Vyšlo na Lupě, 15.8.2006
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b06/b0810001.php3

IPTV od Telefóniky: nad jakým ADSL?

Bude nová služba IPTV společnosti Telefónica O2 Czech Republic spuštěna ještě nad stávajícím ADSL, nebo jen nad novějším ADSL2+? To zatím není jasné. Technicky jsou možné obě varianty. Jisté ale je, že bude zapotřebí speciální set-top box pro IPTV, dodávaný v rámci služby. A nejspíše také nový ADSL modem s podporou QoS.

V tomto článku o připravované službě IPTV od společnosti Telefónica O2 Czech Republic (TO2 CR) se již dostaneme k techničtějším aspektům této služby. I zde ale, stejně jako u ostatních aspektů, platí že něco už je dnes známo s poměrně velkou pravděpodobností až jistotou, ale jiné věci je nutné brát stále jako otevřené.

Tak například už je jisté, že TO2 CR spustí svou službu IPTV již od počátku s kódováním MPEG4, což sníží nároky na přenosovou kapacitu ke koncovému uživateli. Ve své tiskové zprávě (o zahájení ověřovacího provozu služby IPTV) k tomu píše:

Televizi bude možné sledovat ve formátu MPEG4. Pro zachování podobné kvality a stejného rozlišení jako u digitální televize jí stačí proti kodeku MPEG2 poloviční datový tok. Společnost tak vystačí s datovým streamem o rychlosti cca 2,8 Mb/s, zatímco u digitálního vysílání se průměr pohybuje okolo 4-5 Mb/s.

ADSL, nebo ADSL2+?

S tím pak souvisí jiná, velmi zajímavá a důležitá otázka: pokusí se TO2 CR poskytovat svou novou službu IPTV ještě nad stávající verzí svého ADSL, nebo jen nad novější verzí ADSL2+ ? Musíme si totiž uvědomit, že pro komerčně nejatraktivnější kombinaci služeb, kterou je "triple play" (alias souběh hlasu, TV a Internetu), je potřeba dimenzovat přípojku koncového uživatele tak, aby se do její datové části "vešlo" jak IPTV, tak i Internet.

Se svým stávajícím ADSL se TO2 CR dostává na 4 Mbit/s, a byť to není apriorní limit této technologie (která se může dostat až na cca 8 Mbit/s), přesto by to mohlo stačit: pokud IPTV zabere 2,8 Mbit/s, pak by ještě mělo zbýt místo na jednomegabitový Internet Expres. Jinými slovy: pokud by zákazník chtěl současně IPTV a Internet Expres, byl by u Internet Expresu omezen jen na rychlost 1 Mbit/s. Ostatně, takto to fungovalo a mnohde ještě funguje ve Španělsku, kde mateřská Telefónica začala před lety provozovat své IPTV také nad "běžným" ADSL, a dokonce ještě s kódováním MPEG2. Využívala přitom celkový datový tok o velikosti 6 Mbit/s, ze kterého přístup k Internetu mohl zabírat nejvýše 1 Mbit/s (tak aby zbylo 4 až 5 Mbit/s na MPEG2).

Ovšem ADSL2+ má kapacity podstatně více, a umožní tak nabízet zákazníkům triple play bez nutnosti omezovat dostupnou rychlost internetových služeb. Umožní dokonce nabízet i televizi s vysokým rozlišením (HDTV), která má ještě větší nároky na přenosovou kapacitu. Případně více "TV streamů" souběžně, což by koncovým uživatelům umožnilo sledovat více programů současně (na více TV přijímačích).

Jenže, a to je třeba si také uvědomit: ADSL2+ poskytovatele něco stojí. Vyžaduje vybavit jeho telefonní ústředny novými DSLamy s podporou ADSL2+, což rozhodně není zdarma. Náš TO2 CR již signalizuje, že tak činí:

Telefónica O2 Czech Republic kvůli chystané nabídce postupně zavádí novou technologii ADSL 2+, která dosavadní rychlost na pevné telefonní lince více než zdvojnásobuje. Nová kapacita se tak plně využije pro IPTV.

Otázkou ale je, jak je daleko a kolik investic na to má. V dubnu se ještě tehdejší Český Telecom pochlubil rozhodnutím investovat 150 milionů do rozvoje své sítě, hlavně na nákup cca 700 nových DSLAMů (když v roce 2005 jich nově instaloval na 1200). Současně se tehdy vyjádřil, že to zdaleka nestačí na všechno:

konečná cílová částka potřebná na vybudování kompletní sítě bude několikanásobně vyšší než aktuálních 150 miliónů korun

Proto si dovolím předpokládat, že reálná dostupnost ADSL2+ bude zatím relativně malá. A jelikož plány TO2 CR na prosazení IPTV jsou nejspíše velké, ve smyslu snahy nabídnout co největšího pokrytí a oslovit co nejvíce zákazníků, vychází mi z toho, že bychom se mohli dočkat i IPTV nad stávajícím ADSL. Znovu připomínám, že mateřská Telefónica s tím má dostatečné zkušenosti.

