Články publikované na serveru Lupa.cz v roce 2004
Z českých logů a dumpů
Dnes je Silvestr, poslední den v roce, a s ním i doba kdy konečně vyplouvají na povrch nejrůznější úlomky a zbytky informací, které v průběhu roku někde zapadly, vzpříčily se, zadrhly či byly někým zašantročeny. Podívejme se tedy společně do různých logů, dumpů, archivů a žurnálů, co zajímavého zde uvízlo. (Lupa, 31.12.2004)
Dovolí nám EU levnější Internet?
Tři čtvrtě roku dokázali Poláci vzdorovat a udržet svůj Internet osvobozený od DPH. Evropská unie si však nakonec přeci jen vynutila dodržování svých jednotných pravidel aplikace DPH. Od března 2005 se tak i v Polsku bude z internetových služeb platit DPH, a to ve standardní sazbě. A co u nás? Naše ČSSD teď požaduje přesně to, s čím Poláci neuspěli. (Lupa, 30.12.2004)
Tiscali se chystá na paušál
Po dvou letech od skončení Fóra pro vytáčený přístup k Internetu se české Tiscali domohlo rozhodnutí regulátora o zavedení režimu FRIACO. Včera pak Tiscali učinilo málo vídané "dopředné" oznámení, když řeklo že na první kvartál příštího roku chystá nové služby, založené na paušálním dial-upu. Jejich konkrétní podoba však zatím není známa. (Lupa, 22.12.2004)
Tiscali se chystá na paušál
Po dvou letech od skončení Fóra pro vytáčený přístup k Internetu se české Tiscali domohlo rozhodnutí regulátora o zavedení režimu FRIACO. Včera pak Tiscali učinilo málo vídané "dopředné" oznámení, když řeklo že na první kvartál příštího roku chystá nové služby, založené na paušálním dial-upu. Jejich konkrétní podoba však zatím není známa. (Lupa, 22.12.2004)
Získá Oskar třetí licenci?
Oskar požádal koncem listopadu ČTÚ o třetí licenci na mobilní síť třetí generace. Jelikož ČTÚ registruje i dalšího zájemce, musí vypsat výběrové řízení. Vláda svým rozhodnutím stanovila, že bude vypsáno ještě podle stávajícího zákona o telekomunikacích, bude mít dva stupně, a v prvním stupni bude licence nabídnuta přednostně Oskarovi, za 2 miliardy korun. (Lupa, 17.12.2004)
CZ.NIC: vykročeno k reformám
Na včerejší valné hromadě sdružení CZ.NIC se prosadili zastánci reforem. Ve funkci předsedy představenstva byl potvrzen Tomáš Maršálek, jako hlavní iniciátor změn v dosavadním způsobu vedení a fungování CZ.NICu. Spolu s ním byli do představenstva nově zvoleni Marek Antoš a Michal Krsek. Naopak neuspěli nově příchozí Ondřej Felix a Jiří Zlatuška. (Lupa, 10.12.2004)
Národní broadbandová strategie, verze 2.0
Ministerstvo informatiky zveřejnilo aktualizovaný návrh národní broadbandové strategie, alias Národní politiky pro vysokorychlostní přístup. Nový je větší akcent na podporu obsahu, a pak zapracování návrhů na daňové úlevy pro broadband. Nikoli ovšem cestou úplného osvobození broadbandu od DPH, jak požaduje ČSSD. To už vzdávají i Poláci. (Lupa, 06.12.2004)
Privatizace Telecomu: začneme s přímým prodejem
Vláda včera rozhodla o tom, že "rozjede" variantu (do)privatizace Českého Telecomu cestou přímého prodeje jednomu zájemci, kterého vybere ve zkráceném výběrovém řízení. Varianta prodeje přes akciové trhy však definitivně nepadla, ale zůstává v záloze. Konečné rozhodnutí má přijít koncem března příštího roku. (Lupa, 02.12.2004)
Podvodný telemarketing už i v ČR
Během víkendu a pondělí směrovalo do ČR na 500.000 automaticky generovaných telemarketingových volání. Jejich příjemci uslyšeli předem připravenou nahrávku o údajné výhře a vyzývající k volání na číslo se zvýšenou tarifikací 70 korun za minutu. Příslušná čísla jsou již odpojena, ale podvody tohoto typu se mohou opakovat. (Lupa, 30.11.2004)
Elektronicky = bez správního poplatku
Koncem minulého týdne poslanci definitivně rozhodli o výrazném zvýšení řady správních poplatků. Současně ale rozhodli o tom, že podání realizovaná elektronickou cestou budou od správních poplatků osvobozena. Nikoli ovšem všechna podání, ale jen do výše 2000 korun, a jen s využitím elektronického podpisu. Čeho se to bude v praxi týkat? (Lupa, 29.11.2004)
Gabriel Berdár k privatizaci Českého Telecomu
Na páteční seminář k privatizaci Telecomu přišli jen dva ministři. Šéf Českého Telecomu odhaduje šance na prodej přes akciové trhy na 80%, a pro tento případ slibuje kontinuitu dosavadní strategie. Kam vůbec půjdou peníze z privatizace Telecomu? Nikoli do státního rozpočtu, ale do rozpočtu Fondu národního majetku. Zájem o přímý prodej má prý i švýcarský Swisscom. (Lupa, 22.11.2004)
Český Telecom: přímo, nebo přes akciový trh?
Další pokus o privatizaci Českého Telecomu nabírá obrátky. Tentokráte se vše točí kolem toho, zda je lepší přímý prodej celé majority jednomu zájemci, nebo prodej akcií v držení státu přes akciový trh. V úterý vláda opět nerozhodla a znovu se ke všemu vrátí za 14 dnů. Mezitím proběhne seminář, na kterém se ministři podrobněji seznámí s jednotlivými variantami. (Lupa, 18.11.2004)
Zákon o el. komunikacích nemá na růžích ustláno
Zatímco poslanci jednali o návrhu zákona o elektronických komunikacích na půdě Sněmovny hned v několika výborech, odborná veřejnost diskutovala o novém zákoně na konferenci tel.con. Jak to na obou místech dopadlo a jaké jsou perspektivy dalšího postupu při přijímání tohoto klíčového nového zákona? Kde jsou hlavní problémy? Jaké dopady bude mít "přechodné období"? (Lupa, 12.11.2004)
Návrh na daňové zvýhodnění Internetu neprošel
Poslanecká sněmovna v pátek hlasovala o návrhu na daňové zvýhodnění vysokorychlostního Internetu. Jednalo se o návrh, který připravila asociace APVTS, a který předložil poslanec Vladimír Doležal. K jeho schválení bylo zapotřebí 93 hlasů, ale pro jich bylo pouze 80. Ponejvíce z řad ODS a KSČM. Naopak ČSSD a lidovci byli proti. (Lupa, 08.11.2004)
ÚOHS potvrdil pokutu za ADSL
Český Telecom dostal již v únoru 2003 od ÚOHS pokutu ve výši 23 milionů za to, jakým způsobem uvedl na trh své IOL Platinum. Tehdejší prvoinstanční rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže nyní potvrdil jeho předseda Josef Bednář. Konstatoval, že Český Telecom zneužil svého dominantního postavení k újmě svých konkurentů i koncových zákazníků. (Lupa, 05.11.2004)
K broadbandu přes daňové úlevy?
