×
Články, publikované v roce 2001 (celkem 151)
Lupa, 31.12.2001
Nedávná záplava nových telefonních tarifů pro rok 2002 má zajímavé pokračování. Po definitivním projednání s regulátorem se v nabídce Českého Telecomu objevil ještě jeden tarif: HOME INTERNET FLAT. Přináší tolik očekávaný přístup k Internetu jen za měsíční paušál.
Lupa, 18.12.2001
Bude v příštím roce měsíční paušál za pevnou linku stát 300 korun, místo letošních 175 korun? Nejspíše ano, protože právě takové zdražení dovoluje nová metodika stanovení cen, kterou Českému Telecomu předepsal Český telekomunikační úřad. Na druhou stranu místní hovorné ve špičce by mělo zlevnit o 5 haléřů, a mimo špičku o 10 haléřů.
Lupa, 13.12.2001
Premiér Zeman včera dosti překvapivě naznačil, že prodej státního podílu v Českém Telecomu by mohl být odložen a ponechán až na příští vládu. Důvodem je situace na trhu, která není pro prodej příznivá. Jaká ale je dosavadní historie pokusů o (do)prodej Telecomu? A jaké by mohly být důsledky tohoto odkladu pro liberalizaci našeho telekomunikačního trhu?
Lupa, 11.12.2001
Po slavnostním spuštění prvního internetového kiosku v ČR, v říjnu letošního roku, musel Český Telecom svou internetovou budku zase v tichosti uklidit, na základě předběžného opatření soudu. To si vyžádala společnost Český Internet, která argumentuje porušením svého užitného vzoru. O co ale v celé kauze skutečně jde?
ISDN server, 11.12.2001
Přesně půl roku před otevřením telekomunikačního trhu, k 1.7.2000, nabyl účinnosti nový telekomunikační zákon. Podařilo se jej připravit až na třetí pokus a vydat doslova na poslední chvíli. Do jeho znění se ale dostala i některá ustanovení, zejména o odkladu tzv. volby operátora, která výrazně podkopala avizovanou liberalizaci.
IT-NET, prosinec 2001
Připojit se k Internetu lze mnoha různými způsoby. Některé z nich jsou označovány jako "alternativní", což naznačuje že by měly být určitým protipólem k jiným způsobům připojení, považovaným za tradiční. Článek popisuje připojení k Internetu po ADSL, po rozvodech kabelové televize, přes satelit a po sítích FWA.
Lupa, 10.12.2001
Licence na mobilní sítě třetí generace (UMTS) získají Radiomobil a Eurotel, dohromady za 7,396 miliardy korun. K tomu jako přídavek získají také frekvence v pásmu 28 GHz, původně určené pro sítě FWA. Radiomobil navíc získá 50 frekvenčních kanálů v pásmu 1.800 MHz, ke stávajícím 40, které zde již má. Třetí licence nebude udělena.
Lupa, 06.12.2001
Za jediný den toho Bill Gates stihnul v Praze opravdu hodně – pobesedovat s prezidentem, s politiky, s podnikateli, i s vedením Českého Telecomu a České spořitelny. Stihnul představit vývojářům nový Visual Studio .NET, a dokonce také odstartovat projekt Internet do škol. Co ale obnáší jeho dar tomuto projektu?
Lupa, 05.12.2001
Kolem Internetu do škol se objevilo několik zajímavých novinek: Generálním auditorem se stala firma CHEMCOMEX. Do Prahy zítra přijede Bill Gates, seznámí se s celým projektem a možná do něj i něčím přispěje. Mezitím se ale začínají aktivizovat učitelé informatiky a dožadují se toho, aby s nimi MŠMT komunikovalo.
ISDN server, 04.12.2001
Přesně pět let po svém prvním koncepčním rozhodnutí z roku 1994 aktualizovala česká vláda svou koncepci v oblasti telekomunikací. Potvrdila své dřívější rozhodnutí plně liberalizovat telekomunikační trh k 1.1.200 a dále upřesnila svou představu o fungování tohoto trhu a své roli na něm. Na základě této koncepce byl později vypracován i nový telekomunikační zákon.
Lupa, 03.12.2001
Bude dnes představen světu epochální vynález, který navždy změní naší každodenní realitu? Půjde o osobní dopravní prostředek s pohonem na bázi tzv. Stirlingova stroje, s vysokou účinností a nulovou ekologickou zátěží? Nebo to bude něco úplně jiného? Nebude to nakonec jenom humbuk vyvolaný médii? Uvidíme.
Lupa, 30.11.2001
Proč se mají školy spojovat do samostatného intranetu? Jak a kdo bude za všechno platit? Jak bude řešen support? Na kolik žáků připadne jeden počítač? Jak velká bude konektivita? To všechno jsou otázky, které zazněly v reakci na můj včerejší článek "Jak to bude s financováním Internetu do škol". Zajímají vás odpovědi?
Lupa, 29.11.2001
Podaří se ministerstvu školství převést peníze na "Internet do škol" do příštího roku? Pokud ne, bude muset být celý projekt zastaven či alespoň pozdržen? Zdá se, že nikoli - generální dodavatel si tak jako tak půjčí potřebné miliardy od bank, a stát mu je pak bude postupně splácet. Kde na to vezme, už bude jeho starost.
Lupa, 28.11.2001
V pondělí večer vláda rozhodla, že minimální cena za UMTS licenci ve druhém kole bude 3,5 miliardy. Včera pak ČTÚ konečně zveřejnil své cenové rozhodnutí ohledně propojení pevných a mobilních sítí - maximální cena za zakončení 1 minuty hovoru v mobilní síti je 3,66 Kč. Je to podstatně více než za zakončení hovoru v pevné síti, ale podstatně méně než průměr EU.
IT-NET, listopad 2001
Jednou z významných charakteristik naší současnosti je nástup nejrůznějších mobilních služeb a aplikací. Pravdou je, že někdy je příslušným hnacím motorem spíše nabídka a snaha zvýšit odbyt určitých telekomunikačních služeb. Na druhé straně tyto mobilní služby a aplikace rozhodně nejsou samoúčelné a své místo na slunci a oblibu mezi uživateli si postupně nachází. Všechny tyto služby a aplikace ale jsou založeny na společném základě, kterým je možnost přenášet data mobilních způsobem - tedy odkudkoli, z kteréhokoli místa kde se právě uživatel nachází, případně i s možností pohybu. Jaké přenosové mechanismy ale něco takového dokáží? Je to specialita sítí GSM, nebo existují ještě nějaké další možnosti?
ISDN server, 28.11.2001
Protestující internetová veřejnost si koncem roku 1998 doslova vynutila zavedení nového telefonního tarifu, určeného pro komutované připojování k Internetu. Přestože nebyl zdaleka ideální, rozvoji českého Internetu určitě prospěl a pomohl i zavedení Internetu zdarma. Ostatně, v nepříliš změněné podobě jej používáme dodnes.
Lupa, 23.11.2001
Zdražení, které v listopadu 1998 vyhnalo uživatele Internetu do ulic, bylo SPT prezentováno zvláštním způsobem – jako zdražení o 25 procent, nikoli o 62,5 procenta. Vedle této medializované kauzy však v oné době došlo i k dalším, neméně významným událostem. Jejich publicita však byla téměř nulová.
