Články publikované na serveru Lupa.cz v roce 2001
Konečně Internet za paušál!
Nedávná záplava nových telefonních tarifů pro rok 2002 má zajímavé pokračování. Po definitivním projednání s regulátorem se v nabídce Českého Telecomu objevil ještě jeden tarif: HOME INTERNET FLAT. Přináší tolik očekávaný přístup k Internetu jen za měsíční paušál. (Lupa, 31.12.2001)
Za kolik budeme telefonovat s Telecomem v roce 2002?
Bude v příštím roce měsíční paušál za pevnou linku stát 300 korun, místo letošních 175 korun? Nejspíše ano, protože právě takové zdražení dovoluje nová metodika stanovení cen, kterou Českému Telecomu předepsal Český telekomunikační úřad. Na druhou stranu místní hovorné ve špičce by mělo zlevnit o 5 haléřů, a mimo špičku o 10 haléřů. (Lupa, 18.12.2001)
Odložený prodej Telecomu?
Premiér Zeman včera dosti překvapivě naznačil, že prodej státního podílu v Českém Telecomu by mohl být odložen a ponechán až na příští vládu. Důvodem je situace na trhu, která není pro prodej příznivá. Jaká ale je dosavadní historie pokusů o (do)prodej Telecomu? A jaké by mohly být důsledky tohoto odkladu pro liberalizaci našeho telekomunikačního trhu? (Lupa, 13.12.2001)
Odložený prodej Telecomu?
Premiér Zeman včera dosti překvapivě naznačil, že prodej státního podílu v Českém Telecomu by mohl být odložen a ponechán až na příští vládu. Důvodem je situace na trhu, která není pro prodej příznivá. Jaká ale je dosavadní historie pokusů o (do)prodej Telecomu? A jaké by mohly být důsledky tohoto odkladu pro liberalizaci našeho telekomunikačního trhu? (Lupa, 13.12.2001)
Spor o internetové budky
Po slavnostním spuštění prvního internetového kiosku v ČR, v říjnu letošního roku, musel Český Telecom svou internetovou budku zase v tichosti uklidit, na základě předběžného opatření soudu. To si vyžádala společnost Český Internet, která argumentuje porušením svého užitného vzoru. O co ale v celé kauze skutečně jde? (Lupa, 11.12.2001)
UMTS: a licence získávají...
Licence na mobilní sítě třetí generace (UMTS) získají Radiomobil a Eurotel, dohromady za 7,396 miliardy korun. K tomu jako přídavek získají také frekvence v pásmu 28 GHz, původně určené pro sítě FWA. Radiomobil navíc získá 50 frekvenčních kanálů v pásmu 1.800 MHz, ke stávajícím 40, které zde již má. Třetí licence nebude udělena. (Lupa, 10.12.2001)
Bill Gates a dar Internetu do škol
Za jediný den toho Bill Gates stihnul v Praze opravdu hodně – pobesedovat s prezidentem, s politiky, s podnikateli, i s vedením Českého Telecomu a České spořitelny. Stihnul představit vývojářům nový Visual Studio .NET, a dokonce také odstartovat projekt Internet do škol. Co ale obnáší jeho dar tomuto projektu? (Lupa, 06.12.2001)
Internet do škol: generální auditor, Bill Gates a protestující učitelé
Kolem Internetu do škol se objevilo několik zajímavých novinek: Generálním auditorem se stala firma CHEMCOMEX. Do Prahy zítra přijede Bill Gates, seznámí se s celým projektem a možná do něj i něčím přispěje. Mezitím se ale začínají aktivizovat učitelé informatiky a dožadují se toho, aby s nimi MŠMT komunikovalo. (Lupa, 05.12.2001)
Ginger: Dozvíme se, co TO je?
Bude dnes představen světu epochální vynález, který navždy změní naší každodenní realitu? Půjde o osobní dopravní prostředek s pohonem na bázi tzv. Stirlingova stroje, s vysokou účinností a nulovou ekologickou zátěží? Nebo to bude něco úplně jiného? Nebude to nakonec jenom humbuk vyvolaný médii? Uvidíme. (Lupa, 03.12.2001)
RE: Jak to bude s financováním Internetu do škol?
Proč se mají školy spojovat do samostatného intranetu? Jak a kdo bude za všechno platit? Jak bude řešen support? Na kolik žáků připadne jeden počítač? Jak velká bude konektivita? To všechno jsou otázky, které zazněly v reakci na můj včerejší článek "Jak to bude s financováním Internetu do škol". Zajímají vás odpovědi? (Lupa, 30.11.2001)
Jak to bude s financováním Internetu do škol?
Podaří se ministerstvu školství převést peníze na "Internet do škol" do příštího roku? Pokud ne, bude muset být celý projekt zastaven či alespoň pozdržen? Zdá se, že nikoli - generální dodavatel si tak jako tak půjčí potřebné miliardy od bank, a stát mu je pak bude postupně splácet. Kde na to vezme, už bude jeho starost. (Lupa, 29.11.2001)
Licence za 3,5, minuta za 3,66
V pondělí večer vláda rozhodla, že minimální cena za UMTS licenci ve druhém kole bude 3,5 miliardy. Včera pak ČTÚ konečně zveřejnil své cenové rozhodnutí ohledně propojení pevných a mobilních sítí - maximální cena za zakončení 1 minuty hovoru v mobilní síti je 3,66 Kč. Je to podstatně více než za zakončení hovoru v pevné síti, ale podstatně méně než průměr EU. (Lupa, 28.11.2001)
Listopad 1998: Nebylo jen zdražení
Zdražení, které v listopadu 1998 vyhnalo uživatele Internetu do ulic, bylo SPT prezentováno zvláštním způsobem – jako zdražení o 25 procent, nikoli o 62,5 procenta. Vedle této medializované kauzy však v oné době došlo i k dalším, neméně významným událostem. Jejich publicita však byla téměř nulová. (Lupa, 23.11.2001)
Jak EU hodnotí naše telekomunikace?
