×
Články publikované na serveru Lupa.cz v roce 2012
- Máte-li datovou schránku, základní registry vám do ní pošlou novoroční pozdrav
- Možná již prvního ledna přijde do vaší datové schránky automaticky generovaný přehled toho, kdo všechno se v předchozím roce zajímal o vaše údaje v základních registrech. Informace jsou dosti kryptické a nesnadno se čtou, ale pro nasazení brouka do hlavy plně postačují. (Lupa, 31.12.2012)
- Musí jít o zhoršení, abyste mohli operátorovi vypovědět smlouvu bez sankcí?
- S koncem roku určitě dojde ke změnám cen telekomunikačních služeb, ať již v důsledku změn DPH či změn cen bez DPH. Jak je to potom s možností odstoupení od smlouvy bez sankcí? Musí se jednat o změny podmínek či cen bez DPH, ale nemusí se jednat o zhoršení. Může jít i o zlepšení. (Lupa, 18.12.2012)
- Konference WCIT-12 v Dubaji skončila neúspěšným úspěchem
- Po dvanácti dnech intenzivní práce konference skončila úspěchem: přijala výsledný dokument. Neúspěchem je ale jeho obsah, a v neposlední řadě i způsob, jakým byl výsledný dokument přijat – obojí přimělo řadu zemí, včetně České republiky, k rozhodnutí dokument nepodepsat. (Lupa, 17.12.2012)
- Konference WCIT-12 v Dubaji: zatím nejasno, ale už byl přijat první sporný standard
- Zprávy, které přichází z konference WCIT-12 s Dubaje, jsou zatím rozporuplné. Jedny hovoří o naplňování černých scénářů, jiné to odmítají. Jednou již ale zahřmělo, když byl přijat standard pro techniky DPI (Deep Packet Inspection), snadno zneužitelný pro sledování aktivit uživatelů. (Lupa, 10.12.2012)
- Už i T-Mobile a Vodafone nabízí předplacené volání za 2,50 Kč. Ale jen dočasně a jen někomu
- Nový BLESKmobil přeci jen přinutil tradiční operátory k určité reakci na svou nabídku. Ale stále jen „v mezích omezené konkurence“, na dobu určitou a s dalšími omezeními. A jaká překvapení připravil Vodafone pro studenty a držitele svých Férových tarifů? (Lupa, 03.12.2012)
- Stop the Net Grab: zabraňte uchvácení sítě!
- Počátkem prosince proběhne v Dubaji Světová konference o mezinárodních telekomunikacích. Má přijmout i nový Mezinárodní telekomunikační řád, který hrozí „uchvátit“ Internet: udělat z něj telekomunikační službu a podřídit jej tradičním nástrojům a postupům světa telekomunikací, včetně regulace, dohledu a zpoplatnění. (Lupa, 26.11.2012)
- Cesta k milionu registrovaných domén
- Naše národní doména nejvyšší úrovně (TLD .cz) se dočkala jubilejní miliónté subdomény. Ohlédněme se společně za tím, jak bylo tohoto počtu dosaženo. Zavzpomínejme přitom i na dnes již neexistující doménu .cs. (Lupa, 20.11.2012)
- Broadbandu se v ČR moc nedaří: ADSL/VDSL přibývá stále pomaleji, kabelu dokonce ubývá
- Podle Digitálního Česka 2.0 bylo v ČR ke konci roku 2011 na 2,5 milionu broadbandových přípojek. Dle ČTÚ jich bylo přes 3,1 milionu. Rozdíl jde na vrub odlišným definicím toho, co je broadband. A jak se dosud vyvíjí rok 2012? Nijak slavně. UPC za kvartál dokonce ubylo 3500 přípojek. (Lupa, 19.11.2012)
- Digitální Česko 2.0: nebudeme blokovat, nebudeme odpojovat
- Nová verze koncepce Digitální Česko opět neslibuje žádné peníze na podporu broadbandu. Odmítá blokování, odpojování uživatelů od Internetu, a nechce ani žádné účelové změny legislativy ve prospěch Velkého Obsahu. (Lupa, 12.11.2012)
- BLESKmobil je jen marketingovou slupkou, pod kterou jsou poskytovány služby samotnou Telefónikou
- Pod značkou BLESKmobil, skrze kterou se společnost Ringier Axel Springer prezentuje jako první virtuální mobilní operátor, poskytuje své služby přímo Telefónica. Uživatelé této služby vstupují do smluvního vztahu s Telefonikou a nikoli s Ringierem. Ten vlastní značku a zajišťuje marketing a prodej. (Lupa, 07.11.2012)
- Podle nové analýzy ČTÚ není mobilní trh v ČR dostatečně konkurenční. Pomoci mají virtuálové.