ISDN server, 20.11.2001
Koncem roku 1998 došlo na naší telekomunikační scéně k řadě významných událostí - Telecom zvýšil místní hovorné tak drasticky, že vyhnal internetovou veřejnost do ulic a vysloužil si za to mohutné protesty. Současně s tím se rozhodl výrazně snížit své investice do infrastruktury. Jeho strategický partner zase oznámil, že získal v Telecomu blokační minoritu.
Lupa, 15.11.2001
Stav našich telekomunikací je podle hodnotící zprávy EU takový, že brání nástupu skutečné konkurence a poškozuje zájmy spotřebitelů i investorů. Požadována je urychlená náprava a odstranění příčin tohoto stavu. Včera večer již zareagovala vláda - projednala návrh opatření k dalšímu rozvoji konkurence na telekomunikačním trhu v České republice.
ISDN server, 13.11.2001
Role, kterou internetová telefonie hrála v liberalizaci našich telekomunikací, není dodnes plně doceněna. Pravdou je, že v polovině roku 1998 odstartoval Radiomobil se svou službou Paegas Internet Call určitý proces, který o rok později vyvrcholil faktickou liberalizací hlasových služeb. Ty mohl následně poskytovat každý, kdo k tomu použil "internetovou síť".
Lupa, 12.11.2001
Vykrádání bankovních účtů přímo z bankomatů, skrze okopírované platební karty a odkoukané PINy, je určitou paralelou k nebezpečí, které hrozí platebním kartám v prostředí Internetu. Právě internetové platby však dávají vzniknout zajímavým řešením na ochranu majitelů karet - najdou tato své uplatnění i v "kamenném světě" bankomatů?
ISDN server, 06.11.2001
V roce 1995 vstoupil do SPT Telecom strategický partner, konsorcium TelSource. Jako vítěz výběrového řízení sice získal pouze minoritní majetkový podíl, ale rozhodovací pravomoci získal naopak majoritní - takže celý Telecom fakticky řídil právě strategický partner...
VIP Park, 31.10.2001
V současné době je dokončována Zelená kniha o elektronickém obchodu a počátkem listopadu by měla být předložena do vlády. Otázkou ale je statut a další osud této knihy - jde o definitivní materiál jehož doporučení se stát bude snažit implementovat? Nebo jde pouze o výchozí materiál k diskusi státu s privátním sektorem a teprve z této diskuse vzejde definitivní materiál (tzv. Bílá kniha)?
Lupa, 31.10.2001
Včera vypršel termín pro podávání žádostí o UMTS licence do (opakovaného) 1. kola výběrového řízení. Žádný ze stávajících mobilních operátorů však svou žádost nepředložil. Následovat by mělo druhé kolo na bázi aukce, jeho podmínky ale budou stejné nebo ještě tvrdší než v kole prvním.
ISDN server, 30.10.2001
Významným mezníkem na cestě k liberalizaci našich telekomunikací byl rok 1994. Tehdy Klausova vláda přijala zásadní koncepční dokument o dalším rozvoji telekomunikací, ve kterém se rozhodla všechno postupně liberalizovat, s jedinou, zato ale velmi podstatnou výjimkou: oblast veřejných hlasových služeb si naopak měla zachovat tuhý monopol, do konce roku 2000.
Lupa, 26.10.2001
Hned následující den po podepsání kontraktu na "superzakázku" v podobě budování komunikační infrastruktury ISVS podepsal Český Telecom (v konsorciu s Autocontem OnLine) smlouvu na další obrovský kontrakt – na připojování škol k Internetu. Školám však zřejmě dodá jen konektivitu, o vše ostatní se postarají jeho partneři z vítězného konsorcia.
Lupa, 24.10.2001
Český Telecom včera podepsal smlouvu s vládou ČR na vybudování a provozování Komunikační infrastruktury ISVS. Znamená to, že připojí a propojí všechna ministerstva, centrální orgány, krajské úřady, obecní úřady, úřady práce, finanční úřady, školy, knihovny apod., a bude jim poskytovat hlasové a datové služby.
Profit, říjen 2001
Služby pro firemní zákazníky byly až do nepříliš dávné doby určeny jen opravdu velkým firmám. Dnes si je ale mohou dopřát i podstatně menší firmy, třeba jen s 5 mobily nebo s účtem přes 10 000 Kč měsíčně. Využít mohou například služeb privátních sítí a s jejich pomocí optimalizovat své náklady na telefonování. K dispozici je však celá plejáda dalších zajímavých služeb.
ISDN server, 23.10.2001
Přístup k Internetu je významnou součástí telekomunikačních služeb, a samotná existence Internetu a jeho dostupnost výrazně ovlivňují dění v celém sektoru telekomunikací, včetně průběhu jeho liberalizace. Podívejme se tedy, jak se k nám Internet vůbec dostal a jak byl u nás liberalizován.
Profit, říjen 2001
Český Telecom podal u městského soudu v Praze žalobu na společnost GTS, skrze kterou se chce domoci změny rozhodnutí nezávislého regulátora (Českého telekomunikační úřadu). Jak dalece to ovlivní pokračující proces liberalizace našeho telekomunikačního trhu?
Lupa, 22.10.2001
Budou příští Invexy již zcela v duchu First Tuesday? Co si o vlivu Internetu na veletrhy myslí jejich pořadatelé? V čem se lišily invexové expozice ÚVISu a MŠMT? Jaké priority mají ministři zodpovědní za IT v ČR a na Slovensku? Proč chce ministr Březina podávat "realistický obrázek" pouze vládě, ale veřejnosti nikoli?
Lupa, 22.10.2001
Kdo se stal na letošním ročníku Invexu osobností české informatiky za rok 2001? A kdo je osobnost v oblasti českých telekomunikací? Jak dopadly soutěže o Křišťálový disk a Best of Invex? Které projekty vyhodnotili v soutěži First on Tuesday? Který mobil se stal Hitem roku? Kdo se stal systémovým integrátorem roku?
Lupa, 19.10.2001
Internet do škol se stal událostí roku na letošním Invexu. Byl zde také slavnostně vyhlášen vítěz tendru na realizaci tohoto projektu, a naznačeny i některé podrobnosti a výhledy do budoucna. Co se ale stane s letošními penězi na tento projekt? Budou použity místo chybějících dvou mld. na vysoké školy? Nebo se je podaří převést do příštího roku?
Lupa, 18.10.2001
Náměstkyně Gurlichová vyzvala odbornou veřejnost ke spolupráci na přípravě nové telekomunikační legislativy. Předseda ČTÚ Stádník si postěžoval na nedostatečné podklady pro rozhodnutí o propojení sítí. Ministr Březina se před zástupci operátorů pochlubil tím, jak vláda dala mnohamiliardovou zakázku Českému Telecomu bez výběrového řízení.
Lupa, 17.10.2001
Je letošní Invex více výstavou, více odbornou konferencí, nebo je ze všeho nejvíce místem pro zviditelňování politiků? Co řekl Václav Klaus na adresu informačních a komunikačních technologií? Co si myslí o internetové žurnalistice, o emailu a chatu? Proč se tak nečekaně obořil na Softwarové noviny?
Lupa, 17.10.2001
Na jedné z doprovodných akcí letošního Invexu poprvé zazněla informace o tom, že by mělo dojít k sjednocení národních koncepcí v oblasti telekomunikací a informační společnosti. Iniciativa zřejmě pochází z resortu Ministerstva dopravy a spojů (MDS ČR) a první "konvergovaná politika" by se mohla objevit v červnu 2002. Že už bylo načase!
