Články publikované na serveru Lupa.cz v roce 2005
Mobilní čísla v telefonních seznamech: na principu OPT-IN
Veřejné telefonní seznamy, které bude vydávat Český Telecom spolu s Mediatelem, budou obsahovat i čísla mobilních telefonů. Ovšem jen těch, u kterých jejich držitelé dali souhlas se zařazením. A takových bude asi hodně málo. (Lupa, 30.12.2005)
Stalo se: Tiscali zůstává
Dlouhé období spekulací končí, česká pobočka Tiscali zůstává a bude v ČR nadále působit samostatně a pod svým jménem. Nové telefonní seznamy bude vydávat Český Telecom a Mediatel. Jakým směrem se ubírají agendy egovernmentu? Budou si úřady samy získávat výpisy z rejstříku trestů? Budou veřejné zakázky zadávány již jen elektronicky? (Lupa, 27.12.2005)
Šťastné a veselé, letos i před deseti lety
Vánoce se slaví letos, stejně jako před deseti lety. Ovšem způsob, jakým se vánoční tématice věnoval Internet před deseti lety, se přece jen lišil od toho dnešního. Jak tedy vypadaly "Vánoce na Internetu" v roce 1995? (Lupa, 23.12.2005)
Stalo se: nastupuje ADSL2+
Český Telecom spustil svůj omezený testovací provoz IPTV, zřejmě již na ADSL2+, a také zkušební provoz dial-upu za paušál. Souběžně s tím představil své ADSL2+ také Czech On Line. Jak se vyvíjí situace kolem podvodných dialerů? ČTÚ připravil ceník odposlechů. SPIS vydal již druhou verzi svého Manifestu znalostní společnosti. (Lupa, 19.12.2005)
Karneval digitalizuje a zavádí triple play
Společnost Karneval Media spouští ve své síti digitální kabelové vysílání. Vedle něj však hodlá dlouhodobě pokračovat i v analogovém vysílání. V prvním čtvrtletí 2006 rozšíří svou nabídku o hlasové služby, na tzv. triple play. Půjde o služby charakteru VOIP, ale nikoli na bázi SIPu, nýbrž technologie PacketCable. (Lupa, 16.12.2005)
Stalo se: Praha chce dotace na Internet zdarma
Hlavní město Praha hodlá žádat o dotace z broadbandového fondu. Jeho pravidla ale nedovolují dotace do infrastruktury tam, kde už existují komerční nabídky. Internetovou telefonii u nás využívá na 17 000 lidí. Jak vypadá první služba na bázi režimu FRIACO? Je nový elektronický výpis od GE Money Bank skutečně plnohodnotnou alternativou k papírovému výpisu? (Lupa, 14.12.2005)
GTS kupuje i Nextru a Telenor Networks
Po loňské akvizici Aliatelu a velmi nedávné koupi Contactelu se společnost GTS Central Europe vydala znovu na nákupy. Tentokráte si vybrala společnosti Nextra a Telenor Networks, a od každé zakoupila rovnou dva kusy (po jedné v české a slovenské verzi). Cena zveřejněna nebyla a ani nebude. Vše ale musí schválit ještě antimonopolní úřad. (Lupa, 08.12.2005)
Jak naložit s digitální dividendou?
Po úplném vypnutí pozemního analogového televizního vysílání by mohlo být uvolněno na 300 až 350 MHz rádiového spektra, které půjde nově přidělit (či přímo prodat) a využít pro nové služby. Dočkáme se třeba nových bezlicenčních pásem? A jak moc to má být koordinováno v rámci celé EU? (Lupa, 06.12.2005)
Stalo se: první ADSL bez paušálu
Po ADSL bez dat se na trhu objevuje i první ADSL bez paušálu. Český telekomunikační trh je prý špatně regulovaný, říká ECTA. Evropský regulační rámec se ale prozatím nemění. Na úrovni EU se dohodl alespoň termín pro ukončení analogového TV vysílání, nejpozději do roku 2012. No a Český Telecom v tichosti zavedl FRIACO. (Lupa, 05.12.2005)
GTS Novera a Contactel: konsolidace pokračují
Dánská společnost TDC, která v ČR vlastní firmu Contactel, bude prodána společnosti Nordic Telephone Company. Ještě předtím ale stihla prodat Contactel vlastníkům české GTS Novery. Kdo jsou tito vlastníci a jak změní tento prodej situaci na našem trhu? A je to poslední akvizice svého druhu v ČR, nebo jsou další ještě na obzoru? (Lupa, 02.12.2005)
Kauza volných kreditů: 205 milionů pokuty pro Telecom
Nové vedení ÚOHS potvrdilo prvoinstanční rozhodnutí úřadu, učiněné ještě za dřívějšího vedení a přisoudilo Českému Telecomu rekordní pokutu 205 milionů korun. Důvodem je vázání volných kreditů v měsíčním paušálu u pevných linek, které skončilo až v červnu letošního roku. Jenže celá věc má jeden háček. O kreditech totiž rozhodl ČTÚ. (Lupa, 01.12.2005)
Stalo se: varování spotřebitelům
Sdružení SOS varuje spotřebitele před tím, aby si zbytečně nezavírali cestu k využití mobilní přenositelnosti. Ke spotřebitelům náhle promlouvá i BSA (Business Software Aliance), a varuje je před podezřele laciným softwarem. O čem hovořilo nejvyšší vedení Eurotelu na setkání s novináři? Jak se staví k myšlence MVNO, či k roamingovým poplatkům? (Lupa, 28.11.2005)
Pipay.cz: mikroplatby, nebo Premium SMS?