- Nová analýza relevantního trhu s mobilní originaci podle očekávání konstatuje, že stávající operátoři sice samostatně nemají dominantní postavení, ale společně už mají významnou tržní sílu a dochází mezi nimi k tzv. tacitní koluzi. Nápravou má být otevření dveří pro virtuální mobilní operátory. (Lupa, 05.11.2012)
- BLESKmobil pod lupou: minimální měsíční útrata vychází na 67 Kč
- Nový BLESKmobil funguje jen na předplacené bázi, s platností kreditu pouhé 3 měsíce. Minimální částka pro jeho dobití je 200 Kč, na každý měsíc tak vychází nutnost dobití nejméně 67 Kč. Péče o zákazníky je buďto samoobslužná, nebo zpoplatněná částkou 20 Kč za hovor. (Lupa, 31.10.2012)
- Základní registry pod lupou: chaos a zmatek kolem informování třetích osob
- Skoro čtyři měsíce trvalo základním registrům, než začaly oznamovat změny vašich údajů třetím osobám (třeba vaší bance, operátorovi apod.). Ovšem informace o způsobu, jakým tak činí, se mění doslova pod rukama. Co je zveřejněno jeden den, je druhý den zase staženo a popřeno novými informacemi, které jsou záhy staženy také. Kdo se v tom má vyznat? (Lupa, 29.10.2012)
- Telefónica pustí do své mobilní sítě prvního virtuála: Blesk Mobil
- Telefónica a vydavatelství Ringier představí příští úterý „převratnou změnu na telekomunikačním trhu“. Mělo by se jednat o prvního virtuálního mobilního operátora, kterého Telefónica dobrovolně pustí do své sítě. Proč se k tomu odhodlala právě nyní, zatímco všechny dosavadní pokusy ztroskotaly? (Lupa, 25.10.2012)
- Elektronické volby: budeme volit přes datové schránky?
- Vláda vzala na vědomí dvouletý odklad elektronických voleb. Pro voliče by měly být alternativou ke klasickému způsobu hlasování, po technické stránce by se jednalo o nadstavbu nad datovými schránkami. Pilotní projekt by měl začít na podzim 2014, ostrý provoz v roce 2016 ve dvou volebních obvodech. (Lupa, 22.10.2012)
- CzechPOINT@home: místo užitečné služby přichází se zpožděním jen torzo
- Měla to být služba, která z pohodlí domova umožní nahlédnout do bodového hodnocení řidičů, získat platný výpis z rejstříku trestů či z katastru nemovitostí. Nebo požádat o nové přístupové údaje do datové schránky. Místo toho nabízí jen několik veřejných výpisů, které lze získat i jiným, jednodušším a levnějším způsobem. (Lupa, 15.10.2012)
- Adobe neuhlídala svou síť a její podpis se dostal na cizí kód