ISDN server, 16.10.2001
Podstatně dříve než konkurenci v telekomunikačních službách se náš trh otevřel rozlehlým počítačovým sítím. Internet ale nebyl úplně první světovou sítí, která se k nám dostala po sametové revoluci. Prvními byly sítě FIDO a EUNET, vystačily s komutovaným spojením přes veřejnou telefonní síť. Další v pořadí byla síť EARN/Bitnet, která již vyžadovala pevné propojení pevnou linkou. Teprve po ní přišel Internet.
Profit, 8.10.2001
Náš telekomunikační trh byl otevřen k 1. lednu 2001. Stále se však vedou spory o to, jak dalece byl liberalizován - zda plně či pouze částečně, a zda pouze po firemní zákazníky nebo pro všechny uživatele. V každém případě je vhodné se za uplynulým obdobím trochu poohlédnout a zrekapitulovat si hlavní dění na něm.
Lupa, 08.10.2001
Středa 3. října se stala dalším významným mezníkem na cestě k prosazení elektronických podpisů do běžné praxe – předseda ÚOOÚ podepsal definitivní podobu prováděcí vyhlášky k zákonu o elektronických podpisech. Účinnosti nabude hned, jakmile bude zveřejněna ve Sbírce zákonů. Na co se tedy můžeme těšit? Jaké důsledky to přinese?
ISDN server, 08.10.2001
Liberalizace našich telekomunikací rozhodně není jednorázovým aktem, ale je to postupný proces, jenž má své významné milníky i svou historii, na kterou bychom neměli zapomínat. Právě proto je zde první díl seriálu, který se bude dosavadní historií našich telekomunikací zabývat...
Lupa, 05.10.2001
Internet OnLine a ÚVIS spustili k 1. říjnu projekt, v rámci kterého vybavili učitele a žáky čtyř vybraných škol 150 počítači s připojením na Internet a přístupem na malý portál. Všichni společně se nyní budou učit používat Internet ke své práci a studiu, včetně zapojení rodičů. S aktivitami MŠMT a projektem "Internet do škol" to ale nemá nic společného.
Lupa, 03.10.2001
K prvnímu říjnu nabylo účinnosti nařízení vlády č. 304/2001, které (některým) orgánům veřejné moci ukládá zřídit elektronické podatelny a přijímat podání opatřená elektronickým podpisem. Několik takových podatelen již skutečně vzniklo. Ovšem způsob, jakým nařízení vlády implementují, se u jednotlivých podatelen výrazně liší.
CHIP, říjen 2001
Český Telecom provedl několik změn ve své nabídce ISDN služeb. Některé z nich představují zlevnění pro koncové uživatele, ale jiné změny naopak přinesou zdražení, hlavně při využití ISDN pro připojování k Internetu přes Internet OnLine.
CHIP, říjen 2001
Ačkoli Internet jako celek není nikým vlastněn, řízen ani regulován, přesto o něm musel direktivně rozhodnout nezávislý regulátor našeho telekomunikačního trhu, neboli Český telekomunikační úřad. Jednalo se ale jen o způsob, jakým mají telekomunikační operátoři řešit problematiku komutovaného přístupu k Internetu ve svých propojovacích dohodách.
Profit, září 2001
Poskytování aplikačních služeb, alias ASP, nabízí zajímavé alternativy k tradičnímu způsobu používání aplikací.
Lupa, 25.09.2001
Český Telecom (ČTc) chce zvrátit rozhodnutí, kterým nezávislý regulátor rozhodl o propojení sítí GTS a ČTc. Hodlá toho dosáhnout soudní žalobou, kterou podal 10. září na společnost GTS. Právní kličkou v platném telekomunikačním zákoně již podáním této žaloby dosáhnul toho, že pravomocné rozhodnutí regulátora přestalo mít právní účinky.
ISDN server, 24.09.2001
V pořadí již páté cenové rozhodnutí nezávislého regulátora se týká vzájemného proúčtovávání hovorů na služby bezplatného volání (linky 800 a 80X). Obsahuje metodiku i konkrétní maximální částku, kterou má platit jeden operátor druhému ....
Lupa, 21.09.2001
Alternativní operátoři a NIX.CZ vyslovují vážné obavy z postupu liberalizace našeho telekomunikačního trhu a kritizují regulátora (Český telekomunikační úřad) za pomalost, se kterou řeší vznikající spory. To nahrává dominantnímu operátorovi a ve svých důsledcích poškozuje zájmy zákazníků a zdravý rozvoj telekomunikačního trhu.
Lupa, 20.09.2001
Jak rozvinutý je světový i náš tuzemský trh aplikačních služeb? A co vůbec je ASP, alias "poskytování aplikačních služeb"? V čem jsou největší přínosy a úskalí tohoto fenoménu? Na tyto i další otázky hledala odpověď konference ASP Prague 2001.
Lupa, 17.09.2001
Jsou v připravovaném státním rozpočtu na rok 2002 finance na státní informační politiku? Odpověď záleží na úhlu pohledu. Optimista může říci: z požadovaných šesti miliard jsou zajištěny miliardy tři. Pesimista zase může tvrdit: příští rok nebude na SIP ani koruna a mnoho projektů Akčního plánu bude muset být zastaveno.
IT-NET, září 2001
Ohlédnutí za tím, jak vypadá a jak se vyvíjel trh ASP služeb v ČR. V článku jsou použity výsledky průzkumu, provedeného mezi odbornou veřejností informačním serverem SluzbyASP.
Lupa, 12.09.2001
V současném "boji o Internet" argumentuje Český Telecom tvrzením, že v České republice máme třetí nejlacinější přístup k Internetu ze všech vyspělých zemí. Odkazuje se přitom na jednu z nejnovějších statistik OECD. Podívejme se ale i na ostatní statistiky ze stejného zdroje — ty již tak příznivé nejsou.
Lupa, 11.09.2001
V některých titulech denního tisku se objevily zprávy o tom, že Český Telecom uvažuje o zdražení přístupu k Internetu - v důsledku toho, že by měl přenechávat větší část svých výnosů jiným subjektům a také proto, že již dnes je prý tarif Internet 2001 ztrátový a musí být dotován z výnosů jiných služeb. Co je na tom pravdy?
Lupa, 07.09.2001
Reakce operátorů na úterní rozhodnutí ČTÚ ohledně Internetu v propojovacích dohodách se různí. Zatímco někteří verdikt stále studují, jiní se rozhodli jej veřejně nekomentovat, a ještě další vyjádřili určitou kritiku. Nejkonkrétněji to udělal Contactel, který podrobně popsal co přesně se mu na verdiktu nezdá být v pořádku.
Lupa, 05.09.2001
Dlouho očekávané rozhodnutí ČTÚ je konečně na světě. Umožní uzavřít dodatky k propojovacím dohodám mezi operátory, řešící problematiku přístupu k Internetu. Internetoví provideři si pak budou moci vybírat, ke kterému telekomunikačnímu operátorovi se připojí. Naopak koncoví uživatelé se budou moci připojovat odkudkoli a kamkoli, za tarif Internet 2001.