Dva různé návrhy, jak podpořit rozvoj broadbandu cestou daňových úlev, po počátečním neúspěchu znovu ožívají. Ministerstvo informatiky zřejmě zahrne svůj návrh do aktualizované verze národní broadbandové strategie, a APVTS se pokusí znovu prosadit svůj návrh přímo v Poslanecké sněmovně. Jaká je podstata obou návrhů a v čem se liší? Jakou mají šanci na úspěch? (Lupa, 03.11.2004)
Nad hospodářskými výsledky Českého Telecomu za 3Q2004
Výnosy celé skupiny Českého Telecomu za první tři čtvrtletí meziročně vzrostly o 24 procent. Výnosy samotného Telecomu, ze segmentu fixních komunikací, však mírně klesly. Nejvíce poklesly výnosy z hovorného, rostou naopak datové služby. Nejvíce však rostou příjmy od ostatních operátorů a příjmy ze zřizovacích poplatků. (Lupa, 01.11.2004)
Eurotel s novým šéfem, Telecom s novým představenstvem
Eurotel se konečně dočkal nového generálního ředitele. Stal se jím dosavadní "Acting CEO" Michal Heřman, který byl uvolněn z představenstva Českého Telecomu. Do představenstva ČTc byla zároveň zvolena finanční ředitelka Eurotelu Marcela Malivánková a Pavel Klimuškin z firmy Avnet. Jaký má vztah k Českému Telecomu? (Lupa, 30.10.2004)
Daň z příjmu: už také on-line
O možnosti podávat přiznání k dani z příjmu čistě online, po Internetu, se mluví snad od začátku dostupnosti elektronického podpisu. Prakticky realizovány však byly zatím jiné agendy - přiznání k DPH, k silniční dani, k dani z nemovitosti apod. Teprve teď, ve vší tichosti a bez halasného PR, došlo i na daň z příjmu pro právnické i pro fyzické osoby. (Lupa, 26.10.2004)
http://www.lupa.cz/clanek.php3?show=3722
Kromě sporu o terminologii (vysokorychlostní vs. širokopásmový) vytýká čtvrteční článek poslance Zbyňka Novotného návrhu Národní politiky pro vysokorychlostní přístup řadu dalších věcí. Třeba podporu komunitního modelu, metropolitních sítí, malý akcent na obsah či odsuzování xDSL technologií. Zde je další část mých reakcí. (Lupa, 25.10.2004)
Vysokorychlostní, nebo širokopásmový?
Včerejší článek "Konec broadbandu v Čechách" kritizuje použití termínu "vysokorychlostní" v návrhu Národní politiky pro vysokorychlostní přístup, a požaduje místo něj použití termínu "širokopásmový". Vše souvisí s tím, co vlastně je šířka pásma a v čem se měří. V diskusi se setkaly oba protichůdné názory. Zde je můj pohled, vyznívající ve prospěch adjektiva "vysokorychlostní". (Lupa, 22.10.2004)
Digitální vize Českého Telecomu, část II.
Také pro domácnosti chystá Český Telecom nové digitální služby. Zahrnují ostrahu domácností, ale především nabídku "komplexních služeb", od zábavy až po elektronickou poštu či elektronické nakupování, a poskytovaných přes televizi, bez nutnosti vlastnit počítač. Na letošním Invexu byly k vidění první ukázky. Jak to souvisí s digitálním televizním vysíláním? (Lupa, 19.10.2004)
Digitální vize Českého Telecomu, část I.
Na letošním Invexu Český Telecom naznačil, jaké služby hodlá poskytovat firmám, pod novou značkou Digital Business. Součástí by měl být i návrat k poskytování služeb na bázi ASP modelu, kde Telecomem vlastněná firma ASP1000 již jednou neuspěla. Další novou službou je Dohled 24, nabízející střežení prostor zákazníka skrze pevnou linku. (Lupa, 18.10.2004)
Invex 2004: jak dopadla diskuse o broadbandu?
Na Invexu se diskutovalo nad návrhem národní broadbanové strategie (Národní politiky pro vysokorychlostní přístup). Měl by se stát více angažovat v oblasti obsahu, nebo v budování nové infrastruktury, nebo vyváženě v obou oblastech? Měl by motivovat daňovými úlevami, snahou o vrácení DPH do snížené sazby, či ještě jinak? (Lupa, 13.10.2004)
Invex jako zvýrazňovač
Na letošní Invex se přijede prezentovat hned celá vláda. Sdružení SPIS představí svůj Manifest informační společnosti a nechá si ho zkritizovat od vládnoucí ČSSD i od opoziční ODS. Diskutovat se bude o broadbandové strategii i o návrhu zákona o elektronických komunikacích. Veselo může být i kolem digitalizace rozhlasového a televizního vysílání. (Lupa, 11.10.2004)
Broadband: jak daleko před námi je Evropa?
Podle právě zveřejněné studie EU, mapující penetraci broadbandu v domácnostech původní evropské patnáctky, roste ADSL výrazně rychleji než kabel. Meziročně více jak 2,5x. Asi nepřekvapí, že u nás jsme hluboko pod evropským průměrem. Zamyslí se nad tím naše vláda, až pojede zasedat přímo na letošní Invex? Podpoří návrh naší broadbandové strategie, nebo si jí ani nevšimne? (Lupa, 05.10.2004)
Odlehčené Chello
České UPC přichází na trh s dosud nejlacinější "light" verzí kabelového připojení k Internetu, chello easy. Oproti Karnevalu a Českému Telecomu dává za nižší cenu, při stejné či dokonce vyšší rychlosti, až pětkrát větší objem dat v základní ceně. Ta činí 466 Kč bez DPH, resp. 555 Kč včetně DPH. Rozpoutá to cenovou válku v oblasti "nejmenšího broadbandu"? (Lupa, 30.09.2004)
Jaká je národní broadbandová strategie? II. Část
Stát považuje za vhodné angažovat se pouze v oblasti přístupových sítí, a to pouze tam, kde si trh ještě nedokáže poradit sám. Přímým způsobem hodlá podpořit vznik nových přístupových sítí, budovaných na komunitním a nikoli operátorském modelu. Komerčním operátorům stát pomůže jen nepřímo, odstraňováním legislativních překážek a lepším klimatem pro investice. (Lupa, 29.09.2004)
Jaká je národní broadbandová strategie? I. část
Ministr informatiky Vladimír Mlynář představil minulý pátek návrh národní broadbandové strategie, přesněji "Národní politiky pro vysokorychlostní přístup". V první části jejího hodnocení si povšimneme toho, jak vymezuje broadband, v čem vidí jeho přínosy, jak hodnotí současný stav a jak hodnotí potenciál jednotlivých technologií vysokorychlostního přístupu. (Lupa, 27.09.2004)
Za co dostali mobilní operátoři pokuty?
Propojovací dohody, které Český Mobil uzavřel s Eurotelem a s Radiomobilem, vyhodnotil Český telekomunikační úřad jako exkluzivní, zavazující k výhradnímu využití přímého propojení, a operátorům přikázal jejich dodržování. ÚOHS je také vyhodnotil jako exkluzivní, ale kvalifikoval to jako porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže, udělil za ně operátorům pokuty a zakázal jejich plnění. (Lupa, 21.09.2004)
Jak nám roste broadband?
