Quick - Internet zdarma od Českého Telecomu
Od 1. října poskytuje "Internet zdarma" i Český Telecom - prostřednictvím své divize IOL a pod názvem Quick. Přidává i nový portál, ale nepřestává poskytovat ani placené dial-up připojení.O záměrech Českého Telecomu přijít s nabídkou "Internetu zdarma" (rozuměj: zdarma, ovšem až na telefonní poplatky) se hovořilo již nějakou dobu a sami představitelé ČTc to příliš neskrývali. Otázkou byl spíše termín - místo očekávaného začátku září či ještě dřívějšího termínu se nakonec vše rozjelo k 1. říjnu. Dnes již tedy jsou známy i podrobnosti. Jaké tedy jsou?
Zdarma i za peníze
Samotnou podstatu nabídky "Internetu zdarma" snad není třeba čtenářům Novinek podrobněji popisovat - v podání Telecomu samozřejmě bude využívat národní verzi tarifu Internet 2000, tj. volat se bude odkudkoli na jednotné tel. číslo (0971103333). Zaregistrovat se jako uživatelé můžete zde. "V ceně" této bezplatné služby je samotná IP konektivita, dále 1 poštovní schránka o objemu 10 MB (k ní až 5 adres), prostor pro WWW schránky o stejném objemu 10 MB. K poštovnímu účtu (ve tvaru "uzivatel@quick.cz") je poskytována možnost auto-reply (automatické odpovědi v nepřítomnosti), auto-forward (automatické přesměrování) a oznámení o došlé zprávě pomocí SMS.
Zajímavé je, že ani se zavedením "Internetu zdarma" Český Telecom nepřestává poskytovat placené varianty komutovaného připojení. Ptáte-li se na logiku, kterou to má, je odpověď následující: platící uživatelé mají přednost před neplatícími!!! To se týká především připojování k modemům - pokud jich nebude v určitém okamžiku dostatek, budou mít přednost uživatelé placených služeb (kteří se poznají podle toho, že volají na jiné číslo než uživatelé neplatící, konkrétně na 0971103311). Telecom to prezentuje jako "garantované připojení", ale dovolím si vyslovit názor že jde jen o "prioritní" připojení - protože pokud by se v daném okamžiku sešlo více zájemců z řad platících zákazníků než je modemů, museli by slyšet obsazovací tón i někteří z nich. Leda by Telecom nepřijal více platících zákazníků, než má modemů, což z praktických důvodů není reálné. Na druhé straně asi lze očekávat, že takovýto maximální souběh je spíše jen teoretickou záležitostí, zatímco v praxi bude mít platící zákazník velmi vysokou šanci na připojení - což je podstatné především pro období na začátku výhodnějších časových pásem tarifu Internet 2000.
V nabídce zůstávají tyto druhy placeného (a tedy ve výše uvedeném smyslu garantovaného) připojení:
- Mail - 89,- Kč měsíčně, s přístupem k e-mailové schránce a k WWW stránkám IOL.
- Basic - 189,- Kč měsíčně, s přístupem k e-mailové schránce a na vybrané WWW stránky kdykoli, plná IP konektivita jen v době "slabého provozu", který je na propagačním letáku definován jako doba od 16:00 do 08:00 v pracovní dny (což není identické s časovými pásmy tarifu Internet 2000).
- Standard - 489,- Kč měsíčně, bez omezení přístupu.
Garance připojení ve výše uvedeném smyslu však není jediným rozdílem mezi placeným a neplaceným připojením. Platící uživatelé požívají dále výhod věrnostního programu IOL TOP a k dispozici mají i některé další služby (například on-line podporu operátora call centra atd.).