- Společnost Adobe nedávno potkal nepříjemný bezpečnostní incident: zjistila, že někdo si nechal „jejím jménem“ a na její vlastní infrastruktuře podepsat kus svého kódu. Pochopitelně bez jejího vědomí a souhlasu. Musela proto revokovat certifikát, který dříve běžně používala při podepisování svých produktů. Co to znamená pro jejich uživatele? (Lupa, 08.10.2012)
- Data retention se vrací a chce vidět i za NAT
- Povinnost uchovávat a na vyžádání poskytovat provozní a lokalizační údaje, označovaná jako data retention, byla před časem zrušena Ústavním soudem. Dnešním dnem se ale vrací. Ovšem bez nezbytné prováděcí vyhlášky. Její původní návrh chtěl znát každé vaše kliknutí, nově by rád viděl i za NAT vašeho providera a znal všechny Wi-Fi hotspoty. (Lupa, 01.10.2012)
- Základní registry pod lupou: vaši banku či operátora na změny (zatím) neupozorní
- Základní registry slibují, že když se přestěhujete, změníte jméno či třeba dostanete novou občanku, oznámí to těm subjektům, které si sami určíte. Třeba vaší bance, vašemu operátorovi, dodavateli energie a plynu atd. Jenže ani po téměř třech měsících od svého spuštění tak ještě nečiní. (Lupa, 24.09.2012)
- Nové IPv4 adresy došly. Nebudou ani pro nového mobilního operátora.
- Jednou to přijít muselo: zásoba volných IPv4 adres v Evropě se vyčerpala. Internetoví provideři mohou ještě nějakou dobu žít z vlastních zásob, ale pak stejně budou muset přejít na IPv6. Nový mobilní operátor ale nebude moci čekat. Které weby veřejné správy stále nejsou dostupné přes IPv6? (Lupa, 17.09.2012)
- PPF jde do aukce mobilních kmitočtů. Jaké má vize?
- Pokud v aukci uspěje, chce PPF vybudovat moderního mobilního operátora zaměřeného spíše na retailové zákazníky, levnějšího o desítky procent, s 2G a LTE sítí s outsourcovaným provozem a s plnou nabídkou služeb včetně hlasu. Nejoptimističtější scénář spuštění počítá s Vánoci 2013. (Lupa, 11.09.2012)
- ČTÚ půjde do aukce a do boje za virtuály bez Roberta Pelikána
- Již dnes v poledne končí lhůta pro podávání přihlášek do aukce mobilních kmitočtů. Právník Robert Pelikán ale nebyl zvolen do Rady Českého telekomunikačního úřadu, který aukci vyhlásil a časem bude rozhodovat i o vstupu virtuálních operátorů na náš telekomunikační trh. Proč se tak stalo? (Lupa, 10.09.2012)
- Základní registry pod lupou: Budou peníze na jejich provoz?
- Základní registry nabízí, že o změnách vašich údajů – například o změně adresy bydliště, doručovací adresy či jména – poinformují ty privátní subjekty, které si sami určíte. Třeba vašeho operátora, banku, dodavatele plynu a elektřiny atd. Jak tato možnost funguje v praxi a jak ji využít? (Lupa, 03.09.2012)
- Bude mít vnitro dost peněz na provoz datových schránek?
