Digitalizace, digitální rozhlasové a televizní vysílání
Stalo se: porcování diginovely
Poslanci minulý týden schvalovali tzv. diginovelu, upravující přechod z analogového na digitální vysílání. A ačkoli sami cítili, že do jemného přediva novely a její konzistentnosti by neměli moc zasahovat, a předkladatelé je o to i žádali, nakonec přece jen popustili uzdu své tvořivosti. Následky by mohly být dalekosáhlé. (Lupa, 01.10.2007)
Stalo se: O2 TV už má 50.000 zákazníků
IPTV služba Telefóniky (O2 TV) hlásí po jednom roce svého provozu rovných 50 tisíc zákazníků. Konkurenční služba Volný TV dále rozšířila své pokrytí. Jaké důsledky přináší digitalizace v kabelových sítích a jak zde bude řešen souběžný příjem na více TV přijímačích v jedné domácnosti? Proč není HBO Comedy na analogovém kabelu u UPC? (Lupa, 24.09.2007)
Stalo se: audiovizuální služby bez hranic
Evropská komise zveřejnila předběžnou verzi své nové audiovizuální direktivy. Bude se týkat služeb, jako jsou Stream TV či N-Joy? Ministerstvo informatiky předkládá do veřejné diskuse návrh zákona o eGovernmentu. Nejvyšší správní soud potvrdil pokutu 2,5 milionu korun za dialery pro bývalý Aliatel. Český telekomunikační úřad naopak zamítnul všechny dosavadní žádosti o náhradu škody. (Lupa, 12.03.2007)
Stalo se: digitalizace bude dobrovolná
Vracení frekvencí, dosud používaných pro analogové televizní vysílání, bude nadále dobrovolné. Nova a Prima mají možnost se rozhodnout do konce března, zda tak učiní. Pokud ano, dostanou za to bonusové digitální licence, a to možná až tři. Na DVB-H se v Technickém plánu přechodu nedostalo, ale zkrátka nepřijde. UPC umožňuje registraci MAC adres i přes SMS. (Lupa, 08.01.2007)
Patří DVB-H do digitalizace?
Dvěma mobilním operátorům (T-Mobile a Vodafone) se nepodařilo prosadit DVB-H do Technického plánu přechodu (z analogového na digitální vysílání). Prý do něj nepatří. Třetí mobilní operátor se k jejich snaze nepřipojil. (digiweb, 02.01.2007)
Dojmy z televize v kapse
Televize v mobilu, který se ještě vejde do větší kapsy, nabízí vcelku slušný a stabilní obraz. Běžná infografika je ale na hranici čitelnosti. Elektronický programový průvodce (EPG) nabízí jen názvy pořadů, a doprovodné služby jsou místy příliš vtíravé. Kuriozitou je mnohasekundové zpoždění oproti analogovému vysílání. (Lupa, 09.11.2006)
Televize ve vysokém rozlišení na Invexu
Poněkud ve stínu své nové IPTV služby O2TV předvedla Telefónica O2 Czech Republic na letošním Invexu také premiérové vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) na platformách IPTV i DVB-T, spolu s připravovanými službami Video in Demand (VoD) v kombinaci s DVB-T. Nechyběla ani ukázka technologických možností prolínání a prostřihávání obrazu. (Digizone, 13.10.2006)
O čem byla RRC06?
V Ženevě skončila minulý pátek Regionální radiokomunikační konference (RRC06), která přinesla novou dohodu o rozdělení kmitočtů pro digitální vysílání (dohodu GE06). Teď už si i my můžeme přesně nalinkovat náš postup a časový harmonogram digitalizace. (digiweb, 20.06.2006)
Stalo se: ČTÚ naplánoval analogovou tmu
Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zveřejnil návrh Technického plánu přechodu, který definuje konkrétní postup vypínání stávajícího analogového vysílání a náběh zemského digitálního vysílání. Jako nejzazší termín pro úplné vypnutí analogového vysílání (analogovou tmu) je stanoveno 10.10.2010. ČTÚ už také zareagoval na kauzu dialerů. (Lupa, 7.08.2006)
Interaktivní služby skrze digitální TV?