Český Telecom hlásí 50 000 ADSL přípojek, ale v domácnostech stále ještě vedou kabelové přípojky. Karneval se vydal cestou zeštíhlených verzí, zatímco služby UPC naopak tloustnou. V ČR je konečně dostupný bitstream, nabízí jej Telenor Networks. První nabídky "jiného" ADSL jsou výrazně lacinější oproti "přeprodávanému" ADSL. (Lupa, 17.09.2004)
Přenositelnost po česku
V ČR bylo dosud přeneseno 2,5 procenta čísel, které číslovací plán přiděluje pevným sítím. To nás řadí mezi evropskou špičku a daleko před země jako je Německo či Velká Británie. Jaké ale jsou konkrétní dopady a přínosy přenositelnosti, a jak to bude s chystanou přenositelností v mobilních sítích? Jak bude technicky řešena? To zatím není vůbec jasné. (Lupa, 15.09.2004)
Jsou Volno a Víkend předehrou?
Jsou nynější hlasové paušály Volno a Víkend předehrou ke skutečným dial-upovým paušálům? Co by to znamenalo, pokud by Telecom zavedl skutečné dial-upové paušály, koncipované stejně jako nynější Volno a Víkend pro hlasová volání? Kdo by pak určoval podobu nabídky na trhu? Byl by to konec nadějí na FRIACO? (Lupa, 10.09.2004)
Re(2): pořiďte si internetový paušál
"Maličký spor o číslovací plán" se zdá být rozhodnut. Na včerejší tiskové konferenci (k problematice přenositelnosti čísel) odpověděl předseda ČTÚ David Stádník i na dotaz, zda se poskytování internetového dial-upu slučuje s platným číslovacím plánem. Jeho stanovisko bylo jednoznačné: není to v souladu s číslovacím plánem. Pravidla se prý mají dodržovat ... (Lupa, 08.09.2004)
Re: pořiďte si internetový paušál
Je možné poskytovat internetový dial-up na běžných telefonních číslech, mimo prefix 971, tak aby se na něj vztahovaly nové hlasové paušály Volno a Víkend? Domnívám se že nikoli, neboť by to bylo porušením číslovacího plánu. Odpovídá tomu i reakce jednoho z alternativních operátorů, který po zveřejnění nových hlasových paušálů vyzval Telecom k tomu, aby paušály zavedl i pro Internet. (Lupa, 06.09.2004)
Telecom nabízí hlasové hovory za paušál
S poměrně razantní novinkou přichází na trh hlasových služeb Český Telecom. Nabízí neomezený počet hlasových hovorů, v délce do 30 minut, v době mimo špičku či o víkendech, již v ceně měsíčního paušálu. Uživateli je tato možnost dostupná v podobě dvou nových tarifů řady Telefon a dvou nadstavbových balíčků, které lze přikoupit k ostatním tarifům řady Telefon. (Lupa, 01.09.2004)
Jak nám roste ADSL?
Od listopadu loňského roku zvýšil Český Telecom svůj podíl na trhu ADSL z 58 na 68 procent. Ze současného celkového počtu 42 tisíc přípojek tak na něj připadá něco přes 28 tisíc. Mezi novými objednávkami však má již 82 procent. Do konce roku by se Český Telecom chtěl dostat na 100 tisíc přípojek, možná až na 150 tisíc. (Lupa, 25.08.2004)
Jak na dialery?
Český Telecom nedávno vyzval ostatní poskytovatele a regulátora ke společnému jednání. Navrhuje sjednotit podmínky pro poskytovatele obsahu a hlavně promítnout je i do vztahů mezi operátory v rámci jejich propojení. Mohlo by to pomoci, ale mohlo by to i zkomplikovat jiné věci. S konkrétním návrhem nových opatření přišlo i Sdružení obrany spotřebitelů ČR. (Lupa, 27.08.2004)
ADSL na zkoušku
Po uvedení "light" verze svého ADSL, v podobě služby Internet Expres Start, přichází Český Telecom s dalším marketingovým tahem, cíleným na dosud nerozhodnuté zákazníky. Začíná nabízet tuto službu na zkoušku, na dobu 14 dnů. Pokud zákazník sezná, že službu nechce a vše včas vrátí, nic neplatí. (Lupa, 23.08.2004)
Kauza dialery: (proti)ofenzíva Českého Telecomu
Český Telecom zahájil ofenzívu proti problémům s dialery a zneužívání linek se speciální tarifikací. Na půdě APVTS chce hledat regulační řešení tohoto problému, společně s ostatními operátory. Chystá také další osvětovou kampaň, a v rámci ní nabízí možnost nechat si zdarma zablokovat volání na tzv. žluté linky. Dosud to stálo jednorázově 73,20 Kč i s DPH. (Lupa, 19.08.2004)
Škatule EK, hejbejte se!
Zatímco naše ministerstvo informatiky přežilo střídání vlád beze změny, jeho analogii na úrovni EU čekají výraznější úpravy. Problematika informační společnosti bude oddělena od podnikání, a naopak spojena s oblasti mediální politiky. Novou komisařkou pro informační společnost a média se stane Vivien Redingová z Lucemburska, která až dosud řídila resort kultury a vzdělávání, zabývala se hlavně médii a s informatikou neměla mnoho společného. (Lupa, 18.08.2004)
Drobná minutková epizoda
Předběžné opatření soudu zastavilo srovnávací reklamu "Levná minutka" od Českého Telecomu. Ten tvrdí, že příslušná reklamní kampaň už stejně skončila. Boj o zákazníky pevných hlasových služeb a dial-upu však určitě nekončí, současná přestřelka byla jen jednou z epizod nekonečného příběhu. Co bude dál? A jak se vůbec vyvíjí příslušný segment trhu? (Lupa, 16.08.2004)
CDMA: první praktické zkušenosti
Jak vychází praktické srovnání nové služby Eurotel Data Expres s ADSL a s kabelovým připojením k Internetu? Podle očekávání: rychlost downloadu i uploadu je u CDMA nejméně stabilní. Při letmém testu dosahoval download přes CDMA nejčastěji 360 kbit/s, upload osciloval mezi nulou a maximem 153 kbit/s. Zdaleka největší rozdíl byl v ping-u: CDMA má ping velký a dosti nepravidelný. (Lupa, 10.08.2004)
Broadband bude i "light"
Nabídka vysokorychlostního připojení v ČR zatím cílila spíše na majetnější zájemce, schopné zaplatit vyšší cenu za "větší" službu. Nedávno však kabeloví operátoři naznačili, že chystají první "light" nabídky. Nyní zareagoval i Český Telecom, který právě uvedl na trh "odlehčenou" verzi Internet Expres Start, za 720 Kč bez DPH (v akční nabídce jen 520 Kč). Nabízí rychlost 256/64 kbit/s, se kterou lze přenést až 1 GB dat měsíčně. (Lupa, 05.08.2004)
Konečně CDMA!
Nová služba Data Expres od Eurotelu, na bázi CDMA EV-DO v pásmu 450 MHz, nabídne až 800 kbit/s, s očekávanou průměrnou rychlostí stahování 256 kbit/s. Měsíční paušál, bez omezení objemu přenesených dat a doby připojení, přijde na 899 Kč bez DPH. V nabídce je zatím jen modem s USB rozhraním. Počáteční pokrytí je na úrovni 70 procent populace ČR. (Lupa, 03.08.2004)
ADSL v obrazech, II.
