
Projekt GIP - Global Inventory Project
Evropské společenství a země G7 již delší dobu významně podporují rozvoj a nasazování informačních technologií do nejrůznějších oblastí lidského života. Kromě všeobecně propagační a „politické" podoby má tato podpora i formu několika pilotních projektů. Mezi ně patří i projekt GIP, neboli „Global Inventory Project".
V únoru roku 1995 se v italské Neapoli konala ministerská konference zemí G7, věnovaná soudobým informačním technologiím. Nejvyšší představitelé členských zemí G7 zde kromě jiného rozhodli o odstartování 11 pilotních projektů, zaměřených na rozvoj informačních technologií v nejrůznějších oblastech. Jeden z těchto projektů, nazvaný Global Inventory Project (GIP), dostal za úkol řešit nedostatečné všeobecné povědomí o nejrůznějších projektech a aktivitách při nasazování a využívání informačních technologií. Již tehdy se totiž ukazovalo, že v různých zemích se na různých úrovních a z různých prostředků a zdrojů financují zajímavé projekty, ale informovanost o jejich existenci byla velmi malá, protože neexistovala žádná centrální registrační autorita, která by informace o těchto projektech shromažďovala. Existence takovéto centrální evidence by přitom mohla významnou měrou pomoci řešitelům již existujících projektů i projektů teprve připravovaných, pomohla by jim podělit se o své názory i zkušenosti, pomohla by získávat odpovědi na dosud otevřené otázky, pomáhala by vzniku širších spoluprací a společných projektů, a v neposlední řadě by mohla odstranit „vynalézání již jednou vynalezeného".
![]() |
Ve snaze zvýšit celkové povědomí o projektu GIP iniciovala Evropská komise uspořádání celé série propagačních seminářů, konaných v ne-členských zemích G7 a usilujících o informování místní odborné veřejnosti. Jeden takovýto seminář se konal i v Praze, 26. března v hotelu Intercontinental. Součástí semináře bylo i ocenění tří místních projektů, které koordinátoři projektu považovali za nejzajímavější. Z našich tuzemských projektů si hezký diplom odnesly projekty Econnect (http://www.ecn.cz), Monitor (http://www.ecn.cz/inf/monitor/) a Středisko sociální prevence hl.m.Prahy (http://www.ssp.cz). Svůj zájem zřídit a provozovat národní server projektu GIP na pražském semináři vyslovil zástupce Národního informačního střediska (NIS-u, http://dec.nis.cz).
Podrobnosti o projektu GIP lze najít na adrese http://www.gip.int, kde si také lze vyzkoušet vyhledávání v databázi projektů či zaregistrovat vlastní projekt.