Průzkum Factum Invenio ukazuje, o jaké interaktivní služby spojené s digitální TV mají uživatelé největší zájem. Je ale digitální televize vůbec schopna je nabídnout? (digiweb, 13.06.2006)
Digitalizace: bude to podle Senátu
Poslanci v úterý definitivně schválili novelu zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání, a to v její senátní verzi. Vysílání prostřednictvím dálkového přístupu (Internetu) je z dosahu tohoto zákona vyjmuto, a to zcela záměrně, neboť poslanci si s ním nevěděli rady. Ale jak se to dotýká služeb IPTV? Sám Český Telecom řadí IPTV spíše ke kabelové televizi. (Lupa, 27.04.2006)
Interaktivní aplikace v televizi: budou k něčemu?
Jaké přednosti budou mít interaktivní aplikace v rámci digitální televize (DVB-T)? Budeme psát své SMS-ky a maily už jen přes dálkový ovladač a televizní obrazovku? Budeme se brouzdat už jen skrze televizi? (digiweb, 25.04.2006)
MPEG-2 vs. MPEG-4, Telecom vs. regulátoři
Český Telecom by rád co nejdříve přešel na MPEG-4 i u svého zemského digitálního vysílání (DVB-T). Jenže takovýto krok by ovlivnil i to, čím (jakými set-top boxy) se mají, resp. musí vybavovat diváci. A co na přechod od MPEG-2 k MPEG-4 říkají regulátoři, tedy Český telekomunikační úřad (ČTÚ) a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV)? (Digizone, 21.04.2006)
Technický plán přechodu počítá s ostrůvky
Český telekomunikační úřad již pracuje na přípravě Technického plánu přechodu, který upřesní podmínky, lhůty a postup přechodu z analogového na digitální vysílání. Na stav příprav a první obrysy jsme se zeptali člena Rady ČTÚ Pavla Dvořáka. (Digizone, 14.03.2006)
Kterak IPTV boří dogmata
Má se požadavek zákona na "must carry" týkat také služeb na bázi IPTV? Nebo by mělo být IPTV úplně vyňato z dosahu zákonů, regulujících televizní a rozhlasové vysílání? Nepodařilo se něco takového naší novele vysílacího zákona, která je toho času již v Senátu? (Digizone, 04.03.2006)
Yahoo! Go TV
Společnost Yahoo! představila koncept své nové služby Go, ve třech variantách. Jednou z nich je i Yahoo! Go TV, usilující přinést služby známého portálu na televizní obrazovku. V čem se tento koncept shoduje a v čem naopak odlišuje od ostatních "digitálních domácností", včetně těch tuzemských? (Digizone, 10.01.2006)
Televize v mobilu na vlastní oči (2.)
Kromě živého vysílání televize Óčko nabízí Eurotel ve své mobilní síti také další videopořady, na principu blokového přenosu (stáhni a pak přehraj). Jde např. o zpravodajství TV Nova či předpověď počasí na Meteo TV. Nechybí ale ani živý pohled skrze dopravní kamery, na bázi streamingu. (Digizone, 06.01.2006)
Televize v mobilu na vlastní oči (1.)
Jak vypadá a jak funguje živé vysílání TV Óčko pro mobilní telefony, které ve své mobilní síti UMTS spustil Eurotel? Přinášíme vám obrazovou reportáž. (Digizone, 05.01.2006)
Jak naložit s digitální dividendou?