Jak vypadají splittery a DSLAMy na telefonní ústředně? V čem se liší ADSL přípojky podle Annexu A a Annexu B, a co to může znamenat pro koncové uživatele? Zkouší Telecom vedle asymetrického ADSL také symetrické SHDSL? Zde je pokračování obrazové reportáže z exkurze do ústředny Českého Telecomu v Praze - Dejvicích. (Lupa, 27.07.2004)
Ofenzíva Tele2
Společnost Tele2 stupňuje svůj boj proti volným kreditům v měsíčních paušálech Českého Telecomu, které odrazují zákazníky od používání jejích služeb. Zorganizovala petici, podala podání k ÚOHS a na Český Telecom si stěžuje kvůli srovnávací reklamě i kvůli pomalému přepojování svých zákazníků na trvalou předvolbu. Hrozí také arbitráží vůči České republice. (Lupa, 26.07.2004)
ADSL v obrazech, I.
Uživatelé ADSL jistě ví, jak vypadá ADSL modem a splitter, který mají doma. Jak ale ve skutečnosti vypadají jejich "protikusy" na telefonních ústřednách? Jak jsou zde zapojeny splittery a tzv. DSLAMy? Jak vypadá kabelovna a jak jsou vedeny rozvody uvnitř ústředny? Český Telecom vzal minulý týden novináře na exkurzi do jedné ze svých ústředen. Zde jsou obrázky. (Lupa, 22.07.2004)
AO vs. Telecom: spor o korektnost argumentů
Alternativní operátoři protestují proti argumentaci, kterou Telecom používá při přesvědčování zákazníků že jeho služby jsou výhodnější než služby jeho konkurentů. V červnu jej Tiscali vyzvalo, aby s tím přestal. Nyní šel Aliatel až k soudu. První návrh na předběžné opatření proti Telecomu však soud z formálních důvodů zamítnul. (Lupa, 19.07.2004)
Karneval: megabit a gigabyte
Kabelový operátor Karneval zvyšuje přenosovou rychlost své základní nabídky vysokorychlostního Internetu, z 600 kbit/s na 1000kbit/s na downstreamu. Současně zavádí nový tarif, s dvojnásobnou rychlostí. Na rozdíl od ADSL jsou tyto rychlosti garantované. Navíc zákazníci dostanou ještě poštovní schránku o velikosti 1 gigabytu. (Lupa, 15.07.2004)
Poslední rozloučení s paušálem
Ve věku necelých pěti měsíců nás definitivně opustil náš drahý intervalový paušál. Po slavném porodu neuneslo jeho podlomené zdraví drsné životní podmínky v tuzemsku. Přesto na něj můžeme vzpomínat v dobrém, jako na průkopníka slepých uliček. Jasně nám ukázal, kudy cesta opravdu nevede. Nyní odchází alespoň na Slovensko, kde by přeci jen mohl mít více šancí. (Lupa, 12.07.2004)
Přinášíme vám účet, ze kterého se posadíte na zadek - IV.
Co kdyby při každém přístupu na linku s prefixem 976 musel uživatel povinně projít přes dashboard, podobný tomu jaký býval u ADSL služeb, a musel explicitně vyjádřit svůj souhlas se zvýšenou tarifikací? Pomohlo by to před nejčastějšími formami zneužitím? Český Telecom má obdobnou podmínku ve své referenční nabídce propojení. (Lupa, 09.07.2004)
Přinášíme vám účet, ze kterého se posadíte na zadek - III.
Také regulátor se již vyjádřil ke druhé vlně problémů se zneužíváním linek se zvýšeným tarifem. Přijal konkrétní opatření, mezi kterými je i požadavek na telekomunikační operátory, aby oni dosáhli stavu kdy přesměrování na uživatelově počítači nebude možné. Regulátor už také vede jedno správní řízení kvůli podvodnému přesměrovávání pomocí viru. (Lupa, 07.07.2004)
Telecom: valná hromada, licence, dividenda ...
Ačkoli je v účetní ztrátě, Český Telecom bude vyplácet dividendy. Schválila mu to jeho čtvrteční valná hromada. Ta posvětila i některé změny stanov, například ve směru rozšíření předmětu podnikání společnosti o digitální rozhlasové a televizní vysílání. ČTÚ právě rozšířil Telecomu jeho licenci o oprávnění k digitálnímu vysílání. (Lupa, 25.06.2004)
Volný nasazuje CProxy
obilní operátoři akcelerují své GPRS připojení již delší dobu, tak aby zvýšili jeho efektivní rychlost. Nyní přichází s obdobným krokem i první pevný operátor, Czech OnLine. Uživatelům svých dial-upových služeb, které poskytuje pod značkou VOLNÝ, nyní nabízí zdarma akcelerátor, založený na tuzemské technologii CProxy. (Lupa, 23.06.2004)
Konkurenční ADSL se rozjíždí
Minulý týden se nabídka ADSL služeb pro koncové zákazníky rozrostla o další dvě zcela nové varianty, založené na využití zpřístupněných místních smyček. Přichází s nimi České radiokomunikace a Nextra CR. Stávajícím variantám Českého Telecomu konkurují, a to jak cenou, tak i rychlostí a agregací. Jejich dostupnost je zatím malá, ale má se brzy zlepšit. (Lupa, 23.06.2004)
Další vynálezce Internetu
Kdyby byl Internet živou osobou, asi by se pořádně divil, kolik otců a vynálezců mu běhá po světě. Jednoho mu před časem vyrobili Češi a o dalšího se mu nyní postarali na Slovensku. Nemá jít o nikoho jiného než o vynálezce webu, sira Tim Berners-Lee. (Lupa, 17.06.2004)
Přinášíme vám účet, ze kterého se posadíte na zadek - II.
Problém s horentními účty za telefon se vrátil a je ještě větší než dříve. Techniky, používané k oblafnutí uživatelů dial-upu, jsou ještě důmyslnější. Došlo k nebezpečnému spojení virů a telefonních služeb se speciální tarifikací. Jaké jsou možnosti obrany? Jaké šance mají postižení při případné reklamaci? (Lupa, 16.06.2004)
Přinášíme vám účet, ze kterého se posadíte na zadek
Horentní účty za telefon, způsobené přesměrováním dial-upu na speciální linky se zvýšenou tarifikaci, začínají znovu trápit uživatele. Tentokráte je situace horší v tom, že přesměrování mají zřejmě na svědomí viry, které přepojují uživatele bez jejich vědomí na tuzemské speciální datové služby, jako je Datarif Českého Telecomu. (Lupa, 14.06.2004)
Co by měla obsahovat naše národní broadbandová strategie?
Původní členské země EU měly předložit své národní broadbandové strategie do konce loňského roku. Poslední se objevily až v průběhu letošního května. Od nových členských zemí se tyto strategie očekávají do konce roku 2004. Jak to vypadá s přípravami české národní broadbandové strategie? Co o jejím obsahu naznačil ministr Mlynář? Co byste do ní dali vy? (Lupa, 10.06.2004)
Budou ELDP killer aplikací epodpisu?
Evidenční listy důchodového pojištění (ELDP) musí zaměstnavatelé nově předkládat za své zaměstnance každý rok, a nikoli jen při změně. Kromě papírové však budou moci využít i elektronickou formu předávání těchto výkazů, potvrzenou elektronickým podpisem. Bude to killer aplikace, která konečně rozhýbe elektronický podpis v ČR? (Lupa, 08.06.2004)
Paušál na vykrytí, II.