Profit, 03.09.2001
Poskytovatelé telekomunikačních a internetových služeb dnes stále častěji umisťují svá zařízení do speciálních center, která jsou náležitě vybavena vším potřebným pro jejich provoz - od zajištění nepřetržitého napájení , přes fyzickou bezpečnost až po dostupnost nejvýkonnějších přenosových kapacit, jaké si lze představit.
Lupa, 03.09.2001
Pokud se připojujete k Internetu přes ISDN a IOL, a využíváte některý z produktových balíčků ISDN od Českého Telecomu, pak vaše připojení prodraží o 300 korun měsíčně. Samotný přístup k Internetu (služba IOL Standard) totiž přestává být zahrnut v ceně balíčků a bude se platit samostatně.
CHIP, září 2001
Zákon o elektronickém podpisu sice nabyl účinnosti již v říjnu loňského roku, ale k plnohodnotnému využití epodpisů v praxi stále ještě něco chybí. Jedním z posledních chybějících kaménků do celkové mozaiky bylo i nařízení vlády , které stanovuje způsob využití elektronických podpisů při komunikaci občanů s orgány veřejné moci. Oproti předpokladům se však finální verze tohoto nařízení zabývá pouze komunikací směrem od občana k orgánu veřejné správy a nikoli již naopak. Co to bude v praxi znamenat? A jak vůbec budou občané komunikovat s orgány veřejné moci elektronickou cestou?
Lupa, 30.08.2001
Intel představil verzi svého procesoru Pentium 4, pracující s kmitočtem 2 GHz. Ohlásil i další související změny, například možnost používat spolu s tímto procesorem klasické paměti SDRAM místo dosud výlučných RDRAM a nepříliš populární sběrnice Rambus. Na světě jsou již i první PC na 2 GHz a ohlášeno bylo také zajímavé zlevnění pomalejších verzí Pentií 4.
Lupa, 23.08.2001
Švédská Telia pokračuje v budování své optické sítě Viking Network, která po dokončení povede skrz Českou republiku a spojí severní a jižní části této panevropské sítě. V úterý zprovoznila Telia už svůj druhý PoP v Praze, v telehostingových prostorách firmy SITEL. V dohledné době své PoPy napojí přímo na páteř Viking Network.
Lupa, 21.08.2001
Podle nejnovější zprávy IDC představuje dial-up více než 90 % všech internetových připojení v business sektoru ve střední Evropě, a teprve do roku 2005 by měl významněji vzrůst podíl pevného připojení. Jiné průzkumy ale uvádí, že alespoň mezi našimi firmami je podíl dial-upů v rozmezí od 13 do 43 procent a velmi rychle klesá.
CHIP, srpen 2001
Nově nastupující alternativní operátoři musí bojovat na mnoha frontách současně. Poté, co regulátor direktivně rozhodl o cenách za propojení jejich pevných sítí s dominantním operátorem, je nyní nejvíce trápí propojení s mobilními sítěmi. Zřejmě tedy právě zde vidí další zdroj potenciálních výnosů, vydatnější než u datových služeb či třeba Internetu.
CHIP, srpen 2001
Dříve než začnou investovat velké sumy do výstavby sítí třetí generace, chtějí se mobilní operátoři i výrobci technologií dozvědět, jaká bude poptávka po službách těchto sítí - co a jak budou uživatelé chtít, kolik budou ochotni za to zaplatit atd. Uživatelé zase čekají na to, co jim sítě třetí generace nabídnou a za jakou cenu …..
CHIP, červenec 2001
Náš nedávno otevřený telekomunikační trh je jedním velkým bojištěm. Utkávají se na něm telekomunikační operátoři, v přirozené snaze získat co největší podíl na trhu a prosadit se vůči své konkurenci. Největším kamenem sváru jsou v současné době tzv. propojovací dohody, které definují pravidla spolupráce vzájemně si konkurujících operátorů. Není divu, že zde dochází k problémům - vždyť jde o opravdu velké peníze.
CHIP, červen 2001
Ovládat práci s počítačem a umět používat Internet patří v dnešní době k základům gramotnosti, a tak se není čemu divit, že často slýcháme hesla typu "počítače a Internet do všech škol". Jak to ale vypadá s konkrétní podporou vybavení škol ze strany státu?
Lupa, 07.08.2001
Ve výzkumných laboratořích Hewlett-Packard se nezabývají pouze novými technologiemi. Myslí také na prozaičtější věci - třeba na to, jak bude vypadat podnikání a fungování firem v prostředí všeobecné dostupnosti různých e-služeb a elektronických tržišť. A také zde pamatují na problematiku bezpečnosti. Co takhle bezpečný Linux?
Lupa, 03.08.2001
Ve výzkumných laboratořích Hewlett-Packard se zabývají mnoha zajímavými věcmi. Vedle projektu města budoucnosti s názvem Cooltown jde například o inovativní způsoby digitálního fotografování. Jak se třeba změní naše "fotografovací zvyky" až budeme moci fotit kdykoli, kdekoli a v podstatě trvale? A bude nás bavit číst texty z obrazovky místo z papíru?
Lupa, 02.08.2001
Ve výzkumných laboratořích Hewlett-Packard staví město budoucnosti. Jmenuje se Cooltown a úplně všechno v něm má svou webovou stránku. Třeba i obraz v galerii nebo autobusová zastávka. Auta, která zde jezdí, dokáží své posádce objednat taxi, když zjistí, že nedojedou k cíli, a sobě objednají opravu v nejbližším servisu.
Lupa, 31.07.2001
Po předchozích neúspěšných pokusech vláda schválila nařízení k elektronickým podpisům pro veřejnou správu, byť ve značně okleštěné podobě. Zmizela mj. možnost doručování písemností směrem k občanům, takže komunikace s orgány veřejné správy bude připomínat dialog s černou dírou – dovnitř to půjde, ale zpět se nedostane nic.
Profit, červenec 2001
Na našem trhu on-line plateb se objevuje další služba, zaměřená na zahraniční platby mezi firemními subjekty. Kromě realizace těchto plateb nabízí i možnost kontroly a řízení měnových rizik. Veškerá komunikace klienta se službu probíhá prostřednictvím Internetu.
Profit, květen 2001
Provozovatelé pevných telekomunikačních sítí si stěžují u nezávislého regulátora na nemravně vysoké poplatky za ukončování hovorů vedoucích z pevné sítě do sítě mobilní. Žádají regulátora o zásah a o regulaci těchto cen. Je jejich stížnost oprávněná?
Profit, červen 2001
Český telekomunikační úřad nakonec dostal od vlády zelenou k tomu, aby si k udělení 4 licencí UMTS přizval poradce. Dosud ale nejsou stanovena přesná pravidla, za jakých budou licence udělovány, a také poradce je třeba nejprve vybrat. Čas ale rychle kvapí - vše by mělo skončit do 30. září, tak aby do státní kasy stihlo připlout nejméně 20 miliard.
Lupa, 30.06.2001
Včera byl slavnostně uveden do provozu tzv. východní EuroRing společnosti KPNQwest. Propojuje ČR, Rakousko, Německo a prochází také Slovenskem. Již dnes nabízí úctyhodnou přenosovou kapacitu 96 terabitů za sekundu, ale má prostor pro její další zvyšování, včetně instalace nových optických kabelů a vláken.
