- Vláda stále zvažuje zavedení sektorové daně pro telekomunikace
- Letošní Národní program reforem, schválený vládou, volá po snižování nákladů na budování nových sítí. Současně ale zvažuje, zda telekomunikace (stejně jako energetiku a finančnictví) nezatížit vyšším zdaněním, formou tzv. sektorové daně. (Lupa, 05.05.2014)
- Portálová rošáda
- Dosavadní webové rozhraní k datovým schránkám se změnilo na celý Portál datových schránek (PDS). Jiný portál, Portál veřejné správy (PVS), naopak přijde o svou transakční část, ale nebude začleněn do Informačního systému datových schránek (ISDS). (Lupa, 27.06.2011)
- Jak ČR naplňuje Digitální agendu?
- Dřívější implementační zprávy Evropské komise, které hodnotily rozvinutost sektoru elektronických komunikací v jednotlivých členských zemích, nově nahrazuje srovnávací studie Digital Agenda Scoreboard. Jak si v ní stojí ČR? (Lupa, 13.06.2011)
- Nové elektronické občanské průkazy: budou přínosem, nebo noční můrou?
- Zatímco ve světě se prosazují osobní průkazy s elektronickými čipy, do kterých se přidávají další údaje a aplikace, u nás se chystáme vydat přesně opačným směrem, odebíráním údajů a jejich přesouváním do centralizovaného základního registru. Kdo pak bude potřebovat třeba údaj o bydlišti, získá ho jen v datové zprávě do své datové schránky. Co to obnáší? (Lupa, 31.08.2010)
- Stalo se: připravují se elektronické volby
- Ministerstvo vnitra podepsalo memorandum s ČSÚ o přípravě možnosti elektronických voleb. Zatím půjde hlavně o pilotní projekt. Harmonogram reformy českého e-governmentu je hodně napjatý, největší změny mají přijít s účinností k 1.červenci 2009 a 1. lednu 2010. Letošní Invex bude o den kratší, s Interkamerou a už jako veletrh řešení, nikoli technologií. (Lupa, 14.04.2008)
- Máme novou strategii rozvoje informační společnosti. V uvozovkách
- Rada vlády pro informační společnost konečně něco vyprodukovala. Místo strategie pro rozvoj celé informační společnosti ale přijala pouze stručnou vizi dalšího rozvoje služeb v rámci e-governmentu. Ambice této strategii ale nechybí: ze současného chvostu nás má skokem dostat mezi pět nejlepších v EU. Jak? (Lupa, 11.04.2008)
- Stalo se: dočkáme se reformy autorských poplatků?
- Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman chce zrušit Testcom a reformovat systém vybírání autorských poplatků. Měly by se platit jen tam, kde jde skutečně o autorská práva, a ne o „profit z ničeho“. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy navrhuje zdanit připojení k Internetu a používání mobilů. A v Bruselu zase plánují budoucnost pro online obsah na bázi DRM. (Lupa, 14.01.2008)
- Ceny českého broadbandu podle ČTÚ
- Ve své pravidelné měsíční monitorovací zprávě za loňský prosinec ČTÚ srovnává ceny a další parametry internetového připojení. A o zajímavá zjištění není nouze. Například u neomezeného ADSL spolu s hlasem regulátor zjišťuje, že inkumbent je skoro dvakrát tak dražší než jeho konkurenti z řad alternativců. U mobilního připojení ale trochu směšuje různé rychlosti. (Lupa, 11.01.2008)
- Kazí Internet studenty?