Stav našich telekomunikací je podle hodnotící zprávy EU takový, že brání nástupu skutečné konkurence a poškozuje zájmy spotřebitelů i investorů. Požadována je urychlená náprava a odstranění příčin tohoto stavu. Včera večer již zareagovala vláda - projednala návrh opatření k dalšímu rozvoji konkurence na telekomunikačním trhu v České republice. (Lupa, 15.11.2001)
Chraňte si svou platební kartu sami!
Vykrádání bankovních účtů přímo z bankomatů, skrze okopírované platební karty a odkoukané PINy, je určitou paralelou k nebezpečí, které hrozí platebním kartám v prostředí Internetu. Právě internetové platby však dávají vzniknout zajímavým řešením na ochranu majitelů karet - najdou tato své uplatnění i v "kamenném světě" bankomatů? (Lupa, 12.11.2001)
Operátoři bojkotují UMTS
Včera vypršel termín pro podávání žádostí o UMTS licence do (opakovaného) 1. kola výběrového řízení. Žádný ze stávajících mobilních operátorů však svou žádost nepředložil. Následovat by mělo druhé kolo na bázi aukce, jeho podmínky ale budou stejné nebo ještě tvrdší než v kole prvním. (Lupa, 31.10.2001)
Internet do škol je podepsán
Hned následující den po podepsání kontraktu na "superzakázku" v podobě budování komunikační infrastruktury ISVS podepsal Český Telecom (v konsorciu s Autocontem OnLine) smlouvu na další obrovský kontrakt – na připojování škol k Internetu. Školám však zřejmě dodá jen konektivitu, o vše ostatní se postarají jeho partneři z vítězného konsorcia. (Lupa, 26.10.2001)
Zlatý padák se otevřel!
Český Telecom včera podepsal smlouvu s vládou ČR na vybudování a provozování Komunikační infrastruktury ISVS. Znamená to, že připojí a propojí všechna ministerstva, centrální orgány, krajské úřady, obecní úřady, úřady práce, finanční úřady, školy, knihovny apod., a bude jim poskytovat hlasové a datové služby. (Lupa, 24.10.2001)
Dojmy z letošního Invexu
Budou příští Invexy již zcela v duchu First Tuesday? Co si o vlivu Internetu na veletrhy myslí jejich pořadatelé? V čem se lišily invexové expozice ÚVISu a MŠMT? Jaké priority mají ministři zodpovědní za IT v ČR a na Slovensku? Proč chce ministr Březina podávat "realistický obrázek" pouze vládě, ale veřejnosti nikoli? (Lupa, 22.10.2001)
Výsledky invexových soutěží
Kdo se stal na letošním ročníku Invexu osobností české informatiky za rok 2001? A kdo je osobnost v oblasti českých telekomunikací? Jak dopadly soutěže o Křišťálový disk a Best of Invex? Které projekty vyhodnotili v soutěži First on Tuesday? Který mobil se stal Hitem roku? Kdo se stal systémovým integrátorem roku? (Lupa, 22.10.2001)
Invex 2001: Indoš startuje
Internet do škol se stal událostí roku na letošním Invexu. Byl zde také slavnostně vyhlášen vítěz tendru na realizaci tohoto projektu, a naznačeny i některé podrobnosti a výhledy do budoucna. Co se ale stane s letošními penězi na tento projekt? Budou použity místo chybějících dvou mld. na vysoké školy? Nebo se je podaří převést do příštího roku? (Lupa, 19.10.2001)
Telekomunikace na Invexu 2001
Náměstkyně Gurlichová vyzvala odbornou veřejnost ke spolupráci na přípravě nové telekomunikační legislativy. Předseda ČTÚ Stádník si postěžoval na nedostatečné podklady pro rozhodnutí o propojení sítí. Ministr Březina se před zástupci operátorů pochlubil tím, jak vláda dala mnohamiliardovou zakázku Českému Telecomu bez výběrového řízení. (Lupa, 18.10.2001)
Invex 2001: Výstava, nebo konference?
Je letošní Invex více výstavou, více odbornou konferencí, nebo je ze všeho nejvíce místem pro zviditelňování politiků? Co řekl Václav Klaus na adresu informačních a komunikačních technologií? Co si myslí o internetové žurnalistice, o emailu a chatu? Proč se tak nečekaně obořil na Softwarové noviny? (Lupa, 17.10.2001)
Zásadní objev na Invexu: Konvergence politik!
Na jedné z doprovodných akcí letošního Invexu poprvé zazněla informace o tom, že by mělo dojít k sjednocení národních koncepcí v oblasti telekomunikací a informační společnosti. Iniciativa zřejmě pochází z resortu Ministerstva dopravy a spojů (MDS ČR) a první "konvergovaná politika" by se mohla objevit v červnu 2002. Že už bylo načase! (Lupa, 17.10.2001)
Vyhláška k e-podpisům je hotova!
