IPTV - Internet Protocol Television
Je libo Internet přes televizi?
Televizi po Internetu, nebo alespoň po protokolu IP, už zde máme v podobě služeb IPTV. Ale co obráceně? Co Internet přes televizi? Hlavně asi možnost brouzdání po webu přes TV obrazovku? Společnost Mattes AD, která právě teď spouští svou optickou síť i v části Prahy, to považuje za jeden z největších přínosů IPTV a příspěvek k vyřešení problému "digital divide". (Lupa, 17.08.2007)
Nonstop Kino HD v první komerční nabídce
Společnost Mattes AD, která své služby nabízí pod značkou 802.cz, zařadila jako první v České republice do nabídky svého IPTV (televizi přes internetový protokol, známou pod značkou 802.TV) filmový kanál Nonstop Kino HD, který vysílá veškerý svůj obsah ve vysokém rozlišení (HDTV). Přesněji v prokládaném formátu 1080i. Přijde na 360 korun měsíčně. (Digizone, 15.08.2007)
IPTV, nebo TV over ADSL?
Když operátor Volný představoval svou novou IPTV službu Volný TV, dávali si jeho lidé velmi záležet na tom, že nejde o „televizi přes internet“, ale spíše o „TV přes ADSL“. Proč na to kladli takový důraz? A jaké tedy existují varianty IPTV, mezi kterými bychom měli rozlišovat? (DSL.cz, 02.08.2007)
Volný TV startuje
Po několika odkladech spustil včera Volný svou vlastní IPTV službu, pod značkou Volný TV. Součástí je i služba HBO Digital, která si tak odbývá v ČR svou premiéru. Nabízena je i možnost sestavení vlastní programové nabídky á la carte, byť jen z některých programů. Podmínkou zřízení je pevná telefonní linka, dostupnost je zatím omezena na Prahu a Brno. Technické řešení je jiné, než jaké se původně rýsovalo. (Digizone, 01.08.2007)
QuickMedia: první dojmy
QuickMedia je velkoobchodní službou IPTV. Je určena pro nasazení v sítích konkrétních operátorů, kde bude mít k dispozici vyhrazenou přenosovou kapacitu. Funguje ovšem i ve veřejném Internetu - a právě přes něj jsem si ji mohl prakticky vyzkoušet. Zde jsou mé dojmy. (Digizone, 09.05.2007)
IPTV: nové a jiné
Příspěvek na konferenci "Digitální televize", kterou pořádala organizace IIR. (21.03.2007)
Televize po drátě, aneb: IPTV
Přehledový článek o podstatě, mechanismech fungování a nabídce IPTV služeb v ČR. (PC World, prosinec 2006)
Jaké bude IPTV od Volného?
Volný hodlá nabízet své IPTV především jako službu triple play, tedy včetně hlasových služeb a připojení k Internetu. Technické řešení bude nejspíše postaveno na middlewaru tuzemské společnosti EasyTV a na set-top-boxech Amino. (Digizone, 21.11.2006)
IPTV u kulatého stolu
Volný už provozuje svou IPTV v pilotním provozu, který chce převést na řádný komerční provoz již na přelomu nového roku. Radiokomunikace plánují spustit své IPTV o něco později, a spíše jako doplněk k zemskému vysílání. Chtějí se přitom soustředit spíše na obsah na žádost a zcela nové programy. Je 5000 uživatelů již běžící služby O2 TV málo, nebo naopak více, než předpokládal plán? (Lupa, 03.11.2006)
Televize ve vysokém rozlišení na Invexu
Poněkud ve stínu své nové IPTV služby O2TV předvedla Telefónica O2 Czech Republic na letošním Invexu také premiérové vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) na platformách IPTV i DVB-T, spolu s připravovanými službami Video in Demand (VoD) v kombinaci s DVB-T. Nechyběla ani ukázka technologických možností prolínání a prostřihávání obrazu. (Digizone, 13.10.2006)
Přednosti a úskalí IPTV
Na II. kulatém stolu Digizone.cz, v rámci konference o "Technických aspektech digitalizace", jsem měl krátký úvodní příspěvek pro panel, věnovaný rozvoji IPTV. Snažil jsem se v něm stručně vypíchnout to, co je pro IPTV charakteristické a čím se odlišuje od ostatních variant šíření televizního signálu (úterý, 31.10.2006).

Na kolik přijde O2TV?
Telefónica O2 Czech Republic včera představila svou novou službu O2TV. Bude dostupná jen přes ADSL2+. Přepínání kanálů (channel zapping) u ní trvá odhadem tři až čtyři sekundy. Za co všechno budou uživatelé této služby platit a jak vychází srovnání s cenami kabelovek? (Lupa, 06.09.2006)
Jak vypadá IPTV?
Jaké je uživatelské rozhraní španělské IPTV služby Imagenio? Jak vypadá elektronický programový průvodce (EPG, Electronic Programming Guide), jak se vybírají živé televizní programy, jak jednotlivé pořady v rámci služeb Pay Per View, a jak v rámci služeb "na žádost"? Jak se platí a jak se přehrává již zaplacený obsah? (Lupa, 31.08.2006)
Jak funguje IPTV?
Fungování systémů IPTV vykazuje několik zajímavých odlišností oproti tradičním způsobům televizního vysílání. Například v tom, kolik programů mohou příjemci sledovat souběžně. Nebo jak a kde dochází k přepínání mezi programy a jak dlouho přepnutí trvá. V čem spočívá problém channel zappingu a jaká je role middlewaru v systémech IPTV? (Lupa, 24.08.2006)
IPTV od Telefóniky: nad jakým ADSL?
Bude nová služba IPTV společnosti Telefónica O2 Czech Republic spuštěna ještě nad stávajícím ADSL, nebo jen nad novějším ADSL2+? To zatím není jasné. Technicky jsou možné obě varianty. Jisté ale je, že bude zapotřebí speciální set-top box pro IPTV, dodávaný v rámci služby. A nejspíše také nový ADSL modem s podporou QoS. (Lupa, 15.08.2006)
Jaké bude IPTV od Telefóniky?
Ještě ve 3. čtvrtletí by Telefónica O2 CR měla začít nabízet služby IPTV, alias televizi prostřednictvím pevné telefonní linky. Na co se tedy můžeme těšit? Jaké dílčí služby, jako například Video on Demand či Pay per View budou součástí? Jaká bude nabídka programů? Co se rýsuje už dnes a co je stále otevřené? (Lupa, 10.08.2006)
Kterak IPTV boří dogmata
Má se požadavek zákona na "must carry" týkat také služeb na bázi IPTV? Nebo by mělo být IPTV úplně vyňato z dosahu zákonů, regulujících televizní a rozhlasové vysílání? Nepodařilo se něco takového naší novele vysílacího zákona, která je toho času již v Senátu? (Digizone, 04.03.2006)