Vyšlo v Lidových novinách, 19.9.2012, jako komentář
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b12/b0919001.php3

Je jeden dost, nebo málo?

První část největší telekomunikační tajenky letošního roku - kdo se přihlásí do nadcházející aukce mobilních kmitočtů - již byla vyluštěna. Dnes již víme, že se přihlásili čtyři zájemci. U tří z nich, konkrétně u stávajících mobilních operátorů, to bylo dopředu prakticky jisté. Takže otázka zněla spíše tak, zda se přihlásí ještě někdo další. A skutečně se přihlásil: Kellnerova PPF. Pokud v aukci uspěje, chce postavit moderního a štíhlého mobilního operátora, rozuměj s minimem vlastním zaměstnanců a outsourcingem všude tam, kde to jen půjde. A také s plným portfoliem služeb včetně hlasových - protože opak, v podobě soustředění se jen na data, by byl ekonomickou sebevraždou.

Na vyluštění další části tajenky, tedy kdo v aukci uspěje a získá nové kmitočty, si musíme ještě počkat. Zajímavé to bude hlavně v nejlukrativnějším pásmu 800 MHz, uvolněném jako tzv. digitální dividenda po přechodu z analogového na digitální televizní vysílání. Protože zde je reálně místo jen pro tři příděly (po 10 MHz párového pásma), zatímco zájemců je o jednoho více. Zde by se tedy mohla odehrát skutečná soutěž, která by mohla vyšponovat výslednou cenu nad tu původní vyvolávací - a jeden ze zájemců bude muset odejít s nepořízenou.

Osobně mne ale na podávání přihlášek docela překvapila většinová reakce médií. Ta se totiž nesla v duchu toho, že pouze jeden další zájemce, nad předem očekávané tři, je smutně málo. A že je to špatné vysvědčení pro toho, kdo nastavoval podmínky aukce, když dveře pro nové zájemce neotevřel dostatečně.

No, s tím že podmínky pro nového hráče nejsou zrovna vstřícné a motivující, si dovolím souhlasit. Ale už ne s tím, že jediný další zájemce je málo. Sám jsem byl spíše skeptický a docela se obával se, že se neobjeví nikdo. Takže teď naopak kvituji, že se vůbec někdo našel a má odvahu "do toho jít". Protože málo vstřícné podmínky aukce nejsou zdaleka tím jediným, co novému hráči hází klacky pod nohy. Je zde ještě řada dalších faktorů, které působí přímo negativně, či jen dále zvyšují celkové riziko, do kterého nový zájemce jde. Je to například celková ekonomická situace, která rozhodně "není nejlepší" a bohužel nedává moc šancí na nějaké brzké zlepšení. A kolik subjektů má dostatek disponibilního kapitálu a je ochotno jít do zvýšeného investičního rizika, místo aby si konsolidovalo své pozice a jistilo se na ještě horší časy?

Nejistý je ovšem i vývoj v samotné mobilní branži, který s ekonomickou situací úzce souvisí. Mobilním operátorům se totiž může docela dobře stát, že přijdou o největší a stále nejlukrativnější zdroj svých výnosů, kterým jsou mobilní hlasové služby. I ty se mohou poměrně brzy přesunout k VOIP operátorům, kteří je zlevní na zlomek jejich dnešní ceny a z mobilních operátorů udělají jen "hloupé datové trubky", které si budou moci účtovat jen za mobilní datové přenosy. V takovéto podobě by se ale mobilní operátoři těžko uživili.

Není potom s podivem, že se vůbec našel někdo další, kromě stávajících operátorů, kdo se do aukce přihlásil? No, možná že nikoli. Právě PPF totiž má v rukávu jedno eso, kterým je možnost synergických efektů. Má vlastní banku, vlastní pojišťovnu, poskytovatele spotřebitelského financování, sázkovou kancelář a kdoví, co ještě. A když to všechno vzájemně propojí, může jí vyjít i to, že svým klientům bude moci poskytovat mobilní služby třeba i zdarma. Protože si je náležitě "zkasíruje" na něčem jiném.