- Václav Klaus měl nedávno konstatovat, že Internet není pro studenty vždy jen přínosem a nenutí je koncepčně pracovat. Kdo ale dospěl k závěru, že to má kazit studenty? (digiweb, 8.11.2005)
- Tři pilíře po dvou letech - II
- V prosinci 2002 jsme publikovali ve VIP Parku dokument s názvem Tři pilíře VIP na podporu znalostní ekonomiky. Na jedné straně A4 jsme se snažili zformulovat co nejjednodušeji hlavní kroky, které by měla vláda udělat. S odstupem dvou let a dvou měsíců se chceme ohlédnout za tím, co se událo a změnilo, a srovnat to s naší tehdejší vizí toho, jaké kroky je třeba udělat a kde. Zde je druhá část tohoto ohlédnutí ... (VIP Park, 22.02.2005)
- Tři pilíře po dvou letech
- Je to již nějaký ten pátek, kdy jsme na Virtuálním informačním parku publikovali dokument s názvem Tři pilíře VIP na podporu znalostní ekonomiky". Bylo to konkrétně začátkem prosince 2002, a tedy již po nástupu nové vlády (tehdy ještě "Špidlovy"), a těsně před vznikem Ministerstva informatiky ČR. Samotný dokument "tři pilíře", v rozsahu jediné stránky A4, pak byl míněn spíše jako podnět k zamyšlení a nástin toho, kde autoři vidí potřebu hlavních kroků. (VIP Park, 31.01.2005)
- Elektronicky = bez správního poplatku
- Koncem minulého týdne poslanci definitivně rozhodli o výrazném zvýšení řady správních poplatků. Současně ale rozhodli o tom, že podání realizovaná elektronickou cestou budou od správních poplatků osvobozena. Nikoli ovšem všechna podání, ale jen do výše 2000 korun, a jen s využitím elektronického podpisu. Čeho se to bude v praxi týkat? (Lupa, 29.11.2004)
- Poinvexová poohlédnutí
- V době kolem letošního Invexu se objevilo hned několik zajímavých aktivit v oblasti informační společnosti a elektronických komunikací. Jak to ale vypadá s jejich dalším vývojem? Co je nového kolem národní broadbandové strategie? Jaký dopad měl manifest znalostní společnosti? Jaký osud měly návrhy na daňové úlevy? Podívejme se na vše, zhruba s měsíčním odstupem. (Zive, 11.11.2004)
- Adaptivní Fiorina
- Splasknutí dot.com-ové bubliny nebylo začátkem konce, ale koncem začátku, zopakovala nejvyšší šéfka společnosti Hewlett-Packard, Carly S. Fiorina, i během své krátké návštěvy v Praze. Teprve nyní prý začíná období skutečné transformace, v rámci které se dosavadní analogové, statické a fyzické procesy přemění na digitální, mobilní a virtuální. Týkat se to bude opravdu všech a všeho. (Technet, 30.07.2004)
- Počítače a Internet podle ČSÚ - I.
- Český statistický úřad včera zveřejnil výsledky celé série svých šetření v oblasti ICT. Zde je první část údajů: počítač má u nás 24% domácností, Internet pak jen 14,8%. V připojených domácnostech převládá dial-up s 82%, broadband má jen cca 10%, zbytek je ISDN a mobilní připojení. Vlastní notebook má 2,4% lidí starších 15 let, palmtop 0,4%. (Lupa, 23.04.2004)
- Březen, na pevnou síť vlezem?
- Letošní kampaň "Březen - měsíc Internetu" přinesla řadu zajímavých akcí, ale také jeden nepříjemný trapas. To když naši přední cimrmanologové nepochopili mistrovu výzvu "Březen - na pevnou síť vlezem", a nesprávně ji interpretovali ve smyslu podpory trvalého připojení k Internetu. Ve skutečnosti měl náš největší propagátor slepých uliček na mysli podporu dial-upu. (Lupa, 13.04.2004)
- eEurope: Poselství z Budapešti
- Dosavadní kandidátské země jsou podle názorů EU dobře připraveny na přistoupení k celoevropské koncepci eEurope2005 a dokonce by prý v některých oblastech mohly stávající členské země i přeskočit. Přesto přetrvávají významné rozdíly, například v relativních nákladech na pořízení domácího počítače a připojení. (Lupa, 10.03.2004)
- Iniciativa eEurope+ završena
- Ministerská konference v Budapešti završila naplňování "úzkopásmové" iniciativy kandidátských zemí eEurope+, odstartované v roce 2001 a probíhající i za účasti České republiky. Kandidátské země se nyní mohou připojit k "širokopásmové" iniciativě členských eEurope 2005, která se právě nachází ve své polovině. Jaká je historie a budoucnost celého procesu? (Lupa, 08.03.2004)
- WSIS: maxisummit s minivýsledky?