Lupa, 28.06.2001
Evropská unie chce, abychom výrazně přidali v budování tzv. informační společnosti. Mimo jiné požaduje, abychom značně zlevnili přístup k Internetu a k dalším telekomunikačním službám a učinili je dostupné každému. Perličkou je i to, že veřejný sektor má podporovat používání softwaru s přístupným zdrojovým kódem. Vše vyplývá z Akčního plánu eEurope+.
Lupa, 27.06.2001
Dalším operátorem, který začíná nabízet veřejné hlasové služby, je Nextra Czech Republic, v rámci služby NEXTRA Hl@s. Její tarify jsou v mnoha ohledech zajímavé, například tím že neznají časová pásma a že některá volání jsou cenově asymetrická. Více je také využívána možnost přenosu hlasu po datových sítích. Stále však jde o služby určené firmám, nikoli domácnostem.
Lupa, 25.06.2001
Český Telecom oznámil snížení hovorného za volání do mobilních sítí o 28 procent, na 6,80 Kč. Někteří alternativní operátoři sice nabízí ještě méně, až 5,90 Kč za minutu, ale jejich nabídka je bohužel dostupná pouze firemním zákazníkům. Naproti tomu nynější zlevnění cen Telecomu se týká domácích uživatelů i uživatelů firemních.
Lupa, 20.06.2001
Podle průzkumu Gfk má v ČR zájem o služby mobilních sítí 3. generace na 37 procent lidí starších 15 let. K dnešní sumě 600 Kč, kterou v průměru platíme za služby sítí 2. generace, jsou ochotni si připlatit dalších 450 Kč. Největší zájem mají o posílání emailů, nejlépe s přílohami, naopak videokonference a živý obraz tolik žádány nejsou.
Lupa, 18.06.2001
Po pěti letech působení strategického partnera, zakončených udělením 200-milionové pokuty za nesplnění strategických cílů, se plná vláda nad Českým Telecomem dostává do rukou jeho managementu. Tento přechod, stejně jako vyplacení 2,4 miliardy korun na dividendách, v pátek posvětila valná hromada Telecomu.
Lupa, 16.06.2001
Ke konci prvního kvartálu 2001 bylo v České republice vydáno celkem 2 196 000 platebních karet Europay (tj. karet Maestro a Eurocard-MasterCard), což představuje 49% všech platebních karet u nás. Na českém Internetu se ale platí kartami jen velmi málo - zdaleka nejvíce se využívá placení dobírkou. Přesto ale výše ztrát z podvodů s platebními kartami Europay při placení na dálku přesáhla půl milionu Euro.
Lupa, 13.06.2001
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se včera rozhodl pozastavit výběrové řízení na vybavování škol počítači a jejich připojování k Internetu. Důvody prý jsou tři, ale dosud nebyly zveřejněny. Práce na tendru nyní nesmí pokračovat, a Úřad má 60 dní na rozhodnutí zda výběrové řízení definitivně zruší, nebo zda jej nechá pokračovat.
Lupa, 11.06.2001
Jakým způsobem budou naše základní a střední školy připojovány do Internetu v rámci III. projektu realizace SIPVZ? Budou propojeny přes veřejný Internet, nebo přes privátní síť, představující uzavřený školní intranet? Budou si moci ponechat své stávající přípojky, nebo si budou muset pořídit přípojky nové?
Lupa, 06.06.2001
V tendru na realizaci III. projektu Státní informační politiky ve vzdělávání (lidově: počítačů do škol) zůstal jen jediný zájemce - sdružení AutoCont OnLine a Český Telecom. To se včera představilo veřejnosti i s početnou suitou dalších partnerů. Poodhaleno bylo i něco z předložené nabídky, mj. představa že ještě do konce letošního roku by mohlo mít přístup k Internetu na 80 procent žáků.
ISDN server, 06.06.2001
Evropská unie se chystá dosti zásadně aktualizovat svou telekomunikační legislativu. Od nás jako kandidátské země se očekává, že ji přijmeme ještě před svým vstupem do EU. To znamená, že i naše telekomunikační legislativa se bude muset změnit. Postačí na to novela, nebo bude zapotřebí celý nový telekomunikační zákon?
Lupa, 04.06.2001
Český Telecom poprvé zlevnil hovorné u ISDN přípojek, pokud je uživatel používá k připojování k Internetu. Podle jeho propočtů a zejména reklamních materiálů dosahuje zlevnění až 40 procent, praktický efekt pro uživatele ale bude skromnější. Přesto jde o určitý cenový pokles oproti tarifu Internet 2001 pro běžný dial-up.
Lupa, 31.05.2001
Náš nezávislý regulátor, ČTÚ, je v poslední době doslova bombardován žádostmi o direktivní rozhodnutí. Před několika dny jej požádali o rozhodnutí operátoři pevných sítí kvůli propojovacím poplatkům za hovory z pevných sítí do sítí mobilních. Nyní je ČTÚ žádán o rozhodnutí ohledně Internetu - žadatelem je Contactel.
Lupa, 25.05.2001
Novinek bylo na letošním ComNetu pohříchu málo. Jednou z výjimek byl přenos Internetu skrze pozemní vysílání digitální televize standardu DVB-T, který na ComNetu předváděly České radiokomunikace. Zatím ale šlo jen o ukázku technologických možností, na praktické nasazení si zřejmě ještě počkáme.
Lupa, 24.05.2001
Vláda v pondělí přijala několik významných rozhodnutí ohledně udělování UMTS licencí: povolila ČTÚ najmout na celou akci poradce, a dokonce na něj přidělila i peníze. Do dvou měsíců by poradce mohl být vybrán - ale pak se vše musí stihnout za pouhé dva další měsíce, do konce září, aby tak očekávaných 20 miliard stihlo vplout do státního rozpočtu.
Lupa, 22.05.2001
Operátoři pevných telekomunikačních sítí, sdružení v asociaci APVTS, se rozhodli vytáhnout do boje proti operátorům mobilních sítí. Protestují proti vysokým poplatkům za ukončení hovorů vedoucích z pevné sítě do sítě mobilní. Obrací se proto na nezávislého regulátora (ČTÚ) se žádostí o regulaci těchto cen.
Lupa, 21.05.2001
Budování informační společnosti a realizace SIP zřejmě nemají u vlády příliš vysokou prioritu. Proto když si nově zřízené kraje řekly o peníze na svou informatizaci, vláda sáhla právě do prostředků Akčního plánu. Na úkor informatizace krajů tak bylo zkráceno budování ISVS, zdravotnictví on-line, veřejných služeb knihoven a dalších.
Lupa, 11.05.2001
Ve třetím čtvrtletí t.r. by měl být "nasvícen" tzv. východní EuroRing, protínající ČR a dále procházející Německem, Rakouskem a Slovenskem. Jedná se o optickou kruhovou síť s výchozí přenosovou kapacitou 96 terabitů za sekundu. Buduje ji společnost KPNQwest v rámci ambiciózního projektu, který propojí na 50 evropských měst takto dimenzovanými spoji.
IT-NET, květen 2001
Zhruba před dvěma lety firma Hewlett-Packard vsadila na tzv. e-služby a začala se mnohem více orientovat i na poskytování softwaru. V únoru představila nové přírůstky do svého portfolia, kterými zabydluje celý rozsáhlý "ekosystém e-služeb", jak sama označuje vše potřebné pro jejich fungování. Jde o zcela nový balík NetAction, pokrývající potřeby vývoje, integrace, nasazení i rutinního provozování e-služeb, a dále o doplněný balík OpenView, který nyní zahrnuje i prostředky pro správu aplikací.
