Články, publikované v měsíčníku CHIP v roce 2001
Zlevněné ISDN bude dražší!
Český Telecom provedl několik změn ve své nabídce ISDN služeb. Některé z nich představují zlevnění pro koncové uživatele, ale jiné změny naopak přinesou zdražení, hlavně při využití ISDN pro připojování k Internetu přes Internet OnLine. (CHIP, říjen 2001)
Internet: rozhodnout musel regulátor
Ačkoli Internet jako celek není nikým vlastněn, řízen ani regulován, přesto o něm musel direktivně rozhodnout nezávislý regulátor našeho telekomunikačního trhu, neboli Český telekomunikační úřad. Jednalo se ale jen o způsob, jakým mají telekomunikační operátoři řešit problematiku komutovaného přístupu k Internetu ve svých propojovacích dohodách. (CHIP, říjen 2001)
Kdy bude elektronický podpis na úřadech?
Zákon o elektronickém podpisu sice nabyl účinnosti již v říjnu loňského roku, ale k plnohodnotnému využití epodpisů v praxi stále ještě něco chybí. Jedním z posledních chybějících kaménků do celkové mozaiky bylo i nařízení vlády , které stanovuje způsob využití elektronických podpisů při komunikaci občanů s orgány veřejné moci. Oproti předpokladům se však finální verze tohoto nařízení zabývá pouze komunikací směrem od občana k orgánu veřejné správy a nikoli již naopak. Co to bude v praxi znamenat? A jak vůbec budou občané komunikovat s orgány veřejné moci elektronickou cestou? (CHIP, září 2001)
Co je důležité pro alternativní operátory?
Nově nastupující alternativní operátoři musí bojovat na mnoha frontách současně. Poté, co regulátor direktivně rozhodl o cenách za propojení jejich pevných sítí s dominantním operátorem, je nyní nejvíce trápí propojení s mobilními sítěmi. Zřejmě tedy právě zde vidí další zdroj potenciálních výnosů, vydatnější než u datových služeb či třeba Internetu. (CHIP, srpen 2001)
Začarovaný kruh 3G
Dříve než začnou investovat velké sumy do výstavby sítí třetí generace, chtějí se mobilní operátoři i výrobci technologií dozvědět, jaká bude poptávka po službách těchto sítí - co a jak budou uživatelé chtít, kolik budou ochotni za to zaplatit atd. Uživatelé zase čekají na to, co jim sítě třetí generace nabídnou a za jakou cenu ….. (CHIP, srpen 2001)
Propojovací války na českém telekomunikačním trhu
Náš nedávno otevřený telekomunikační trh je jedním velkým bojištěm. Utkávají se na něm telekomunikační operátoři, v přirozené snaze získat co největší podíl na trhu a prosadit se vůči své konkurenci. Největším kamenem sváru jsou v současné době tzv. propojovací dohody, které definují pravidla spolupráce vzájemně si konkurujících operátorů. Není divu, že zde dochází k problémům - vždyť jde o opravdu velké peníze. (CHIP, červenec 2001)
Počítače do škol
Ovládat práci s počítačem a umět používat Internet patří v dnešní době k základům gramotnosti, a tak se není čemu divit, že často slýcháme hesla typu "počítače a Internet do všech škol". Jak to ale vypadá s konkrétní podporou vybavení škol ze strany státu? (CHIP, červenec 2001)
Tarif Internet 2001 - nic nového pod sluncem!
Po mnoha letech čekání jsme se konečně dočkali liberalizace našeho telekomunikačního trhu. Efekt, který to mělo přinést, se však ještě nedostavil, a to ani pokud jde o komutované připojování k Internetu. Tarif Internet 2001, který pro připojování k Internetu nabízí Český Telecom, sice nepodražil, ale také nezlevnil. Zůstal totiž beze změny. (CHIP, únor 2001)