Články, publikované na serveru ISDN.CZ v roce 2004
Minulý týden: digitální licence, Aliatel a zlatý padák
Na 54 dárečků, v podobě žádostí o digitální vysílací licence, dostala pod stromeček Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Aliatel už má kupce, aneb: největší alternativní operátor koupil největšího alternativního operátora. Vláda možná již neprodlouží Rámcovou smlouvu s Českým Telecomem. (ISDN server, 27.12.2004)
Minulý týden: ČTÚ, Telecom, IP telefonie ...
Kromě třetího čtení zákona o elektronických komunikacích přinesl minulý týden také cyklické personální změny v Českém Telecom a v Eurotelu. ČTÚ se chystá vypsat dvě výběrová řízení na licence pro mobilní sítě. Na jeho výzvu ohledně regulace IP telefonie společně reagují uživatelé Internetu. Čeho je tato výzva ČTÚ vlastně předzvěstí? (ISDN server, 20.12.2004)
Minulý týden: ZoEK bez EK, 10. zpráva, GLF ...
Poslanci se zřejmě chystají odebrat z návrhu zákona o elektronických komunikacích část, týkající se digitálního vysílání. Tím by celý zákon přestal být "o elektronických komunikacích", a byl by už jen o telekomunikacích. Jak nás hodnotí Evropská komise, v rámci desáté implementační zprávy? Microsoft svolává do Prahy svůj další summit "Global Leaders Forum". (ISDN server, 13.12.2004)
Minulý týden: 6500 z 500 000, NBS 2.0, broadband...
Na 500 000 telefonických oznámení o údajné výhře kladně zareagovalo a na linku se zvýšenou tarifikací skutečně zavolalo na 6500 lidí. Jaké jsou provize z dialerů? Vláda se konečně rozhodla ohledně prodeje Českého Telecomu, zájemců o přímý prodej bude zřejmě více. Aktualizovaná verze národní broadbandové strategie je na světě. Ve Švýcarsku zablokovali neregistrované mobily. (ISDN server, 06.12.2004)
Minulý týden: privatizace, digitalizace, kabelovky …
Řady zájemců o přímý prodej Českého Telecomu postupně houstnou a zase řídnou. Také digitalizace se zamotává, poslanec Pleva navrhuje legislativní vsuvku do zákona o biocidních prostředcích, která by zastavila již vypsané výběrové řízení na nové licence. Karneval hlásí 10 000 kabelových přípojek, UPC bude zřejmě zrychlovat. (ISDN server, 29.11.2004)
Minulý týden: Monetka, vánoční ADSL, internetová TV ...
Společnost Computer Press minulý týden znovu spustila svůj mikroplatební systém Monetka. Zatím ale jen pro platby na svých serverech. S vánočními nabídkami ADSL už přichází i alternativní operátoři. Jak to ale je s efektivními rychlostmi našeho ADSL? Máme se chlubit, nebo spíše stydět? Na Slovensku startuje plnohodnotná internetová televize TV IN. (ISDN server, 22.11.2004)
Minulý týden: ADSL, LLU, přenositelnost …
Minulý týden byl plný broadbandu, nového zákona o elektronických komunikacích, mobilních dat a mobilní přenositelnosti. Podíl Telecomu na trhu ADSL vzrostl na 77 procent, ale o slovo se hlásí i ADSL přes LLU. Fair Use Policy na CDMA blokuje kolem 30 Mbps datového provozu. Existují u nás virtuální mobilní operátoři? (ISDN server, 15.11.2004)
Minulý týden: Telecom/Eurotel, CZ.NIC, dialery ...
Také v průběhu minulého týdne pokračovaly personální a organizační změny v Eurotelu i v Českém Telecomu. K zajímavé permutaci však došlo i v představenstvu sdružení CZ.NIC, které následně zrušilo již "rozjetou" veřejnou zakázku a objednalo si analýzu rizik. Dialery stupňují svůj atak na uživatele dial-upu, a zpět se zřejmě vrací i přesměrování do exotických destinací. (ISDN server, 08.11.2004)
Minulý týden: Telecom, privatizace, SW patenty ...
Eurotel se dočkal nového šéfa, a spolu s Telecomem zveřejnil své hospodářské výsledky za 3Q 2004. V představenstvu Telecomu došlo k malé rošádě. Vláda stále neví, jak privatizovat Telecom. Ministerstvo informatiky se vyjádřilo k problematice softwarových patentů. Evropská komise nesouhlasí s rozhodnutím rakouského regulátora ohledně trhu tranzitních služeb. (ISDN server, 01.11.2004)
Minulý týden: Eurotel, RRTV, e-tržiště ...