Středa 3. října se stala dalším významným mezníkem na cestě k prosazení elektronických podpisů do běžné praxe – předseda ÚOOÚ podepsal definitivní podobu prováděcí vyhlášky k zákonu o elektronických podpisech. Účinnosti nabude hned, jakmile bude zveřejněna ve Sbírce zákonů. Na co se tedy můžeme těšit? Jaké důsledky to přinese? (Lupa, 08.10.2001)
Internet (nejen) do škol, ale i domů
Internet OnLine a ÚVIS spustili k 1. říjnu projekt, v rámci kterého vybavili učitele a žáky čtyř vybraných škol 150 počítači s připojením na Internet a přístupem na malý portál. Všichni společně se nyní budou učit používat Internet ke své práci a studiu, včetně zapojení rodičů. S aktivitami MŠMT a projektem "Internet do škol" to ale nemá nic společného. (Lupa, 05.10.2001)
Elektronické podatelny pokaždé jinak
K prvnímu říjnu nabylo účinnosti nařízení vlády č. 304/2001, které (některým) orgánům veřejné moci ukládá zřídit elektronické podatelny a přijímat podání opatřená elektronickým podpisem. Několik takových podatelen již skutečně vzniklo. Ovšem způsob, jakým nařízení vlády implementují, se u jednotlivých podatelen výrazně liší. (Lupa, 03.10.2001)
Propojovací války: Telecom žaluje GTS
Český Telecom (ČTc) chce zvrátit rozhodnutí, kterým nezávislý regulátor rozhodl o propojení sítí GTS a ČTc. Hodlá toho dosáhnout soudní žalobou, kterou podal 10. září na společnost GTS. Právní kličkou v platném telekomunikačním zákoně již podáním této žaloby dosáhnul toho, že pravomocné rozhodnutí regulátora přestalo mít právní účinky. (Lupa, 25.09.2001)
Je nezávislý regulátor liknavý?
Alternativní operátoři a NIX.CZ vyslovují vážné obavy z postupu liberalizace našeho telekomunikačního trhu a kritizují regulátora (Český telekomunikační úřad) za pomalost, se kterou řeší vznikající spory. To nahrává dominantnímu operátorovi a ve svých důsledcích poškozuje zájmy zákazníků a zdravý rozvoj telekomunikačního trhu. (Lupa, 21.09.2001)
Co je ASP?
Jak rozvinutý je světový i náš tuzemský trh aplikačních služeb? A co vůbec je ASP, alias "poskytování aplikačních služeb"? V čem jsou největší přínosy a úskalí tohoto fenoménu? Na tyto i další otázky hledala odpověď konference ASP Prague 2001. (Lupa, 20.09.2001)
Jak to vypadá s penězi na státní informační politiku
Jsou v připravovaném státním rozpočtu na rok 2002 finance na státní informační politiku? Odpověď záleží na úhlu pohledu. Optimista může říci: z požadovaných šesti miliard jsou zajištěny miliardy tři. Pesimista zase může tvrdit: příští rok nebude na SIP ani koruna a mnoho projektů Akčního plánu bude muset být zastaveno. (Lupa, 17.09.2001)
Máme v ČR třetí nejlacinější Internet?
V současném "boji o Internet" argumentuje Český Telecom tvrzením, že v České republice máme třetí nejlacinější přístup k Internetu ze všech vyspělých zemí. Odkazuje se přitom na jednu z nejnovějších statistik OECD. Podívejme se ale i na ostatní statistiky ze stejného zdroje — ty již tak příznivé nejsou. (Lupa, 12.09.2001)
Zdraží Český Telecom Internet?
V některých titulech denního tisku se objevily zprávy o tom, že Český Telecom uvažuje o zdražení přístupu k Internetu - v důsledku toho, že by měl přenechávat větší část svých výnosů jiným subjektům a také proto, že již dnes je prý tarif Internet 2001 ztrátový a musí být dotován z výnosů jiných služeb. Co je na tom pravdy? (Lupa, 11.09.2001)
Velká hra o malé cifry
Reakce operátorů na úterní rozhodnutí ČTÚ ohledně Internetu v propojovacích dohodách se různí. Zatímco někteří verdikt stále studují, jiní se rozhodli jej veřejně nekomentovat, a ještě další vyjádřili určitou kritiku. Nejkonkrétněji to udělal Contactel, který podrobně popsal co přesně se mu na verdiktu nezdá být v pořádku. (Lupa, 07.09.2001)
ČTÚ rozhodl o Internetu!
Dlouho očekávané rozhodnutí ČTÚ je konečně na světě. Umožní uzavřít dodatky k propojovacím dohodám mezi operátory, řešící problematiku přístupu k Internetu. Internetoví provideři si pak budou moci vybírat, ke kterému telekomunikačnímu operátorovi se připojí. Naopak koncoví uživatelé se budou moci připojovat odkudkoli a kamkoli, za tarif Internet 2001. (Lupa, 05.09.2001)
Internet přes ISDN podraží
Pokud se připojujete k Internetu přes ISDN a IOL, a využíváte některý z produktových balíčků ISDN od Českého Telecomu, pak vaše připojení prodraží o 300 korun měsíčně. Samotný přístup k Internetu (služba IOL Standard) totiž přestává být zahrnut v ceně balíčků a bude se platit samostatně. (Lupa, 03.09.2001)
Pentium 4 na kmitočtu 2 GHz!
Intel představil verzi svého procesoru Pentium 4, pracující s kmitočtem 2 GHz. Ohlásil i další související změny, například možnost používat spolu s tímto procesorem klasické paměti SDRAM místo dosud výlučných RDRAM a nepříliš populární sběrnice Rambus. Na světě jsou již i první PC na 2 GHz a ohlášeno bylo také zajímavé zlevnění pomalejších verzí Pentií 4. (Lupa, 30.08.2001)
Vikingové se blíží ku Praze
Švédská Telia pokračuje v budování své optické sítě Viking Network, která po dokončení povede skrz Českou republiku a spojí severní a jižní části této panevropské sítě. V úterý zprovoznila Telia už svůj druhý PoP v Praze, v telehostingových prostorách firmy SITEL. V dohledné době své PoPy napojí přímo na páteř Viking Network. (Lupa, 23.08.2001)
Kolik je dial-upů mezi našimi firmami?
