×
Články publikované na serveru Živě.cz v roce 2005
- Historie českého Internetu: Seznam
- V květnu roku 1996 spouští Ivo Lukačovič svůj Seznam, jako katalog zdrojů dostupných v ČR. Jaký byl jeho tehdejší obsah a vzhled, a jakou roli sehrál při vzniku Seznamu známý velikán Jára Cimrman? (Zive, 12.08.2005)
- Historie českého Internetu: Seznam zdrojů CESnetu
- Kolem roku 1995 existoval autoritativní výčet toho, co bylo na českém Internetu dostupné. Jednalo se o Seznam zdrojů CESnetu, po liberalizaci přejmenovaný na Seznam síťových zdrojů v ČR, a psaný v angličtině. A jak vlastně takové "zdroje" vypadaly? (Zive, 05.08.2005)
- Historie českého Internetu: odkud se kdysi stahovalo?
- Již před deseti lety byl na českém Internetu k dispozici zajímavý obsah, v podobě různých souborů. Ty se umisťovaly do tzv. anonymních FTP archivů, odkud si je mohl kdokoli stáhnout. Tedy pokud věděl odkud a jak. Pak se nemusel bát ani zrcadel, ani blbouna nejapného. (Zive, 29.07.2005)
- Historie českého internetu: Jak se kdysi hledalo?
- Najít dnes něco na Internetu je relativně snadné. Stačí jít na stránky nějakého fulltextového vyhledávače a zde popsat to, co hledáte. Ostatní už je pak hlavně otázka toho, jak dobře či špatně jste se zeptali. Před deseti lety to ale takto jednoduché rozhodně nebylo. Tehdy žádný Google neexistoval, a místo něj zde byla řada specifických služeb pro různé druhy hledání. (Zive, 22.07.2005)
- Historie českého internetu: Gopher
- V polovině devadesátých let soupeřil Gopher se službou WWW o to, kdo z nich bude uživatelům zprostředkovávat obrovské informační bohatství celosvětového Internetu. Nakonec na celé čáře vyhrál World Wide Web, zatímco Gopher upadl do zapomnění. Jak ale vůbec vypadal? A jak fungoval? A co český svět Gopheru? (Zive, 15.07.2005)
- Historie českého internetu: BBS, alias Bulletin Board System
- BBsky byly vlastně určitým předchůdcem dnešního Internetu. Nabízely informace, soubory, možnost komunikace mezi uživateli, elektronickou poštu, on-line hry i další aplikace, a později také přístup k Internetu. V ČR se asi nejvíce proslavila BBS společnosti Infima. (Zive, 08.07.2005)
- Historie českého internetu: slavíme 10. výročí liberalizace
- Dnes je tomu přesně 10 let, kdy byl v ČR liberalizován Internet. Do té doby mohl být pouze akademický, a teprve od 1. července 1995 dostali šanci i komerční provideři. S nimi se pak dostali k Internetu i uživatelé, stojící mimo akademickou sféru. Začala doba bouřlivého rozvoje ... (Zive, 24.07.2005)
- Blíží se konec regulace?
- Předseda Rady ČTÚ David Stádník připustil možnost, že již v příštím roce ČTÚ přestane regulovat ceny služeb Českého Telecomu. Je to převratný zlom, nebo spíše možný důsledek nového zákona o elektronických komunikacích? A co by to mohlo fakticky znamenat? (Zive, 16.06.2005)
- Eurotel Mobile Exchange Plus: další část Digi Biz
- Svou novou službu Mobile Exchange Plus včera Eurotel představil již jako součást celého širšího konceptu digitální firmy (Digi Biz) mateřského Českého Telecomu. Co dalšího lze očekávat, jak v rámci Digi Biz, tak i v rámci představ o digitální domácnosti (Digital Home), v podání našeho inkumbenta? (Zive, 08.06.2005)
- Zemětřesení v ADSL a exploze sub-broadbandu
- Ledva stačilo ministerstvo informatiky založit Fórum pro vysokorychlostní přístup, doslova se roztrhl pytel s novými nabídkami ADSL přípojek o rychlosti 128/64 kbit/s. Ty jsou tak pomalé, že už si opravdu nezaslouží být zařazeny mezi "vysokorychlostní". Český Telecom navíc výrazně překopal celou svou nabídku ADSL. (Zive, 02.06.2005)
- Jak jsme počítačově gramotní?
