Články, publikované na iHNed.cz v roce 2012
Je BLESKmobil produkt, značka nebo operátor?
Ani po měsíci od jeho startu není jasné, co je nový BLESKmobil vlastně zač. Sám sebe prezentuje jednou jako produkt, jindy jako operátora, ale nejčastěji se chová jako značka – kterou někdo vlastní a propaguje, a někdo jiný používá k poskytování svých služeb. (iHNed.cz, 08.12.2012)
Spam v datových schránkách? Ne, to se jen finance spletly!
Ministerstvo financí již opravilo svou studii, ve které tvrdilo, že skrze datové schránky mu chodí tři čtvrtiny spamu. Spletlo si totiž datové zprávy s obyčejnými emaily. Upozornil na to článek, zveřejněný počátkem října zde na tech.ihned.cz (iHNed.cz, 07.12.2012)
Základní registry nedopadly jako prezidentské hlasy
U kontroly petičních hlasů pro prezidentské kandidáty zvítězila striktní interpretace zákona nad zdravým rozumem. U základních registrů a oznamování změn třetím osobám to naštěstí dopadlo jinak, smysluplněji. (iHNed.cz, 28.11.2012)
Balada o zlém bitu
Bezpečnost v celém on-line světě je čím dál tím větším problémem. Přitom existují poměrně jednoduché postupy pro odlišení toho, co je a co není bezpečné. Stačilo by jen dodržovat existující standardy a řešení, konkrétně RFC 3514. (iHNed.cz, 19.11.2012)
Nechoďte na CzechPoint zbytečně! Možnost převodu dokumentů si můžete ověřit online
Než půjdete na CzechPoint s žádostí o konverzi nějakého dokumentu z elektronické do listinné podoby, vyzkoušejte si nejprve po Internetu a zcela zdarma, zda je konverze vůbec možná. (iHNed.cz, 07.11.2012)
Kam se ztratilo IP verze 5?
Jeden otřelý počítačový vtip říká, že nejjednodušším přechodem z IPv4 na IPv6 je přechod postupný: nejprve z IPv4 na IPv5, a teprve pak z IPv5 na IPv6. Vypadá to vcelku logicky, ale vznáší to jednu zajímavou otázku: co je s IPv5? Kam se ztratilo? (iHNed.cz, 31.10.2012)
Každá datová zpráva přijde už „jen“ na 10 Kč. Ale až od ledna
Datové zprávy zlevnily, protože jejich počet již přesáhl hranici 100 milionů, při které se cena snižuje. Ovšem díky „šikovné“  smlouvě s Českou poštou bude stát platit dosavadní vyšší cenu (11,68 Kč za zprávu, bez DPH) ještě do konce letošního roku. Rozdíl může činit až 20 milionů. (iHNed.cz, 23.10.2012)
Jaká je budoucnost internetového nacházení?
Internetové vyhledávače vyhledávají, a uživatelé by chtěli jejich prostřednictvím nacházet. Jenže čím dál tím více nalezených výsledků je záměrně odstraňováno, tak aby se k uživatelům nedostaly. Proč a jak? (iHNed.cz, 16.10.2012)
Datové schránky: 100 milionù za 2,5 miliardy a další kuriozity
Datové schránky fungují již tři roky, přišly na více jak 2,5 miliardy a v brzké době je čeká významný milník: 100 milionů přenesených datových zpráv. Stále ale kolem nich panuje řada nejasností, mnohdy i poněkud kuriózních. (iHNed.cz, 07.10.2012)
Česká pošta: příliš drahá slupka?
Stát si z České pošty udělal dvorního dodavatele ICT služeb. Pošta si ale na jejich poskytování sama najímá externí subdodavatele. A stát se teď diví, kolik si Česká pošta ponechává za svou roli zprostředkovatele. Právě teď v souvislosti s datovými schránkami. (iHNed.cz, 27.09.2012)
Memento prvního záseku
Francouzská digitální gilotina má svůj první "zásek": k pokutě 150 € byl odsouzen muž za to, že něco neudělal. Že dostatečně nezabezpečil svou Wi-Fi přípojku před jinou osobu, konkrétně před svou manželkou, která si přes ni stáhla dvě písničky. Co to znamená pro budoucnost všech veřejných Wi-Fi přípojek? (iHNed.cz, 22.09.2012)
Základní registry v číslech a faktech
Je napojování úřadů a  jejich agendových informačních systémů na základní registry před dokončením, nebo teprve na samém začátku? Kolik už bylo provedeno transakcí a kolik bylo vydáno výpisů? A jak vytížené jsou jednotlivé základní registry? (iHNed.cz, 11.09.2012)
Superúředníci kontra eGovernment?
Co dnes nejvíce potřebuje veřejná správa? Ještě intenzivnější využití ICT technologií, jak předpokládají plány na rozvoj eGovernmentu, nebo naopak úplné vymýcení všech počítačů a návrat k papíru, jak požaduje hnutí Superúředníků? (iHNed.cz, 06.09.2012)