S mým názorem koresponduje i následující komentář, který se před časem objevil v jedné diskusi na Internetu (zde):

tak jako zaměstanec Telefóniky O2 Cz, bych jenom některé věci uvedl na pravou míru. Ze začátku (od 1/9/06) začne nabízet IPTV + ADSL. IPTV bude pro svůj provoz potřebovat 3 mbity stáleho datového toku. Vzhledem k tomu, že bude realizováno na ADSL (max 8mb/832kb) tak budou mít ze začátku možnost mít IPTV pouze ti co jsou do 500m od ústředny potom mají na výběr IPTV + 1mb,IPTV + 512/128 nebo jenom IPTV nebo ADSL. Přes ADSL2+ se bude IPtv realizovat od příštího roku a to jenom někde (nejsou peníze na rozvoj sítě, důležitější je rebranding).

Ale definitivně uvidíme až v okamžiku oficiálnímu představení nové IPTV služby.

Jaký set-top box?

Ať už ale nová služba IPTV bude spuštěna na "běžném" ADSL nebo na ADSL2+, koncoví uživatelé tak jako tak budou k jejímu příjmu potřebovat určité konkrétní vybavení. Základem bude set-top box, ovšem rozhodně ne jakýkoli. Dnes už je jasné, že IPTV od TO2 CR bude používat proprietární řešení (převzaté od mateřské Telefóniky), které bude vyžadovat specifický set-top box s podporou tohoto proprietárního řešení. Takže koncový zákazník může zapomenout na to, že by použil nějaký vlastní set-top box. A už vůbec ne některý z těch, které jsou určeny pro DVB-T. Na výběr bude mít právě a pouze to, co mu nabídne poskytovatel, jako součást poskytované služby. Jak to bude řešeno obchodně (zde pronájmem, jednorázovým odkoupením či poskytnutím zdarma v rámci ceny služby), není dnes ještě známo. Mateřská Telefónica set-top boxy pronajímá za 6 Euro měsíčně.

Zda TO2 CR nabídne svým zákazníkům více různých set-top boxů nebo jen jediný model, není v tuto chvíli zcela zřejmé. Až dosud Český Telecom při různých příležitostech předváděl starší model iCAN 3100TW od společnosti ADB, který byl jedním z prvních IPTV set-top boxů podporujících (dodatečně) i MPEG4. Nyní se objevují zprávy o tom, že nová IPTV služba by měla využívat novější model iCAN 3800TW od stejného výrobce, který už je připraven i na televizi s vysokým rozlišením (HDTV), a může být vybaven také (interním či externím) pevným diskem pro nahrávání a pozdější přehrávání různých pořadů.

Oba modely jsou navíc hybridní, v tom smyslu že podporují i příjem zemského digitálního vysílání (tj. na bázi DVB-T), satelitního digitálního vysílání (DVB-S) i digitálního kabelového vysílání. Takže zákazníci služby IPTV, vybavení takovýmto set-top boxem, přes něj budou moci přijímat i tyto druhy digitálního televizního vysílání.

Novější model set-top boxu, iCAN 3800TW, nabízí tři varianty připojení zobrazovací jednotky (televize), a to:

Skrze tyto možnosti by pak mělo být možné i eventuelní napojení na počítač, fungující coby pouhá zobrazovací jednotka (tj. vybavený vhodnou videokartou a se vstupem pro alespoň jeden z uvedených typů konektorů).

ADSL modem

Další nezbytností na straně uživatele bude nový ADSL modem. Ty stávající, které se u nás používají, obvykle nepodporují mechanismy QoS (Duality of Service), potřebné pro oddělení internetového a "televizního" provozu (pro prioritizaci datových bloků, přenášejících živý obraz a zvuk). Takže bude nutné použít takové ADSL modemy, které QoS v potřebné podobě podporují.

Dostupné signály zatím naznačují, že v nabídce TO2 CR by se měly objevit takovéto modemy od firmy D-Link, a to konkrétně model DSL-584T (bez Wi-Fi), a dále model DSL-G684T s podporou Wi-Fi. Obě tato zařízení přitom již podporují i ADSL2+, takže budou použitelná bez ohledu na to, zda nová služba bude spuštěna na stávajícím ADSL či na ADSL2+. Navíc jde o zařízení, která v sobě kombinují i směrovač s podporou NATu a SPI firewall, a jsou připravena také pro VOIP služby.

Zákazník pak takovýto modem připojí z jedné strany ke své telefonní lince (nejspíše přes splitter, který rozbočuje hovorové pásmo pro telefon a nadhovorové pro ADSL modem), a z druhé strany přes Ethernet k němu připojí set-top box. K tomu pak jednou z výše uvedených možnosti (SCART, YPbPr či HDMI) vhodnou zobrazovací jednotku. Pokud bude mít zákazník vedle IPTV aktivovány také internetové služby (Internet Expres), bude si moci své "datové spotřebiče" připojit k ADSL modemu buďto přes Wi-Fi (jen u zařízení DSL-G684T), nebo přes Ethernet. Oba modemy mají celkem 4 ethernetové porty, napojené na zabudovaný směrovač, s automatickou detekcí rychlosti (10/100 Mbit/s) i polarity konektoru.

V dalším pokračování tohoto volného seriálu si povíme o tom, jak vlastně IPTV funguje a čím se liší od jiných způsobů distribuce "živých obrázků".