Vyšlo na serveru Digiweb.cz, 4.7.2006
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b06/b0704001.php3

Zpevní nám Vodafone?

Také český Vodafone, po vzoru své matky a sourozenců, začíná pošilhávat po pevném světě a jeho DSL technologiích. Ale k čemu by to využil, a s kým by do toho mohl jít?

Tu zprávu považuji za jeden z nejvýznamnějších signálů, které se v poslední době objevily v tuzemském sektoru elektronických komunikací. Mám na mysli vyjádření české pobočky společnosti Vodafone, že hodlá expandovat i do "pevného světa". Zaznělo to na nedávném Fóru Hospodářských novin, kde šéf českého Vodafone Graham Maher řekl:

"Chceme mobilní svět, ale zároveň chceme udělat vše pro naše zákazníky. Zhruba do dvanácti měsíců jim proto mimo jiné nabídneme i služby přes pevnou linku."

V celosvětovém měřítku, resp. z pohledu celého koncernu Vodafone, to žádné překvapení není, protože stejný záměr už dříve deklarovali (a postupně připravují k realizaci) i ostatní části Vodafone. A to nejen ve Velké Británii, ale také třeba také na Novém Zélandě, v Itálii či v Německu. Tak proč ne také v Česku?

Vše přitom navazuje na nedávné (re)organizační změny v celém koncernu Vodafone, a na vyhlášení jeho nové strategie "Mobile Plus", která má za úkol najít nové zdroje výnosů. No a jednou ze tří hlavních oblastí, kde je hodlá najít, je právě poskytování vysokorychlostních datových služeb rezidenčním i firemním zákazníkům, a to skrze technologii DSL (podrobněji). Ovšem DSL je "ryze pevnolinková" technologie, využívající místní smyčky (účastnická vedení), zatímco Vodafone až dosud vystupoval jako "ryze mobilní" operátor. Takže jeho nová strategie, zahrnující orientaci na DSL, představuje poměrně významnou změnu v jeho dosavadní strategii. Na druhou stranu změnu asi nepříliš překvapivou, vzhledem k celkovému trendu ke konvergenci fixního a mobilního světa.

Jak?

Zajímavý je také způsob, jakým chce Vodafone dosáhnout svých konvergenčních cílů. K tomu se sám až tolik nevyjadřuje, ale určitou nápovědu nabízí dosavadní kroky jeho poboček.

V některých zemích, jako například Německu, už Vodafone vlastní některého "pevného" operátora, skrze kterému dokáže dosáhnout na DSL. Konkrétně v Německu je to společnost Arcor, kterou Vodafone získal ještě v roce 2000 (v rámci koupě Mannesmannu AG). Jinde, jako třeba v Itálii či v Jižní Africe, se objevují (dosud neoficiální) zprávy o jeho údajném zájmu o koupi některého místního pevného operátora. No a jinde zase Vodafone naznačuje, že půjde cestou přeprodeje velkoobchodních produktů jiných operátorů, případně cestou unbundlingu (využití mechanismu zpřístupnění místní smyčky, s instalací vlastní technologie).

Takže to vypadá na asi zákonitý a univerzální recept: všude volit takovou cestu, která je právě nejschůdnější.

K čemu?

Další zajímavou otázkou je jistě i to, jaké služby chce Vodafone nabízet zákazníkům po svém průniku do pevného světa. Chystá se na nějaké "balíčky", které by obsahovaly jak mobilní hovory, tak i hovory vedené přes klasickou pevnou hlasovou síť? Pravou je, že původní představy o konvergenci mezi mobilním a fixním světem vyznívaly právě takto.

Jenže dnes je situace trochu jiná. Dnes by měl mobilní operátor usilovat spíše o to, aby svým zákazníkům dokázal nabízet dostatečně kvalitní a rychlou IP konektivitu, s dostatečně malou latencí. Samozřejmě k tomu může využívat bezdrátové (mobilní) technologie, ale už i Vodafone zřejmě seznal, že v řadě případů (kde není tak velký důraz na mobilitu) to jde udělat výhodněji a efektivněji pomocí "pevných" technologií, jako je třeba DSL.

