Články, publikované v Deníku Insider v roce 2014
Krátké ohlédnutí za dlouhými úvazky
Proč mají operátoři, zejména ti mobilní, tendenci uvazovat si své zákazníky skrze dlouhodobé úvazky? A proč nyní tak bojují proti jakémukoli oslabování těchto dlouhodobých úvazků? (Deník Insider, 28.10.2014)
Je čas přestat regulovat pevné telefonní sítě?
Pevné telefonní linky se používají stále méně a méně. Nastala už správná doba pro ukončení jejich regulace? Evropská komise si myslí, že ano. Národní regulátoři zatím signalizují spíše opačný názor. (Deník Insider, 20.10.2014)
Ochrana spotřebitelů dle NOZ: místo OPT-OUT nově OPT-IN
Navrhovaná novela občanského zákoníku chce změnit princip ochrany spotřebitelů při sjednávání smluv po telefonu: místo možnosti odstoupit od již uzavřené smlouvy (principu OPT-OUT) bude nutný další explicitní úkon spotřebitele, vyjadřující naopak jeho souhlas (princip OPT-IN). (Deník Insider, 13.10.2014)
Jaká bude naše národní elektronická identita?
Zatím se to jen předpokládalo, nyní už se k tomu vnitro otevřeně hlásí: náš národní systém elektronické identifikace, který ohlásíme do Bruselu, vznikne z toho, jak se dnes přihlašujeme k datovým schránkám. (Deník Insider, 6.10.2014)
Zrušení roamingu v EU? Možná to nebude tak žhavé!
V ambiciózním plánu na sjednocení telekomunikačních trhů celé Evropské unie se objevují první trhliny. Jde konkrétně o roaming, který měl zaniknout již ke konci příštího roku. Teď je toto datum zpochybněno, stejně jako samotná možnost používat mobil v zahraničí úplně stejně jako doma. (Deník Insider, 29.9.2014)
Kterak ministerstvo změnilo názor
Ministerstvo průmyslu a obchodu ještě v červnu samo upozorňovalo poslance, že jejich návrhy na redukci ochrany spotřebitelů a všech účastníků v telekomunikacích jsou v rozporu s unijními směrnicemi. Nyní otočilo a už si to nemyslí. (Deník Insider, 23.9.2014)
Jak dál s českým eGovernmentem, aneb: jsou to skutečně jen výmysly novinářů?
Vnitro se ostře ohrazuje proti článkům, které naznačují rozdělení kompetencí mezi vnitro a finance. Jenže ve vládou schváleném dokumentu to je černé na bílém. (Deník Insider, 20.5.2014)
Poslanci chtějí vyjít operátorům ještě více vstříc
Když vám dnes operátor sám změní váš tarif, nebo provede nějakou jinou změnu svých smluvních podmínek, můžete od něj ihned odejít, a to zcela bez sankcí. Nově by to ale mohlo být úplně jinak. (Deník Insider, 8.9.2014)
Elektronický svět už nebude takový, jaký býval. Přichází eIDAS.
Unijní nařízení eIDAS, o elektronické identifikaci a službách vytvářejících důvěru, chce sjednotit elektronickou Evropu (Deník Insider, 1.9.2014)
Datovým paketům je 50 let aneb Jak se narodil Internet
Před padesáti lety přišli v USA s myšlenkou přenášet data po blocích zvaných pakety. Ověření této revoluční myšlenky dalo vzniknout dnešnímu Internetu. (Deník Insider, 25.8.2014)
Národní elektronický nástroj (NEN) to už přehnal
Usnadňovat si práci, a kvůli tomu oslabovat bezpečnost, není dobré. A chtít po někom jeho soukromý klíč, jako to dělá NEN, je už za hranou. (Deník Insider, 18.8.2014)
Bude mít sociálka svou vlastní elektronickou identitu?
Ideálně by celá veřejná správa měla umožňovat stejný způsob přihlašování (identifikace a autentizace) k online službám všech svých orgánů. Jenže to by něco takového muselo existovat a reálně fungovat. (Deník Insider, 12.8.2014)
eIDAS: budeme se elektronicky podepisovat na dálku?
Na úrovni Evropské unie již je připraveno nové nařízení o tzv. službách vytvářejících důvěru, které nás bude zavazovat k podstatně bezpečnějšímu ukládání soukromého klíče, než jak to činí současný zákon. Současně nám ale umožní svěřit svůj klíč do péče někomu jinému, a podepisovat se na dálku. (Deník Insider, 4.8.2014)
Kdo dá mobilním operátorům na jejich nové LTE sítě?
Kolik budou tyto sítě stát, jak budou kvalitní, rychlé, a také jaké pokrytí budou vytvářet? Podaří se operátorům přimět zákazníky, aby jim na ně nějak přidali? (Deník Insider, 29.7.2014)
Pět let datových schránek
Velké věci snad nikdy nevznikají jako dokonalé a bezchybné. Ale když už existují a používají se, měly by se jejich nedostatky co nejrychleji opravovat a odstraňovat. Jenže právě to se u nás dosud neděje. (Deník Insider, 22.7.2014)
Má být chráněn zákazník, účastník, nebo spotřebitel?
