Články, publikované na serveru ISDN.CZ v roce 2005
Minulý týden: ČTÚ, SOS, UMTS, SW patenty ...
Téměř po roce vydalo ČTÚ další cenové rozhodnutí, k originaci v mobilních sítích. UMTS se v ČR znovu odkládá. Poslanec Tlustý soudí, že Telecom by se měl prodat za cca 150 miliard. České Tiscali se vyjádřilo ke své (ne)účasti v procesu due diligence. Sdružení obrany spotřebitelů požaduje po Českém Telecomu, aby vyřešil problém dialerů i z pohledu zákazníků. Softwarové patenty sice prošly, ale to stále ještě neznamená že jejich zastánci zvítězili. (ISDN server, 14.03.2005)
Minulý týden: BMI, GTS Novera, SW patenty ...
Začal březen, a s ním i další ročník kampaně "Březen - měsíc Internetu". Společnost GTS Novera, vzniklá sloučením dosavadního GTS Czech a Aliatelu, se představila jako nový operátor na našem trhu. PPF a spol. odstoupili z privatizace ČTc, přistoupil naopak France Telecom. Kauza softwarových patentů je znovu na stole a právě dnes hrozí jejich schválení. (ISDN server, 07.03.2005)
Minulý týden: dialery, VOIP, privatizace …
Pracovní skupina APVTS zveřejnila výsledky své práce kolem dialerů, objevují se dva zásadní průlomy. Český Telecom potvrdil již dříve avizovaný záměr nabízet hlasové služby na bázi VOIP. Meziresortní komise pro privatizaci Telecomu souhlasila s účastí Tiscali v konsorciu PPF a J&T, ale umožní mu jen omezenou due diligence. (ISDN server, 28.02.2005)
Minulý týden: výsledky Telecomu, GTS Novera, ...
V minulém týdnu zveřejnil Český Telecom své předběžné hospodářské výsledky za rok 2004. Zmínil také možnost expanze do zahraničí. Dále růst chce i GTS Novera, vzniklá spojením Aliatelu a GTS. Skupina PPF se domluvila s Tiscali. Karneval zlikvidoval transparentní cache a zavádí antivir a antispam. UPC průběžně zobrazuje přenesené objemy dat. (ISDN server, 21.02.2005)
Minulý týden: ECF, dialery, Wi-Fi na Praze 5 ...
Privatizace Českého Telecomu pokračuje cestou přímého prodeje, PPF si ale stěžuje na změnu podmínek "za chodu". Studie ECF hodnotí podmínky pro volnou soutěž na našem trhu jako neuspokojivé. Řešení problému s dialery stále není hotové. Oskar vyhověl podmínkám a zřejmě si odnese zbývající UMTS licenci, za 2 miliardy. Praha 5 se hodlá pokrýt Wi-Fi a nabízet přístup k Internetu zdarma. (ISDN server, 14.02.2005)
Minulý týden: Redingová, GPL, Telecom ...
Záplava událostí minulého týdne zahrnuje návštěvu komisařky Redingové v Praze, konání fóra GPL tamtéž, restartování softwarových patentů, mimořádnou valnou hromadu Českého Telecomu, žalobu Tele2, předběžné nabídky do privatizace ČTc, stížnost Telenor Networks, rozpad konsorcia e-road, další změny v představenstvu ČTc a projevený zájem Oskara o UMTS licenci. (ISDN server, 07.02.2005)
Minulý týden: SW patenty, anonymní SIM, BB strategie ...
V průběhu minulého týdne došlo k dalšímu odkladu softwarových patentů v EU. Ze Senátu se do Sněmovny vrací návrh zákona o elektronických komunikací. Už i naši poslanci chtějí registrovat majitele předplacených SIM karet. Vláda přijala broadbandovou strategii. V Praze přivítáme Billa Gatese a Vivien Redingovou, na konferenci o znalostní společnosti. Zopakuje před nimi Václav Klaus, že termín "znalostní společnost" nemá žádný obsah? (ISDN server, 31.01.2005)
Minulý týden? ADSL, ZoEK, privatizace ...
Nové ADSL od Českého Telecomu je sice lacinější, ale jen v pilotním provozu. Senátoři zřejmě odmítnou veřejnoprávní multiplex a navrhnou rozšíření stávajících celoplošných TV licencí i na digitální. Kolik zájemců se přihlásilo o privatizační memorandum o Českém Telecomu? Kdo je největším poskytovatelem dial-upu na našem trhu? Tiscali, nebo Czech On Line? (ISDN server, 24.01.2005)
Služby 99: když se síťař stane operátorem
Na našem telekomunikačním trhu se začíná profilovat další operátor s plným portfoliem služeb, od hlasu přes VPN a hosting až k Internetu. Jde o společnost Maxprogres, která začínala jako firma budující sítě a síťové rozvody. Vybudovala si také své vlastní metropolitní sítě, a nyní po nich bude i sama poskytovat služby, pod značkou "Služby 99". (ISDN server, 20.01.2005)
Minulý týden: ADSL, Telecom, ČTÚ ...
Minulý týden byl předzvěstí změn v oblasti ADSL, které by měly naplno propuknout tento týden. Český Telecom si předběžně plácnul se Siemensem, chystá se rozprodat své nemovitosti, a na počátek února svolal mimořádnou valnou hromadu. ČTÚ vypsal dvě avizovaná výběrová řízení, na zbývající licenci UMTS a na pásmo 872 MHz. K vydání generální licence pro pásmo 5 GHz se však stále nemá. (ISDN server, 17.01.2005)
Minulý týden: ADSL vs. kabel, Telecom ...
Zatímco ADSL co do kvality přešlapuje na místě, kabelové připojení se vylepšuje. S odměňováním nejvyšších špiček Českého Telecomu se protrhl pytel plný peněz, a to už přimělo k akci i ministra financí Sobotku. Na řadové zaměstnance ČTc sice nezbylo, ale když odchází, není to s prázdnou. To vše za pokračující privatizace. (ISDN server, 10.01.2005)
Minulý týden: ZoEK, regulace, IP telefonie ...
Aktuální znění návrhu zákona o elektronických komunikacích, se zapracovanými změnami ze třetího čtení, je konečně k dispozici. Zveřejněny byly i první návrhy prováděcích předpisů k novému zákonu. Nové ceny regulovaných služeb Českého telecomu dosud nebyly stanoveny. Diskutuje se o regulaci IP telefonie. (ISDN server, 03.01.2005)