005
Jednání o nové výši regulovaných cen za pevné hlasové služby probíhají již delší dobu. Co všechno je ve hře? Dojde k dalšímu zvýšení měsíčních paušálů, k odbourání volných kreditů a ke sjednocení místního a meziměstského hovorného? Jaké možnosti mají zákazníci, kterým se nové ceny nebudou líbit?

VIP Park,  31.01.2005
Je to již nějaký ten pátek, kdy jsme na Virtuálním informačním parku publikovali dokument s názvem Tři pilíře VIP na podporu znalostní ekonomiky". Bylo to konkrétně začátkem prosince 2002, a tedy již po nástupu nové vlády (tehdy ještě "Špidlovy"), a těsně před vznikem Ministerstva informatiky ČR. Samotný dokument "tři pilíře", v rozsahu jediné stránky A4, pak byl míněn spíše jako podnět k zamyšlení a nástin toho, kde autoři vidí potřebu hlavních kroků.

Zive,  31.01.2005
Senátoři projednali návrh zákona o elektronických komunikacích a rozhodli se jej vrátit Sněmovně s konkrétními změnami. Ty zahrnují zrušení veřejnoprávního multiplexu a naopak právo držitelů stávajících celoplošných analogových licencí na získání odpovídajících digitálních licencí. Jaké jsou možnosti dalšího postupu Sněmovny?

ISDN server,  31.01.2005
V průběhu minulého týdne došlo k dalšímu odkladu softwarových patentů v EU. Ze Senátu se do Sněmovny vrací návrh zákona o elektronických komunikací. Už i naši poslanci chtějí registrovat majitele předplacených SIM karet. Vláda přijala broadbandovou strategii. V Praze přivítáme Billa Gatese a Vivien Redingovou, na konferenci o znalostní společnosti. Zopakuje před nimi Václav Klaus, že termín "znalostní společnost" nemá žádný obsah?

Lupa,  31.01.2005
První ročník soutěže iMiss, o nejkrásnější dívku Internetu, přilákal na 1500 soutěžících. Palmu vítězství si nakonec odnesla Inna Puhajková, 18-letá studentka střední policejní školy. V jakých disciplínách se soutěžilo, jak vše souviselo s Internetem a co má nová soutěž společného s dřívější soutěží Miss Internet?

Lupa,  27.01.2005
Vláda včera projednala návrh samostatné novely o digitalizaci rozhlasového a televizního vysílání, a schválila také naší národní broadbandovou strategie. Jak to nakonec dopadlo s návrhy na daňové úlevy a na využití jednoho procenta z výnosů privatizace? Dala vláda něco na broadband? Prosadí si poslanci zákaz anonymních SIM karet?

digiweb,  25.01.2005
Podle prosincového výzkumu společnosti Factum Invenio má doma připojení k Internetu na 24 procent obyvatel ČR starších 15 let. Jak dalece je toto číslo v souladu s jinými obdobnými statistikami, a kam nás řadí ve srovnání se světem?

ISDN server,  24.01.2005
Nové ADSL od Českého Telecomu je sice lacinější, ale jen v pilotním provozu. Senátoři zřejmě odmítnou veřejnoprávní multiplex a navrhnou rozšíření stávajících celoplošných TV licencí i na digitální. Kolik zájemců se přihlásilo o privatizační memorandum o Českém Telecomu? Kdo je největším poskytovatelem dial-upu na našem trhu? Tiscali, nebo Czech On Line?

Lupa,  21.01.2005
CZ.NIC se rozhodl prozatím neimplementovat diakritiku v doménách druhé úrovně, pod národní doménou .cz. V jiných státech však obdobná možnost existuje a používá se. Jak ale vše funguje a jak se vůbec pracuje s doménami, které obsahují jiné než čistě ASCII znaky? Jaká je podpora v browserech? Co již pokývají standardy a co se ještě musí dořešit?

ISDN server,  20.01.2005
Na našem telekomunikačním trhu se začíná profilovat další operátor s plným portfoliem služeb, od hlasu přes VPN a hosting až k Internetu. Jde o společnost Maxprogres, která začínala jako firma budující sítě a síťové rozvody. Vybudovala si také své vlastní metropolitní sítě, a nyní po nich bude i sama poskytovat služby, pod značkou "Služby 99".