- V pátek skončil v Ženěvě celosvětový summit o informační společnosti (WSIS). Akce to byla jistě velkolepá, ale konkrétních výsledků je pohříchu málo. Nejdůležitější otázky byly odloženy na druhou fázi v roce 2005. Mezitím se budou sestavovat komise, které budou připravovat zprávy, na jejichž základě se možná někdy rozhodne. O čem? (Zive, 15.12.2003)
- V Ženevě se rozhoduje o vládě nad Internetem
- V Ženevě včera začal celosvětový summit o informační společnosti. Pod patronací Spojených národů se zabývá otázkami jako "kdo by měl vládnout Internetu", či "jak financovat přístup k informačním technologiím". Dramatické přesuny moci, typu podřízení Internetu Mezinárodní telekomunikační unii, se naštěstí nekonají. Zatím. (Zive, 11.12.2003)
- Mlynář: přestávám věřit …
- Ministerstvo informatiky představilo důležitý zákon o službách informační společnosti, zabývající se mj. problematikou spammingu a odpovědností providerů za obsah. Ministr Mlynář se v odpovědi na dotazy novinářů vyjádřil i k současné situaci kolem přístupu k Internetu a k nadcházejícímu termínu 23. září, které stanovil jako deadline pro zlepšení nabídky. (Lupa, 19.09.2003)
- Budoucí ministerstvo informatiky už zná své sekční šéfy
- Také Senát již posvětil zřízení nového ministerstva informatiky a jeho vzniku k 1.1.2003 by tak již nemělo stát nic v cestě. Známo je už i personální obsazení funkcí náměstků, resp. tzv. sekčních šéfů - pro telekomunikace, e-government a "intranet veřejné správy" (Lupa, 26.11.2002)
- Jak OECD hodnotí naši informační společnost?
- Podle nedávno vydané zprávy OECD "Measuring the Information economy 2002" na tom možná nejsme až tak špatně, ve srovnání s ostatními zeměmi. Některé konkrétní ukazatele však jsou doslova alarmující. Například naše ceny pronajatých okruhů. Dobře na tom nejsme ani v oblasti vědy a výzkumu, či cen za přístup k Internetu. (Lupa, 19.11.2002)
- Mlynář: ministr bez portfeje, nebo pro ICT?
- Členem včera jmenované vlády se stal i poslanec Vladimír Mlynář. Bude ministrem bez portfejem, nebo šéfem ministerstva pro informační technologie? Zřejmě obojím, ale postupně. Hlavně ale: čím by se měl zabývat? Stručně řečeno: informačními technologiemi a telekomunikacemi. (Lupa, 16.07.2002)
- SPIS chce data bez DPH
- Již pro novou vládu jsou určeny impulsy, přicházející od sdružení SPIS: občanka v podobě čipové karty, elektronická podoba rodného listu, email již od kolébky, možnost teleworkingu a práce z domova podporovaná zákony, a v neposlední řadě lacinější Internet a datové přenosy - o odpuštěnou DPH. (Lupa, 12.06.2002)
- Kontrola emailů na pracovišti: ano či ne?
- Nedávný průzkum společnosti TNS Interactive ukázal, že na 40 procent podniků kontroluje emaily svých zaměstnanců. Je to oprávněné, nebo není? A co ve skutečnosti znamená ono "kontrolovat"? Kde je vlastně problém? Lze nějak mírnit rozpory mezi požadavky zaměstnavatelů a právem zaměstnanců na ochranu jejich soukromí? (Lupa, 07.06.2002)
- Půjdete k evolbám?
- Po čtyřech letech se znovu blíží parlamentní volby. Na Internetu však probíhá všechno rychleji, a tak zde můžete volit každý měsíc - ve virtuálních volbách do Poslanecké sněmovny. Víte o této možnosti? Půjdete evolit? A jaké jsou dosavadní výsledky těchto průběžných internetových voleb? Dosti odlišné od předpovědí těch "kamenných". (Lupa, 10.05.2002)
- Konec spammingu v Čechách?