Profit, květen 2001
Náš telekomunikační trh byl liberalizován k 1. lednu 2001. Fakticky se ale jeho liberalizace týká pouze firem, zatímco občané si budou muset ještě počkat. Proč? Kde se stala chyba?
IT-NET, květen 2001
Myšlenka přenášet data po rozvodech napájecí sítě je ve světě počítačů a datových komunikací už úplným evergreenem. Diskutuje se o ní již celou řadu let, a za tu dobu si našla velmi mnoho zastánců a nadšených propagátorů, stejně jako opačně naladěných skeptiků až zapřisáhlých odpůrců.
Lupa, 07.05.2001
Českému Telecomu ubylo za 1. kvartál na 14 tisíc pevných linek a meziročně 43 % výnosů od mezinárodních poskytovatelů. Naopak jeden z alternativních operátorů hlásí velké nárůsty provozu a druhý se chlubí prvenstvím na poli server housingu. Další pak získal licenci k poskytování hlasových služeb. Na Slovensku výrazně zlevnilo ISDN.
Lupa, 04.05.2001
U příležitosti svých třetích narozenin přichází eBanka (dříve Expandia banka) s novým obchodním modelem. Ten staví nejen na tradiční přímé komunikaci klienta s bankou, ale nově také na integraci bankovních služeb do celých "finančních programů" (osobních i firemních), zahrnujících např. hypotéky, penzijní a životní pojištění, či investice do podílových fondů. eBanka se zde stává jakýmsi jednotným "front-endem", skrze který klienti přistupují k různým službám.
Lupa, 30.04.2001
Minulý týden byl poměrně bohatý na událostí ve sféře telekomunikací. Například nový ministr financí je stále optimistou pokud jde o prodej Telecomu, ale už slevil z očekávaného výnosu za licence UMTS. ČTÚ chce vypsat další tendr na sítě FWA, tentokráte v pásmu 3,5 GHZ. V pásmu 26 GHz začal poskytovat služby už i Aliatel. GTS a Telecom konečně propojili své sítě. Nařízení vlády k epodpisům neprošlo.
Lupa, 27.04.2001
Eurotel nechce být pouhou telekomunikační společností, ale hodlá se profilovat více jako poskytovatel služeb. Za tímto účelem mění svou identitu, přichází s novým logem a také s novými tarify. Ty nyní zahrnují např. volné minuty a SMS zdarma, s možností převodu nevyčerpaných do dalšího měsíce.
VIP Direct, 24.04.2001
Ministerstvo školství vypsalo dne 18.4.2001 obchodní veřejnou soutěž na generálního dodavatele v rámci realizace projektu státní informační politiky ve vzdělávání. Jak ale celé řešení projektu vypadá? Naplní se dosavadní signály, které vyvolaly spíše obavy a kritiku?
Lupa, 24.04.2001
Novela zákona o ochraně osobních údajů přináší určité změny do způsobu nakládání s osobními údaji - mj. rozšiřuje okruh subjektů, které nepodléhají registraci u Úřadu, a připouští i možnost prodeje osobních údajů pro potřeby direct marketingu. Pamatuje dokonce i na zvláštní sortu lidí, které poslanci považují za novodobé Robinsony
Lupa, 23.04.2001
Poslanecká sněmovna schválila minulý týden novelu zákona o ochraně osobních údajů, která řeší nepříjemný legislativní problém kolem elektronických podpisů. Termín vydání prováděcích vyhlášek k zákonu o epodpisu nyní bude záviset na rychlosti a způsobu, jakým novelu projedná Senát. Mezitím se ale komplikuje osud vládního nařízení k nasazení epodpisů ve státní správě.
Lupa, 20.04.2001
Také letošní, v pořadí již 4. ročník akce Březen - měsíc Internetu BMI, byl příležitostí k různým měřením a statistikám o tuzemské části celosvětové sítě sítí. Jaká zajímavá čísla se tedy letos objevila? Jaký nárůst byl zaznamenán?
SWN, říjen 2000
Cover story Softwarových novin, zabývající se problematikou datových přenoslů v GSM sítích. Pokrývá základní vlastnosti GSM z hlediska přenosu dat, technologie CSD, HSCSD, GPRS, dále SMS a USSD, problematiku SIMToolkit, WAP a MExE, a zabývá se také perspektivami (EDGE a UMTS).
Lupa, 18.04.2001
Rozhodnutí ČTÚ o propojení sítí Českého Telecomu a GTS si obě strany vykládají jako své vítězství a prosazení svého stanoviska. Objevily se dokonce i odhady, které kvantifikují velikost "drobného rozdílu", kvůli kterému se obě strany nedokázaly dohodnout samy a musel za ně rozhodnout regulátor: jde o 100 milionů korun ročně. Kdo tedy vlastně vyhrál?
Lupa, 17.04.2001
Protokol WAP zatím nesplnil enormní očekávání, která do něj byla vkládána. Na obzoru je ale principiálně jiné řešení, které by mohlo dosti podstatně zamíchat kartami na mobilním hřišti. Jde o protokol ICA firmy Citrix, jehož klient se nyní dostává i do mobilních telefonů z kategorie komunikátorů.
Lupa, 12.04.2001
Společnost GTS, dosud odmítající podepsat propojovací dohodu s ČTc za podmínek, které považovala za diskriminační, se včera dočkala - ČTÚ nahradil neexistující propojovací dohodu svým rozhodnutím, které je nyní pro obě strany závazné. Podle zpráv z tábora GTS dal ČTÚ za pravdu jejich stanovisku, podle první reakce ČTc zase nejde o žádnou změnu dosavadních principů.
Lupa, 11.04.2001
Po podpisu propojovacích dohod s Radiomobilem a Eurotelem přichází s novou nabídkou hlasových služeb i Contactel. Stejně jako ostatní alternativní operátoři však i on musí prozatím směrovat svou nabídku výhradně do firemního segmentu. Včera představil dvě varianty služeb, jednu s přímým připojením zákazníkovy ústředny na svou síť a druhou s nepřímým připojením.
Lupa, 9.04.2001
Na letošním CeBITu byla k vidění zajímavá řešení pro přenos dat po silových rozvodech napájecích sítí. Dokonce zde byla celá tematická expozice Powerline Center, věnovaná těmto technologiím. Jak to ale ladí s tím, že největší obdobně zaměřené projekty ve světě, jako např. Nor.Web, skončily krachem?
Business World, duben 2001
Rozvaha o tom, čemu se vyhnout, pokud nechcete utrácet za telefonování více než je skutečně nutné.
Lupa, 06.04.2001
Cenová spirála služeb v sítích FWA se začíná roztáčet, naštěstí směrem dolů. Nejspíše v reakci na vstup Broadnetu na trh snížila Nextra své ceny a představila inovovanou nabídku svých služeb. Za kolik tedy budou k mání telekomunikační služby v podání Nextry?
Lupa, 04.04.2001
Těsně před koncem března vstoupil na náš telekomunikační trh další alternativní operátor - Broadnet. Provozuje síť FWA (Fixed Wireless Access) v pásmu 26 GHz na základě celoplošné licence a nabízí především vysokorychlostní připojení k Internetu a přenosové okruhy. Zaměřuje se na firemní klientelu a v současné době pokrývá 4 největší města ČR.