Podle nejnovější zprávy IDC představuje dial-up více než 90 % všech internetových připojení v business sektoru ve střední Evropě, a teprve do roku 2005 by měl významněji vzrůst podíl pevného připojení. Jiné průzkumy ale uvádí, že alespoň mezi našimi firmami je podíl dial-upů v rozmezí od 13 do 43 procent a velmi rychle klesá. (Lupa, 21.08.2001)
Operační systém budoucnosti – Trusted Linux
Ve výzkumných laboratořích Hewlett-Packard se nezabývají pouze novými technologiemi. Myslí také na prozaičtější věci - třeba na to, jak bude vypadat podnikání a fungování firem v prostředí všeobecné dostupnosti různých e-služeb a elektronických tržišť. A také zde pamatují na problematiku bezpečnosti. Co takhle bezpečný Linux? (Lupa, 07.08.2001)
Když stránky obrací počítač
Ve výzkumných laboratořích Hewlett-Packard se zabývají mnoha zajímavými věcmi. Vedle projektu města budoucnosti s názvem Cooltown jde například o inovativní způsoby digitálního fotografování. Jak se třeba změní naše "fotografovací zvyky" až budeme moci fotit kdykoli, kdekoli a v podstatě trvale? A bude nás bavit číst texty z obrazovky místo z papíru? (Lupa, 03.08.2001)
Cooltown - město budoucnosti
Ve výzkumných laboratořích Hewlett-Packard staví město budoucnosti. Jmenuje se Cooltown a úplně všechno v něm má svou webovou stránku. Třeba i obraz v galerii nebo autobusová zastávka. Auta, která zde jezdí, dokáží své posádce objednat taxi, když zjistí, že nedojedou k cíli, a sobě objednají opravu v nejbližším servisu. (Lupa, 02.08.2001)
Jednosměrný elektronický podpis?
Po předchozích neúspěšných pokusech vláda schválila nařízení k elektronickým podpisům pro veřejnou správu, byť ve značně okleštěné podobě. Zmizela mj. možnost doručování písemností směrem k občanům, takže komunikace s orgány veřejné správy bude připomínat dialog s černou dírou – dovnitř to půjde, ale zpět se nedostane nic. (Lupa, 31.07.2001)
Východní EuroRing byl nasvícen!
Včera byl slavnostně uveden do provozu tzv. východní EuroRing společnosti KPNQwest. Propojuje ČR, Rakousko, Německo a prochází také Slovenskem. Již dnes nabízí úctyhodnou přenosovou kapacitu 96 terabitů za sekundu, ale má prostor pro její další zvyšování, včetně instalace nových optických kabelů a vláken. (Lupa, 30.06.2001)
Co nás čeká v eEurope+?
Evropská unie chce, abychom výrazně přidali v budování tzv. informační společnosti. Mimo jiné požaduje, abychom značně zlevnili přístup k Internetu a k dalším telekomunikačním službám a učinili je dostupné každému. Perličkou je i to, že veřejný sektor má podporovat používání softwaru s přístupným zdrojovým kódem. Vše vyplývá z Akčního plánu eEurope+. (Lupa, 28.06.2001)
Za kolik budeme telefonovat s Nextrou?
Dalším operátorem, který začíná nabízet veřejné hlasové služby, je Nextra Czech Republic, v rámci služby NEXTRA Hl@s. Její tarify jsou v mnoha ohledech zajímavé, například tím že neznají časová pásma a že některá volání jsou cenově asymetrická. Více je také využívána možnost přenosu hlasu po datových sítích. Stále však jde o služby určené firmám, nikoli domácnostem. (Lupa, 27.06.2001)
Nicholas Negroponte: Digitální svět (recenze českého vydání)
V nakladatelství Management Press právě vychází český překlad slavné knihy, považované za "manifest" postinformačního věku. Je doslova studnicí zajímavých myšlenek a postřehů, ale především je vizí možné budoucnosti, umožněné nástupem digitálních technologií. Rozhodně stojí za přečtení každému, koho zajímá co mohou digitální technologie přinést a co mohou změnit. A že toho není málo! (Lupa, 28.05.2001)
Telecom zlevňuje!
Český Telecom oznámil snížení hovorného za volání do mobilních sítí o 28 procent, na 6,80 Kč. Někteří alternativní operátoři sice nabízí ještě méně, až 5,90 Kč za minutu, ale jejich nabídka je bohužel dostupná pouze firemním zákazníkům. Naproti tomu nynější zlevnění cen Telecomu se týká domácích uživatelů i uživatelů firemních. (Lupa, 25.06.2001)
Potřebujeme mobilní sítě 3G?
Podle průzkumu Gfk má v ČR zájem o služby mobilních sítí 3. generace na 37 procent lidí starších 15 let. K dnešní sumě 600 Kč, kterou v průměru platíme za služby sítí 2. generace, jsou ochotni si připlatit dalších 450 Kč. Největší zájem mají o posílání emailů, nejlépe s přílohami, naopak videokonference a živý obraz tolik žádány nejsou. (Lupa, 20.06.2001)
Strategický partner v Českém Telecomu končí
Po pěti letech působení strategického partnera, zakončených udělením 200-milionové pokuty za nesplnění strategických cílů, se plná vláda nad Českým Telecomem dostává do rukou jeho managementu. Tento přechod, stejně jako vyplacení 2,4 miliardy korun na dividendách, v pátek posvětila valná hromada Telecomu. (Lupa, 18.06.2001)
Jak se u nás platí kartami?