Po úplném vypnutí pozemního analogového televizního vysílání by mohlo být uvolněno na 300 až 350 MHz rádiového spektra, které půjde nově přidělit (či přímo prodat) a využít pro nové služby. Dočkáme se třeba nových bezlicenčních pásem? A jak moc to má být koordinováno v rámci celé EU? (Lupa, 06.12.2005)
Interaktivní služby v DVB-T experimentu ČTc
Jak vypadají interaktivní aplikace, které Český Telecom provozuje v rámci svého experimentálního 60-denního vysílání DVB-T? Nechybí mezi nimi on-line hlasování v televizní hitparádě, či vyhledávání v databázi odcizených vozidel. Přinášíme vám ukázky. (Digizone, 1.11.2005)
Rozhlasové poplatky: kauza ještě neskončila
Český rozhlas a Česká televize se shodly na tom, že za schopnost přijímat vysílání, šířené po Internetu, své poplatky vybírat nebudou. Tedy alespoň prozatím. Zato z mobilů, se zabudovaným rozhlasovým tunerem, chce Český rozhlas poplatky vybírat. (Digizone, 27.10.2005)
Óčko už i v UMTS
Eurotel bude ve své nové síti UMTS nabízet také živé televizní vysílání. (Digizone, 26.11.2005)
DVB-H na Invexu: dvojnásobná ukázka
Na Invexu byla představena hned dvě experimentální televizní vysílání ve standardu DVB-H (Českého Telecomu a dvojice ČRa/T-Mobile). Šlo však spíše o ukázku či tzv. předvedení konceptu než o zahájení testovacího provozu. O řádném komerčním provozu ani nemluvě. (Digizone, 25.10.2005)
Stalo se: digitální vysílání, ADSL2+, kabel …
Minulý pátek u nás odstartovalo řádné digitální televizní a rozhlasové vysílání. Zatím ale jen v Praze a bezprostředním okolí, Brno a Ostrava si počkají až do února. Jak se vyvíjí kauza s rozhlasovými a televizními poplatky? Czech On Line má smlouvu na unbundling a spustil ADSL2+. Kabeloví operátoři hlásí 100 000 internetových přípojek. (Lupa, 24.10.2005)
AVerTV Hybrid: TV tuner pro analogové i digitální vysílání
TV tuner v provedení PCI karty, jehož cena nepřesahuje 3000 korun, zvládá přijímat současné analogové i nastupující digitální vysílání. Připraven je i na budoucí televizi s vysokým rozlišením (HDTV). Vyžaduje ovšem dostatečně výkonný počítač. (Digizone.cz, 20.10.2005)
Měli bychom platit rozhlasové poplatky i z počítačů?
Český rozhlas naznačuje, že by mohl vybírat rozhlasové poplatky i za počítače se zvukovou kartou a s přístupem k Internetu. Proč s tím ale přichází právě nyní, když definice rozhlasového přijímače se v novém zákoně o rozhlasových a televizních poplatcích vůbec nezměnila? (digiweb, 11.10.2005)
Zreguluje televize Internet?
Evropská unie chystá aktualizaci televizní legislativy. Její nová audiovizuální obsahová direktiva by měla nahradit dosavadní direktivu o televizi bez hranici. V úvahu ovšem připadá i rozšíření její působnosti - též na tzv. "nelineární média", která by mohla zahrnovat i Internet. (doplnit, 05.10.2005)
Chce Evropská komise regulovat Internet?
Co je pravdy na tom, že by EK chtěla regulovat Internet? Má skutečně takové choutky, nebo zase jednou novináři něco popletli? Celá věc je poněkud komplikovanější a souvisí s návrhem nové direktivy o televizi bez hranic. (digiweb, 27.09.2005)
Stalo se: IPTV a digitální vysílání
Český Telecom se zaregistroval u RRTV a bude moci zahájit televizní vysílání "po drátě", pomocí technologií IPTV. Start řádného pozemního digitálního vysílání, pomocí DVB-T, se také o něco přiblížil. Česká televize totiž získala od ČTÚ vysílací frekvence pro veřejnoprávní multiplex, které již jednou dostaly České radiokomunikace. (Lupa, 29.08.2005)
Digitální vize Deutsche Telekomu, II. část
Po první revoluci v podobě digitalizace čeká Deutsche Telekom další revoluci: důsledný přechod na platformu IP protokolu. Sám chystá VOIP služby již na toto pololetí. Od roku 2002 provozuje svůj portál pro služby VoD, o rok později jej uzpůsobil i pro použití TV přijímačů. Nově chystá elektronickou rodinnou nástěnku, a brousí si zuby i na elektronické řízení nálady v domácnostech. (Lupa, 24.02.2005)
Digitální vize Deutsche Telekomu, I. část
Německý inkumbent očekává, že informační a komunikační technologie ovlivní fungování celé společnosti, a chce na to být připraven. Zavádí garance pro jednání se zákazníkem, například v podobě závazku odpovídat na emaily do 24 hodin či skutečně mít na prodejnách veškeré inzerované zboží. Mailboxy všech svých zákazníků vybavuje zdarma antispamem a antivirem. (Lupa, 22.02.2005)
Digitální vize Českého Telecomu, část III.