Lupa, 03.04.2001
Komerční banka včera uspořádala tiskovou konferenci, která probíhala výhradně on-line způsobem, prostřednictvím Internetu. Na tradiční bankovní instituci to byl dost revoluční počin. Tématem byly její nové služby v oblasti internetbankingu. Byla to předzvěst zániku klasických tiskových konferencí, nebo jen určitý výstřelek?
Lupa, 30.03.2001
Minulý týden naše vláda přiklepla Českému Telecomu superzakázku na komunikační infrastrukturu veřejné správy. Proč to ale udělala? Chtěla odškodnit Telecom za ztrátu jeho monopolu a zvýšit jeho cenu? Chtěla snad zablokovat faktickou liberalizaci trhu? Nebo se jenom potřebovala rychle zbavit problému, se kterým dosud nedokázala hnout?
Lupa, 28.03.2001
V Hradci Králové proběhl čtvrtý ročník konference o Internetu ve státní správě a samosprávě. Naznačil, že pokud jde o přístup naší státní správy k Internetu a IT, navenek možná vše vypadá nadějně, ale "uvnitř" to již tak růžové není, hlavně pokud jde o praktické naplňování Státní informační politiky. Naštěstí ale existují i výjimky.
Lupa, 22.03.2001
eTel je dalším z alternativních operátorů, který po podepsání propojovací dohody představil svou nabídku a ceník. Ten má některé zajímavé prvky, které souvisí s celkovou orientací eTelu a jeho přístupem k zákazníkům. Kolik tedy bude stát telefonování s eTelem?
Lupa, 21.03.2001
Odborníci ze společnosti ICZ zjistili "závažnou bezpečnostní slabinu mezinárodního významu" ve formátu OpenPGP. O co přesně se jedná? Jaký to má vztah k elektronickým podpisům jako takovým? Přináší to nějaké důsledky pro zákon o elektronických podpisech?
Softwarové noviny, březen 2001
I v oblasti počítačů a jejich architektury dochází k vývoji, který je možné přirovnat ke skokům od jedné zdi ke zdi druhé. Teprve časem pak dochází k určitému vystřízlivění a ke hledání zlaté střední cesty, která nejlépe vyhoví tomu co je doopravdy třeba řešit. Stejné je tomu i u tzv. tenkých klientů, které jsou jednou takovou "zdí". I tencí klienti byli svého času velkým šlágrem, ale v současné době se od nich kyvadlo vývoje zase poněkud odvrací, ve snaze najít vhodnou rovnovážnou polohu.
Lupa, 16.03.2001
Nedlouho po uzavření propojovací dohody představil Aliatel své ceny za základní hlasové služby, včetně místních a meziměstských volání po ČR. Konečně tedy můžeme začít hodnotit a porovnávat nabídky alternativních operátorů s nabídkou ČTc. Za kolik tedy budeme moci telefonovat s Aliatelem? A hlavně - kdo a jak s ním bude moci telefonovat?
Lupa, 14.03.2001
Včera byla podepsána propojovací dohoda mezi ČTc a společností eTel (dříve Globix). Současně Telecom uspořádal další setkání s novináři (nejen) na téma propojovacích dohod, kde zaznělo několik zajímavých informací jak o obsahu již uzavřených propojovacích dohod, tak i o přípravách na volbu operátora a přenositelnost čísel.
Hospodářské noviny, 28.2.2001
Od prvního října loňského roku u nás platí zákon č. 227/2000 Sb. o elektronickém podpisu. Znamená to, že od tohoto data se všichni můžeme podepisovat elektronicky všude tam,, kde jsme se až dosud museli podepisovat vlastnoručně, někdy dokonce i za přítomnosti notáře coby ověřovatele podpisu? Odpověď není ani kladná, ani záporná - je poněkud složitější.
Lupa, 05.03.2001
Letošní, v pořadí již čtvrtý ročník kampaně BMI, přináší řadu "tradičních" akcí typu konferencí, seminářů či průzkumů a akcí knihoven. Novinkou letošního ročníku jsou akce na podporu elektronického podpisu, podpora veřejného Internetu a celkově pak mnohem větší důraz na osvětu široké veřejnosti včetně dětí a školní mládeže.
Business World, únor 2001
Rozsáhlejší přehledový článek o možných způsobech využití Internetu firmami - k čemu jim může být dobrý? Co vlastně od něj mohou firmy chtít? Jak se orientovat v nabídce internetových služeb?
Lupa, 02.03.2001
Radiomobil ve středu představil své novinky na březen. Kromě zajímavých čísel o své uživatelské základně signalizuje i určitou změnu ve svém zaměření - vedle nabírání nových zákazníků se začíná více starat i o udržení těch stávajících. Jednou z forem je "dotovaný tarif", jak prezentuje dvě ze svých novinek.
Lupa, 01.03.2001
Historicky první propojovací dohodu po otevření telekomunikačního trhu včera s Českým Telecomem podepsal Contactel. Dnes ji podepíše i Aliatel. Oběma to umožní přijít na trh s novými službami a přispět ke skutečné liberalizaci trhu. Nicméně i přes uzavřenou dohodu zůstalo ještě mnoho nedořešených otázek.
Lupa, 28.02.2001
Náš nejmladší mobilní operátor slaví své první narozeniny. Je to příležitost k bilancování úspěchů, zejména impozantního tempa budování jeho sítě. Na místě je ale i připomenutí toho, čím už se Oskar tolik nepyšní. Jde například o datum jeho narození či o slib připojování škol k Internetu.
CHIP, únor 2001
Po mnoha letech čekání jsme se konečně dočkali liberalizace našeho telekomunikačního trhu. Efekt, který to mělo přinést, se však ještě nedostavil, a to ani pokud jde o komutované připojování k Internetu. Tarif Internet 2001, který pro připojování k Internetu nabízí Český Telecom, sice nepodražil, ale také nezlevnil. Zůstal totiž beze změny.
Lupa, 09.02.2001
Vyčíslit škody způsobované spammingem je obtížné. Nedávno se i v našem tisku objevily odkazy na studii EU zabývající se spammingem a citující sumu 10 miliard ECU ročně (celosvětově). Co ale toto číslo znamená? Je to seriózní odhad založený na rozumných základech?
ISDN server, 06.02.2001
Prvotní formou hostingu bylo externí provozování WWW stránek či celých webových serverů. Posléze se těžiště zájmu začalo přesouvat směrem k poskytováni celých aplikačních služeb. Díky tomu také vznikly tradiční subjekty ASP. Na obzoru však je další velký posun, směrem k poskytování hostovaných hlasových služeb.
Lupa, 05.02.2001
Český Telecom oznámil definitivní podobu svých tarifních balíčku, které bude nabízet od 1. dubna tohoto roku. Od původní podoby, prezentované již v listopadu, se liší jen minimálně. Jde o tři balíčky určené domácnostem a o pět balíčků pro firmy.
Kapitál, únor.2001
První leden roku 2001 určitě byl významným dnem pro naše telekomunikace. Zapsal se do historie jako den otevření našeho telekomunikačního trhu. Ve skutečnosti je ale celá liberalizace poněkud dlouhodobější záležitostí - něco již bylo liberalizováno před datem 1.1.2001, a něco bude naopak liberalizováno poněkud později.