Nový 24-hodinový dial-up paušál, alias dočasné technické řešení ve zkušebním provozu, je sice časově neomezený, ale není určen k trvalému připojení. Ze strany ČTc se dočkal jen minimální publicity. Telecom navíc hodlá omezovat počty lidí, kterým jej umožní využít, aby nedošlo ke "stavu naplnění sítě". První reakce alternativních operátorů jsou smíšené. (Lupa, 07.06.2004)
Paušál na vykrytí
Tak jsme se přeci jen dočkali: už i v ČR máme neomezený 24-hodinový paušál na dial-upu, tedy mimo špičku i ve špičce. Ovšem jen jako dočasné technické řešení, navíc ve zkušebním provozu, jen pro toho, kdo ještě není v dosahu ADSL, a jen do doby než v dosahu ADSL bude. Máte zájem? Za 870 korun měsíčně bez DPH ... (Lupa, 03.06.2004)
ČR bude bojovat za nižší DPH u broadbandu
Vláda ČR odsouhlasila mandát českých zástupců v Radě EU pro daňové otázky. V oblasti DPH mají bojovat za nižší sazby na širokopásmové komunikační služby, ekologicky šetrné výrobky, a dočasně i na dětské pleny. Dosavadní snahy ministra informatiky se tak dočkaly oficiálního posvěcení. Cesta k jejich prosazení však může být pořádně dlouhá a výsledek nejistý. (Lupa, 02.06.2004)
Jak oživit elektronický podpis?
Zatímco firmy již přišly na chuť daňovým přiznáním po Internetu, možnost žádat o sociální dávky on-line nevyužívá prakticky nikdo. Ministerstvo informatiky nyní rozjíždí zajímavou akci na podporu využívání elektronických podpisů v oblasti veřejné správy. Chystá se rozdat všem starostům bezplatně kvalifikované certifikáty. (Lupa, 25.05.2004)
Kdy skončí INDOŠ?
Podpisem dalších dodatků ke smlouvám dostal konec projektu SIPVZ III - Infrastruktura, alias Internet do škol, jasnější kontury. Cílovým datem je konec srpna příštího roku. Do té doby by měl stát zaplatit plnou cenu celého projektu, upravenou o změny DPH. Přesně polovina zelených škol se ještě dočká zrychlení svého připojení, některé až na 512 kbit/s. (Lupa, 24.05.2004)
Jaké bude "jiné" ADSL?
Na obzoru jsou nové nabídky ADSL, realizované jinak než přeprodejem toho, co podle svých představ navrhl a připravil Český Telecom. České radiokomunikace a Telenor Networks vsadily na zpřístupnění místní smyčky, Czech On Line zase na propojení. Telenor a Czech On Line chtějí nabízet služby na velkoobchodní bázi, Radiokomunikace přímo koncovým zákazníkům. (Lupa, 20.05.2004)
Proč kleknul NIX?
Výpadek NIXu z minulého týdne nebyl způsoben útokem ale závadou, která dala vzniknout jevu zvanému "broadcast storm". Přesná příčina není známa, stejně jako zařízení, které broadcast storm vyvolalo. Podobné příhody se bohužel stávají i jinde a nejde je úplně vyloučit. Náš NIX chce čelit možnému opakování přehodnocením pravidel pro připojování k peeringovému segmentu. (Lupa, 18.05.2004)
Internet Expres: bundle nebundle
Je nový Internet Expres od Českého Telecomu bundlem, alias balíčkem několika služeb, nebo pouze jednou službou? Přijde jeho pomalejší varianta na 1149 korun měsíčně, nebo jen na 870 korun? Lze si k němu přikoupit libovolný hlasový tarif, nebo jen tarif Universal? Nebo už obsahuje hlasový tarif ve své základní ceně? (Lupa, 17.05.2004)
Starzone.cz: první dojmy
Český Telecom včera představil svůj nový portál Starzone.cz. Již dnes nabízí ke stažení první filmy a TV pořady, a brzy nabídne i hudbu. Služby jsou placené, dostupné jen zákazníkům ČTc, a platí se za ně skrze telefonní účet za pevnou linku. Použití staženého obsahu je řízeno systémem DRM (Digital Rights Management). (Lupa, 14.05.2004)
Internet Expres: bomba, která nevybuchla
Nová služba Internet Expres od Českého Telecomu je bundle, tvořený ADSL připojením a jednou z variant tarifu Universal pro hlasové služby. Cena ani parametry však nijak neoslňují. Fair Use Policy na ADSL je poměrně přísná, a obdobné služby lze pořídit samostatně za stejných, či dokonce ještě výhodnějších podmínek. (Lupa, 13.05.2004)
Změny v Eurotelu pokračují
Dosavadní šéf Eurotelu Valeski rezignoval, ale až k listopadu 2004. Zůstane do té doby ve funkci generálního ředitele? Rezignoval také dosavadní ekonomický ředitel Eurotelu. Ministr Mlynář zveřejnil obsah svého podnětu k ÚOHS a znovu se distancuje od změn v Eurotelu. Ve středu bude další společná tiskovka Telecomu a Eurotelu k vysokorychlostnímu přístupu na Internet. (Lupa, 10.05.2004)
ADSL asi zlevní. Bude se ale rozvíjet?
Rozhodnutí regulátora o ADSL propojení již přineslo zajímavé snížení koncových cen. To nejspíše posílí poptávku uživatelů po tomto druhu připojení. Co to ale udělá na straně nabídky? Bude Telecom dále investovat do ADSL technologií a rozšiřování jejich dostupnosti? Nebo to pro něj již přestane být lukrativní? (Lupa, 05.05.2004)
Telecom spouští SMS přes pevnou síť
Před více jak dvěma roky představila společnost Fincom Group technické řešení pro odesílání a příjem SMS zpráv i na pevných telefonních linkách. Nyní toto řešení implementoval ve své síti Český Telecom, a začíná jej nabízet jako řádnou komerční službu. Ta umožňuje poslat SMS zprávu na kterýkoli pevný telefon v ČR, byť mnohdy jen v hlasové podobě. (Lupa, 04.05.2004)
Vítejte v Evropě, půjdete k soudu!
Česká republika vstoupila do EU a stala se řádnou členskou zemí. K tomu patří i povinnost implementovat celé acquis communitaire. Tam, kde se tak nestalo, hrozí nápravná opatření, která Českou republiku mohou zavést až před Evropský soudní dvůr. Mohlo by to být i za oblast elektronických komunikací, kde jsme nestihli převzít nový regulační rámec. (Lupa, 03.05.2004)
Eurotel: Valeski byl odvolán
Představenstvo Českého Telecomu, se souhlasem dozorčí rady, včera odvolalo Terrence Valeskiho a Luboše Börika z postu jednatelů Eurotelu a na jejich místa jmenovalo své lidi. Tři členové dozorčí rady, včetně jejího předsedy, kvůli tomu rezignovali. Na mimořádné tiskové konferenci se k tomu dnes vyjádří Vladimír Mlynář. (Lupa, 29.04.2004)
Počítače a Internet podle ČSÚ - II.
Podle Českého statistického úřadu používalo koncem roku 2003 v ČR Internet cca 2,4 milionu lidí ve věku 15 let a více. Největší zastoupení měla věková kategorie 15 až 24 let. Nejvíce, až 60 procent uživatelů, pracuje s Internetem doma. Teleworking u nás provozuje přes 90 000 lidí. (Lupa, 28.04.2004)
Eurotel: Mlynář se obrací na ÚOHS
Ministr informatiky Vladimír Mlynář se distancuje od rozhodnutí odvolat dva za tří jednatelů Eurotelu. Obrací se také na ÚOHS pro posouzení, zda nedošlo k porušení podmínek pro spojení Českého Telecomu a Eurotelu. Podle předběžných hospodářských výsledků za letošní první čtvrtletí poklesly výnosy samotného Českého Telecomu meziročně o cca deset procent. (Lupa, 30.04.2004)
CDMA: (po)zastaveno?