Výběrové řízení na nového šéfa Eurotelu vrcholí, na nejužším seznamu kandidátů zůstala tři jména. Ani na svém říjnovém zasedání nerozhodla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, zda vypíše výběrová řízení na programové licence, nebo počká na novou legislativu. Ministerstvo informatiky snížilo počet e-tržišť, poskytujících služby státní správě. (ISDN server, 25.10.2004)
Minulý týden: Invex, Invex, Invex ...
Již čtrnáctý ročník Invexu měl poměrně bohatý doprovodný program. Diskutovalo se o novém zákoně o elektronických komunikacích, nad postupem digitalizace, nad návrhem národní broadbanodové strategie, i o cestě ČR ke znalostní společnosti. Kdo získal letošní křišťálové disky, a kdo cenu za osobnost roku v oblasti informatiky a telekomunikací? (ISDN server, 18.10.2004)
Minulý týden: Telecom, ADSL, hotspoty ...
Po dlouholetých snahách o rebalancování mezi paušálem a hovorným u hlasových služeb chce nyní Telecom rebalancovat mezi hlasovými a datovými službami. Zpřístupněné ADSL úspěšně konkuruje přeprodávanému, ovšem ADSL přes propojení stále není. Kdy už bude Wi-Fi konektivita v ceně, tak jako třeba toalety? (ISDN server, 11.10.2004)
Minulý týden: Telecom, ADSL, CDMA ...
Další člen vlády, vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn, je pro privatizaci Českého Telecomu přes akciový trh. Management firmy mezitím zvažuje outsourcing správy celé své sítě. V počtu ADSL přípojek na hlavu jsme v Evropě sice na konci žebříčku, ale ne úplně poslední - předstihli jsme Slovensko, Chorvatsko a Řecko. CDMA má u nás již 10 000 uživatelů. (ISDN server, 04.10.2004)
Minulý týden: strategie, kompenzační plán, ADSL ...
Ministerstvo informatiky zveřejnilo minulý pátek první návrh národní broadbandové strategie. Ministr financí Sobotka shledal kompenzační plán pro nejvyšší vedení Českého Telecomu standardním. Ministr Mlynář v reakci na to konstatoval, že máme špatné standardy. Kde je větší penetrace ADSL, v ČR nebo na Slovensku? (ISDN server, 27.09.2004)
Minulý týden: odměny, produktivita, pokuty …
Management Českého Telecomu má být bohatě odměněn podle výsledků privatizace (prodeje podílu majoritního vlastníka). Sám si ale hledal svého privatizačního poradce, který by měl sledovat zájmy minoritních akcionářů. Produktivita práce v ČR dosáhla 62 procent, a je nejvyšší v sektoru telekomunikací, kde dosahuje 73 procent. ÚOHS udělil pokuty všem třem mobilním operátorům. Za co? (ISDN server, 20.09.2004)
Minulý týden: spam, nečekaný paušál, UPC . . .
V úterý nabyl účinnosti nový zákon (nejen) o spammingu. Postupně se vyjasňuje situace kolem dial-upu na geografických číslech - ČTÚ se nelíbí, a Telecom jej nezahrnuje do paušálů Víkend a Volno. České UPC, na rozdíl od slovenského, nezavedlo "light" verzi své služby chello, ale naopak přidalo na rychlosti u stávajících služeb. (ISDN server, 13.09.2004)
Minulý týden: ZoEK, hlasové paušály, ÚOHS . . .
Zákon o elektronických komunikacích na druhý pokus prošel vládou a nyní míří do Parlamentu. Český Telecom představil hlasové paušály, jsou použitelné i pro internetový dial-up? ÚOHS šetří volné kredity v paušálech Telecomu již podle evropských regulí. SMS zprávy z pevné sítě budou i nadále za korunu. CDMA zřejmě zvyšuje maximální rychlost na uživatele. (ISDN server, 06.09.2004)
Minulý týden: vláda, ministerstvo informatiky ....
Nejvýznamnější zprávou minulého týdne byla ohlášená rezignace premiéra, a sní i pád celé vlády. Jak to ale bude dál se samostatným ministerstvem informatiky? Jak se k jeho další existenci či neexistenci vyjadřují jednotlivé politické strany? Jaké nové signály se objevily minulý týden? (ISDN server, 28.06.2004)
Minulý týden: Stádník, Barrett, Pleva ...