- Na provoz datových schránek v roce 2012 dostal resort vnitra rovných 500 milionů. Skutečné náklady jsou ale podstatně vyšší a vnitru se dosud nepodařilo je snížit. A tak nyní chce dalších 394 milionů z vládní rozpočtové rezervy. Ministr financí ale s tímto požadavkem zásadně nesouhlasí. (Lupa, 27.08.2012)
- Nové tarify Vodafone podruhé: kromě Férových budou i tarify podpultové
- Podle dodatečných informací od Vodafone jeho nová nabídka přináší další revoluční změnu: kromě své plně veřejné části, už představené nejširší veřejnosti a novinářům v podobě tzv. Férových tarifů, bude mít i méně veřejnou část, která nebude nabízena aktivně, ale jen reaktivně na individuální bázi. (Lupa, 23.08.2012)
- Nové Férové tarify od Vodafone: revoluce na mobilním trhu se nekoná
- Nové Férové tarify Vodafone jsou postaveny na skutečně sekundové tarifikaci. Jsou také přehlednější, protože nabízí podstatně méně variant než dosavadní stavebnice Tarifů na míru, a hlavně začínají až na vyšší cenové hladině. Na té operátor zákazníkovi někde přidá, někde ubere, žádná zásadní změna v cenové hladině se ale nekoná. (Lupa, 21.08.2012)
- ČTÚ dostal přes prsty: Evropská komise definitivně odmítla jeho analýzu
- Evropská komise si prosadila svůj názor, že kabel a Wi-Fi nejsou v ČR dostatečnou konkurencí pro DSL. Odmítla analýzu ČTÚ, která chtěla rozdělit trh s velkoobchodním broadbandem podle geografických lokalit na méně regulovaný a zcela neregulovaný. ČTÚ teď musí připravit novou analýzu. (Lupa, 16.08.2012)
- Základní registry pod lupou: jak dát vědět o svých změnách
- Základní registry nabízí, že o změnách vašich údajů – například o změně adresy bydliště, doručovací adresy či jména – poinformují ty privátní subjekty, které si sami určíte. Třeba vašeho operátora, banku, dodavatele plynu a elektřiny atd. Jak tato možnost funguje v praxi a jak ji využít? (Lupa, 20.08.2012)
- Jak zjistíte, kdo a proč si o vás něco zjišťoval v základních registrech?
- Nedávno spuštěné základní registry mají přinést určité výhody i samotným občanům. Slibují například, že vám řeknou, kdo o vás požadoval nějaké údaje, a také proč. Nebo že o změně vašich údajů poinformují toho, koho jim určíte. Jak tyto možnosti fungují v praxi, prostřednictvím datových schránek? (Lupa, 13.08.2012)
- Základní registry měly dohnat všechny resty. Připraveno ale není jejich okolí
- Po měsíci od ostrého spuštění základních registrů s nimi skutečně komunikuje jen kolem stovky agendových informačních systémů. Správně by jich tak mělo činit několik tisíc. Se základními registry komunikoval i centrální registr vozidel, ač oficiálně k nim dosud není připojený. (Lupa, 06.08.2012)
- Zájem o IPv6 od Telefóniky je zatím malý, více síťových adres má být až časem
- O přechod na IPv6 zatím požádalo jen několik desítek zájemců s xDSL přípojkami. Telefónica nevyšla vstříc zájemcům o větší blok IPv6 adres a za nemalý příplatek nabízí stále jen jednu síťovou adresu, zato ale přidělovanou staticky a nikoli dynamicky. Více adres slibuje aspoň do budoucna. (Lupa, 01.08.2012)
- Datové schránky již nevyžadují 602XML Filler
- Po třech letech od svého spuštění se datové schránky konečně zbavily své závislosti na problematickém speciálním doplňku. Pořídily si také nový serverový certifikát, o něco „slabší“ než ten předchozí. Spuštěna již byla i možnost dotazování základních registrů z datových schránek. Zatím ale nefunguje. (Lupa, 30.07.2012)
- ČTÚ dostal do ruky novou zbraň, může snáze otevřít cestu pro virtuály
- Vyřeší aukce problém s nedostatečnou konkurencí a vysokými cenami na našem mobilním trhu? Snižování cen za terminaci v tom nepomohlo. Teď má ale ČTÚ k dispozici novou vyhlášku, podle které bude stanovovat společnou tržní sílu. Díky ní může snáze otevřít cestu pro virtuální operátory. (Lupa, 23.07.2012)
- Jak je zabezpečený přístup k základním registrům?
