Články, publikované v ostatních titulech v roce 2009
Datové schránky: třešnička na dosud neupečeném dortu
Datové schránky by byly báječným završením dlouhodobého vývoje od papíru k elektronické formě. Tedy vývoje, v rámci kterého jsme se všichni již naučili pracovat s elektronickými dokumenty a zvládli všechny jemnosti a úskalí jejich elektronické formy. Jenže to se nestalo. Datové schránky notně předběhly dobu a byly spuštěny bez toho, abychom vůbec věděli, co a jak si s čistě elektronickými dokumenty počít. (magazín eGovernment, prosinec 2009)
Datové schránky (zatím) nemailují
Nechcete-li kontrolovat svou datovou schránku každý den, můžete si nechat posílat emailem avizo při příchodu nové zprávy. Pokud vám přijde, pak z adresy notifikace@mojedatovaschranka.cz. Jenže ta neexistuje, stejně jako neexistuje žádný jiný funkční e-mail v doméně mojedatovaschranka.cz. A to je docela problém, kvůli kterému se notifikační zprávy nemusí dostat ke svému cíli. (root.cz, 03.12.2009)
Jsme připraveni na skok hyperprostorem?
Jestliže země jako Estonsko udělaly s ICT technologiemi tygří skok, pak my se s našimi datovými schránkami chystáme proskočit hyperprostorem do úplně nového světa. Jsme ale připraveni – hlavně co do znalostí a dovedností – na to, co nás v čistě elektronickém světě čeká? (doplnit, 01.10.2009)
Kdo mi dá můj elektronický podpis?
Ke stále většímu počtu úkonů v rámci egovernmentu je zapotřebí elektronický podpis. Jak ale laikovi jasně a stručně vysvětlit, kde k takovému podpisu přijde? Je správné ho obelhávat tvrzením, že jeho elektronický podpis mu vydají tam a tam? (bezpapiru.cz, 18.03.2009)
Stát a Internet: až za hranice Velkého bratra
Díky sběru a uchovávání provozních a lokalizačních údajů má již dnes stát přesný přehled jak o každém telefonním hovoru, tak i každém emailu. Ale ani to mu nestačí, a tak by chtěl mít přehled o každém našem kroku na Internetu. Ba co více: ještě by chtěl rozhodovat také o tom, co se na Internetu smí, a co už nikoli. (ICT Revue, 17.03.2009)
Femtobuňky: 3G do každé domácnosti
V roce 2007 byly femtobuňky spíše technologickým konceptem, který se dobře vyjímal na různých výstavách. Ještě nějakou dobu jim ale trvalo, než se zbaviliy většiny svých počátečních neduhů a dětských nemocí. Dnes už jsou mnohem vyzrálejší a lépe připravené začít psát novou kapitolu v dějinách mobilních sítí. (MobilMania, 16.03.2009)