David Stádník byl vládou potvrzen ve funkci předsedy ČTÚ, do účinnosti nového zákona o elektronických komunikacích. Poslanec Petr Pleva navrhuje významné změny do zákona proti spammingu. CEO Intelu, Craig Barrett, nám radí investovat do budoucnosti. Uděláme to, nebo to odložíme na neurčito? (ISDN server, 21.06.2004)
Minulý týden: Telecom a zadky, ČR a Slovensko …
Český Telecom změnil slogan i grafiku a vsadil na zadky. Na Slovensku mají hlasové tarify s voláním mimo špičku zcela zdarma, i meziměstsky. Také jejich tarif bez kreditu je lacinější než u nás, a má ještě další přednosti. Tele2 bojuje za odstranění kreditů i v ČR. V roce 2003 utratili Slováci za Internet 2,5 mld. SK. (ISDN server, 14.06.2004)
Minulý týden: broadbandová strategie, ADSL propojení, …
Připravovaná národní broadbandová strategie počítá se zřízením fondu, do kterého by stát mohl dát jedno procento z výnosů privatizace Telecomu. Ani měsíc poté, co regulátor přikázal uzavřít ADSL propojení, se tak nestalo. APVTS oslovilo páté narozeniny. Tele2 hrozí arbitráží proti ČR, kvůli kreditům v měsíčních paušálech. Na Slovensku mají EDGE. (ISDN server, 07.06.2004)
Minulý týden: NIX, Telecom, Valeski ...
Sdružení NIX se vyjádřilo k nedávnému výpadku. Největším alternativním operátorem v ČR, podle objemu výnosů, už není GTS ale Aliatel. Český Telecom již zaplatil rekordní pokutu od ÚOHS ve výši 81,7 mil. Kč. Zájem o nový Internet Expres je malý. Terrence Valeski odchází z postu generálního ředitele Eurotelu již k 1. červnu. (ISDN server, 31.05.2004)
Minulý týden: ADSL, CDMA, epodpis ...
GTS a Czech On Line zavádí Fair Use Policy na svém ADSL. EMEA Telecom zlevňuje ADSL až na 590 Kč. V Rumunsku je spuštěna první komerční CDMA síť v pásmu 450 MHz v Evropě. Ministerstvo informatiky podpoří používání elektronického podpisu tím, že starostům rozdá kvalifikované certifikáty. V nové podobě odstartuje národní program počítačové gramotnosti. (ISDN server, 24.05.2004)
Minulý týden: CDMA, ADSL, Slovensko …
Nová datová služba Eurotelu by se měla jmenovat Data Expres, a měla by být nabízena ve dvou variantách, s možností využití všude, nebo jen v některých lokalitách. Na Slovensku chtějí dosáhnout plošné dostupnosti ADSL do konce příštího roku. U nás Telecom plánuje pokrýt 60 procent pevných linek do konce prvního pololetí letošního roku. (ISDN server, 17.05.2004)
Minulý týden: ZoEK, Korea, Telecom ...
Návrh zákona o elektronických komunikacích se vrátil předkladateli s požadavkem na úpravy. ČR uzavřela s Jižní Koreou dohodu o spolupráci v oblasti ICT. Telecom chce outsourcovat údržbu své sítě. Zatímco dial-upový paušál skomírá, mobilní paušál doslova kvete. Eurotel Data Nonstop bude i po červnu za 649 Kč, ale bez hlasových minut. (ISDN server, 10.05.2004)
Minulý týden: ADSL, Wi-Fi, Twist Data Unlimited
ADSL je v ČR dostupné ve 20 dalších lokalitách. Telecom převádí své Wi-Fi do komerčního provozu a účtuje si za jednotlivé minuty. Set-top-boxy nebudou v nižší sazbě DPH. T-Mobile jako první nabídl neomezené GPRS připojení i na předplacené bázi, za malý příplatek oproti verzi pro tarifní zákazníky vázané smlouvou. Také těm vrátil cenu na úroveň z předchozích promo kampaní. (ISDN server, 03.05.2004)
Minulý týden: RRTV, mýtné, T-Systems …
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání souhlasila s tím, aby Český Telecom experimentálně vysílal. Ten usiluje také o zakázku na výběr elektronického mýtného v ČR, zřejmě od roku 2006. Spolupracovat na tom hodlá se Siemensem a T-Systems. Česká pobočka T-Systems International ICSS mezitím představila své aktivity … (ISDN server, 26.04.2004)
Minulý týden: Telecom, liberalizace, ZUI . . .
