Vyšlo na Lupě,24.9.2007
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b07/b0924001.php3

Stalo se:  O2 TV už má 50 000 zákazníků

IPTV služba Telefóniky (O2 TV) hlásí po jednom roce svého provozu rovných 50 tisíc zákazníků. Konkurenční služba Volný TV dále rozšířila své pokrytí. Jaké důsledky přináší digitalizace v kabelových sítích a jak zde bude řešen souběžný příjem na více TV přijímačích v jedné domácnosti? Proč není HBO Comedy na analogovém kabelu u UPC? Kdy nastane kabelová analogová tma?

Minulé dny přinesly hned několik zajímavých zpráv z oblasti broadcastingu (nejen) ve formě IPTV. Tak například Telefónica O2 Czech Republic se pochlubila dosažením 50 000 zákazníků na své službě O2 TV. A to vlastně jen za první rok (a pár dnů) své existence, protože spuštěna byla teprve počátkem září loňského roku.

Následující graf ukazuje postupný nárůst počtu uživatelů této služby. Tyto počty jsou obvykle publikovány při dosažení nějakého „kulatého počtu“ , jako například nynějších 50000, a pak na konci čtvrtletí, kde TO2 CR zveřejňuje  své provozní výsledky.  Jak je z grafu patrné, nárůst počtu uživatelů je víceméně lineární a stabilní.

Pro konkurenční službu Volný TV, která je ještě mnohem mladší než O2TV (spuštěna byla uprostřed letošního léta),  zatím ještě nejsou k dispozici žádná oficiální data o počtu uživatelů. Jen nedávná zpráva o dalším rozšíření pokrytí, které začínalo jako opravdu skromné. Nyní je služba VOLNÝ TV dostupná v Praze v oblasti Vinohrad, Těšnova a Praha-střed a nově také v Ústí nad Labem, Hradci Králové a Plzni.

Analogová zátěž

Výhodou nových služeb na bázi IPTV je to, že už od svého vzniku jsou digitální, a nenesou sebou žádnou zátěž dřívějšího analogového vysílání. Tudíž ani jejich zákazníci si nemusí zvykat na změny a novoty, které pro ně mohou představovat zhoršení, a mohou je vnímat dosti negativně. Třeba na to, že nově musí platit za něco, za co dosud platit nemuseli a co brali jako samozřejmost.

Naproti tomu tradiční kabeloví operátoři, kteří své služby digitalizují teprve postupně, se nově musí vyrovnávat se specifickými nástrahami, a v neposlední řadě i s reakcemi svých klientů na probíhající změny. Jde například o to, jak se v době nástupu digitálního kabelu stavět k dosavadnímu analogovému  vysílání v kabelových sítích.

V nedávných dnech to bylo hezky vidět na příkladu nového programu HBO Comedy. Jak O2TV, tak i Volný TV jej promptně zařadily do své nabídky velmi záhy po startu tohoto nového programu, a tím se tento program stal potenciálně dostupný pro všechny jejich zákazníky (podle objednaných variant služby).

U společnosti UPC ale přidání nového HBO Comedy proběhlo poněkud odlišně. Ačkoli původní informace (od HBO, nikoli od UPC) hovořily o tom, že nové HBO Comedy získají automaticky všichni dosavadní předplatitelé programů HBO (a dodnes to visí i na webu HBO), UPC zařadila nový program jen do nabídky své digitální kabelové televize. Natěšení diváci analogového kabelové televize, stejně jako diváci satelitní služby UPC Direct, tak mají zatím smůlu. A média si neberou servítky.

Sama UPC to zdůvodňuje kapacitními důvody (zdroj):

"Společnost UPC zatím neplánuje, že HBO Comedy nabídne zákazníkům analogové kabelové televize a to z kapacitních důvodů. Stejně tak tatím neplánuje zařazení tohoto televizního kanálu do nabídky UPC Direct," sdělil mluvčí UPC František Malina s tím, že o zařazení do satelitního UPC Direct společnost stále jedná.

Jde zřejmě o jeden z charakteristických rysů nastupující digitalizace v kabelových sítích: kabeloví operátoři už nebudou dále rozvíjet své analogové služby, a jen je nechají  „dožít“. Veškerý rozvoj budou směrovat do nabídky digitálních variant služeb - i jako další „motivaci“ pro zákazníka, aby přešel z analogové na digitální kabelovou televizi. Ostatně, v nedávném rozhovoru ředitele UPC Václava Bartoně pro Digizone.cz to zaznělo velmi jednoznačně:

Každopádně všechny nové tv programy budou jenom v digitální kabelové televizi. Analogová nabídka je plná. Tam už se nedostane téměř nic.