- V uživatelské dokumentaci k základním registrům jsou věci, které by tam určitě neměly být. Třeba doporučení odkliknout neznámý certifikát a spoléhat se na něj. A jak je zabezpečena komunikace s registry přes veřejný Internet? (Lupa, 16.07.2012)
- T-Mobile testuje technologii Smart LTE od Samsungu
- Také T-Mobile už spustil své LTE. Nejedná se o žádný komerèní provoz, ale o testování vylepšené varianty LTE od korejského Samsungu. Ta slibuje menší propady rychlostí na hranici mezi jednotlivými buòkami LTE sítì. (Lupa, 12.07.2012)
- Základní registry jsou využívány jen minimálně
- Zatímco oficiálně jsou základní registry řádně a dostatečně připraveny, řada měst a obcí upozorňuje své občany na pravý opak. S tím korespondují i statistiky: referenční údaje by ze základních registrů mělo čerpat na 10 tisíc agendových informačních systémů. Zatím jich tak činí jen asi 40. (Lupa, 10.07.2012)
- Vláda k ČTÚ: dveře pro čtvrtého operátora otevřete ještě více
- Vláda posvětila způsob, jakým Český telekomunikační úřad vypořádal připomínky k podmínkám nadcházející aukce kmitočtů pro mobilní broadband. Navíc mu doporučila, aby zvětšil příděl kmitočtů, vyhrazených v pásmu 1800 MHz jen pro případného nového hráče. Co všechno se v důsledku provedeného vypořádání změnilo? (Lupa, 09.07.2012)
- Když operátor kápne božskou
- Smluvní a provozní podmínky našich operátorů doznaly v nedávných dnech zajímavých změn. Například Telefónica a T-Mobile nově uvádějí garantované minimální rychlosti svého pevného i mobilního připojení. U mobilního garantují shodně 16 kbit/s, zatímco u pevného se jejich garance rozchází zcela zásadně. (Lupa, 04.07.2012)
- Telefónica nasazuje IPv6 na svém xDSL
- Počínaje dneškem jsou všechny nově zřizované přípojky od Telefóniky vybaveny jak IPv4, tak i IPv6 konektivitou v režimu dual stack. Zákazník dostane jednu veřejnou síťovou adresu IPv6 (blok /64) a jednu neveřejnou IPv4 adresu (za NAT-em). Stávající zákazníci Telefóniky mohou na IPv6 přejít také, ale musí o to sami požádat. (Lupa, 02.07.2012)
- Jak budou fungovat elektronické podpisy po 1. červenci?
- Při přípravě nové prováděcí vyhlášky k elektronickému podpisu zvítězila snaha vydat ji včas před snahou napsat ji správně. Výsledkem pak je další rána celé problematice elektronického podpisu. (Lupa, 25.06.2012)
- LTE v ČR: jedno promile na opojení nestačí
- Vypadá to jako další pilotní testování, ale prý už je to řádný komerční provoz. Takže si tu čárku přeci jen udělejme: LTE bylo v ČR spuštěno včera, 19.6.2012. Prvenství získává Telefónica Czech Republic. (Lupa, 20.06.2012)
- Bruselu se nelíbí plány ČTÚ
- Evropská komise využila svých nových pravomocí a pozastavila plány našeho ČTÚ na značné uvolnění dosavadní regulace na poli velkoobchodního broadbandu, sloužícího pro „přeprodávané“ ADSL a VDSL. Obává se následků, například v podobě zdražování služeb pro koncové zákazníky. (Lupa, 18.06.2012)
- Základní registry: nastupují krizové scénáře?
- Do spuštění ostrého provozu základních registrů zbývá jen pár dnů. Stále ale není naplněna Matice práv a povinností, a nejsou k dispozici ani nezbytné nové formuláře. Jak o stavu připravenosti informuje vnitro a jaká krizová opatření navrhuje? (Lupa, 11.06.2012)
- Zachraňte své (starší) datové zprávy!