Nová služba pipay.cz, provozovaná společnostmi Pipeline a Wirenode, má některé rysy mikroplatebních systémů - snadno se používá a velmi snadno se implementuje u poskytovatele služby. Výši jednotlivých plateb (50 nebo 79 korun) se však řadí spíše mezi jakési miniplatby. Ovšem způsobem dělení svých výnosů si v ničem nezadá s Premium Rate SMS. (Lupa, 25.11.2005)
Stalo se: světový summit o informační společnosti
Ani druhá fáze světového summitu o informační společnosti (WSIS) nezměnila nic na tom, že vládu nad celosvětovým Internetem drží ve svých rukou USA. Rozvojové země nedostaly do fondu digitální solidarity skoro nic. Bohatý svět jim ukázal alespoň zajímavý notebook na kličku, v ceně do 100 dolarů, který chce rozdávat chudým dětem. (Lupa, 21.11.2005)
Mobilní přenositelnost: nebude to až tak snadné
Do 15. listopadu měli mobilní operátoři zapracovat do svých všeobecných podmínek přenositelnost čísel. Měli jasně a srozumitelně říci, za jakých podmínek od nich mohou zákazníci odejít, pokud se rozhodnou využít možnost přenesení svého čísla. Důležité je to hlavně pro zákazníky, kteří mají nějaký závazek na dobu určitou. A jak to dopadlo? (Lupa, 18.11.2005)
Stalo se: mýtné, digitální práva spotřebitelů, ...
Bude vítězem výběrového řízení na systém pro výběr mýtného firma Kapsch? Pokud ano, mohl by jí subdodávat i Český Telecom. Zástupci spotřebitelů v celé EU vytáhli do boje za digitální práva spotřebitelů, aby kontrovali stále většímu omezování jejich legitimních práv. Celou kampaň podpořili i někteří europoslanci. (Lupa, 14.11.2005)
Chello Flex a PC strážce
České UPC včera představilo nový "instantní 24-hodinový Internet", v podobě služby chello flex. Nabízí kabelové připojení rychlostí 256/64 kbit/s, po dobu 24 hodin, za 45 Kč, aktivované do 2 minut. Pro koho je určeno? Český Telecom představil svou vánoční nabídku v oblasti ADSL, a také novou službu PC Strážce. Ta zahrnuje i rodičovskou kontrolu. (Lupa, 9.11.2005)
Stalo se: VOIP, Telecom, Microsoft ...
Službě TelefoNet se daří, a tak přichází s dalšími novinkami. Ani další VOIP operátoři však nespí. Také Český Telecom reaguje na tlak VOIP operátorů, a chystá se rozvíjet klasické telefonování jen za paušál. Microsoft představil svou novou internetovou strategii, a zde v ČR i lokalizovaná Windows Media Center. K jejich prezentaci si pronajal a vybavil "superbyt". (Lupa, 7.11.2005)
Stalo se: Invex, VOIP, Telecom …
Na letošním Invexu se hodně mluvilo také o internetové telefonii a technologiích VOIP. Jinak se k ní ale stavějí větší operátoři a státní správa, a jinak střední a menší operátoři. Český Telecom zveřejnil své finanční výsledky za první tři kvartály. Jak konkrétně klesají jeho příjmy z hovorného? Bude se v Praze Internet i telefonování zadarmo? (Lupa, 31.10.2005)
Invex 2005: zajímavosti třetího dne
Jak jsou k Internetu připojeny školy poté, co skončil Indoš? Jak se vyvinul koncept digitální domácnosti od loňského Invexu? Kdo zafinancoval čtyřletý vývoj řešení pro digitální domácnost, které včera na Invexu představila společnost DB System software, a.s. z Pardubic? A jak vlastně toto řešení vypadá, co nabízí a jak bude uvedeno na trh? (Lupa, 27.10.2005)
Invex 2005: zajímavosti druhého dne
Eurotel představil na Invexu další podrobnosti o své mobilní síti UMTS a jejích službách. Spustí ji k prvnímu prosinci, v Praze a v centru Brna. Ceny ale oznámí až na poslední chvíli. Jeden z Křišťálových disků na Invexu získala síť Praha5.net, poskytující občanům Internet zdarma. Cenu ministryně informatiky získal projekt elektronické zdravotní knížky IZIP. (Lupa, 26.10.2005)