Momentálně platná ochrana zákazníků telekomunikačních operátorů je možná až přehnaná, protože chrání i největší firemní zákazníky, kteří žádnou zvýšenou ochranu ze zákona nepotřebují. To ale neznamená, že by bylo vhodné či přímo nutné kvůli tomu omezovat ochranu ostatních zákazníků (Deník Insider, 14.7.2014)
Máte datovou schránku? Tak budete muset podávat daňová přiznání elektronicky!
Veřejná správa začíná ukládat svým klientům z privátního sektoru povinnost elektronické komunikace. Nikoli možnost elektronické komunikace, kterou by dotyčný subjekt z privátní sféry využil či nevyužil podle toho, zda je to pro něj výhodné. (Deník Insider, 7.7.2014)
Dilema kybernetické bezpečnosti
Kybernetická bezpečnost se nutně musí týkat všeho, co je důležité pro chod státu a pro fungování celé společnosti – a to není zdaleka jen v rukou státu. (Deník Insider, 20.5.2014)
Už ne Telefónica, ale jen O2
V loňském roce koupila majoritní podíl v tehdejší české Telefónice společnost PPF Petra Kellnera. Bylo jen otázkou času, kdy z názvu zmizí jméno předchozího španělského vlastníka (Deník Insider, 23.6.2014)
Máte absolutní kontrolu nad svým účtem za mobilní data?
Operátoři novým zákazníkům automaticky aktivují „denní“ mobilní data, aniž by o to sami žádali či si to vůbec přáli. (Deník Insider, 17.6.2014)
Je libo oddělený roaming? Máte smůlu!
Využívání mobilních služeb v zahraničí neboli tzv. roaming bylo pro mobilní operátory ještě nepříliš dávno úplným Klondikem. Mohli si zde nasazovat tak vysoké ceny, jak jen chtěli, no a tak to také dělali. (Deník Insider, 9.6.2014)
Raději pro Internet, nebo raději pro televizi?
elevize a Internet jsou vzájemnými soupeři hned na několika různých kolbištích. Soutěží spolu i o tolik vzácné frekvence neboli kmitočty. Nejnověji v rámci tzv. druhé digitální dividendy (Deník Insider, 3.6.2014)
Je ADSL už za svým zenitem?
Zákazníci již nemohou očekávat žádné zásadnější zrychlování a další vylepšování svých ADSL či VDSL přípojek (Deník Insider, 27.5.2014)
O čem je síťová neutralita?
„Chceš-li, aby se tvůj obsah dostal ke koncovým uživatelům přednostně, a tedy spolehlivěji a v potřebné kvalitě, tak si za to připlať“. (Deník Insider, 20.5.2014)
Elektronický podpis čekají změny
Právní úprava elektronického podpisu vycházející z evropských směrnic bude brzy slavit již své patnáctiny. A i přes určité dílčí novely je dnes přece jen dosti obstarožní. Protože technologie mezitím vyspěly mnohem více. (Deník Insider, 12.5..2014)
Měly by být prémiové SMSky zakázány?
Problémů kolem služeb placených skrze prémiové SMS či linky se zvýšenou tarifikací je v praxi více než dost, a to nejenom u nás. (Deník Insider, 5.5.2014)
Tak nám zase odsunuli eSbírku a eLegislativu
Projekty eSbírka a eLegislativa jsou potřebné a nejsou žádnou veřejnoprávní konkurencí stávajícím komerčním řešením. (Deník Insider, 28.4.2014)
Skončí praxe data retention, neboli uchovávání provozních a lokalizačních údajů?
Evropský soud zrušil nařízení, kterým Brusel ukládal operátorům uchovávat údaje o klientech. Státy si to ale do legislativy již zavedly a je jen na nich, zda to tam ponechají. (Deník Insider, 22.4.2014)
Ponaučení z krvácejícího srdce
Spekulací o tom, že o chybě „krvácejícího srdce“ se vědělo již dlouho, vlastně od jejího „vzniku“ přede dvěma roky, a že byla po celou tu dobu zneužívána, v posledních hodinách a dnech přibývá jak hub po dešti. Ovšem kým využívána a k čemu, si lze jen domýšlet, protože nikdo to pochopitelně veřejně nepřizná. (Deník Insider, 14.4.2014)
Konec roamingu? Ano, ale …..
Minulý týden měli poslanci Evropského parlamentu rozhodnout o konci roamingu. Jak to nakonec dopadlo? (Deník Insider, 7.4.2014)
Proč se USA vzdávají další části svého vlivu nad Internetem?
Historie Internetu, alespoň ta viděná očima státní administrativy USA, je historií postupného „pouštění z rukou“. Nyní je na obzoru její další dějství. Protože americká administrativa již dala najevo, že se hodlá zbavit i těch posledních zbytků formální „vlády nad Internetem“, které ještě má. (Deník Insider, 2.4.2014)
Máte šanci zjistit, kdo se na vás vyptával základních registrů?
Je konec března, a držitelům datových schránek začínají (již podruhé) přicházet pravidelné roční přehledy toho, kdo a jak se na ně vyptával základních registrů. Co a jak v nich najdete? (Deník Insider, 11.3.2014)
25: World Wide Web (www) dnes slaví jedny ze svých narozenin
Začátky byly rozpačité. Služba Gopher měla zpočátku našlápnuto lépe, ale World Wide Web ji nakonec smetl (Deník Insider, 11.3.2014)