No a jakmile se mu to podaří, má okamžitě k dispozici univerzální platformu (protokol IP), po které může svým zákazníkům nabízet širokou škálu služeb, včetně těch hlasových (na bázi VOIP technologií). Právě hlasové služby na bázi VOIP pak zřejmě dokáže nabízet za mnohem lepších podmínek než u klasické (přepínané) telefonie, a navíc je může dobře a účelně integrovat se svými mobilními hlasovými službami (včetně využití konceptu UMA).

Však také sám Vodafone ve své nové koncepci moc nehovoří o záměru nabízet v nějaké podobě klasické (přepínané) hlasové služby. Spíše naopak, druhým pilířem jeho strategie Mobile Plus je (vedle DSL) také integrace služeb na aplikační úrovni, tak aby byly stejně dostupné z mobilů, z PC i z Internetu. Tomu mnohem lépe vyhovuje VOIP, než klasická telefonie. Ale určitě nepůjde jen o hlasové služby, ale i o řadu dalších - od informačních služeb, přes hry, až třeba po videoslužby.

Co u nás?

Pokud jde o způsob naplnění strategie Mobile Plus zde v ČR, určité vodítko dává další část vyjádření šéfa českého Vodafone, Grahame Mahera. Hospodářské noviny k tomu napsaly:

Maher potvrdil, že Vodafone nechce budovat své vlastní sítě, naopak už jedná s několika poskytovateli pevného připojení. Ve hře jsou zejména Český Telecom a GTS Novera.

Záměr nebudovat vlastní sítě je logický a nepřekvapuje. Stejně tak nepřekvapuje ani záměr spolupracovat se stávajícími pevnými operátory (když momentálně asi není žádný zajímavý operátor ke koupi).

Jenže k čemu vlastně potřebuje Vodafone partnerství s pevnými operátory? Bude to obchodní partnerství, na nějakém společném poskytování produktů pro koncové zákazníky? Třeba ve formě balíčků, z nichž část pochází od mobilního a část od pevného operátora?

Vzhledem k předchozímu odstavci (o budování IP jako platformy a poskytování služeb na této platformě) to považuji za málo pravděpodobné. Spíše bych to viděl tak, že Vodafone bude chtít od obou zmiňovaných pevných operátorů pouze jejich DSL (či ADSL), a o zbytek se již postará sám. Proto mi také možnost spolupráce s Českým Telecomem nepřijde až tak nepravděpodobná, jako finančním analytikům:

Spolupráci s ČTc považujeme vzhledem k jeho spojení s Eurotelem za vysoce nepravděpodobnou, případná spolupráce Vodafone s GTS Novera by znamenala první reálnou konkurenci pro ČTc v rodící se skupině integrovaných operátorů (zdroj)

Od Českého Telecomu (dnes vlastně už Telefóniky O2 Czech Republic) by český Vodafone mohl odebírat stejné velkoobchodní produkty ADSL, jako alternativní operátoři, a pak je "přeprodávat" dál, s další přidanou hodnotou, postavenou na bázi IP protokolu. Případně by mohl uzavřít s bývalým Telecomem smlouvu o unbundlingu, pronajímat si od něj celé místní smyčky nebo jen jejich nadhovorové pásmo, a nasazovat na ně vlastní DSL technologii. Ale to mi nepřijde až tak pravděpodobné. Spíše tipuji, že o této možnosti se Vodafone baví s GTS Noverou, která nabízí "DSL na bázi unbundlingu" na velkoobchodní bázi (když jej převzala po odkoupené společnosti Telenor Networks).

Ale jak to nakonec doopravdy bude, na to si musíme ještě nějakou dobu počkat. Třeba to nakonec nebude trvat ani oněch avizovaných 12 měsíců. V každém případě to může být zajímavé a přínosné, zejména pro zákazníky. A vlastně to přeznamenává určitý trend, protože stejným směrem (ke "konvergovaným službám") se již delší dobu chystá vydat také bývalý Český Telecom s Eurotelem. A když konvergované služby nabídne také Vodafone, už se Telecom nebude muset tolik bát nařčení ze zneužívání své pozice na trhu.

A jak (či spíše kdy) zareaguje český T-Mobile, který zatím zůstává na pozici čistě mobilního operátora a ke konvergenci s pevným světem se moc nemá?