Navíc i analogové kabelové vysílání bude u UPC postupně utlumováno, resp. redukováno co do šíře nabídky:

Analogovou kabelovou televizi tedy už nebudete nijak měnit? Programy zůstanou stejné?
Analogové vysílání zhruba v horizontu, kdy dojde k vypnutí terestrického analogového vysílání v České republice, omezíme v tom smyslu, že zrušíme programovou nabídku Klasik. Ovšem chci, abychom si v analogu uchovali těch asi deset programů, které dnes máme v nabídce Mini, zejména programy povinně šířené. Myslím, že to je strašně důležitá věc pro druhé, třetí a čtvrté televizory v domácnosti u těch lidí, kteří budou mít doma jeden digitální přijímač, a pro ty seniory a další, kteří digitální přijímač chtít nebudou, protože jeho ovládání je pro ně komplikované.

Co dříve šlo, dnes už nejde

No, je to asi logické a zákonité, vzhledem k celkovým technologickým i dalším trendům. Z pohledu zákazníka tím ale kabelové televize začnou ztrácet významnou přednost, kterou dosud měly před čistě digitálními službami typu IPTV, ale i před jinými digitálními službami. Jde právě o možnost využít jednu přípojku (placenou 1x, jako jednu službu) pro současný příjem různých programů na více TV přijímačích v domácnosti.  To je požadavek, který u současných domácností, vybavených více televizory, není nijak neobvyklý. Spíše bych jej viděl jako čím dál tím více standardní a obvyklý.

A teď:  u dosavadní analogové kabelové televize se dalo připojit více televizních přijímačů, a na každém sledovat jiný program. U digitální kabelové televize už něco takového nejde. Do domácí zásuvky sice stále ještě “přitékají“ všechny programy současně, ale pro „vybalení“ konkrétních programů je nutné specifické koncové zařízení (digitální kabelový set-top box). A to ne jakékoli zařízení, ale takové, které je podporované kabelovou sítí a je s ní spárované (identifikované sítí a jí akceptované). Takové zařízení  (set-top box) lze získat jen od kabelového operátora,  a tedy za podmínek, jaké určí právě on.

Pro úplnost je vhodné dodat, že třeba u IPTV služeb je to „ještě horší“: zde do domácí zásuvky přitéká už jen jeden program. Také k jeho příjmu je třeba speciální set-top box, dodávaný poskytovatelem služby. Ale pro sledování dvou různých programů na dvou televizorech v domácnosti vám nepostačí ani pořízení druhého set-top boxu. Potřebujete celou druhou přípojku, se vším všudy (a obecně tedy i za plnou cenu). Jenže, a to na rozdíl od kabelové televize, tomu tak bylo od začátku existence těchto služeb. A tak lidem ani nepřijde, že by tomu mělo být jinak. Podobně pro placené satelitní služby, jako je třeba UPC Direct či DigiTV.

Zpět ale k digitální kabelové televizi a k možnosti příjmu různých programů na více televizorech v jedné domácnosti. Právě UPC kvůli tomu mělo před časem malý „mediální konflikt“ s deníkem Právo, který vydal kritický článek s názvem „Mnohým klientům kabelové UPC se digitalizace zbytečně prodraží“. V něm autor poukázal právě na to, že UPC sice bud poskytovat další set-top boxy pro možnost příjmu digitální kabelové televize na dalších přijímačích v jedné domácnosti. Ale nikoli prodávat, za jednorázový poplatek, nýbrž pouze pronajímat, a to za 200 Kč měsíčně. A to prý

„nikdo z předplatitelů kabelové televize UPC do nynějška netušil a zákazníci jsou nečekaným výdajem dost překvapeni“.

UPC to následně uváděla na pravou míru, a argumentovala přitom řadou důvodů, včetně nutnosti správy set-top boxu, která by při přechodu set-top boxu do vlastnictví zákazníka (při jeho jednorázové koupi) byla problematická.

Dalším z argumentů pak bylo i to, že pro druhý a další televizor v domácnosti dostává zákazník digitální kabelové televize zdarma také původní analogové vysílání. Jenže, a tím se dostávám zpět k původnímu tématu: pokud se nabídka v rámci kabelového analogu již nebude dále moc obměňovat a rozvíjet, ale naopak bude omezována (viz výše citovaný rozhovor), tato alternativa pro druhý a další přijímač v domácnosti bude postupně ztrácet na atraktivnosti.

Osobně jsem se, více než na nový HBO Comedy, těšil na zařazení programu AXN Sci-fi do nabídky UPC. Ted už ale vím, že bude opět zařazen jen do nabídky digitální kabelové televize (stejně, jako poslední přírůstek pěti nových programů). A mimochodem, jak to že UPC trvá tak dlouho, než nabídku AXN Sci-Fi  zařadí do své nabídky, když třeba tradičně nepružný inkumbent jej už v nabídce své O2 TV má?