Na včerejší tiskovce, která se ke zprovoznění nové služby konala, padl i dotaz na různé "balíčky", které Telecom nabízí a které také zahrnují komutované připojení k Internetu. Odpověď zněla, že připojení, obsažené v těchto balíčcích, by mělo být vždy chápáno jako placené (tzn. garantované). Explicitně jsem se zeptal i na dosavadní bundle s MF Dnes, kdy je připojení nabízeno fakticky za symbolickou 1 korunu měsíčně (vedle předplatného MF Dnes). Zde prý také platí, že jde o garantované připojení, avšak tato nabídka již nebude nabízena v "aktivní podobě" (což chápu tak, že pouze "dojíždí" již existující smlouvy, ale nové již nejsou uzavírány).
Quick má být rychlý
Pro pojmenování své nabídky zvolil Telecom jméno QUICK (což znamená "rychle" či "rychlý"), a svoji marketingovou kampaň postavil na zdůrazňování rychlosti nabízeného připojení. Pravdou je, že právě pomalost připojení je to, co mnohé uživatele velmi trápí, ale na druhé straně jakýkoli provider má jen omezené možnosti, jak může tento problém řešit pouze sám za sebe. Může posilovat své páteřní sítě (IOL využívá ATM páteř pracující na 155 Mbps, s připojením koncových POPů pomoc Frame Relay) a může také posilovat svou konektivitu do zahraničí (v současné době 40 Mbps se zálohou) i konektivitu peeringovou a samozřejmě také výkon svých serverů. Obecně ale platí, že "rychlost" Internetu je projevem celé souhry faktorů, z nichž každý provider může ovlivnit jen některé, ale jiné nikoli. Konkrétně se každý provider může postarat o to, aby "úzké místo" nebylo u něj, v jeho síti, ale sám již nic nenadělá s tím, když se "úzké místo" bude nacházet u providera jiného.
Kromě toho je pro mnoho komutovaných uživatelů "úzkým místem" kvalita telefonní linky, přes kterou se připojují, a také kvalita modemu, který používají. Také zde má IOL prakticky nulovou šanci něco ovlivnit, protože součástí nabídky není žádné "zkvalitnění" účastnické přípojky.
Portál navrch
Kromě samotné nabídky připojení zdarma přichází Český Telecom i s novým portálem Quick.cz. Ani jeho existence a podoba nejsou až tak velkým překvapením, zvláště když si uvědomíme že na tomto portálu se významně podílela i společnost MIA, před časem zakoupená právě Telecomem. Co tedy nový portál nabízí?
- QuickHledej - vyhledávání "halftextové" i katalog - základem je dřívější vyhledávač Zmije, jehož katalog dnes čítá na 70000 odkazů.
- QuickMail - klasické řešení el. pošty (tato část je zbrusu nová).
- QuickNews - zpravodajství, přináší informace z ČTK, ČIA, BBC a www.Namodro.cz, další zdroje by měly ještě přibýt.
Nechybí ani možnost personalizace a nabídka odkazů na články z různých titulů, dostupných v on-line podobě (ve stylu Trafiky).
Dva původní servery, ze kterých nový portál čerpá, tj. Trafika a Zmije, zřejmě ztratily svoji vlastní identitu - v tom smyslu, že odkazy na www.zmije.cz a www.trafika.cz nyní vedou právě na www.quick.cz.
Vyzkoušejte si ale vše sami a posuďte, nakolik se vám bude nový portál i se svými službami zamlouvat. Jeho provozovatelé mají se svým dílem ještě ambicióznější plány než nedávno spuštěný portál Redbox, který chce být do roka třetím v pořadí návštěvnosti - QUICK má být do roka a do dne první mezi českými portály, nejhůře druhý. Za sebe si dovolím připojit názor, že k něčemu takovému by bylo třeba přijít s něčím novým, s nějakou zajímavou myšlenkou či novým neotřelým nápadem, který ještě nikde není a který by dal uživatelům důvod preferovat právě tento portál před ostatními. Nebo že by IOL, potažmo jeho mateřský Telecom, hodlal konkurenty převálcovat mohutností svých investic do reklamy a propagace? Jak se vám líbí "šnečí reklama", která právě začíná zaplavovat média i billboardy?