Eurotel nepotřebuje pro své CDMA novou licenci, ale nové povolení k provozování vysílacích rádiových stanic. To nemá, a podle Euro OnLine má šanci jej získat někdy v červnu. Podle stejného zdroje nyní Eurotel svůj projekt zastavil. Stále ale probíhá duel Český Telecom vs. Eurotel a problémy s absentujícím povolením nejspíše sehrají svou roli. (Lupa, 27.04.2004)
GTS Pohoda Doma: konec jednoho snu
Podmínky poskytování služby GTS Pohoda Doma od 1.5. přitvrzují, a z intervalového paušálu na dial-upu se fakticky stává časový kredit velikosti 120 hodin měsíčně. Důvod je nabíledni - dosavadní podoba služby musela být pro GTS silně prodělečná. Sen o tom, že někdo bude trvale dotovat koncové zákazníky, tak bere za své. (Lupa, 26.04.2004)
Počítače a Internet podle ČSÚ - I.
Český statistický úřad včera zveřejnil výsledky celé série svých šetření v oblasti ICT. Zde je první část údajů: počítač má u nás 24% domácností, Internet pak jen 14,8%. V připojených domácnostech převládá dial-up s 82%, broadband má jen cca 10%, zbytek je ISDN a mobilní připojení. Vlastní notebook má 2,4% lidí starších 15 let, palmtop 0,4%. (Lupa, 23.04.2004)
CDMA: půjde Valeski od válu?
Český Telecom prý chce odvolat šéfa Eurotelu Valeského. Může to udělat představenstvo Telecomu, ale potřebuje k tomu souhlas své dozorčí rady, ve které zasedají také zástupci státu. Svou roli zde zřejmě hraje i otázka licence na chystané datové služby na bázi technologie CDMA 2000. Potřebuje Eurotel licenci či povolení od ČTÚ? Má šanci ji získat? (Lupa, 22.04.2004)
CDMA, nebo dostupné ADSL?
Nedávné rozhodnutí o ADSL propojení přineslo první konkrétní nabídky. Objevuje se také první varianta ADSL s objemovými limity na přípojkách s agregací 1:20. První a dosud nepotvrzené signály o spuštění CDMA od Eurotelu hovoří o 5. květnu, cena má být kolem 1200 Kč bez DPH. To by bylo více než u nejlacinějších variant ADSL, a nové CDMA by jim až tak moc nekonkurovalo. (Lupa, 20.04.2004)
Contactel FORUM: používat, ne vlastnit!
Společnost Contactel představila minulý týden další vývojové stádium svých integrovaných služeb, pod názvem FORUM. Základem je standardní trojkombinace hlas+data+Internet, posíleny jsou především hlasové služby na IP platformě. Předností jsou služby virtuální ústředny, které stačí používat, bez nutnosti pořizovat si vlastní pobočkovou ústřednu. (Lupa, 19.04.2004)
Český Telecom a MS v ledním hokeji
Přenos TV signálu při nadcházejícím mistrovství světa v ledním hokeji, z pražské Sazka Arény i z ostravské ČEZ Arény, bude zajišťovat Český Telecom, přes svou ATM síť. Posílí kvůli tomu své přenosové vozy i přenosové trasy. Do budoucna by chtěl získat licenci na digitální vysílání a vybudovat si vlastní síť pozemních vysílačů. (Lupa, 15.04.2004)
Březen, na pevnou síť vlezem?
Letošní kampaň "Březen - měsíc Internetu" přinesla řadu zajímavých akcí, ale také jeden nepříjemný trapas. To když naši přední cimrmanologové nepochopili mistrovu výzvu "Březen - na pevnou síť vlezem", a nesprávně ji interpretovali ve smyslu podpory trvalého připojení k Internetu. Ve skutečnosti měl náš největší propagátor slepých uliček na mysli podporu dial-upu. (Lupa, 13.04.2004)
Dial-up přes volbu operátora
Současná nabídka dial-upu přes volbu operátora je značně různorodá. Zahrnuje intervalový paušál i lineární a nelineární minutové tarify. Především je ale tato oblast zralá na další rozhodnutí regulátora, mj. ohledně kreditů obsažených v měsíčním paušálu a výše propojovacích poplatků. Vedle toho by si náš trh už konečně zasloužil i režim FRIACO. (Lupa, 05.04.2004)
ADSL: jak vypadá propojení. II.
Včerejší článek o ADSL přes propojení byl skutečně aprílem. Regulátor na něj ale zareagoval vydáním skutečného rozhodnutí 03/PROP/2004. Toto skutečné rozhodnutí se však nezabývá technickými aspekty propojení a realizace ADSL služeb, a soustřeďuje se na cenové aspekty. Přináší zajímavé snížení cen, hlavně u "nejnižších" variant. (Lupa, 02.04.2004)
ADSL: jak vypadá propojení
Čtyři měsíce po termínu, který si sám stanovil, regulátor konečně vydal rozhodnutí o ADSL přes propojení. Dává alternativním operátorům možnost zvolit si stupeň agregace dle vlastního uvážení, na druhou stranu pevně definuje přenosové rychlosti. Podle AORTy by koncová cena za ADSL přípojku bez objemových limitů mohla klesnout pod 1000 korun. (Lupa, 01.04.2004)
Český dial-up v roce 2003
Po propadu za první tři čtvrtletí přinesl poslední kvartál loňského roku přece jen určité oživení. Celoročně je z toho dokonce mírný nárůst celkového objemu provolaných minut na dial-upu. Hlasový provoz v pevné síti ČTc však rychle klesá. Podíl dial-upu na celkovém objemu minutového provozu se stabilizoval na 53 až 54 procentech. (Lupa, 31.03.2004)
CDMA: zřejmě bude, ale...
Eurotel již oficiálně potvrdil, že svůj záměr s nasazením CDMA zrealizuje ještě v prvním pololetí. Dostal tedy od Českého Telecomu zelenou, nebo to udělal "na vlastní pěst"? Regulátor nehodlá znárodnit jeho licenci na pásmo 450 MHz, a na ostatní mobilní operátory se tak nejspíše nedostane. O příležitost se ale hlásí první internetoví provideři. (Lupa, 29.03.2004)
Pevní vs. mobilní: vítězství, nebo prohra?
Regulátor minulý týden snížil propojovací poplatky za volání do mobilních sítí, oproti roku 2001 o cca 13 procent. Poplatky za volání opačným směrem však mezitím klesly ještě výrazněji, takže příslovečné nůžky mezi pevnými a mobilními sítěmi se spíše dále rozevírají. Stále však jsou rozevřeny méně než je tomu v zahraničí. (Lupa, 22.03.2004)
ADSL bude i přes zpřístupnění
Telenor Networks naznačil další podrobnosti o svém pilotním projektu nasazení xDSL technologií na zpřístupněné místní smyčky. Nabízet hodlá ADSL a SDSL, bez omezení objemu dat, s agregací 1:30, 1:4 a 1:1, a se smluvní garancí kvality a minimální rychlosti. Účast v pilotním projektu již přijali prakticky všichni velcí alternativní operátoři. (Lupa, 18.03.2004)
Polsko: Internet úplně bez DPH?