Lupa,  18.01.2005
Český Telecom razantně snížil cenu svého megabitového ADSL, zavedením nové varianty služby Internet Expres s přídomkem OPTIMAL. Koncového uživatele přijde na 799 Kč, ale její vlastnosti se mění v závislosti na vzdálenosti uživatele od DSLAMu. Navíc je tato služba nabízena pouze v rámci dvanáctiměsíčního pilotního provozu.

digiweb,  18.01.2005
Pro zavedení háčků a čárek do českých doménových jmen existuje řada dobrých důvodů. Stejně tak ale existuje i řada důvodů proti. Jaké tedy jsou hlavní přínosy, a v čem spočívají negativa? Udělal CZ.NIC dobře, když se rozhodl diakritiku v českých doménách zatím nezavádět?

Lupa,  17.01.2005
Sdružení CZ.NIC se po delším období váhání rozhodlo nezavádět háčky a čárky do jmen domén druhé úrovně, skrze implementaci konceptu IDN (Internationalized Domain Names). Toto rozhodnutí vychází z výsledků průzkumu mezi firemními uživateli z října loňského roku, který ukázal že zájem o domény s diakritikou je malý.

ISDN server,  17.01.2005
Minulý týden byl předzvěstí změn v oblasti ADSL, které by měly naplno propuknout tento týden. Český Telecom si předběžně plácnul se Siemensem, chystá se rozprodat své nemovitosti, a na počátek února svolal mimořádnou valnou hromadu. ČTÚ vypsal dvě avizovaná výběrová řízení, na zbývající licenci UMTS a na pásmo 872 MHz. K vydání generální licence pro pásmo 5 GHz se však stále nemá.

Lupa,  13.01.2005
DMS, alias dárcovské SMS, nevznikly až nyní, v souvislosti s přírodní katastrofou v Asii. Teprve tato událost však původní české řešení patřičně prosadila a dostala do povědomí nejširší veřejnosti. Teď o něj mají zájem i v zahraničí. A jak vlastně dárcovské SMS zprávy fungují? A jak je to s penězi, které se kolem nich točí?

Lupa,  10.01.2005
Návrh zákona o elektronických komunikacích již prošel třetím čtením v Poslanecké sněmovně, a nyní je projednáván v Senátu. Poslanci jej ale významně pozměnili, což se nyní nelíbí ani alternativním operátorům, ani zástupcům uživatelů. Odstraněna byla také celá problematika digitalizace, která bude řešena samostatnou právní úpravou. Ta již je navržena.

Lupa,  11.01.2005
Český Telecom se počátkem roku pochlubil tím, jak narostl počet zákazníků "služeb Expres", které poskytuje spolu se svým dceřiným Eurotelem, pro potřeby vysokorychlostního přístupu k Internetu. Dospěl přitom k počtu 130 000. Něco mi ale na tomto čísle nesedí.

ISDN server,  10.01.2005
Zatímco ADSL co do kvality přešlapuje na místě, kabelové připojení se vylepšuje. S odměňováním nejvyšších špiček Českého Telecomu se protrhl pytel plný peněz, a to už přimělo k akci i ministra financí Sobotku. Na řadové zaměstnance ČTc sice nezbylo, ale když odchází, není to s prázdnou. To vše za pokračující privatizace.

digiweb,  04.01.2005
Když se v rozhlase, v televizi či na Internetu poprvé dozvíte, že "slevy v hypermarketech zkomplikovaly dopravu, kolaps zažívá Ostrava a Ústí nad Labem, a dlouhé kolony se tvoří také v Praze, Brně či Zlíně ....", budete to považovat za reklamu, nebo za seriózní zprávu? Nebo si nebudete jisti, a budete o tom přemýšlet?

Lupa,  03.01.2005
Loňský rok určitě byl rokem, ve kterém se ADSL v ČR začalo významněji rozvíjet. Alespoň to tzv. přeprodávané ADSL od Českého Telecomu, které vykázalo výrazný nárůst. Čím ale byl tento nárůst tažen? Jaké jsou jeho současné problémy? Byly splněny rozvojové plány samotného Českého Telecomu v oblasti ADSL? Co lze očekávat do budoucna?

ISDN server,  03.01.2005
Aktuální znění návrhu zákona o elektronických komunikacích, se zapracovanými změnami ze třetího čtení, je konečně k dispozici. Zveřejněny byly i první návrhy prováděcích předpisů k novému zákonu. Nové ceny regulovaných služeb Českého telecomu dosud nebyly stanoveny. Diskutuje se o regulaci IP telefonie.