Jakou má Telecom šanci získat licenci na experimentální digitální vysílání? Nebo ji už snad má? V jeho dozorčí radě zasedne již druhý poradce premiéra Špidly. Šéf GTS předpokládá, že ceny služeb by v důsledku liberalizace mohly i růst. Do boje za lepší dostupnost služeb se vydává i dřívější platforma ZUI, nyní transformovaná do občanského sdružení. (ISDN server, 19.04.2004)
Minulý týden: ADSL, Telecom a Eurotel . . .
První reakce na rozhodnutí regulátora o ADSL odezněly, ale místo nových nabídek se objevují spíše nejasnosti a nutnost dále čekat. Naše zaostávání v penetraci ADSL se mezitím dále prohlubuje. Telecom již našel způsob jak vyřešit své vztahy s Eurotelem, praktické důsledky nejspíše poznáme již na osudu technologie CDMA. (ISDN server, 13.04.2004)
Minulý týden: ISSS, GPRS za paušál, Wi-Fi
Hned dvě ceny (Cenu ministra informatiky a Český zavináč) si z konference ISSS odnesl katastr nemovitostí on-line. Padl zde i rekord v psaní a odesílání emailů na rychlost. Akční zvýhodnění mobilního Internetu za paušál u Eurotelu i T-Mobile s koncem března skončilo. Eurotel naopak přišel s novou nabídkou Wi-Fi připojení, jen za paušál. (ISDN server, 05.04.2004)
Minulý týden: e-Česko 2006, NPPG, BSA ...
Vláda minulý týden schválila návrh Státní informační a komunikační politiky. Příprava národní broadbandové strategie, která měla být hotova k našemu vstupu do EU, se ale opožďuje. Národní program počítačové gramotnosti láká zájemce skrze novou reklamní kampaň, ale jeho kurzy dosud nemohou probíhat. BSA a státní správa chtějí společně bojovat proti počítačovému pirátství. (ISDN server, 29.03.2004)
chello: Fair Use Policy, nebo tvrdé limity?
UPC od zítřka zrychluje své služby chello na dvoj až trojnásobek. Současně ale zavádí objemové limity u verzí chello classic a plus, ve výši 5 GB a 15 GB. Snad by se ale mohlo jednat spíše o zavedení Fair Use Policy, zaměřené proti stahovačům, než o tvrdé limity, při jejichž dosažení bude automaticky následovat zpomalení na rychlost 64 kbps v obou směrech. (ISDN server, 23.03.2004)
Minulý týden: DSL, Wi-Fi roaming, FAYN …
SkyNet nabízí účast v pilotním projektu DSL od Telenoru. Widenet rozšiřuje svou Wi-Fi síť a nabízí jeden z prvních Wi-Fi roamingů v ČR, přes agregátora WeRoam. FAYN upgradoval svou VOIP síť a příchozí hovory mu již fungují i přes firewally. Své odchozí hovory nyní terminuje přes síť GTS. (ISDN server, 22.03.2004)
Minulý týden: T-Mobile, CDMA, paušály ....
Minulý týden se nesl ve znamení čísel. T-Mobile oznámil své hospodářské výsledky za loňský rok, což umožnilo dopočítat objem celého mobilního trhu v ČR. Objevily se také aktualizované údaje o počtu uživatelů paušálního dial-upu i mobilního paušálu. Zajímavý, a snad i pozitivní, je vývoj kolem technologie CDMA v pásmu 450 MHz. (ISDN server, 15.03.2004)
Minulý týden: březen, MI ČR, NPPG ….
Začala kampaň "Březen - měsíc internetu", a poukazuje na zpomalení tempa růstu českého Internetu. Ministerstvo informatiky dokončilo přípravu nového zákona o elektronických komunikacích, a do vlády odeslalo k projednání i návrh Státní informační a komunikační politiky. Komplikovat se naopak začíná situace kolem dosud bezproblémového Národního programu počítačové gramotnosti. (ISDN server, 08.03.2004)
Minulý týden: CDMA450, Contactel, ČTÚ ….