- Vnitro a Česká pošta si na poslední chvíli dělají alibi pro dobu, kdy jejich specifický výklad „dlouhověkosti“ elektronických dokumentů a datových zpráv bude odmítnut. Proto nyní radí to, co dříve odmítali: datové zprávy přerazítkovávat. U těch nejstarších na to ale zbývá jen pár dnů, do 22. června 2012. (Lupa, 06.06.2012)
- Bída telekomunikačních statistik
- ČTÚ si před rokem a půl uřízl pořádnou ostudu se zpackaným srovnáním cen mobilního volání v ČR a v zahraničí. Dnes už přebírá statistiky Teligenu, ale i ten už si stihl udělat pěknou ostudu. Lze teď vůbec něčemu věřit? (Lupa, 04.06.2012)
- Přijdeme o svou e-suverenitu?
- Brusel chystá závazné a bezprostředně použitelné nařízení, které by vytvořilo zcela novou a v celé Unii jednotnou právní úpravu elektronického podpisu, elektronické identifikace a autentizace, elektronického doručování, ale třeba i autentizace webových serverů. (Lupa, 28.05.2012)
- Elektronické podpisy: z bláta do louže?
- K 1.7.2012 nabude účinnosti novela zákona o elektronickém podpisu. Napravuje některé již překonané aspekty, nedomyšlenosti či přímo chyby v legislativní úpravě el. podpisů. Současně ale přináší řadu nových nejasností i nepříjemných praktických problémů. (Lupa, 21.05.2012)
- EU chce vědět, kolik je vám let
- Evropská komise představila svou novou vizi ochrany dětí v online prostředí. Její součástí je i prokazování identity a věku, které by mohlo být povinné. Dočkáme se jednotné evropské online identity? (Lupa, 14.05.2012)
- Evropský roaming 2.0
- Evropská komise, Rada EU a zástupci Evropského parlamentu se předběžně dohodli na nové podobě regulovaných roamingových služeb, která by měla platit již od 1. července. Kromě dalšího snižování regulovaných cen čeká zákazníky i možnost výběru roamingového operátora. A operátory povinné otevření jejich sítí pro virtuály. (Lupa, 07.05.2012)
- Nemáte datovou schránku? Nevadí!
- I když nemáte datovou schránku, soudy vám přesto budou doručovat elektronicky: přes Českou poštu vám pošlou odkaz na místo, ze kterého si můžete stáhnout elektronický originál jejich rozhodnutí. A pro informaci dostanete i jeho nepodepsanou papírovou podobu. (Lupa, 30.04.2012)
- Jak se daří zábavnímu průmyslu?
- Je zábavní průmysl opravdu natolik ohrožen a decimován porušováním práv duševního vlastnictví, když volá po tak drastických opatřeních na svou záchranu, jako je blokování, odpojování od Internetu či zavádění odpovědnosti třetích stran? Nebo se mu naopak daří docela dobře? (Lupa, 23.04.2012)
- Šance pro virtuály se otevírá
- Když ČTÚ v roce 2006 rušil relevantní trh s mobilní originací, očekával prý, že dojde ke komerční dohodě na vzniku virtuálních operátorů. Leč nestalo se. Dnes to hodnotí jako jeden z příznaků tržního selhání a stejný relevantní trh otevírá znovu, aby takovouto dohodu mohl nařídit. (Lupa, 16.04.2012)
- Česká cesta k (ne)ratifikaci dohody ACTA
- Česká republika si počká, zda dohodu ACTA shodí ze stolu europoslanci. Pokud ne, počká si, zda tak neučiní Evropský soudní dvůr. A pokud ani ten, bude dohodu ACTA následně posuzovat nás Ústavní soud. (Lupa, 11.04.2012)
- Single Sign-On přes datové schránky?