Polští poslanci ve čtvrtek rozhodli o tom, že internetové služby pro domácnosti a školy nebudou v jejich zemi zatíženy vůbec žádnou daní z přidané hodnoty. EU, která na jedné straně podporuje rozvoj Internetu a broadbandu, se to ale vůbec nelíbí. Dokonce hrozí Polsku za tento krok sankcemi. Proč takováto reakce? A co v České republice? (Lupa, 15.03.2004)
eEurope: Poselství z Budapešti
Dosavadní kandidátské země jsou podle názorů EU dobře připraveny na přistoupení k celoevropské koncepci eEurope2005 a dokonce by prý v některých oblastech mohly stávající členské země i přeskočit. Přesto přetrvávají významné rozdíly, například v relativních nákladech na pořízení domácího počítače a připojení. (Lupa, 10.03.2004)
Iniciativa eEurope+ završena
Ministerská konference v Budapešti završila naplňování "úzkopásmové" iniciativy kandidátských zemí eEurope+, odstartované v roce 2001 a probíhající i za účasti České republiky. Kandidátské země se nyní mohou připojit k "širokopásmové" iniciativě členských eEurope 2005, která se právě nachází ve své polovině. Jaká je historie a budoucnost celého procesu? (Lupa, 08.03.2004)
Spí český Internet, nebo jen podřimuje?
Počet dospělých , kteří se považují za uživatele Internetu, v ČR meziročně stoupnul z 2,6 na 2,8 milionu. Vybavenost domácností Internetem výrazně závisí na celkovém příjmu a vzdělání jejích členů, a také roste jen velmi pomalu. To vše inspirovalo organizátory letošního "Března - měsíce Internetu" k přirovnání k "ležícímu a spícímu …". (Lupa, 03.03.2004)
Jak hospodařil Telecom v roce 2003?
Český Telecom v loňském roce vyplatil velkou dividendu, a nyní jednorázově odepsal část svých aktiv v hodnotě 9,9 miliardy. Na druhou stranu se mu podařilo "umáznout" část své odložené daňové povinnosti ve výši 4,9 miliard, kterou si nyní započítal jako mimořádný daňový příjem. Struktura výnosů dosud nebyla zveřejněna, stejně jako údaje o objemu provozu. (Lupa, 01.03.2004)
Další paušál na dial-upu
Po GTS a Českém Telecomu přichází s intervalovým paušálem mimo špičku také Czech On Line. Podobně jako u Telecomu jde zatím jen o zkušební provoz, a také další podmínky včetně ceny mají blíže spíše k podmínkám ČTc, než k podobě intervalového paušálu od GTS. Cena je 590 Kč bez DPH, max. délka souvislého připojení 180 minut. (Lupa, 24.02.2004)
ADSL: další rozšiřování dostupnosti
Český Telecom již dříve zveřejnil výčet dalších lokalit, ve kterých plánuje zprovoznit ADSL. Následně podepsal kontrakt s čínskou firmou Huawei na dodávku 200 000 ADSL portů. Nyní se zájemci mohou dozvědět, kdy konkrétně by měly být tyto lokality skutečně zprovozněny. Pro zájemce z dalších lokalit Telecom plánuje možnost, jak vyjádřit svůj zájem o zavedení. (Lupa, 23.2.2004)
Bezdrátové ADSL: Zastavit, stát …
Po žalobách a výzvách k úhradě údajných miliardových ztrát se na veřejnost dostává další kauza spojená s Českým Telecomem. Tentokráte jde o jím plně vlastněný Eurotel a o jeho snahu zavést "bezdrátové ADSL" plošně po celé ČR, skrze technologii CDMA v pásmu 450 MHz. Problém je v tom, že by to konkurovalo mnohonásobně dražšímu projektu na rozšiřování drátového ADSL samotným Telecomem. (Lupa, 19.02.2004)
Paušální souvislosti
Telecom posunul začátek svého intervalového paušálu na 19. hodinu večer. Alternativní operátoři proti jeho paušálu protestují u regulátora i antimonopolního úřadu. GTS zveřejnil počet minut, které provolali jeho zákazníci na paušálu za první víkendový den. První odhady by odpovídaly velkým ztrátám na straně GTS, ale v dlouhodobějším výhledu může být všechno jinak. (Lupa, 12.02.2004)
Home PC, Home TV?
Ministr informatiky Vladimír Mlynář předkládá návrh na daňové zvýhodnění Internetu a domácích počítačů, pracovně označovaný jako Home PC, s cílem podpořit rozvoj informační gramotnosti. Poslanci se naopak chystají více zdanit služby kabelových televizí. Nedávno odvrácený omyl s jejich zařazením do základní sazby DPH má být nyní realizován jako záměr. (Lupa, 10.02.2004)
Bitva o pětistovku ještě neskončila?
Každoroční rituál kolem stanovení regulovaných cen univerzální služby musel být koncem loňského roku obzvláště dramatický. Detaily se dostávají na veřejnost teprve postupně - o tom, jak Telecom požadoval zvýšit paušál za 500, ale posléze se obešel bez zvýšení, zažaloval regulátora o 4,5 miliardy ztráty za rok 2002, a po státu nyní chce další 3 miliardy za rok 2001. Jaký je současný stav? (Lupa, 09.02.2004)
Jaké jsou reakce na paušál?
Média přijala první dial-upové paušály se smíšenými reakcemi. Stejně tak alternativní operátoři. Někteří horečnatě počítají, zda si také troufnou jít do paušálu na bázi minut. Jiní o to více volají po paušálu mezi operátory. A jak reagují uživatelé? Telecom za první dva dny hlásí přes 700 zájemců o zkušební provoz, GTS na 500 již uzavřených smluv. (Lupa, 06.02.2004)
Paušál, ale jen minutový...
Zázrak se nekoná, intervalový paušál od GTS i ČTc je založen na minutovém zpoplatnění mezi operátory a nikoli na režimu FRIACO. Koncový zákazník sice platí pevnou částku, ale jeho operátor platí Telecomu za každou minutu, kterou zákazník skutečně provolá. Kdy a za jakých podmínek to může být výhodnější, než když sám zákazník platí podle skutečně provolaných minut? (Lupa, 04.02.2004)
GTS Pohoda doma: konečně dial-up za paušál
Český Telecom zažaloval regulátora o 4,5 miliardy. Konkrétním předmětem sporu je to, zda regulátorem stanovené ceny pokrývají náklady Telecomu. Ten si myslí že nikoli a cestou žaloby se domáhá náhrady za rok 2002. Deklarovaná výše ztráty přitom číselně odpovídá rozdílu mezi tehdejší výší měsíčního paušálu u HOME STANDARD a částkou 500 Kč. (Lupa, 03.02.2004)
GTS Pohoda doma: konečně dial-up za paušál
Společnost GTS zítra představí "První vytáčené připojení k internetu za paušál v ČR". Půjde o intervalový paušál, bez počítání minut mimo špičku a s minutovým zpoplatněním v době špičky. Realizován je přes volbu operátora, jmenuje se GTS Pohoda Doma a přijde každý měsíc na 599 Kč včetně DPH. Chcete znát podrobnosti? (Lupa, 02.02.2004)
Jak pokračuje Eurotel Data Nonstop?
Možnost získání zvýhodněné nabídky tarifu Data Nonstop zítra nekončí, ale je prodloužena až do konce března. Ke konci loňského roku měl tento tarif již 32 tisíc uživatelů, v průběhu ledna přibylo odhadem dalších 10 tisíc. Do konce čtvrtletí by Eurotel měl nabídnou kompresi a optimalizaci datových přenosů. Nově lze přikoupit také čtyři balíčky TOP. (Lupa, 30.01.2004)
Podaří se snížit DPH u Internetu?
