Články, publikované na serveru Digiweb.cz
Zdravotní knížky: pokud ano, tak jaké?
Ministerstvo zdravotnictví nedávno zveřejnilo další návrh reformy svého resortu, alias "Návrh Koncepce péče o zdraví v ČR 2004 - 2009". Kromě veskrze medicínských aspektů jsou v této koncepci zmiňovány také zdravotní knížky. Jejich elektronická podoba, ať již blízká současnému systému IZIP či na čipových kartách, je ale touto koncepcí odmítnuta. Proč? (digiweb, 14.12.2004)
Kdy se dočkáme mobilní přenositelnosti?
Podle původního návrhu zákona o elektronických komunikacích měla být v našich mobilních sítích zavedena tzv. přenositelnost čísla do 6 měsíců od účinnosti zákona. Hospodářský výbor se ale přiklonil k poněkud jiné úpravě, která může protáhnout lhůtu pro zavedení přenositelnosti až na 8 měsíců. Ať už ale bude mobilní přenositelnost dostupná kdykoli, co vlastně přinese a jak bude fungovat? (digiweb, 10.12.2004)
Vyhráli jste! Zavolejte...
Minulý týden se na českém Internetu stalo něco přelomového. Vlastně to nebylo přímo na Internetu, ale dost úzce to s ním souviselo. O co šlo? O první významnější zneužití linek se zvýšenou tarifikací skrze hlasové služby. Až dosud se podvody s těmito linkami ubíraly hlavně cestou zneužití tzv. dialerů. (digiweb, 07.12.2004)
Poslední šance pro broadband?
Podpora vysokorychlostního přístupu k Internetu (tzv. broadbandu) cestou daňových úlev má ještě jednu šanci na své prosazeni. V rukou ji drží senátoři, kteří budou teprve jednat o novele zákona o daních z příjmu. Poslanci již daňové úlevy pro broadband odmítli. Jsou ale daňové úlevy vůbec tou správnou cestou? Co třeba DPH? Jak jsou na tom v Polsku, kde si Internet dokonce osvobodili od DPH? (digiweb, 30.11.2004)
Dočkáme se českého Fastwebu?
Italský Fastweb je úspěšným příkladem projektu, který dotáhl optiku až do domácností a poskytuje po ní hlasové služby, skutečně interaktivní a on-demand televizi, a samozřejmě také opravdový broadband. Něco podobného chce u nás zkusit T-Systems Pragonet, na jednom z pražských sídlišť. Ke klasickému "triple-play" chce přidat ještě telemetrii a vzdálenou ochranu. Technologickým základem má být metropolitní Ethernet. (digiweb, 29.11.2004)
Internetovým červům je 16 let
Historie Internetu má mnoho zajímavých milníků. Jedním z nich je i 2. listopad 1988, kdy se po skoro celém tehdejším Internetu rozšířil tzv. Morrisův červ. Napadl tehdy většinu akademických počítačů a fakticky je vyřadil z provozu. Ačkoli to nebyl úplně první incident svého druhu, je všeobecně považován za zlomový okamžik, kdy "zlý kód" poprvé ohrozil významnou část celého Internetu. (digiweb, 09.11.2004)
Co si kdo slibuje od nového zákona?
Ještě nedávno se o připravovaný zákon o elektronických komunikacích zajímala jen hrstka odborníků. Dnes se o něj zajímá už i Blesk. A co si od něj slibují různé subjekty? Alternativci se obávají dalšího protahování nejrůznějších sporů, zatímco Český Telecom očekává od nového zákona posílení své pozice v regulačním rámci. (digiweb, 03.11.2004)
Elektroničtí agenti nastupují
Uzákonění elektronických agentů a jejich nasazování do praxe, opírající se dokonce o nařízení vlády, by za současné kampaně kolem odposlechů mohlo mít zajímavý podtext. Naštěstí jde o něco úplně jiného - o novou alternativu k elektronickému podpisu, která se právě dostává do našeho právního řádu. (digiweb, 26.10.2004)
Jak dopadne konvergence v obýváku?
Co bude výsledkem postupného splývání počítačů, hi-fi věží a TV přijímačů? Před čím budeme usínat na kanapi v obýváku? Před televizní obrazovkou, nebo před počítačovým monitorem? Letošní Invex předvedl obě varianty. (digiweb, 19.10.2004)
Invex 2004: nějaký divný
Letošní Invex mi přijde nějaký divný. Začalo to už v pondělí ráno, cestou autem po dálnici do Brna. Pustil jsem si ranní zprávy Českého rozhlasu a dozvěděl se, že vláda dnes bude v Brně projednávat problematiku mladistvých delikventů. Jistě, to je velmi aktuální, ale proč kvůli tomu vláda jede zrovna do Brna? A zrovna v době Invexu? (digiweb, 12.10.2004)
Invex 2004: bude to veletrh politiků?
Na letošní Invex se chystá hned celá vláda. Přijede vlakem, bude zde zasedat, obědvat se zástupci vystavovatelů, a jednotliví ministři se zúčastní i různých konferencí. S čím ale vláda přijede? Přiveze něco konkrétního na podporu celého oboru, nebo se bude chtít jen zviditelnit, na pozadí moderních informačních a komunikačních technologií"? (digiweb, 05.10.2004)
Máme strategii!!
Tak jsme se konečně dočkali. Po téměř pěti měsících od termínu, který jsme si původně sami určili (do našeho vstupu do EU) je konečně na světě návrh naší národní broadbandové strategie. (digiweb, 29.09.2004)
Poperou se nám regulátoři?
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se už čertí na Český telekomunikační úřad, a možná dojde i na soud. Mobilní operátoři zase dostali pokutu v celkové výši 44 milionů korun od ÚOHS, za "protisoutěžní" ustanovení ve smlouvách, které prý ČTÚ vůbec neposuzoval. To nejzajímavější by ale mohlo teprve přijít, pokud ÚOHS shledá nekorektními volné kredity v cenových programech Telecomu, které si kdysi přímo vyžádal sám ČTÚ. (digiweb, 21.09.2004)
Proti spamu, po česku...
Nový zákon č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti, není první právní úpravou, zabývající se problematikou spammingu. Je jen dalším krokem na dlouhé cestě, připomínající spíše nekonečný závod. (digiweb, 13.09.2004)
Zákon o elektronických komunikacích - čeho si všimla média?
Když se návrh nějakého zákona dostane do masových sdělovacích prostředků, do jejich hlavních zpravodajských relací i do diskusních pořadů jako je sedmička na TV Nova, už to musí být opravdu významný zákon. Nebo alespoň hodně kontroverzní návrh. V případě návrhu nového zákona o elektronických komunikacích, který před několika dny úspěšně prošel vládou, jde spíše o jeho významnost. (digiweb, 7.09.2004)