- Jen asi 56 % registrovaných uživatelů se vůbec kdy přihlásilo do své datové schránky. Pomocí certifikátu se přihlašuje jen necelá tisícovka uživatelů. Stát nabízí třetím stranám možnost jednotného přihlašování pomocí přihlašovacích údajů k datovým schránkám. (Lupa, 10.04.2012)
- Základní registry prý budou v termínu
- Letošní konference Internet ve státní správě a samosprávě byla asi poslední příležitostí, jak veřejnosti sdělit, že přínosy základních registrů lze očekávat postupně a nikoli naráz k 1.7.2012. Zůstala ale nevyužita. Místo toho zaznělo ujištění, že se vše stihne v řádném termínu. (Lupa, 05.04.2012)
- Je u nás místo pro tři další mobilní operátory?
- Stávající mobilní operátoři dnes využívají jen polovinu kmitočtů, získaných před mnoha lety v rámci 3G licencí. I podle ČTÚ tak existuje „kmitočtový prostor“ pro nejméně tři další zcela srovnatelné operátory UMTS. Situace se ale má brzy změnit. (Lupa, 02.04.2012)
- Jak se konvertují el. dokumenty s více podpisy?
- CzechPointy už umí autorizovaně konvertovat i elektronické dokumenty ve formátu PDF, které mají více než jeden elektronický podpis. Pravidla, podle kterých tak činí, ale nejsou úplně jednoduchá a prostá nástrah. (Lupa, 30.03.2012)
- Jsou CzechPointy v (ne)souladu s legislativou?
- Díky zakázce na „uvedení do souladu s legislativou“ se zásadním způsobem změnila pravidla autorizovaných konverzí na CzechPointech. Nyní se již bere ohled i na datové zprávy a jejich značky a razítka. Nově se ale konvertují i takové dokumenty, jejichž konverzi zákon zakazuje. (Lupa, 26.03.2012)
- Aukce mobilních kmitočtů začíná
- Český telekomunikační úřad včera představil hlavní obrysy nadcházející aukce mobilních kmitočtů, a dnes by je měl zveřejnit v plném znění. Dveře pro případného nového hráče otevřeny jsou, ale zase ne tak moc. Využít bude moci i národní roaming. Zato otevření stávajících sítí pro virtuální operátory se díky aukci nedočkáme. (Lupa, 20.03.2012)
- Není Tarifomat jako dTest
- První akreditovaná kalkulačka mobilních tarifů, Tarifomat, vypadá spíše jako e-shop prodávající služby mobilních operátorů, který jako bonus nabízí pomoc s výběrem tarifu. Jak vychází jeho srovnání s dosud neakreditovanou kalkulačkou dTest? (Lupa, 19.03.2012)
- Soud dal za pravdu Pirátům
- Nejvyšší správní soud potvrdil, že díky fikci podpisu lze podat žalobu skrze datovou schránku i bez elektronického podpisu. Současně se ale opřel do některých mýtů a pověr, které kolem fikce podpisu panují již od spuštění datových schránek. (Lupa, 13.03.2012)
- Mobilní data od Vodafone: už nezpomalí, ale rovnou se zastaví
- Vodafone plánuje zásadní změnu v uplatňování FUP na svých mobilních datech. Dosud při dosažení objemového limitu snižoval rychlost. Nově si zákazník bude muset za další data připlatit. Jinak už žádná data nepřenese. (Lupa, 12.03.2012)
- ČTÚ si kritiku zaslouží – ale fundovanou
- Nová studie Informačního institutu „o selhání ČTÚ: oligopol mobilních operátorů“ dští oheň a síru na adresu našeho regulátora. Kritizuje ale způsobem, který nesvědčí o přílišné erudovanosti autorů. (Lupa, 05.03.2012)
- Bude Česká pošta mobilním operátorem?
- Ministerstvo vnitra navrhuje udělat z České pošty jakéhosi univerzálního dodavatele služeb pro celou veřejnou správu. Od datových služeb přes Internet až po provoz základních registrů. A možná i služeb mobilního operátora. (Lupa, 27.02.2012)
- Jaký bude zákon o kybernetické bezpečnosti?
- Národní bezpečnostní úřad připravil a zveřejnil věcný záměr zákona o kybernetické bezpečnosti. Své připomínky k němu může uplatnit i nejširší veřejnost, termín je do 29. února. (Lupa, 22.02.2012)
- Co přijde po dohodě ACTA?