Český Telecom, spolu s dceřiným Eurotelem, nedávno oznámil uzavření strategické aliance s firmou Microsoft. Jak tento krok zapadá do širšího kontextu mediálních aktivit Telecomu a jak souvisí s vizí digitální domácnosti a digitální firmy, kterou obě firmy představily na Invexu? Bude mít Telecom vlastní TV program? A jak jej bude šířit? (Lupa, 14.02.2005)
Digitální vysílání: je alespoň něco jasné?
Přechod na digitální vysílání se čím dál tím více komplikuje. Zatímco poslanci varovali Radu pro rozhlasové a televizní vysílání před nevratnými kroky, ona se přesto rozhodla vypsat výběrové řízení na nové licence. Televizním stanicích chce v rámci licencí přidělovat i konkrétní frekvence, které ČTÚ již dříve přidělil provozovatelům sítí digitálních vysílačů. (Zive, 22.11.2004)
Minulý týden: privatizace, digitalizace, kabelovky …
Řady zájemců o přímý prodej Českého Telecomu postupně houstnou a zase řídnou. Také digitalizace se zamotává, poslanec Pleva navrhuje legislativní vsuvku do zákona o biocidních prostředcích, která by zastavila již vypsané výběrové řízení na nové licence. Karneval hlásí 10 000 kabelových přípojek, UPC bude zřejmě zrychlovat. (ISDN server, 29.11.2004)
Digitální vize Českého Telecomu, část II.
Také pro domácnosti chystá Český Telecom nové digitální služby. Zahrnují ostrahu domácností, ale především nabídku "komplexních služeb", od zábavy až po elektronickou poštu či elektronické nakupování, a poskytovaných přes televizi, bez nutnosti vlastnit počítač. Na letošním Invexu byly k vidění první ukázky. Jak to souvisí s digitálním televizním vysíláním? (Lupa, 19.10.2004)
Digitální vize Českého Telecomu, část I.
Na letošním Invexu Český Telecom naznačil, jaké služby hodlá poskytovat firmám, pod novou značkou Digital Business. Součástí by měl být i návrat k poskytování služeb na bázi ASP modelu, kde Telecomem vlastněná firma ASP1000 již jednou neuspěla. Další novou službou je Dohled 24, nabízející střežení prostor zákazníka skrze pevnou linku. (Lupa, 18.10.2004)
Jak dopadne konvergence v obýváku?
Co bude výsledkem postupného splývání počítačů, hi-fi věží a TV přijímačů? Před čím budeme usínat na kanapi v obýváku? Před televizní obrazovkou, nebo před počítačovým monitorem? Letošní Invex předvedl obě varianty. (digiweb, 19.10.2004)
Poperou se nám regulátoři?
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se už čertí na Český telekomunikační úřad, a možná dojde i na soud. Mobilní operátoři zase dostali pokutu v celkové výši 44 milionů korun od ÚOHS, za "protisoutěžní" ustanovení ve smlouvách, které prý ČTÚ vůbec neposuzoval. To nejzajímavější by ale mohlo teprve přijít, pokud ÚOHS shledá nekorektními volné kredity v cenových programech Telecomu, které si kdysi přímo vyžádal sám ČTÚ. (digiweb, 21.09.2004)
Digitální vysílání: je všechno jasné?
Kolem digitálního vysílání dochází k zajímavým zvratům. Dosavadní koncepce sice předpokládaly jen dva multiplexy, ale ČTÚ náhle oznámil, že zřízeny mohou být hned tři. Kdo je ale přidělí? České radiokomunikace a Český Telecom ohlásili, že příslušné frekvence už od ČTÚ dostali oni. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání je zase chce přidělovat v licenčním řízení televizním a rozhlasovým společnostem. (Zive, 19.07.2004)
Digitální vysílání může začít již letos
Aktualizovaná koncepce přechodu na pozemní digitální vysílání počítá se zahájením ještě v letošním roce. Digitální multiplexy budou dva, ale nebudou mít celoplošné pokrytí. Obsahovat budou nejméně 4 TV programy, z nichž jeden bude povinně veřejnoprávní. Digitální set-top boxy by mohly být zařazeny do snížené sazby DPH. (Lupa, 23.1.2004)