Ke konci prvního kvartálu 2001 bylo v České republice vydáno celkem 2 196 000 platebních karet Europay (tj. karet Maestro a Eurocard-MasterCard), což představuje 49% všech platebních karet u nás. Na českém Internetu se ale platí kartami jen velmi málo - zdaleka nejvíce se využívá placení dobírkou. Přesto ale výše ztrát z podvodů s platebními kartami Europay při placení na dálku přesáhla půl milionu Euro. (Lupa, 16.06.2001)
SIPVZ: výběrové řízení je pozastaveno!
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se včera rozhodl pozastavit výběrové řízení na vybavování škol počítači a jejich připojování k Internetu. Důvody prý jsou tři, ale dosud nebyly zveřejněny. Práce na tendru nyní nesmí pokračovat, a Úřad má 60 dní na rozhodnutí zda výběrové řízení definitivně zruší, nebo zda jej nechá pokračovat. (Lupa, 13.06.2001)
SIPVZ: Je B správně?
Jakým způsobem budou naše základní a střední školy připojovány do Internetu v rámci III. projektu realizace SIPVZ? Budou propojeny přes veřejný Internet, nebo přes privátní síť, představující uzavřený školní intranet? Budou si moci ponechat své stávající přípojky, nebo si budou muset pořídit přípojky nové? (Lupa, 11.06.2001)
Tendr SIPVZ: představení pozůstalého
V tendru na realizaci III. projektu Státní informační politiky ve vzdělávání (lidově: počítačů do škol) zůstal jen jediný zájemce - sdružení AutoCont OnLine a Český Telecom. To se včera představilo veřejnosti i s početnou suitou dalších partnerů. Poodhaleno bylo i něco z předložené nabídky, mj. představa že ještě do konce letošního roku by mohlo mít přístup k Internetu na 80 procent žáků. (Lupa, 06.06.2001)
Levnější Internet od Telecomu?
Český Telecom poprvé zlevnil hovorné u ISDN přípojek, pokud je uživatel používá k připojování k Internetu. Podle jeho propočtů a zejména reklamních materiálů dosahuje zlevnění až 40 procent, praktický efekt pro uživatele ale bude skromnější. Přesto jde o určitý cenový pokles oproti tarifu Internet 2001 pro běžný dial-up. (Lupa, 04.06.2001)
Propojovací války: Už dochází i na Internet
Náš nezávislý regulátor, ČTÚ, je v poslední době doslova bombardován žádostmi o direktivní rozhodnutí. Před několika dny jej požádali o rozhodnutí operátoři pevných sítí kvůli propojovacím poplatkům za hovory z pevných sítí do sítí mobilních. Nyní je ČTÚ žádán o rozhodnutí ohledně Internetu - žadatelem je Contactel. (Lupa, 31.05.2001)
Internet přes televizi
Novinek bylo na letošním ComNetu pohříchu málo. Jednou z výjimek byl přenos Internetu skrze pozemní vysílání digitální televize standardu DVB-T, který na ComNetu předváděly České radiokomunikace. Zatím ale šlo jen o ukázku technologických možností, na praktické nasazení si zřejmě ještě počkáme. (Lupa, 25.05.2001)
UMTS licence: Čas kvapí
Vláda v pondělí přijala několik významných rozhodnutí ohledně udělování UMTS licencí: povolila ČTÚ najmout na celou akci poradce, a dokonce na něj přidělila i peníze. Do dvou měsíců by poradce mohl být vybrán - ale pak se vše musí stihnout za pouhé dva další měsíce, do konce září, aby tak očekávaných 20 miliard stihlo vplout do státního rozpočtu. (Lupa, 24.05.2001)
Propojovací války: další bitva vzplála
Operátoři pevných telekomunikačních sítí, sdružení v asociaci APVTS, se rozhodli vytáhnout do boje proti operátorům mobilních sítí. Protestují proti vysokým poplatkům za ukončení hovorů vedoucích z pevné sítě do sítě mobilní. Obrací se proto na nezávislého regulátora (ČTÚ) se žádostí o regulaci těchto cen. (Lupa, 22.05.2001)
Vytunelovaný Akční plán či přeskupené rezervy?
Budování informační společnosti a realizace SIP zřejmě nemají u vlády příliš vysokou prioritu. Proto když si nově zřízené kraje řekly o peníze na svou informatizaci, vláda sáhla právě do prostředků Akčního plánu. Na úkor informatizace krajů tak bylo zkráceno budování ISVS, zdravotnictví on-line, veřejných služeb knihoven a dalších. (Lupa, 21.05.2001)
Co jsou zač EuroRingy?