Invex 2005: zajímavosti prvního dne
Databáze pro mobilní přenositelnost bude společná s pevnými sítěmi. MI ČR představilo pravidla pro čerpání dotací na rozvoj broadbandu. Český Telecom představil své VOIP řešení, určené firmám, a tři různé druhy příjmu televizního vysílání. Nechybí mezi nimi ani DVB-H, které představil také T-Mobile. (Lupa, 25.10.2005)
Stalo se: digitální vysílání, ADSL2+, kabel …
Minulý pátek u nás odstartovalo řádné digitální televizní a rozhlasové vysílání. Zatím ale jen v Praze a bezprostředním okolí, Brno a Ostrava si počkají až do února. Jak se vyvíjí kauza s rozhlasovými a televizními poplatky? Czech On Line má smlouvu na unbundling a spustil ADSL2+. Kabeloví operátoři hlásí 100 000 internetových přípojek. (Lupa, 24.10.2005)
Internetová (pre)historie Invexu
Invex se poprvé konal v roce 1970, ale letos slaví teprve 15. narozeniny. Vlastní WWW stránky, doménu i připojení k Internetu si pořídil přesně před deseti lety, v roce 1995. Jejich archivní kopie je na Internetu stále dostupná. O rok později už byl Internet na Invexu jako doma. A čím nás Internet překvapí na letošním Invexu? (Lupa, 21.10.2005)
3G/UMTS: odstartováno!
Český T-Mobile včera spustil komerční provoz své mobilní sítě třetí generace, alias UMTS. Služby, které v ní nabízí, jsou pouze službami rychlého přístupu k Internetu, a nesou značku Internet 4G. Zatím jsou dostupné jen na území Prahy, na další části ČR dojde až v příštím roce. Maximální rychlosti jsou 512 kbit/s, resp. 1024 kbit/s. (Lupa, 20.10.2005)
Stalo se: eIdentity, epodpis a věda mimo zákon...
Našim zákonodárcům se málem podařilo postavit mimo zákon vědce i programátory, zabývající se bezpečnosti počítačových systémů. Resort financí chce zavést používání elektronického podpisu třeba i násilím. Na našem trhu začne záhy působit třetí akreditovaný poskytovatel certifikačních služeb, společnost eIdentity. V čem chce konkurovat I.CA a České poště? (Lupa, 17.10.2005)
ADSL před Invexem: žádné překvapení
Případné novinky v oblasti ADSL si Český Telecom nechává až na Invex. Včera pouze hodnotil dosavadní vývoj, co do penetrace a dostupnosti ADSL. Počet přípojek za poslední měsíc vzrostl o 20 tisíc na celkových 220.000. Zajímavostí je, že u nových přípojek výrazně dominují samoinstalace, prováděné přímo zákazníky. (Lupa, 13.10.2005)
Stalo se: Nextra, Tiscali, MI ČR ...
Česká Nextra má být na prodej. S ní i tuzemský Telenor - ale který?Telenor Česká republika, nebo Telenor Networks? Tiscali se stále hádá s Telecomem, po ČTÚ se obrací o pomoc i na ÚOHS. APVTS má (staro)nového předsedu. MI ČR se vyjadřuje k podvodným SMSkám. Jaké jsou nominace na Osobnost roku české informatiky a telekomunikací? (Lupa, 10.10.2005)
Volný TelefoNet: hovory po celý den jen za paušál
U příležitosti desátých narozenin přichází Czech On Line s nabídkou tarifu s hovory (do pevných sítí v ČR) jen za paušál, a to po celý den. Podmínkou je ovšem připojení k Internetu, neboť jde o službu na bázi VoIP. Mění se i logo a sjednocují značky: své produkty a služby bude Czech On Line nyní nabízet jen pod značkou Volný. (Lupa, 07.10.2005)
Stalo se: CEO promluvili
Do Prahy přijel nejvyšší šéf společnosti Vodafone, Arun Sarin. Setkal se s novináři i s ministryní Bérovou. Jeden z prvních rozhovorů poskytl tuzemským médiím i nový generální ředitel Českého Telecomu, Jaime Smith. Do třetice se vyjádřil pro média i nový CEO Eurotelu, Salvador Anglada. Co zajímavého všichni řekli, či alespoň naznačili? (Lupa, 03.10.2005)
Mobilní přenositelnost: jak rozhodl soud?
