Vyšlo na digizone.cz, 26.10.2005
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b05/b1026002.php3

Óčko už i v UMTS

Eurotel bude nabízet živé televizní vysílání i ve své nové síti UMTS.

Na letošním Invexu to vypadá, že kamkoli člověk pohlédne (na něco kolem digitalizace), tam na něj vykoukne televizní stanice Óčko. Naposledy se mi to stalo na stánku Eurotel, který zde prezentoval své nové UMTS. Přesněji: zveřejňoval další podrobnosti o síti a službách, které hodlá spustit k 1.12. v Praze a v centru Brna. No a jednou ze služeb, které předvedl, bylo i televizní vysílání - a to právě stanice Óčko.

Důležité je, že nejde o klasické vysílání "na anténu" (tj. není to ani DVB-H), ale o vysílání "datové", které využívá schopnost UMTS přenášet obecná data, rychlostí až 384 kbit/s. Pro rozlišení, se kterým pracuje mobilní telefon (zřejmě jde o QCIF, 180x144 pixelů) stačí tok 128 kbit/s, a to již včetně audia. A to by mělo být i v silách "základního" UMTS, bez nutnosti posílení o technologii HSDPA (nabízející podstatně rychlejší přenosy). Jinou otázkou ovšem je, zda a kdy má smysl se na takto malý obrázek dívat. Ale to už by bylo na jiné povídání.

Živé televizní vysílání v rámci UMTS by mělo být součástí služby Eurotel Video, která bude zaměřena i na služby charakteru Video on Demand. Eurotel však stále neřekl, kolik bude co stát (to si šetří na dobu těsně před spuštěním). Stejně tak neřekl, zda součástí živého vysílání budou i jiné televizní programy, než jen stanice Óčko. Neodpověděl ani na můj dotaz ohledně toho, jak se na tento druh vysílání dívá RRTV, a zda je k němu zapotřebí nějaká vysílací licence. Částečné odpovědi jsem se dočkal alespoň na jiný dotaz, ohledně konstrukce ceny za živé televizní vysílání v síti UMTS Eurotelu? Bude se platit podle objemu přenesených dat, podle délky sledování (v čase), nebo nějak paušálně? Odpověď vyloučila zpoplatnění podle objemu přenesených dat. Takže to tipuji na zpoplatnění podle času (minut, či hodin).