Asociace APVTS stále prosazuje svůj návrh na vrácení internetových služeb do snížené sazby DPH. K návrhu zákona o DPH, který je právě projednáván v parlamentě, již předložila pozměňovací návrh, podepřený řadou racionálních argumentů. Silným protiargumentem je ovšem požadavek EU, a svou roli jistě sehrává i stav státní kasy. Jaké jsou tedy šance? (Lupa, 28.01.2004)
Vzpomínky na Telecom
Bessel Kok, který dlouhá léta zastupoval v Českém Telecomu zájmy strategického partnera a fakticky mu vládnul, zavzpomínal pro MF Dnes na léta strávená v ČTc. Za svou největší chybu považuje to, že "dost netlačil na Internet". Na druhou stranu se měl zase hodně zasadit o nástup mobilů v ČR, když přesvědčil Američany ovládající Eurotel ke spuštění GSM. (Lupa, 26.01.2004)
Digitální vysílání může začít již letos
Aktualizovaná koncepce přechodu na pozemní digitální vysílání počítá se zahájením ještě v letošním roce. Digitální multiplexy budou dva, ale nebudou mít celoplošné pokrytí. Obsahovat budou nejméně 4 TV programy, z nichž jeden bude povinně veřejnoprávní. Digitální set-top boxy by mohly být zařazeny do snížené sazby DPH. (Lupa, 23.01.2004)
Dekapitace v Contactelu
Dosavadní generální ředitel Contactelu Michal Čupa včera nastoupil na mimořádnou dovolenou, a vedení firmy místo něj převzal dosavadní provozní ředitel Peter Rubeck. Důvody údajně souvisí s hospodářskými výsledky a se splněním cílů, které firmě stanovil její stoprocentní dánský vlastník. Loňské výnosy Contactelu přitom meziročně stouply o 48 procent a překročily 1 miliardu. (Lupa, 21.01.2004)
Jak se u nás využívají e-agendy?
Od března 2003 u nás existuje možnost podávat přiznání k DPH, silniční dani, dani z nemovitostí i vyřizovat některé další agendy čistě elektronickou cestou, s využitím elektronického podpisu. Jak jsou tyto možnosti doopravdy využívány? K dispozici jsou konkrétní čísla za rok 2003, a trendy jsou docela povzbudivé. Nejvíce využívána je možnost podat přiznání k DPH. (Lupa, 19.01.2004)
EU slavnostně spouští IPv6
V Bruselu probíhá tento týden akce s názvem "Global IPv6 Service Launch Event". Vysocí představitelé evropské komise a evropského parlamentu na ní promluví k problematice zavádění IP protokolu verze 6. Slavnostně spuštěna bude také nová evropská síť, fungující již na bázi tohoto nového protokolu. (Lupa, 16.01.2004)
EU slavnostně spouští IPv6
V Bruselu probíhá tento týden akce s názvem "Global IPv6 Service Launch Event". Vysocí představitelé evropské komise a evropského parlamentu na ní promluví k problematice zavádění IP protokolu verze 6. Slavnostně spuštěna bude také nová evropská síť, fungující již na bázi tohoto nového protokolu. (Lupa, 16.01.2004)
EU slavnostně spouští IPv6
V Bruselu probíhá tento týden akce s názvem "Global IPv6 Service Launch Event". Vysocí představitelé evropské komise a evropského parlamentu na ní promluví k problematice zavádění IP protokolu verze 6. Slavnostně spuštěna bude také nová evropská síť, fungující již na bázi tohoto nového protokolu. (Lupa, 16.01.2004)
Nahlédněte do katastru nemovitostí!
Katastr nemovitostí nově nabízí možnost sledovat stav vyřizování jednotlivých žádostí on-line, včetně srovnání s ostatními žádostmi s přibližně stejnou dobou podání. Zjišťovat také lze vlastníky konkrétních budov a pozemků. Vše zcela zdarma a bez nutnosti registrace, ovšem s tím že poskytnutá data jsou pouze informativní a nejsou právně závazná. (Lupa, 14.01.2004)
Obchodní věstník na Internetu
Portál veřejné správy nabízí od počátku roku plné znění tzv. obchodního věstníku. Ten byl až dosud dostupný jen v klasické tištěné formě, a v elektronické formě pouze za úplatu. Verze, nově zpřístupněná na portálu veřejné správy je plnohodnotná a zcela zdarma. Její obsah však začíná až rokem 2004, starší ročníky nenabízí. (Lupa, 12.01.2004)
Obchodní věstník na Internetu
Portál veřejné správy nabízí od počátku roku plné znění tzv. obchodního věstníku. Ten byl až dosud dostupný jen v klasické tištěné formě, a v elektronické formě pouze za úplatu. Verze, nově zpřístupněná na portálu veřejné správy je plnohodnotná a zcela zdarma. Její obsah však začíná až rokem 2004, starší ročníky nenabízí. (Lupa, 12.01.2004)
Propojovací poplatky klesly, jak klesnou koncové ceny?
Regulátor včera poměrně razantně snížil propojovací poplatky za terminaci v pevných sítích. Například sazba za 1 tranzit ve špičce klesla z 51 haléřů na 40. To by mělo umožnit větší konkurenceschopnost alternativních operátorů a tlačit na pokles celkové cenové hladiny. Přesto však naše propojovací poplatky zůstávají nad průměrem EU. (Lupa, 09.01.2004)
Začíná další pokus o privatizaci Telecomu
Vláda včera zahájila další pokus o privatizaci Českého Telecomu. Nejprve bude několik měsíců vybírán privatizační poradce, který teprve navrhne konkrétní varianty dalšího postupu. Vlastní prodej pak začne až ve druhé polovině letošního roku a skončit by mohl v průběhu roku příštího. Co se ale bude dít s Českým Telecomem v mezidobí? (Lupa, 08.01.2004)
ADSL: první tarif bez dat
Na trhu je první ADSL tarif úplně bez dat, od firmy PEMAC. Uživatel si k němu může přikoupit některý z datových balíčků, nebo platit za přenesená data skutečně "od nuly". Objevují se také první řešení, usilující zajistit rovnoměrné rozdělení sdílené přenosové kapacity ADSL přípojek, bez ohledu na to, kolik spojení má uživatel právě navázáno. (Lupa, 07.01.2004)
ADSL: Tiscali má vlastní “Fair Use Policy”
Nový způsob řešení agregace u velkoobchodního ADSL otevřel cestu k tomu, aby si poskytovatelé internetového připojení stanovili vlastní pravidla korektního používání služby (tzv. "Fair Use Policy") vůči svým zákazníkům, a také měli šanci vymáhat od nich jejich dodržování. Včera svá pravidla ohlásila společnost Tiscali. (Lupa, 06.01.2004)
2003: rok boje za paušální Internet
V loňském roce vrcholil boj za paušálně zpoplatněný přístup k Internetu pro nejširší masy uživatelů. Na hlavní frontě se aktéři jen hlouběji zakopali ve svých obranných pozicích, a tak k zásadnímu průlomu nakonec došlo na vedlejší (mobilní) frontě. Klasický dial-up možná ještě neřekl své poslední slovo, ale otázkou je, zda to vůbec má ještě cenu. Mobilnímu připojení přibývá více jak 500 zákazníků denně …. (Lupa, 05.01.2004)