Nejvyšší správní soud vyhověl společnosti T-Mobile a z opatření ČTÚ vypustil jednu konkrétní pasáž, týkající se smluv na dobu určitou. Znamená to, že zákazníci se smlouvami na dobu určitou budou nyní vyloučeni z přenositelnosti a budou muset čekat, až jejich smlouvy doběhnou? Nejspíše nikoli. (Lupa, 29.09.2005)
Dialery, jak je vidí Telecom
Český Telecom se na současnou situaci kolem podvodných dialerů dívá poněkud odlišně, než asociace APVTS. Není tak optimistický a nehlásí, že už je vyhráno. Chce pokračovat v boji proti podvodným dialerům, a neodpískal ani tzv. certifikované dialery. Řešení ale prý závisí hlavně na legislativních nástrojích regulátora, či přímo zákonodárce. (Lupa, 23.09.2005)
Stalo se: dealeři, přenositelnost, infringement procedure proti ČR
Český Telecom si stěžuje na nekorektní chování dealerů svých konkurentů, a podal na ně trestní oznámení. Jak to bude s mobilní přenositelností z/do sítě NMT a jak Česká republika odpověděla na zahájení tzv. infingement procedure ze strany Evropské komise právě kvůli přenositelnosti? A na co ještě ČR neodpověděla? (Lupa, 26.09.2005)
Stalo se: ADSL, VoIP, přenositelnost
Český Telecom ohlásil 200.000 internetových přípojek. Ale o jaké přípojky vlastně jde? Nová VoIP služba ha-loo nabízí provize z příchozích hovorů. Také Fayn láká nové zákazníky na slevy a slibuje SIP. T-Mobile požádal soud o přezkoumání té části rozhodnutí regulátora o přenositelnosti čísel, která se týká smluv na dobu určitou. (Lupa, 19.09.2005)
Kauza dialery: je vyhráno?
Teprve od začátku července se začala prakticky aplikovat opatření proti podvodným dialerům, která si mezi sebou dohodli operátoři, na půdě APVTS. Už nyní ale jejich pracovní skupina dospěla k závěru, že opatření jsou natolik úspěšná, že dalších opatření už není zapotřebí - a zastavila vývoj tzv. certifikovaných dialerů. (Lupa, 16.09.2005)
Stalo se: Tiscali, ČTÚ a dial-up
Po dubnovém rozhodnutí regulátora o výrazném snížení terminačních poplatků za dial-up bylo dlouho ticho po pěšince. Nyní se hlasitě ozvalo Tiscali, které se domáhá doplacení "plné výše poplatků" a varuje před ohrožením všech tuzemských poskytovatelů internetových služeb. Jaká je podstata celého sporu? (Lupa, 12.09.2005)
Eurotel představil svou vizi UMTS
Způsob, jakým čeští mobilní operátoři hodlají využít své UMTS licence, není úplně stejný. Již v červnu se pochlubil T-Mobile a včera se přidal také Eurotel. Oskar/Vodafone se zatím nevyjádřil. Jak tedy vypadá vize Eurotelu a v čem se liší od toho, co prezentoval T-Mobile? Na co se můžeme těšit, a v jakém časovém horizontu? (Lupa, 09.09.2005)
Stalo se: VoIP, SIP peering a první triple play
Czech On Line přichází s velkoobchodní nabídkou hlasových služeb na bázi VoIP, určenou i malým providerům. Matice SIP peeringu v ČR se opět rozrostla, nově se přidali další poskytovatelé hlasových služeb. Jeden z VoIP providerů, Mattes AD, si už troufá i na triple play. K dosavadní nabídce Internetu a hlasu přidá i TV vysílání. (Lupa, 05.09.2005)
Elektronické značky nastupují
Česká pošta získala akreditaci pro svou certifikační autoritu PostSignum, a právě dnes začíná vydávat kvalifikované certifikáty jak pro elektronické podpisy, tak i pro elektronické značky. Novela zákona o DPH, která umožní využití elektronických značek pro daňové doklady, je hotova a čeká jen na podpis prezidenta. (Lupa, 01.09.2005)
Stalo se: IPTV a digitální vysílání
Český Telecom se zaregistroval u RRTV a bude moci zahájit televizní vysílání "po drátě", pomocí technologií IPTV. Start řádného pozemního digitálního vysílání, pomocí DVB-T, se také o něco přiblížil. Česká televize totiž získala od ČTÚ vysílací frekvence pro veřejnoprávní multiplex, které již jednou dostaly České radiokomunikace. (Lupa, 29.08.2005)
Velký průzkum malé gramotnosti