Telecom do konce minulého týdne nezveřejnil žádné rozhodnutí ohledně projektu Eurotelu na CDMA450. Ministr Mlynář zruší organizaci Testcom servis s.r.o., a portál veřejné správy bude provozovat samotný Testcom. Contactel byl prý již prodán německé Deutsche Bank. ČTÚ přijal čtyři žádosti o licence FWA v pásmu 28 GHz na území Prahy a všechny je dále posuzuje. (ISDN server, 01.03.2004)
Minulý týden: ADSL, DVB-T, LLU ….
Požadavky Telecomu ohledně miliardových ztrát z univerzální služby považuje ministr Mlynář za neoprávněné. Telecom si objednal 200 000 ADSL portů od čínské firmy Huawei, a pochvaluje si své zahraniční operátorské aktivity. Rád by také expandoval do oblasti digitálního televizního vysílání. O zpřístupnění místní smyčky je zájem pouze v Praze. (ISDN server, 23.02.2004)
Minulý týden: žaloby, dividenda, NAT u EDN …
Kde je původ miliard, které Telecom nyní deklaruje jako svou ztrátu z poskytování univerzální služby? Ačkoli možná odepíše část svých investic jako ztrátové, Telecom by přesto měl vyplatit další dividendu. eTel žaluje Telecom o 23 milionů. Eurotel zavede od března dynamický překlad adres (NAT) na své službě Data Nonstop. (ISDN server, 16.02.2004)
Minulý týden: Telecom, ÚOHS, VTA, …
Minulý týden byl bohatý na události související s Českým Telecomem. Proti jeho zkušebnímu provozu intervalových paušálů na dial-upu se ohradili největší alternativní operátoři až u ČTÚ a ÚOHS. Telecom také dostal rekordní pokutu od ÚOHS. Regulátor zase provedl kontrolu jím provozovaných veřejných automatů, a ani na jednom nebyla informace o zkrácení časových intervalů. (ISDN server, 09.02.2004)
Minulý týden: Telecom, ADSL, viry ….
Viry útočí, ale stejně tak útočí špatně nakonfigurované antiviry. Telecom požadoval po postižených doklady, které nebylo možné získat. Uživatelům VOLNÝ ADSL výrazně poklesla rychlost, Czech OnLine tvrdí že jde o důsledek zapnutí agregace ze strany Telecomu. Kolik zákazníků mají naši mobilní operátoři? Bude tento týden představen paušální dial-up? (ISDN server, 02.02.2004)
Minulý týden: priority MI ČR, pokles ADSL ....
Ministerstvo informatiky představilo kromě koncepce přechodu na digitální vysílání také své priority pro rok 2004. Bessel Kok vzpomíná na své působení v Českém Telecomu. Počet objednávek ADSL připojení, které Český Telecom přijal, od loňského listopadu klesl ze 17 500 na 17 000. Paušálně zpoplatněné mobilní připojení se naopak těší neutuchajícímu zájmu. (ISDN server, 26.01.2004)
Minulý týden: ČTc vs. MI ČR, Internet do knihoven …
Telecom chce po ministerstvu informatiky, aby zajistilo úhradu jeho miliardových ztrát z poskytování univerzální služby. Vláda schválila projekt internetizace knihoven, spočívající v jejich připojování k intranetu veřejné správy. Na Slovensku se tamní Telecom rozhodl zrealizovat tamní INDOŠ - ovšem ne za 4,46 miliardy, nýbrž zdarma. Po ČR se už dá telefonovat na pevnou síť jen za paušál. (ISDN server, 19.01.2004)
Minulý týden: ČTÚ, PVS, privatizace, Bill Gates ….
Regulátor minulý týden snížil propojovací poplatky. Alternativci to uvítali, Telecomu se to naopak velmi nelíbí. Na Portále veřejné správy je k dispozici obchodní věstník a nahlížení do katastru nemovitostí zdarma. Začal další pokus o privatizaci Českého Telecomu, pomůže s ním i exministr Březina. Do Prahy se chystá i Bill Gates. (ISDN server, 12.01.2004)
Minulý týden: DPH, regulátor, Telecom, Eurotel …
DPH u telekomunikačních služeb je zvýšeno. Regulátor na konci roku odblokoval dříve zafixované ceny internetového dial-upu a strukturu nabízených služeb. Vydání generální licence na Wi-Fi v pásmu 5 GHz se opozdí. Eurotel v prosinci získával na 500 nových zákazníků své služby Data Nonstop každý den. Jeho šéf soudí, že mobilní trh u nás stále ještě není nasycen. Nutí ÚOHS Telecom, aby zvyšoval paušály? (ISDN server, 05.01.2004)