- Novela zákona o regulaci reklamy, která právě prošla ve sněmovně třetím čtením, se vyjadřuje i k problematice spammingu, když staví mimo zákon "šíření nevyžádané reklamy, pokud vede k výdajům adresáta nebo pokud adresáta obtěžuje". Je to optimální řešení celého problému? (Lupa, 08.02.2002)
- Jak je to v ČR s veřejným přístupem k Internetu
- Jakou máme v ČR šanci dostat se k Internetu na některém z veřejně přístupných míst? Kde takováto místa hledat? Kolik jich je, jak jsou vybavena, jaké služby nabízí? A co je vlastně "veřejný Internet"? Na takovéto a podobné otázky hledal odpověď společný výzkum BMI, Cisco a ÚVIS. (Lupa, 21.01.2002)
- Robinsoni v moři reklamy?
- Novela zákona o ochraně osobních údajů přináší určité změny do způsobu nakládání s osobními údaji - mj. rozšiřuje okruh subjektů, které nepodléhají registraci u Úřadu, a připouští i možnost prodeje osobních údajů pro potřeby direct marketingu. Pamatuje dokonce i na zvláštní sortu lidí, které poslanci považují za novodobé Robinsony (Lupa, 24.04.2001)
- ISSS 2001: Pod nadějnou slupkou problematický vnitřek?
- V Hradci Králové proběhl čtvrtý ročník konference o Internetu ve státní správě a samosprávě. Naznačil, že pokud jde o přístup naší státní správy k Internetu a IT, navenek možná vše vypadá nadějně, ale "uvnitř" to již tak růžové není, hlavně pokud jde o praktické naplňování Státní informační politiky. Naštěstí ale existují i výjimky. (Lupa, 28.03.2001)
- Jaká byla letošní konference IST?
- o konferenci IST (Information Society Technologies), která se konala počátkem listopadu se ve francouzské Nice, s podtitulem "Informační společnost pro všechny" (VIP Direct, listopad 2000).
- Hlasování skončilo, na daňové úlevy zapomeňte!
- Poslanecká sněmovna řekla jasné NE snahám podpořit používání informačních technologií cestou daňových úlev na domácí počítače a připojení k Internetu. V koši skončilo celkem 5 navrhovaných variant. Byl to důsledek nezájmu o informační gramotnost občanů, nebo důsledek politického handlu kolem rozpočtu? (Lupa, 25.10.2000)
- Odečteme si osobní počítač z daní?
- Jaká je konkrétní podoba návrhu na daňové zvýhodnění domácích počítačů PC s připojením k Internetu? jaký bude další osud návrhu "Zákona o home PC", který předkládá skupina poslanců. (Lupa, 2.8.2000).
- Český Internet bude mít svou centrální adresu
- Od června 2000 je v provozu centrální adresa, na které jsou ze zákona zveřejňovány všechny veřejné soutěže (tendry) a také všechny dražby. (Novinky, 13.6.2000)
- DPH ze softwaru: vláda chce 22%
- Vláda chce zatížit 22-procentní daní z přidané hodnoty obecně všechny služby (až na explicitní výjimky), mezi nimi pak i software, který je dosud zdaňován 5% (Lupa, 19.6.2000)
- Informační politika v Senátu
- O semináři k informační politice, který uspořádal SPIS na půdě Senátu ČR (31.5.2000)
- ISSS, aneb: směřujeme vůbec k IS?
- Reportáž a současně i zamyšlení nad třetím ročníkem konferenci ISSS, o Internetu ve státní správě a samosprávě. (31.3.2000)
- EU: vstříc ke znalostní společnosti
- Reportáž a současně i zamyšlení nad třetím ročníkem konferenci ISSS, o Internetu ve státní správě a samosprávě. (28.3.2000)
- Začal březen - a s ním měsíc Internetu (Novinky, 1.3.2000)
- Jaká bude podoba již třetího ročníku akce BMI (Březen - Měsíc Internetu)?
- Karel Berka odstupuje z čela ÚSISu (Novinky, 5.1.2000)
- O činnosti ÚSISu, o rezignaci Karla Berky na post šéfa této instituce, i o tom zda to souvisí s problémem Y2K.