V ČR je gramotných pouze 27 procent obyvatel v produktivním věku. Tedy ne ve smyslu schopnosti číst a psát, ale ve smyslu počítačové gramotnosti. Nebo snad informační gramotnosti? Zadavatel průzkumu (MI ČR) a jeho realizátor (agentura STEM/MARK) to označují každý jinak. Ale naměřená data jsou jen jedna, a jsou velmi zajímavá. (Lupa, 26.08.2005)
1995: internetová party Microsoftu
Dnes je to na den přesně deset let, co Microsoft oficiálně uvedl na trh své MS Windows 95. Byla to tehdy velká sláva a hlavně velká show, za kterou by se nemusel stydět ani slavný P.T.Barnum. Byla to ale také jedna z prvních oslav, která probíhala současně i po Internetu. Jak tedy vypadala internetová party v roce 1995, v podání Microsoftu? (Lupa, 24.08.2005)
Stalo se: WiFi antény, prodaný InWay a rozdělený ha-vel voice
Regulátor již vydal všeobecné oprávnění pro pásma 2,4 a 5 GHz, a tolik kritizovaný požadavek ohledně externích antén už v něm není. Měl by ale trvat, protože je prý zakotven v jiných právních předpisech. Český InWay byl prodán, z Lucemburska na Normandské ostrovy. Zákaznickou strukturu společnosti ha-vel voice si rozebraly dva subjekty, SkyNet a ha-vel internet. (Lupa, 22.08.2005)
Poplatky za zrušení: už došlo i na ADSL
Banky už se svými poplatky za rušení účtů narazily. Podobný problém ale klepe na dveře i u ADSL. U nabídek na bázi unbundlingu jsou poplatky za zrušení běžné. U přeprodávaného ADSL dosud nebyly. První, kdo se je pokusil zavést i zde, konkrétně EMEA Telecom, si to ale rychle rozmyslel. (Lupa, 19.08.2005)
Internet a jednotlivci, podle ČSÚ
Šetření ČSÚ naznačuje, že mezi každodenními uživateli Internetu stále hrají prim muži. Ve skupině méně intenzivních uživatelů už ale převažují ženy, a zájem o Internet s věkem kupodivu neubývá. Dostupnost broadbandu pro členy domácností je stejně špatná (relativně nízká) ve středně velkých a nejmenších sídlech. (Lupa, 15.08.2005)
T-Mobile má nejvíce zákazníků
V roce 2003 vyhlásil T-Mobile ambiciózní cíl: stát se do dvou let jedničkou na našem mobilním trhu, co do počtu zákazníků i co do finančních ukazatelů. Polovinu tohoto cíle se mu nyní podařilo splnit - co do počtu zákazníků už je na prvním místě. Prvenství v ekonomických ukazatelích chce dosáhnout do roku 2007. Hodlá však útočit i na pevné operátory. (Lupa, 12.08.2005)
Internet v domácnostech, podle ČSÚ
Podle zveřejněných statistik ČSÚ je Internet v českých domácnostech na vzestupu, ale někde ho překvapivě i ubývá. Nejvíce pochopitelně přibývá broadbandu, meziročně z deseti na 23 procent. Rapidně ztrácí dial-up, ale klesá i procentuální zastoupení mobilního připojení. Hlavním důvodem proti Internetu jsou pak vysoké poplatky. (Lupa, 09.08.2005)
Máme broadbandové fórum!
Teprve po dvou měsících od svého formálního ustavení se broadbandové fórum (Fórum pro vysokorychlostní přístup) dočkalo i svého personálního naplnění. Proč ale vůbec vzniklo, a co a jak by mělo dělat? A jak je to vlastně s penězi z nedávné privatizace Českého Telecomu, do jejichž rozdělování by Fórum mělo nějak mluvit? (Lupa, 08.08.2005)
Letní přestřelka: kabel vs. ADSL
Poklid okurkové sezóny v oblasti broadbandu narušila drobná přestřelka mezi kabelem a ADSL: Karneval se pochlubil detailnějšími čísly o svých uživatelích a Český Telecom reagoval vývojem ADSL v krajích. Jak dopadá srovnání kabelu a ADSL co do počtu přípojek i celkového růstu? A jak je to s digitalizací kabelu a s VoIP v kabelových sítích? (Lupa, 05.08.2005)
Kauza dialery: čtyři měsíce poté
Teprve čtyři měsíce poté, co se operátoři na půdě APVTS dohodli na společném postupu proti dialerům, se jejich dohoda prakticky naplňuje. Je to ve prospěch koncového uživatele, nebo naopak v jeho neprospěch? Co přinesla středeční diskuse u kulatého stolu na téma dialerů? Jaký lze očekávat další vývoj? (Lupa, 24.06.2005)
Má to zapotřebí?