Ve třetím čtvrtletí t.r. by měl být "nasvícen" tzv. východní EuroRing, protínající ČR a dále procházející Německem, Rakouskem a Slovenskem. Jedná se o optickou kruhovou síť s výchozí přenosovou kapacitou 96 terabitů za sekundu. Buduje ji společnost KPNQwest v rámci ambiciózního projektu, který propojí na 50 evropských měst takto dimenzovanými spoji. (Lupa, 11.05.2001)
Týden v telekomunikacích: Ve znamení výsledků
Českému Telecomu ubylo za 1. kvartál na 14 tisíc pevných linek a meziročně 43 % výnosů od mezinárodních poskytovatelů. Naopak jeden z alternativních operátorů hlásí velké nárůsty provozu a druhý se chlubí prvenstvím na poli server housingu. Další pak získal licenci k poskytování hlasových služeb. Na Slovensku výrazně zlevnilo ISDN. (Lupa, 07.05.2001)
eBanka přichází s novým obchodním modelem
U příležitosti svých třetích narozenin přichází eBanka (dříve Expandia banka) s novým obchodním modelem. Ten staví nejen na tradiční přímé komunikaci klienta s bankou, ale nově také na integraci bankovních služeb do celých "finančních programů" (osobních i firemních), zahrnujících např. hypotéky, penzijní a životní pojištění, či investice do podílových fondů. eBanka se zde stává jakýmsi jednotným "front-endem", skrze který klienti přistupují k různým službám. (Lupa, 04.05.2001)
České telekomunikace ve víru novinek
Minulý týden byl poměrně bohatý na událostí ve sféře telekomunikací. Například nový ministr financí je stále optimistou pokud jde o prodej Telecomu, ale už slevil z očekávaného výnosu za licence UMTS. ČTÚ chce vypsat další tendr na sítě FWA, tentokráte v pásmu 3,5 GHZ. V pásmu 26 GHz začal poskytovat služby už i Aliatel. GTS a Telecom konečně propojili své sítě. Nařízení vlády k epodpisům neprošlo. (Lupa, 30.04.2001)
Eurotel s novou tváří, novým logem a novými tarify
Eurotel nechce být pouhou telekomunikační společností, ale hodlá se profilovat více jako poskytovatel služeb. Za tímto účelem mění svou identitu, přichází s novým logem a také s novými tarify. Ty nyní zahrnují např. volné minuty a SMS zdarma, s možností převodu nevyčerpaných do dalšího měsíce. (Lupa, 27.04.2001)
Robinsoni v moři reklamy?
Novela zákona o ochraně osobních údajů přináší určité změny do způsobu nakládání s osobními údaji - mj. rozšiřuje okruh subjektů, které nepodléhají registraci u Úřadu, a připouští i možnost prodeje osobních údajů pro potřeby direct marketingu. Pamatuje dokonce i na zvláštní sortu lidí, které poslanci považují za novodobé Robinsony (Lupa, 24.04.2001)
Novelou blíže k elektronickým podpisům
Poslanecká sněmovna schválila minulý týden novelu zákona o ochraně osobních údajů, která řeší nepříjemný legislativní problém kolem elektronických podpisů. Termín vydání prováděcích vyhlášek k zákonu o epodpisu nyní bude záviset na rychlosti a způsobu, jakým novelu projedná Senát. Mezitím se ale komplikuje osud vládního nařízení k nasazení epodpisů ve státní správě. (Lupa, 23.04.2001)
Jak roste český Internet?
Také letošní, v pořadí již 4. ročník akce Březen - měsíc Internetu BMI, byl příležitostí k různým měřením a statistikám o tuzemské části celosvětové sítě sítí. Jaká zajímavá čísla se tedy letos objevila? Jaký nárůst byl zaznamenán? (Lupa, 20.04.2001)
GTS vs. Český Telecom: Vyhráli oba?
Rozhodnutí ČTÚ o propojení sítí Českého Telecomu a GTS si obě strany vykládají jako své vítězství a prosazení svého stanoviska. Objevily se dokonce i odhady, které kvantifikují velikost "drobného rozdílu", kvůli kterému se obě strany nedokázaly dohodnout samy a musel za ně rozhodnout regulátor: jde o 100 milionů korun ročně. Kdo tedy vlastně vyhrál? (Lupa, 18.04.2001)
Když ne WAP, tak ICA?
Protokol WAP zatím nesplnil enormní očekávání, která do něj byla vkládána. Na obzoru je ale principiálně jiné řešení, které by mohlo dosti podstatně zamíchat kartami na mobilním hřišti. Jde o protokol ICA firmy Citrix, jehož klient se nyní dostává i do mobilních telefonů z kategorie komunikátorů. (Lupa, 17.04.2001)
ČTÚ rozhodl o propojení GTS - ČTc
Společnost GTS, dosud odmítající podepsat propojovací dohodu s ČTc za podmínek, které považovala za diskriminační, se včera dočkala - ČTÚ nahradil neexistující propojovací dohodu svým rozhodnutím, které je nyní pro obě strany závazné. Podle zpráv z tábora GTS dal ČTÚ za pravdu jejich stanovisku, podle první reakce ČTc zase nejde o žádnou změnu dosavadních principů. (Lupa, 12.04.2001)
Za kolik budeme telefonovat s Contactelem?
Po podpisu propojovacích dohod s Radiomobilem a Eurotelem přichází s novou nabídkou hlasových služeb i Contactel. Stejně jako ostatní alternativní operátoři však i on musí prozatím směrovat svou nabídku výhradně do firemního segmentu. Včera představil dvě varianty služeb, jednu s přímým připojením zákazníkovy ústředny na svou síť a druhou s nepřímým připojením. (Lupa, 11.04.2001)
Datové přenosy po 220 voltech
Na letošním CeBITu byla k vidění zajímavá řešení pro přenos dat po silových rozvodech napájecích sítí. Dokonce zde byla celá tematická expozice Powerline Center, věnovaná těmto technologiím. Jak to ale ladí s tím, že největší obdobně zaměřené projekty ve světě, jako např. Nor.Web, skončily krachem? (Lupa, 9.04.2001)
Za kolik budeme komunikovat s Nextrou Wireless?