- Planeta Internetu pokračuje po své dráze (Novinky, 22.12.1999)
- Projekt Planeta Internetu pomáhá školám vstoupit do světa Internetu. Jeho součástí jsou vzdělávací semináře a letos i "balíčky" zvýhodněného připojení od IOL určené školám.
- Internetem proti kostlivcům ve stranických kasách (Novinky, 21.12.1999)
- Unie svobody se rozhodla převést veškeré své účetnictví na takzvaný transparentní účet u Expandia banky. V praxi to znamená, že kdokoli bude moci průběžně nahlížet do stranických financí.
- Evropa vyhlašuje eEvropu! (Novinky, 10.12.1999)
- O nové celoevropské iniciativě eEurope, kterou vyhlásil předseda Romano Prodi. Jde o snahu přinést "výdobytky" tzv. informační společnosti skutečně všem Evropanům, tak aby tito mohli využívat jejích přínosů. Součástí iniciativy je deset priorit, mezi nimi např. připojení všech škol, firem, institucí atd. k Internetu.
- Co přinese nový zákon o ochraně osobních údajů? (Novinky, 8.12.1999)
- O připravovaném zákonu, který by měl nově upravit ochranu osobních údajů (lépe než dosavadní zákon 256/92 Sb., který se týká ochrany os. údajů v inforkačních systémech). Popisovány jsou i mé výhrady k novému zákonu, například nedostatečně přesná definice samotného pojmu "osobní údaj", či příliš velké práva "kontrolorů osobních údajů".
- S Karlem Berkou o ÚSISu (Novinky, 15.11.1999)
- Úřad pro státní informační systém je instituce opředená hustou mlhou, skrz kterou jen velmi sporadicky pronikají jakékoli informace - zatím vesměs negativní. Nyní se předseda ÚSIS rozhodl prolomit tuto tradici, začal komunikovat s novináři a snaží se informovat o tom, co si ÚSIS připisuje jako své vlastní úspěchy.
- Internetový aktivismus
- O prosazování se v Internetu, o slušnosti a ohleduplnosti, a o hledání korektní polohy mezi prosazováním a vnucováním se (CHIP, červenec 1999)
- Jak to spolu souvisí?
- O kriminalitě a Internetu, především z pohledu medializace problému kriminality a o tom, jak je "vina" přisuzována Internetu jako takovému, zatímco ve skutečnosti je viníkem vždy člověk. (CHIP, 4/99, rubrika: Internet),
- PIP - Platforma internetové politiky
- (Novinky.cz 13.8.1998)
- Jak je to s usneseními nové vlády na Internetu?
- (Novinky 10.8.1998)
- Konečně nějaký pohyb na cestě k informační společnosti
- O základním koncepčním dokumentu "Státní informační politika" a jeho vzniku (Novinky, 23.6.1999)
- Počítače a Internet: hrozba, nebo šance?
- Zamyšlení nad přístupem lidí k počítačům, informačním technologiím a Internetu, a nad tím, jak se lidé staví k problémům on-line světa (Týden, květen 1998)
Jsou úvahy o tzv. informační společnosti jen planými frázemi, které si berou do úst byrokraté a politici, aniž tuší o co se doopravdy jedná? Nebo jde o skutečně o vážnou věc, kterou je třeba se seriózně zabývat? Asi obojí současně. Osobně jsem se dostal do styku s touto problematikou zajímavou hrou osudu - připadla mi role člověka, který měl uvádět celodenní seminář prezentující české odborné veřejnosti projekt GIP (Global Inventory Project), organizovaný přímo Evropským společenstvím a zeměmi G7.
V úvodním proslovu jsem se snažil hlavně nesklouznout do prázdných frází, a v dalším vystoupením říci alespoň něco k věci. O podstatě a cílech celého projektu GIP jsem napsal i článek pro CHIPweek, a dokonce také poskytnul interview pro Technický magazín. Sám jsem ale zůstal spíše skeptický vůči celkovému efektu "velkých akcí, organizovaných na nejvyšší úrovni" - přináší příliš málo za příliš mnoho peněz.
K tematice tzv. informační společnosti jsem měl možnost se vyjádřit i v příspěvku na konferenci RUFIS97, zabývající se úlohou univerzit na cestě k informační společnosti.