Jako bájný pták Fénix se znovu a znovu objevuje informace o tom, že veškeré ADSL si zákazníci kupují jen od Českého Telecomu. (Lupa, 22.06.2005)
Jak se chystá mobilní přenositelnost?
Kolem připravované mobilní přenositelnosti je celá řada zajímavých otázek. Má například zákazník pendlovat mezi operátory, nebo vše vyřizovat na jednom místě? A jak to bude s vypořádáním existujících smluvních vztahů s opouštěnými operátory? Budou muset být nejprve ukončeny, nebo to nebude podmínkou? A jak se volající dozví o skutečné ceně hovoru? (Lupa, 15.06.2005)
Jak se daří pevné přenositelnosti?
V ČR bylo přeneseno již na 1,5 milionu čísel v rámci pevných sítí. Jde skoro o každou druhou pevnou linku, nebo jen o necelá 4 procenta všech čísel, určených pro pevnou síť? Kolik se za přenesení platí a jak velká část z přenesených čísel se skutečně využívá? A ke komu se čísla v pevných sítí přenáší nejvíce? (Lupa, 13.06.2005)
V čem je naše ADSL jiné?
Zatímco Český Telecom se chlubí tím, jak počty uživatelů jeho ADSL utěšeně rostou, statistiky EU nás v penetraci broadbandu na počet obyvatel řadí na třetí místo od konce. Navíc naše ADSL vykazuje některé zásadní odlišnosti a přesně opačné trendy oproti celoevropskému průměru. Třeba v tom, že podíl inkumbenta na celém trhu s ADSL neklesá, ale naopak roste. (Lupa, 06.06.2005)
Kauza volných kreditů: Telecom se odvolává
Český Telecom se odvolal proti pokutě za volné kredity, kterou mu počátkem května uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. O její výši se pouze spekuluje, ale nejspíše nebude malá. Jaké je ale pozadí celé kauzy, jejíž kořeny sahají až do roku 2001? A proč není celá věc tak černobílá, jak by se na první pohled mohlo zdát? (Lupa, 27.05.2005)
ČTÚ: Telecom souhlas nepotřebuje
Kauza vynuceného převodu na nové cenové programy Českého Telecomu má další vývoj. Konečně se totiž jasně vyjádřil i sám regulátor. Podpořil stanovisko Telecomu, v tom že k převodu na nové tarify nepotřebuje souhlas svých zákazníků, ani u regulovaných, ani u neregulovaných tarifů. Sdružení SOS však hodlá bojovat dál. (Lupa, 12.05.2005)
ČTÚ zaniklo, ať žije ... ČTÚ!
Během právě uplynulého víkendu zanikl Český telekomunikační úřad. Tedy alespoň to ČTÚ, které jsme až dosud znali. Místo něj vznikl zbrusu nový národní regulátor - ovšem se zcela shodným názvem, což vůbec nereflektuje přechod od telekomunikací k elektronických komunikacím. Změnil se alespoň způsob vedení nového ČTÚ. (Lupa, 2.05.2005)
Nové tarify Českého Telecomu: jsou skutečně povinné?
Má Český Telecom právo zrušit všechny dosavadní cenové programy a převádět zákazníky na nové tarify i bez jejich souhlasu? Sdružení obrany spotřebitelů ČR si vyžádalo stanovisko regulátora a došlo k závěru, že je to sporné. Uživatelům doporučuje tarif neměnit, pokud to pro ně není výhodné. A co na to říká Český Telecom? (Lupa, 06.05.2005)
Kauza dialery: co přináší nový zákon?
Limit 20 minut na linkách 976 u Českého Telecomu platí, ale asi už ne moc dlouho. Nově si lze nechat zdarma zablokovat odchozí hovory. Nový zákon o elektronických komunikacích požaduje informování o ceně ještě před sestavením drahého spojení. Jak s tím koresponduje to, co si mezi sebou dohodli operátoři na půdě Asociace provozovatelů veřejných telekomunikačních sítí? (Lupa, 05.05.2005)
Po smršti přichází zemětřesení
V návaznosti na pondělní regulační smršť se Český Telecom postaral o pořádné zemětřesení ve svých cenových programech. Ty stávající (až na dva) ruší, a místo nich zavádí programy nové. Uživatelé teď mají měsíc na to, aby se rozhodli, na jaký nový cenový program přejdou. Pokud tak neučiní, Český Telecom za ně vybere nový cenový program sám. (Lupa, 29.04.2005)
Jak regulovat: pod pokličkou, nebo otevřeně?
Nový zákon o elektronických komunikacích zásadně mění způsob regulace. Už by nemělo být možné, aby regulátor z ničeho nic vydal hned pět rozhodnutí najednou, jak blesk z čistého nebe. Nově budeme muset svá významnější rozhodnutí nejprve konzultovat s veřejností, a pak je také náležitě zdůvodňovat. (Lupa, 27.04.2005)
Regulační smršť jako předzvěst zemětřesení?