Lupa, 01.02.2001
Na českém Internetu odstartoval nový informační portál, specificky zaměřený na problematiku poskytování aplikačních služeb, alias ASP. Míří především do oblasti osvěty a do role zprostředkovatele nabídky a poptávky po ASP službách. V pozadí za ním stojí 14 předních IT firem působících na českém trhu.
Lupa, 31.01.2001
Spory kolem cen za propojení mezi Českým Telecomem a alternativními operátory byly od začátku soubojem dvou různých přístupů a metod jejich stanovení. Obě strany se ale shodují na tom, že v dlouhodobějším výhledu se nutně musí prosadit ještě jiná, třetí metoda stanovení cen za propojení. Jde o metodu označovanou jako LRIC.
Archiv, 30.01.2001
Český KPNQwest zprovozní šestý EuroRing, protínající Prahu, do konce 3. kvartálu letošního roku. Na setkání s novináři představil i další své novinky - službu Global Traveller, mezinárodní sítě IP VPN, připojení k Internetu na úrovni SLA, i multimediální streaming.
Archiv, 29.01.2001
Dilema mezi aukcí a soutěží krásy bylo vyřešeno: bude obojí. Podmínky které navrhuje ČTÚ jsou známy.
Lupa, 26.01.2001
Včerejší den byl v jistém smyslu průlomový - vše nasvědčuje tomu, že Český Telecom a alternativní operátoři se konečně dohodli na cenách. Ovšem jen za tzv. terminaci hovorů (za jejich zakončení), zatímco jiné cenové aspekty zůstávají nadále otevřené.
Lupa, 25.01.2001
V okamžiku, kdy už i v České republice začínají krachovat první dot-comy a svůj virtuální krám již zavřel i jeden nadnárodní aukční server, přichází na náš internetový trh aukční server zcela nový. Jedná se opět o nadnárodní projekt, který se jmenuje Vatera. S čím konkrétně přichází a na co sází svou budoucnost?
Lupa, 24.01.2001
V pokračujících jednáních o propojovacích dohodách se zřejmě objevil nový prvek - snaha využít ustanovení telekomunikačního zákona o nediskriminačním charakteru cen za propojení a dosáhnout cenové asymetrie. Tedy stavu, kdy jedna strana bude prodávat dráž než za kolik bude sama nakupovat.
ISDN server, 22.01.2001
Tradiční přepínač pracuje na úrovni 2. vrstvy ISO/OSI, ale dnes již existuje přepínání na úrovni 3 a 4. vrstvy, a dokonce i na úrovni 7. vrstvy, označované nejčastěji jako "content switching". O co jde a jaký problém to řeší?
Lupa, 22.01.2001
Koncem první lednové dekády hlásil IOL dosažení 150 000 zákazníků svého dial-upu. O osm dní později to již bylo 200 000 tisíc. Co přesně tato čísla znamenají a jak je možné je interpretovat?
SWN, leden 2001
Úvod do problematiky firewallů - jaký je jejich hlavní úkol a jaké další funkce dnes firewally plní, na jakém principu pracují, jaké druhy firewallů existují (paketové filtry vs. aplikační brány, proxy brány a cache, stateless a statefull inspection, demilitarizovaná zóna)
SWN, leden 2001
Úvod do problematiky bezpečnosti v prostředí Internetu - o tom, proč a v jakém smyslu je Internet málo bezpečný, o možnostech zvýšení jeho bezpečnosti, o el. podpisech, placení po Internetu, o PGP atd.
IT-NET, prosinec 2000
Termín "konvergence" je tradičně chápán jako proces postupného splývání dvou dosud oddělených přenosových infrastruktur - telekomunikačních a datových sítí, motivovaný zejména technologickými důvody. Dnes ale existuje celá řada dalších důvodů pro takovouto konvergenci. A jak vlastně vypadají takové konvergované sítě?
IT-NET, prosinec 2000
Ve světě optických přenosů dochází k doslovné revoluci. Ještě ani nedozněl obdiv nad technikou DWDM, která dokáže zmnohonásobit přenosovou kapacitu optických vláken, a již jsou tu čistě optické aktivní prvky, které umožňují budovat čistě optické přenosové sítě bez nutnosti konverze přenášeného signálu na elektronický a pak zpět na optický. K jakým to povede důsledkům? Jak mohou být takovéto čistě optické sítě využity?
Lupa, 17.01.2001
Od 1. 1. 2001 změnil Český Telecom způsob vyplácení provizí internetovým providerům za provoz generovaný jejich zákazníky v rámci tarifu Internet 2001. Na první pohled jde o výrazné zvýšení procentuálních sazeb, při druhém pohledu to ale již tak optimisticky nevypadá - u větších providerů může jít dokonce o snížení provizí.
ISDN, 16.01.2001
Čemu se říká "content networking"? Jak to souvisí s nástupem vysokorychlostních technologií pro překlenutí poslední míle? Změní se způsob fungování rozlehlých počítačových sítí?
Lupa, 15.01.2001
Podle očekávání vydal v pátek Český telekomunikační úřad své rozhodnutí ohledně maximálních cen za propojení sítí jednotlivých telekomunikačních operátorů. Ke které z dosud navrhovaných cenových hladin se ČTÚ přiklonil? K žádné, jeho verdikt zůstal někde v půli cesty. Ve srovnání s EU jsou ceny stále ještě vysoké.
Lupa, 11.01.2001
Včera mělo pokračovat jednání o propojovací dohodě mezi Českým Telecomem a Aliatelem. Pokračovalo, ale bohužel neúspěšně, novým konstatováním nedohody. Nyní je zřejmě na řadě ČTÚ, který dal operátorům ultimátum do pátku, než rozhodne sám.
Lupa, 9.01.2001
Velmi optimistické odhady, hovořící až o 4,5 milionu uživatelů mobilních telefonů ke konci roku 2000, se přeci jen ukázaly jako nadnesené. Podle včera vydaných informací od mobilních operátorů to bylo v ČR ke konci roku "jen" 4,321 milionu. I tak je to ale více, než se čekalo. Ale čeho je to vlastně počet?
Internet, leden.2001
Snad ve všech zemích, kde došlo liberalizaci telekomunikačního trhu, prakticky okamžitě poklesla cenová hladiny telekomunikačních služeb, zejména pak telefonních tarifů. U nás se ale tento efekt nedostavil, naše ceny po liberalizaci naopak ještě vzrostly. Proč u nás liberalizace zatím nezafungovala?
Lupa, 5.1.2001
Dosud bezvýsledná jednání o uzavření propojovacích dohod zřejmě získala výrazný nový impuls, díky metodice kterou stanovil Český telekomunikační úřad. Prvních propojovacích dohod mezi Českým Telecomem a alternativními operátory bychom se mohli dočkat opravdu velmi brzy, do 14 dnů.
Lupa, 3.01.2001
Do nového milénia, spojovaného i s liberalizací našeho telekomunikačního trhu, jsme vstoupili bez elementárního předpokladu pro fungování konkurence - bez uzavřených propojovacích dohod. Český telekomunikační úřad však již vydal cenový výměr týkající se cen za propojení. Je tedy vše už jen pouhou formalitou? Určitě nikoli!
IT-NET, leden 2001
V nabídce našich mobilních operátorů se již začíná objevovat i technologie GPRS. Co je ale tato technologie zač, jaké má vlastnosti a k čemu se dá využít?