- Ať už ACTA je či není v souladu se stávajícím unijním právem, jeho změna – skrze revizi směrnice IPRED – už je stejně naplánována. Europoslanci seznali, že „pirátství“ není správný termín pro porušování práv duševního vlastnictví. Evropský soudní dvůr znovu potvrdil, že práva duševního vlastnictví nelze nadřazovat ostatním právům. (Lupa, 20.02.2012)
- 20. výročí Internetu v Č(SF)R
- Dnes, 13. února 2012, je to na den přesně 20 let, kdy se tehdejší Česká a Slovenská Federativní Republika oficiálně připojila k Internetu. Jak se od té doby změnila tvář této celosvětové sítě? (Lupa, 13.02.2012)
- Zastaví Polsko dohodu ACTA?
- Polský premiér Donald Tusk nejprve dohodu ACTA obhajoval. Nyní uznal, že je nevyvážená a neurčitá, a její ratifikaci pozastavil do vyjasnění všech pochybností. Slovinská velvyslankyně, která za svou zemi podepsala dohodu ACTA, se za svůj podpis omluvila. (Lupa, 06.02.2012)
- Datové schránky na cestě k dlouhověkosti
- Datové schránky mají novou funkčnost, nesprávně prezentovanou jako autorizaci datových zpráv. Ve skutečnosti jde o přidávání dalších časových razítek, s cílem prodloužit možnost ověření platnosti původní značky na datové zprávě. (Lupa, 31.01.2012)
- Česká republika podepsala dohodu ACTA. Co s tím?
- Podpis české velvyslankyně v Japonsku pod dohodou ACTA ještě neznamená, že se tato dohoda stává pro ČR závaznou. Musela by být ještě ratifikována. Podaří se přesvědčit zákonodárce, aby tento bianco šek pro Velký Obsah nevystavovali, ale roztrhali a hodili do koše? (Lupa, 30.01.2012)
- Co nám vzkazuje francouzský Free Mobile?
- Ve Francii vstoupil na trh čtvrtý mobilní operátor, díky 3G licenci. Způsob, jakým tak učinil – ale také efekt, kterého dosáhl – může být příkladem a vzkazem i pro Českou republiku. Protože i u nás se spekuluje nad tím, zda může přijít nový operátor, a co by jeho příchod mohl znamenat. (Lupa, 23.01.2012)
- Proč byl včera Internet v černém?
- Včera, 18. ledna 2012, potemněla část Internetu. Do černého se zahalila například anglická Wikipedie, a přidalo se na 7000 dalších serverů. Protestovaly tak proti dvěma zákonům připravovaným v USA, které hrozí notně zdecimovat celosvětový Internet. (Lupa, 19.01.2012)
- EU chystá e-commerce 2.0
- Evropská unie, která právě teď zachraňuje celou svou „offline“ ekonomiku, chce výrazněji vsadit na elektronický obchod. Její Komise proto zveřejnila výčet toho, co vše hodlá v této oblasti udělat, i čeho chce dosáhnout – s výhledem do roku 2015. (Lupa, 16.01.2012)
- Quo vadis, KIVS?
- Ministerstvo vnitra chystá poměrně zásadní změny v Komunikační infrastruktuře veřejné správy (zkratkou KIVS). Dosavadní centralizovaný model nákupu služeb, který měl vést k úsporám, chce nahradit modelem decentralizovaným, tak aby mohl přinést ještě větší úspory. (Lupa, 09.01.2012)
- Nové e-občanky, co nejsou „e“
- Elektronické občanky, vydávané od nového roku, mají být jak identifikačním průkazem, tak i elektronickou vstupenkou do informačních systémů veřejné správy. Jenže nejsou elektronické, a zatím s nimi nelze nikam vstoupit. (Lupa, 02.01.2012)