Doslova pár dnů před účinností nového zákona o elektronických komunikacích vydává ČTÚ (ještě podle dosavadního zákona o telekomunikacích) hned pět významných rozhodnutí najednou: ke zpřístupnění místních smyček, k ADSL propojení, k hlasovému propojení, k internetové terminaci i originaci, a k regulovaným cenovým programům. Důsledky mohou být významné. (Lupa, 26.04.2005)
Co přinese nový zákon? - I.
Již tuto neděli nabude účinnosti nový zákon č. 127/29005, o elektronických komunikacích. S ročním zpožděním včlení do naší legislativy nový evropský regulační rámec elektronických komunikací a přinese významné změny do fungování našeho telekomunikačního trhu. Tím, jaké změny to budou, se začneme zabývat v tomto malém seriálu. (Lupa, 25.04.2005)
Kauza dialery: platí 20 minut, nebo ne?
Český Telecom již dříve deklaroval, že v jeho síti může souvislé spojení na linkách s prefixem 976 trvat nejvýše 20 minut. Sdružení obrany spotřebitelů ČR nyní poukazuje na to, že reklamace delších hovorů, podávané právě z titulu překročení tohoto limitu, Český Telecom neuznává. Že by už fakticky počítal s limitem 60 minut, aniž to někomu řekl? (Lupa, 22.04.2005)
Jaký bude TV banking?
Nový koncept TV bankingu nabídne výhody přímého bankovnictví i těm klientům, kteří se až doposud báli používat počítač. Samy banky jej hodnotí jako krok správným směrem a dosud nejosobnější kontakt klienta s bankou na dálku. Do dvou let by se mohl stát nejrozšířenějším způsobem komunikace klientů s bankou. (Lupa, 01.04.2005)
ADSL dosáhne dále
Český Telecom si pořídil dokonalejší měřící technologii, díky které bude moci zvýšit dosah svého ADSL, ze stávajících 3,8 km až na 8,2 km. Relevantní to ale bude jen pro část z cca 7 procent místních smyček, které jsou delší než 3,8 km. Možná je to ale i předzvěst budoucího zvyšování rychlosti. Už by bylo načase. (Lupa, 18.03.2005)
Oskarova nová data
Oskar nabízí nové datové tarify, s cenou automaticky odstupňovanou podle objemu přenesených dat. Ani nejvyšší tarif však není úplně neomezený, uplatňuje se na něm Fair Use Policy, a po 3 GB může klesnout rychlost. Český Telecom zase zlevnil své nejpomalejší ADSL, ale jeho nový Internet Expres Hit má novou FUP a už není neomezený - za data navíc se platí. (Lupa, 02.03.2005)
Softwarové patenty prošly, ale...
Rada EU včera schválila kontroverzní návrh směrnice o patentovatelnosti vynálezů realizovatelných počítačem (alias o tzv. softwarových patentech). Naštěstí to ještě zdaleka neznamená, že tato směrnice ihned vstupuje v platnost. Reálné šance na její definitivní odmítnutí stále existují. Hrozí ale roztržka mezi Radou EU a Evropským parlamentem. (Lupa, 08.03.2005)
Blackberry není jenom ostružina
Po prvním představení na loňském Invexu spouští nyní český T-Mobile služby BlackBerry. O co vlastně jde? Nejsou to zdaleka jen speciální jednoúčelové terminály, uzpůsobené mobilnímu mailování. Řešení BlackBerry nabízí více než jen elektronickou poštu na cestách, vysoký komfort a vysokou bezpečnost, ale vyžaduje také určitou podporu přímo v síti firemního zákazníka. (Lupa, 28.02.2005)
Digitální vize Deutsche Telekomu, I. část
Německý inkumbent očekává, že informační a komunikační technologie ovlivní fungování celé společnosti, a chce na to být připraven. Zavádí garance pro jednání se zákazníkem, například v podobě závazku odpovídat na emaily do 24 hodin či skutečně mít na prodejnách veškeré inzerované zboží. Mailboxy všech svých zákazníků vybavuje zdarma antispamem a antivirem. (Lupa, 25.02.2005)
Digitální vize Českého Telecomu, část III.