Cenová spirála služeb v sítích FWA se začíná roztáčet, naštěstí směrem dolů. Nejspíše v reakci na vstup Broadnetu na trh snížila Nextra Wireless své ceny a představila inovovanou nabídku svých služeb. Za kolik tedy budou k mání telekomunikační služby v podání Nextry? (Lupa, 06.04.2001)
Za kolik budeme komunikovat s Broadnetem?
Těsně před koncem března vstoupil na náš telekomunikační trh další alternativní operátor - Broadnet. Provozuje síť FWA (Fixed Wireless Access) v pásmu 26 GHz na základě celoplošné licence a nabízí především vysokorychlostní připojení k Internetu a přenosové okruhy. Zaměřuje se na firemní klientelu a v současné době pokrývá 4 největší města ČR. (Lupa, 04.04.2001)
Internetová tiskovka: podruhé už to bylo lepší
Komerční banka včera uspořádala tiskovou konferenci, která probíhala výhradně on-line způsobem, prostřednictvím Internetu. Na tradiční bankovní instituci to byl dost revoluční počin. Tématem byly její nové služby v oblasti internetbankingu. Byla to předzvěst zániku klasických tiskových konferencí, nebo jen určitý výstřelek? (Lupa, 03.04.2001)
Zlatý padák nebo horká brambora?
Minulý týden naše vláda přiklepla Českému Telecomu superzakázku na komunikační infrastrukturu veřejné správy. Proč to ale udělala? Chtěla odškodnit Telecom za ztrátu jeho monopolu a zvýšit jeho cenu? Chtěla snad zablokovat faktickou liberalizaci trhu? Nebo se jenom potřebovala rychle zbavit problému, se kterým dosud nedokázala hnout? (Lupa, 30.03.2001)
ISSS 2001: Pod nadějnou slupkou problematický vnitřek?
V Hradci Králové proběhl čtvrtý ročník konference o Internetu ve státní správě a samosprávě. Naznačil, že pokud jde o přístup naší státní správy k Internetu a IT, navenek možná vše vypadá nadějně, ale "uvnitř" to již tak růžové není, hlavně pokud jde o praktické naplňování Státní informační politiky. Naštěstí ale existují i výjimky. (Lupa, 28.03.2001)
Za kolik budeme telefonovat s eTelem?
eTel je dalším z alternativních operátorů, který po podepsání propojovací dohody představil svou nabídku a ceník. Ten má některé zajímavé prvky, které souvisí s celkovou orientací eTelu a jeho přístupem k zákazníkům. Kolik tedy bude stát telefonování s eTelem? (Lupa, 22.03.2001)
Prolomení elektronického podpisu? Ale kdepak!
Odborníci ze společnosti ICZ zjistili "závažnou bezpečnostní slabinu mezinárodního významu" ve formátu OpenPGP. O co přesně se jedná? Jaký to má vztah k elektronickým podpisům jako takovým? Přináší to nějaké důsledky pro zákon o elektronických podpisech? (Lupa, 21.03.2001)
Za kolik budeme telefonovat s Aliatelem?
Nedlouho po uzavření propojovací dohody představil Aliatel své ceny za základní hlasové služby, včetně místních a meziměstských volání po ČR. Konečně tedy můžeme začít hodnotit a porovnávat nabídky alternativních operátorů s nabídkou ČTc. Za kolik tedy budeme moci telefonovat s Aliatelem? A hlavně - kdo a jak s ním bude moci telefonovat? (Lupa, 16.03.2001)
Třetí propojovací dohoda podepsána!
Včera byla podepsána propojovací dohoda mezi ČTc a společností eTel (dříve Globix). Současně Telecom uspořádal další setkání s novináři (nejen) na téma propojovacích dohod, kde zaznělo několik zajímavých informací jak o obsahu již uzavřených propojovacích dohod, tak i o přípravách na volbu operátora a přenositelnost čísel. (Lupa, 14.03.2001)
Březen - měsíc Internetu: Co nového přináší 4. ročník?
Letošní, v pořadí již čtvrtý ročník kampaně BMI, přináší řadu "tradičních" akcí typu konferencí, seminářů či průzkumů a akcí knihoven. Novinkou letošního ročníku jsou akce na podporu elektronického podpisu, podpora veřejného Internetu a celkově pak mnohem větší důraz na osvětu široké veřejnosti včetně dětí a školní mládeže. (Lupa, 05.03.2001)
Paegas: dva miliony a dotovaný tarif
Radiomobil ve středu představil své novinky na březen. Kromě zajímavých čísel o své uživatelské základně signalizuje i určitou změnu ve svém zaměření - vedle nabírání nových zákazníků se začíná více starat i o udržení těch stávajících. Jednou z forem je "dotovaný tarif", jak prezentuje dvě ze svých novinek. (Lupa, 02.03.2001)
První propojovací dohoda podepsána!
Historicky první propojovací dohodu po otevření telekomunikačního trhu včera s Českým Telecomem podepsal Contactel. Dnes ji podepíše i Aliatel. Oběma to umožní přijít na trh s novými službami a přispět ke skutečné liberalizaci trhu. Nicméně i přes uzavřenou dohodu zůstalo ještě mnoho nedořešených otázek. (Lupa, 01.03.2001)
Oskar slaví první narozeniny
Náš nejmladší mobilní operátor slaví své první narozeniny. Je to příležitost k bilancování úspěchů, zejména impozantního tempa budování jeho sítě. Na místě je ale i připomenutí toho, čím už se Oskar tolik nepyšní. Jde například o datum jeho narození či o slib připojování škol k Internetu. (Lupa, 28.02.2001)
Kolik nás stojí spamming?