- Předběžné výsledky unikátního průzkumu počítačové gramotnosti, které včera zveřejnilo Ministerstvo informatiky, uvádí číslo 26,3 procenta. Právě tolik lidí má být v ČR počítačově gramotných. Je to hodně, nebo naopak málo? A jak se vlastně taková počítačová gramotnost měří? (Zive, 19.05.2005)
- Voice On Line - předzvěst lepších IP-zítřků
- Společnost Czech On Line včera představila svou službu IP telefonie s názvem Voice On Line. Zatím je určena jen firmám a je vázána na ADSL od COL, realizované přes zpřístupněné místní smyčky od Telenor Networks. Ale už v červnu by mohla být dostupná i pro domácnosti a na přeprodávaném ADSL od Telecomu. (Zive, 11.05.2005)
- Budeme mít dražší ADSL?
- Alternativní operátoři, sdružení v Asociaci pro spravedlivou konkurenci, kritizují nedávná rozhodnutí ČTÚ. Poukazují například na nelogičnosti kolem stanovení poplatků za internetový dial-up a kolem tzv. nadhovorového pásma, na které by nyní měli připlácet 158 korun měsíčně. To zvýší koncovou cenu ADSL, realizovaného přes propojení, až o 25 procent. (Zive, 06.05.2005)
- Nové tarify: jak zdražil dial-up?
- Alternativní operátoři dosud nereagovali na nejnovější změny terminačních poplatků pro internetový dial-up. Asi jsou stále v hlubokém šoku. Nové ceny dial-upu však již představil Český Telecom. Pokles terminačních poplatků však do žádného významnějšího zlevnění nepromítnul. Naopak citelně zdražil dial-up těm, kteří používali jeho největší balíčky. (Zive, 02.05.2005)
- Konec Internetu zdarma?
- Přinesou nová cenová rozhodnutí regulátora konec dosavadního modelu "Internet zdarma"? Jak se projeví na cenách za ADSL propojení, a jak na kombinaci hlasového tarifu a ADSL od alternativních operátorů? (Zive, 27.04.2005)
- Dialery: za co bojuje SOS ČR?
- Proč se Sdružení obrany spotřebitelů ČR hádá s Českým Telecomem, a nyní se obrací i na Českou obchodní inspekci a živnostenský úřad, když celý problém kolem tzv. dialerů měla vyřešit pracovní skupina APVTS? Domáhá se SOS ČR vyřešení toho, co pracovní skupina APVTS ponechala stranou a vůbec neřešila? (Zive, 30.03.2005)
- Jak pokračuje boj proti spammingu?
- Úřad pro ochranu osobních údajů přijal již na 500 stížností na nevyžádaná obchodní sdělení. U několika prvních případů již uzavřel kontrolní řízení a chystá se na správní řízení s viníky. Rozjíždí se i spolupráce na evropské úrovni, úřady 13 členských zemí EU vytvořily společnou platformu pro boj proti spammingu. (Zive, 21.03.2005)
- Elektronické komunikace: co prošlo Parlamentem?
- Poslanecká sněmovna Parlamentu včera znovu projednávala návrh zákona o elektronických komunikacích, protože Senát jí tento návrh vrátil s vlastními pozměňovacími návrhy. Poslanci ale návrhy senátorů neakceptovali a potvrdili naopak svou původní verzi. Ta bude nyní odeslána k podpisu prezidentovi. Nový zákon by mohl nabýt účinnosti od 1. května. (Zive, 23.02.2005)
- Pozor na falešné, ale i na pravé dealery!
- Český Telecom varuje před podvodníky i před nekorektními praktikami některých obchodních reprezentantů jiných operátorů. Já připojuji svou zkušenost s praktikami Českého Telecomu a se způsobem, jakým jsou chráněny před zneužitím jeho on-line formuláře pro změny cenových programů. (Zive, 16.02.2005)
- Srdce českého internetu už tepe rychlostí 10 Gbit/s
- Neutrální peeringový uzel našeho NIX.CZ přezbrojil, a z dosavadních gigabitových rychlostí přešel na desetigigabitové. Musel, protože objemy datových toků neustále rostou, a zhruba každé dva až tři roky musí dojít k dalšímu zvýšení peeringové kapacity, na desetinásobek. Broadband si zkrátka žádá své. (Zive, 09.02.2005)
- Elektronické komunikace: co prošlo Senátem?
- Senátoři projednali návrh zákona o elektronických komunikacích a rozhodli se jej vrátit Sněmovně s konkrétními změnami. Ty zahrnují zrušení veřejnoprávního multiplexu a naopak právo držitelů stávajících celoplošných analogových licencí na získání odpovídajících digitálních licencí. Jaké jsou možnosti dalšího postupu Sněmovny? (Zive, 31.01.2005)