Český Telecom, spolu s dceřiným Eurotelem, nedávno oznámil uzavření strategické aliance s firmou Microsoft. Jak tento krok zapadá do širšího kontextu mediálních aktivit Telecomu a jak souvisí s vizí digitální domácnosti a digitální firmy, kterou obě firmy představily na Invexu? Bude mít Telecom vlastní TV program? A jak jej bude šířit? (Lupa, 14.02.2005)
8.2.2005: Den bezpečnějšího Internetu
Včera proběhl v Evropě i v některých dalších zemí světa "Den bezpečnějšího Internetu". Jde o jednu z aktivit v rámci iniciativy EU, zaměřené hlavně na ochranu dětí a školní mládeže před nástrahami Internetu. V ČR byl spuštěn národní informační uzel k této problematice , a byla vyhlášena literární soutěž pro školní mládež. (Lupa, 09.02.2005)
Tele2: ofenzíva pokračuje žalobou
Po petici, stížnosti na ČTÚ i ÚOHS a žalobě kvůli srovnávací reklamě pokračuje ofenzíva společnosti Tele2 dalším krokem. Tentokráte jde o žalobu na Český Telecom o náhradu škody ve výši 2,14 miliardy korun. Předmětem sporu jsou volné kredity v cenových programech Českého Telecomu. Není to ale první miliardová žaloba v telekomunikacích. (Lupa, 04.02.2005)
Nejkrásnější dívka Internetu?
První ročník soutěže iMiss, o nejkrásnější dívku Internetu, přilákal na 1500 soutěžících. Palmu vítězství si nakonec odnesla Inna Puhajková, 18-letá studentka střední policejní školy. V jakých disciplínách se soutěžilo, jak vše souviselo s Internetem a co má nová soutěž společného s dřívější soutěží Miss Internet? (Lupa, 31.01.2005)
Vláda schválila broadbandovou strategii
Vláda včera projednala návrh samostatné novely o digitalizaci rozhlasového a televizního vysílání, a schválila také naší národní broadbandovou strategie. Jak to nakonec dopadlo s návrhy na daňové úlevy a na využití jednoho procenta z výnosů privatizace? Dala vláda něco na broadband? Prosadí si poslanci zákaz anonymních SIM karet? (Lupa, 27.01.2005)
Jak fungují háčky a čárky v doménách?
CZ.NIC se rozhodl prozatím neimplementovat diakritiku v doménách druhé úrovně, pod národní doménou .cz. V jiných státech však obdobná možnost existuje a používá se. Jak ale vše funguje a jak se vůbec pracuje s doménami, které obsahují jiné než čistě ASCII znaky? Jaká je podpora v browserech? Co již pokývají standardy a co se ještě musí dořešit? (Lupa, 21.01.2005)
Internet Expres Optimal: zlevnění v pilotním provozu
Český Telecom razantně snížil cenu svého megabitového ADSL, zavedením nové varianty služby Internet Expres s přídomkem OPTIMAL. Koncového uživatele přijde na 799 Kč, ale její vlastnosti se mění v závislosti na vzdálenosti uživatele od DSLAMu. Navíc je tato služba nabízena pouze v rámci dvanáctiměsíčního pilotního provozu. (Lupa, 18.01.2005)
Domény s diakritikou (zatím) nebudou
Sdružení CZ.NIC se po delším období váhání rozhodlo nezavádět háčky a čárky do jmen domén druhé úrovně, skrze implementaci konceptu IDN (Internationalized Domain Names). Toto rozhodnutí vychází z výsledků průzkumu mezi firemními uživateli z října loňského roku, který ukázal že zájem o domény s diakritikou je malý. (Lupa, 17.01.2005)
Dárcovské SMS: fenomén made in ČR
DMS, alias dárcovské SMS, nevznikly až nyní, v souvislosti s přírodní katastrofou v Asii. Teprve tato událost však původní české řešení patřičně prosadila a dostala do povědomí nejširší veřejnosti. Teď o něj mají zájem i v zahraničí. A jak vlastně dárcovské SMS zprávy fungují? A jak je to s penězi, které se kolem nich točí? (Lupa, 13.01.2005)
Jak dál se zákonem o elektronických komunikacích?
Návrh zákona o elektronických komunikacích již prošel třetím čtením v Poslanecké sněmovně, a nyní je projednáván v Senátu. Poslanci jej ale významně pozměnili, což se nyní nelíbí ani alternativním operátorům, ani zástupcům uživatelů. Odstraněna byla také celá problematika digitalizace, která bude řešena samostatnou právní úpravou. Ta již je navržena. (Lupa, 10.01.2005)
2004: byl to rok ADSL?
Loňský rok určitě byl rokem, ve kterém se ADSL v ČR začalo významněji rozvíjet. Alespoň to tzv. přeprodávané ADSL od Českého Telecomu, které vykázalo výrazný nárůst. Čím ale byl tento nárůst tažen? Jaké jsou jeho současné problémy? Byly splněny rozvojové plány samotného Českého Telecomu v oblasti ADSL? Co lze očekávat do budoucna? (Lupa, 03.01.2005)