Vyšlo na Lupě, 21.1.2004
Vytištěno z adresy: http://www.earchiv.cz/b04/b0121001.php3

Dekapitace v Contactelu

Dosavadní generální ředitel Contactelu Michal Čupa včera nastoupil na mimořádnou dovolenou, a vedení firmy místo něj převzal dosavadní provozní ředitel Peter Rubeck. Důvody údajně souvisí s hospodářskými výsledky a se splněním cílů, které firmě stanovil její stoprocentní dánský vlastník. Loňské výnosy Contactelu přitom meziročně stouply o 48 procent a překročily 1 miliardu.

Včera odpoledne probleskly v médiích první informace o tom, že v Contactelu se cosi děje - že stávající generální ředitel Michal Čupa byl poslán na mimořádnou dovolenou, což se nejspíše fakticky rovná odvolání, resp. vyhazovu. Stručná informace bez dalších podrobností ve 14:43 vyšla na Mobil serveru, a v 16:55 se v anonymní reakci některého ze čtenářů objevily první detaily. Žádné oficiální informace nebyly do redakční uzávěrky k dispozici, a k zastižení nebyla ani tisková mluvčí. Získat se mi podařilo jen velmi kusé neoficiální informace, ze kterých však lze poskládat alespoň určitý základní obrázek o tom, co se asi včera v Contactelu stalo. Znovu ale zdůrazňuji, že jde jen o neoficiální informace, resp. spekulace.

Nuže tedy: včera mělo proběhnout jednání nejvyššího vedení Contactelu, na kterém se jednalo i o hospodářských výsledcích firmy za loňský rok, a o splnění ekonomických cílů stanovených dánským vlastníkem Contactelu. Právě zde pak mělo dojít ke sporu o to, zda stanovených cílů bylo dosaženo (a zaměstnancům firmy mají být vyplaceny "bonusy", tj. odměny za dosažené výsledky), nebo zda splněny nebyly. Názory dánské části managementu se údajně natolik různily od názorů českého generálního ředitele, že vyvrcholily jeho okamžitým "odesláním" na mimořádnou dovolenou. Místo něj pak měla dozorčí rada pověřila dočasným vedením firmy dosavadního provozního ředitele (COO, Chief Operating Officer) Petera Rubecka Christensena.

Tento scénář se vcelku shoduje s anonymní reakcí, která se objevila včera na Mobil serveru, a která hovoří o tom, že následně bylo svoláno setkání se zaměstnanci (staff meeting), na kterém byla změna na nejvyšším postu ve firmě oznámena. V této reakci je také zmiňován argument dánské části managementu, že "obrat …. je nižší než plán, nicméně provozní zisk je vyšší než plán". Další informací, která doplňuje celkovou mozaiku, je to že na zmíněném jednání nevyššího vedení měl být přítomen nedávno (v prosinci) jmenovaný předseda dozorčí rady Contactelu, Torben Holm. Ten je současně viceprezidentem dánského TDC, který je dnes již stoprocentním vlastníkem Contactelu, a je také tím vysoce postaveným představitelem TDC, který má na starosti zahraniční akvizice a před časem přijel do Prahy oficiálně tlumočit ministru Mlynářovi pokračující zájem TDC o koupi Českého Telecomu.

S možnou budoucí koupí Telecomu (která koncem roku 2002 dokonce již vypadala velmi aktuálně) souvisí i očekávaný zájem TDC prodat Contactel (protože současné vlastnictví Telecomu i Contactelu by mu nejspíše neprošlo u antimonopolního úřadu). Je ale samozřejmě otázkou, jak dobře se bude prodávat, či alespoň nabízet k prodeji firma se stigmatem čerstvě odvolaného generálního ředitele. Troufnu si předpokládat, že hůře než s ředitelem ve funkci, ve které je možné jej "bezbolestně" vyměnit v souvislosti se změnou vlastníka.

Ještě zajímavější je samozřejmě otázka, zda náhlé odvolání ředitele Čupy (byť jde zatím jen o nástup na dovolenou) bylo dopředu plánované, nebo k němu došlo spíše spontánně, až při včerejším jednání. Odpověď nejspíše zná jen dánský management - ale vzhledem k přítomnosti Torbena Holma, který by jako viceprezident TDC mohl mít potřebné pravomoci k eventuelnímu rozhodnutí "přímo na místě", zřejmě nelze vyloučit žádnou z obou možností.

Pokud jde o dosavadní hospodářské výsledky Contactelu, pak v květnu loňského roku, v souvislosti s navýšením svého základního jmění, avizovala společnost záměr dostat se ještě v loňském roce do černých čísel. Za rok 2002 přitom Contactel dokázal zvýšit své výnosy o plných 50 procent, a v tomto trendu pokračoval i v roce loňském roce. Koncem loňského listopadu pak Contactel oznámil, že jeho roční výnosy poprvé překročily jednu miliardu korun (což v meziročním srovnání představuje nárůst o 48%), a že ještě v průběhu loňského roku začal vytvářet provozní zisk na úrovni EBITDA.

Finální hospodářské výsledky za celý rok 2003 ještě oznámeny nebyly, a právě jejich srovnání s cíli, stanovenými vlastníkem společnosti, měly být ve středu včerejších událostí ….