Vyčíslit škody způsobované spammingem je obtížné. Nedávno se i v našem tisku objevily odkazy na studii EU zabývající se spammingem a citující sumu 10 miliard ECU ročně (celosvětově). Co ale toto číslo znamená? Je to seriózní odhad založený na rozumných základech? (Lupa, 09.02.2001)
Balíčky od ČTc: Mnoho povyku pro nic
Český Telecom oznámil definitivní podobu svých tarifních balíčku, které bude nabízet od 1. dubna tohoto roku. Od původní podoby, prezentované již v listopadu, se liší jen minimálně. Jde o tři balíčky určené domácnostem a o pět balíčků pro firmy. (Lupa, 05.02.2001)
O čem jsou sluzbyasp.cz?
Na českém Internetu odstartoval nový informační portál, specificky zaměřený na problematiku poskytování aplikačních služeb, alias ASP. Míří především do oblasti osvěty a do role zprostředkovatele nabídky a poptávky po ASP službách. V pozadí za ním stojí 14 předních IT firem působících na českém trhu. (Lupa, 01.02.2001)
Hledá se básník, zn. LRIC
Spory kolem cen za propojení mezi Českým Telecomem a alternativními operátory byly od začátku soubojem dvou různých přístupů a metod jejich stanovení. Obě strany se ale shodují na tom, že v dlouhodobějším výhledu se nutně musí prosadit ještě jiná, třetí metoda stanovení cen za propojení. Jde o metodu označovanou jako LRIC. (Lupa, 31.01.2001)
Propojovací dohody: ceny už jsou dohodnuty
Včerejší den byl v jistém smyslu průlomový - vše nasvědčuje tomu, že Český Telecom a alternativní operátoři se konečně dohodli na cenách. Ovšem jen za tzv. terminaci hovorů (za jejich zakončení), zatímco jiné cenové aspekty zůstávají nadále otevřené. Jde hlavně o ceny za tzv. svazky, a pak za další služby - od Internetu přes zelené linky až po audiotexové služby. (Lupa, 26.01.2001)
S čím přichází Vatera?
V okamžiku, kdy už i v České republice začínají krachovat první dot-comy a svůj virtuální krám již zavřel i jeden nadnárodní aukční server, přichází na náš internetový trh aukční server zcela nový. Jedná se opět o nadnárodní projekt, který se jmenuje Vatera. S čím konkrétně přichází a na co sází svou budoucnost? (Lupa, 25.01.2001)
Propojovací dohody: Bude cenová asymetrie?
V pokračujících jednáních o propojovacích dohodách se zřejmě objevil nový prvek - snaha využít ustanovení telekomunikačního zákona o nediskriminačním charakteru cen za propojení a dosáhnout cenové asymetrie. Tedy stavu, kdy jedna strana bude prodávat dráž než za kolik bude sama nakupovat. (Lupa, 24.01.2001)
Kolik zákazníků má Internet OnLine?
Koncem první lednové dekády hlásil IOL dosažení 150 000 zákazníků svého dial-upu. O osm dní později to již bylo 200 000 tisíc. Co přesně tato čísla znamenají a jak je možné je interpretovat? (Lupa, 22.01.2001)
Internet 2001: Jaké jsou provize pro providery?
Od 1. 1. 2001 změnil Český Telecom způsob vyplácení provizí internetovým providerům za provoz generovaný jejich zákazníky v rámci tarifu Internet 2001. Na první pohled jde o výrazné zvýšení procentuálních sazeb, při druhém pohledu to ale již tak optimisticky nevypadá - u větších providerů může jít dokonce o snížení provizí. (Lupa, 17.01.2001)
Propojovací dohody: Jak rozhodl regulátor?
Podle očekávání vydal v pátek Český telekomunikační úřad své rozhodnutí ohledně maximálních cen za propojení sítí jednotlivých telekomunikačních operátorů. Ke které z dosud navrhovaných cenových hladin se ČTÚ přiklonil? K žádné, jeho verdikt zůstal někde v půli cesty. Ve srovnání s EU jsou ceny stále ještě vysoké. (Lupa, 15.01.2001)
Propojovací dohody: optimismus byl předčasný
Včera mělo pokračovat jednání o propojovací dohodě mezi Českým Telecomem a Aliatelem. Pokračovalo, ale bohužel neúspěšně, novým konstatováním nedohody. Nyní je zřejmě na řadě ČTÚ, který dal operátorům ultimátum do pátku, než rozhodne sám. (Lupa, 11.01.2001)
Ne 4,5 milionu, jen 4,321
Velmi optimistické odhady, hovořící až o 4,5 milionu uživatelů mobilních telefonů ke konci roku 2000, se přeci jen ukázaly jako nadnesené. Podle včera vydaných informací od mobilních operátorů to bylo v ČR ke konci roku (Lupa, 9.01.2001)
Ledy propojovacích dohod se hnuly
Dosud bezvýsledná jednání o uzavření propojovacích dohod zřejmě získala výrazný nový impuls, díky metodice kterou stanovil Český telekomunikační úřad. Prvních propojovacích dohod mezi Českým Telecomem a alternativními operátory bychom se mohli dočkat opravdu velmi brzy, do 14 dnů. (Lupa, 5.1.2001)
Jak dál s propojovacími dohodami?
Do nového milénia, spojovaného i s liberalizací našeho telekomunikačního trhu, jsme vstoupili bez elementárního předpokladu pro fungování konkurence - bez uzavřených propojovacích dohod. Český telekomunikační úřad však již vydal cenový výměr týkající se cen za propojení. Je tedy vše už jen pouhou formalitou? Určitě nikoli! (Lupa, 3.01.2001)